Einde Konmar-formule in zicht ECONOMIE Snoepfabrikant Van Melle schrapt 200 banen Overheid trekt stekker uit ambitieus Twinning-project Vakbond: Slapen brandweer is werf Stork geeft Fokker nu ook tweede lev Weer 79 supermarkten worden Super de Boer of Edah Ahoid moet weer corrigeren 'Angst voor een nieuwe generatie kanslozen! 'Brussel' staakt voor pensioenen brussel - Een staking van meer dan 20.000 Europese ambtena ren heeft de EU gisteren vrijwel lamgelegd. Ze zijn boos op commissaris Kinnock die hun pensioenstelsel wil hervormen. EU-ambtenaren ontvangen een royaal inkomen en betalen wei nig belasting. Volgens de vak bonden zijn ze slechter af dan werknemers bij de Wereldbank of de Verenigde Naties. De EU- lidstaten, die samen voor de kosten opdraaien, vergelijken de arbeidsvoorwaarden echter met die van hun eigen werkne mers. Oud-directeur CPB overleden den haag - Prof. dr. Cees van den Beid, oud-directeur van het Centraal Planbureau (CPB), is maandag op 80-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1948 tot 1984 verbonden aan het CPB, vanaf 1966 als directeur. Hij legde de grondslag voor een sa menhangende analyse van con junctuur en structuur in de Ne derlandse economie. Van den Beid was ook buitengewoon hoogleraar macro-economie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. SN Brussels wil Sobelair inlijven brussel - SN Brussels Airlines, opvolger van het failliete Sabe na, wil de Belgische charter maatschappij Sobelair overne men. Sobelair, een oude doch teronderneming van Sabena, kan het op eigen benen niet redden en verkeert in acute fi nanciële problemen. Zonder overnamepartner dreigt binnen vier weken een faillissement voor Sobelair en het verlies van ruim 500 banen. Sobelair vliegt vooral voor touroperator Jetair. onderdeel van het Duitse TUI- CAO-overleg bij ABN opgeschort Amsterdam - De CAO-onder- handelingen voor de ruim 20.000 ABN Amro-medewerkers zijn gisteren opgeschort. De vakbonden en bank botsten op de behandeling van het pensi oen, aldus onderhandelaar Lee man van De Unie gisteren. De bank wil eerst het pensioen ver soberen, voordat ze over lonen en andere voorwaarden wil praten. De vakbeweging wil die volgorde andersom. MKB verontrust over bankkosten delft - Ondernemersorganisa tie MKB-Nederland zegt onaan genaam verrast te zijn door banken die hogere tarieven re kenen voor geldstortingen en provisie op wisselgeld. „Zelf standige supermarkten hebben een kostenstijging van wel 55 procent ten opzichte van vorig jaar", zegt de organisatie na on derzoek van het Vakcentrum Levensmiddelen. „De eensge zinde tariefsverhoging duidt op te weinig concurrentie tussen de banken", vindt MKB. Dit on derstreept de noodzaak voor een toezichthouder op bankta- rieven. De koepel zegt ook dat ondernemers veel meer risico lopen als ze hun contante geld gaan halen of brengen omdat er minder bankfilialen zijn. Apple opent meer eigen winkels Cupertino - Apple Computer, de luis in de pels van de com puterindustrie, heeft besloten om meer eigen winkels te ope nen. Het Amerikaanse bedrijf opent binnen een jaar onder meer zijn eerste buitenlandse vestiging in Tokyo. Apple be sloot twee jaar geleden met ei gen verkooppunten te begin nen uit onvrede over de kennis bij de 'gewone' detailhandels kanalen over Apple-computers. Sindsdien zijn er 57 zaken ge opend in de VS, die 650 miljoen dollar aan omzet boekten. De komende twaalf maanden zul len er twintig nieuwe bijkomen, aldus Apple-topman Steve Jobs. Problemen Essent met 5000 nota's assen/groningen - Zo'n 5000 Essent-klanten zijn de dupe ge worden van de overschakeling op een nieuw betalingsysteem. Zij hebben geen jaarafrekening of juist dubbele nota's ontvan gen. Klanten in noord-Neder land kregen als eerst een jaaraf rekening nieuwe stijl in de bus. Met als gevolg een storm aan klachten. Essent stuurt alle ge dupeerden binnenkort een brief en doet daarin een voor stel voor een betalingsregeling. den bosch/gpd - De supermarktformule van Konmar brokkelt steeds verder af. Moederconcern Laurus besloot gisteren om de 79 Konmar-supermarkten binnen een jaar om te bouwen tot eenvoudiger Super de Boer- en Edah- winkels. Hierdoor verdwijnen 500 banen. Daartoe beho ren zo'n 200 hulpkrachten. De Konmar-formule is al bijna twee jaar een zorgen kindje voor Laurus sinds in 2001 een poging van het Laurus-concem mislukte om met alle andere formules op Konmar over te schakelen. De winkels kampen met dalende omzetten en zijn verlieslijdend. Bij de Konmars werd over het eerste kwartaal 2003 een omzetdaling ge meten van 6,3 procent. Tijd dus om het mes er in te zet ten, zo concludeerden de nieuwe topman Bruijniks en zijn rekenmeesters. Laurus sluit niet uit dat de ook slecht renderende 45 Konmar Superstores worden omgebouwd. „Die winkels draaien ook niet zoals wij het graag zien, maar vallen buiten deze operatie. Daar wordt nog op gestudeerd, tot we de beste oplossing hebben gevonden. Dat zal niet te lang duren", zegt woordvoerder Kremer. Met name gespecialiseerde krachten in de Konmar-win- kels als bakkers, slagers en drogisten moeten voor hun baan vrezen. Voor dat ambachtelijke werk is geen plaats in de winkels van Super de Boer en Edah. Laurus schrapt bovendien nog eens 80 arbeidsplaatsen op de kantoren in Den Bosch, Helmond en Hoogeveen. Het voormalige hoofdkantoor van Edah in Helmond, waar nu nog 50 mensen werken, wordt helemaal uitgedund. „Harde maatregelen", noemt FNV-bestuurder Peters de ingrepen. „Dat de operatie zo omvangrijk zou worden hadden wij niet verwacht. Hoeveel mensen hierdoor hun baan verliezen, valt nog niet te overzien. Maai' Lau rus kan het niet maken deze mensen met een fooi naar huis te sturen nadat van de topmannen met vele miljoe nen afscheid is genomen." Laurus is volgens Peters al een tijdje geleden begonnen met een vacaturestop om meer ruimte te hebben voor overplaatsingen. De desastreuze regiefout onder leiding van de verguisde ex-topman Ole van der Straaten heeft een extra zware lading gekregen doordat de consument in mindere eco nomische tijden scherper kiest. De duurder geprijsde supermarkt, zoals Konmar, verliest steeds meer terrein aan winkels als Edah en Jumbo en discounters als Lidl en Aldi. Vorig jaar realiseerden alle Laurus-formules nog wel omzetgroei: Super de Boer 7,3 procent, Edah 4,2 procent en Konmar 0,7 procent. enschede/gpd - Vernieuwende bedrijven helpen met financie ring, advies en huisvesting, zo dat Nederland kan meedoen of misschien zelfs vooroplopen in de kenniseconomie. Dat was de ambitieuze doelstelling bij de oprichting van Twinning in 1998, een initiatief van toenma lig minister van economische zaken Hans Wijers en oud-Phi- fips-topman Roel Pieper. Het mocht allemaal niet zo lopen: gisteren besloot staatssecretaris Joop Wijn van (economische za ken) een punt te zetten achter het 'zaaikapitaal-fonds'. Pieper vindt het besluit 'simplistisch en naïef'. Er was wel veel gezaaid, maar te weinig geoogst en niemand had zin het werk voort te zetten. Twinning liep al op zijn laatste benen. Er waren na het knappen van de intemet-zeepbel nog maar wei nig kansrijke bedrijven om geld in te steken. Twinning kon 'durfkapitaal' beschikbaar stel len aan innovatieve nieuwe be drijfjes in de informatie- en communicatietechnologie (ICT) maar wel altijd op basis van een minderheidsbelang. Andere financiers, zoals banken, bleken de laatste tijd nog maar weinig trek te hebben om geld in die sector te pompen, onder meer vanwege het ontbreken van perspectief op een rendabe le bedrijfsvoering. Ook de jonge bedrijven die wel door Twin ning gesteund werden, kregen het vaak moeilijk door de eco nomische tegenwind. Staatssecretaris Wijn zei gisteren dat wordt gezocht naar een 'ver antwoord beheer van de reste rende participatieportefeuille' van Twinning. Volgens Wijn wa ren er geen andere marktpartij en geïnteresseerd in voortzet ting van het project, zodat hij 'niets anders kon' dan het initia tief opheffen. Twinning kreeg van de overheid en een groep van tien kapitaal verstrekkers ruim 40 miljoen eu ro om in kansrijke bedrijven te steken, via financiering, advies en huisvesting. Van dat geld is inmiddels veel verdampt. Alleen al in 2000 verloor Twinning bij na 20 miljoen op zijn participa ties. Op de eigen website meldt Twinning daar niets van, wel wordt vermeld dat 35 van de bij na 60 Twinning-bedrijven nog actief zijn 'en met steun van Twinning aan hun toekomst werken'. Roel Pieper noemt het besluit om Twinning te beëindigen 'kortzichtig'. „Het stoppen is al leen maar gebaseerd op achter- uitkijken na wat er in de inter netwereld is gebeurd. Maar Nederland heeft juist nu behoefte aan vernieuwing en Twinning was in mijn ogen een belangrijke incubator voor zulke bedrijven. Het was de eerste in zijn soort in Europa en vervulde een voorbeeldrol." Bij de vestiging van Van Melle in Breda verdwijnen 120 tot 130 arbeidsplaatsen. Foto: GPD/Thom van Amsterdam Snoepproductie deels naar Rusland en Polen breda/gpd - Snoepconcem Per- fetti van Melle (Mentos en Frui- tella) schrapt zo'n 200 van de 1400 banen in Nederland. De productielijn voor Meller in Bre da waar ruim 800 mensen wer ken verhuist naar Rusland en er wordt in ondersteunende dien sten gesneden. Dat kost 120 tot 130 banen. Verder verkoopt het concern nog dit jaar de Ver- duijn-vestiging met 115 werkne mers in Breskens aan concur rent Napoleon, waardoor onge veer 70 arbeidsplaatsen verloren gaan. De vestigingen in Hoom (100) en Zaandijk (50) worden samengevoegd tot één fabriek in Hoom. Net als Italië, waar moedercon cern Perfetti is gevestigd, is Ne derland een van de belangrijkste afzetmarkten. Het snoepcon cem met een omzet van 1,3 mil jard euro wil in Nederland de productie zo herschikken dat er per snoepsoort slechts één fa briek overblijft Directeur personeelszaken Van Dijk vindt het heel zuur dat goeddraaiende Mellerlijn moet verhuizen. „We gewoon niet an ders. De 'Bredase' Meller is door de dure euro in Rusland voor steeds minder mensen betaal baar Wij zijn vrijwel de enige snoepfabrikant die er geen eigen productie heeft. Dat drijft de kosten op omdat we ook 20 tot 40 procent invoerheffingen moeten betalen". De snoepfa brikant rekent erop in de zomer van 2004 in Rusland te kunnen starten. De overige maatregelen zijn vol gens hem onontkoombaar doordat steeds meer fabrieken door overcapaciteit met verlies draaiden. „Dan moet je de kos ten goed tegen het licht houden en hardsnoep zoals we in Bres kens maken, is nu eenmaal niet onze specialiteit. Napoleon kan dat veel beter maar in afgeslank te vorm." De Fruittella-productie wordt overgeheveld van Breskens naar Weert en naar de vestiging in Polen. In Hoom moeten binnen 1,5 jaar ook de 50 werknemers uit Zaandijk aan de slag. De oude tum-tum-fabriek aan de Zaan wordt verkocht. De fabriek in Hoom gaat drop (Kiene), wine- gums en verwante 'jellies' pro duceren. De vakbonden leggen zich niet zonder slag of stoot bij de plan nen neer zegt bestuurder Van Loon van de Unie. „Wij willen goed kijken naar nut en nood zaak hiervan. Als die is aange toond, volgt een pittig gesprek over het sociaal plan." De vorig jaar geïntroduceerde nieuwe Konmar-formule ha merk extra service voor de klanten. De luxe winkelformule j het veld weer ruimen. Foto: ANP/Koen Suyk rotterdam/anp - Als een Rotter damse brandweerman in diensttijd op de kazerne moet slapen om zo snel mogelijk te kunnen uitrukken als er brand uitbreekt, is hij dan aan het werk of niet? Volgens de Abva- kabo FNV blijkt uit een uit spraak van het Europese Hof in oktober 2000 over de werk- en rusttijden van een Spaanse arts van wel, maar dat blijkt niet uit het loonstrookje. De Abvakabo wil duidelijkheid scheppen door een proefproce- dure te starten namens de Rot terdamse brandweerman F. van Hengst. Volgens de vakbond is het 'SIMAP-arrest' niet alleen van toepassing op brandweer mannen. maar geldt de uit spraak ook voor veel werkne mers in de zorg en bij de politie. Het ministerie van sociale zaken houdt volgens vice-voorzitter E. Snoeij van de Abvakabo de boot af in de discussie over arbeids tijden wegens de grote gevolgen van het arrest. De personeels kosten in de zorg en bij andere overheidsdiensten waar zoge noemde aanwezigheidsdiensten worden gedraaid, kunnen vol gens haar flink oplopen als ge volg moet worden g< de uitspraak. Over ongeveer een t wacht de Abvakabo rechter te stappen. D de bond eerst nog j u de formele werkgev brandweerman, het 1 K burgemeester en n van Rotterdam. Van i ct diensten die Van Hei in wordt volgens de Ab h ten onrechte acht 1 |e merkt als rusttijd, „h n een bed op de kazen 0: uren moet hij paraat een brand uitbreekt, anders dan thuis", ali ct vocaat L. Ongenae. De raadsman benadi n cliënt niet probeert '1 ft te worden', maar d |e een principekwestie, er onduidelijkheid werk- en rusttijden de vraag of sprake soenlijke arbeidson den. Volgens Europi nen geldt een maxii u week van 48 uur, Hengst draait volgende) stroken wel eens wel >e uur. Wat doen we n m die hij slapend doorb n Extra werk door revisie toestellei 1 u door Peter de Brie hoogerheide/gpd - Na de Fok ker 100 wordt nu ook de Fokker 50 opnieuw gelanceerd. Toestel len van dit type die waar ook ter wereld aan de grond komen te staan, krijgen bij Fokker Services in Hoogerheide groot onder houd en modificaties om te worden doorverkocht aan nieu we gebruikers. „Het personeel bij Services heeft het flink druk", vertelt een tevre den woordvoerder D. Kors van Stork, moederconcern van di verse Fokkerbedrijven. Goed nieuws kan het vliegtuigonder houdsbedrijf ook wel gebruiken, want vorig jaar werd besloten om 300 van de 675 banen te schrappen. Inmiddels is 200 mensen de wacht aangezegd, maar moge lijk pakt de tweede fase van de reorganisatie gunstiger uit dank zij de plannen FuturelOO en Fu- ture50. Om de Fokkervloot vliegende en dus onderhoudsbehoeftig te houden, sloot Stork in februari al een alliantie met motorenfa brikant Rolls-Royce met als doel tbl Fokker 100's die met de noodlijdende ma en US Airways en An M lines aan de grond w opgelapt door te sir*1 nieuwe gebruikers. „Momenteel arriveert gerheide elke twee, een Fokker 100 die 1 sen voor de Duitse m schappij Germania 'S1 Kors. „Voor de Fokk 'e{ ben we nog geen e( drachtgever, maar e Jjj hoopvolle contacten 200 toestellen teller 11 50-vloot staan er verspreid moment» weridoos 'beton te et< P1 Bij de presentatie vai151 re50-plan in Lisse m gisteren bekend dat a "t ject wordt deelgenon re leveranciers Pratt (propellormotoren) (avionica), Dowty Messier Dowty (lan< len) en Aircraf Braki (remsystemen). Zij lU service, onderdelen steuning aan lucht15 schappijen voor mii n' jaar. e| Pij zaandam/anp - Supermarkt- concem Ahold heeft gisteravond moeten toegeven dat er fouten zijn geslopen in zijn afgelopen vrijdag gepubliceerde omzetcij fers. Het concern, dat in grote moeilijkheden verkeert door boekhoudkundige malversaties, gaf een kleine 400 miljoen euro omzet te weinig op. Ahold blijkt zich vooral te heb ben verrekend in Zuid-Amerika, waar de dochtermaatschappijen te koop staan. Zo werd de omzet over 2001 veel te laag aangege ven. Er stond 917 miljoen euro, waar 1,27 miljard had moeten staan. Bij de omzet in Europa maakte het bedrijf in het staatje van het vierde kwartaal over 2002 een fout die circa 40 mil joen miljoen scheelde. Er stond 3,42 miljard wat 3,46 miljard moest zijn. Het supermarktconcern zegt dat de accountant de cijfers niet heeft gecontroleerd. Ahold ver ontschuldigt zich voor het abu sievelijk vermelden van incor recte cijfers in het voorgaande persbericht." Het is de tweede verontschuldiging in een week. Vorige week dinsdag op de aan deelhoudersvergadering veront schuldigde de directie zich voor de gebeurtenisssen in de VS, waar dochteronderneming US Foodservice de winst met 880 miljoen dollar heeft opgeblazen. Schoolverlaters dreigen weer uit de boot te vallen (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 473-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl door Achille Prick den haag/gpd - De cijfers liegen er niet om. In een jaar tijd is de jeugdwerkloosheid in Nederland gestegen van 63.000 tot 90.000. Het gaat daarbij om jeugdigen tot 24 jaar die een baan zoeken van tenminste twaalf uur in de week. Nog niet zo lang geleden stelde het Centraal Bureau voor de Statistiek vast dat er sinds de ellendige jaren tachtig in Neder land eigenlijk geen sprake meer was van jeugdwerkloosheid. In middels zit één op de tien jonge ren thuis omdat er geen werk is. Als we van de werkloosheid in de jaren tachtig één ding heb ben geleerd is het dat je jonge ren nooit een uitkering moet ge ven", reageert Jan van Zijl, voor zitter van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI). Jarenlang was Van Zijl in de Tweede Kamer de werkloosheidsspecialist van de PvdA en nu adviseert hij de overheid bij de bestrijding er van. „Een half jaar werkloos is niet zo'n probleem maar als een jongere langer werkloos is, kun je hem of haar bijna afschrijven. Als de economie aantrekt, staat er immers een nieuwe lichting schoolverlaters klaar die goed koper is en actueler opgeleid." Eind jaren tachtig werd alles ge daan om jongeren aan een baan te helpen. Via het Jeugdwerkga rantieplan kregen jongeren ge subsidieerd werk of werden ze via omscholing naar een baan geleid. „Die middelen hebben we een tijdje niet nodig gehad, maar moeten nu weer snel uit de kast worden gehaald", stelt Van Zijl. „Wat dat betreft heb ben we nu erg veel hinder van de politieke instabiliteit. De Geus (minister van sociale za ken en werkgelegenheid, red.) kon amper zaken doen in het demissionaire kabinet, terwijl dat nodig is om de snel oplo pende jeugdwerkloosheid aan te pakken." Van Zijl hoopt dat De Geus, die hoogstwaarschijnlijk ook in het nieuwe kabinet minister blijft, snel aan de slag gaat met de jeugdwerkloosheid. „Hij heeft gezegd zich daar wel sterk voor te maken, maar ik kan op dit moment nog niet inschatten of hij binnen de nieuwe regering ook echt extra geld los krijgt om elke jongeren aan een baan of extra opleiding te helpen. Wat mij betreft is het topprioriteit, want het is veel belangrijker om een 18-jarige aan de bak te krij gen dan een 63-jarige." Het is een bekend gegeven: bij snel stijgende werldoosheid in tijden van recessie zijn de jonge ren op de arbeidsmarkt als teer ste de klos. Heel simpel: jonge ren moeten het hebben van nieuwe banen en vrijvallende vacatures. Nu de economische groei zich al twee jaar rond de nullijn beweegt en we sinds kort officieel van een recessie mogen spreken, komen er weinig nieu we banen bij en nemen veel werknemers het zekere voor het onzekere en blijven ze zitten waar ze zitten. Het CBS meldde gisteren dat de werkloosheid ten opzichte van een jaar geleden is gestegen met 102.000 werkzoekenden tot 329.000. „De stijging is even hard als in de jaren tachtig, maar in absolute getallen zitten we nog ver af van de 900.000 werklozen destijds", licht hoofd macro economie M. Vergeer van het CBS toe. „Toen waren er ook structurele problemen: arbeid verdween naar lagelonenlanden en de ontslagenen konden niets anders. Nu zijn we een dien Is steneconomie en als(ie. junctuur even aantrel dereen weer snel aan Laten we trouwens ni g dat 90 procent van de een baan heeft of op 9 Van Zijl ziet het ook zwart. „De jaren tad., rampzalig: een failliet 311 hoge rente, hoge infla ziek bedrijfsleven enj nog eens de grote gre boomers die aan het v 8 ten. Nu hebben overtlrd drijfsleven ondanks a zaakjes beter voor elk nen we een lage inflai 2 den we vooral getroffi wereldwijde conjunct Als die aantrekt zal d< genheid dat ook doenldf Ier dan voorheen wat n( snelle vergrijzing zulli J11 straks eerder arbeidsl s kort komen dan te vef31 ben."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6