'Servië bood Mladic jaren schuilplaats' BUITENLAND VS wegen Israels bezwaren tegen vredesplan mee Kirchner wil een 'New Deal' voor Argentinië Algerije vindt nog overlevenden in puin Washington: Al-Qaeda werkte aan biowapens Christen-democratische voorman Vlaanderen weg Ministeries Irak ontmanteld Indonesisch leger in Atjeh doodt burgers luzie over kalend oofd Berlusconi ome De Italiaanse premier en ediatycoon Silvio Berlusconi lijdt niet alleen met politieke genstanders en justitie, maar ik tegen haaruitval. Over zijn lende hoofd is nu een conflict itbrand. Een journalistenver- iging beschuldigt het tijd- hrift Panorama, onderdeel in Berlusconi's media-imperi- n, ervan een coverfoto flink te •bben geretoucheerd om de femier minder kaal te laten lij- in. De hoofdredacteur van Pa nama. Carlo Rosella, ontkent. )e waarheid is dat linkse bla- in het haar van Berlusconi la- n verdwijnen", zei hij. etrokkene dood orsellino gepakt oermo - De Italiaanse politie ceft gisteren precies elf jaar na t moordaanslag op maffiabe lijder Paolo Borsellino een affia-lid aangehouden. De 44- rige Giuseppe Urso werd in ilermo van zijn bed gelicht, ij werd vorig jaar bij verstek t levenslang veroordeeld we ns betrokkenheid bij de aan- ig. Urso is volgens de politie m van de personen die de ex- losieven aanbracht in de auto m Borsellino. die met vijf lijf- achten werd opgeblazen. nnan verhindert ersconferentie w york - Het hoofd van de lenigde Naties, Kofi Annan, eft gisteren een persconfe- ntie door een vertegenwoor- »er van Taiwan verhinderd, iwakers van het VN-hoofd- rartier in New York hielden i directeur van het econo- isch en cultureel bureau van liwan tegen. Volgens de jour- Üstenvereniging van VN-cor- spondenten liet Annan ingrij- in op aandringen van China, iking beschouwt Taiwan niet s zelfstandig land, maar als af- llige provincie. Een woord- lerder van An an wees er ech- r op dat het VN-gebouw ei- indom is van de lidstaten, en liwan is geen lid. ongres stemt in net belastingplan iashington - Het Amerikaanse ongres is akkoord gegaan met in omvangrijk pakket aan be- stingverlagingen, waarvoor resident Bush zich de afgelo- en maanden heeft sterk ge laakt. Zowel het Huis van Af- raardigden als de Senaat emde vrijdag voor het voor- el van Bush, na hem er eerst e te hebben gedwongen ak- lord te gaan met een forse be llang van de bezuinigings- aatregelen. De lastenverfich- «1 heeft een omvang van 350 jard dollar, minder de helft in wat Bush aanvankelijk wil- Eerder zei Bush dat de aatregelen zo niets voorstel- n, maar hij staakte zijn verzet. ecordklim naar op Mount Everest ithmandu - De 25-jarige Ne- ilese sherpa Pemba Dorije eft gisteren in een recordtijd n 12 uur en 45 minuten de ount Everest beklommen, et oude record was van een idere sherpa, die in mei 2000 hoogste berg ter wereld in n kleine 17 uur bedwong. Ne il meldde dat 23 klimmers mderdag de 8.850 meter hoge p bereikten. Het is extra druk >de Mount Everest, omdat it op 29 mei vijftig jaar gele- n is dat de Nieuw-Zeelander Edmund Hillary en zijn erpa Tenzing Norgay als eer- tn de berg bedwongen. De 1-jarige HUlary zelf kwam gis ten in Nepal aan om het jubi- um te vieren. norme ijsberg rijft in oceaan Denos aires - Een ijsberg zo oot is als Luxemburg drijft in it zuidelijke deel van de Atlan- •che Oceaan. Het ijsmassief «ft een oppervlakte van 2500 ïrkante kilometer. Vlakbij het vaarte drijft een tweede ijs- rg, met een oppervlakte van >00 vierkante kilometer. We- chappers onderzoeken al uime tijd het smelten van löjs op Antarctica. De tempe- uur van de lucht en het wa- op Antarctica stijgt, waai - or steeds meer ijs afbrokkelt. leuwen Uday aar Zuid-Afrika •dad - Negen leeuwen uit de vé-dierentuim van Uday issein, de oudste zoon van de dreven Iraakse president Idam Hussein, brullen bin- nkort in Zuid-Afrika. Een id-Afrikaanse dierenbescher- ngsorganisatie ontfermde ih over het lot van de ver- larloosde roofdieren. De twee ïnnetjes, een vrouwtje en zes ilpen, gaan naar twee natuur- lervaten. Volgens deskundi- Q is het geen probleem de leuwen in de wilde natuur uit zetten. De dieren verliezen Wi jachtinstinct niet. zaterdag 24 mei 2003 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Amerikaanse regering zegt bereid te zijn Israëls bezwaren tegen de 'wegenkaart', het internationale vredes plan voor het Midden-Oosten, ernstig in overweging te zullen nemen bij de uit voering van het plan. Maar volgens mi nister van buitenlandse zaken Colin Po well betekent dat niet dat de tekst wordt gewijzigd. „Het is een goed document, dat gestalte geeft aan de visie van de president op twee staten die vreedzaam samenleven", zei hij gisteren in Parijs. De Israëlische premier Ariel Sharon is tevreden met de Amerikaanse reactie. Hij zal morgen de ministerraad vragen de routekaart voor waardelijk te aanvaarden. Powell lichtte gisteren het Amerikaanse antwoord toe op een persconferentie met zijn Franse collega Dominique de Villepin. „We hebben de Israëlische rege ring laten weten dat we haar commenta ren in overweging zullen nemen, en deze volledig en serieus zullen behandelen naarmate we vorderingen maken bij de uitvoering. Maar daarvoor hoeven we de wegenkaart niet te veranderen", zei hij. Even daarvoor had het Witte Huis een verklaring uitgegeven waarin staat dat de VS 'de zienswijze delen van de Israëlische regering dat het gaat om reële bezwaren'. Vooral dat laatste is van belang voor Isra el, waar de meeste ministers zich tegen het plan hebben uitgesproken. Sharon zal hen morgen voorhouden dat ze nu gerust hun steun kunnen geven omdat de Amerikanen de meeste Israëlische be zwaren delen. Net als Israël zou president Bush vinden dat het Palestijnse Bestuur de eerste stap moeten zetten door het ontwapenen en ontmantelen van de milities. Zolang dat niet is gebeurd, verwacht Sharon geen Amerikaanse druk op Israël om nieuwe nederzettingen te ontmantelen en de Is raëlische bouw op de Westoever te be vriezen. Yesha, de organisatie van Israëlische ko lonisten in de bezette gebieden, heeft overigens laten weten haar verzet tegen de wegenkaart niet te zullen opgeven, ondanks de Amerikaanse toezegging. .Aanvaarding van het plan betekent het verlenen van een prijs aan de terroris ten", aldus de kolonisten. Israël heeft vorige maand bij Washington veertien bezwaren ingediend, een aantal daarvan van fundamentele aard. De Isra ëlische regering verzet zich onder meer tegen het tijdschema en tegen een paral lel verloop van bijvoorbeeld de ontman teling van milities en de bevriezing van de bouw van nederzettingen. Ze wil de eisen die het plan op veiligheidsgebied stelt aan de Palestijnen verzwaren, en verzet zich tegen de komst van waarne mers uit andere landen dan de Verenigde Staten. De wegenkaart is opgesteld door de VS, de Europese Unie, Rusland en de Ver enigde Naties, maar Sharon beschouwt de laatste drie als te pro-Palestijns. Israël heeft verder geëist dat de Palestijnen al aan het begin van het proces hun eis voor terugkeer van vluchtelingen naar Is raëlisch grondgebied laten varen. Het wil ook dat de verwijzing naar het Saudische vredesplan wordt geschrapt. Zeker die laatste twee eisen zijn voor de Amerika nen onaanvaardbaar. Hun 'creatieve antwoord' op de Israëli sche verlanglijst is bedoeld om een start van het proces mogelijk te maken. Het is de bedoeling dat president Bush in de eerste week van juni topoverleg voert met Sharon en de Palestijnse premier Mahmoud Abbas. Als locatie wordt de Egyptische Rode-Zeebadplaats Sharm el- Sheik genoemd. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Oud-justitieminister Stefaan de Clerck (51) stapt op als voorzitter van de Vlaamse christen-democraten. De Clerck maakte zijn beslissing gisteren bekend. Na het verlies van zijn partij bij de Belgische parle mentsverkiezingen, afgelopen zondag, stond de fel bekritiseer de partijleider onder zware druk plaats te maken. De kamerverkiezingen verliepen niet zoals gehoopt voor de CD &V (Christen-Democraten Vlaams). Na de dramatische verkiezings nederlaag van 1999, toen de partij in volle dioxinecrisis een door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Het Servische leger heeft generaal Ratko Mladic ja renlang verborgen gehouden, zo heeft de Servische minister van defensie gisteren toegegeven. Mladic, die wordt gezocht we gens oorlogsmisdaden in Bosnië, verbleef tot mei 2002 in een Ser vische kazerne. Mladic was opperbevelhebber van de Bosnisch-Servische strijdkrachten tijdens de oorlog in Bosnië. Hij is aangeklaagd voor tal van misdrijven, waaron der de massamoord in Srebreni ca. Na Radovan Karadzic, des tijds de politieke leider van de Bosnische Serviërs, is hij de be langrijkste voortvluchtige Ser viër. Mladic verliet de kazerne vorig jaar, nadat het Servische parle ment een wet had aangenomen die de uitlevering van oorlogs misdadigers mogelijk maakte. Volgens minister Boris Tadic is hij sindsdien spoorloos. De Servische regering had altijd ontkend Mladic te hebben ver borgen. De ontboezeming van Tadic, gedaan in een interview met het radiostation B92, bracht een aantal ministers in verle genheid. Zelf trad Tadic pas twee maanden geleden aan. Sinds zijn aantreden heeft hij een groot aantal officieren ont slagen die loyaal waren aan ex- leider Milosevic. Aangenomen wordt dat Mladic zich nu evenals Karadzic schuil houdt in Bosnië. Na enkele mis lukte pogingen vorig jaar om Karadzic in te rekenen, zou het net ach nu om hem spannen. In april arresteerde de Servische politie Momcilo Mandie, de za kenman die Karadzic financieel geholpen zou hebben. Volgens een commandant van de NAVO-troepen in Bosnië, kolo nel Klaus Gerlach, stelde Man die' geldstroom Karadzic in staat er een lijfwacht van 2.000 man op na te houden. Mandie' zakelijke loopbaan be gon in de jaren tachtig, toen hij een reeks winkels verwierf in Sa rajevo. Tijdens de oorlog werd hij door Karadzic als staatsse cretaris benoemd. Hij werd ech ter pas puissant rijk na 1995, toen hij als bankier in Servië het monopolie kreeg op het uitbeta len van pensioengelden. Door die uitbetalingen iedere maand met enkele dagen of weken te vertragen, verwierf hij groot for tuin. Een Algerijnse meisje heeft tussen de puinhopen van een ingestorte flat in Corso een levend kuiken gevonden. Foto: AP/Jerome Delay londen/afp-anp-rtr - De Ame rikaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, heeft de Iraakse ministeries van defensie en in formatie ontbonden, evenals de veiligheidsdiensten en het leger. Ongeveer 400.000 ambtenaren en militairen zijn naar huis ge stuurd. Het Amerikaanse be stuur in Irak stelde in een ver klaring dat een nieuw Iraaks korps wordt gevormd, dat 'pro fessioneel, niet-politiek, militair effectief en representatief voor alle Irakezen' zal zijn. Bremer had vooraf al aangekondigd dat hij ministeries zou ontbinden om die vrij te maken van invloe den van de Baath-partij van de vroegere heerser Saddam Hus sein. algiers/anp-afp-rtr-dpa - Het dodental van de zware aardbe ving die Algerije twee dagen ge leden trof, is opgelopen naar ongeveer 1600. Volgens premier Ahmed Ouya- hia zijn zeker 7000 mensen ge wond geraakt door de beving. De reddingswerkers slaagden er vrijdag nog in zes overlevenden uit de puinhopen te halen. Een 12-jarig meisje werd 33 uur, nadat de aarde verwoestend had geschud, gevonden in de restan ten van haar huis in Bordj el Kif- fan, ten oosten van Algiers. Een arm van het meisje moest wor den geamputeerd, maar volgens een woordvoerder van het zie kenhuis in Algiers maakt ze het verder goed. In de stad Boumerdes, die het zwaarst door de aarbeving is ge troffen, werd een meisje van tweeënhalf gevonden onder de resten van een gebouw. Volgens haar vader dachten de reddings werkers eerst dat haar arm moest worden geamputeerd om haar te kunnen bevrijden, maar uiteindelijk is het meisje toch heelhuids uit het puin getrok ken. De Algerijnse radio meldde ook de redding van een anderhalf jaar oude 'wonderbaby'. Elders bleken drie volwassenen dagen onder het puin te hebben over leefd. De Algerijnen graven met bull dozers en hijskranen, maar vooral met de blote handen. Honderden en misschien zelfs duizenden mensen liggen nog onder de ingestorte gebouwen van Boumerdes en Algiers, dat eveneens zwaar is getroffen. De reddingswerkers hebben tot nu toe meer dan 1100 lichamen ge borgen. In de stad Reghaia, ten oosten van Algiers, is een ge bouw van tien verdiepingen met 78 appartementen ingestort. Al 250 doden zijn daar geborgen. De beving vond plaats rond etenstijd. De internationale hulp voor Al gerije is gisteren op gang geko men, met vooraan de voormali ge koloniale machthebber Frankrijk. Algerije kreeg ook hulp uit Zwe den, Rusland, Frankrijk, Duits land, China, Italië en Turkije, waar eind vorige maand 180 mensen door een aardbeving omkwamen. Daardoor kunnen de Algerijnse reddingswerkers nu beschikken over speurhonden en krijgen zij hulp van internationale artsen en collega's. Ook hulpgoederen zijn onderweg. De in Frankrijk gevestigde hulporganisatie Télé- coms Sans Frontiers (Commu nicatie zonder grenzen) heeft de Algerijnen voorzien van satel liettelefoons. De normale telefoonlijnen zijn op verschillende plaatsen door de beving gebroken. De com municatie tussen Algerije en Eu ropa is daardoor vrijwel onmo gelijk geworden. Premier Ouyahia heeft iedereen snel nieuwe behuizing beloofd. President Abdelaziz Bouteflika heeft buitenlandse reizen afge zegd. Gisteren zijn in Algerije drie dagen van nationale rouw ingegaan. Het land werd in 1980 ook ge troffen door een zware aardbe ving getroffen. Die kostte toen aan bijna 5000 mensen het le ven. afstraffing van de kiezer kreeg, hadden ze iets goed te maken. De teleurstelling was dan ook groot: de CD&V levert na vier jaar oppositie opnieuw een zetel in, en wordt de derde partij, na de liberalen van premier Ver- hofstadt en de SP-A van de po pulaire Hasseltse socialist Steve Stevaert. België stevent na de winst van de liberalen en de grote over winning van socialisten af op een paars kabinet Verhofstadt n gaat verder zonder de groenen die zondag een zware afstraffing kregen. De Waalse socialist Elio di Rupo is aangesteld als infor mateur. Hij geeft zichzelf een week de tijd om de nieuwe coa litie voor te bereiden. Het Indonesische leger heeft zich in de provincie Atjeh de af gelopen dagen schuldig ge maakt aan het doden van bur gers. Dat zeiden inwoners van twee dorpen gisteren. Acht dor pelingen tussen elf en twintig jaar oud zouden 's nachts uit hun hut zijn gehaald en stand rechtelijk zijn geëxecuteerd. Een correspondent van de Brit se zender BBC zag in het dorp Mapa Mamplam de lichamen van zeven slachtoffers, van wie enkelen kogelgaten achter in het hoofd hadden. In het dorp ver bleven zeven jongens en man nen in een hut om een nabijge legen gamalenkwekerij te bewa ken. Middenin de nacht sleurde een groep soldaten hen uit de hut en zette ze in een rij op een dijk, verklaarden ooggetuigen. Ze schoten een paar jongens van dichtbij neer en gaven de ande ren de raad ervandoor te gaan, om hen vervolgens van achteren neer te schieten. Het Indonesische leger meldde gisteren 58 leden van de rebel lenbeweging GAM te hebben gedood, maar ontkende dat het ook burgers heeft neergescho ten. De GAM telde zelf twaalf dode rebellen, en zei dat 43 mi litairen en 53 burgers zijn omge komen. Legerwoordvoerders zeiden gisteren dat burgers nooit het doelwit zijn. Het conflict heeft inmiddels 150.000 vluchtelingen op de been gebracht. Unicef waar schuwde gisteren voor een hu manitaire crisis in het gebied. Volgens het kinderfonds van de Verenigde Naties zijn bij eerdere gevechten al 23.000 kinderen uit hun huizen verdreven, en kun nen dat er veel meer worden. Unicef verwacht dat de komen de drie maanden 300.000 men sen een veilig heenkomen zoe ken. Voedsel begint in Atjeh schaars te worden, omdat de bevoorra ding vanuit de nabijgelegen pro vincie Noord-Sumatra vrijwel is gestaakt. Ook vanuit de hoofd stad Banda Atjeh wordt geen voedsel meer verdeeld, omdat de transporteurs voor hun vei ligheid vrezen. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Ambitieuze voornemens heeft Nestor Kirchner genoeg. De cen trum-linkse Peronist die morgen aan treedt als de nieuwe president van Ar gentinië, wil de torenhoge werkeloosheid op dezelfde wijze te lijf gaan als de Ame rikaanse president Franklin Roosevelt dat in 1933 deed. Die wist Amerika vlot te trekken uit de zwaarste economische cri sis ooit. Voor Kirchner (53) is Roosevelt een lich tend voorbeeld. Diens New Deal inspi reert hem tot het lanceren van groot schalige publieke werken om de werk loosheid te bestrijden. Daarin schuilt ge lijk de grootste kritiek op de man die zich presenteert als een vernieuwer. Kirchner zoekt het volgens zijn critici te veel in staatsgeleide groei, en die luxe kan het bankroete Argentinië met zijn buiten landse schuld van 140 miljard dollar zich niet veroorloven. „Kirchner geeft blijk van een onderhuid se rancune tegenover particulier initia tief. Dat voorspelt niet veel goeds", waar schuwde een vooraanstaand werkgevers voorzitter vorige week, kort na Kirchners eerste rede als staatshoofd. Hij kreeg die baan nadat de tweede en beslissende verkiezingsronde op 18 mei overbodig was geworden, omdat oud president Carlos Menem zich terugtrok. Menem - de centrumrechtse godfather van de Peronisten - vermeed zo een sma delijke nederlaag. In zijn toespraak beloofde de oud-gou- vemeur Kirchner dat hij de huidige don kere bladzijden in de geschiedenis van Argentinië gaat omslaan. „Ik ga de aanzet geven tot een beter Argentinië, gebaseerd op hoop, bescheidenheid en optimisme. Geloof me. Ik ben geen gevangene van de Armoede in Argentinië. Jessica voedt haar achttien maanden oude broertje Pedro in een opvangcentrum in Buenos Aires. Foto: Reuters/Marcos Brindicci economische elite." Daarmee verwees hij indirect naar Menen. Kirchner wil breken met het neoliberale model dat Menem (1989-1999) tot in het extreme doorvoerde, en waardoor nu bij na één op de drie Argentijnen zonder werk zit of onvoldoende verdient om thuis alle kindermonden te vullen. Sinds de ineenstorting van de economie, eind 2001, heeft 60 procent van de bevolking te weinig te eten. Een kwart van de eens zo rijke Argentijnen valt als pauper aan te merken. „Menem gaf ruim baan aan financiële speculatie. Eerst ontnam hij het volk het recht op werk en vervolgens het recht op dagelijks eten, onderwijs en betere toe komst. Onder mijn gezag krijgen produc tie en sociaal beleid weer de prioriteiten die ze toebehoren", hield Kirchner de natie voor. Uit opiniepeilingen blijkt dat 42 procent van de Argentijnen gelooft dat hij de re cent ingezette opgaande lijn zal kunnen vasthouden. Ruim 70 procent denkt dat hij oprecht knokt tegen de 'maffiosi' on der de werkgevers. Zij stoelen hun ver wachtingen op de economische erfenis van Kirchner in zijn zuidelijke thuispro- vincie Santa Cruz. In dit 'Siberië van Ar gentinië' maakte hij vanaf 1991 drie mandaten als gouverneur vol. Het olierij ke Santa Cruz geniet de faam de provin cie met de 'eerlijkste' inkomensverdeling te zijn. De werkloosheid is er slechts 5 procent. Maar volgens zijn critici heeft Kirchner makkelijk praten in een provincie met slechts 200.000 inwoners, waar hij kwistig subsidies uitdeelde uit de federale olie- en visinkomsten. De problemen van Ar gentinië zijn van volstrekt andere orde, zo klinkt het. Waarnemers voorzien ook dat het gebrek aan electorale legitimiteit de geremde Kirchner kan opbreken. Door het lafhartige terugtreden van Me nem is Kirchner met slechts 22 procent van de stemmen president geworden. Dit heeft hem beroofd van een solide vol macht van de kiezer. De linkse en rechtse oppositie - ook binnen zijn hopeloos ver deelde Peronistische Rechtvaardigheids partij (PD - zal hierop gretig inspelen. Ook is Kirchner nog niet af van zijn be schermheer en partijgenoot Eduardo Duhalde, de vertrekkende president. Duhalde, de aartsvijand van Menem, werd begin 2002 door het Congres naar voren geschoven, nadat Argentinië te midden van een volksoproer in twee we ken tijd vier presidenten had versleten. Er wordt voor gewaarschuwd dat Duhal de over de rug van Kirchner zal blijven meeregeren. Kirchner neemt immers vier bewindslie den van Duhaldes ploeg over, onder wie minister van economische zaken Roberto Lavagna, die de Argentijnse economie zonder noemenswaardige hulp van het IMF naar rustiger vaarwater heeft ge loodst. washington/ap - Het terreur netwerk al-Qaeda werkte in Af ghanistan ongestoord aan bio chemische wapens, en was ver gevorderd bij de ontwikkeling ervan. Dat staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van defensie aan het Congres uit april, dat gisteren openbaar is gemaakt. Op verschillende plaatsen in Afghanistan hebben Amerikaanse veiligheidsdien sten bewijs gevonden dat er ge- experimenteerd is met chemi sche wapens, en dat al-Qaeda zeer geïnteresseerd was in de ontwikkeling van biologische wapens. al-Qaedaleider Osama bin Laden heeft het gebruik van massavernietigingswapens te gen Amerikaanse en Israëlische doelen ooit 'een religieuze plicht voor moslims' genoemd. Vol gens de VS hadden ook enkele in Groot-Brittannië gearresteer de personen die in bezit waren van het dodelijke gif ricine ban den met al-Qaeda. De Amerikaanse federale re cherche FBI maakte vorige maand bekend dat de aanhou ding van een van de topmannen van al-Qaeda, Khalid Sheikh Mohammed, nieuwe aanwijzin gen heeft opgeleverd dat het netwerk bezig was met de ont wikkeling van massavernieti gingswapens, en dat het van plan was die te gebruiken bij nieuwe aanslagen. Landen en groepen die zich be zighouden met mt ontwikkeling van massavernietigingswapens betrekken de benodigde appa ratuur en technologie vooral uit Rusland en China. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5