'Lik-op-stuk tenonder aan geldgebrek' BINNENLAND 1 Brugman Advocaat draagt nieuwe feiten aan in Deventer moordzaak Hemelvaartsdag geopend! Balkenende-2 begint snel met teambuilding HEMELVAARTSDAG 20 kortingsbonnen Rechters slaan alarm over beleid Zorg over veiligheid spoor eindexamenkandidaten FM-zenders vanaf zondag probleem op wekkerradio Veel minder klachten van Let op de Edah folder in uw brievenbus of in onze winkels. W-22-02 De eerste taak van het kabinet: met de koningin poseren op het bordes van paleis Huis ten Bosch. De nieuwe ploeg, vooraan vanaf links: Maria van der Hoeven, Thom de Graaf, Jan Peter Balkenende, Gerrit Zalm, Jaap de Hoop Scheffer, Piet Hein Donner. Op de tweede rij, vanaf links: Henk Kamp, Agnes van Ar- denne, Karla Peijs, Johan Remkes, Sybilla Dekker, Rita Verdonk. Achteraan, vanaf links: Aart Jan de Geus, Cees Veerman, Laurens-Jan Brinkhorst en Hans Hoogervorst. Na afloop ruimen de fotografen hun trapjes op. Foto's: GPD/Phil Nijhuis den haag/anp - Het gerechtshof in Arnhem was bij de veroorde ling in de Deventer moordzaak niet op de hoogte van tal van voor de verdachte ontlastende feiten. Dat vindt advocaat Knoops. Het hof veroordeelde zijn 48-jarige cliënt in december 2000 tot twaalf jaar cel wegens de moord in september 1999 op een weduwe. De advocaat meent dat een ander hof de zaak opnieuw moet bekijken. De veroordeelde probeert al eni ge tijd via de Hoge Raad herzie ning van zijn zaak te krijgen. Zijn veroordeling in Arnhem was des te opmerkelijker omdat de rechtbank in Zwolle hem in eerste instantie had vrijgespro ken. De man, destijds execu teur-testamentair van het slachtoffer, heeft altijd ontkend. Uit de onderzoeken van des kundigen is volgens Knoops ko men vast te staan dat het mes waarvan justitie altijd heeft aan genomen dat het slachtoffer er mee is doodgestoken, onmoge lijk het moordwapen kan zijn. Daarover was reeds eerder twij fel gerezen. Inmiddels staat vast dat bloed noch dna-sporen van de weduwe op het mes zijn ach tergebleven. Vooral het totaal ontbreken van dna-sporen van het slachtoffer maakt het uiterst onwaarschijnlijk dat de vrouw met het desbetreffende mes is vermoord. Er is wel dna- materi aal van een tot dusver onbekend gebleven derde op het mes ge vonden. Ook medisch gezien lijkt het mes niet het gebruikte wapen. Het heeft een lemmet van 18,5 centimeter. Volgens nieuw on derzoek kan het gebruikte mes een lemmet van maximaal 10 centimeter hebben gehad. De veroordeling was mede ge baseerd op het resultaat van een geursorteerproef. De deskundi ge die het Arnhemse hof destijds heeft voorgelicht over de aard en uitwerldng van deze proef, is eerder dit jaar van haar verkla ring teruggekomen, omdat zij in 2000 niet over de juiste informa tie beschikte. Zo wist zij niet dat het mes, waarop de politiehond de lichaamsgeur van de veroor deelde ontdekte, pas drie dagen na de moord en op anderhalve kilometer van de plaats van het misdrijf is gevonden. Tot slot is er nog het telefoontje dat de man kort voor haar dood met de weduwe Wittenberg heeft gevoerd. Volgens justitie belde hij toen vanuit Deventer, niet ver van de woning van het slachtoffer. De veroordeelde zelf heeft altijd gezegd dat hij op weg was naar zijn huis in Lely stad en dat hij ter hoogte van 't Harde reed toen hij belde. Vol gens eerdere deskundigenbevin dingen was dit onmogelijk. Door Knoops ingeschakelde ex perts hebben vastgesteld dat zijn verhaal wel degelijk kan kloppen. De Hoge Raad doet op 8 juli uit spraak. (advertentie) woon factory outlet LOODS 5 donderdag open Dat is gewoon Edah (advertentie) VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Den Haag, Binckhorstlaan 113 Wateringen, 's Gravenzandsewea 25 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www^brugman.nl amsterdam/gpd - Scholieren hebben dit jaar veel minder ge klaagd over de eindexamens dan vorig jaar. Ruim 55.000 eindexamenkandidaten dienden een klacht in, vorig jaar waren dat er 68.000. Belangrijkste oor zaak is de 'inburgering van de tweede fase': havisten en vwo'ers hebben zich met speci ale oefenexamens beter kunnen voorbereiden. Dat blijkt uit een inventarisatie van het Landelijk Aktie Komité Scholieren (Laks) die een klach tenlijn had open gesteld voor 200.000 eindexamenkandidaten. Vandaag was het de laatste dag dat middelbare scholieren eind examen deden. Het Laks maakt alvast de balans op en concludeert dat havisten dit jaar de belangrijkste klagers zijn: ze dienden 24.769 klachten met als topscoorder aardrijks kunde. Ook dit jaar kwamen er weer veel gekke telefoontjes binnen. Zo werd een eindexamen ver stoord door een schietoefening, viel in een lokaal voortdurend het licht uit en werd het vooral dyslectische scholieren wel erg lastig gemaakt: zij kregen hun eindexamenopgaven op een bandje te horen, maar toen ze die wilden omdraaien voor de overige vragen bleek de achter kant van het bandje leeg te zijn. iterieus meisje it uit Hamburg eag - Het meisje dat de zondag in een trein blijkt een 18-jarige Duitse Een verpleeginrichting nburg had haar als ver- pgegeven, aldus een poli- irdvoerder. Via interpol is itie in Den Haag achter lentiteit gekomen. Het kwam zondag in ver- ite en verwarde toestand toilet van de trein. Ze et aanspreekbaar. De po- ist dat ze in de de richting uitsland moest zoeken en aantal dingen die het bij zich had, waaronder ssabonnetje van een urgse winkel. Zorgkosten gestegen urg - De uitgaven aan ijn in 2002 met 11,4 pro- estegen tot ruim 52 mil- ïro. Per hoofd van de be- g is in 2002 3245 euro aan itgegeven, 10,7 procent dan het jaar ervoor, zo lit cijfers van het Centraal j voor de Statistiek. De tijging is onder andere zaakt door hogere loon- en tariefsverhogingen sartsen, tandartsen, ver- idigen, specialisten en i vrije beroepsbeoefe- De grootste stijging (13,1 it) komt voor rekening ouderen- en gehandi- izorg en welzijnsinstellin- rinkman stapt lij radio 3FM 1UM - Isabelle Brinkman t als diskjockey bij radio- 13FM. De populaire pre- ice is doordeweeks elke tussen 18.00 en 20.00 horen met een eigen mu- Dgramma. De 31-jarige nan, die per 4 juli op leeft in haar eigen pro- ia gezegd dat zij zich niet on verenigen met het be- n 3FM. Ie onderzoek gveld in zee iag - Staatssecretaris z van Haegen van verkeer erstaat heeft definitief in de geldkraan dicht te 1 voor het onderzoek en luchthaven in de zee. Door de klappen die ïtvaart momenteel krijgt, iet immers veel langer chiphol uit zijn voegen ichultz gaat wel in kaart n wat de gevolgen zijn iter) nationale ontwikke- voor de toekomst van de andse luchtvaart. aamsdelen vater gevist De politie heeft in de ha- n Bom bij het Julianaka- flen van een stoffelijk lot gevonden. Afgelopen inde vond de politie lede bij de haveningang, en lag haalde de politie eerst n en later de romp van de lijk boven water. De gaat uit van een misdrijf ft een regionaal recher- m op de zaak gezet. tel adoptie uit Cambodja ag - Nederlanders kun- orlopig geen kinderen nbodja meer adopteren, er Donner van justitie Ie adoptie vanuit dat Azi- 1 land met onmiddellijke opgeschort voor onbe- tijd. Aanleiding is de on- jkheden rondom de eprocedure in dat land, der meer handel in Cam- nse kinderen in de hand ia doodsteken asielzoeker ar - Een 39-jarige man i Helder is gisteren door ïtbank in Alkmaar tot ze- ir gevangenisstraf veroor- Hij is schuldig bevonden odslag op een asielzoe- Armenië. Er was acht I geëist. De Armeniër was :ning dat hij nog 100 eu- >ed had van de dader, et slachtoffer hem tij en woordenwisseling ho- emde, pakte hij een mes de asielzoeker neer. De itkent te hebben gesto- uwe naam r Landbouw iag - Minister Veerman fn nieuwe naam voor zijn lerie verzinnen. Het mi le van landbouw, natuur- en visserij heeft volgens fr Balkenende een nieu- im nodig, omdat de fcl- en Warenautoriteit aan het ministerie wordt (dragen. Eerder drong (ormalig minister van luw Brinkhorst al aan op lamsverandering. Zijn lur ging naar de naam lel en Groen'. den haag/gpd - Het tweede ka binet-Balkenende gaat in de aanval tegen werkloosheid, fi nancieringstekort, overbodige regelgeving en onveiligheid op straat. Dat zei premier Balke nende gisteren op een perscon ferentie, kort nadat alle minis ters door koningin Beatrix op paleis Huis ten Bosch waren be ëdigd. Maandag al had Balkenende sa men met zijn beoogde ministers een vertrouwelijk beraad. „We zullen de komende tijd moeilijke beslissingen moeten nemen en dus is teambuilding van het grootste belang", lichtte hij de ongebruikelijke bijeenkomst toe. „Ik ben er trots op dat ik als mi- nister-president leiding mag ge ven aan die hechte ploeg." Balkenende kwalificeerde zijn kabinetsploeg met termen als 'betrokken, creatief, kennis van zaken, veel doorzettingsvermo gen en gedreven'. De christen democraat heeft de afgelopen dagen ook teruggeblikt op zijn eigen rol. „Ik heb mijn leider schap in de afgelopen maanden onder de loep genomen en ben tot de slotsom gekomen dat eenheid van beleid bittere nood zaak is. Er moeten ook geen proefballonnen meer worden opgelaten. We gaan van meet af aan met gedrevenheid aan de slag", aldus de premier. Hij benadrukte dat het kabinet de kar niet alleen kan trekken. „We zullen ook de werkgevers en werknemers aanspreken op hun verantwoordelijkheid. Als het gaat om waarden en nor men gaat het er ook om wat daar in het gezin aan wordt ge daan en op school en in de buurt." Het nieuwe kabinet pre senteert binnenkort een beleids nota, waarin de doelen met tijd schema's expliciet worden om schreven. Door de verscherpte screening van kandidaat-ministers en - staatssecretarissen verwacht Balkenende geen problemen met de bewindslieden. Hij hoopt komend weekend tijdens de EU-top in Sint Petersburg De Boer: verdubbel salaris ministers Ministers zouden zeker twee maal zoveel moeten verdienen als nu, zegt oud-minister De Boer (LPF) van verkeer van daag in een interview met Trouw. En dan nog zou het schril afsteken bij de salarissen die in de top van het bedrijfs leven worden verdiend „Ik heb begrepen dat vorige week kandidaten nee hebben ge- ook aan Europese regeringslei ders duidelijk te kunnen maken dat de politieke stabiliteit in Ne- zegd tegen de formateur om dat zij deze functie zich finan cieel niet kunnen veroorloven. Dan deugt het systeem toch niet", meent De Boer. Een mi nister maakt vreselijk veel uren en draagt een grote verant woordelijkheid. Het huidige salaris (ongeveer 120.000 euro) is daarmee niet in overeen stemming aldus De Boer. derland sinds de moord op Pim Fortuyn nu is hersteld. ■i 1 trnmammmmmmammtÊÊÊÊÊmtÊmÊitmÊÈmm den haag/gpd - Wie verwikkeld is in een echtscheiding moet de komende jaren, net als slachtof fers van kleine en middelzware criminaliteit, langer wachten op een uitspraak van de rechter. Oorzaak: door geldgebrek komen er te weinig rechters bij. De geza menlijke rechters, verenigd in de Raad voor de Rechtspraak (RvR), slaan alarm. Rechtbanken en gerechtshoven krijgen dit jaar al te maken met vacaturestops of op zijn minst minder aanstellingen van nieu we rechters en raadsheren. De RvR vreest dat het door een te kort van acht miljoen euro op de begroting niet gaat lukken de beloofde duizend extra rechters aan te stellen. Minister Donner van justitie zegt in een reactie de rechtban ken niet gerust te kunnen stel len. „Het is zeker niet zo dat als heel Nederland moet bezuini gen, er bij de gerechten maar doorgegroeid kan worden", stelt de bewindsman. Het met veel tamtam gepresen teerde veiligheidsplan van het vorige kabinet, grotendeels overgenomen door het nieuwe kabinet, wordt daardoor volgens de RvR 'onuitvoerbaar'. De knel- punten zullen vooral komen te liggen bij de civiele zaken, zoals echtscheidingsprocedures en schadeclaims, verwachten de rechters. Daarnaast krijgt ook de vervolging van criminelen 'in het middensegment' een knauw, denkt de RvR. „Het gaat dan onder meer om straatroof, diefstal en inbraak. Juist het lik- op-stuk-beleid dat het kabinet zo hoog in het vaandel heeft, komt in het gedrang. De dader komt uiteindelijk waarschijnlijk wel voor de rechter. Maar daar moeten slachtoffer en samenle vingwei veel langer op wachten. Dat is niet goed voor het rechts- en veiligheidsgevoel van de bur ger", zegt Anke Pouw van de RvR. De rechterlijke macht kreeg de afgelopen kabinetsperiode een fikse bezuiniging over zich heen, zonder dat ze mocht delen in de pot van 800 miljoen euro voor uitvoering van het veiligheids plan. De politie moet als gevolg van de afgesloten prestatiecon tracten de komende jaren 40.000 extra strafdossiers aanle veren bij justitie. Bovendien stijgt het aantal schuldsane- rings- en ontslagzaken explosief als gevolg van de economische recessie. Minister Donner heeft inmid dels wel voorstellen naar de Tweede Kamer gestuurd om de tekorten bij de rechterlijke macht te verlichten. door Dolf Rogmans hilversum - Draagbare radio's en wekkerradio's kunnen vanaf zondag problemen krijgen met de ontvangst van FM-zenders. Dan schakelen Nozema en Broadcast Partners over op een nieuw netwerk van FM-frequen- ties. Autoradio's blijven wel bruikbaar. In de nacht van zaterdag op zondag wordt een nieuw lande lijk netwerk van FM-zenders in gebruik genomen. Omdat de FM-band intensiever wordt ge bruikt, kunnen goedkope analo ge radio-ontvangers moeite krij gen met het uit elkaar houden van de verschillende zenders, al dus Nozema op haar website. Ook is het mogelijk dat de toe stellen meer storing geven. Het gaat daarbij om analoge ra dio's waarbij de zenders met een draaiknop moeten worden opgezocht en de antenne be staat uit een draadje of de elek- triciteitssnoer. Dat soort radio's worden vooral als wekkerradio of draagbare radio nog veel ver kocht. Autoradio's zijn al sinds ruim tien jaar overgeschakeld op digitale ontvangst, vandaar dat die de overgang aankunnen. Volgens Erik van Stokkom, woordvoerder van Nozema, is niet precies te voorspellen hoe de wekkerradio's en draagbare radio's reageren op de frequen tiewijzigingen. De ontvangst zal nooit helemaal wegvallen, hoog uit slechter worden. Dat hangt af van de afstand tot de FM-zen- der en ook van de plek in huis. Hoe verder van het raam, des te moeilijker de ontvangst. Van daar dat Nozema adviseert een radio te kopen met een digitale ontvanger en een stevige anten ne als zich na zondag proble men bij de ontvangst voordoen. Het publiek wordt niet speciaal gewezen op de mogelijkheid dat hun radiotoestel na dit weekein de mogelijk slechtere ontvangst biedt, aldus Van Stokkom. De voorlichting richt zich met na me op de verandering van de FM-frequenties, want tegelijk met het in gebruik nemen van het nieuwe zenderpark verande ren omroepen van uitzendfre quentie. roermond/gpd - Er zijn ernstige twijfels gerezen over de veilig heid op het Nederlandse spoor net. Aanleiding is de treincrash van 20 maart in Roermond, waar een personentrein niet op de noodrem ging toen de ma chinist na een hartaanval twee seinen miste. Volgens diverse bronnen klagen machinisten al jaren over com municatiestoornissen tussen de oude en de nieuwe Automati sche Trein Beïnvloeding (ATB). Dit systeem zorgt ervoor dat een trein automatisch remt als een sein wordt genegeerd. Die klachten zijn bij de inspectie voor Verkeer en Waterstaat be kend, aldus een woordvoerder. De Roermondse crashtrein was vlak voor het ongeluk aangeko men op het tracé waar nog de oude beveiliging in de rails zit. De oude beveiliging grijpt niet in als een trein langzamer dan veertig kilometer per uur rijdt. In het Roermondse geval üjkt het er echter op dat de trein har der heeft gereden. Op het mo ment van de klap reed de trein 36 kilometer per uur, stelt de in spectie. Dat terwijl de machi nist, ondanks zijn hartinfarct, nog net aan de noodrem had getrokken. De inspectie veron derstelt daarom dat de trein harder dan veertig reed, toen die het sein passeerde. Ook woordvoerder Cijs van de machinistenvakbond WCM gaat er vanuit dat de trein har der door rood heeft gereden. Dat is aanleiding voor ernstige zorgen over de veiligheid op het spoor, stelt hij. „Iets met de be veiliging is niet in orde. Dat ver ontrust ons enorm." Inspectie woordvoerder Hoekstra noemt deze zorgen 'terecht'. (advertentie) OPEN 11.00-17.00 UUR Lammenschansweg 138. 2321 JX Leiden. E-mail: zirkzee-bv@zonnet.nl - wwwwjzirkzee.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3