REGIO 'Blij dat ik zo op m'n bek ben gegaan Werklozen zijn ook gewone mensen WD Lisse wil nooit ozb verhogen; Trams niet weg uit Leidsestraat ZATERDAG 24 MEI 2003 NAVRAAG Hele volksstammen zitten vanavond voor de buis. Chips bij de hand, invulschema's op tafel. Als het op stemmen aankomt, komen de pennen in beweging om Het is gewoon een groot familiefeest' het cijfer te noteren voor de liedjes die ten gehore zijn gebracht. Een avondje Eurovisie Songfestival. Het is nog steeds populair, ook en vooral in homokringen, waarin op die avonden speciale Songfestivalfeestjes worden georganiseerd. Waar om eigenlijk? Navraag bij Leidenaar FRANK HARTEN (47), een echte liefhebber: 'May I have your vote, please?' Maar er zijn toch ook Songfestii>alhaters? „Ja, maar veel van die mensen die roepen dat ze het niks vinden, kijken wel stiekem, merk ik vaak. Die willen toch weten wat er ge beurt. En waarom niet? Het is toch altijd een leuk spektakel. Wat voor de jeugd Idols is, is voor de oudere garde het Songfestival." Voor sommigen heeft het toch echt een truttig imago. „Ja, dat was vroeger, nu niet meer. Er zit nu veel meer spektakel omheen. Zelf vond ik de oude opzet trouwens leuker. Daarin ging het puur om het liedje en om het zingen en kwam de echte kwali teit naar voren. Toen kon je de winnaars er zo uitpikken. Tegen woordig kan het mede door de 'televoting' alle kanten op en gaat het ook om de show en de fratsen. Trek een rokje uit en je scoort weer een paar punten. Dat hoeft voor mij niet zo." Volgend jaar wordt het een meerdaags evenement, omdat er steeds meer landen willen meedoen. Goed of niet? „Dat vind ik wel goed, ja. Het is nu al een lange zit met 26 deelne mers en als er nog meer bijkomen, moet je wel naar twee avonden toe. Dan krijgt ieder land tenminste de kans om mee te doen. Maar ik ben er wel benieuwd naar hoeveel mensen er dan twee avonden zullen kijken. Zelf zal ik dat zeker doen als ik de kans krijg. Van mij mag het Songfestival altijd blijven." tekst: Paul de Tombe Foto: ANP/Juan Vrijdag UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 24 mei NOORDWIJK - Het Bollenbad, onderdeel van Sportfondsen Neder land bv, is begonnen meteen opmerkelijk energieproject. Aan de Nieuwe Zeeweg staat het eerste zwembad in Europa dat, door middel van zonnecollectoren, zonne-energie benut voor de verwarming van het badwater. De collectoren zijn vervaardigd van kunststof. Op het schuine dak van het bad zijn twintig collectoren geplaatst met een oppervlakte van tweeënzeventig vierkante meter. Ze verwarmen rechtstreeks het water van zowel het binnen- als het buitenbad. Zon ne-energie wordt nog als hulpmiddel gebruikt, omdat uitsluitend ver warmen door de collectoren niet mogelijk is. De installatie is geïnte greerd in de huidige verwarmingsinstallatie. Volgens wethouder Jansen bespaart het bad al honderdvijftigduizend kubieke meter aardgas per jaar door een warmteterugwininstallatie. De verwachting is, dat men met toepassing van zonne-energie nog eens zesduizend kubieke meter aardgas kan besparen. Dat is nog niet erg veel, omdat het bad honderd keer zoveel verbruikt. ,,We spe len quitte. Maar zodra de gasprijs met zes, zeven cent stijgt, wordt het al rendabel", aldus ir. J.D. Schenk van Sportfondsen Nederland. ANNO 1978, woensdag 24 mei RUNSBURO - Het was dit jaar met de aanvoer van paarden wat ma gertjes op de Rijnsburgse paardenmarkt. Slechts zestig paarden, veu lens en pony's waren er om van eigenaar te veranderen. Schoolkin deren waren niet van de dieren weg te slaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mall: directie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Ex-profwielrenner Martien Kokkelkoren en de heilzame werking van 'het zwarte gat' Even dreigde het volkomen mis te gaan, maar nu heeft hij zijn leven weer aardig op de rails. Hij heeft een leuke baan en woont samen met zijn vriendin, met wie hij een zoon heeft. Martien Kokkelkoren zegt het indirect allemaal te danken te hebben aan zijn verblijf in het beruchte 'zwarte gat', waarin meer topsporters na het be ëindigen van hun carrière vielen. „Achteraf ben ik blij dat ik daar in ben gevallen, want ik heb er geleerd om tegenslagen te verwerken", zegt de Noord wij kerhouter (34), die tien jaar geleden door Jan Raas op staande voet werd ontslagen als profwielren ner. Als beroepscoureur kwam hij na dien nooit meer aan de bak en zonder hulp en opvang dreigde hij weg te glijden naar de zelfkant van de sa menleving. Halverwege vond hij zich zelf terug en de louterende ervaring komt hem extra goed uit nu hij an dermaal voor een keerpunt in zijn le ven staat. „Ik weet nu dat niets je zo maar aan komt waaien, maar datje moet vechten om iets te bereiken." Hij heeft het prima naar zijn zin bij de bedrijfsbrandweer van Schiphol, waar hij chauffeur is op een tankau tospuit en op een nieuwe Ameri kaanse wagen, die wordt ingezet bij vliegtuigbranden. „Een mooi beroep, waarvoor je fysiek sterk moet zijn, omdat je mensen weg moet kunnen halen uit gebouwen en uit vliegtui gen. Daarom doe je heel veel aan sport tijdens de zeven dagen in de drie weken dat je 24 uur op moet ko men. Krachtcircuitjes afwerken, voet ballen, volleyballen, hardlopen rond de kazerne, fietsen op een rollerbank. Komt goed uit, want fietsen is nog steeds mijn grote liefde", zegt Mar tien Kokkelkoren. Hij zou dan ook heel graag aan het werk blijven bij de vuurbestrijders op de nationale luchthaven, die hij twee jaar geleden fietsend vertegenwoor digde bij de Brandweer wereldkam pioenschappen in Indianapolis, waar hij twee medailles pakte (zilver op de rit in lijn, brons in het criterium). Maar hij weet nu al dat dat waar schijnlijk niet kan. Over twee jaar loopt zijn contract af en bij een eerste evaluatie heeft hij te horen gekregen dat hij dan moet omzien naar iets an ders. „Nipt omdat ik niet goed ben in mijn werk, maar er mogen maar acht van de twintig mensen blijven die te gelijk met mij zijn gekomen. Daar hoor ik niet bij, omdat ik al 34 ben. Dus moet ik straks weer kiezen wat ik met mijn leven ga doen. Grootste verschil met de vorige keer dat hij dat punt bereikte, is dat hij nu niet meer zo wereldvreemd is, twee jaar de tijd heeft om zijn keus te be palen en de hulp krijgt die hij destijds moest ontberen. Waar hij na zijn plotselinge ontslag als profwielrenner in 1993 totaal aan zijn lot werd over gelaten, daar wordt hij straks door zijn werkgever begeleid. „Ze zullen er vanuit de brandweer van Schiphol al les aan doen om me elders onder te brengen", heeft hij te horen gekre gen, „maar misschien begin ik wel iets voor mezelf. Keus genoeg want ik heb hier alle kans gekregen om te studeren. Ik had al alle diploma's voor automonteur en hier ben ik ook erkend sportmasseur en brandwacht eerste klas geworden. Dus kan ik alle kanten op." Dat was in 1993 wel even anders toen hij in zijn derde seizoen bij de prof- wielrenners plotseling op straat kwam te staan. Het jaar daarvoor had hij de verwachtingen die hij had ge wekt bij de amateurs, volledig inge lost. Hij had de Ronde van Spanje, de Ronde van Zwitserland en het Neder- Martien Kokkelkoren: „Ik kon de Belgische kermiskoersen in, voor een appel en een ei, en ja, ik kon ook terug naar de amateurs, maar dat kon ik niet opbren 0 Ik was woedend op de wielerwereld. Foto: Hielco Kuipers lands kampioenschap zo goed gere den, dat ploegleider Raas hem zijn debuut liet maken in de Tour. Kok kelkoren had zich daarin op weg naar Bordeaux opvallend in de kijker ge fietst en vormde met Rooks, Maassen en Nijdam het viertal van de ploeg dat de Ronde uitreed. Zijn selectie voor het navolgende WK bevestigde zijn status van 'aankomend talent' en ook zelf zag hij het helemaal zitten met zijn wielercarrière. Tot hij in de winter de tol moest betalen voor zijn inspanningen. Hij kreeg een zware inzinking, knapte wel op, maar kwam bij het begin van het nieuwe seizoen voor zijn gevoel in de B-formatie van de ploeg terecht. „Ik kreeg in elk ge val niet meer de kans me te bewijzen in de grote wedstrijden", zegt Kokkel koren, die vervolgens in een achteraf koers op het einde van zijn loopbaan aanstuurde. Omdat hij tijdens de driedaagse Ron de van Limousin in Frankrijk met Er ic Vanderaerden en Wilco Zuijderwijk een hotelkamer in Limoges zou heb ben 'verbouwd', werd hij met die twee collega's op staande voet uit de ploeg van Jan Raas gezet. Althans, zo luidde het verhaal destijds. Kokkelko ren geeft een heel andere versie van het incident dat hem zijn carrière kostte. „Het ging in elk geval niet om die vernielingen", zegt hij. Ja, goed, Wilco had een camera een klap gege ven, Eric had in de kamer op de tafel gedanst en bij een barbecue in de hoteltuin waren we alle drie mis schien wat al te luidruchtig geweest, maar van echte schade was geen sprake. Daar ging het dan ook niet om. Het ging erom dat we waren af gestapt in een koers die we van Raas per se moesten uitrijden en dat we naar huis waren gegaan zonder Zoe temelk, die er als ploegleider fungeer de, daarvan in kennis te stellen. Dat is fout geweest, ja, maar dat we ver volgens op staande voet ontslagen werden, stond daarmee niet in ver houding." „Nee, er was iets anders aan de hand. Raas wilde een voorbeeld steUen, wil de in een tijd dat het slecht ging met de wielersport af van Vanderaerden, die een miljoen gulden per jaar ver diende. En daar werden Wilco en ik de dupe van. Dat vond de rechter ook, want ik won het beroep dat ik tegen het ontslag had aangetekend. Sportief gezien had ik daar alleen niet veel aan. Ze moesten me wel geld meegeven, maar ik mocht geen wed strijden meer voor ze rijden. En bij andere profploegen kwam ik na al die negatieve publiciteit niet meer aan de bak. Ja, ik kon de Belgische kermis koersen in, voor een appel en een ei, en ja, ik kon ook terug naar de ama teurs, maar dat kon ik niet opbren gen. Ik was woedend op de wielerwe reld." „Het was allemaal heel dubbel en vaag", herinnert hij zich nog scherp, „want ik was enerzijds zo kwaad dat ik niet meer wilde fietsen, maar an derzijds wist ik me ook geen raad toen dat van de ene op de andere dag niet meer kon. Van mijn tiende tot mijn 24ste was alles gefixeerd ge weest op wielrennen, mijn hele leven had in het teken van fietsen gestaan. Elke dag een uurtje of zes trainen, el ke avond om een uurtje of negen naar bed. Alles ging in die tijd van een leien dakje, alles werd in die tijd voor me gedaan. Eerst door mijn ou ders en later bij de amateurs en de profs door de mensen die om de ploeg heenliepen. Dat viel in één klap allemaal weg en ik weet nog dat ik het na twee maanden totaal niet meer zag zitten. Er veranderde wat in mijn lichaam en met het wielrennen was ik ook mijn grote liefde kwijt. Ik kreeg ruzie met het meisje met v al jaren een relatie had, ik kreeg woorden met mijn ouders en gii mezelf wonen. Zonder enige lev ervaring, zonder idee wat ik met mavo- en vbo-opleiding moest h ginnen. Ik ging dwalen. Stappen Amsterdam, waarbij ik een hoop d de knaken verbraste die ik met \m i rennen had verdiend. Rare dingf s uithalen, waardoor ik in aanrakii kwam met justitie. Niet dat ik mi j sen heb opgelicht of belazerd, m 1< ik was voortdurend op zoek naai vervangende kick, de adrenaline stoot, de spanning." Twee jaar duurde die zoektocht, daarna kwam hij tot inkeer en to rust. Eerst als monteur in de gar; van zijn vader en vervolgens als brandwacht op Schiphol ging hi huisje-boompje-beestje-leven le' waar hij zich voordien altijd teg< had verzet.Als wielrenner kon nooit voorstellen dat ik de hele naar werk zou gaan, op vrijdag r geld zou afgeven en in het week thuis zou zitten. Ik had wel groo peet voor de mensen die dat we den en elke dag acht uur moesti bikkelen, maar zelf zag ik dat ni< ten. Tot ik op mijn snavel ging e de realiteit terechtkwam die ik z< lang niet onder ogen had willen zien", constateert hij vol zelfkriti „Ik had het wielrennen niet willf jj missen en ik ben er trots op dat een keer de Tour heb gereden, n achteraf gezien is het heel erg nc geweest dat ik zo op mijn bek be^ gaan", beseft hij. .Anders had ik schien nooit meer in de maatscl pij kunnen functioneren. Nu hel mijn leven redelijk op orde omd heb geleerd dat niets je aan kom waaien en dat je overal zelf achtf moet. Dat is soms moeilijk, maa dieper de dalen en hoe hoger de gen daarbij zijn, des te groter is - beloning. Paul de Tombe SCHRIJVENDE LEZERS De kop boven het artikel waar mee u de voorpagina van het Leidsch Dagblad op zaterdag 10 mei opende luidt: 'Kabinet pakt luie werkloze jongeren aan'. In het artikel wordt minister De Geus geciteerd die gezegd zou hebben dat hij jongeren 'achter de vodden' wil zitten. Een dergelijke berichtgeving is tendentieus, want er wordt di rect een verband gelegd tussen lui en werkloos en tussen werk loos, jongeren en de noodzaak deze groep 'achter de vodden' te zitten. Het zal menigeen wel licht verbazen, maar werklozen zijn ook gewone mensen, indivi duen die net zo gevarieerd zijn met betrekking tot mentaliteit, persoonlijkheid en aspiraties als mensen met een reguliere baan. Echter wanneer werkzoekenden of uitkeringsgerechtigden in het nieuws komen is het vrijwel al tijd in combinatie met woorden als werkschuw, lui, fraude, pro fiteurs enz. Uw voorpagina-arti kel is daarvan een voorbeeld. Van zo'n berichtgeving blijft al tijd wat bij krantenlezers (of te levisiekijkers) hangen en zo wer ken massamedia mee aan het ontstaan van een sterk vervorm de beeldvorming over uitke ringsgerechtigden, een beeld vorming die ook effect heeft op politici. Er komt op deze wijze een kli maat tot stand waarin hetzes te gen uitkeringsgerechtigden mo gelijk worden en waarin het normaal wordt gevonden dat uitkeringsgerechtigden allerlei vernederingen en botheden maar moeten accepteren. In een dergelijk klimaat ontstaat dan een nieuwe bijstandswet die voormalig Leids wethouder Jan Laurier een oorlogsverklaring aan bijstandsgerechtigden heeft genoemd. Het is een wet die bijstandsge rechtigden slechts plichten op legt maar vrijwel geen rechten geeft, een wet met allerlei pla fonds maar zonder bodem wat betreft inkomen. En waarom ook niet? Bijstandsgerechtigden zijn immers geen volwaardige mensen, maar slechts werk schuwe fraudeurs en luie profi teurs. Zulke lieden moeten geen rechten hebben maar wel achter de vodden worden gezeten, want volk en politici hebben tenslotte zelf in de krant gelezen en op de televisie gehoord dat het allemaal tuig is. En tuig moet vernederd en gebroken worden, nietwaar? E. Meijer, voorzitter Cliëntenraad Sociale Zaken en Arbeidsmarktbeleid, Leiden. Met verbazing heb ik het artikel over een mogelijke ozb-verhoging in Lisse ter bekosti ging van nieuwe parkeervoorzieningen, in het Leidsch Dagblad van donderdag 15 mei gelezen. Alsof de WD in Lisse, de enige partij die al tijd bezwaar maakt tegen elke verhoging van de ozb, nu opeens de ozb wil gebruiken voor extra parkeerplaatsen. Volstrekt onmogelijk natuurlijk. Mijn fractiegenote Helma Bijl heeft dit ook zeker niet gezegd in de afgelopen raadsver gadering. Het enige dat zij gezegd heeft is dat het invoeren van betaald parkeren alleen als ultieme remedie mag worden toegej 'd Net als een verhoging van de ozb alleen laatste redmiddel mag worden gebruikt e de begroting sluitend te maken. Helaas door de fractievoorzitter van Nieuw Lis^r niet goed verstaan en heeft hij er van ge®t' maakt dat de WD de ozb wil verhogen parkeerplaatsen te betalen. De WD zal ter nooit voorstellen om tekorten van d< h meente door de inwoners te laten betali ll- Willem 2i fractievoorzitter Het is apert onwaar dat de tramlijnen in de Amsterdam se Leidsestraat door de Noord-Zuidlijn worden ver vangen. Deze krijgt een ge heel andere route: weliswaar verdwijnt daardoor één tramlijn uit de Leidsestraat, de andere twee blijven ge woon bestaan. Ik geef toe: het lijkt mis schien een detail, maar het kan moeilijk als argument gehanteerd worden tegen de komst van de Rijn Gouv Lijn door de Leidse bini1 stad. Maurits van den Dp li as Wat maakt het Songfestival zo leuk? „Het competitie-element en het samen kijken. Dat heb ik van kinds af aan gedaan. Eerst in het gezin en later, vanaf het jaar dat Teach In won (1975), met een aantal vrienden. Ik organiseerde al tijd een avondje voor ze en dat gebeurt nu nog, bij toer beurt." Hoe brengen jullie zo'n avond dan door? „Met cijfers geven en com mentaar leveren. Het is ge woon een leuke aanleiding om bij elkaar te komen, maar dat geldt niet alleen in de homoscene. Daarin wordt misschien alleen wat massaler gekeken, omdat die groep iets meer van glitter en gla mour houdt. Maar ik ben het er absoluut niet mee eens dat daar nu zo de nadruk op wordt gelegd. Het Songfestival is gewoon een groot familiefeest, voor alle lagen van de bevolking."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14