SPORT Een geschenk uit de hemel Robben: beter, beter, steeds maar beter Michael Star prijst zich gelukkig met overstap van Madjoe naar TOP Amstel Cup terug naar knock-out woensdag 28 MEI 2003 van Petegem mikt op de rsklassiekers. Foto: AP 1 Petegem af van Tour terme - Peter van Pete- ïeemt dit jaar niet deel e Ronde van Frankrijk. De gvan zijn ploeg Lotto dat gisteren naar buiten cht. De 33-jarige Belg won dit seizoen de klassiekers -RoubaLx en de Ronde van deren. Hij is tevens de invoerder van het wereld- klassement. Van Petegem rh vooral richten op de rsklassiekers. tos bij uw-Zwart - De finale van de na- etitie tussen Docos en loom heeft komende ig plaats op het veld van Zwart. Dat zijn de he in clubs overeengekomen, rap in Wassenaar is om uur. Op datzelfde tijdstip UDWS en FC Rijnland te er elkaar op het terrein VS. Zaterdag speelt Val- 8 op het veld van Voor in '97 tegen Forum Sport. thrijving ch soccer >wuk - Vriendenteams n zich nog steeds opge- lor deelname aan de der- irronde van het Amstel Soccer dat op 14 en 15 Noordwijk wordt ge- voor strandpaviljoen ing Beach. De finales van imooi hebben op 27 juli eveningen plaats. Meer ïatie op: www.beachsoc- Vreugt naar Khaken Grootmeester Dennis de uit Lisse maakt deel uit Nederlandse delegatie 130 mei tot 14 juni mee- an het EK schaken (indi- 1) in Istanbul. Naast De komen bij de mannen Dkolov, Loek van Wely, Tiviakov, Friso Nijboer nitri Reinderman in actie, iet vrouwentoernooi, van ljuni, worden Zhaoqin Tea Lanchava, Bianca n en Yvette Nagel-Seira- gevaardigd. terpolosters k tegen VS •ven - De Nederlandse oiovrouwen hebben gis- 1 Eindhoven hun eerste redstrijd tegen de Ver- Staten afgesloten met ijkspel: 8-8. Nederland leze week vier maal te- Amerikaanse ploeg als reiding op het EK in Slo- ver twee weken. Voor and scoorden Quint en ijn ieder drie maal. De twee treffers kwamen m van Rodenhuis en Van rg. Vandaag is de tweede jd in Zeist, morgen volgt el in Drachten en vrijdag laatste wedstrijd op het nma in Ede. Grunsven at training essuuramazone Anky insven heeft de training De olympisch kampioe- •ydney 2000 kwam niet actie sinds ze in januari n val van het paard haar ak. Inmiddels oefent de r één van Nederland et haar grandprixpaar- ition Salinero en Ge- ack. Wanneer ze haar in de ring maakt, is nog end. Eerder liet Van :n weten mogelijk het nds kampioenschap, in lijmegen, te willen rij- DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: sport- redactie.ld@damiate.hdc.nl door Gertjan van Geen runsburg - Michael Star staat er nog een beetje van te kijken. De 18-jarige Rijnsburger vindt het moeilijk te bevatten dat hij de overstap van Madjoe naar TOP mag maken. „Hoe vaak komt het nou voor dat ze bij een derde klasser voor een korfballer ko men kijken?" Met pijn in zijn hart verlaat hij zijn 'familie'. „Maar ik wil het hoogste van het hoogste halen. Ik zou me later voor mijn kop slaan als ik het niet gepro beerd had", zegt Star. Hij werd al eerder opgemerkt. Leon Simons, oud-topkorfballer van Blauw Wit, gaf een clinic bij Madjoe. „'Als je wilt groeien, moet je weg', zei hij tegen mij. Ik begreep niet precies wat hij be doelde. Een jaar later vroeg hij me of ik al een andere club had gevonden. Toen is hij eens voor me gaan bellen en kon ik bij Blauw Wit een trainingsstage volgen." Het nieuws van de interesse van de Amsterdamse topclub voor Star bracht ook de Sassenheim- se zaterdagvereniging TOP in beweging. De in de zaal naar de overgangsklasse gedegradeerde vereniging hapte snel toe. Het bleek een zegen voor de streng gelovige Star. Want bij een ding had hij niet direct stilgestaan. Blauw Wit speelt op zondag en dan wordt Star geacht tweemaal de gereformeerd vrijgemaakte kerk te frequenteren. Ouders „Mijn overgang was nog niet ze ker. Ik wilde geen slapende hon den wakker maken en heb daar om niets tegen mijn ouders ge zegd. Totdat mijn moeder naar me toekwam. Ze zei: 'Je weet dat ze op zondag spelen'. Ik zou een groot probleem hebben gehad, zou het huis uit hebben gemoe ten. Vroeger was ik wel eens bal dadig. Dan zei ik dat geen zin had om naar de kerk te gaan. Maar nu ga ik graag naar de kerk, leer er veel van. Dat ik naar TOP kan is daarom een ge schenk uit de hemel." Star groeide op met vier broers en dne zusjes. Hij is het vijfde kind. De hele familie korfbalt of heeft de sport beoefend. „Behal ve mijn jongste zusje. Die is ge handicapt." Ze is het lievelinge tje in de familie. „Bij de geboor te is het mis gegaan, waardoor ze moeilijk praat en niet kan lo pen. Maar als ik alleen met haar Michael Star: „Ik heb hele zaterdagen op het veld versleten. Mijn sociale leven ligt op Madjoe. Ik speel met mijn broer in het eerste, maar eigenlijk zijn het allemaal broers van mij. Daarom is het best moeilijk om weg te gaan." Foto: Hielco Kuipers ben, kan ik haar wel verstaan." Toen hij zes was liep hij al te zeuren of hij ook op korfbal mocht. „Ik heb hele zaterdagen op het veld versleten. Mijn soci ale leven ligt op Madjoe. Ik speel met mijn broer in het eerste, maar eigenlijk zijn het allemaal broers van mij. Daarom is het best moeilijk om weg te gaan. Bij de laatste thuiswedstrijd had de B2, het team dat ik train, een spandoek gemaakt. Dat ontroer de me. Ik blijf nog wel een team trainen, maar ik zal er veel min der zijn. Zeker in het begin. Ik wil snel integreren bij TOP en dat betekent dat ik er veel tijd in moet steken. Niet alleen presta tiegericht trainen, maar ook een biertje doen. Madjoe zit in mijn hart, maar ik denk ook dat er straks vrij snel een rood streepje doorheen loopt." Star, rond de 1.90 meter lang, is fanatiek - „Zo is een Star nu eenmaal" - en hij verloor zijn hart toen hij vroeger bij voorma lig hoofdklasser Sporting Trigon ging kijken. „Ik weet niet meer welke tegenstander het was, maar het was een spektakel. Ik kreeg er kippenvel van. Dat wil de ik ook. Als ik straks gewogen word en te licht bevonden, dan heb ik pech. Maar ik moet het proberen." Huilen In huize Star heersen gemengde gevoelens over zijn overstap. „Maar bij Madjoe zullen er ook sommigen blij zijn dat ik weg ga. Ik ben heel fanatiek en daardoor heb ik menig meisje doen hui len. Mijn gedrag heeft wel eens negatief uitgepakt. Anderen gin gen er minder door spelen en dat is natuurlijk niet de bedoe- ling." Star, werkzaam bij het bedrijf van zijn oom Hennie op de bloemenveiling, wil kijken waar zijn grenzen liggen. „De kan nog heel erg groeien. Ook bij Madjoe had ik nog veel kunnen leren, maar dit is wel een verschilletje. Ze zijn zo getruct bij TOP. Al op de eerste training kreeg ik een paar goede aanwijzingen, waar door ik meteen anders over korfbal ging denken." Hij prijst zich gelukkig, kan niet wachten tot het volgende sei zoen begint. Het is op voorhand al een mooi jaar, denkt hij. „Het korfbal bestaat straks 100 jaar en TOP 75 jaar. Ik zal er deze zomer vaak aan denken, krijg de krie bels in mijn buik. Je hoort wel eens van voetballertjes die van straat worden geplukt en naar Ajax mogen. Zo voelt dit ook. Ik ga voor het eerste. Dat is lo gisch. Maar ik moet ook realis tisch zijn en weten dat het mis schien niet in één jaar lukt. Nou goed, zelfs het tweede van TOP is voor een jongen uit the ghetto al heel mooi." Jeffrey van As speelt volgend seizoen weer in de eredivisie. De geboren Leidenaar tekende bij kampioen ADO Den Haag een jaartje bij. Het regionale voetbaltrai nerselftal heeft afgelopen vrij dag verloren van het Leidse sportpersteam. Op het veld van Lugdunum won de pers met 3- 2. Keeperstrainer Wim Eradus werd na afloop tot trainer van het jaar gekroond. Op Hemelvaartsdag wordt op het veld van w Noordwijk de promotie/degradatiewedstrijd SC Feyenoord - Hollandia ge speeld. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Scheveningen en SBV Barneveld spelen in Gorin- chem tegen elkaar voor een plaats in de zaterdaghoofdklas se. De reserves van Quick Boys krijgen het druk. Morgen speelt de zaterdagkampioen van de reserve-hoofdklassen bij w Oegstgeest de finale van de dis trictsbeker tegen plaatsgenoot Katwijk en zaterdag is Argon de tegenstander om het Neder lands kampioenschap. Voorafgaande aan de bekerfi nale Feyenoord - FC Utrecht wordt de KNVB-quiz kop of munt gehouden. De winnaar krijgt de titel 'Scheids van het jaar'. Rolf van Leersum uit Noordwijk is de enige regionale deelnemer. Nieuwkoper Arjan van der Laan (ADO Den Haag) speelt mee om de gouden vip- fluit. Van de huidige selectie heeft Huizen voor volgend seizoen nog slechts zes spelers over. De bekendste zijn Fred Aboikoni (ex-Noordwijk) en Wemer Kooistra (FC Lisse). Edwin Grünholz is al weg bij Tonegi- do. Onderlinge irritaties vorm den de kiem van het conflict. Grünholz heeft deze week een gesprek met het Rotterdamse Neptunus dat vorige week door Alphense Boys werd uitgescha keld. Voor promotie. Lucien Kloetstra (Nieuw Buinen) is de niéuwe kracht van Schevenin- gen (zaterdag): Danny Kettenis (FC Kranenburg) keert terug naarVUC. Wielrenner Sebastian Lange- veld (Lisse) is voor de tweede maal vierde geworden in de eindstand van een wereldbe kerwedstrijd voor junioren. In de driedaagse van Axel werd Langeveld derde in de tijdrit en vierde in de derde etappe. Peter van de Reep (Hillegom) sloeg het afgelopen weeinde een dubbelslag. Na zijn overwin ning in Maartensdijk won hij ook in Stampersgat. Iq de Ron de van Rijssenhout werd de sla- gerszoon tweéde. Jeroen de PSV'er beleeft bijzonder seizoen door Frank van den Heuvel eindhoven - „Natuurlijk ga ik voor een basisplaats", zei Arjen Robben in augustus, kort voor de start van het seizoen. „Maar je moet wel reëel blijven. Ik ben achttien jaar, kom net kijken." Nauwelijks tien maanden later klinken die woorden bijna lach wekkend. Robben is inmiddels een van de gezichtsbepalende spelers van PSV, is genomineerd voor de titel talent van het jaar, maakte tegen Portugal zijn de buut in Oranje en is met de Eindhovenaren op weg naar zijn eerste landstitel. Hoe bijzonder ook, het past een beetje in het beeld van zijn nog korte carri ère. „Alles is tot nu toe sneller gegaan dan verwacht, sneller dan bij andere jongens van 16, 17, 18 jaar. Van de A-jeugd naar het eerste van FC Groningen, de transfer naar PSV, het debuut in Oranje..." De uitnodiging van bondscoach Dick Advocaat kwam niet eens meer als een verrassing. Voor de buitenwacht althans, Robben zelf had er geen rekening mee gehouden. „In eerste instantie helemaal niet. Toen daarna Dirk Kuyt en Wesley Sneijder werden geselecteerd, dacht ik wel: dat wil ik ook. Ik beschouwde het als een extra stimulans. Na het telefoontje op maandagavond heb ik alles op me af laten ko men. Op die dagen zelf leef je in een roes, ben je gefixeerd op hetgeen van je verlangd wordt Pas later komt het besef: hé, ik heb een interland achter mijn naam. Dat ik dat nu al meege maakt heb, is fantastisch." Maar meer ook niet, zegt de ge boren Bedummer er dan snel achteraan. Als voetballer, zeker op negentienjarige leeftijd, mag je niet te lang nagenieten. Wat dat betreft heeft Robben 'zijn karakter mee', zegt hij zelf. De Groninger zal, geheel in lijn met de noordelijke volksaard, niet gaan zweven. „Ik zal nooit naast mijn schoenen gaan lopen, me nooit meer gaan voelen dan ik werkelijk ben, zo van: kijk eens, hier is Arjen Robben! De volgen de keer wordt er immers op nieuw meer van je verwacht en moet ik het weer waarmaken. Ik heb nu een goed seizoen achter de mg, maar het kan nog beter. Het moet ook beter. Je mag soms best trots zijn op wat je hebt bereikt, maar niet te lang. Kan niet in topvoetbal." De entree van Robben bij zijn nieuwe werkgever verliep soe pel, bijna vlekkeloos. In totaal stond hij slechts drie competi tiewedstrijden niet in de basis van PSV, waarvan nota bene één keer vanwege een schorsing. Zijn spel is volwassener gewor den. Tactisch slimmer. Efficiën ter. „Niet de actie maken om de actie." Zonder dat het afbreuk doet aan zijn grote kracht: voet ballen op intuïtie. „Dat onbe vangene zit verborgen in mijn spel. Dat moet ik ook houden. Ik zal me in de toekomst nog wel eens vaker vastlopen. Maar ik moet er wel aan blijven wer ken." In de korte Europese campagne van PSV kwam hij tot twee in valbeurten (Borussia Dortmund uit en thuis) en twee basisplaat sen, tegen Auxerre thuis en Ar- Arjen Robben tracht de Feyenoord-horde Brett Emerton te nemen. „Je mag soms best trots zijn op watje hebt bereikt, maar niet te lang. Kan niet in topvoetbal." Foto: ANP/Robert Vos senal uit. PSV bleef steken in de eerste ronde. Ajax drong door tot de kwartfinales en maakte met het jonge elftal veel indruk. De ontwikkeling van Pienaar, Sneijder, Van der Vaart, De Jong -jongens in dezelfde leeftijdsca tegorie als Robben - raakte me de door de reeks van zware in ternationale wedstrijden in een stroomversnelling. Robben: „Het is heel teleurstellend dat we niet verder zijn gekomen. Om je met de Europese top te meten, moet je zo scherp spe len. In de competitie kun je een foutje nog wel eens corrigeren, maar als je in de Champions League één keer wat weggeeft, krijg je direct een goal om de oren. Het is, zeker voor jonge jongens, heel belangrijk om te gen zulke tegenstanders te spe len. Je ziet nu ook dat de trainer een zwaarder programma sa menstelt in de aanloop naar vol gend seizoen, alleen om ons nog beter voor te bereiden." Het is een leuke generatie, zo lijkt het. De jonge garde van Ajax, Van Persie van Feyenoord, Robben. „Maar in Jong Oranje laten we het niet zien", ripos teert de PSV'er. Individueel goe de voetballers maken nog geen goed team, bedoelt hij. Alle uitweidingen over het 'Oranje van de toekomst' zijn wel aardig, maar erg voorbarig, vindt hij. „Er loopt aardig wat talent rond, dat klopt, maar de carrières bevinden zich in zo'n pril stadium. De eerstkomende één a twee seizoenen worden heel belangrijk. Het is een cli ché, maar wel waar: er komen is gemakkelijker dan er blijven." Dat geldt ook voor hemzelf. „Er zijn al zoveel jonge talenten ge weest die om een of andere re den tussentijds zijn afgehaakt en waarvan je nooit meer hebt ge hoord. Toen ik vorige zomer hier kwam, kende niemand Ar jen Robben. Nu wel. De lat zal hoger liggen. Of ik bang ben voor volgend seizoen? Nee, bang is niet het goede woord. Zo'n seizoen heeft natuurlijk wel een nadeel; het kan alleen maar slechter. Maar daarvoor mag je niet terugdeinzen. Dan begin je al slecht." Hij heeft al ervaring met het omgaan met tegenslagen. In het laatste jaar in Groningen keer den zelfs de eigen supporters zich tegen hem. „Dan moet je sterk in je schoenen staan. Op dergelijke momenten blijkt of je echt de top kunt bereiken. Hoe wel het je raakt, mag je je er niet door van de wijs laten brengen. Van eigen kracht uit blijven gaan, vertrouwen in jezelf. Ik heb er veel van geleerd." Voortdurend bezig zijn met het proces van beter worden, gefo cust blijven. Robben doet het: „Iedere voetballer, wereldwijd, wordt met mindere periodes ge confronteerd. Dat is menselijk. Maar de intentie om goed te trainen moet er altijd zijn. Heel geconcentreerd blijven werken aan je eigen ontwikkeling. Beter, beter, beter." Joode uit Alphen aan den Rijn werd vierde in Eindhoven. Yvonne Hijgenaar (Ton van Bemmelen Sports) is op het olympische ovaal in Sydney derde geworden. Hijgenaar ver brak het Nederlands record op de 500 meter. De uitslagen van Olga van Velzen uit Hazerswou- de in de Tour de l'Aude hebben de kolommen van de Neder landse kranten nooit gehaald. Waarschijnlijk is de reden dat Olga op de deelnemerslijst als Russin werd opgevoerd onder de naam Olga van Velzev. De bekendste bergen in de Tour de France staan niet op de toptienlijst van zware cols. De zwaarste is de Malga Palazzo in Italië. De Galibier (13), Mont Ventoux (37), Tourmalet (160), Puy de Dome (233) en de Alpe 'd Huez (309) volgen op grote afstand. In Nederland wordt het lijstje aangevoerd door het Vïjlenerbos. Gevolgd door de Keutenberg, Hulsberg, Eyser- bos, Drielandenpunt, Posbank en de Cauberg. Een groot aantal regionale zwemmers en zwemsters heeft een limiet gehaald voor de Ne derlandse juniorenkampioen schappen in Drachten. Op de deelnemerslijst staan Ekrem Dursun, Lesley Koopmans, Renske van Belkum, Sjoerd Sie- val, Theo Beglinger van De Zijl/LGB en Nick Driebergen, Jeffrey Stam, Boy Heijnekamp, Dingeman van der Pluim, Peter van Amsterdam, Wendy van der Voort en Anne Heystek van LZ 1886. Als afsluiting van het basket balseizoen spelen de vrouwen van Grasshoppers vanavond om 18.00 uur een wedstrijd te gen het Amerikaanse Allstar- team USA Atletics. In Noord wijk spelen de mannen van MSV een wedstrijd tegen het mannenteam uit de VS. Aan vang 20.00 uur. De Leidse Stu denten hebben in Groningen een startbewijs behaald voor de EK basketbal voor studenten in Novi Sad (Servië). De Leidse atleet Jaco Luijen- dijk heeft in Valencia een snelle 5.000 meter afgèlegd. Als gast- loper van het Amsterdamse AAC zette hij een tijd van 14.52,99 op de klokken. Dichter bij huis, in Amsterdam, liep Roel van Ree (Leiden Atletiek) een snelle 400 meter in 47,90. Zijn Alphense clubgenoot Wou ter Spreij finishte in 49,92. De Rijnsburgse bowlster Tessa van der Valk is derde geworden bij de Bison Cup in Haarlem. De junioren van rugbyclub DI- OK zijn Nederlands kampioen geworden door Haaglanden met 27-5 te verslaan. zeist/anp - De KNVB organiseert vanaf komend voetbalseizoen het toernooi om de Amstel Cup weer via het vertrouwde knock- outsysteem. De voorronden met twintig poules zijn daardoor verdwenen. Zes eredivisieclubs met Europese verplichtingen stromen in de achtste finales in. De wijziging in de opzet van het toernooi zijn doorgevoerd op verzoek van de clubs. De KNVB bepaalde dat een thuisclub een reglementaire nederlaag van 0-1 lijdt, indien de lokale overheid een bekerwedstrijd verbiedt. Ook het idee van een 'geleide' loting verdwijnt Na elke speel ronde wordt er geloot, zodat het niet meer kan voorkomen dat - zoals bij voorbeeld Feyenoord dit jaar overkwam - een club van tevoren weet dat ze elke keer thuis mag spelen. Ook een tegenstander in de volgende ronde staat straks niet meer vooraf vast Aan de Amstel Cup doen onver anderd 48 amateurclubs, alle profclubs en twee beloftenelftal- len mee. Alleen komend seizoen spelen amateurverenigingen die een profclub loten automatisch thuis. Vanaf het seizoen 2004/2005 wordt ook in die ge vallen geloot voor hath uisvoor- deel. Bij de loting voor de eerste ronde worden zestien amateur- verenigingen aan elkaar gekop peld, de overige 32 treffen pro fessionele tegenstand. Het bestaande systeem van een voorronde met groepen en ver volgens knock-out, werd inge voerd voor het seizoen 1994/1995, mede op verzoek van enkele clubs. Nu heeft de KNVB opnieuw naar de clubs geluisterd, die het toernooi te voorspelbaar vonden. De planning van het bekertoer nooi 2003/2004: eerste ronde: 9 t/m 12 augustus; tweede ronde: 23 t/m 25 september; derde ronde: 28/29 oktober; achtste fi nales: 16/17 december; kwartfi nales: 3/4 februari; halve finales: 16/17 maart; finale: 23 mei.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25