Nieuwe Dorrestein vertrouwd unheimisch BOEKEN Kroonprins van PvdA vermoord Seksueel Rupsje Nooitgenoeg Van Kooten verdient een Nederlandse krant Een jonge vrouw die zomaar verdwijnt Recht voor zijn raap met heerlijke humor Gruwelijk sprookje opgeschreven als vlot weglezende vakantieroman HOC 144 DINSDAG 27 MEI 2OO3 De moeder van de elfjarige Loes heeft een moord op een dorpsge noot gepleegd en verdwijnt in de cel. Loes beleeft vervolgens haar eigen straf op de dorpsschool. Maar niets is wat het lijkt in dit nieuwe gruwelijke sprookje van Renate Dorrestein, opgeschreven als een vlot weglezende vakantie roman. roman recensie Jaap Goedegebuure 'Het duister dat ons scheidt" door Renate Dorrestein. Uitgeverij Contact Prijs: €18,50. De gruwelsprookjes van vroeger, over menseneters, draken, hek sen en vampiers, zijn ingehaald door de verschrikkingen uit het leven van alledag. De reus die mensenvlees ruikt en de boze stiefmoeder hebben plaatsge maakt voor moordenaars en verkrachters in de huiskamer en kwelduivels op het schoolplein. Het kwaad van nu zal er vroeger ongetwijfeld ook zijn geweest, maar de sprookjesvertellers hiel den het op afstand door het een plek te geven aan de overzijde van de herkenbare en veilige werkelijkheid, in een eng en donker bos. Voor ons is het ech ter alom tegenwoordig en overal zichtbaar. Renate Dorrestein heeft weet van het alledaagse kwaad, zoals ze ook uitstekend op de hoogte is van de conventies van het gruwel- en griezelverhaal. Ze pleegt de stof voor haar verha len op te zoeken waar die toren hoog ligt opgetast: in het gezin. Na de onprettige inkijkjes in het gezins- en familieleven waarvan eerdere romans als Verborgen gebreken, Een hart van steen en Zonder genade getuigden, doet Dorresteins nieuwste vertrouwd unheimisch aan. Het begint ermee dat een naam loos collectief van elfjarige meis jes ons inlicht over de staat van dienst die ze hebben opge bouwd met het treiteren van een klasgenote. Allerlei onver kwikkelijkheden heeft deze Loes zich van haar voormalige vrien dinnen moeten laten welgeval len, van vlechten afknippen en onder dwang wormen eten tot verkrachting met behulp van een bezemsteel. En dat allemaal omdat er iets met haar is ge beurd wat boven het bevattings vermogen van de club uitgaat. Dat Loes en haar familie (behal ve een vrijgevochten moeder ook twee inwonende vaders, de 'Luco's' geheten) buiten de maat van de grijze muizen val len, was nog net te hanteren. Gek en onaangepast kan soms best leuk zijn. De definitieve waterscheiding is de moord op een dorpsbewoner waarbij de moeder van Loes als de dader wordt aangewezen. Hoewel duidelijk lijkt dat de man zijn vingers niet van Lolita Loes heeft kunnen afhouden, slaat de sympathie van de om standers toch al gauw door naar zijn kant. Moeder verdwijnt voor jaren achter de tralies en Loes zit haar straf uit op de dorpsschool. Zo ziet het verhaal eruit, althans in de ogen van het in meervoud sprekende koor van jeugdige fu riën. De werkelijkheid daaron-' der is volmaakt anders, maar daar krijgen wfe pas de vinger achter in het slothoofdstuk. Voor die tijd hebben, net als in conventionele moordgeschiede nissen, alle mogelijke scenario's de revue gepasseerd. Eerst figu reert Loes als degene die haar aanrander een potlood in zijn oog heeft gespietst, dan haar moeder, en tenslotte zijn zelfs de Luco's de potentiële daders. Ook Thomas, zoon van het slachtoffer en het vriendje van Loes, komt nadrukkelijk in beeld als helper die het moordwapen uitzoekt en aanreikt. Een ongeschreven regel verbiedt het verklappen van een roma nontknoping, zeker als de span ning er tot het laatste toe in blijft. Daar houd ik me dus aan. Interessanter is het waar het roman recensie Peter van Vlerken 'Godin van de jacht' door Heieen van Royen. Uitgeverij Vassallucci. Prijs: €19.95- Wie er dezer weken in is ge slaagd Heieen van Royen te ont lopen, heeft daar erg zijn best voor moeten doen. Van de tv was ze niet weg te slaan en uit de bladen is deze vleesgewor den publiciteitsmachine even min te weren. Nog voordat ie mand de kans had gehad Godin van de jacht te lezen, was de ro man al een succes. Hypen heet zoiets, een metier waar Heieen met haar eerdere boek De geluk kige huisvrouw en haar uitgever Vassallucci in uitblinken. Eerste primitieve reactie na zulk driftig commercieel stuntwerk is dat het boek niet veel zal zijn. Welaan, dat valt enigszins mee. Wie de seksuele moraal niet al te strak in het vaandel heeft, de be hoefte aan intellectuele diep gang bereid is te verruilen voor die van een andere soort, een rechttoe rechtaan-stijl op prijs stelt en een stootje cynisme en ironie kan verdragen, kan er een paar niet al te vervelende uurtjes mee verpozen. Dat Godin van de jacht gaat over een onverzadigbare vrouw die het niet zo nauw wenst te ne men met de huwelijkse trouw, zal inmiddels gemeengoed zijn. Ze heet Diana, wat gezien de ti tel van het boek nogal voor de hand ligt, en is getrouwd met Oscar. Ze wonen in een riante tweekapper in Almere, hebben een tweeling en zijn druk in de weer met luiers en IKEA-spulle- tjes. Terwijl hij er verder geen punt van maakt en vooral be zorgd is over het drooghouden van de kussens in de tuinstoe len, is zij bezig zo snel mogelijk aan haar gerief te komen bij an dere mannen. Dat gaat van dik hout, laat daar vooral geen mis verstand over zijn. want: „Zulke simpele apparaatjes. Doen het altijd als Diana in de buurt is." Waar je je vooral over verbaast is dat Godin van de jacht daar naast ook nog enige dramati sche ontwikkeling heeft, leer zaam is en een flinke dosis hu mor bevat. Van de dramatische ontwikkeling wil ik hier niet meer verklappen dan dat die draait om zwangerschap, abor tus en moedergevoelens. Leer zaam zijn niet alleen allerlei in structies omtrent vrouwelijke genoegens en de ongekende mogelijkheden van het internet, Van Royen wisselt haar verhaal ook af met talrijke wetenswaar digheden uit een soort moderne Enkhuizer Almanak. De humor is des schrijfsters Heieen van Royen. Foto: GPD sterkste punt Een paar voor beelden. Ze heeft als motto een citaat van een achtbaanontwer per - het beroep van de echtge noot in het verhaal. Hij zegt: „Je zoekt een zo hoog mogelijke amusementswaarde, met een zo laag mogelijke kotsfactor." De hoofdpersoon vindt een verkla ring voor haar gedrag in het ge geven dat ze enig kind is. Haar moeder vroeg zich af: „Wat zul len we doen, nog een kind of nog een hond?" Diana, af en toe wanhopig van haar eigen over spel, troost zich met de woor den: „Hoe gestoord je ook bent, met zes miljard mensen op de planeet, ben je nooit de enige." columns recensie Theo Hakkert Tijdelijk nieuw' door Kees van Kooten. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: €15,00. Nog minstens eens per week denk ik aan Van Kooten De Bie als in een Journaal of ander programma onbekende deskun digen worden opgevoerd die hun licht mogen laten schijnen over onrecht of onbegrip. Van Kooten,' roepen we dan eensge zind. Of: 'Dat is De Bie, hele maal De Bie.' Honderdvijftig types bij Kopspij kers later zijn Van Kooten en De Bie nog altijd maatgevend voor televisieparodie. Maar of dat voor iedereen geldt? Vergis ik me of is Nederland Kees van Kooten zo langzaamaan aan het vergeten? Eerst hebben we Wim de Bie van ons zien wegzweven, tot hij nog slechts een veront waardigde stem op het internet was. En naderhand is de karavaan Nederland verder getrokken toen Van Kooten even naar het toilet was. Dat hij bij de uitrei king van een grote literatuur prijs meende te kunnen scoren met de opmerking dat hij geen van de genomineerde boeken had gelezen - een echte misre kening - heeft hem ook al geen goed gedaan. Het signaal die avond was: Van Kooten is niet langer in gesprek met de actua liteit Maar Kees van Kooten (1941) is wel al die jaren toen hij van de buis was, doorgegaan met co lumns schrijven voor Humo, het Vlaamse weekblad voor cultuur, televisie en opinie, een bezig heid die al stamt uit zijn hoogtij dagen bij de VPRO-televisie. Blijkbaar is hij erg verknocht aan dit buiten-Nederlandse po dium. Eens in de zovee. tijd Dorrestein om gaat. In een in terview naar aanleiding van dit boek heeft ze al laten weten dat ze vaders eigenlijk een stuk aar diger vindt dan moeders. Maar zijn de vaders hier echt wel zo aardig? Over die van Thomas kunnen we kort zijn: weliswaar blijkt hij bij nader inzien niet de kinderverkrachter waarvoor hij aanvankelijk werd aangezien, maar dat hij even laf als egoïs tisch is staat vast. In die zin is de mogelijke medeplichtigheid van Thomas helemaal verantwoord, omdat niets natuurlijker oogt dan een zoon die tegen een on rechtvaardige vader in opstand komt. Hoewel je bij Dorrestein nooit diep genoeg kunt spitten naar schuilgaande betekenissen en boodschappen, hebben haar ro mans meestal de makelij van het vlot weglezend vakantie boek Hier gaat die vlotheid zelfs over in een kinderlijke simpel heid, waarnaar ook de karakter tekening zich voegt. Loes is een heldin a la Pippi Langkous en de Luco's hebben waarachtig wel wat van Jansen en Janssen weg. De 26 hoofdstukken zijn opge zet volgens de structuur van het Abecedarium, van 'A is een aardbei' tot 'Z is een zwaard'. Wie weet zijn die ingrepen wel bedoeld om de allerscherpste kantjes van dit gruwelsprookje wat te verzoeten. Renate Dorrestein. Archieffoto: ANP thriller recensie Peter Kuijt 'De klokkenluider" door Tomas Ross. Het boekje wordt door de boekhandelaar vanaf 28 mei een maand lang aangeboden bij aanschaf van minimaal €1345 aan algemene boeken. Uitgevers in het spannende gen re plakken tegenwoordig op bij na al hun boeken het etiket lite raire thriller, in de overtuiging dat hun misdaadromans daar mee aan waarde winnen. Van die gedachte is kennelijk ook de CPNB bezeten. Op het omslag van het door de stichting uitge geven geschenkboekje voor de Maand van het Spannende Boek, De klokkenluider, is even eens het pretentieuze letterkun dige stempel gedrukt. Het boek je van Tomas Ross heeft echter weinig met de fijne letteren van doen. Het is opnieuw een proe ve van vakbekwaamheid van de auteur, die in de loop der jaren is gaan gelden als de meester van de factie, fictie gebaseerd op feiten. In De klokkenluider haakt Ross nog even handig in op de moord op Fortuyn, 'van wie nie mand ondanks de bekentenis van die Volkert echt weet wat er allemaal achter heeft gezeten'. Een soortgelijke nevel hult zich om het voortijdige heengaan van de 35-jarige charismatische Ambitieuze nieuwe roman van Rascha Peper politicus Wouter Burger, de g doodverfde kroonprins vani PvdA. Burger is'net voorzitllD geworden van de Kamercoi missie die de rol van de AIVD w - hoe actueel! - de kwestie- Mi"' garita onderzoekt. Maar voori 'n Burger een hoge ambtenaar? r de dienst kan ondervrag komt hij om het leven bij een n" cident bij tankstation D Ruyghen Hoek, niet ver ai Schiphol. el( Burgers hoogzwangere wedu i)r Marion ontdekt samen met nl voormalige fractieassiste01 Chantal dat er meer steekt aiu' ter het ongeluk. Op de avi van het ongeval had Burger melijk een ontmoeting met mand die hem gevoelige in matie zou kunnen verscha over RaRa, de actiegroep i verantwoordelijk was voor 1 slagen op onder andere be nestations en supermarkten het huis van staatssecre Kosto. Het was Burger niet g ven om die informatie naar! ten te brengen. Maar Marion Chantal achterhalen uiteindi n wel wie en wat RaRa eigenlijk tn, Net als in zijn andere 1 factionthrillers weet Ross eet ander uitermate geloofwaa >ni op de lezer over te brengen Is makke zit hem in het bepai an aantal pagina's dat de aut an mocht vullen. De schrijfstijl 4 ud gehaast aan. Het maak klokkenluider er echter 0 minder spannend om. TOP-10 Ficfl roman recensie Wim Vogel "Wie scheep gaat' door Rascha Peper Uitgeverij U.Veen. Prijs: €19,90. Tienduizend blauwe plastic eendjes laat hij overboord zet ten in de wateren rondom de Zuidpool. Als oceanograaf en kenner van de zeestromingen denkt hij vrijwel zeker te weten waar zij zullen aanspoelen. Maar de eendjes gedragen zich anders dan hun bedenker Ge rard Sikkema bedacht had. Zijn onderzoek loopt op niets uit: alsof die eendjes bezield waren 'met een hartstocht die niet te rug te vinden is in de chemische formule' van hun plastic. Wie scheep gaat, moet varen en maar afwachten waar je terecht komt. Wat dat betreft is het fa len van het eendjesproject een overtuigende metafoor voor het onvermoede en raadselachtige dat ook mensen elkaar, en zich zelf, te bieden hebben. Wie de formule van het DNA kent, kent de mens nog niet Met Wie scheep gaat schreef Rascha Peper haar dikste en tot nu meest ambitieuze roman. Dat mensen raadsels voor elkaar zijn, dat er emoties in ons kol ken die we liever voor ons hou den maar dat het onderdrukken van die emoties ook kiezen voor de dood is, de dood van ons diepste zelf, dat is een thema dat in al haar eerdere acht boe ken belangrijk is. In haar nieuwe roman bepaalt dat thema ook de levens van haar vijf hoofd personen die door de raadsel achtige dood verdwijning van een. vriendin, een geliefde, een dochter, een zusje en een tante zich op een ingewikkelde manier met elkaar verbonden weten. Wie kende Hanna de Wilde echt? Haar eerste vriendje, de brave, rationele en voorspelbare student Gerard Sikkema zeker niet Als zij hem inruilt voor zijn beste vriend Robin Quaadvlieg, vertrekt hij, emotioneel voor goed verdwaald, naar epn New Yorkse universiteit, probeert als oceanograaf te scoren maar eendjes zijn net mensen. Robin, zinnelijker dan Gerard, voelt Hanna beter aan. Maar ook hij wordt ingeruild, nu voor een Kaapverdiër met wie zij, zwanger, vanuit Marokko een noodlottige oversteek denkt te maken. Hun bootje wordt over varen terwijl Hanna in het ka juitje ligt te slapen. Als amateur- zeeduiker zet Robin alles op al les zijn dode geliefde twee jaar later letterlijk boven water te krijgen. Maar kende hij haar echt? In wat haar laatste brief aan haar vader lijkt, schrijft Hanna dat zij zwanger is van de Kaapverdiër. En helemaal tegen het einde van het boek duikt er in het schuur tje van haar keurige Haagse zus een brief uit Zuid-Afrika op die wellicht ook van haar hand is, met een fotootje van een onge veer tweejarig meisje met blon de krulletjes... DE LEESTAFEL Nee, wie Hanna echt aanvoelt, is de kleine heldin van deze con fronterende roman, haar vijf tienjarige nichtje Emma die goed in de gaten heeft hoe fnui kend haar brave en voorspelba re middelbare schoolleventje is voor wat zij verwacht van het le ven: passie, eerlijkheid en over gave. Haar kwelt een existentieel soort heimwee naar het gevaar lijke, maar meeslepende leven van haar tante. Met haar, dat ontroerend lieve krengetje, cre- eert Rascha Peper een waardige opvolgster van haar romanper sonages uit eerdere romans en verhalen die kiezen voor hun driften en de duistere gevolgen daarvan accepteren. Wie scheep gaat is geschreven in de bekende Rascha Peperstijl. Die is wat braaf, verrast zelden en is in ieder geval het minst op windende aspect van deze ro man over het menselijk tekort. Maar onder en achter die keuri ge stijl broeit een nauwelijks te temmen veenbrand. Wie door de hitte daarvan wordt aange raakt, doet in de ogen van ande ren vaak vreemde en stomme dingen. Toch doen we ze alle maal, gedreven door een harts tocht die voor de oppervlakkige buitenstaander nergens in ons terug te vinden is. Maar is leven zonder die hartstocht eigenlijk wel leven? 1. (5) Heieen van Royen, Godin van de jacht. Vassalucci, 19,95 2. (2) Renate Dorrestein, Het duister dat ons scheidL Contact, 18,50 3. (-) Abdelkader Benali, De langverwachte. Vassalucci, 19,50 4. (-) Kees van Kooten, Tijdelijk nieuw. De Bezige Bij, 15,00 5. (10) Judith Koelemeijer, Het zwijgen van Maria Zad 1L Plataan, 17,50 6. (-) Nicci French, De mensen die weggingen. Ambo, 2,50 7. (6) Oek de Jong, Hokwerda's land. Augustus, 24,95 8. (-) Margaret Mazzantini, Ga niet weg. Wereldbibliotheek, 17,90 9. (-) Abdelkader Benali, Bruiloft aan zee. Pandora, 7,98 10. (-) Thomas Rosenboom, De nieuwe man. Querido, 18,95 De boekentoptien wordt w lijks samengesteld op basis verkoopcijfers van Athenai Boekhandel en H. de Vries I ken in Haarlem, Boekhai Kooyker in Leiden, Plan! Boekhandel Harkema in Hi sum, Boekhandel Los in sum en Boekhandel De Ai Almere. maakt hij uit die columns een keuze en laat daar een bundel van bündelen. Tijdelijk nieuw, zo luidt de titel van de nieuwe bundel met Hu- mo-stukken die Van Kooten pu bliceerde tussen januari 2001 en maart van dit jaar. Vlaams tijd schrift of niet, Van Kooten schrijft gewoon over Nederland. Briljant is het openingsstuk over de dood van Pim Fortuyn: 'Candle in the Pim'. Helemaal goed ook de onderafdeling Nieuwe moralen, want Van Kooten blijkt wel degelijk zijn scherpe manier van doorzien van wat ik op zijn anti-Koots zou willen aanduiden als 'an dersdenkendendenkpatronen' niet te hebben verloren. Dat Van Kooten niet in gesprek is met de actualiteit, moeten we herzien. Maar wat is dat voor ir ritant snobisme om voor en over Nederland te willen publi ceren in een tijdschrift dat hier nauwelijks te koop is? Hij schrijft toch niet voor die abjec te financiële landverraders in Brasschaat, of wel soms? Die be grijpen hem toch niet. Hoe goed zo hier en daar ook, deze stuk ken lijden er wel onder dat we ze niet onder ogen kregen toen ze actueel waren. Dus graag Van Kooten in een Nederlands dag blad, als hij zich daar niet te goed voor voelt. Minstens eens per week. door Jan Kuys Elke week ligt er een ander genre boeken op De Leestafel. Deze week de nieuwe oogst aan strip verhalen. Johan van Zanten is de jongste ster aan het Nederlandse strip- boekenfirmamenL De 27-jarige Amsterdammer besloot tijdens een dromerig verblijf in Spanje zijn opleiding Bouwkunde te la ten voor wat die was en zich ge heel aan het tekenen te wijden. Sindsdien werkt hij aan Swah? De redactie van het Noordhol lands Dagblad was zo gechar meerd van zijn humor en teken stijl dat ze Van Zanten sinds juli vorig jaar een dagelijks publica tiepodium bood. Sindsdien ver frist Van Zanten het dagelijks bestaan van de Noord-Hollan ders met droge, relativerende en soms venijnige humor. Zijn tekenstijl heeft iets weg van de befaamde Italiaanse anima tiefilm La Linea van Osvaldo Ca- vandoli, waarin een schel kake lend mannetje, die in één lijn vanuit het kader is getekend, zich laat verrassen door al het onverwachte dat op zijn weg komt. Ook Van Zanten tekent vanuit het kader. Daardoor wordt de lezer gedwongen nauwkeurig de cartoons te be kijken. Swah? leeft vanuit het weglaten. Dat geeft de cartoon een prettig verrassingseffect. Bovendien is de tekenstijl van Van Zanten ge lukkig niet professioneel genoeg om zijn grap te doen vervlakken. Hij tekent recht voor zijn raap, en heeft een heerlijke humor. Natuurlijk zal niet elke afleve ring raak zijn, maar in deze uit gave (Bee Dee, 12,95, zie illu stratie) zijn de sterkste afleverin gen verzameld. En dan signa leert de lezer een belofte voor de toekomst. Er is tijdens de huidige Strip- boekgeschenkdagen, zo om armd door de winkeliers, nog nauwelijks nieuw materiaal ver schenen. Waar uitgevers hun nieuwe uitgaven 'oppotten' tot bijvoorbeeld de Haarlemse Stripdagen, daar is van speciale uitgaven dezer dagen geen spra ke. We behelpen ons met enkele 'gewone' uitgaven, zoals de nieuwe Baudoin. Het is - oh wonder - de eerste Baudoin die in kleur verschijnt en dat lijkt vooral te danken aan de stagiai re Céline Wagner met wie hij dit album maakte. De kleuren ma ken De ogen in de muur (Dupuis, 12,50) echter niet tot een aantrekkelijker stripboek, hoe fascinerend en intrigerend het verhaal ook is. Casterman komt met de mytho logische legende over Aromm. Een verhaal in twee delen van de Argentijnen Pellejero en Zentner, waarvan net deel 1 No mad destiny 12) is versche nen. De lotsbestemming druipt er vanaf in dit verhaal uit h nomadenbestaan, waarin^ en de moeizame vader-2 latie centraal staat. Deel 2 ki in het najaar. De uitgave Polyptiek van u verij Lombard heeft een p lende opzet. Er verschijnei ven op zichzelf staande v len, die gezamenlijk pa: een ruimere intrige. Zo vot deel iets toe aan het gehet was al zo'n opzet in Hallot blues en nu komt Lombai Zeven kogels voor Oxford I 1 De belofte is een realistist detective-verhaal over de a Vl tigjarige Oxford, een eigenw no irritante bejaarde die in een Vor kunstzwendel verzeild raaki Onderhoudend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16