Ontslaggolf horeca door rookverbod hm>wA si rE Strandhuisjesplan stuit op problemen De radio verhuist IETS verl kope jn? IHIFRPIBIIIPW Yamanouchi doelwit van brandstichting LGEMEEN prrr i 57F53T TTTT Tienduizenden banen op de tocht OUDSHOORN bv Becel proactiv volledig veilig Katwijks seizoen begint stralend Komst Leidse alcoholistenkeet onafwendbaar Provincie maakt N207 snel veilig Euro bereikt Honger in de fietsmand Luisteraar moet schakelen op 1 juni Irakees na 20 jaar uit schuilplaats recordhoogte OM geeft zaak SE Fireworks op fftt: Leidsch Dagblad erlander weet inig van eigen ichiedenis ur in ramptrein run mogelijk aangestoken L i> iV-4 «.'CSijamas) toonstelling jr de Leidse gemeesters ebrand: Een iticus doet nooit goed derpraat bij estaureerde nniken molen ate Rubinstein leven wordt een kkelijker als itlng om In te genieten niet {er op je rust NW 1/22° ||2/3 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43242 los dinsdag 27 mei 2003 SPRINTERS nr. 43242 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 den haag/gpd Een rookverbod in de horeca kost volgens de Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN) veertig- tot vijftigduizend men sen hun baan. Een groot aantal zaken zal volgens de brancheor ganisatie noodgedwongen de deuren moeten sluiten. Horeca Nederland baseert zich op ervaringen in Canada en de Verenigde Staten, waar al in sommige delen van het land een algeheel wettelijk rookverbod geldt. Volgens de organisatie gaat het om 'keiharde cijfers' die via internet te vinden zijn. De eigen berekening is voor intern gebruik en wordt niet ter be schikking gesteld aan de pers. In Nederland geldt geen rook verbod, maar per 1 januari 2004 wel een wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Dat recht geldt ook voor horecapersoneel. Omdat al duidelijk is dat de in voering van de wet voor de ho reca per 2004 niet lukt, is dat uitgesteld tot 1 januari 2005. Horeca Nederland erkent vol gens Anthony van der Klis, hoofd communicatie, het recht op een rookvrije werkplek, maar is tegelijk van mening dat 'men- letters op het pak- it er allerlei enge ziektes gen en als je niet voortij- dgaat aan aan roken ge le kwalen, heb je ge- oazzel. Meeroken door ers is eveneens schade- de gezondheid. Vandaar voorstel om alle werkne- 1 recht op een rookvrije k te garanderen. er een rookverbod in de rima. De trein is een ir vervoermiddel waar rensen gedwongen' ge- in maken. Er zit echter er onder het gras. Men- in restaurants, kroegen werken zijn ook En ook zij - meent van volksgezond- dat recht De an- krijgt nu via een haar zin: een rook- de horeca. Horeca Nederland tvt moord en brand. Er len, zo vreest de bran- nisatie, 50.000 en mis- vel meer banen in het ezen als een rookverbod igevoerd. Ervaring in de anada leert dat er veel bezoekers komen, dë eldert en de werknemer cvrije werkplek op straat et banenverlies wel mee- uit eten gaan Desondanks wezenlijk onder van de cultuur van het Het is lastig een steek- argument voor dit fe te vinden, maar voor ro- het eten en het minder goed ït bij gerookt mag wor- rookwolk hoort thuis in Bepaalt voor een deel an horecagelegenheden rokvrije zones of tafels Drt ook zo. Maar in een in restaurant is het las- et-rokers van de rokers n. Daarom is een alge- kverbod onwerkbaar, zijn de horeca-onder- f te laten bepalen of hij üssement al dan niet naakt Dan heeft ieder- door Nancy Ubert leiderdorp - Bij de vestiging van medicijnfabrikant Yamanouchi in Leiderdorp is vannacht brand uitgebroken. Het vuur onstond op twee verschillende plaatsen: op de parkeerplaats, waar een auto geheel uitbrandde en bij de entree. De politie weigert offici eel te bevestigen dat het hier om brandstichting gaat Volgens de woordvoerder moet de techni sche recherche eerst onderzoek doen. „We vermoeden dat na tuurlijk wel", aldus de voorlich ter. Voor de brandweer spreken de feiten op zich. Commandant Van Nierop, offi cier van dienst van de regionale brandweer, noemt het 'een hoogst opmerkelijke zaak'. „Dit moet een bewuste actie zijn", veronderstelt hij. Er is bij het be drijf een tweede auto gevonden met daarin liters ontvlambaar materiaal. Die auto heeft echter (advertentie) Nu in de showroom de nieuwe Mitsubishi Outlander Bij Automobielbedrijf Zie onze advertentie elders in deze krant. Door berichtgeving in de media krijgen wij veel vragen over de cholesterolverlagende Becel proactiv voor op brood. Wij betreu ren deze verwarring. Zowel ons eigen onderzoek als het onder zoek van een onafhankelijk, gespecialiseerd laboratorium tonen aan dat het product volledig veilig is. Daarnaast onderzoekt Becel continu haar ingrediënten en eind producten op hun kwaliteit. Uit al deze onderzoeken is gebleken dat Becel pro*activ met een gerust hart dagelijks kan worden gegeten. Op basis van de onderzoeksgegevens concludeert ook het Voedingscentrum dat er geen reden is om de productveiligheid van Becel pro»activ in twijfel te trekken. Voor meer informatie kunt u terecht op www.becel.nl of www.voe- dingscentrum.nl. U kunt ook bellen naar het Becel Institute: 0800- 0439 (gratis). Unilever Bestfoods Nederland Becel sen die in de horeca willen wer ken van te voren weten dat daar gerookt wordt.' „Binnen de drankverstrekkende industrie, dus de discotheken en bars zal een rookverbod tot een omzetverlies van dertig procent leiden. Dat komt neer op dertig tot veertigduizend banen," zegt Van der Wis. „Bij de restaurants zal de omzet ongeveer tien pro cent dalen, dat zijn tienduizend banen." Van der Klis voorspelt daarnaast dat een 'groot percentage' van de bedrijven failliet zal gaan door de maatregel. „Proeven met rookvrije café's in Neder land zijn in het verleden mis lukt. Die moesten korte tijd hun deuren weer sluiten." Horeca Nederland is volgens Van der Klis 'teleurgesteld' over de regeringsplannen en vindt deze ook niet nodig. „Veel on dernemers hebben al geïnves teerd in ventilatiesystemen en rookvrije plekken." De branche organisatie vreest dat mensen in de grensstreek met België en Duitsland over de grens uit zul len gaan in gelegenheden waar nog wel gerookt mag worden. Strandseizoen of niet, sommige zonaanbidders vonden het Katwijkse strand gisteren al klaar genoeg voor een heerlijke dag. Badlakens, koel boxen, schepjes en emmers vinden al deze week hun weg naar de kust. Foto: Dick Hogewoning geen vlam gevat. De hal van het pand is volledig uitgebrand, net als de pui. Op de benedenverdieping is roet- schade ontstaan. Hoe hoog de schade uitvalt, kon zowel de brandweercommandant als de woordvoerder van Yamanouchi vanmorgen niet zeggen. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het vuur is omstreeks kwart over drie ontstaan. De meldka mer kreeg vele alarmerende te lefoontjes binnen. Daarom ruk te de Leiderdorpse brandweer direct met groot materieel uit. Binnen zeven minuten was de hulpdienst ter plaatse. Het werd toen meteen duidelijk dat de si tuatie ernstiger leek dan zij in werkelijkheid was. De vlammen van de auto die in lichterlaaie stond, weerkaatsten in de glazen gevel. Daardoor leek het alsof het kantoor ook binnen op ver schillende verdiepingen brand de. Het was slechts de gevel die in vlammen stond. Dankzij de inzet van meer dan één bluswa- gen, konden de twee brand haarden tegelijkertijd worden bestreden. De brandweer had het vuur binnen een kwartier volledig onder controle. Yamanouchi staat, net als de meeste andere medicijnfabri kanten, op de zwarte lijst van actiegroepen die vechten tegen dierproeven. In het verleden is er vaker een actiedreiging ge weest. Pagina R5: Yamanouchi moet doelwit van actie zijn door Saskia Buitelaar KATWUK - De plannen voor twintig strand huisjes aan het Katwijkse strand stuiten op problemen met brandveiligheid. De ver huurbare huisjes zijn gepland ten noorden en ten zuiden van de Boulevard en ter hoogte van hotel Savoy. De brandweer kan daar bij calamiteiten niet makkelijk komen. Volgens wethouder Slings van toerisme be tekent dit een flinke stagnatie in de plannen. Een goede oplossing is niet zomaar voor handen. Daarover moeten de gemeente en de paviljoenhouders die de huisjes willen exploiteren in gesprek. Op welke termijn dat gesprek gaat plaats vinden is nog niet bekend. Brandweercommandant J. Kuijpers bena- drukt dat de brandweer geen tegenstander is van de plannen voor zomerhuisjes. Inte gendeel, persoonlijk lijkt het hem 'een op steker voor Katwijk'. Maar aangezien er in de huisjes wordt overnacht, moeten ze goed bereikbaar zijn voor de brandweer in geval van brand. De eisen aan bewoonde gebou wen zijn nu eenmaal strenger, legt Kuijpers uit. De gemeente en de exploitanten moe ten er daarom nog eens goed naar kijken voordat hij zijn handtekening kan zetten. Slings is optimistisch. Ze verwacht dat het nog steeds mogelijk is om het volgende zo merseizoen een huisje op het strand te hu ren. „De verantwoordelijke ambtenaar gaat binnenkort in Bloemendaal en IJmuiden kij ken. Daar staan de vakantiehuisjes drie rijen dik en dat geeft ook geen problemen. Rook melders plaatsen is wellicht al een deel van de oplossing." Voor het komende strandseizoen, dat op 1 juni officieel begint, is het Katwijkse strand al helemaal klaar. De paviljoens staan er fleurig bij, de strandhokjes zijn na het slech te weer van afgelopen weken weer uit de stalling gehaald en de ligbedden staan hoog opgestapeld te wachten op de eerste gasten. Pagina R3: Katwijkse strand klaar voor de badgast door Wim Koevoet leiden - De plaatsing van de al coholistenkeet op de Garen- markt lijkt onafwendbaar. Bur gemeester en wethouders van Leiden hebben gisteren alle be zwaren ongegrond verklaard. De keet wordt medio juli geplaatst. Vandaag wordt dan ook de bouwvergunning verleend voor de verplaatsbare ontmoetings plaats voor alcoholisten (VOP), de officiële aanduiding voor de omstreden voorziening. Welis waar kunnen ook hiertegen zes weken lang bezwaren worden ingediend maar alles wijst erop dat de gemeente de proef wil doorzetten. Ook interventies vanuit de ge meenteraad zijn niet te ver wachten. Op Leefbaar Leiden na, steunen de fracties de plaat sing van de VOP. Bovendien, zo maakte burgemeester H. Lenfe- rink gistermiddag duidelijk, is in de verdere procedure geen rol van betekenis voor de gemeen teraad weggelegd omdat het college is 'gemandateerd'. Tegen de aanwijzing van de Ga- renmarkt als plek voor de VOP is door tien omwonenden en be wonersorganisaties bezwaar aangetekend. Zij zijn, anders dan de gemeente, bang voor veel overlast Bovendien twijfe len zij onder meer of er vol doende begeleiding is. haarlem - De provincie Noord- Holland gaat op korte termijn de dodenweg N207 aanpakken. Een serie spoedmaatregelen moet deze weg tussen Hillegom en Leimuiden veilig maken. Dat heeft WD-gedeputeerde Cor- nelis Mooij (verkeer en vervoer) gisteren in Provinciale Staten aangekondigd. Op de N207 zijn sinds de opening in 1995 elf mensen verongelukt, van wie drie in de afgelopen vijf maan den. leiden - In een mandje op een fiets in het fietsenhok van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) heeft een mere lechtpaar een nest gemaakt. Vijf eieren zijn inmiddels uitgeko men. Het ziekenhuis weet niet wie de eigenaar van de fiets is. „Maar die is wel zo aardig ge weest de fiets twee weken te la ten staan", zegt Dirk Ketting van het LUMC. „Het is een vrij drukke fietsenstalling, maar de broeden de merel trok zich niets aan van de drukte. Erg vermakelijk." Foto: WFA/Arno Massee door Jaap Timmers Hilversum - De commerciële ra diowereld is in beroering, sinds gisteren de verdeling van de nieuwe etherfrequenties bekend is. De luisteraars moeten op 1 juni flink aan de tunerknop draaien om erachter te komen waar hun favoriete stations zich bevinden. Trouwens, ook de pu blieke radiozenders verhuizen die dag. Er is de afgelopen 24 uur al flink wat gevierd en gerouwd. Pop zenders die hun zendvergun ning verliezen kondigen (juridi sche) actie aan. Ze verliezen in sommige gevallen hun complete bedrijf inclusief personeel. An dere pechhebbers bereiden plannen voor om te fuseren met zenders die mogen blijven. De gelukkigen, waaronder Radio 538, ontkurkten de cham pagnefles. Stations betalen de overheid tientallen miljoenen euro's om de komende acht jaar present te zijn. De vergunningen zijn geba seerd op hun programma-aan bod en financiële draagkracht. Wie een goed plan heeft en bo vendien de hoogst biedende is, mag blijven. De ether is commercieel interes sant omdat op die manier de klok- en autoradio worden be reikt. De afgelopen jaren is de radio herontdekt als melkkoe: adverteerders zijn er dol op. Uit zenden via de kabel is veel min der lucratief: je moet ervoor thuisblijven. Was deze veiling noodzakelijk? Jawel. Er zijn meer radiostations londen/anp - De 49-jarige Ira kees Jawad Amir durft zich weer op straat te begeven nadat hij zich twintig jaar lang had ver scholen voor Saddam Hussein. Amir werd 21 jaar geleden door de inmiddels verdreven dictator tot de dood veroordeeld, omdat hij steun gaf aan een sji'itische geestelijke die openlijk voor zijn mening uitkwam. Amir ontsnapte destijds aan zijn executie, niet door te vluchten naar een afgelegen dorp of het buitenland, maar naar het huis van zijn ouders. Daar verbleef hij al die tijd in een donkere ruimte, zonder die ook maar een keer te verlaten. In de krappe ruimte tussen twee muren was nog net plek voor een radio. Verder lagen er ver spreid tanden die hij in de loop van de tijd had verloren. Enkele foto's herinnerden aan zijn jon ge jaren. Slechts via een klein gat had hij contact met de bui tenwereld. Hij doodde de tijd dan beschikbare etherfrequen ties. Er is dus schaarste. Boven dien worden de beschikbare plaatsen in de ether niet effici ent verdeeld. Nederland moet op basis van internationale af spraken schoon schip maken, en dat gebeurt dus op 1 juni. De veiling wordt als een eerlijk ver deelmechanisme gezien. Voor de gedupeerde stations zijn de druiven zuur. Niettemin wisten alle stations die in 1998 een vergunning kregen dat het om een tijdelijke situatie ging. Ook werd er destijds bij gezegd dat er later een veiling van fre quenties zou volgen. Nadien vertroebelden hun kansen. De veiling zou in september 2000 moeten plaatsvinden, maar werd herhaaldelijk uitgesteld doordat de politiek het oneens werd over de organisatie ervan. Voor de consument is het even slikken zondag. De meesten zul len hun vertrouwde ethervriend echter gemakkelijk terugvinden. Pagina Media: Commerciële radiowereld staat op z'n kop tokyo - De koers van de euro heeft vanochtend een nieuw re cord ten opzichte van de dollar bereikt Op de valutamarkt in Tokyo noteerde de Europese munteenheid 1,1914 dollar. Het vorige record dateert van 4 ja nuari 1999, de eerste dag waar op de euro werd verhandeld. Toen bereikte de munteenheid een hoogste peil van 1,1875 dollar. In Amsterdam bereikte de euro vanochtend kort na half elf de 1,19 dollar. Pagina Beurs arnhem - Het OM gaat niet in cassatie bij de Hoge Raad tegen de vrijspraak van André de Vries. Het gerechtshof in Am- hem sprak de 35-jarige man uit Enschede twee weken geleden vrij van brandstichting op het terrein van vuurwerkbednjf SE Fireworks op 13 mei 2000. Door de daarop volgende ontploffing van de fabriek verloren 22 men sen het leven. Er komt ook geen verder onderzoek naar vuur werkramp. Volgens het OM in Almelo er 'onvoldoende aan knopingspunten voor zinnig verder onderzoek'. met het luisteren naar de radio en het lezen van de Koran. Amir vertelde de Britse omroep BBC gisteren dat alleen zijn naaste familie van zijn schuil plaats wist. Zelfs de buren in het kleine dorp Jobah dachten dat hij was verdwenen. Pas nadat het standbeeld van Hussein in Bagdad was gevallen achtte Amir het veilig weer te verschij nen. Hij voelt zich goed, zei hij tegen de BBC, en is optimistisch over de toekomst. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weki Straat to Postcode Plaats Telefoon (i .vm controle na voj V bezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1