Mogelijk hulp uit Nederland bij aanslagen BUITENLAND Zorgen over valse start Amerikanen in Irak Atjeh-offensief van leger zal vooral burgerslachtoffers eisen Daders Casablanca bekend Doden bij overstromingen Sri Lanka Weer verdachte Srebrenica bekent schuld Zuid-Afrikaanse politieagenten lopen gevaar Taiwan verliest in ziekenhuizen strijd tegen SARS militairen schieten ifghanen dood kBUL - Amerikaanse militairen [bben vandaag bij de Ameri- lanse ambassade in Kabul vier ^haanse veiligheidsmedewer- >rs gedood. Ook zijn vier Af kanen gewond geraakt en ver- redelijk een Amerikaanse mi- lir. Dat hebben Afghaanse leidsfunctionarissen mee- •eld. De Amerikanen die de iassade bewaken, openden vuur toen zij zagen dat de ianen wapens uit een ge- tegenover de ambassade Iden. Volgens de Afghaanse ictionarissen was de schiet- tij het gevolg van een 'mis- itand'. iE-geval p Canada mionto - Bij een koe in de Ca- jdese provincie Alberta is 5E, oftewel gekke-koeienziek- i aangetroffen. Dat meldde de inadese minister van land- puw Vanclief gisteren. Het is pt eerste geval van BSE in Ca- pda sinds 1993. De 8-jarige pe uit het noorden van Alberta Ihet eerste op het Amerikaan continent geboren dier, dat et BSE besmet is. De VS heb- n onmiddellijk een import - rbod van Canadees rundvlees gevoerd. ush spreekt ubanen toe kSHiNGTON De Amerikaanse esident George Bush zei gis- ren dat op het Amerikaanse ntinent geen plaats is voor ctaturen. Hij sprak zijn woor- n in een radiotoespraak ge- ht tot het Cubaanse volk ter tegenheid van Cuba's onaf- nkelijkheidsdag. „Mijn hoop or het Cubaanse volk is dat spoedig dezelfde vrijheden rechten hebben als wij. Voor rtaturen is geen plaats in nerika. God zegen de Cuba- n die strijden voor vrijheid", dus Bush. Verder had de pre- lent nog een ontmoeting met ibaanse dissidenten. umsfeld wil IAEA reer toelaten ishington - De Amerikaanse inister van defensie Rumsfeld eft gisteren gezegd dat hij het :en probleem' vindt als een am van het Internationale oomenergie Agentschap lEA) naar Irak komt. De IAEA u daar de geplunderde oomopslagplaatsen moeten ntroleren. De IAEA eiste aandag dat zijn inspecteurs snel mogelijk terugkeren ar Irak, omdat de plundering n opslagplaatsen met nucle- materiaal een 'mogelijke alingsnoodgeval' heeft ver- irzaakt. uitse neonazi's lellen 'uitstaplijn' MBURG - Ongeveer achthon- :rd Duitse neonazi's hebben :h tot nog toe gemeld bij een lor de regering ingestelde itline voor rechtsextremisten e de beweging de rug toe wil- i keren. Dat heeft staatssecre- ris van binnenlandse zaken igt gisteren gezegd. Bijna eehonderd van de neonazi's e de hotline hebben gebeld, uden daadwerkelijk plannen bben om te 'de-neonazifice- n' en om advies of hulp heb- n gevraagd. Van hen zijn zijn 77 opgenomen in een pro- amma om de rechts-extre- istische beweging te verlaten, lonazi's die hun verleden hter zich willen laten worden regeld bedreigd en hebben oeite een nieuwe sociale om ving te vinden. S stemmen voor toombommetjes kSHiNGTON - De Amerikaanse naat heeft gisteren ingestemd et de opheffing van het ver- id op onderzoek naar de mo- lijkheid 'mini-atoombom en' te bouwen. Dat soort on- irzoek was jarenlang verbo- en, maar president Bush had n de opheffing gevraagd. Het lat om atoombommen met n kracht van een derde of inder van die van de bom van iroshima, die in 1945 aan eer dan 100.000 Japanners t leven kostte. bbas veroordeelt anslagen in Israël iRO - De Palestijnse premier ahmoud Abbas heeft gisteren i recente zelfmoordaanslagen Israël veroordeeld en heeft ilitante Palestijnse organisa- is opgeroepen af te zien van rder geweld. Hoewel de aan- igen het vredesproces in het idden-Oosten bemoelijken I zijn regering toch geen aatregelen nemen tegen de dicale groeperingen die er hter zitten. Om de voedings- idem onder de aanslagen weg nemen moet Israël eerst de i internationale bemiddeling t stand gekomen 'wegenkaart lar de vrede' voor het Mid- in-Oosten accepteren, zei Ab-, WOENSDAG 21 MEI 2003 rabat-rotterdam/anp - De da ders van de zelfmoordaanslagen in Casablanca hebben vermoede lijk hulp gekregen van handlan gers in Nederland en België. Dat is gisteren vernomen in justitiële kringen in Marokko. De identiteit van de daders van de aanslagen is bekend. Dat hebben de Marok kaanse autoriteiten dinsdag be kendgemaakt. Volgens de bronnen, die ano niem willen blijven, is het on waarschijnlijk dat de veertien daders, van wie twaalf de aan slag niet overleefden, zelf de kennis hadden om de bommen te maken. Ze zouden handlei dingen opgestuurd hebben ge kregen van uit Marokko afkom stige handlangers uit Nederland en België. Die Marokkanen uit Nederland en België zouden in Afghanistan zijn opgeleid. De daders kwamen uit de krin gen waar direct na de aanslagen al gezocht werd, aldus een Ma- roldcaanse regeringswoordvoer der. Het gaat om jonge Marok kaanse moslimextremisten die handelden op orders van een buitenlandse terreurgroepering, waarschijnlijk al-Qaeda, aldus een Marokkaanse veiligheids functionaris. Twaalf van de veertien daders, meest studenten, kwamen bij de zelfmoordaanslagen om het le ven, twee overlevenden zijn ge arresteerd. Direct na de aansla gen werd een grootschalig on derzoek ingesteld in de sloppen wijk Sidi Moumen in Casablan ca, een broeinest van moslim fundamentalisme en ook ook in de steden Fez en Tanger werden tientallen arrestaties verricht Twee in Marokko actieve ter reurgroepen, de Salafia Jihadia en de Attakfir wal Hijra, worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen. De daders van de aanslagen, waarbij behalve 12 zelfmoord- commando's 29 omstanders om het leven kwamen, zijn zo slor dig te werk gegaan dat volgens deskundigen is uitgesloten dat ze zijn uitgevoerd met directe hulp van leden van al-Qaeda. Zo is een van de aanslagen waar schijnlijk op de verkeerde plaats uitgevoerd en had het dodental veel hoger uit kunnen vallen als andere tijdstippen waren uitge kozen. De aanslagen werden gepleegd bij het Spaanse sociaal centrum Casa de Espana, een joods cul tureel centrum, een joodse be graafplaats, een hotel en een door joden gerund Italiaans res taurant, dat tegenover het Belgi sche consulaat ligt. De bloedig ste aanslag was die op het Casa de Espana, waar op het tijdstip van de explosie een bingoavond gaande was en veel mensen aan het dineren waren. Zeker ne gentien mensen kwamen hier om het leven. Een woordvoerder van het lan delijk parket van het openbaar ministerie (OM) kan de Neder landse betrokkenheid niet be vestigen. „Wij hebben geen ver zoek om informatie gekregen van de Marokkaanse autoritei ten", zei hij. Het landelijk parket dat verantwoordelijk is voor ter rorismebestrijding, is niet inge schakeld bij een onderzoek naar de aanslagen in Casablanca. Een zegsman van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) kon gisteren niets zeggen over een mogelijke Ne derlandse inbreng bij de aansla gen in Marokko. ratnapura - Een vrouw krijgt flessen vers water van hulpdiensten die zijn ingeschakeld na de grote overstromingen in Sri Lanka van het af gelopen weekend. Minstens vijfhonderd mensen worden nog vermist. Het dodental staat vooralsnog op 260, maar dat zal waarschijnlijk veel hoger uitkomen. Dat heeft de regering vandaag bekendgemaakt. De overstromingen en aardverschuivingen waren het gevolg van dagen lange stortbuien, veroorzaakt door een tropische depressie in de Baai van Bengalen. Foto: AP/Gemunu Amarasinghe den haag/anp - De wegens de zaak Srebrenica aangeklaagde Bosnische Serviër Dragan Obrenovic wil het op een ak koordje gooien met het Joego- slavië-tribunaal. Zijn advocaten en de aanklagers hebben over eenstemming bereikt over een gedeeltelijke schuldbekentenis. Dit is gisteren bekendgemaakt. Obrenovic bekent schuld aan etnische vervolgingen, een fa cet van de misdaden tegen de menselijkheid. Indien de rech ters van het tribunaal dit ac cepteren, komen andere aan klachten te vervallen en is een proces tegen Obrenovic niet meer nodig. Obrenovic werd wegens de massamoorden rond Srebreni ca in juli 1995 samen met drie andere betrokken officieren aangeklaagd. Hun proces be gon afgelopen woensdag al zonder een van de beklaagden, Momir Nikolic (48). Hij had op de valreep bekend schuldig te zijn aan etnische vervolgingen en wacht op zijn straf. De an dere twee in deze zaak over Sreberenica zijn Vidoje Blago- jevic (52) en Dragan Jokic (45). De vier waren ondergeschikten van de Bosnisch Servische ge neraal Krstic die in 2001 tot 46 jaar cel veroordeeld wegens volkerenmoord rond Srebreni ca. Duizenden mannen uit de moslimenclave Srebrenica werden kort na de verovering van de enclave door Bosnische Serviërs vermoord. Obrenovic, net als Nikolic een week eerder, aanvaardt vrijwil lig verantwoordelijkheid voor zijn daden en belooft de aan klagers informatie te geven in dien die daarom vragen. De aanklagers beloven anderzijds de overige aanklachten te laten vallen en het hof te vragen de in 1963 in Bosnië geboren Obrenovic 'slechts' vijftien tot twintig jaar cel te geven. De straf zou zonder akkoordje veel zwaarder kunnen uitval len. Hij werd samen met Blagojevic en Nikolic onder meer beschuldigd van de zwaarste misdaad, volkeren moord. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Afkeer van 'na tion-building' breekt de regering- Bush op. Amerikaanse soldaten moeten vechten en zijn er niet om orde en rust te bewaren. De realiteit in Irak is anders. Dat was te voorzien, zeggen critici. In Washington is onrust ont staan over de valse start van de wederopbouw in Irak. De suc cesvolle Amerikaanse militaire operatie heeft een weinig glans rijk vervolg gekregen en dat baart zelfs Bush' Republikeinse partijgenoten zorgen. Anderhal ve maand na de val van Bagdad zijn de straten onveilig en sta pelt het vuil zich op. Dat presi dent Bush al zo snel Paul Bre mer naar Irak heeft gestuurd om de falende bestuurder Jay Gar ner te vervangen, duidt erop dat Washington de problemen heeft onderschat. Dat is vreemd. Ervaringen in Af ghanistan en de Balkan hebben geleerd dat niets zo belangrijk is als veiligheid en orde. Als er on voldoende politietoezicht is, bandieten en plunderaars hun gang kunnen gaan en kwaadwil ligen zich kunnen schuilhou den, dan maken politieke en economische hervormingen geen enkele kans. Denktanks in Washington hebben ruim voor de oorlog gewaarschuwd dat de wederopbouwfase van cruciaal belang is om een stabiel Irak te garanderen. Volgens de Was hington Post hebben briefings daarover ook geleid tot debatten binnen de regering. Desondanks is de regering-Bush uitgegaan van een optimistisch scenario. Plunderingen - ingege ven door onwennigheid met vrijheid - zouden kort aanhou den. Er werd gerekend op Iraak- se politieagenten en militairen om de orde te bewaren en puin te ruimen. Snel zorgen voor al lerlei basisvoorzieningen was het belangrijkste en dan kon het gewone leven worden hervat. Theorie en werkelijkheid liepen echter ver uiteen. De Ameri kaanse troepen slaagden er niet eens in belangrijke lokaties - zo als een nucleair research cen trum - te beschermen tegen plunderaars. Het idee dat na de overwinning een grote stabilisatiemacht no dig zou zijn - onder meer gesug gereerd door landmachtchef Shinseki - werd van tevoren kei hard van de hand gewezen door de defensietop. Washington re kende er op dat de Iraakse be volking de VS zou onthalen als bevrijders en wilde het beeld van Amerika als 'bezetter' voor komen. Ook heeft Bush voor en na zijn aantreden meerdere ma len verkondigd dat het Ameri kaanse leger zich niet bezig moet houden met 'nation-buil- ding', wat neerkomt op humani taire hulp, ordehandhaving en het bezweren van etnische con flicten. De oorlog tegen terrorisme en de invasie in Irak hebben een ommekeer in het denken nodig gemaakt, maar die is in de prak tijk nog niet echt doorgevoerd. Er is geen beleid, maar er wordt ongecoördineerd en op goed ge luk gereageerd op de omstan digheden, constateert buiten- landdeskundige Rachel Bronson in een artikel in het Brown Jour nal of World Affairs. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering ingezien dat er iets moest veran deren in Irak. Met de komst van de nieuwe tijdelijk bestuurder Paul Bremer - die meer gezag heeft omdat hij rechtstreeks aan het Witte Huis en Pentagon rap porteert - is de aanpak omge gooid. Er worden 15.000 extra soldaten gestuurd, in Bagdad is de jacht op plunderaars en huis vuil ingezet. De constatering dat het Penta gon de zaak verschrikkelijk heeft onderschat, zit minister Rums feld van defensie niet lekker. Vo rige week zei hij verdedigend te gen de New York Times dat 'je niet precies wist hoe het ging lo pen'. Maar 'we wisten dat veilig heid het allerbelangrijkste was', zei hij volgens de verslaggever die er een punt van maakte dat Rumsfeld zelfheide. De vraag is echter of de recente stappen tot werkelijke verbete ring leiden. Is de Amerikaanse regering bereid jarenlang in Irak te blijven, en te zorgen voor al die praktische ondersteuning die nodig zal zijn, van het bewa ken van de grenzen tot het hel pen bij de opbouw van een juri disch apparaat? President Bush lijkt er nog steeds van overtuigd dat de Iraakse bevolking prima voor zichzelf kan zorgen, dat 'democratisering' een kwestie is van het opzetten van een Iraak se regering en het houden van verkiezingen. Volgens Rachel Bronson is de klus zo omvangrijk dat de VS in ternationale hulp hard nodig zullen hebben. Washington is vooralsnog een andere mening toegedaan. In de ontwerp-reso- lutie over de wederopbouw van Irak die deze week in de Veilig heidsraad wordt besproken krij gen de Verenigde Naties slechts een marginale rol toebedeeld. JAKARTA-BANDA ATjEH/ANP-RTR - Het offensief dat het Indonesi sche leger is begonnen tegen de opstandige rebellen in Atjeh, kan veel burgers het leven kos ten. Mensenrechtenorganisaties hebben daar gisteren voor ge waarschuwd. Volgens Human Rights Watch schept de cam pagne 'condities voor grove schendingen van de mensen rechten'. De separatisten van de Bewe ging Vrij Atjeh (GAM) zeggen dat zeventien burgers in de eerste twee dagen van het offensief om het leven zijn gekomen. Die zouden zijn neergeschoten en daarna verbrand. Woningen zouden eveneens in vlammen zijn opgegaan. Het leger zei vijf rebellen te hebben gedood, maar de GAM ontkent slachtof fers te hebben. De bevelhebber van de strijd krachten, generaal Endriartono Sutarto, riep de militairen giste ren op aanhangers van de GAM 'uit te roeien', als die weigeren rich over te geven. „Jullie moe ten de GAM verjagen en uitroei en. Jullie zijn ervoor opgeleid om te doden." Sutarto gaf anderzijds vierhon derd officieren in de provincie hoofdstad Banda Atjeh de op dracht schendingen van de mensenrechten te voorkomen. „Als er soldaten zijn die schen dingen plegen en burgers laten lijden, schiet ze dan gewoon in het hoofd." Tientallen scholen in Atjeh gin gen in de eerste dagen van het offensief in vlammen op. Voir, gens een woordvoerder van d*i door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Zuid-Afrikaanse poli tieagenten hebben het zwaar. Ze zijn onderbetaald en lopen grote risico's in dit schietgrage land waar gemiddeld vijftig moorden per dag plaatsvinden. Tussen 1994, het jaar van de eerste de mocratische verkiezingen, en 2002, lieten 1896 agenten het le ven. Opvallend genoeg waren echter twee van de drie slachtof fers op het moment van de moord buiten dienst. De Zuid-Afrikaanse politie hield over onder andere deze kwestie een congres gisteren in Pretoria. Politievakbond SAPU is het heel erg zat en eist actie. „Het is te gek dat onze leden vooral wor den vermoord terwijl ze in de gemeenschap verkeren die ze dienen. We leven in een abnor male, zieke maatschappij", al dus een woordvoerder van Sapu. Over het waarom bestaat ondui delijkheid. Een van de belang rijkste redenen voor het ver moorden van een agent is het kunnen stelen van zijn dienst pistool. Intimidatie van de geor ganiseerde misdaad zou ook een reden kunnen. Volgens het hoofd van de Zuid- Afrikaanse politie Jackie Selebi wordt het hoge aantal doden vooral veroorzaakt door een ver keerde interpretatie van de wet. Onduidelijkheid bestaat wat een agent wel en niet mag. „Zestig procent van de 136 dodelijke slachtoffers van vorig jaar heeft zich niet eerst proberen te ver dedigen", aldus Selebi. Overigens blijken er ook slacht offers te vallen door kogels van collega's en doordat veel agen ten de hand aan zichzelf slaan. En dan is er nog de domme pech, die hier geholpen wordt doordat te veel mensen een wa pen op zak hebben en geneigd zijn het te snel te gebruiken. Atjehers rennen weg bij de basisschool die in brand is gestoken. Het leger en de rebellen beschuldigen elkaar van de brandstichtingen. Foto: EPA lokale onderwijsinspectie zou den in totaal 179 scholen ten prooi zijn gevallen aan de vlam men. Onduidelijk is wie verant woordelijk is voor de branden. Het leger en de GAM beschuldi gen elkaar van brandstichting. De rebellen strijden al 28 jaar voor onafhankelijkheid. Daarbij vielen ruim 10.000 doden. In de cember was er een vredesak koord en beloofden zowel Jakar ta als de rebellen de wapens neer te leggen. De regering be schuldigde de GAM er onlangs van zich te herbewapenen. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Vietnam was als eerste SARS-vrij. Singapore was bijna zover, maar kreeg toch weer een nieuw geval. Canada en Hong Kong hebben de epidemie on der controle en zelfs China regi streert steeds minder nieuwe besmettingen. Er is eigenlijk nog maar een plek in de wereld waar het corona-virus, dat de dodelij ke longziekte veroorzaakt, zijn opmars onverdroten voortzet: Taiwan. Gisteren telden de autoriteiten in Taipei over een periode van twee dagen twaalf doden en 39 nieuwe SARS-gevallen. Het to taal aantal slachtoffers komt daarmee op 52 en Taiwan heeft 383 geregistreerde patiënten. Niets wijst erop dat de epidemie al heeft gepiekt. Nadat de ver spreiding van het virus zich hoofdzakelijk had beperkt tot ziekenhuizen in de hoofdstad, is nu ook een ziekenhuis in Tai- wans tweede stad Kaohsiung getroffen, helemaal aan de an dere kant van het eiland, in het zuiden. De epidemie op Taiwan kent een grillig verloop. Het eerste geval was op 14 maart. Lange tijd prees Taiwan zich gelukkig dat de uitbraak relatief beperkt bleef, ondanks duidelijke tekort komingen in de eerstelijnszorg. Maar Taiwan had minder geluk bij een tweede en derde golf van besmettingen. Het aantal SARS- gevallen liep in rap tempo op. Herleiding van de besmettingen .bracht een opmerkelijk beeld naar voren. Vrijwel alle gevallen op Taiwan zijn terug te voeren tot negen personen, die het vi ms waarschijnlijk in Hong Kong opliepen. In 94 procent van de gevallen raakten patiënten in ziekenhuizen besmet. Van de 383 zieken gaat het bovendien in een derde van de gevallen om medisch personeel. De ontnuchterende cijfers geven aan dat Taiwan slecht was voor bereid op de epidemie. Het ex cuus dat Taiwan geen lid van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is - omdat China dat blokkeert - en dus onvoldoende op de hoogte was, ging zeker bij de tweede en derde golf niet meer op. De WHO gaf 22 maart een mondiaal alarm af en in april waren ook de autoriteiten op Taiwan bekend met de aard van het vims. Het medisch sys teem in het welvarende Taiwan had gefaald, concludeerden di verse commentatoren. De problemen waarmee de au toriteiten worstelen werden de afgelopen dagen opnieuw schrijnend zichtbaar. Politie en videocamera's moesten worden ingezet om te voorkomen dat mensen de hen opgelegde qua rantaine ontvluchtten. Een zie kenhuis in Taipei werd beboet omdat het bewust SARS-geval len had achter gehouden. Artsen en patiënten schoven elkaar de zwartepiet toe; dokters zouden verkeerde diagnoses steller, en zieken zouden symptomen ver zwijgen. En tenslotte dienden 145 artsen en verpleegkundigen in Taipei en K^>hsiung hun ont slag in. Ze we^brden SARS-pa- tiënten te behandelen omdat ze meenden dat ze zelf niet vol doende werden beschermd. De minister van volksgezond heid trok vorige week zijn con clusie en bood zijn ontslag aan. Maar Chan Chang-chuan, hoofd van een medische faculteit van de Nationale Taiwan Universi teit, wees er op dat gevecht op een veel lager niveau wordt uit gevochten, en verloren. „Het begint bij het management van een ziekenhuis", meent hij. Chan was na bezoeken aan een aantal grote ziekenhuizen niet erg hoopvol. „Het is voor het medisch personeel heel belang rijk dat het bij het uit- en aan trekken van beschermende kle ding de juiste procedures volgt. Maar bij heel veel verpleegkun digen was dat niet b?t geval."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7