ï- iever een ster in de gids an op het veld \anvallen is toch het echte voetbal' SPORT Gertjan Bosman ziet nog kansen )WS'er Diao verkiest de keuken boven topvoetbal 'Met meer beleving voetballen' ^nder van Veen ziet promotie als presentje voor vertrekkende trainer Beachsport? zaterdag 24 mei 2003 ■fviel H zier nan Leefmans De vierde klasse is ver in zijn stand. Leidenaar La- iao werd bij Sparta als een alent beschouwd en zelfs ord toonde interesse in e 2i-jarige koos echter >n culinaire carrière waar vervolgens ook bij Quick 'I en tegenwoordig voor r bij UDWS voetbalt, daar uitblinkt, wekt ge- n achtergrond geen verba hij twijfelt nog wel eens irgoed aan heeft gedaan. A hoofdklasser me bena- I ik kan in een 'makkelijke' (werken, dan weet ik nog ie ik reageer." i van Senegalese afkomst, trd op jonge leeftijd ge- (erd door Nederlandse Zij haalden hem twee len over om niet de on- wereld van het betaalde in te gaan, maar een als kok na te streven, imbinatie van de twee laalbaar. „In mijn laat- jaar bij Sparta was ik spe- het tweede elftal, zonder Door de koksopleiding rolgde, kon ik niet altijd I, maar het voetbal slokte zoveel tijd op dat ik •or mijn examen", ver- Diao. pleintje van de Singel- aan de Lusthoflaan ont- straatvoetballer Diao ent. Als 13-jarige nam hij ertje van Lugdunum deel open dag bij Sparta. Hij blijven. „Een van de bes- dopleidingen van Neder- vindt hij nog altijd. „Een ische tijd onder leiding ";e Snoei en Adri van Tig- Ik heb lang spijt gehad van mijn vertrek. Pas sinds kort sta ik volledig achter de keuze van mijn ouders en is de pijn in mijn hart verdwenen." Diao staat bij restaurant Fabers in de Leidse Kloksteeg achter het fornuis. Komend najaar maakt hij een transfer naar Keu ken van Waarde in Wassenaar. „In dat restaurant wordt na drukkelijk naar een Michellin- ster toegewerkt en daar wil ik onderdeel uitmaken van het team. Weer een stapje hoger." Daar staat tegenover dat hij de afgelopen tijd met voetbal grote passen terug zette. Bij Quick Boys brak hij niet door omdat hij te veel trainingen miste en bij derdeklasser w Leiden aardde hij vorig seizoen niet. „Ik bén ook een moeilijke jongen. Ik wil best luisteren naar de trainer, maar bij Leiden kon ik met een aantal mensen niet opschieten en het niveau viel me zwaar te gen. Dat botste." Bij UDWS, een allegaartje van Marokkanen, Antillianen en Hollanders, voelt hij zich hele maal thuis. Als zijn huidige club ter sprake komt, tovert hij een grote glimlach op zijn gezicht. „Vrijheid, blijheid en er gebeurt altijd wat. Een keer per week trainen werd pas verplicht toen duidelijk werd dat er kampi oenskansen waren. In de selec tie zit een aantal héél goede voetballers, maar collectief schort er nog veel aan. En de mentaliteit van sommige jon gens is bedenkelijk, maar wel weer om te lachen. Als ze een keer worden gewisseld, schreeu wen ze gelijk om een overschrij vingsformulier. Het is een hele kunst van trainer Per Crispijn en Frans Stouten op de achter grond om al die eigenwijze gas ten samen te laten spelen. Er hoeft maar dit te gebeuren en de zaak ontbrandt." Over het imago van UDWS maakt Diao zich nauwelijks druk. „We zijn nu eenmaal 'die buitenlanders' en daar komen we niet vanaf. Soms gaat het wel eens te ver, bij FC Lisse werd in onze aanwezigheid hardop ge zegd dat de kleedkamers in de gaten moesten worden gehou den nadat een van ons vroegtij dig was gaan douchen. Bij RO- AC werd geroepen: 'dek die ne ger'. Vroeger zocht ik in zulke gevallen de confrontatie op; een kopstootje kostte me acht wed strijden schorsing. Stom natuur lijk, tegenwoordig neem ik ge noegen met een sportieve wraak." Toch kan Diao zich in denken dat UDWS door tegen standers met een scheef oog wordt bekeken. „Mijn vriendin zei onlangs bij de wedstrijd in Bodegraven: 'maar jullie zién er ook uit als een zooitje ongere geld'. En dat kan ik me ook wel voorstellen." 'Het zooitje' won zondag de eer ste halve finale van de nacom- petitie met 1-0 van Meerburg. Diao vertolkte een hoofdrol als veelvuldig opkomende links back die bij één actie twee te genspelers achter elkaar door de benen speelde. De derde klasse lonkt voor de club die na de aanstaande fusie met VNA en LFC als FC Boshuizen door het leven gaat. „Prima zaak die fu sie, want de basis voor succes is bij UDWS met drie elftallen wel erg smal. Dat we mogelijk kun nen beginnen in de derde klasse heeft ook voordelen. Met betere, meer voetballende tegenstan ders komen wij beter tot ons recht." Zolang hij door zijn werk maar zelden op de training kan ver- Lamine Diao gaat in het najaar werken in Keuken van Waarde in Wassenaar. „In dat restaurant wordt nadrukkelijk naar een Michellin-ster toegewerkt en daar wil ik onderdeel uitmaken van het team. Weer een stapje hoger." Foto: Hielco Kuipers door Peter van der Hulst zoeterwoude - In de vijf jaar dat Gertjan Bosman deel uitmaakt van de selectie van Meerburg heeft hij zich nog niet verveeld. De 21-jarige linkshalf die al van af zijn zevende bij de vereniging uit Zoeterwoude zit, speelt elk seizoen wel ergens om. Hij moet zondag, om degradatie met zijn team te voorkomen, in de twee de wedstrijd tegen UDWS een 1- 0 achterstand ongedaan maken. „Die stand is overbrugbaar", zegt de tegenwoordig in Leiden woonachtige student. Het is nooit saai bij Meerburg. „Nee, je maakt altijd wel wat mee. Je speelt altijd wel ergens om. In het begin van de compe titie dachten we nog bovenin mee te kunnen draaien. Het is dat we tegen Delft gelijk speel den anders hadden we de eerste periodetitel gewonnen. Na de winterstop ging het flink fout. We zijn ei als elftal defensief op achteruit gegaan. Sjors Korte- kaas en Sander van Haastert zijn verdedigend erg belangrijk, maar zij zijn langdurig gebles seerd. De jongens die er nu staan doen hun best, maar ko men te kort. De ene speler is nog B-junior, terwijl de ander tot voor kort in een vrienden team speelde en door ons is ge vraagd om mee te doen omdat we een tekort aan spelers heb ben. Maar die jongens missen wel ervaring." Van de vijfde naar de tweede klasse en als het tegen zit nu weer terug naar de vierde klas se. Het kan verkeren. „Toen we nog in de vijfde klasse zaten, kwamen er enkele spelers bij Meerburg terug. Het elftal was te sterk voor die klasse. In de vierde klasse hadden we jon gens die een team op sleeptouw konden nemen en in de derde schijnen en dat geaccepteerd wordt, blijft hij voetballen aan de Boshuizerkade. Of de nieuwe club ook zijn eindstation is, weet hij nog niet. „Misschien komt er een moment dat ik ge noegen neem met een baan in de keuken van een of andere daginstelling zodat ik me 's avonds en in het weekeinde weer helemaal op het voetbal kan richten. Ik heb het voordeel dat ik jong ben en nog kan wachten met die keuze. Het einddoel blijft hetzelfde: een ei gen restaurant." UDWS - Meerburg zondag 14.30 uur klasse een sterke as met daar omheen jongere voetballers. Weinig mensen verwachtten dat we zouden promoveren naar de tweede klasse. Een aantal jon gens kondigde al vroeg aan te zullen stoppen of naar een an dere club te vertrekken. Een maal in de tweede klasse waren ze weg. In het begin van dat sei zoen speelden we heel voor zichtig en leunden we op de verdediging. De individuele klasse van de tegenstander gaf toch de doorslag. In de winter stop hebben we daarom tegen elkaar gezegd dat we beter ge woon konden gaan ballen. Dat was veel leuker, had je zelf het idee dat je nog een beetje aan voetbal toekwam. Tegen de de gradatie was toch niets te doen." Toch staat Meerburg nu weer op een plek waar het team niet hoort te staan. „Dat denk ik ook. We hebben het dit seizoen niet vaak meege maakt dat voetballend de min dere waren. Meestal beginnen we behoorlijk goed aan een duel, maar na 20, 25 minuten zakken we weg. We hebben ook pech gehad. In het begin van het seizoen kregen we de keeper van ARC 2 erbij. Tijdens een toernooi raakte zijn arm uit kom en vond hij het voor zijn werk te gevaarlijk worden. We hielden nog maar een keeper over, maar Jarco Kortekaas raakte onlangs ook geblesseerd. Nu keept Henk Teeleng die een seizoen geleden in het zesde is gaan voetballen." Het ziet er dus somber uit. „Zeker, maar de 1-0 achterstand is niet onoverbrugbaar. Die gas ten liepen wel lekker te voetbal len, maar wij speelden afgelo pen zondag een van onze slechtste wedstrijden. We zullen voor meer druk op hun verdedi ging moeten zorgen, waardoor we meer kansen creëren. UDWS had met 2-0 of 3-0 kunnen win nen en dan was de opdracht voor ons een stuk moeilijker ge weest, maar nu zie ik nog vol doende kansen. We zullen al leen met veel meer beleving moeten voetballen." lm an Leefmans - Drie Van Veens op het uah drie langs de kant, een .goiwekelijkse terugkerend Dij Voorschoten '97. De Imilie leeft mee met de (tingen van de zondagtak |g twee winstpartijen is lerd van promotie naar (ede klasse. De 22-jarige (r van Veen is de jongste i zes. Hij werd in de afge- seizoenen omgevormd m back tot een offensief Ide speler en dat bevalt tajirima. „Want aanvallen, toch eigenlijk het echte aarjeerste elftal komen naast m van Leander ook die n broers Jeffrey (27) en 8el t (25) voor. Het trio wordt >ré;it gadegeslagen door de broer Colin en beide ou- ajepe familie deelt lief en pt laatste was twee weken i het geval toen een mas- chtpartij uitbrak in de ijd bij Scheveningen. 1 uj moeder was overstuur. mijn broers en ik onge- aHen uit de strijd kwamen, wij de situatie niet eens igend als anderen het ervaren. Aan de andere at er die middag allemaal >nze medespeler Mourat s gezegd, dat was echt ien 'en werkt bij de Sociale n Brings Bank en woont ort in een van de prachti- es nabij de Leidse Raam- tijn ploeg heeft het diep- je van de nacompetitie in hingen goed weggesto- borschoten nam sportief door vier dagen na de in- r in de strafschoppenserie Ugkeer op Houtrust te ïhtig kunnen er al weer Slte: over de gewraakte con- le worden gemaakt. Zo Leander van Veen in het ran het uit de hand gelo- Leander van Veen: „We moeten twee keer scoren tegen Docos en dat is moeilijk, maar niet onmogelijk" Foto: Taco van der Eb pen treffen een enorme kans. Een goal zou het laatste verzet van Scheveningen hebben ge broken. Blozend geeft hij toe dat hij dus alle latere problemen had kunnen voorkomen. „Dat heb ik al een paar keer moeten aanhoren", beaamt hij. De broers Van Veen voetbalden bij SVLV totdat die club in 1997 fuseerde met Randstad Sport. Van de bloedgroepenstrijd die zich aanvankelijk afspeelde bin nen de nieuwe vereniging, heeft Docos - Voorschoten '97 (op terrein LFC) zondag 14.30 uur Leander van Veen weinig mee gekregen. „Bij elke fusieclub zijn er problemen in het begin. Ik was nog junior en kwam in een goede Al terecht die kampioen werd. Dan merk je weinig van eventuele tegenstellingen die er nu al helemaal niet meer zijn. De beste A-junioren worden ge vraagd door de zaterdagtak en de rest heeft een kans bij de zondagselectie. Dat is goed ge regeld", aldus Van Veen. Op sportpark Adegeest is de tweede klasse als doel én plafond ge steld voor de zondagtak. Dat zou wel eens sneller kunnen uit komen dan gedacht. „De huidi ge spelersgroep kan en wil pro moveren en de selectie is breed want het jonge tweede elftal maakt momenteel ook via de nacompetitie kans om hogerop te komen." Op het terrein van LFC moet Voorschoten '97 morgen een 2-1 achterstand tegen Docos goed maken in de halve finale van de nacompetitie. Voorschoten leid de afgelopen zondag in de eer ste wedstrijd tussen de twee derdeklassers, tot het in de slot fase twee doelpunten incasseer de. „Twee organisatorische fou ten in de verdediging terwijl on ze defensie doorgaans zo solide is. We moeten twee keer scoren tegen Docos en dat is moeilijk, maar niet onmogelijk", zegt Van Veen. Hij put moed uit het feit dat zijn elftal vrij is van blessu res waar vooral de aanvallers last van hadden. Stefan van Driel, Mike Nikic en Kassi ont braken regelmatig. „Dat is de complete voorhoede waardoor ik samen met Jan Zoetemelk voor dreiging moest zorgen. In voorgaande seizoenen pikte ik regelmatig mijn doelpuntjes mee, maar afgelopen jaar kwa men we moeilijk tot scoren. Voor het eerst sinds de winter stop is iedereen fit. In de afgelo pen drie jaar onder leiding van trainer Jan Zoetemelk zijn we een keer kampioen geworden en hebben we twee keer de na competitie bereikt. En we spelen uitgerekend bij LFC waar hij ja ren actief was. Ik hoop dat we hem een mooi afscheid kunnen geven." DE KWESTIE De zomer staat weer voor de deur en de stranden bieden niet alleen maar plaats aan bruin- bakkende toeristen in nerveus opgesneden badpakken, bikini's en g-strings. De beachsport doet steeds meer zijn intrede. Naast het, veelal door de strakke lij ven, populaire en inmiddels olympische beachvolleybal gaan ook andere sporten in de vaart der volkeren mee. Traditionele strandsporten als vliegeren, voetvolley en campingtennis worden verdreven. De beach- voetballers, beachkorfballers en - wie weet - straks wel beach- handballers nemen de boel over. Is het allemaal leuk tijdverdrijf of moeten we het serieus ne men? René Benschop van de Neder landse Beach Soccer Bond: „We bestaan al enkele jaren en gebaseerd op die ervaring wordt beachvoetbal heel populair. Vo rig jaar kwamen ongeveer 140.000 toeschouwers af op on ze evenementen. Na de reguliere competitie willen mensen hun sport blijven beoefenen. Deze zomer venvachten we tussen de 3500 en 4000 deelnemers, een ruime stijging ten opzichte van vorig jaar. We hebben een eigen eredivisie met zes teams. De bes te vijf spelers worden geselec teerd voor het Nederlands team. Sonny Silooy is aanvoerder van het Nederlands team. Hij is ook met Dick Jol ambassadeur van het beachvoetbal. Het streven is om de sport in 2008 of 2012 olympisch te maken. Dan wil len wij meedoen om de boven ste plekken met toplanden Por tugal, Spanje, Italië en Brazilië. Er bestaat ook een dameslea gue. Ze hoeven niet per se bad pakken aan, maar er ligt wel een voorstel om dat in te voe ren." Bianca Joustra, ex-Sporting Trigon en genomineerd tot korfbalster van het jaar: „Beachkorfbal is super, maar erg zwaar. Ik wil ook mee gaan doen. Met Trigon speelden we wel eens op zand. Het kan in de zomer wel bijdragen tot de po pulariteit van het korfbal Men sen hebben een verkeerd idee van de sport. Het oogt spectacu Eric Cantona als strandvoetballer. Foto: AP lairder en is sneller. Dat de bal niet kan stuiteren is geen pro bleem, want dat deed hij vroe ger op het gras ook niet. De sup porters moeten niet komen kij ken naar de lijven. Beachvolley- balsters zijn allemaal zo strak als een plank, dus daar is ook niks aan. Maar wat wil je met de sport. Wil je dat vrouwen halfnaakt gaan lopen? Maar wie weet, als het beter oogt wordt het misschien populair der. Mc r of daar de kwaliteit van omhooggaat." Voormalig Leidse Petra Jans sen, oud-Nederlands kampi oene beachtennis: „Het beachtennis is in Neder land niet echt doorgebroken. Je weet nooit precies wanneer het lekker weer is. Ik denk dat strandsporten daarom niet aanslaan hier. Beachvolleybal wordt toch ook vooral gespeeld in het buitenland? Het was wel heel leuk om te doen. Michiel Schapers deed destijds ook mee aan hetNK. Het net hing op volleybalhoogte en je mocht niet vlak bij het net komen. Wij de den gewoon sportkleding aan, maar we stonden ook vaak in trainingspakken vanwege de kou. Dat ziet er niet echt lekker uit voorde mantien. De belang rijkste voorwaarde is dus lekker weer. En dat je een beetje kan volleren. Dolf Groenewegen, eigenaar van strandpaviljoen Willy Zuid in Katwijk: „Het is moeilijk om grote evene menten te organiseren, maar ik wil absoluut een groot sport toernooi op het strand. Ik be twijfel of het iets extra's ople vert. Ik denk niet dat ik er veel aan overhoud, behalve naams bekendheid. Niemand komt voor niks helpen en een scheids rechter kost zo honderd euro per dag. Reken maar uit wat dat kost met tien velden. Een jaar of zeven geleden had ik hier de broertjes De Boer. Er kwam geen volksverhuizing richting Katwijk op gang maar het trok wel veel mensen. Ik weet niet of de badgasten zitten te wachten op beachsport. De een zegt: weg ermee, de ander zegt: wat gaaf. Maar het hoort zeker op het strand thuis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25