e doet het politicus ooit goed' Reanimatieteam Diac heeft gouden handjes LEIDEN REGIO et Katwijkse strand is helemaal klaar voor de badgast DUIVEN BERICHT EN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Aardenburg. De uitslag van deze wedvlucht is: P.V. Blauwkras: P. de Mooy 1, 6; P. Landesbergen 2, 5; D. Par don 3; G. v.d. Blom 4; Groenen- dijk-Pikaar 7; R. v.d. Geer 8, 9, 10. P.V. Het Oosten: P. Mooten 1, 5; W. Hillebrand 2; W. Kop 3, 4, 8, 10; J. de Koekoek 6, 7; P. Kop 9. P.V. De Rijnklievers: Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10; N. de Groot en zn. 5, 6; S. van Iterson 8. I paal Hillebrand met Aalmarktplan Vim Koevoet oo ej - Met het akkoord over Imarktgebied is een enor- Ipaal bereikt. Al sinds de "8o worden er ideeën ont- ld voor dit deel van de Leid- 4 ienstad. Niet één ervan 's >de eindstreep. Of omdat Pj R massaal protesteerden of 'd [de projectontwikkelaar er irood in zag. Maar het plan voorligt en dat zeer bin- ït 'de inspraak in gaat', als het aan wethouder R. ond (ruimtelijke ordening) 2010 Leidse werkelijkheid v hi die dag in 2010 0 ip liij het lint doorknipt n iet vernieuwde stadshart PvdA'er niet. „Als be- wil je resultaten zien. wel leuk zou vinden is als 2010 door wethouder Ma den Berg (PvdA-raads- ui d.) word gevraagd voorzit- m de projectgroep Kaas- tworden en als ze er dan omdat hij dat met de zo goed heeft gedaan." and hecht veel belang mijlpaal die hij met de groep Nieuw Aalmarkt- i;eft bereikt. Zonder een jF p?r van formaat krijgt Lei- jjj fen doodse binnenstad, ij heilig. „Leeg en doods. a is verpaupering de vol- fase." Zonder economi- ictiviteiten in dit deel van d. komt er ook nooit ge- :ld op tafel om de vele iteri overeind te hou- te restaureren, weet de ader zeker. „Met die euro die in de monu- npot zit, red je het echt Bovendien willen we er geen openluchtmuseurh s' aken." orziet enorme bouwput ten. Maar, zegt hij semi-gek- scherend, echt hinderlijk zullen die niet zijn want op de Aal markt valt eenmaal voorbij Vroom Dreesmann toch niets meer te beleven en dus ook niet te verstoren. Het nu al histori sche akkoord over de Leidse binnenstad is opmerkelijk lauw- tjes ontvangen, vindt ook de wethouder zelf. Zijn eigen verhaal 'Sunny Aal markt' op de website van zijn ei gen partij leverde welgeteld drie reacties van anderen op, onder wie projectgroeplid R. Doele- man. Hij heeft ontslag genomen uit onvrede over de bemoeienis sen van Hillebrand. Ook de an dere reacties bevatten niet één felicitatie. Hillebrand: „Er wordt de laatste tijd überhaupt niet zo veel gereageerd op de website van de PvdA. Misschien is dat wel zo sinds ik er ook op zit. Ha- haha." Ook in de projectgroep is geen champagne ontkurkt. Integen deel. De voorzitter, C. Waal, be schuldigde Hillebrand enkele dagen voor de finale besprekin gen zelfs van 'verdeel- en heers politiek'. Wethouder Hillebrand maakt niet de indruk dat hij ge bukt gaat onder het uitblijven van een ram op zijn schouders of andere loftuitingen. Maar het valt hem wel op en het valt hem ook een beetje tegen. „Je kunt het als politicus nooit goed doen. Als ik het met de project groep oneens was gebleven, dan was er een conflict. Je luistert niet, had ik dan te horen gekre gen. Dan had ik geen draagvlak gecreëerd, maar een kloof. Nu is er wel overeenstemming en heet het weer dat ik de projectgroep met verdeel en heers naar mijn hand heb gezet. Dat ik heb ge manipuleerd." „Mijn portefeuille - ruimtelijke ordening - werkt ook niet mee. Ik doe dingen bij mensen om de hoek. Heel concreet Er zijn al tijd voor- en tegenstanders en het is inherent aan mijn werk dat ik mensen teleurstel. Of mijn stijl meespeelt? Zou kunnen. Ik praat altijd vanuit de inhoud en dan kan het gebeuren dat ik drie keer dezelfde argumenten ge bruik. Zelf vind ik dat njet over tuiging en begeestering te ma ken hebben. Maar er zijn er die zeggen: hij moet altijd gelijk hebben. Wat een drammer." Dat er nog geen lauwerkransen voor hem zijn, is maar 'beperkt' van invloed op hoe hij zich voelt, zegt Hillebrand. „Iedereen heeft natuurlijk de neiging om aardig gevonden te willen wor den, maar als ik zo nodig ap plaus wil, moet ik maar lid wor den van de amateurtoneelver eniging. Niet iedereen vindt mij aardig, nee - en het zou me hel pen als dat wél zo was. Maar be langrijker is of men mij be trouwbaar vindt." Hillebrand is zegt hij, 'heel te vreden over hoe het is verlopen' met het Aalmarktplan. „Vergeet niet: we komen van heel ver." Hij duidt op het begin van 2002 toen het gemeentelijke plan 'Le ve de Aalmarkt' door omwonen den en andere betrokkenen werd bedolven onder de bezwa ren. Bovendien was een referen dumaanvraag in de maak. „We waren toen met beeldvorming bezig, niet met de inhoud. Er werd een kunstmatige zwart- wit-tegenstelling gecreëerd: slo pen of restaureren. De basis voor een dialoog ontbrak volle dig." Maar een referendum, zo beseft Hillebrand, zou Leiden voor een lange reeks van jaren in een pat stelling kunnen brengen. Zo was het immers ook in Groningen gegaan. De bewoners van de stad in het hoge noorden maak ten korte metten met het ge meentelijke plan voor het cen trum. Hillebrand: „Na het Leid se referendum over dè sluitings tijden van de horeca ontstond ook een patstelling van wel vijf jaar, maar de stad draaide on dertussen gewoon door. Voor een referendum over het Aal marktplan geldt dat niet. Zou den de burgers het hebben weg gestemd, dan waren de inves teerders met een grote boog om Leiden heengegaan. Dan mis je de boot en raakt de stad achter op. Nu al is er sprake van een verschraling van het winkelaan bod, kalft Leidens centrumfunc tie af en scoort de stad slecht." Hillebrand denkt niet dat liij het referendum had kunnen win nen. De volksraadpleging over het gemeentelijke Aalmarktplan was dein zo'n beetje samenge vallen met de opkomst van Pim Fortuyn. „De politiek was vol strekt in beroering. In zo'n tijds gewricht kon zeker een PvdA- wethouder zo'n plan onmogelijk tot een goed einde brengen." „Winst", noemt Hillebrand de manier waarop het Aalmarkt plan weer hoog op de Leidse agenda prijkt. Nadat het onder dreiging van een referendum van tafel is gehaald en op on derdelen is aangepast in de pro jectgroep. „Er is overeenstem ming tussen een meerderheid van de projectgroep en het col lege. Unanimiteit was me liever geweest. Maar op de laatste vijf procent moet je zo'n plan niet laten stranden." De wethouder komt er rond voor uit dat hij het nieuwe plan beter vindt dan zijn 'eigen' Leve de Aalmarkt. Vooral het zogehe ten cultuurplein achter de Aal- marktschool bevalt hem zeer. „Een binnenplaats waar het rus tig is, waar je wat kunt drinken, weg van de stadse hectiek, dat is ook goed voor de gebouwen die er staan." Over de angst dat hij in de onderhandelingen met projectontwikkelaar MAB delen van het cultuurplein moet inle veren tegen vierkante meters Wethouder Hil lebrand: „Ik doe dingen bij mensen om de hoek. Heel con creet. Er zijn al tijd voor- en te genstanders en het is inherent aan mijn werk dat ik mensen teleurstel." Archieffoto: Henk Bouwman winkelvloeroppervlakte, zegt Hillebrand: „Dat hangt met ver trouwen samen." „Als je een cultuurplein van mi nimaal 750 vierkante meter af spreekt, kun je dat vastleggen. Maar er was al kritiek omdat ik weer met MAB had gesproken. MAB stond na 'Leve de Aal markt' symbool voor Hoog Ca- tharijne in Leiden. Die angst voor projectontwikkelaars die alleen maar op geld uit zijn, deel ik niet. Mijn angstdroom is meer dat er wordt gezegd: mooi plan, maar je mag het zelf doen. Er staan me nog stevige onderhan delingen te wachten met MAB of met een ander. En met Vroom Dreesmann die we aan de Breestraatkant willen laten bevoorraden. Ik moet in de clinch over de omvang van vrachtwagens." „Over venstertijden. Maar van verschillende kanten is al aange geven: dit is een haalbaar plan. Ik geloof er zelf in." iskia Buitelaar r van voorpagina iï k - Het Katwijkse strand is klaar zomer. De paviljoens staan er J bij en bieden de badgast meer ilezier d&n ooit, zegt wethou- ïgs van toerisme. Zij hield gis- ;n strandschouw om met eigen - zien of alles op orde is voor de n het strandseizoen, 1 juni. die dag moeten de paviljoen houders hun tent draaiende hebben en moeten gasten een badhokje kun nen huren. Honden mogen sinds 1 april al niet meer loslopen op het strand voor de Boulevard, maar de ko mende weken zal de milieupolitie daar extra op controleren. De wethouder toonde zich tevreden na afloop van de rit in een jeep over het strand. „Als je er langzaam langs rijdt zie je goed dat de paviljoenhou ders de afgelopen jaren hebben geïn vesteerd. Alles ziet er fris en vrolijk uit en het is ruimer opgezet. Ze hebben de gasten nu meer te bieden dan een paar jaar geleden. In elke strandtent kun je tegenwoordig prima eten, ter wijl het vroeger al snel ophield met een patatje en een bal gehakt. Voor de jonge kinderen zie je op veel plekken speeltoestellen staan. Het zijn kleine (fingen, maar ze geven net dat extra- tje aan onze badplaats." Slings stuitte op één minpunt. De po litiepost op het strand tegenover het centrum is niet goed herkenbaar als zodanig. „Katwijkers weten hem wel te vinden, maar voor toeristen is het onduidelijk dat daar de strandpofitie zit." De wethouder wil daarom aan vullende verwijzingen naar de post. Een aandachtspunt vormen volgens haar de kitesurfers, die met flinke wind hard over de golven stuiteren. Problemen zijn er nog niet geweest met de explosief gegroeide groep sur fers. „Maar we moeten er op letten dat zij zwemmers of andere gasten met in gevaar brengen." De gemeente wil er strenger op toezien dat de surfers met hun vliegers - die door de wet als vaartuigen worden beschouwd - de vereiste 150 meter uit de kust blijven. Dat is nu vaak niet het geval. Nu de wethouder de kuststrook eens op haar gemak vanaf de waterkant heeft bekeken, viel de 'nieuwe natuur' haar duidelijk op. Op verzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland laat de gemeente de natuur in de duinstrook meer haar gang gaan, zo dat het duin kan groeien. „Vooral aan de noord- en zuidkant van de Boule vard, voorbij de laatste paviljoens, zie je kleine duintjes tegen het duinfi- chaam ontstaan." De gemeente ziet er ook strenger op toe dat de strandpa viljoens drie meter voor het prikkel draad aan de duinvoet staan, zodat het duin kan aangroeien. LEIDEN WIJK LADDER professorenwijk - Buurtactivi- teiten Roomburg verzorgt on der deskundige leiding schil der- en tekenlessen, zowel voor volwassenen als voor kinderen. Voor volwassenen zijn de les sen op woensdag van 9.30 tot 11.00 uur (12 lessen voor 43,20 euro), voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar zijn de lessen op maandag van 15.45 tot 17.15 uur 12 lessen voor 36,75) .Er r kan altijd een gratis proefles worden bezocht. Meer informa tie bij Buurtactiviteiten Room burg, Van Vollenhovekade 1, te-r lefoon 5132462. zomer50+ - De nieuwe pro grammaboekjes voor Zomer50+ liggen klaar bij de Leidse Wel- zijns organisatie, de buurthui- 'y zen, het stadhuis, bibliotheken, Het Leidse Volkshuis en het Stadsbouwhuis. Zes weken lang zijn er voor 50-plussers allerlei activiteiten. Diverse musea worden bezocht, maar ook de synagoge en de Hortus Botani- cus. Er staan fietstochten op het programma, maar ook line- r dancing en een introductiecur sus Internet en een aantal ex cursies. De inschrijving begint r op dinsdag 10 juni tussen 10.00 en 16.00 uur in Het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33a. if houtkwartier - In het bezoe kerscentrum het Koetshuis in de Leidse Hout is tot en met au-1 gustus een vlindertentoonstel- üng. Er worden verschillende video's vertoond over het leven van vlinders, er is een vlinder- i; kast met levende vlinders, een b 'poppenkast' en een rupsen- r bak. Voor kinderen is er een t. knutselhoek. Het Koetshuis aan r de Groene Maredijk is elke zon- H dag van 14.00 tot 16.00 uur ge- b opend en elke woensdag van 13.00 tot 16.30 uur èn als de rf vlag uithangt. Parkeren kan op het UVS-terrein aan de Oegst- geesterweg. Via het dammetje aan de achterzijde van het par keerterrein is de Groene Mare dijk bereikbaar. A pancras - In buurthuis de Pan - crat kunnen 50-plussers mor gen om 13.30 uur aan een spel letje bingo meedoen. Het buurthuis staat aan de Middel- stegracht 85. wandelen - Wandelclub LEO verzorgt zaterdag en zondag de vierde 'Tweedaagse van de La chende Leeuw'. Naar keuze kan één of twee dagen worden ge wandeld over afstanden van 30, 40 of 50 kilometer. Zaterdag gaat de tocht in de richting van het groene hart, zondag naar de bollenstreek en de kust. De start is bij w Lugdunum in sportpark Kikkerpolder. Deel name aan een wandeltocht kost 2,75 euro, voor beide tochten bedraagt het inschrijfgeld 5 eu ro. Verdere informatie telefoon 1' 0252-412982 (na 18.00 uur). j slaaghwijk - In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken- pad 5 wordt maandag 2 juni om 14.00 uur een bingo 50-plus ge houden. Voor vijf spelronden zijn de kosten 3 euro. havenwijk - De Stichting tot instandhouding van de be graafplaats Groenesteeg Leiden verzorgt zondag een open dag. Niet alleen de begraafplaats is dan te bezoeken, maar ook de aula is die dag van 13.00 tot 16.00 uur voor publiek open. (advertentie) lands voor scholieren. En ook zij gingen niet met lege handen naar huis. Alle drie de leerlingen kregen een digitale camera met web-cam. Telefoniste van het jaar En dan nog één wedstrijd. Een winnaar is nog niet bekend, want die moet u leveren. Het Leidse bedrijf Maxxus Telecom, leverancier van telefooncentra les en randapparatuur, organi seert de Telefoniste van het Jaar-verkiezing. Volgens Max xus is de functie van telefoniste namelijk onderschat. „In de da gelijkse praktijk is het ons opge vallen dat deze hardwerkende en bij het bedrijf betrokken per sonen niet altijd de waardering krijgen die zij verdienen. Soms worden deze personen zelfs vervangen door antwoordappa raten met standaardteksten", stelt Maxxus. „Vandaar dat wij deze groep in zijn algemeen heid een compliment willen maken. En één telefoniste in het bijzonder." De Telefoniste van het Jaar dus. De Telefoniste van hét Jaar mag. deze titel een jaar lang voeren en krijgt verder 'Gouden Head set Award' en een reis voor twee personen naar Curasao. Organisaties kunnen via de website www.telefonistevanhet- jaar.nl hun favoriete telefoniste aanmelden onder vermelding van naam, bedrijfsnaam en het telefoonnummer van hun favo riet. Op 17 oktober van dit jaar maakt Maxxus op dezelfde website de winnaar bekend. Timoteus Waarsenburg De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 is weer een kampioen Dit keer gaat het niet om maar om medici. Ja- Reanimatieteam van inessenhuis heeft afge- ijdag in het Jaarbeurs- :entrum in Utrecht de ledterlandse Reanimatie- titte gewonnen. Op het niveau nog wel. Naast imatie Wisselbeker le- deze zege ook nog dui- euro op. Een hele presta- s. sselbeker valt inmiddels te ideren op de balie van de sive Care/ Hartbewaking Diac. De duizend euro geschonken aan een doel. Welk doel precies, et team, dat bestaat uit lesist Stefan ter Riet en de everpleegkundigen Het reanimatieteam van het Diaconessenhuis heeft de Open Nederlandse Reanimatiecompetitie in Utrecht gewonnen. Van links naar rechts: Daan de Mooij, Stefan ter Riet, Monique van der Meer, Mireille Hensen van Uningen en Martin de Jong. Foto: Henk Bouwman vanced Life Support. Daarbij is het niet alleen de bedoeling dat het 'slachtoffer' weer tot leven wordt gewekt, maar wordt ook het probleemoplossend vermo gen van de levensredders geme ten. Want ga er maar aanstaan. Ben je net lekker bezig een man te reanimeren, komt zijn dochter, volledig overstuur natuurlijk, erbij. Zo iemand moét dan tij dens het reanimeren worden opgevangen en begeleid. En als je dan denkt dat de problemen bezworen zijn, blijkt 'vaderlief de ene na de andere dodelijke hartritmestoornis te krijgen. Maar gelukkig reageerde het re animatieteam van het Diaco nessenhuis op elke situatie ade quaat. En dat leverde dus goud voor de Leidse ploeg op. Vertaalkampioenen We blijven nog in het circuit van winnaars. Want niet alleen heeft het reanimatieteam van het Diaconessenhuis afgelopen vrijdag een plekje op het erepo dium veroverd, ook drie leerlin gen vair het Stedelijk Gymnasi um hebben een eerste plek be haald. En wederom niet in een tak van sport. Kirsten van Dijk, Annika Greup en Dorian Kerklaan, drie leer lingen uit de vijfde klas van het gymnasium aan de Fruinlaan hebben afgelopen vrijdag onder het toeziend oog van hun do cent Jaap Toorenaar de eerste prijs gehaald in een landelijke vertaalwedstrijd Latijn - Neder- Monique van der Meer, Mireille Hensen van Uningen, Daan de Mooij en Martin de Jong, nog niet. Reanimatieteams van zieken huizen en ambulancediensten uit het hele land hadden zich ingeschreven voor deze compe titie die niet wordt gespeeld met proefpersonen, maar met ge avanceerde reanimatiepoppen. En dat is maar goed ook. Want het team van het Diac werd dan weliswaar eerste, bij een wed strijd eindigt er ook altijd ie mand als laatste. De competitie vond plaats op twee niveaus. Bij het laagste ni veau werd de reanimatievaar- digheid beoordeeld op basis vaardigheden. Het reanimatie team van het Diaconessenhuis vertoonde zijn kunsten op Ad-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15