'Herindeling lost geldnood niet per se op' LEIDEN REGIO 'Juweel' De Tol krijgt weer glans Witte Papoea wil leven geven voor 'zijn' volk pnieuw vernielingen aan monumentaal Oude Raadhuis in Warmond rote digitale kaart egstgeest zichtbaar R3 ekenmarkt Warmond zaterdag 24 mei 2oo3 10ND - De Warmondse >sstraat staat op Hemel- tdag in het teken van een tweedehands boeken- et. In ruim dertig kramen len behalve romans ook ien op het gebied van cul- Itechniek, reizen, theologie I igionale onderwerpen aan delen. De markt duurt van tot 16.00 uur. Het cen- van de markt is ter hoogte iet Oude Raadhuis. irkt Oegstgeest rhuist tijdelijk rciest - De marktkooplui 11 Oegstgeest wekelijks een m opbouwen, gaan maan- jen nieuwe opstelling repe- l Dan is de Irislaan tussen loralaan en de Lange Voort iloten voor verkeer. De markt, die dit jaar in het zijn dertigjarig bestaan is destijds begonnen aan islaan en keert nu tijdelijk naar de 'geboortegrond', ïarktkramen staan ge- nlijk elke dinsdag op het parkeerterrein aan de Lyt- maar vanwege de bouw iet nieuwe gedeelte van elcentrum Lange Voort, It er verhuisd. Vanaf 27 mei Irislaan dan ook elke dins- lan 06.00 tot 18.00 uur af ten voor verkeer. Het ver wordt omgeleid. Winke- en marktkooplui wilden de ct en het winkelcentrum ran elkaar laten scheiden een bouwplaats. Het ver- •nde effect tussen de en het winkelcentrum srloren dan gaan. jndokter voor ke planten rp - Planten en bomen ;n last hebben van schim luizen, of van een andere Wie een zieke plant in de •ft en wil weten wat er irt, is zaterdag 31 mei bij Ranzijn Tuin Dier Hoogmadeseweg in Lei- ,n irp. Van 9.30 tot 16.30 uur ler de tuindokter. Een stuk- i de plant meenemen is eg. Het consult is gratis. 'Ik heb daar duizenden familieleden' door Judy Nihof stomp wijk Hij woont in Stompwijk, werkt bij een Haags huis-aan-huis blad, maar voelt zich Papoea. Wouter van West (49) is zelfs bereid zijn leven te geven voor het onderdrukte Pa poea-volk in Indonesië. ,,Ik heb een roeping. Een heilige missie. Mijn taak als christen is om mee te helpen Papoea te bevrijden." Enkele weken geleden benoem de Melkianus Awon - 'de hoog ste man van heel Papoea' - hem tot kolonel in diens verboden rebellenleger. Sindsdien komt de Stompwijker Indonesië niet meer in. Van West steunt 'zijn volk' nu vanuit Nederland door in de pers aandacht te vragen voor de Papoea's. „Elke dag worden Papoea-vrouwen en kinderen vermoord. Daar lees je bijna nooit wat over." Van West - zijn bijnaam is 'de witte Papoea' - is een opvallen de verschijning met zijn khaki broek en overhemd en zwarte kistjes. 'Je lijkt wel een soldaat', krijgt hij vaak te horen. Daar zit de Stompwijker niet mee. Hij is soldaat. Klaar uit. Elf jaar geleden raakte Van West in de ban van het Papoea-volk, tijdens zijn eerste reis naar het eiland Biak. Daar gingen 'alle deuren voor hem open', puur vanwege het feit dat een achter nicht van Van West's echtgenote is getrouwd met een in Neder land wonende Papoea. „Hier in Nederland betekent dat hele maal niks. Daar betekent het dat je familie bent en dat je elkaar helpt. Ik heb daar dus duizen den familieleden." Het Papoea-volk maakte een verpletterende indruk op Van West. „Ik ben er verliefd gewor den op iedereen. Van klein tot groot. Papoea's geven zich hele maal. Ze geven zoveel liefde zonder dat ze iets terugvragen. Je wordt er gewoon onder be dolven." Het liefst gaat Van West 'giste ren' naar Papoea en zegt hij Ne derland definitief vaarwel. Die hartenwens moet Van West uit zijn hoofd zetten, nu hij in Indo nesië niet meer welkom is. Maar de Stompwijker is optimistisch. Hij gaat er van uit Papoea over niet al te lange tijd een vrij land is. Dan kan hij zijn droom als nog verwezenlijken. In 2001 ontmoette hij voor het eerst generaal Melkianus Awom, de meest gezochte man van Pa poea. Van West was meteen diep onder de indruk van de lei der van het tienduizend man sterke rebellenleger OPM. Het leger van Awom heeft overigens een defensieve rol. Awom wil in principe geen geweld gebruiken in de strijd voor een vrij vader land. „Hij is de Gandhi van de Papoea's." Volgens Van West heeft de Ne derlandse regering heel wat goed te maken tegenover het Papoea-volk. Veertig jaar gele den werd het toenmalige Neder lands Nieuw- Guinea overgedra gen aan Indonesië, terwijl Ne derland de Papoea's zelfbe schikkingsrecht had beloofd. Van West wil de Nederlandse re gering aansporen een 'stukje schuld' in te lossen door het mogelijk te maken Papoea-kin deren hier op te leiden tot arts of een ander beroep waaraan het land grote behoefte heeft. Sommige mensen kijken vreemd aan tegen de missie van Van West. Af en toe ontvangt hij e-mails waarin hij een veeg uit de pan krijgt Waar bemoei je je mee', 'Hou het als vakantie land' of 'Ga eens met beide be nen op de grond staan', mailen ze. Dan mail ik terug: wat doe jij eigenlijk om het dagelijks ver moorden van vrouwen en kin deren te stoppen?" Een strijdlustige Wouter van West: „Mijn taak als christen is c Foto: Henk Bouwman i mee te heipen Papoea te bevrijden." tb Imond - Gon Beumer van Het Oude op dhuis in Warmond is ten einde t v L Afgelopen nacht is voor de zo-, ig< ste keer een ruit van het monu- ki itale pand op het pleintje met de m is pomp aan diggelen gegaan. Het mie Raadhuis is een geliefd doelwit vandalen. Op het pleintje hangt groep jongeren rond waar volgens geen land mee te bezeilen is. „Warmond is een rustig dorp", zegt Beumer. „Maar er is een kleine groep die de boel terroriseert. Het gaat om acht. negen jongeren die niet opgevoed worden. Het zijn misdadigers in de dop. Ze maken dingen onder je ogen kapot, plassen tegen dingen aan en als je er wat van zegt, krijg je de meest gore opmerkingen." Beumer is vrijwilliger bij Het Oude Raadhuis, waarin een galerie zit. Ook wordt het historische gebouw gebruikt als trouwlocatie. „Ik heb de zorg voor Het Oude Raadhuis. Ik moet zorgen dat het netjes blijft, maar ik ben moede loos, machteloos." Burgemeester Vosjan van Warmond weet dat er de afgelopen tijd overlast is van jongeren. „De politie is met ze in gesprek. We doen er alles aan om, dit te voorko men." Vosjan stelt dat ingrijpen in dit geval ook een taak van de ouders is. „Ik vraag me af of de jeugd wel weet waar ze mee bezig is. Volgens mij hebben ze er geen idee van dat ze met hun gedrag schade berokkenen aan mensen die veel tijd steken in zo'n gebouw. Ze staan zelfs het gebouw aan te plassen als er aan het eind van de avond mensen naar buiten komen." De gemeente draait op voor de schade aan Het Oude Raadhuis. „Maar uitein delijk draait de belastingbetaler ervoor op" aldus Gon Beumer. Gesprekken met de politie en met de gemeente hebben volgens de vrijwilliger niks op geleverd. „Ze onderkennen de ernst wel, maar er gebéurt niks." door Coen Polack warmond - Ridicuul, voorbarig en kort door de bocht. Zo noe men Warmondse gemeente raadsleden conclusies die burge meester en wethouders deze week trokken uit de in de voor jaarsnota geschetste financiële si tuatie van de gemeente. 4 Volgens wethouder De Vroo- men van financiën moet om het niveau van voorzieningen in Warmond op peil te houden, de onroerend-zaakbelasting (ozb) met zo'n zeventig procent om hoog. De rioollasten moeten volgens de wethouder op den duur vier keer zo hoog worden, omdat Warmond volgens de wet voor 2005 voor grofweg drie mil joen euro aan nieuwe riolerin gen moet aanleggen. Volgens de wethouder kan het geld hier voor nergens anders meer van daan komen dan van de bevol king. En als de politiek niet be reid is de burger voor het geld op te laten draaien, dan moet Warmond hard gaan nadenken over fuseren met één of meer omliggende gemeenten. De maatregelen die B en W voorstellen liegen er niet om. Een gemiddelde Warmondse huiseigenaar met een huis dat 225.000 euro waard is, betaalt nu zo'n 235 euro aan ozb. Bij de door het college berekende ver hoging wordt dat 399 euro. De verhoging van de rioolrechten zijn nog forser. Een huishouden dat per jaar 200 kubieke meter water verbruikt, betaalt nu 84 euro per jaar. Dat wordt als de plannen doorgaan 336 euro per jaar. Volgens CDA-fractievoorzitter L. van Kempen zijn de problemen niet van gisteren. „We weten al een poos dat Warmond er niet florissant voorstaat. Maar als maatregelen zoals een ozb-ver- hoging van zeventig procent echt nodig zijn, dan moeten we ons eens flink achter de oren krabben of zelfstandigheid is wat wij willen." Van Kempen meent dat de enorme lastenverhogingen voor de burger nauwelijks zijn te ac cepteren. „Het CDA heeft altijd gevonden dat we de problemen die er zijn zo goed mogelijk moeten oplossen. Ook als dat betekent dat samenwerking met andere gemeente of misschien zelfs volledige fusie nodig is." „De oplossingen van De Vroo- men zijn kort door de bocht", vindt WD-raadslid F. van der Scheer. „Volgens de wethouder is het óf de ozb met een ridicule zeventig procent verhogen, óf stoppen als zelfstandige ge meente. Maar als je het pro bleem in delen opbreekt, zul je zien dat er andere mogelijkhe den zijn. Zo vindt de WD een jaarlijks tekort van 350.000 euro op de exploitatie van het Tref punt volstrekt onacceptabel. In het meest ingrijpende geval zou ik zeggen: sluiten dat centrum, maar volgens mij kun je als ge meente ook veel bereiken door een deel van het Trefpunt te verkopen of te verhuren." Volgens Van der Scheer moet de gemeente wat betreft de riole ringen bij het rijk en de provin cie aankloppen voor financiële steun. Verder ziet hij financiële oplossingen in nieuwe zandwin ning uit de Kagerplassen en kor tere openingstijden van het ge meentehuis. Progressief Warmond-voorman Hans Goudsmit vraagt zich af of het huidige college van B en W de lastige geldproblemen van de gemeente wel het hoofd kunnen bieden. „Zo'n tekort jaagt na tuurlijk schrik aan, maar ik ben heel erg benieuwd hoe het te kort is ontstaan. Misschien heeft het college de ambtenarij niet goed in de hand en wordt er ge woon onverantwoord uitgege ven. Daar moet duidelijkheid overkomen." Warmond Anders-fractievoor zitter Jozef van der Vooren vindt de conclusies van het college voorbarig. Als De Vroomen mij met cijfers *kan aantonen dat herindeling de lastenverzwaring kan afwenden, dan verdient hij een standbeeld in het dorp. Fu sie met een andere gemeente lost de problemen niet per se op. Een heleboel gemeenten worden de laatste jaren juist op kosten gejaagd vanwege schim mige samenwerkingsverbanden. Ik vind zelfstandigheid helemaal geen doel op zich, maar we moeten ook niet alle heil ver wachten van herindeling." (advertentie) ilMijd is geld. Een huis kopen is sowieso een at nstbare aangelegenheid, maar het kost ook nog eens een hoop tijd. Tenzij u bebe Hypotheker inschakelt Leiden, Lammenschansplein 6, (071) 532 01 22 EESa Leiden,Schipholweg la, (®7I) 521 08 08 Er zijn ruim 120 andere vestigingen. Bei voor de vestiging bij u in de buurt: 0800-1480 of kijk op www.hypotheker.nl aai www.hypotheker.nl TTtgeest - Inwoners van tgeest kunnen voortaan op iet kijken of en wat er ge- gej tl kan worden in hun >en omgeving. Na een uitge- e testperiode heeft de ge- te digitale versies van de Js< mmingsplannen op haar ge ite geplaatst. Oegstgeest is (van tien gemeenten die emen aan een project dat het het rijk wordt gesubsi- tal<d. et aan de rijksoverheid ligt, 2005 minimaal 75 procent de bestemmingsplannen via de digitale snelweg op igen. Oegstgeest loopt vast lit. Het is eind 2001 begon- met digitaliseren en een maanden later stonden de t versies al op internet, juvjde 'digiklus' heeft de ge- linüte 600.000 euro uitgetrok- t) aarvan betaalt het minis- E25.000 euro. Igeest wil niet alleen plan- in "#p internet publiceren laten ul de burgers moeten ook te slag gaan met de infor- Volgens wethouder Meester van ruimtelijke orde ning is nu de eerste stap naar één grote digitale kaart van Oegstgeest gezet. Burgers hoe ven in de meeste gevallen niet meer naar het gemeentehuis te komen om te zien welke plan nen voor hun leefomgeving zijn gemaakt. In de toekomst kun nen ze via de digitale weg ook duidelijk maken hoe zij over ruimtelijke schetsen denken. Naast Oegstgeest doen in deze regio ook Leiden, Wassenaar en Alphen aan den Rijn aan het di giproject mee. 's Gravenzande is koploper. Die gemeente heeft inmiddels alle bestemmings plannen op haar website staan. Vandaar dat de 's Gravenzandse wethouder Oostenbrink gister middag Oegstgeest aandeed om de mijlpaal van deze gemeente mee te vieren. Oostenbrink ver snipperde samen met het fo rumlid van burger@overheid en voormalig directeur van de Con sumentenbond Dick Westen dorp een oud bestemmingsplan waarna de digitale versie op een groot scherm verscheen. door Nancy Ubert oegstgeest - Het is eeri spannen de woning. Zonder enige logica. Geen kamer ligt op dezelfde hoogte. Splitlevel noemen ze dat tegenwoordig, maar die term kende men nog niet toen het pand meer dan 350 jaar geleden werd gebouwd. In het Oude Tol huis aan het Jaagpad naast de Haarlemmertrekvaart bekruipen je vanzelf lunaparkfantasieën. Kruipdoor- sluipdoor. Van de stal naar de keuken naar de opkamer. Telkens moetje een trapje op. Ze ker nu is het spannend in het on derkomen. De Tol wordt gereno veerd. Eindelijk kan Menno Smitsloo zijn 'juweel' de glans te ruggeven die het verdient, zegt hij. Het is druk in en om De Tol. De medewerkers van bouwer Joop du Prie zijn begonnen aan een megaklus. Het Tolhuis, dat nu nog verdacht veel weg heeft van een lijk in verregaande staat van ontbinding, wordt opgeknapt. In de schaftkeet proberen archi tect Bob van Beek, Joop du Prie en Menno Smitsloo de eerste grove tegenvaller te verwerken. Er zijn meer balken verrot dan aanvankelijk is gedacht. De balkkoppen die in de muren steken en niet zichtbaar waren achter het stukwerk, vallen bijna uit elkaar als je tegen het hout tikt. „Jammer, heel jammer", treurt Du Prie. „Tja", klinkt Van Beek, „nu we het huis voorzich tig ontkleden, ontdekken we dat soort dingen." Op zolder hebben de houtwor men de balken veroverd. „Geen bonte knaagkevers, dat scheelt weer", zegt Du Prie. ,Als het nu echt allemaal in de papieren gaat lopen, kan ik altijd nog on derzoeken of ik het recht heb om tol te heffen", schertst Smitsloo. De projectontwikke laar en oud-wethouder van Oegtsgeest kocht De Tol met bijbehorende grond eind 1998. Begin 1999 diende hij het eerste plan in om het bouwvallige on derkomen op te knappen. Op dat moment bevroedde hij niet dat het meer dan vier jaar zou kosten om het renovatieplan rond te krijgen. Telkens was daarop iets aan te merken. Was het de welstandscommissie van de gemeente niet die bedenkin gen had, dan waren het de Rijksdienst voor Monumenten zorg of de burgers van Oegst- Menno Smitsloo, Joop du Prie en Bob van Beek buigen zich over de bouwtekening van de Tol. Foto: Henk Bouwman Het oude Tolhuis staat najaren soebatten eindelijk in de steigers. Foto: Henk Bouwman geest wel. Het drietal loopt naar buiten en gaat met de rug naar de vaart voor het huis staan. Van Beek, als architect gespecialiseerd in renovatie van monumentale ge bouwen, wijst op een detail in de gevel. Zijn vingertoppen ra ken één steentje aan. „Dit hier is een klezoor. Dat was in de ze ventiende eeuw een manier om het metselwerk te beëindigen. Hier heeft ooit een deur gehan gen. Op deze plek bevond zich dus de ingang. Later is die weg gehaald. Wij wilden een histo risch verantwoorde verandering aanbrengen. De deur terug. Met daarvoor een geveltrapje dat uit twee vleugels bestaat. Óver die aanpassing hebben we ruim an derhalf jaar moeten steggelen met Monumentenzorg. Er is heel wat water door de Haar lemmertrekvaart gegaan voor we hier aan de slag konden." Op het ommuurde terrein bloei en grote bossen fluitekruid tus sen de brokstukken. „Straks ziet de tuin er anders uit", belooft Smitsloo. Hij heeft daarvoor ad vies gevraagd van landschapsar chitect Steven Slabbers. Rond een knoestige oude peer is een groot hekwerk geplaatst. Smits loo wil de fruitboom behouden, dus moet hij worden beschermd tegen rondvliegend puin. Puin is er genoeg. Het terrein ligt ermee bezaaid. Materiaal dat voor her gebruik in aanmerking komt, wordt netjes verzameld in reus achtige zakken. Bijvoorbeeld de blauwtjes en de vijfduimers. Met deze straatstenen, die bijna niet meer worden gemaakt, wil Smitsloo het Jaagpad, ooit een belangrijke onderdeel van de verbindingsroute tussen Leiden en Haarlem, in zijn oude glorie herstellen. „Hoop dat we ge noeg hebben", bromt hij. „Vast", antwoordt De Prie. „On der dat stuk dat ooit is geasfal teerd liggen nog oude klinkers verstopt." De pilasters van het tolhek wor den eveneens in authentieke maar wel gezonde staat terugge bracht. Met op de ene zuil het wapen van Haarlem en op de andere dat van Leiden. „Lekker heraldisch verkneukelt Van Beek zich. „De wapenschilden worden opnieuw met bladgoud beschilderd." Ook het trieste tolhek wordt de komende tijd gerestaureerd. Vroeger werd het jaarlijks opgeschilderd, heeft een dochter van de laatste actie ve tolgaarder onlangs nog ver teld. Du Prie wijst op de schoor steen, een minitoren van Pisa. „Die gaan we steentje voor steentje afbreken en weer op nieuw opbouwen." Voor het zover is, hebben zijn mensen nog heel wat werk te verrichten. Eind dit jaar moet de renovatie voor een groot deel zijn afgerond. De oplevering van het nieuwe Oude Tolhuis staat voor februari gepland. Dan is ook de nieuwe en veel veiliger oprit naar de drukke verkeers weg Haarlemmertrekvaart aan gelegd. De provincie hèeft voor deze verandering inmiddels toe stemming gegeven. Inwoners van Oegstgeest zijn ra zend benieuwd Rit Smitsloo met de Tol gaat doen. In het dorp gonst het van de geruch ten. Ben aantal jaren geleden heeft de gemeenteraad goedge keurd dat er een restaurant wordt gevestigd. Die beslissing leverde een storm van protest op. Buurtbewoners voorspelden grote parkeeroverlast. „Terwijl ik hier ruim vijftig plaatsen heb, meer dan de Beukenhof." Het plan voor een chique restaurant verdween naar de ijskast. „Dat deed ik voor mijn vrouw, ze had er echt last van dat de buurt zo negatief reageerde." Nu legt Smitsloo het idee toch weer op tafel. Hij heeft serieuze aanbie- dingen van gerenommeerde cu linair exploitanten liggen. „Ik ben mijn gevoeligheid voor kri tiek van anderen ontgroeid. Ik overweeg serieus toch een res tauranthouder ruimte te gun nen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15