Kabinet kan rekenen op steun Senaat BINNENLAND 1 KijkshopKnaller 'Big Brother' volgt auto bij diefstal of ongeval Overlevende 'Dover' herkent handlangers SARS hoo§ Zonnebaden op IJburg op zorgenlijst Getuigenissen vormen link met vermeende mensensmokkelaar Sister P. Nederlander OM worstelt met bewijs in zaak-Marion en Romy sstant vindt d in politiecel z^dam - In een cel in het jjureau van politie aan de icstraat in Amsterdam is In een 25-jarige arrestant [len. Volgens de politie is [dsoorzaak nog onbe- Bectie moet uitwijzen hoe is gestorven. De man op verdenking van dief je rijksrecherche onder lijn plotselinge dood. dinsdag 27 mei 2003 krijgt elbrief IICHT - TPG Post heeft ii een kogelbrief onder- 1 die was gericht aan de Jjchtse burgemeester De brief is nooit bij hem hd. Over de aanleiding 1 sturen van de kogelbrief iets duidelijk. Na het Ivan de gemeenteraad Itbalclub MW niet lan- icieel te steunen en de talige politie-actie op igenkamp Vinkenslag is I alertheid rond de bur ster. ret leidde treincrash »nd - Het treinongeluk taart dit jaar in Roer- te wijten aan een hart- ran een van de machi- }ij de botsing tussen sagierstrein en een goe- ein raakten destijds zes zwaargewond. De ma- van de passagierstrein m het leven. Sectie op aam heeft uitgewezen O-jarige man is overle- een hartinfarct. Er zijn nwijzingen voor een :he oorzaak voor het gtekens over erieus meisje ifcg - De politie in Den I sinds zondag op zoek I identiteit van een jonge a de late avond kwam 1 spastische of ver- 5 houding terug van het 1 de trein van Amster- ar Den Haag. De vrouw, delijk tussen de 15 en 20 J, is sindsdien niet meer tekbaar geweest. Ze is Je 1.70 en 1.80 meter r oheeft een mollig tot dik t t met een 12 cm lang lit- illp de buik.. Ze droeg een zöte ribfluwelen broek kffrse kleuren, roze Adi- snpen, een roze vest en trte bodywarmer. n"r steekpartij iivangenis - Een 35-jarige ge- e is zondagavond in iapis De Marwei in Leeu- jjdoor een medegevan- ergestoken met een D^Iet slachtoffer verkeert - évensgevaar. De man- elkaar uit het g^cuit en hadden ruzie n(,winkellijst. Het is de I teekpartij binnen en- rï^inden. Eind januari medewerkster van De 1Q|door een gevangene ce^token. foor notoire bedrink-klant vr j^g - De rechtbank in - eeft gisteren tbs met erpleging en vijftien we- yappgelegd aan een 24-ja- 3 uit Dongen, die het el van een plaatselijke ar kt tot wanhoop dreef, li in februari en maart lagelijks koffiedrinken nmar en bevond zich >lekken die voor klan- verboden. Een winkel- con hem niet van zijn te afhouden, langdurige jrische behandeling rieent een psychiater. (advertentie) 5MUS COLLEGE GESLAAGDE ZET HAARLEM Vlietsorgstraat 15 f tel- 023 542 85 60 v.erasmuscollege.com gingen in Eindhoven. Maastricht en Rotterdam ecretariaat: 040 251 81 14 Amsterdam - Amsterdammers op zoek naar strand hoeven vanaf donderdag niet ver meer te rijden. Op de nieuwe woonwijk Uburg wordt een strand gecreëerd. Sinds giste ren wordt daar al gewerkt aan de opbouw van een strandpaviljoen: Blijburg aan Zee. Het zandstrand aan het Umeer meet 250 meter lang en 40 meter breed. Eind volgend jaar verdwijnt het strand weer. Het moet dan wijken voor bouwwerkzaamheden. Uburg krijgt uiteindelijk wel een definitief strand. Dat wordt later aangelegd op het Strandei- land. In november kwam de eerste bewoner op Uburg. De woonwijk in het Umeer is vol op in aanleg. Uiteindelijk moeten op de eilanden 12.000 woningen komen voor circa 45.000 bewoners. Foto: ANP/Evert Elzinga rotterdam/gpd - Een van de twee overle venden van het voor 58 Chinezen fataal ge worden Dovertransport in juni 2000, heeft twee medeverdachten van de vermeende mensensmokkelaar Sister P. (37) herkend. Ze zouden de illegalen hebben begeleid in Rotterdam na een reis via onder meer Joe goslavië en Oostenrijk. Dit is gisteren be kend geworden op de tweede zittingsdag te gen P. en zeven anderen. De uitvoerders van het dodelijke transport in een container naar Engeland drie jaar ge leden, zijn inmiddels veroordeeld tot jaren lange celstraffen. De organisatie van Sister P. zou erachter zitten. Met de getuigenissen van de twee Chinezen die de barre over tocht doorstonden en niet stikten, lijkt Justi tie een verband te kunnen leggen met de mensensmokkel van P. Het tweetal was op ongeveer dezelfde wijze in Rotterdam beland: van China per vlieg tuig naar Belgrado en beiden met Wenen als tussenstop. Tijdens hun reis naar het geluk werden ze voorzien van een vals Koreaans paspoort. En overal in het buitenland waren er verzorgers, mensen die hen vervoerden en te eten gaven. Ook in Rotterdam, waar de organisatie zogeheten safehouses had. Bij een fotoconfrontatie is een 24-jarige Chi nees herkend door een overlevende. Later heeft deze getuige ook een 27-jarige Chinees aangewezen. De verklaring is extra interes sant omdat beiden niet alleen medever dachten zijn van Sister P., maar ook worden beschouwd als leiders van de bende. De 27- jarige staat te boek als de rechterhand van Sister P. Op de vraag of het klopte dat de 24-jarige inderdaad tot de opvangploeg in Nederland behoorde, antwoordde deze ontwijkend. Met behulp van een tolk zei hij geen ant woord te willen geven. Geheel in stijl van de meeste verdachten. Sister P. zegt helemaal niets en zal alleen aan het einde van de inhoudelijke behande ling raadsvrouw mr. I. Weski een verklaring namens haar laten afleggen. Zij is voor justi tie de grote vis in het onderzoek. Sinds het fatale Dovertransport is alles op alles gezet de organisatie op de achtergrond in beeld te krijgen. Daarbij bleek in oude onderzoeken de naam van de Chinese vrouw geregeld op te duiken. Bijvoorbeeld in Duitsland. Een uit 1998- 2000 daterend onderzoek waarin een getui ge zeldzaam veel heeft verklaard over de hoofdverdachte. Niet alleen over haar con crete betrokkenheid bij een reis van zeven personen via het eiland Mauritius, maar over haar werkwijze in het algemeen. Zo zou Sister P. dertig tot veertig personen per week naar Engeland weten te krijgen. En daar ongeveer zes- tot achtduizend gulden per gesmokkelde aan overhouden. Volgens deze getuige heeft ze hem toevertrouwd al twintig jaar ervaring te hebben met die acti viteit. Advocaat Weski wil deze getuige graag nog aan de tand voelen. Probleem is echter dat de man in Australië zit en ondanks di verse pogingen voor justitie daar onvind baar is. Het megaproces tegen de vermeende smok kelbende wordt maandag 2 juni voortgezet met zeven verdachten, zonder Sister P. Een dag later komt zij zelf weer opdraven. den haag/anp - De besmettelij ke longziekte SARS staat op de vijfde plek van de zorgenlijst van de Nederlandse bevolking. Dit staat in een onderzoek dat het ministerie van volksgezondheid gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nederlanders maken zich vooral zorgen over de kabinetsformatie en politiek, dan volgen de eco nomische situatie, veiligheid en omgangsvormen. SARS en zor gen over werkloosheid delen sa men de vijfde plaats op de lijst. Uit het onderzoek blijkt dat de kans om de ziekte SARS zelf te krijgen door de Nederlandse be volking niet hoog wordt inge schat. Alleen over de risico's van vliegen bestaat nog wat onze kerheid. Daarom wordt een fol der geschreven met informatie voor reizigers die van en naar besmette gebieden vliegen. door Ferdi Schrooten oss - Honderden Nederlanders hebben hun dure auto's laten uit rusten met een voertuigvolgsys teem, om verzekerd te zijn van snelle hulp bij autodiefstal, -ka- ping of een ernstig ongeval. Bel gische verzekeraars verplichten eigenaren van auto's boven de 50.000 euro al zich via de satel liet te laten volgen. In Australië gaan ze nog verder: een stopsys teem, waarmee tijdens een ach tervolging de wagen van de boef wordt stilgezet. Lange lijsten met kentekens en namen rollen over een beeld scherm. De monitor ernaast toont op een kaart van Neder land een stuk of tien stipjes. Ze staan voor de exacte locaties van een paar van de 350 auto's die zijn aangesloten op de alarm centrale van Initial Varel in Oss. Het stipje van een dure Merce des beweegt langzaam van Den Bosch naar Utrecht, in Gronin gen rijdt een man zijn BMW richting kust. Het signaal komt van een plat, vuistgroot kastje, ingenieus in gebouwd onder het dashboard van de wagens. Het zwarte stuk metaal bevat veel elektronica, een gsm-module en een gps- ontvanger voor plaatsbepaling via de satelliet. Diefstalverklik kers geven de roof van een auto door naar Oss. Wie wil, kan een speciale paniekknop in laten bouwen, of een crashsensor die in geval van een ongeluk zelf standig alarm slaat. Het is een dure grap die voorals nog niet iedereen zich kan ver oorloven. Een bedrijf als Initial Varel vraagt 1200 euro voor aan schaf en inbouw, plus nog eens 260 euro per jaar voor het abon- De alarmcentrale waar de meldingen van gestolen auto's binnenkomen. Foto: GPD/Cees Zorn nement op de meldkamer. De kosten voor communicatie tus sen auto en meldkamer komen daar bovenop. Maar dan heb je ook een systeem dat volgens Initial Varel niet te demonteren is, zeker niet zonder alarmmei- ding. „We hebben vooral particulie ren als klant, veel vips. Mensen die weten dat hun wagen door high-tech anti-inbraakbeveili ging bijna niet meer te stelen is. Die horen en lezen ook steeds meer berichten over automobi listen die te grazen worden ge nomen om hun voertuig", zegt Jeroen Alberts van Initial Varel. Het beveiligingsbedrijf maakt als enige in Nederland onderdeel uit van een Europees alarme ringsnetwerk. Een auto die bij voorbeeld in Tilburg wordt ge stolen, wordt op weg naar Span je door collega's van alarmcen trales in België, Luxemburg en Frankrijk op de voet gevolgd. Net als in Nederland zijn er af spraken gemaakt met de politie om in te grijpen bij een alarm melding. „Maar in Marokko houdt het op. We hebben daar al maanden een gestolen voer tuig staan dat af en toe een sig naal geeft. We weten alleen niet waar. Het ligt niet aan de politie daar. Die is al een paar keer gaan kijken. Alleen niet op de goede plek: het stratennetwerk van Marokko is nou eenmaal niet tot in detail in kaart ge bracht." Vaak komt het niet eens zo ver dat dieven de grens over rijden. Dan heeft de eigenaar bijvoor beeld bepaald dat zijn oldtimer niet buiten een straal van hon derd kilometer van zijn woon plaats mag komen. Of de eige naar van een Ferrari heeft een sensor in laten bouwen die alarm slaat als zijn racemonster onverhoopt boven de 160 kilo meter per uur komt. „Laatst hadden we een diefstal van een BMWX5. De dief had een stoeptegel door het raam gegooid om erin te komen", ver telt Alberts. „We konden hem twintig kilometer op het scherm volgen. Dankzij de precieze lo catie kon de politie hem zonder al te veel problemen in Rotter dam opwachten en oppakken." Technisch zijn de mogelijkhe den schier eindeloos, stelt Al berts. Zo wordt gewerkt aan di recte doorgifte van de compu terbeelden uit de meldkamer naar monitors in politiewagens. Nu al kan met de klant worden afgesproken dat hij eerst in een bepaalde volgorde voorkeuze zenders op zijn stereo intoetst. Zo niet, dan gaat in Oss het alarm. Wie paranoia is, kan zich zelfs om het uur laten bellen via een speciale 'spreekluisterver- binding'. Die kan ook worden ingeschakeld als een crashsen sor meldt dat een wagen bij voorbeeld total loss tegen een boom is beland. De Nederlandse autoverzeke raars hebben grote belangstel ling voor de ontwikkelingen op het gebied van 'tracking tra cing", zo meldt woordvoerder Gert Kloosterboer van het Ver bond van Verzekeraars. Er zijn nog geen maatschappijen die - zoals in België, waar veel vaker dan hier bestuurders met ge weld van hun wagen worden beroofd - volgsystemen ver plicht stellen. Het gaat daar om duizenden auto's van boven de 50.000 euro. „In Nederland wordt incidenteel een volgsys teem als voorwaarde gesteld voor een diefstalverzekering. Maar het gaat om kleine aantal len, doorgaans auto's van boven de 70.000 of 75.000 euro", meldt Kloosterboer. Op afstand bedienbare stopsys temen zijn voor Nederland vooralsnog een brug te ver. Daarmee wordt geëxperimen teerd in onder meer Australië. Alberts: „Dan kan de politie tij dens een achtervolging op dracht geven om de wagen van de boef te laten remmen. Of de brandstoftoevoer kan worden afgesloten. Heel handig." De verzekeraars kennen de ex perimenten, maar zijn huiverig voor invoering. Er kleven veel bezwaren aan, die nog niet zijn onderzocht. Kloosterboer: „Denk aan verkeersveiligheid en aansprakelijkheid. Afgezien van het mogelijk leed, wie is verant woordelijk als opeens een gesto len auto stilvalt en een ongeluk veroorzaakt?" den haag/gpd-anp - De rege ringscoalitie van CDA, WD en D66 heeft in de Eerste Kamer straks een zeer werkbare meer derheid van 41 van de 75 zetels. De WD heeft 15 zetels en D66 komt uit op drie. Het CDA wordt met 23 zetels (inclusief restzetel) met afstand de grootste partij in de Eerste Kamer. De restzetel leek aanvankelijk aan de neus van het CDA voor bij te gaan, doordat in Noord- Brabant een CDA-statenlid op de SGP stemde. Door de lijstver- binding met Christenunie en SGP gaat het CDA er toch met de restzetel vandoor, zo bere kende het CDA-partijbureau la ter op de dag. Morgen volgt de officiële uitslag. De PvdA krijgt 19 zetels, vier meer dan de sociaal-democra ten nu hebben. Groenlinks en de SP lijken niet te profiteren van de lijstverbinding die ze zijn aangegaan. De twee partijen ha len nu negen zetels, vijf voor Groenlinks en vier voor de SP. Daarmee verliezen ze één zetel ten opzichte van de vorige keer. De officieuze uitslag liet in eer ste instantie zien dat de restzetel naar de LPF ging. Daarmee leek de nieuwkomer met twee zetels in de senaat te komen, evenveel als de SGP en de Christenunie. Uiteindelijk lijkt de LPF uit te komen op slechts één zetel, even veel als de Onafhankelijke Senaats Fractie. De meerderheid van de rege ringscoalitie in de Eerste Kamer is van dien aard dat de coalitie partijen niet verwachten dat ge voelige punten, zoals de geko zen burgemeester, in de Eerste Kamer schipbreuk lijden door dissident stemgedrag. Onder Paars-2 sneuvelde de referend- umwet op de tegenstem van WD-senator Wiegel. Binnen de WD wordt echter niet verwacht dat de gekozen burgemeester tot grote problemen leidt bij de Bijna eenderde vrouw Met twee vrouwen op een totaal van vier Eerste-Ka- merleden kan de Socialisti sche Partij bogen op de 'vrouwvriendelijkste' lijst. Anja Meulenbelt en Tineke Slagter-Roukema maken op 10 juni hun entree in de Se naat. De Eerste Kamer zal dan 23 vrouwen tellen. Dat is bijna eenderde op een to taal van 75. De meeste vrouwen in de Kamer levert de PvdA: zeven van de ne gentien gekozenen. Daarna volgen de WD en CDA met zes vrouwen. CDA, WD en GroenLinks leveren vrou wen als fractievoorzitters, In de D66-fractie zit geen vrouw, net als trouwens in de fr acties van de Christen- Unie, de Onafhankelijke Se naatsfractie en vanzelfspre kend de SGP. Eerste-Kamerfractie. Ook het CDA denkt dat de senatoren de wetgeving van het kabinet zul len steunen. De uitslag van de verkiezing door de 764 leden van de Pro vinciale Staten gisteren stond zo goed als vast: elk Statenlid zou op zijn eigen partij stemmen. Li berale Statenleden in vooral Limburg, Gelderland, Utrecht, Overijssel, Noord-Holland en Drenthe deden dat wel maar namen de gelegenheid te baat de kandidatenlijst behoorlijk door elkaar te gooien. Zo sneu velde de gerespecteerde vice- voorzitter van de Eerste Kamer, oud-minister Van Eekelen. De Statenleden hadden een sterke voorkeur voor de Limburgse fis calist Biermans, die onverkies baar leek. Bij de politie verklaarde Özgür echter dat Okan hem had geïn formeerd over de plaats waar moeder en dochter begraven la gen. Ondanks de afwijkende verklaringen, lieten politie en OM hem gaan. Want ze be schouwden hem als getuige, niet als verdachte- Volgens advocaat Hamer had de politie beloofd özgür niet te ar resteren. „Die belofte werd ge broken toen ze hem bij terug keer uit Turkije, aanhielden." Zonder duidelijk bewijs, merkte de advocaat al snel. De rechtbank gaf hem gelijk en liet özgür vrij. Het OM ging in hoger beroep en kreeg bij het özj alkmaar/gpd - Het openbaar ministerie heeft het moeilijk met de dubbele moord op Marion en Romy van Buuren in 1997. Morgen heeft bij de Alkmaarse rechtbank het eerste echte pro ces in deze geruchtmakende af faire plaats. Tegen verdachte özgür O. (26) is het bewijs flin terdun. Het OM heeft geen poot om op te staan, bleek uit eerde re zittingen. Okan O., özgürs broer en hoofdverdachte in de Marion en Romy-affaire, overleed in 1998. De vrees was dat de geweldda dige Okan het geheim over het lot van zijn ex-vriendin Marion en hun dochtertje Romy had meegenomen in zijn graf. Des te groter was de verbijste ring toen op 30 juli vorig jaar özgür bij de ouders van Marion langskwam. 'Uit gewetenswroe ging' wees hij hen het graf van moeder en dochter in de Eg- mondse duinen. En hij vertelde hen, althans dat zeggen de ou ders, wat er was gebeurd op 8 juni 1997, de datum van 'de ver missing' van Marion en Romy. Okan had eerst Marion meege nomen naar de duinen en zijn ex daar om het leven gebracht. Hij liet özgür, die op Romy pas te, met het kind ook naar die plek komen, özgür weigerde te voldoen aan Okans opdracht om het meisje te doden, waarna Okan zelf 'haar weg deed'. hof zijn zin: Özgür moest (weer) in voorarrest. Die bleef volhou den onschuldig te zijn, hetgeen hij bekrachtigde door het tip geld van 25.000 euro op te eisen. Tijdens een pro-formazitting op 12 maart verweet Hamer de offi cier van justitie dat ze had gelo gen om een getuige tegen Özgür over de streep te trekken. De strafpleiter zei bij die gelegen heid: „Uit alles blijkt dat ze slechts veronderstellen dat öz gür zijn broer heeft geholpen. Maar Okan is dood, Marion en Romy idem, ooggetuigen zijn er niet, vingerafdrukken of DNA van özgür zijn niet op de plaats delict gevonden en de cliënt ontkent." (advertentie) Philips epilator HP2840 Verwijdert snel, glad en makkelijk haartjes inclusief de worteL IncL beschermkapje, borsteltje en etui. Art.nr. 097571.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3