MEDIA De bekendste achterkant van Nederland Overvallen door schoolbankgevoel TROS Vermist zet zoektocht in scène 'En maar knippen en plakken' SBS 6: ondertitelen voetbal te duur Nieuwe cao Publieke Omroep lenno Bentveld neemt voor Herexamen presentatie van Inge Diepman over Serie Spoed als soap op tv JS Radio wil Acties luisteraar e (ersum - Het Radio 1 Jour- door onze mediaredactie J start morgenavond met de a1iwe wekelijkse rubriek fcrwoord. Hierin zijn reacties duisteren van luisteraars op lerwerpen die in de vooraf- ide week in het programma ien gezeten. Luisteraars len de hele week hun ver- inspreken op een ant- jrdapparaat via telefoon- uijtmer 035-6281508. Een se- ie hiervan is dan te horen in •rwoord. Het programma- gijerdeel is elke zondag te be leren op Radio 1 om 18.50 zaterdag 24 mei 2003 p dianapolis 500 e bij RTL 5 aifERSUM - RTL 5 zendt mor- r(middag- en avond de popu- autorace Indianapolis 500 ltstreeks uit. Het is de 87ste j-t dat de race in de Verenigde en gereden wordt. De Ne- jander Arie Luyendijk won iacewedstrijd twee keer. Dit Izou hij aanvankelijk weer tdoen, maar door een bles- 1g| kan hij niet starten. RTL 5 It morgen tussen 17.00 en uur een voorbeschouwing •n tussen 17.50 en 21.30 uur êuwe directeur ■zender AT5 •ersum - Erik van der Schaft, juidige directeur/hoofdre- teur van het Amsterdamse (oepbedrijf Salto, is per 1 ju- enoemd tot interim-direc- jiqivan AT5. Hij volgt Allard tnds op, die na viereneen- iaar vertrekt naar Stokvis Queries. Van der Schaft blijft parttime directeur van Sal- lat met drie televisiekanalen es radiozenders op de Am- (lamse kabel en in de ether fijn benoeming bij AT5 t tot 1 januari. Dan moet lelijk zijn in welk verband -^doorgaat met een nieuwe Jeelhouder. Momenteel ^tlt de zender door de ge- ,Tite Amsterdam gefinan- hilversum - Het TROS-televisie- programma Vermist heeft in de uitzending van 22 november vo rig jaar een vermissing en ver volgens de hereniging tussen twee halfzussen in scène gezet. Het programma is daar gisteren flink voor op de vingers getikt door de Raad voor de Journalis tiek. Vermist liet een mevrouw in de studio een oproep doen om in contact te komen met haar ver miste halfzus. Aan het einde van de uitzending volgde de hereni ging- In werkelijkheid was de vrouw niet vermist, maar hadden de halfzussen gewoon lang geen contact meer met elkaar gehad. De zoekende halfzus had bij- voorbeeld haar moeder kunnen bellen, die van de andere half zus het telefoonnummer heeft. TROS Vermist heeft dat allemaal niet vermeld in de uitzending. Bovendien waren beide vrou wen aan het begin van de uit zending al in de studio aanwe zig. De oproep aan kijkers om te helpen was dan ook onnodig. Volgens de Raad voor de Jour nalistiek heeft Vermist zich op deze manier schuldig gemaakt aan misleiding en heeft 'de re dactie van het programma de grenzen overschreden van het geen, gelet op de eisen van jour nalistieke verantwoordelijkheid, maatschappelijk aanvaardbaar is'. De klacht tegen Vermist was in gediend door de pleegvader van de zogenaamd vermiste vrouw. Hij vindt het verwerpelijk dat de TROS foute informatie ver spreidt en vreest dat zijn omge ving hem nu verwijt dat hij bei de halfzussen bij elkaar heeft weggehouden. TROS Vermist vindt dat het niets heeft fout gedaan, heeft de ad vocaat van de omroep de Raad laten weten. Zo lukte het pas na een oproep op de website beide vrouwen met elkaar in contact te brengen en was de route via de moeder geen optie omdat beiden half zussen geen contact meer met haar hebben. Vermist was haar handen ook in onschuld, omdat beide vrouwen erg blij zijn met de inspannin gen van de TROS en van tevoren alle familieleden waren ingelicht over de ophanden zijnde uit zending. De Raad voor de Journalistiek verzoekt Vermist aandacht te besteden aan de uitspraak. Bij de TROS was niemand be reikbaar voor commentaar. hilversum/mediaredactie - SBS 6 vindt het te duur om wedstrij den van het Nederlands elftal te ondertitelen voor dove voetbal liefhebbers. Een woordvoerder zegt dat de omroep het com mentaar alleen in ondertiteling om wil zetten als er subsidie be schikbaar komt. Sinds een groot deel van de in terlands van de NOS is overge gaan naar SBS 6, kunnen doven en slechthorenden het com mentaar bij de duels niet meer volgen. Toen de NOS de kwalifi catie- en oefenwedstrijden nog uitzond, werden de uitzendin gen via teletekst van ondertite ling voorzien. Het Samenwerkingsverband Ondertitel Alle Programma's! (SOAP!) kaartte het probleem naar eigen zeggen al in juni vo rig jaar per brief aan bij SBS 6. De belangenorganisatie heeft daar tot op heden geen reactie op gehad. SOAP!-voorzitter Jan Bloemkolk noemt dit 'onge hoord'. „Als we binnen twee weken geen reactie hebben, gaan we over tot actie", aldus Bloemkolk. Hij zei nog niet te weten wat SOAP! dan zal onder nemen. De woordvoerder van SBS 6 be vestigt dat de omroep niet heeft gereageerd op de klacht van de dovenorganisatie. De zender lijkt de brief te rijn kwijtgeraakt. „Er staat mij nog iets van bij dat we ooit een brief hebben gehad, maar hij is hier niet", aldus de zegsman. SBS 6 is volgens hem van plan alsnog contact op te nemen met SOAP!. SOAP!-voorzitter Bloemkolk meent dat de zender zich onte recht verschuilt achter de kos ten. „Het gaat om niet meer dan één tot anderhalf procent van het programmabudget." Hoofd ondertiteling van de Pu blieke Omroep Sjokean Ooster- baan bevestigt dat de kosten van ondertiteling 'peanuts' rijn in verhouding tot het totale pro grammabudget. S stapt filmproject Ersum - SBS Broadcasting een nieuwe Nederlandse 1 (lfilm ondersteunen. Het om de film Fighting Fish de jonge Nederlandse re- tur Jamei Aattache. De op- les voor de film zijn deze k begonnen. De fUm gaat inleen onmogelijke liefde, "aad en de onderliggende 9 die woedt in Chinese ge nschappen onder de neus )mivesterlüigen. In de film en onder anderen Chantal en, Jennifer de Jong en Ron Orenburg. De film komt op cember uit en zal in het sei- 12004-2005 op tv te zien bij SBS. Ze komt ontzettend vaak op tele visie, maar bijna niemand ziet haar staan. „Soms zien de kijkers alleen mijn achterkant." Margriet Duyster (58) uit Oegstgeest komt om in het figurantenwerk. „Meestal word ik gevraagd voor rolletjes als 'kakwijf. Die uitstra ling heb ik nu eenmaal." door Gijsbert Spierenburg den haag - Een madame uit Oegstgeest schrijdt zó hortend en stotend op haar hoge hakjes binnen over het glanzende par ket van De Beukenhof, dat het net is alsof ze haar schoentjes een maatje of vier te klein heeft gekocht. Met een verkrampt ge richt bereikt ze de zithoek in de tearoom. „Aangenaam, Margriet Duyster. Neemt u mij niet kwalijk, ik moet voorzichtig lopen. Er rit namelijk kleeftvilt onder mijn zolen. Ik noem het de hoeven onder de schoenen. Het is opdat wordt bereikt dat de televisieop namen geluidsarm rijn. De or ders rijn dat de bijgeluiden van de lopende figuranten zo veel mogelijk worden geweerd. Ze belieft van de ober een kopje thee om een beetje op adem te komen. Tja, óók voor een figu rant kan het leven soms hard rijn. „In een beroemde voorstel ling van de Nederlandse Opera, Die Soldaten, speel ik op het ogenblik een witte geest, een spook uit het dodenrijk. Daar voor word ik helemaal in de wit te verf gezet. M'n gericht, m'n handen, m'n haren. Alles wit. Twee uur van tevoren moet ik me al melden en na afloop ben ik minutenlang bezig om me schoon te boenen. Het is voor een figurant vandaag de dag inderdaad niet alles goud wat er blinkt. Het is soms be hoorlijk afzien geblazen. Ze laat voor de grap haar ellebogen zien. Die rijn werkelijk bont en blauw. „Voor Toneelgroep Am sterdam heb ik, tijdens een voorstelling in het Stedelijk Mu seum, een Amerikaanse toeriste gespeeld. De opdracht was om met volle kracht een complete supermarkt te slopen. Ik vloog van links naar rechts en van achter naar voren. Het was echt fantastisch om te doen, maar eens in de week raakte ik gebles seerd. Ik ging steeds op mijn ge zicht, tot bloedens toe zoals u riet." Grenzen Zijn er dan geen grenzen? Ook een figurant mag toch best eens nee zeggen? „Ik ben een heel braaf mens en over het alge meen doe ik keurig wat me wordt gevraagd. Mijn sterke punt is dat ik me goed kan ver plaatsen in de rollen die ik moet spelen. Bovendien ben ik een teamspeler en dat is in dit vak uitermate belangrijk. Maar één ding doe ik beslist niet, bloot. Voor bloot ben ik te oud. Het is me één keer gevraagd, maar op het verzoek ben ik niet inge gaan. Mijn kinderen zouden dat vervelend hebben gevonden.Ze vinden het al erg dat ik soms op een billboard sta." Margriet Duyster komt als figu rante om in het werk. „In Ne derland rijn er zo'n zeven cas tingbureaus en per bureau staan er tussen de 5000 en 10.000 figu ranten ingeschreven. Ik ben 58. Het is echt een wonder dat ik nog zoveel werk krijg." Ze figureert op het toneel, in opera's, in films en in reclame spotjes. „Negentig procent van mijn werk betreft het figureren. Heel af en toe heb ik ook een modelopdracht of een tekstrol letje. Met Aijan Ederveen van Theo en Thea heb ik een jaar ge leden in zo'n 25 Minuten Film pje een dialoog van vijf minuten gehad en dat was echt feest. Je hebt namelijk figuranten en je hebt - een akelig woord overi gens - edelfiguranten. Die mo gen soms dus wat meer dingen doen. „Maar goed, dat was vorig jaar en vorig jaar is verleden tijd en voor mij niet meer interessant. Terugkijken heeft weinig zin. Ik wil mezelf soms alleen terugzien om te kijken of wat ik doe mis schien nog voor verbetering vat baar is. Om te kijken hoe ik een bepaalde rol nóg beter kan in vullen. Want het doel is en blijft natuurlijk om het in de toe komst zo mogelijk nog beter te doen." „Ik kom ontzettend vaak op te levisie, of het publiek mij nu riet of niet deert mij niet. Soms riet ho Bentveld (35) is de nieuwe intator van Herexamen. Het (olbankengevoel' van het i-programma bevalt hem joed. „ledereen is weer even pn." Bentveld wil vooral 'luchtigheid' in de uitzen- fcn brengen. En hierna is hij .voor 'een volgende stap'. Bernice Breure riRSUM - Jaren geleden nam flf eens plaats in de school den van Herexamen. Hij ht het er 'redelijk' vanaf, r haalde niet de eindronde, lehoorde toch al nooit tot esten van de klas", lacht ho Bentveld. De blonde entator heeft de afgelopen pjolop de gelegenheid gekre- ijn algemene kennis op te en. Nu Inge Diepman het ssieprogramma B&W doet, ïtveld het nieuwe gericht lerexamen geworden, nder dan een week heeft le afleveringen van het ko- le seizoen opgenomen. In 196 bekende Nederlanders, ci, sporters, schrijvers, ca ll iers, striptekenaars, bogen )ij hem over de examen- 1^; n van de middelbare |jgi>l. Bentveld kijkt terug op Hectische maar geslaagde ^imetijd. „Het leuke van xamen is dat iedereen weer 'terug naar de schooi en gaat. Het is allemaal 'jij en iedereen is weer even sn. Daardoor hoefje ook overdreven veel respect te n, de sfeer is zodanig dat je orbeeld een Annemarie sma, als voormalig vice- tier, echt niet met mevrouw hoeft aan te spreken." lebopt langere tijd Herexa- |02te doen. „Ik voel me heel iJuis op die plek. Dat komt *Sl door de ruimte in het tamma om een beetje met Menno Bentveld:„lk behoorde toch al nooit tot de besten van de klas." Foto: VARA die gasten te 'pingpongen'. Scherp reageren, weer een beet je dollen en dan toch weer terug naar die vragen." Ruim twaalf jaar is hij in beeld, en presenteerde hij bijna even zoveel programma's. Echte kijk cijferhits ontbraken, met Her examen trekt hij de meeste kij kers tot nu toe. Jules Unlimited Menno Bentveld begon rijn te levisieloopbaan bij Veronica, en stapte acht jaar geleden over naar de VARA. Hij maakte jon geren-, reis-, kinder- en popu- lair-wetenschappelijke pro gramma's. Een constante factor is inmiddels Jules Unlimited, binnenkort beginnen de opna men van rijn zevende seizoen. Tegenwoordig doet hij ook het radioprogramma Punch op 747 AM. Of rijn wetenschapspro gramma De Ontdekking na vijf jaar een vervolg krijgt, is ondui delijk. „Ja, ik ben wel een veel vraat", erkent Bentveld. „Er rijn heel veel dingen die ik leuk en interessant vind, en waarvan ik ook denk dat ik goed in ben. Maar hierna wil ik weer een stu dioprogramma maken, om me daar verder in te ontwikkelen. Ik ben tot nu toe echt gezegend met de programma's die ik heb kunnen doen, maar nu ben ik toe aan een volgende stap. Ik heb wel meer in mijn mars." Hij wil niet precies zeggen op welk programma hij mikt. „Maar ik heb door Herexamen gemerkt dat de studio me heel goed bevalt. En nu heb ik kun nen proeven aan het contact met gasten. Ik streef ernaar een goede verstandhouding met ze Margriet Duyster: „U mag best weten dat ik mijn strijkwerk altijd voor de televisie doe om mijn vrienden-de-figuranten te zien doorkomen." Foto: GPD men alleen mijn rug, maar dat maakt mij allemaal niet uit. In de film Pietje Bell II zien de mensen niet meer dan mijn achterkant. Maar mijn vrienden en kennissen zien het onmid dellijk: 'Oh, kijk, daar heb je Margriet'. Wat ook geldt voor mijn mede-figuranten. Met z'n allen vinden we het telkens vre selijk leuk om elkaar op televisie terug te zien. U mag best weten dat mijn strijkwerk altijd voor de televisie doe om mijn vrien- Hilversum - De ziekenhuisserie Spoed van de TROS wordt vanaf januari 2004 op vrijdag, zaterdag en zondag uitgezonden. Oorspronkelijk was dat tijdstip bedoeld voor Het Glazen Huis, de nieuwe weekeindsoap van AVRO, BNN en TROS. De start van de langverwachte soapserie over een tv-zender is echter ver schoven naar september 2004. den-de-figuranten te zien door komen." Nee, ze vindt niet dat ze als figu rant voor spek en bonen mee doet. „De regisseurs denken daar heel verschillend over. Of ik word gerespecteerd door de acteurs, interesseert me geen fluit. Als ik m'n werk maar goed doe. Ze hebben ons nodig. Zon der figuranten rijn de films min der levensecht. Het stoort me niet dat ik een soort wandelend décor ben. Ik doe het omdat ik het leuk vind, reuze leuk zelfs. Ik heb inmiddels driekwart van ac terend Nederland voor mijn neus zien spelen, wie maakt dat nou mee?". Margriet Duyster figureert sinds 1997. Haar televisiedebuut maakte ze een jaar later in Oud geld, de dramaserie van Maria Goos bij de AVRO. „Figureren kan iedereen. Jong en oud. Be langrijk is dat je beschikbaar bent en in het bezit van een goed humeur. Eens was ze mode-ontwerpster. Ze is ook nog secretaresse ge weest van een cardioloog van het LUMC in Leiden, maar niets gaat er, zegt ze, boven het figu rantenvak. „Het is werk dat je tot je dood kunt doen. Ik moet alleen gezond blijven. Als ik ga dementeren, heeft het natuurlijk weinig zin meer. Want dan kan ik de aanwijzingen niet meer opvolgen." hilversum/mediaredactie - De Publieke Omroep en de vakbon den hebben na maanden van moeizaam onderhandelen een nieuw cao-akkoord bereikt. Werkgevers en bonden werden het gisteren eindelijk eens over het laatste geschilpunt een re geling bij het niet verlengen van de tijdelijke contracten. Over eengekomen is dat medewer kers die er na twee jaar uit moe ten een vergoeding krijgen van twee maandsalarissen. Na 36 maanden bedraagt de vergoe ding drie maandsalarissen. Vol gens Thomas Bruning onder handelaar namens de journalis tenvakbond NVJ is dit een eerste stap naar een fatsoenlijker per soneelsbeleid van de omroepen. „Misschien dat omroepen nu ze die vergoedingen moeten beta len eerder geneigd rijn om men sen langer in dienst te houden." De nieuwe cao die loopt tot de cember 2003 voorriet in een loonsverhoging van 3 procent per 1 januari 2003 en een een malige uitkering van 0,75 pro cent. De vakbonden gaan de cao voorleggen aan hun leden. Bru ning van de NVJ verwacht dat de cao over zo'n twee weken defi nitief kan rijn. RADIOGEZICHT te hebben, maar tegelijkertijd scherp op ze te kunnen reage ren. En dan op een speelse, beetje brutale manier, dat ligt me wel." Bij Herexamen probeert natuur lijk elke presentator voor een deel rijn eigen stempel op de succesformule te drukken. „Wat ik anders doe dan Inge Diep man? Er zal zeker een verschil rijn, want we rijn hele verschil lende types. Maar dat moet de kijker maar uitmaken. Voor mij is deze serie in ieder geval ge worden wat ik hoopte. Natuur lijk is het belangrijk dat mensen serieus meedoen, maar tegelij kertijd wilde ik er wat luchtig heid inbrengen. Het moet ook gewoon lollig rijn, vind ik." Herexamen, vanavond 21.05 uur bij de VARA op Nederland 3. Naam: Hijlco Span Leeftijd: 43 Radioprogramma: Volgspot Zender: Radio 2 Altijd al bij de radio willen wer ken? Ik kom uit De Bilt en vroeger ging ik wel eens fietstochtjes met vriendjes maken. Ik wilde dan altijd naar Hilversum fiet sen, naar de studio's. Dat vond ik zo fascinerend.Thuis zat ik al tijd radiogidsjes in elkaar te zet ten, die ik tot vervelens toe aan mijn moeder voorlas. Het zat er dus al vroeg in bij mij. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Toen het Eurovisie Songfestival naar Nederland kwam, wilde ik daar per se naar toe. Aan de Zie kenomroep heb ik gevraagd of ik verslagjes mocht maken van het Songfestival. En dat mocht. Via sollicitaties ben ik later bij de NCRV terechtgekomen. Radio-cv? Ik werk sinds twintig jaar bij de NCRV. Ik voel me thuis bij die omroep en ik krijg de kans om veel dingen te doen. Ik ben ooit begonnen als redacteur van een literair programma. Daarna heb ik van alles gedaan, van info- tainmentprogramma's tot Hier Hijlco Span Foto: Hans Zeegers en Nu. Ook Volgspot begon al redelijk snel. Ik ben nu ook eindredacteur van alle NCRV- programma's op Radio 2. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Wat me is bijgebleven uit die beginperiode is het nachtenlang bandjes beluisteren. En maar knippen en plakken. Interviews van anderhalf uur die ik dan moest terugbrengen tot 25 mi nuten. Ik vond het zo frustre rend dat ik allerlei uitspraken moest weglaten. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Radio is toch een soort illusie, iedereen kan zich er een andere voorstelling bij maken. Daar naast is radio snel, het proces van iets bedenken tot het idee uitvoeren is heel kort. En ik heb altijd het gevoel dat ik iets sa men met een vriendenclubje maak. Is radio maken moeilijk? Het blijft een verantwoordelijk heid om een uur zendtijd te vul len. Iedere zondag als ik opsta denk ik 'dat gaat nooit lukken vanavond'. Het blijft stress, of een uitdaging, zoals je het ook kan noemen. Vanzelfsprekend is radio maken voor mij nooit ge worden. Als het dat wel zou worden, zou ik ermee stoppen. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben vooral een interviewer, ik houd van mooie, langere ge sprekken. Ik ben rustig en ik probeer sfeer en intimiteit te creëren. Ik wil mensen op hun gemak stellen en zich vrij laten voelen. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Voor de uitzending haal ik heel veel glaasjes water, die ik vervol gens allemaal half leegdrink. Tij dens de uitzending drink ik he lemaal niks meer, al die halve glaasjes raak ik dan niet meer aan. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, maar dat is heel vaak profes sioneel. Ik moet natuurlijk naar alle programma's luisteren waar ik verantwoordelijk voor ben. Favoriete programma? Dat vind Uc heel moeilijk te zeg gen. Als ik dan toch moet kie zen, is het Theaflr van het Sen timent op Radio 2. Favoriete presentator? Voor Frits Spits heb ik heel veel bewondering. Verder houd ik van al mijn Radio 2-kindjes. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Als Nederland ooit het Eurovisie Songfestival zou winnen en er zou daar op televisie een klus aan vast ritten, dan zou ik dat willen doen. Dan wel voor een jaar en daarna ga ik weer snel terug naar de radio. Ik zou dat heerlijke, jongensachtige gevoel nooit willen missen. Lieneke van der Fluit Hijlco Span verzorgt vanavond op Radio 2 vanaf 21.05 uur het commentaar bij het Eurovisie Songfestival in Riga.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31