Rumsfeld waarschuwt Iran HARD VOOR DE ZAAK BUITENLAND Fransen in ban van superschandaal of smerig complot Afscheid van Esa Spanning Washington en Teheran loopt verder op na dreigende taal over en weer Trabelsi: Bin Laden gaf opdracht voor aanslag 'Wereld onveiliger door strijd tegen terrorisme' Conventie legt diepe verdeeldheid EU bloot Aantal asielaanvragen in het Westen blijft dalen iidische politie brein aanslag De Saudische politie jjvijf mannen aangehouden band met de drie bom- igen in Riyad die op 12 mensen het leven kost- 'rie mannen zouden lid al-Qaeda. Een van de iten is volgens een 3~Jdvoerder het brein achter -Inslagen. Volgens de krant Z^zijn de mannen gisteren ntoakt in de heilige stad Me- a [Vorige week hield de poli er ook al drie mensen aan n<jrdenking van lidmaat- -b van al-Qaeda. Iiiek in Algerije pr naschokken - Algerije is vanmorgen uw getroffen door een kige naschok (5,2 op de |1 van Richter) van de ving van vorige week. Of htoffers zijn gevallen is hduidelijk. De schok ver- kte in de hoofdstad Al- aniek. Gisteren kostte tschok drie mensen het Die had een kracht van e beving van vorige week Het officiële dodental bp 2.218. Meer dan 9.000 en raakten gewond. treft ook intuin China - Tijgers en leeuwen in Idpark in de Chinese stad zijn begonnen elkaar vallen. De roofdieren honger, nu de diergaar- 'elijks meer voer kan b. Het park verkeert in lood omdat de bezoekers Ces voor SARS massaal lijven. Het bezoekersaan- net 98 procent gedaald per dag. De strijd tussen >fkatten heeft inmiddels !uw het leven gekost. „De van de jungle gelden ;er", aldus de directeur. I doden door egolf in India kbad Twee weken van ie hitte in Zuid-lndia n zeker 430 mensen het »ekost. In de staat Andhra ;h liep de temperatuur op ven de 50 graden, met ek van 52,1 graden op dag. De hittegolf duurt entjes. Begin juni wor- jaarlijkse moessonre- :rwacht, die verkoeling i brengen. Vorig jaar in in het gebied meer dan id mensen door de hitte. dof vraagt G8 i voor Ethiopië beba - De Ierse muzi- Tloli Geldof heeft de G8 (de van zeven rijkste landen jsland) gevraagd miljoe- «schikbaar te stellen voor Vi/olking van Ethiopië, die Üe aanhoudende droogte grote voedseltekorten Seldof deed zijn oproep op een gezamenlijke ■mferentie met de Ethiopi- ^bremier Meles Zenawi. »l, in 1985 drijvende kracht het benefietconcert Live egon maandag aan een ags bezoek aan de Hoorn frika. jada legaliseert 'Itje marihuana if a - Canada gaat het bezit eine hoeveelheden mari- l uit de criminele sfeer ha- laar de handel in de drug (kertijd zwaarder straffen, lat in een gisteren gepre- ïrd wetsontwerp. Er is |etwist over de vraag wat leine hoeveelheid' is. Dat {ram of minder geworden. - leine bezit moet worden - andeld zoals verkeers- - «dingen, met een waar- ring of een boete. >dtoestand in u afgekondigd President Toledo heeft Ddtoestand afgekondigd u. De maatregel geldt ipig voor een periode van dagen. Hij hoopt op deze de wijdverbreide arbeids- t in het Zuid-Amerikaanse •eter te kunnen aanpak- leze week zijn duizenden n en werknemers in de dheidszorg de straat op n. Zij bezetten overheids- iwen in de provincieste- i blokkeerden wegen. Zij loonsverhoging en belas- daging. woensdag 28 mei 2003 er geld VS ir aanpak aids ,- ngton - De Verenigde 1 willen meer geld steken >estrijding van aids in het iland. President Bush iaartoe dinsdag een wet lekend die de beschikba- Idelen in de komende vijf frdrievoudigt tot 12,6 mü- aro. Met het geld zullen is Bush onder andere me- Kn worden gekocht, ver- ondigen worden opge- klinieken en weeshuizen 1 gebouwd. najaf - Al is de echte strijd gestreden, de oorlog in Irak maakt nog elke dag slachtoffers. Hier geeft Muhammed Hassan uit Najaf zijn 11-jarige zoon Esa een rituele wassing, zodat de jongen puur en zuiver begraven kan worden. Esa werd het slachtoffer van een niet- onploft projectiel uit een Amerikaanse clusterbom, dat hij opraapte op een speelveldje bij zijn huis. En in stad Falluja zijn gisteren twee Amerikaanse militairen omgekomen en negen anderen gewond geraakt toen zij werden aangevallen door een groep vijandige strijders. De Amerikanen werden bestookt met raketten en mitrailleurs. Er werden ook twee aanvallers gedood en zes gevangen genomen, aldus het Amerikaanse leger. De aanval van de Irakezen zou zijn uitgevoerd vanuit de moskee in Falluja. In die stad zijn al vaker confrontaties geweest tussen Irakezen en militairen van de bezettingsmacht. Foto: AP/Dominic Chavez washington-teheran/afp-rtr - De moei zame relatie tussen de VS en Iran is giste ren verder onder druk komen te staan. Te heran waarschuwde Washington zich niet met interne Iraanse aangelegenheden te bemoeien. Op zijn beurt dreigde de Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld met een 'agressieve reactie' als Iran zich mengt in de politiek van buurland Irak. Rumsfeld stelde dat de Amerikanen geen interventie van buurlanden in Iraakse in terne aangelegenheden accepteren. Hij zei dat elke poging het land naar Iraans evenbeeld om te vormen tot een islamiti sche staat 'op agressieve wijze ongedaan zal worden gemaakt'. Teheran reageerde op een bericht in The Washington Post. Amerikaanse functionarissen stelden daarin dat Washington heeft besloten de Iraanse regering te destabiliseren. De Amerikaanse inlichtingendiensten zouden over informatie beschikken dat de aanslagen in de Saudische hoofdstad Riyad twee weken geleden waren voor bereid door leden van het terroristennet werk al-Qaeda die in Iran verblijven. Een regeringswoordvoerder in Teheran zei gisteren dat Iran hoopt dat 'het verstand in Washington overwint'. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Powell ontkende gisteren dat de regering-Bush voor een nieuw en harder Iran-beleid kiest. Hij zei dat de contacten met de islamitische republiek niet worden verbroken, ook al keuren de VS de 'steun van Iran voor terroristische activiteiten af. Powell stelde dat Was hington zich ook zorgen maakt over de nucleaire activiteiten van Iran, dat vol gens de VS kernwapens probeert te ma ken. Leden van de oppositiegroepering de Nationale Raad van Verzet van Iran stel den gisteren in The New York Times dat in het westen van het land twee geheime laboratoria staan, waar verrijkt uranium wordt gemaakt. Volgens de oppositiebe weging probeert het Iraanse regime ook nucleaire faciliteiten voor vreedzaam ge bruik op te zetten om zo internationale waarnemers te misleiden. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Tunesische ex- profvoetballer Nizar Trabelsi be reidde in opdracht van Osama bin Laden een terreuraanslag voor op de luchtmachtbasis Kleine Brogel in Belgisch-Lim burg. Trabelsi zei dat gisteren voor de Brusselse rechtbank, waar hij terechtstaat. De ex-voetballer beweert dat hij het niet had gemunt op de kern wapens die op de basis zouden liggen, maar op de kantine. Hij wilde tijdens de lunch een bom auto laten ontploffen, in de hoop vijftig tot zeventig op de basis gelegerde Amerikaanse militairen te doden. Van een Amerikaanse mede plichtige kocht Trabelsi voor 50.000 dollar 28 foto's van de basis. De man, die toegang had tot Kleine Brogel, zou in Neder land een ontmoeting hebben gehad met vier terroristen, on der wie Trabelsi, in een tanksta tion langs de snelweg bij Eind- Nizar Trabelsi. Foto: Belga hoven. Eén keer maakten ze 's nachts een verkenningstocht op Kleine Brogel. Grote vraag is of Trabelsi de waarheid vertelt. Bewijzen voor de betrokkenheid van een Ame rikaan ontbreken. De foto's zijn spoorloos. Was Kleine Brogel écht het doelwit, of wilde Tra belsi eigenlijk de Amerikaanse ambassade in Parijs opblazen, zoals 'vrienden' beweren? Vol gens hen zou Trabelsi Kleine Brogel hebben verzonnen om uitlevering naar Frankrijk of de VS te voorkomen. Trabelsi bekeerde zich in 1996 tot de islam, nadat zijn voetbal carrière door cocaïneverslaving abrupt was afgebroken. Hij reis de vijf keer naar Pakistan, waar hij naar eigen zeggen Osama bin Laden ontmoette. Hij raakte on der de invloed van de al-Qaeda- leide, en noemde hem zelfs 'pa pa'. Hij kreeg videobanden van Bin Laden. „Die hebben me de knak gegeven", vertelde hij zijn on dervragers. „Ze bevatten beel den uit Tsjetsjenië, Bosnië en van een christen die het hart van een Palestijn opeet. Ik werd razend." Bij een volgend bezoek aan Bin Laden meldde hij zich aan als martelaar. Zijn opdracht: Kleine Brogel opblazen. In zijn woning in Ukkel vond de politie een machinegeweer en formules om explosieven te ma ken. In een plakboek over zijn profcarrière had Trabelsi het 're cept' voor een zware bom ver stopt. In het Egyptische pitares taurant in Brussel waar Trabelsi vaste klant was, werd 96 kilo gram zwavel en 59 liter aceton aangetroffen tussen de emmers knoflooksaus. Het restaurant, dat nog steeds open is, staat te boek als een 'clubhuis' van moslimhardliners. Twee dagen na de aanslagen van 11 september 2001 - „Die hadden geen zin", zegt hij nu, „gezien de vernietigende reactie van Amerika" - liep Trabelsi te gen de lamp. In Brussel staan met hem nog eens 22 mensen terecht. Het proces draait niet alleen om Kleine Brogel, ook de moord op de Afghaanse krijgsheer Mas- sud, tegenstander van de Tali ban, zou in België zijn voorbe reid. Duitsland levert Kaplan niet uit Duitsland mag de leider van de islamitische orga nisatie Kalifaatstaat, Metin Kaplan, niet uitleveren aan Turkije, omdat hij daar politieke vervolging ris keert Een rechtbank in Düsseldorf besloot de ex tremist, bekend als de Ka lief van Keulen, gisteren vrij te laten. Berlijn was aanvankelijk ook tegen uitlevering, omdat Kaplan in zijn vaderland rekening met de doodstraf moest houden, maar ging later toch akkoord. Kaplan vocht dat besluit aan. An kara wil hem vervolgen wegens hoogverraad en terrorisme, omdat Kaplan van Turkije een islamitisch bestuurde staat wil ma ken. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Als het waar is, is het het grootste schandaal in tientallen jaren. Is het niet waar, dan is het justitieel appa raat in Frankrijk doelwit van een meedogenloos complot. De ingrediënten: seks, kinderporno, moorden. De daders danwel slachtoffers: hooggeplaatste politici, politiefunc tionarissen en een hoofdofficier van justitie. Toulouse an no 2003. Aan schandalen geen gebrek in Frankrijk maar de affai- re-Alègre breekt dezer dagen alle records. De vorig jaar tot levenslang veroordeelde seriemoordenaar Patrice Alègre zou in werkelijkheid voor de plaatselijke politie hebben gewerkt, en in opdracht van enkele politiefunc tionarissen prostituees hebben vermoord. Althans, dat beweren twee prostituees die - zeggen zij - de dans zijn ontsprongen. Om iedere schijn van partijdigheid te voorkomen werd het onderzoek naar de nieuwe beschuldigingen in han den gelegd van de landelijke politie, de gendarmerie. Sindsdien is een beerput opengegaan. De twee prostitu ees legden een reeks explosieve verklaringen af. Zij zou den hebben deelgenomen aan sadomasochistische or- gieën in een kasteeltje buiten Toulouse, dat eigendom is van de gemeente. Op foto's wezen ze een reeks notabe len aan die eveneens van de partij zouden zijn geweest. De namen van de heren bleven ongenoemd, tot vorige week het weekblad Marianne de beerput opentrok. Nie mand minder dan een ex-burgemeester zou eenmaal per week naar het kasteeltje van Arbas zijn getogen om zich te buiten te gaan aan perversiteiten. En bij sommi ge séances zouden zelfs doden zijn gevallen. Het was meteen duidelijk: de ex-burgemeester was Do minique Baudis, die de stad van 1983 tot 1997 bestuur de, en die gold als onkreukbaar. Hij is momenteel voor zitter van de Franse pendant van het Commissariaat voor de Media. Deze door de president benoemde func tionaris moet er op toezien dat tijdens tv-uitzendingen de goede zeden in acht worden genomen. Baudis deed enkele maanden geleden van zich spreken door te ful mineren tegen de overmaat aan pomo op de buis. De publicatie in Marianne kwam als een donderslag bij heldere hemel. Het onderzoek in Toulouse was nog in volle gang, en er was nog niemand voor ondervraging opgeroepen. Laat staan dat er iemand in staat van be schuldiging was gesteld. Maar Baudis, ex-journalist voordat hij burgemeester werd, wist hoe het in dit soort gevallen gaat. Hij koos voor de aanval en verklaarde in het door tien miljoen Fransen bekeken journaal van TF1 4 den haag/gpd - De internatio nale strijd tegen terrorisme heeft de mensenrechtenverbeteringen van de afgelopen vijf decennia grotendeels teniet gedaan. In plaats van veiliger is de wereld op veel plaatsen onveiliger dan ooit. Het internationaal recht is aangetast, verschillen tussen mensen op grond van hun ge loof, ras of afkomst zijn ge groeid, en de angst onder zowel arm als rijk is toegenomen. Dat schrijft Irene Khan, secreta ris-generaal van Amnesty Inter national in het jaarrapport 2003. De VS krijgen een fikse veeg uit de pan, omdat ze in strijd met het internationale recht nog steeds mensen uit Afghanistan vasthouden, niets doen aan de slechte behandeling van ver dachten door eigen mensen of bondgenoten, en er stelselmatig op uit zijn het Internationaal Strafhof in Den Haag te onder mijnen. Ook in eigen land slaat Washington een slecht figuur, meent Khan. Immigranten wor den zonder reden vastgezet, te genstellingen tussen rassen worden aangescherpt en vluch telingen en asielzoekers worden al snel als terroristen gebrand merkt. Een gevaarlijke ontwik keling, waarschuwt IQian. Evenals vorig jaar stelt Amnesty vast dat tal van regeringen de strijd tegen het terrorisme aan grijpen om in eigen land elk kri tisch geluid in de kiem te smo ren. Amnesty onderstreept dat regeringen het recht hebben op te treden tegen crimineel en po litiek geweld, maar benadrukt dat terreur nooit met terreur be antwoord mag worden. Wat Khan ook stoort, is dat de hele wereld alleen maar oog heeft voor de oorlogen tegen terreur en Irak en niemand zich bekommert om de moorden, verkrachtingen en verminkingen die dagelijks plaatsvinden in bij voorbeeld Burundi, Ivoorkust of Congo, waar zelfs een genocide dreigt. „De aandacht vestigen op 'verborgen' crises en de rechten beschermen van 'verge ten' slachtoffers, dat is de groot ste uitdaging van vandaag" al dus de Amnestybaas. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De diepe verdeeldheid binnen de Europese Conventie over de vraag hoe de uitgebreide EU straks bestuurd moet wor den, dreigt te ontaarden in openlijk geruzie. De invloedrijke Duitse conservatieve europarle mentariër Elmar Brok veegde gisteren de vloer aan met ont werpteksten die het bestuur van de Conventie heeft opgesteld. Valérie Giscard d'Estaing, de Franse voorzitter van de werk groep, verwijt de Britse premier Tony Blair dat hij niet weet wat hij wil, en om die reden iedere vooruitgang blokkeert. De ruzietoon luidt de laatste fa se in van het werk van de Con ventie, de 105 leden tellende werkgroep die volgende maand een blauwdruk moet presente ren voor een Europees grond wettelijk verdrag. Over de voornaamste punten - de hervorming van de Europese Commissie, het voorzitterschap van de Europese Unie, en het buitenlands beleid - bestaat nog totaal geen overeenstemming. Om tot een compromis te ko men, heeft het presidium, het bestuur van de Conventie, een aantal ontwerpteksten gepre senteerd waarin de koers van de grote landen wordt gevolgd. Brok, zelf lid van de Conventie, heeft zich tot de spreekbuis ge maakt van de critici die vinden dat het werk niet deugt. Hij wil dat er een nieuw discussiestuk komt „Europese verworvenhe den van meer dan vijftig jaar oud dreigen te worden prijsge geven", waarschuwt Brok. Hij doelt op het voorstel om af te stappen van de huidige prak tijk dat ieder EU-land op zijn beurt een halfjaar voorzitter van de Unie is. Volgens Brok laat het bestuur van de werkgroep, in navolging van Giscard d'Estaing, zijn oren hangen naar de grote landen. Het presidium kiest voor een vaste voorzitter die tweeënhalf jaar in functie blijft, waardoor de kleine landen aan invloed verliezen. De discussie over de hervormin gen van het EU-bestuur zitten muurvast, mede omdat Spanje en Groot-Brittannië weigeren om verdere bevoegdheden af te staan aan 'Brussel'. Spanje wil niet meewerken aan voorstellen voor een soepeler besluitvor ming binnen de Europese mi nisterraad, omdat het niet be reid is iets van zijn eigen positie in te leveren. Volgens Giscard d'Estaing wordt het hoog tijd dat Groot-Brittan nië eindelijk een knoop door hakt: zijn verantwoordelijkheid nemen en een leidende natie worden in Europa, of de ko mende tien jaar aan de kant blij ven staan. Britse eurosceptici en conserva tieve Britse kranten schilderen het werk in de Conventie af als het einde van de Britse autono mie, en eisen een referendum over de Europese grondwet. genève/anp - Steeds minder mensen zoeken asiel in een van de 29 geïndustrialiseerde lan den. In het eerste kwartaal van 2003 klopten daar in totaal 121.700 asielzoekers aan, 16 procent minder dan in het laat ste kwartaal van 2002. Dat blijkt uit de kwartaalrappor tage van de vluchtelingenorga nisatie van de VN (Unhcr). In de 24 Europese landen die asiel zoekers opvangen, daalde het aantal aanvragen in de eerste drie maanden van dit jaar met 19 procent naar 94.300, het laag ste aantal in drie jaar. De afname komt vooral door de recente forse daling van asiel verzoeken in Groot-Brittannië. In de rest van Europa daalde het aantal verzoeken met 14 pro cent, aldus de Unhcr. In zeven Centraal-Europese landen is sprake van een nog forsere da ling, tot eenderde minder. Overigens schommelt het aantal asielzoekers per maand flink. Zo was er in februari bijna overal een daling, maar in maart weer een stijging, ook in Nederland. Bekend was al dat in Nederland het aantal asielzoekers het afge lopen jaar sterk is afgenomen. (advertentie) dat hij slachtoffer was geworden van een 'smerig com plot'. Volgens hem wil de pomo-industrie wraak ne men. De rel kreeg gisteren een spectaculair vervolg toen de procureur-generaal bij het gerechtshof in Toulouse, Jean Volff, in een vraaggesprek meedeelde dat ook zijn naam in het dossier voorkomt. En Volff kan het weten, want hij is degene die het onderzoek van de gendarme rie naar de verklaringen van de twee prostituees leidt. De procureur-generaal noemde het onvermijdelijk dat hij zijn functie neerlegt. Hij heeft minister Perben van justitie inmiddels verzocht het onderzoek over te heve len naar een ander arrondissement. De prostituees hebben verklaard dat zij hun verklarin gen handhaven. Een van hun advocaten liet zelfs weten dat zij in een vervolgverhoor nog meer details over de gebeurtenissen in het kasteeltje hebben prijsgegeven. Seriemoordenaar Alègre doet er het zwijgen toe. Tegen onderzoeksrechter Lemoine heeft hij verklaard: „Ik heb op dit moment niets te zeggen". Die woorden 'op dit moment' zorgen in Toulouse momenteel voor de wild ste geruchten. Alègre's advocaat Pierre Alfort gelooft helemaal niets van al die verhalen. „Maar als het waar is, hou ik er mee op. Met alles. Al mijn vertrouwen in de justitie, de poli tie, de politiek zal dan verdwenen zijn." De nieuwe Toyota Celica v.a. 28.490,-/€ 560,- p. mnd. De nieuwste versie van Toyota's fameuze sportwagenlijn. Als je wilt, laat je al die anderen vèr achter je. Ervaar het zelf. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leasepnjs (Toyota Lease) o.b.v. lull operational lease. 48 mnd en 20.000 lm p end. BTW en brandstol. Gecalculeerd met 75% no claim. Prip ind. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand stofverbruik varieert van 7.717100 km (13,0 km/l) tot 8,4 1/100 km (11,9 km/L), CO; I8S - 200 gr/km Wijzigingen voorbehouden. Distr louwman 6 Parqui B.V TOYOTA r\ vertrouwen,*

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7