ECONOMIE Bijna kwart miljoen in de WW Pensioen struikelblok bij CAO-besprekingen 'Bewijs banenverlies door rookverbod flinterdun' Invensys verkoopt Baan Olifant adviseert beleggersclub Huizen stijgen volgens Kadaster weer in prijs 'Landen bijna machteloos bij belastingvlucht in EG' KLM en bonden definitief eens over ontslagregeling Megacontract voor Airbus houdt Laurus woensdag 28 mei 2003 nse supermarkt - sinds vorig jaar nt eigenaar van 'se Laurus-con - rlopig af van ver- [ie-activiteiten in de jaarlijkse ersvergadering pman Couvreux teen bod wordt jip de Argentijnse ise filialen van het In de Argen- ren berichten ver- Casino bereid zou l euro voor de fili- 1 (ellen terwijl bo- lopende schulden l len overgenomen. jgdhulp op loon ,o Het p •4 lers o 0 CAO-overleg voor 5 ricnemers in de 2 [lening is voor on- 51 opgeschort. as de loonsverho- 5 e vakbond CNV 2 k en werkgeversor- q (-Groep. De CNV- irocent meer ;evers bieden 1 iO zou per 1 juni 0 ingaan en een 019 maanden krij- 2 (n is dat onzeker is 1 de werkgevers van q rijgen omdat de 0 pnen van ambte- 5 [wil verhogen dan lo ere. 5 0 «runners speurtocht project met op scooters ;mber in de stad 10 leuren naar ver- >7 ures is definitief !6 lantal banen dat »o Ier gevonden minder dan ver- n iefiiemers de ge- !0 ociale dienst, het [3 p Werk en Inko- io a het bedrijf )0 ian daarom niet experiment, dat '0 a duurde. Er was 00 verborgen va- [5 het bleken er ^f'n- bruin voriet 3° r 3? Nederlanders blij- 27 aan de bruine bo- 20 neetje bruin is het het ontbijt en an- 54 aaltijden, blijkt uit sojkdatTNS Nipo gglceerde. Driekwart 20 landers ouder dan 331 bijna dagelijks. Qofefst een bruine 89 jt kaas of zoet be- pprdt het meest 7 5 Cn. Driekwart eet ooiod tijdens de qqliner. Vaak belegd 00 leeswaren en weg- 85jmelk of thee. In gaan de meesten oolf voorgebakken roissants. ft Emmein loorstart ailliet verklaarde telfabrikant Em- en maakt een :41 medewerkers, werknemers ko- t te staan. Een louder heeft zich I. Het bedrijf ember alweer 55 let werk te heb- lormeubelprodu- rige week faillisse- or de economi- »vas het aantal or- I teruggelopen. I' over Dthekers E Consumenten- n 'kliksite' ge- et aanmelden van e weigeren goed- len te verstrekken, nventariseren lekers weigeren eld de goedkope rlager van Gen- pen. Apothekers ïkondigd dit mid- te verstrekken, 'einig bonussen touden krijgen, lisatie van apo- heeft inmiddels anten opgeroepen ok te verlagen. jinkomens inpakken prbitante stijging ens moet in heel 'akbonden aan de gesteld, vindt pstra van de vak- Hij riep gisteren ollega's binnen Verbond van Vak- x [EW) op samen ganiseren. ,,In roepen bestuur- 1 op het buiten- ngeland, om de stijging van hun ïonussen te n", aldus Terp- ten deze ballon amstelveen/gpd - Het bewijs dat een rookverbod in de horeca leidt tot een verlies van 50.000 banen is flinterdun. Woordvoer der Bellm van accountantscon- cem KPMG ontkent dat cijfers van zijn organisatie tot deze be wering kunnen leiden. Directeur Claes van horecabrancheorgani satie KHN meldde de feiten en zijn woordvoerder Van der Klis zei dat ze op 'keiharde cijfers' van KPMG zijn gebaseerd. Volgens Bellm betreft het bewijs niet meer dan 'een passage uit een nieuwsbrief van Forces Ne derland over een onderzoek dat wij in 1998 hebben verricht'. Als bewijs mag het volgens Bellm niet dienen. De andere 'be trouwbare' bron waarop Horeca Nederland zich zegt te baseren is de rokerslobbyclub zelf. Forces Nederland, onderdeel van een internationale pro-ro kersbeweging, citeert een co lumnist van de Edmonton Sun in Canada, die 'niet begrijpt waarom de anti-rookextremis- ten het overtuigende bewijs van de schade die rookverboden in de horeca aanbrengen kunnen negeren.' In Nederland geldt geen alge heel rookverbod, maar per 1 ja nuari 2005 wel een wettelijk recht op een rookvrije werkplek, dus ook voor horecapersoneel. Dat recht komt erop neer dat straks cafébezoekers niet meer kunnen roken, waardoor ze vol gens Horeca Nederland kroeg en disco massaal mijden. Wil lem van den Oetelaar, voorzitter van niet-rokersvereniging CAN, noemt de reactie van Horeca Nederland 'angst om niets'. Volgens Van den Oetelaar heeft de Amerikaanse horeca te ma ken gehad met een dip in de omzet na een algeheel rookver bod, maar na verloop van tijd steeg volgens hem het bezoek, dankzij extra aanloop van klan ten die liefst in een rookvrije omgeving hun drankje genieten. Juist gisteren begon een nieuwe campagne van de Nederlandse Kankerbestrijding tegen het ro ken. Bonden vragen leden Moet roken verboden wor den in restaurants, cafés en discotheken? Dat is de cen trale vraag die CNV Bedrij- venbond en de FNVHoreca- bond aan hun leden gaan voorleggen. Iedere werkne mer krijgt recht op een rook vrije werkplek. Daarom mag er straks in de horeca niet meer worden gerookt. Voor de sector geldt wel een uitstel van de maatregel van hoog uit twee jaar. „In de branche is grote onrust ontstaan over de gevolgen van een algeheel rookverbod," stelt de CNV in een verklaring. Toch denkt de bond dat het wel zal mee vallen met het banenverlies. Bovendien kan er voor de horeca geen uitzondering worden gemaakt aldus de CNV, die daarin wordt ge steund door de FNV Horeca- bond. amsterdam/anp - Het aantal WW-uitkeringen in Nederland nadert het kwart miljoen. Eind maart 2003 werden er 232.400 werkloosheidsuitkeringen ver strekt. Dat is bijna eenderde meer dan een jaar eerder. De uit keringsinstantie UWV heeft dit gisteren gemeld. Het aantal is in maart ten opzichte van de voor gaande maand met 4000 toege nomen ondanks het begin van veel seizoenswerk bij schilders- en bouwbedrijven en in de land bouw. De UWV noemt de groei in maart bijzonder groot. „Het cij fer laat zien dat het aantal WW- uitkeringen trendmatig blijft stijgen." De grootste stijging van het aantal uitkeringen deed zich in maart voor onder uitzend krachten (plus 1700). De groep mensen met een WW- uitkering is lager dan het aantal werklozen, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) die telt. Het verschil was in maart circa 150.000. Niet iedere werkloze heeft namelijk recht op een uitkering of zin om alle aan vraagformulieren in te vullen. Het aantal werkzoekenden is nog hoger. Dat is ongeveer 2,5 maal zo hoog als het aantal WW-uitkeringen, zo blijkt uit re cente cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). De uitkeringsinstantie UWV meldde tevens een lichte daling van het aantal arbeidsonge schiktheidsuitkeringen. Het aantal is in maart en februari met enkele honderden gedaald. Het totaal blijft sinds een half jaar vrij stabiel op ruim 993.000 uitkeringen. In voorgaande ja ren was er steeds een sterke stij ging. Meermalen werd verwacht dat het miljoen zou worden ge passeerd. Een UWV-woordvoerster vindt het nog te vroeg om te stellen dat de groei is omgeslagen naar een daling van het aantal uitke ringen voor WAO, WAZ en Wa jang. General Atlantic nieuwe eigenaar emmen- Naing Thain is de eerste olifant ter wereld die - zonder voorkennis - beleggers adviseert waar ze het best hun geld kunnen parkeren. De beleggingsclub More Invest ments deponeerde gisteren in het dagverblijf van het Noorder Dierenpark in Emmen 25 appels. Elke appel was voorzien van een nummer dat correspondeerde met een fonds. Vastgesteld werd in welke volgorde het dier de appels verslond. Op de eerste vijf cijfers zetten de Emmenaren nog deze week hun gezamenlijke vermogen van 30.000 euro. More Investments volgde tot nog toe de adviezen op van reguliere specialisten. „Het re sultaat is dat we al jaren alleen maar verlies lijden", zegt Bean Schukken, „dus hebben we gezegd: we kunnen net zo goed een olifant om advies vragen." Dit ludieke idee is overgewaaid uit Berlijn waar ooit met succes een aap werd geraadpleegd. De olifant koos Numico, Unilever, Wolters Kluwer, TPG en Koninklijke Olie. Foto: Boudewijn Benting londen/anp - Het Britse con cern Invensys verkoopt de ver liesgevende Nederlandse soft- waremaker Baan (2700 mede werkers) aan de Amerikaanse investeringsmaatschappij Gene ral Atlantic Partners. Die betaalt voor Baan 85 miljoen pond ster ling (118 miljoen euro), iets meer dan analisten verwacht ten. Het verkoopbedrag blijft echter ver beneden de 711 mil joen euro die de Britten in 2000 voor Baan neertelden. Invensys bevestigde gisteren dat de verkoop nagenoeg rond is. Al enkele dagen liepen er geruch ten rond Baan. Als belangrijkste gegadigde gold echter de even eens Amerikaanse investerings maatschappij Texas Pacific Group. Invensys heeft hard geld nodig om aan zijn pensioenverplich tingen te kunnen voldoen. Het kampt verder met een schuld van 1,6 miljard pond (2,2 mil jard euro). Deze week komt In vensys met jaarcijfers. Analisten verwachten een negatief be drijfsresultaat van 250 miljoen pond. Daar komen nog her structureringskosten en afschrij vingen bovenop, waardoor het verlies kan oplopen tot meer dan een miljard pond (1,4 mil jard euro). Met de verkoop komt ook op richter Jan Baan weer buiten spel te staan. Hij zei in april een mogelijke terugkoop van het be drijf te willen bekijken als Inven sys met een voorstel zou komen. Jan Baan en broer Paul moesten in 1998 het veld ruimen toen het bedrijf zijn resultaten te mooi had voorgesteld. apeldoorn/anp - Huizen wor den weer duurder. In april wis selde een gemiddelde woning voor 203.000 euro van eigenaar. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat nog 201.000 euro. Dat blijkt uit cijfers van het Ka daster. De huizenprijs is voor het eerst sinds september zo hoog. Na die maand bleef het gemiddelde rond de twee ton schommelen. Het hoogtepunt lag in augustus, toen een gemid delde woning voor 205.000 euro van de hand ging. In april 2002 kostte een huis gemiddeld 197.000 euro. Makelaarsorganisatie NVM con stateerde begin april dat huizen voor het eerst sinds eind jaren tachtig in prijs daalden. De ma kelaars registreren echter op het moment dat het koopcontract wordt gesloten, terwijl het Ka daster de officiële overdrachten telt. Daar zit in de regel enkele maanden tussen. In april zijn volgens het Kadas ter 15.144 huizen verkocht, 4 procent meer dan in dezelfde maand een jaar eerder. Het wa ren 11.000 eengezinswoningen. Die wisselden gemiddeld voor 222.000 euro van eigenaar, 2000 euro meer dan in maart. De rest waren appartementen. Die kost ten gemiddeld 151.000 euro, 1000 euro meer dan de maand daarvoor. zandvoort - Het Europese Hof van Justitie staat EG-lidstaten al leen onder zeer strikte voor waarden toe om belastingvlucht tegen te gaan. Dat blijkt uit on derzoek door Dennis Weber uit Zandvoort in het kader van zijn promotie, vandaag, aan de Uni versiteit van Amsterdam. In veel gevallen kunnen volgens hem burgers en bedrijven belasting ontlopen door gebruik te maken van het recht op vrij verkeer binnen de EG. Lidstaten mogen die bewegings vrijheid niet belemmeren. Zo kan een ondernemer zijn bedrijf opzetten in het land met de voordeligste belastingtarieven. In het zicht van pensionering is het ook mogelijk te emigreren naar een land waar de uitkerin gen milder worden belast. De universitair docent Europees belastingrecht onderzocht de ei sen die lidstaten nog mogen stellen om de belastingontwijker tegen te houden. Het blijkt dat wat veel landen als misbruik zien, door het Europese Hof wordt toegestaan. Binnenkort verwacht Weber een uitspraak (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl Onderzoek Ahold bijna op zijn eind Dennis Weber. Archieffoto van het hof waarin emigratie heffingen om 'taxvluchtelingen' tegen te houden strijdig worden verklaard met het EG-verdrag. Voor de Nederlandse wetgeving heeft dit belangrijke gevolgen. Weber voorspelt dat als het hof de ingeslagen weg blijft volgen lidstaten gedwongen worden om de belastingwetten in Euro pa te harmoniseren. zaandam/anp - Supermarkt concern Ahold is nog bij drie bedrijfsonderdelen bezig met accoutantsonderzoek. Dat moet binnen enkele weken allemaal zijn afgerond. Het gaat om de Spaanse Ahold-tak, het hoofd kantoor en een bedrijfsonder deel waarvan Ahold de naam niet wil noemen. Het enige dat Ahold daarover gisteren kwijt wilde is dat het niet gaat om een Amerikaanse supermarktketen. Inmiddels zijn er veertien interne onderzoeken afgerond. Het bedrijf is naar ei gen zeggen bezig 'het huis op te schonen'. Accountants zijn nog steeds aan het rekenen bij de dochter US Foodservice, waar van bekend is dat er voor 880 miljoen dollar is gefraudeerd. Bij die dochter werd de eerste boekhoudfraude gevonden. amstelveen/anp - KLM en de vakbonden zijn het de afgelopen nacht eens geworden over de ontslagregeling voor ongeveer 1000 werknemers van de lucht vaartonderneming. Op hoofdlij nen waren de partijen het vrij dag al eens. In ruil voor uitstel van de geplande loonsverhoging van 2,5 procent in oktober met acht maanden blijven mensen die moeten vertrekken nog twaalf maanden na hun aanzeg ging in dienst. In die tijd moeten zij actief op zoek naar ander werk. De bonden hadden graag gezien dat de ontslagen vielen onder de 1000 mensen die als laatste het bedrijf zijn binnengekomen. Dat zijn vooral jongeren, die weer makkelijker een nieuwe baan vinden. KLM heeft echter geko zen voor ontslag bij werknemers van alle leeftijden. Daardoor kunnen oudere werknemers die al langer in dienst zijn hun baan verliezen. „KLM wilde met deze maatregel een afspiegeling van het be drijf', zei CNV-bestuurster Bal- tussen. KLM vond volgens haar de extra kosten - oudere werk nemers krijgen volgens de zoge heten kantonrechterformule een hogere ontslagpremie - accepta bel. De bonden moeten de komende maand nog hun leden raadple gen. KLM schrapt in totaal 3000 banen, waarbij 1000 ontslagen vallen. De maatschappij heeft zwaar te lijden onder de econo mische malaise, de angst voor de longziekte SARS en de onrust in het Midden-Oosten. bonn - Het contract voor een van meest ambiteuze militaire projecten in Europa is gisteren getekend door Occar-directeur Klaus von Sperber (links) en Airbus Military-directeur Francisco Fernandez Sainz(rechts). De vliegtuigfabrikant bouwt 180 A40oM-vliegtuigen voor zeven lan den, verenigd in Occar. Duitsland is de grootste afnemer met 60 vlieg tuigen, Frankrijk koopt er 50, Spanje 27, Groot-Brittannië 25, Turkije 10, België 7 en Luxemburg 1. Met het project is 20 miljard euro gemoeid. De eerste A400M moet in 2008 klaar zijn. De vliegtuigen vervangen oudere modellen als de Hercules C-130 en de Frans-Duitse Transall C- 160. De A400M kan met een volle tank 4400 kilometer vliegen. Met vier propellermotoren wordt een snelheid van 780 kilometer gehaald. Het legertransporttoestel heeft een laadvermogen van 37 ton. Foto: AFP/Henning Kaiser den haag/gpd-anp - Pensioenpremies vormen een forse blokkade bij diverse CAO-besprekingen. Inmiddels zijn daarover conflicten uitgebroken bij onder meer ING, ABN Amro, Achmea en Akzo Nobel. Bij Phi lips dreigt vertraging door de pensioen kwestie. Bij bankverzekeraar ING komen begin volgende week 400 kaderleden bijeen. Harde acties sluiten ze niet uit. De op stelling van de banktop is verkeerd geval len bij het anders zo gematigde bankper soneel. ING wil de premievrijstelling op heffen omdat de pensioenlasten in de toekomst sterk zullen stijgen. Volgens Leo Vlek van FNV Bondgenoten heeft ING jarenlang winst afgeroomd uit het pensioenfonds en nu ze moeten bij storten, kunnen de werknemers ervoor opdraaien. De bonden zijn niet principi eel tegen een premieheffing, maar de noodzaak ontbreekt volgens Vlek. De klap is bij de werknemers extra hard aangekomen vanwege de aangekondigde salarisstijging van 60 procent voor het topmanagement. Alhoewel die op de hel ling gaat, heeft dit volgens Vlek 'ontzet tend kwaad bloed gezet'. ING begrijpt de koppeling van de twee verschillende the ma's, maar noemt ze onterecht. De; bon den sturen voorlopig nog niet aan op sta kingen. „We hopen dat ING voor die tijd eieren voor zijn geld kiest." Bij Akzo Nobel is het personeel bereid actie te voeren als het concern z'n pensi oenvoorstellen niet wil loskoppelen van het CAO-overleg. Eerst een nieuwe CAO voor minimaal tien maanden, daarna pas praten over een nieuwe pensioenrege ling, was de opdracht die kaderleden van FNy Bondgenoten en CNV Bedrijven- bond hun onderhandelaars gisteren meegaven. FNV-bestuurder Ben Roodhuizen en CNV-bestuurder Jelle Loosman maakten de achterban duidelijk dat de gevolgen van de pensioenvoorstellen zo groot zijn dat er eerst nadere studie is vereist. De stemming onder de kaderleden was grimmig omdat nog in maart nieuwe af spraken zijn gemaakt over onder meer hogere pensioenpremies. Toen was er van een heel nieuwe pensioenregeling nog geen sprake. Akzo wil het pensioenfonds loskoppelen van de onderneming, zodat eventuele te korten niet meer ten koste van het ver mogen hoeven te worden gebracht. Het concern wil alleen nog premie betalen en tekorten niet langer aanvullen. Dat kostte het bedrijf vorig jaar en dit jaar bijna 200 miljoen euro. Bovendien moest het eigen vermogen met een miljard euro worden afgewaardeerd. Het CAO-overleg voor de 13.000 werkne mers van bankverzekeraar Achmea is gis teren ook vastgelopen op het pensioen. De vakbonden wilden zich nog niet vast leggen op een verhoging van de pensi oenpremie per 1 januari 2005. De werk nemers betalen een premie van 1 pro cent. Die relatief minimale bijdrage is in voorgaande jaren overeengekomen bij het flexibiliseren van de pensioenrege ling, aldus een Achmea-woordvoerder. De toen gemaakte afspraak loopt tot eind 2004. „We weten dat daarna de premie om hoog moet, zoveel is wel duidelijk. Daar over willen nu al praten", aldus de zegs man. Uiteindelijk wil Achmea dat het personeel eenderde van de pensioenpre mie zelf betaalt. Dat zou neerkomen op ongeveer 5 procent.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11