LEIDE Ambulancediensten in de regio fuseren Bezemen met buurtbewoners De Stemming De Leidse Spiegel: Eén jaar Leiden in ruim vijftig films 'Maatschappelijk werk moet taak van RIO overnemen' Ri REGIO Subsidie ID College voor 150 buitenlandse stages Celstraf geëist voor steekpartij An de Beer koninklijk onderscheiden «M, éA Ml €N ANteRe fieriest zaterdag 24 mei 2003 Ex-profrenner (okkelkoren over het zwarte gat' Vandalen slaan pnieuw toe bij )ude Raadhuis n nul te veel in nbulanceverhaal in - In het verhaal met me- adviseur Jan de Nooij van vee Leidse ambulancedien- stond gisteren op één plek nul te veel. De Nooij stelde ipoedambulances bij een n van vijf minuten 700 le- kan redden, en dus niet I, zoals abusievelijk werd ïeld. In het fotobijschrift d wel het juiste getal. If miljoen euro or universiteit emeritus-hoogleraar H. rmers (74) heeft de Univer- Leiden een half miljoen geschonken. Het geld is mstig van de verkoop van ruis aan de Leidse Heren- ht. De oud-hoogleraar in- itionaal recht deed dit om oor bezuinigingen geplaag- ichtenfaculteit te helpen. H al wilde hij dat er met het een bijzonder hoogleraar nationaal institutioneel aangesteld zou worden, rerdriet van Schermers de deze functie te verdwij- De faculteit was enthousi- r Schermers' aanbod en hoofddocent N. Blokker •noemd voor één dag in k. srmatie over »hol en drugs - Hoe zie je dat je kind gebruikt? Hoe begin je 'alcohol drinken? Waar ik zijn voor opvoedtips? vragen komen maandag le orde op een informatie- van het GGZ (Geestelijke idheidszorg) Informatie- Leiden over alcohol, drugs bvoeding die is bedoeld V ouders en opvoeders. De d, die begint om 19.45 uur, >rganiseerd in samenwer- met de instelling voor ver- ïgszorg Parnassia en de De bijeenkomst is in het 3 van het GGZ-Informatie- rsf op het Rapenburg 48 in door Roelf Reinders leiden/regio - Er komt één am bulancedienst voor de regio Hol lands Midden, het gebied met Leiden, Katwijk, Alphen aan den Rijn en Gouda. De huidige vijf ambulancediensten in dit gebied fuseren per i januari 2003. Dat zijn de diensten en de zorgverze keraars Zorg en Zekerheid en Trias overeengekomen. Zo ont staat één ambulancedienst voor het gebied waar 750.000 mensen wonen. De nieuwe organisatie, de Re gionale Ambulancevoorziening (RAV) Hollands Midden, moet de kwaliteit van de ambulance zorg op peil houden en waar nodig verbeteren. Maria Groe- newegen, de nieuwe directeur van de Eerste Hulpdienst (EHD) in Leiden, en directeur David Opstelten van de ambulance diensten die in de Duin- en Bol lenstreek en de Rijn- en Veen- streek rijden, gaan gezamenlijk de fusiedienst leiden. In de RAV fuseren de EHD, de andere Leidse ambulancedienst De Jong, de Ambulancedienst Zuid- Holland Noord, Rijn en Venen en de Goudse dienst Midden- Holland. Oud-burgemeester Lemstra heeft voor de gemeente Leiden, eigenaar van de EHD, de over eenkomst met de andere ambu lancediensten getekend. De ge meenteraad krijgt nog wel de mogelijkheid haar 'wensen en bedenkingen' over de RAV te ui ten, aldus gemeentewoordvoer der Delemarre. De RAV Hollands Midden be staat al wel, maar is nog slechts een samenwerkingsorganisatie. Het ministerie van Volksge zondheid eist in elke regio een ambulancevoorziening waarin de vervoerders en de Centrale Post Ambulancevoorziening (CPS) samenwerken. Fusie tus sen de diensten in Hollands Midden werd vanaf het begin niet uitgesloten. De overname van de helft van de aandelen van de Leidse am- bulancédienst De Jong door de Zorggroep Utrecht-West (ZU- We), eigenaar van de ambulan cediensten Zuid-Holland Noord en Rijn en Venen, heeft de fusie volgens de Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA) versneld. Door de deelname van ZUWe in De Jong kan de gemeente Lei den 350.000 euro tegemoet zien. Omdat ZUWe lang heeft ge wacht met de beslissing in De Jong te stappen, heeft Leiden eind vorig jaar al zeven ton aan de oude eigenaar van De Jong betaald: de Haagse Witte Kruis Holding. Volgens ZUWe heeft het zo lang geduurd, omdat zij niet eerder de financiële steun van de zorg verzekeraars kreeg. Die steun is er nu wel. Gemeentewoordvoer der Delemarre weigert op de kwestie rond de overname van De Jong in te gaan. Door de fu sie gaan geen arbeidsplaatsen verloren. 'Opzoomeren' in Leiden-Noord. Goed voorbeeld doet goed volgen. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden Vandaag is de grote dag voor het publiek. De officiële première van de Leidse Spiegel in buurtcentrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan. Gister avond lichtte de Leidse Video en Smalfilm Liga (LVSL) alvast een klein tipje van de sluier op. In de burgerzaal van het Leidse stad huis werden voor genodigden vier korte filmpjes vertoond, ge maakt in 2002, het jaar waarin de LVSL haar zestigste verjaar dag vierde. In 2001 vatte de LVSL het ambi tieuze plan op om 2002 filmisch in kaart te brengen. 'Het moet een document worden, een stuk hedendaagse verslaggeving dat je bij wijze van spreken in de grond moet kunnen stoppen om het later ten behoeve van hiernavolgende generaties op te graven en je te verwonderen over toen. Hoe zat het ook al weer in 2002?' tekende het Leidsch Dagblad toen op. Nu is het zover en het resultaat mag er zijn. Niet minder dan 52 korte films maakte de LVSL over dat ene jaar. Twaalf maanden lang legden veertig leden van de LVSL van alles en nog wat in de stad op film vast. Te beginnen met de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Leiden in januari 2002, de Jazzweek, het aftreden van Postma, de installatie van nieu we raadsleden, de verkiezingen, Monumentendag, de Lakenfees- ten, 3 Oktober, Sinterklaas en nog veel meer. „We hebben dat jaar maar liefst 200 uur film op genomen. De Leidse Spiegel is daarmee een bewegend archief geworden", hield voorzitter P. Perquin de aanwezigen voor. En daarmee is De Leidse Spiegel een absolute kroon op het werk van de LVSL geworden. Bij de oprichting in 1942 telde de club zestien leden. In 1992, tijdens het vijftigjarig jubileum waren dat er nog maar vijftien. Vijf jaar later telde de club al rond de vijftig leden. En inmid dels is dat aantal opgelopen tot zo'n 150 man. Filmen staat dus in de belangstelling. Films bekij ken iets minder, want de op komst gisteravond viel wat te gen. „Maar ik hoop dat morgen veel mensen langskomen", zegt C. Langezaal van de LVSL. „Van 's ochtends tien uur tot 's mid dags vier vertonen we 52 films in vijf verschillende zalen." De films zijn herkenbaar en hoewel de opnames nog niet zo lang geleden zijn gemaakt, zijn sommige beelden nu al histo risch te noemen. Zo valt onder meer te zien dat wethouder Pechtold voor de camera ver klaart dat de gemeente 'op de plek van de Aalmarktschool een nieuw monument van de toe komst' gaat bouwen. De LVSL doneert alle films, ook de niet gebruikte opnamen, aan het Gemeentearchief. door Silvan Schoonhoven leiden - Het begint met een propje. Maar rommel op straat trekt nog meer rommel, vervol gens roestend grof vuil, onge dierte en vandalisme en inbre kers. Dat is de boodschap waar het buurtserviceteam de bewoners van Leiden-Noord van wil door dringen. Gistermiddag werd de aftrap gegeven voor een zoge naamde 'opzoomeractie' in Lei den-Noord. Die term verwijst naar de Opzoomerstraat in Rot terdam-west. Bewoners sloegen (advertentie) daar in 1989 de handen ineen om hun straat schoner, veiliger en gezelliger te maken. Ze zorg den zelfs voor extra verlichting, de zogenaamde Opzoomerbol- letjes. Behalve dat de straat er schoner van werd, legden buurtbewoners ook nieuwe so ciale contacten en veranderde de klaagmentaliteit over 'de ge meente die niets doet'. Die sfeer van zelf aanpakken moet ook in Leiden-Noord op bloeien. Kinderen moeten het goede voorbeeld aan de ouders geven, is daarbij de strategie. Met het toneelstuk 'Opgeruimd staat netjes', over een speeltuin die vervalt van paradijs tot vuil nisbelt, spiegelen de kinderen de volwassenen voor hoe de ene vorm van verloedering de andere aantrekt. „We de men sen warm te maken voor hun buurt", zegt John van Velzen van de gemeente. „Je ziet al vooruitgang. Vroeger stonden de portieken vol met ouwe fiet sen en bankstellen." Ook Ali el Ali van het Buurtserviceteam Leiden-Noord ziet al resultaat. De hoeveelheid grof vuil op straat is een stuk minder. „Mensen gingen er vanuit dat dat elke maand werd opge haald." Gisteren ontvingen bewoners van de flat aan de Willem de Zwijgerlaan/ Koningstraat een tegoedbon voor het opknappen van brandpoorten. Morgen krij gen de bewoners van de Char lotte de Bourbonhof twee pick nicktafels van de gemeente en de woningbouwvereniging. Op 14 juni is zijn de Paramaribo- straat en de Corantijnstraat aan de beurt. Bedoeling is om de veegactie regelmatig te herhalen om te voorkomen dat de klad er weer in komt. ralijk zou heel Leiden trots :m moeten zijn. Want nder Pechtold, onze wet- er van onderwijs, sport en ur, is er als voorzitter bij aid om zijn partij, D66, te en. Sinds hij als lijsttrekker iet Leidse D66 tegen alle ;nsen en verwachtingen in Winst boekte, rijst zijn ster. lelijke kopstukken als p de Graaff en Boris Dit- gaan bij hem te rade. Wat ten ze doen, wat moeten ze en en vooral: hoe. Pecht- uitspraken in deze krant !iolitiek niet meer om de in- I gaat, maar meer om hoe jar zit, zijn als een bom in- gen in democratische krin- ttn hem wordt de nieuwe ias gezien. knder was ook één van de igen D66'ers die voor de de Kamer-verkiezingen indigde - ook weer in deze - dat een kabinet met WD en zijn partij moet en. Ook weer zo'n.uit- |k tegen de stroom in. f heeft hij gelijk gekregen of )uden dus trots op hem en zijn. Welke andere stad een wethouder rondlopen ch zo goed houdt als er zo amera's op hem zijn ge- Deze man, deze welbe- e, goedgekapte partij- ir, is reclame voor Leiden, leeft het nog over de ellen- ndom de Leidse burge- tersreferenda? Niemand En wie weet wat Alexan- iaagse contacten nog alle- voor Leiden kunnen ople- 7 kt" :ko(' ulki is er in de Leidse gemeen- d, de D66'ers niet meege- ^d, niemand trots op inder. Hij zit veel te veel in Zei laag, luidt de klacht en hij to bovendien over de schou- an Dittrich mee zitten kij- oen dat verschrikkelijke re- ikkoord werd geschreven, iordt nu al verantwoorde- ihouden voor alle voor jn nadelige gevolgen van {richting van het kabinet Illende 2, zoals Jan-Peter jn ploeg in vakbondskrin gen worden aangeduid. Pecht- olds geloofwaardigheid staat op het spel, vindt de Leidse ge meenteraad. Hij houdt vast een liesbreuk over aan de politieke spagaten die hij door zijn dub belfunctie moet maken, waar schuwt Groenlinkser Gerard van Hees. En SP-voorman Paul Day, door Pechtold regelmatig voor schut gezet in de raadzaal slaat nu keihard terug met zijn vernederende pleidooi voor 'een protocol voor Pechtold'. Daarin moet zo'n beetje komen te staan wanneer en waar welke pet Alexander mag opzetten. Het wordt kortom tijd voor een stevig weerwoord van Alexan der Pechtold. Wij hebben onze blocnotes en pennen al dagen in de aanslag, maar hij is al da gen onbereikbaar voor com mentaar. Ach, laat hem maar even. Wij kennen onze plaats temidden van de NOVA's, Wit- temannen, Volkskranten en NRC's. Die zeurpieten van een raadsleden zouden hun plek ook moeten kennen. Klagen De Mbuti-pygmeëen in Congo, die hebben reden tot klagen. Worden opgejaagd en bij tien tallen gekookt en opgegeten door soldaten van het rege ringsleger aldaar. Iraakse krijgs gevangen die bij wijze van mar teling uren achtereen naar lied jes uit Sesamstraat moeten luis teren zijn ook niet te benijden. En op de Solomonseilanden schijnen nog regelmatig zende lingen te worden onthoofd. Da's allemaal wel even wat an ders dan kramen en viskarren die in de weg zouden staan als er onverhoopt een ambulance of brandweerauto nodig mocht zijn in de Leidse binnenstad. Dat is waar de wijkvereniging Pancras-West over klaagt. Daar moeten ze nou eens mee op houden, vindt wethouder Alexander Geertsema (WD). Dat voortdurende geklaag. Bah! „Is dat nou nodig", vroeg Geertsema, nadat de wijkver eniging weer een boze brief had gestuurd over de onbereikbaar heid van het centrum op marktdagen. Nou nee, nodig is dat natuurlijk niet. Maar als je je ergens zorgen over maakt is het ook weer niet zo vreemd om de gemeente daar een brief je over te schrijven. Of het slim is is een ander ver haal. In Leiden kun je beter niet klagen als je problemen hebt. Dan schakelen ze een batterij hulpverleners in die een mooi project voor je bedenken. Zo ging deze week in opdracht van de gemeente Leiden het 'be- moeizorgproject' van start. Zor gorganisaties - die getuige hun jargon de Nederlandse taal niet machtig zijn - gaan 'probleem gevallen' als daklozen, drugs verslaafden en alcoholisten op straat opzoeken en helpen. Ook als die 'probleemgevallen' niet geholpen willen worden. Of ze overlast veroorzaken is ook van geen belang. Outreachende hulpverlening noemen ze dat. Omdat die probleemgevallen nooit bij hen op de stoep staan gaan ze ze opzoeken. Dat heet in hun jargon casefinding. Alcoholisten krijgen een keet om hun roes in uit te slapen, terwijl ze daar nooit om ge vraagd hebben. Da's ook een vorm van 'bemoeizorg' (graag een lintje voor de bedenker van dat woord). Je kunt in Leiden maar beter niet vragen. En zeker niet kla gen. Dan gaat de gemeente hard voor je aan het werk. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Roelf Reinders leiden - Maatschappelijk wer kers moeten in noodgevallen zonder tussenkomst van het RIO hulp voor ouderen op gang kunnen brengen. Dat vindt di recteur B. van Vliet van de ver- pleeg- en verzorgingshuizen- stichting Vlietlanden. Nu moet altijd het RIO, het regionale in dicatieorgaan, erbij komen als ouderen zorg nodig hebben. Dat vertraagt de hulp, aldus Van Vliet. Het RIO bepaalt hoeveel en welke zorg er moet komen. Maar volgens Van Vliet duurt het veel te lang voordat de me dewerkers van het RIO met een besluit komen als een oudere plotseling naar een verpleeg huis moet of thuis intensieve zorg nodig heeft. „Als de part ner van een demente oudere opeens wegvalt of als een oude re in het verzorgingshuis op eens veel slechter wordt, moet er snel hulp komen. Maar het duurt soms wel enkele maan den voordat de RIO-procedure is afgerond. Dat moet echt snel ler." Volgens haar kunnen ouderen die nog thuis wonen veel sneller hulp krijgen als maatschappe lijk werkers de indicatie doen, dat wil zeggen: het zorgbriefje afgeven dat recht op hulp geeft. „Maatschappelijk werkers we ten door het contact met de ou deren precies wat er nodig is", aldus de directeur van Zorgcen tra Vlietlanden met tehuizen in Leiden (Zuydtwijck) en Voor schoten (Foreschate en 't Hofflants Huys). „Voor de indi catie voor ouderen die al in een verzorgingshuis wonen en snel verpleeghuiszorg nodig hebben, kan een verpleeghuisarts zor gen. „Het RIO kan dan achteraf de indicatie goedkeuren." Van Vliet hoopt dat er over een verandering van de procedure in noodgevallen afspraken zijn te maken met het RIO en het zorgkantoor, de instelling die voor het rijk het geld in de ou derenzorg verdeelt. leiden - Het ID College heeft subsidie in de wacht gesleept voor buitenlandse stages voor hun leerlingen. De instelling voor middelbaar beroepsonder wijs diende dit verzoek samen met haar samenwerkingspart ners het Horizoncollege en het Clusisiuscollege in, bij de Euro pese Unie. De aanvraag kwam als beste uit de bus en werd ge honoreerd met een bedrag van 251.000 euro. Dit betekent dat ongeveer 150 leerlingen een praktijkperiode in een lidstaat van de Europese Unie kunnen doorbrengen. De stagiairs wor den tijdens hun verblijf in het buitenland op afstand begeleid met behulp van een nieuw communicatieplatform dat de afgelopen jaren door de drie scholen werd ontwikkeld. Ook hebben de scholen 44.000 euro gekregen voor buitenlandse tripjes van de schoolleiding en de docenten. Het is de bedoe ling dat met dit geld een inter nationaal onderwijsnetwerk wordt opgebouwd. den haag/ leiden - Tegen een 35-jarige man uit Leiden die ie mand een bierflesje in zijn nek stak, is gisteren bij de Haagse rechtbank 30 maanden gevan genisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. Volgens de verklaring van het slachtoffer zou de man hem in het café Coffee and Dreams hebben uitgescholden. De ver dachte zou gezegd hebben dat hij op moest rotten. „Rot op an ders pomp ik je vol," zou de ver dachte gezegd hebben. „Je denkt toch niet dat ik bang voor je ben. Ik maak je af," zou hij er aan hebben toegevoegd. Vervol gens zou hij een bierflesje kapot hebben geslagen en deze in de nek van het slachtoffer hebben gestoken. Ook zou hij het slachtoffer in zijn buik hebben geschopt Dit laatste bekende de verdach te. Maar hij ontkende dat hij het slachtoffer opzettelijk gestoken. De verdachte zou hebben ge handeld uit zelfverdediging. De officier van justitie vond dit ech ter niet aannemelijk. De officier achtte poging tot doodslag be wezen en vond een fiks celstraf op zijn plaats. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden - Mevrouw An de Beer heeft gisteravond een ko ninklijke onderscheiding ge kregen. Ze werd daarmee ge huldigd voor het vele vrijwil ligerswerk dat ze 52 jaar lang heeft verricht. An de Beer was onder meer actief voor ver schillende zwemverenigin gen, een buurtcommissie, speeltuinvereniging en ver zorgingstehuis Rijn en Vliet. De afgelopen 16 jaar heeft ze als vrijwilligster zwemles ge geven bij VTV/Centrum Club 58, een organisatie die vrije- tijdsbestedeing verzorgt voor mensen met een verstandelij ke handicap. Mevrouw De Beer heeft van 1976 tot 1987 gewerkt bij sMtbedrijf Lei den als zv^tinstructrice. Hetzelfde werk deed ze sinds 1950 bij de Leidse Reddings brigade. Ze kreeg de onder scheiding gisteren uit handen van burgemeester Lenferink (advertentie) Wordt het niet eens tijd voor uw eigen buitenverblijf? Koopsommen v.a. 160.000,- v.o.n. Projectrente vanaf 3,8% Collage Vastgoed Telefoon: 0346 555 040 WWW.COLLAGE VASTGOED.NL FM Iklie MtUtf ST€€M H€érth.UG IN mm WENSEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13