Haas zoekt contact met havik GESPREK VAN DE DAG ^sporingen 3dedelingen Hoe politie en criminelen soms 'praten' via gecodeerde krantenadvertenties t 7 X ia Beste Arie, sorry er was een misverstand, natuurlijk willen wij komen. Wil je mij overdag bellen. Vriendelijke groet Her man. Kenmerk: 307408. Twee tuitjes WOENSDAG 21 MEI 2OO3 DAGELIJKS LEVEN r K«y\-r vvenpe.UA ock MN -ZJ\l Hu60 we- WEL HELEAVAaU UUjk. V/NPEAJ MENSELIJK INGE DIEPMAN is in verwachting. Dat is de reden dat de 39-jarige presentatri ce van het discussieprogramma B&W de afgelopen tijd verstek heeft moeten la ten gaan. De Vara liet eerder weten dat de presentatrice afwezig was wegens ziekte. De oorzaak daarvan blijkt redelijk onschuldig, aldus een Vara-woordvoer- der. Diepman had last van maagklachten. „Normaal zijn die met medicijnen prima te behandelen, maar die mag ze nu juist vanwege de ZWANGERSCHAP niet nemen." Clairy Polak en Felix Meurders hebben de presentatie van haar overgenomen. De presentatrice maakt volgens de Vara in elk geval in september weer haar opwachting, bij aanvang van het nieuwe seizoen B&W. Pas later in het najaar gaat ze met zwangerschapsverlof. Diepman heeft met haar vriendin al een dochter. Twee jaar geleden verloor ze haar zoontje kort na zijn geboorte. DAVID BECKHAM heeft het weer voor elkaar: alle camera's van de Britse boulevardbladen zijn gericht op zijn nieuwe KAPSEL. Deze keer zijn het strak ingebonden vlechtjes met kralen geworden. Eerder wist de aanvaller van Manchester United de aandacht onder meer te trekken met een vrijwel gladgeschoren schedel, opgetiste pieken en een soort ha nenkam. En ook al wordt er door kappers op gewezen dat het langdu rig strak inbinden van het haar kan leiden tot vroegtijdige kaalheid, veel Britse jongens volgen hun idool blind. Dat heeft al tot een conflict geleid. Een 14-jarige werd van school gestuurd omdat de directie geen jongens met kralen in het haar in de klas wil. Zijn vader overweegt een aanklacht wegens discrimina tie. Meisjes mogen immers wél vlechten met kralen dragen. Foto: EPA OPRAH WINFREY gaat toch maar niet met pensioen. De Amerikaanse talkshowpresentatrice heeft haar contract bij televisieproducent King World Productions met twee jaar VERLENGD tot 2008, zo maakte het bedrijf maandag bekend. Na haar vorige contractverlenging kondigde Winfrey (49) aan dat ze na het seizoen 2005-'06 zou stoppen met haar wereldwijd uitgezonden talkshow. Bovendien besloot ze toen het oorspronkelijke aantal van 145 uitzendingen per jaar te reduceren tot honderd in 2004 en 75 in 2005. Omdat de kijkcijfers de afgelopen tijd aantrekken en de serie steeds meer jonge kijkers trekt, heeft Win frey besloten toch door te gaan. De komende vijf jaar maakte ze 130 uitzendingen per jaar, meldde King World. Hoeveel geld ze er mee ver dient is niet bekendgemaakt. Foto: GPD De 41-jarige Brit Pen Hadow is als eerste mens ALLEEN en zonder moderne hulpmiddelen naar de NOORDPOOL gelopen. In tegenstelling tot andere avon turiers maakte hij geen gebruik van tussentijdse voedselvoorziening en bijzon dere hulpmiddelen. Het was Hadows derde poging. Na een tocht van 764 kilo meter vanaf Ward Hunt Island aan de Canadese zijde van de Noordpool bereikte hij maandag zijn doel. Hij deed er lopend en kruipend 64 dagen over, een dag minder dan het doel dat hij zich had gesteld. Tijdens zijn barre tocht moest Ha dow, op de foto bij het begin van zijn reis, het zien vol te houden bij temperatu ren tot min 45 graden. Toch kreeg hij ook te maken met grote stukken open wa ter, omdat het ijs was gesmolten. Het moeilijkste moment was op 30 april, toen Hadow door dun ijs zakte en tot zijn oksels in het ijskoude water zonk. Daarbij verloor hij een ski en liep hij bevriezingswonden op. Foto: AP Heel af en toe staan ze tussen de gewone kleine advertenties in de krant: gecodeerde berichten waarmee criminelen en politie met elkaar communiceren. Onlangs werd de me thode weer toegepast door de afpersers van het Ahold-concern. Het is voor criminelen een relatief veilige manier om contact te onder houden met de politie. Vooral tijdens ontvoe ringen en afpersingen wordt deze methode gebruikt. 'Het weiland is groen voor de haas'. Deze advertentietekst stond in 1983 tussen de overige annonces in De Telegraaf. Voor vrij wel iedereen was het een onbegrijpelijk be richt, maar de ontvoerders van wijlen Fred dy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer wisten op dat moment dat de familie bereid was het gevraagde losgeld te betalen. Wil van der Staaij (53) tikte in november 1983 deze Speurder, zoals de kleine adver tenties in het ochtendblad heten. „Dat ge beurde heel stiekem, als de anderen pauze hadden of naar huis waren. Ik moest na tuurlijk mijn mond houden, en soms was dat best moeilijk, want mijn collega's vroe gen zich steeds af hoe ze daar toch terecht waren gekomen. Ik was bij mijn toenmalige chef Joost Wertwijn geroepen en hij vertelde me ervan. Ik moest plechtig beloven het met niemand te bespreken en dat heb ik - zolang de ontvoering duurde - ook gedaan. Het ging tenslotte om mensenlevens." In totaal heeft ze zo'n vijf van die gecodeer de berichten ingetikt. De teksten van de po litie kwamen via haar chef op haar bureau. Hoe de berichten van de ontvoerders bij de krant binnenkwamen, weet ze nog steeds niet precies. „Ze zouden via een bijkantoor zijn aangemeld. Er was wel steeds contant voor betaald." Heineken en Doderer wer den na de 'haas-advertentie' bevrijd. Ze hadden toen 22 dagen vastgezeten in een loods in het Westelijk Ha vengebied in Amsterdam. Ze werden geruild voor 35 miljoen. De ontvoerders hadden doelbewust gekozen voor de advertentie-me thode, weet misdaad verslaggever Peter R. de Vries, die zich intensief met deze zaak heeft bemoeid. „De ontvoer ders hadden de politie laten weten dat er op deze manier gecom municeerd zou wor den, en niet anders. Ze hadden Ab Doderer een bandje laten inspre ken waarop de code woorden werden gege ven. Omdat boeven ook vaak grappenma kers zijn, hadden ze gezegd dat er steeds ja gerstermen zouden wor den gebruikt. Ze hadden voor zichzelf adelaar en havik bedacht, en de politie moest zich bekend maken via haas en muis. Och, dat soort spelletjes hoort er een beetje bij." Al eerder had de tekst 'Silhouet, wie is HAAS, als weiland groen is, mijn haasleven is bekend, kontakten onderhield ik altijd' in de krant gestaan. Het gebruik van dergelijke advertenties heeft de ontvoerders uiteinde lijk overigens niet uit de handen van de wet kunnen houden. Alle drie werden ze korter of langer na de bevrijding van de slachtof fers aangehouden, maar een deel van het losgeld is nog altijd zoek. In de historie van de Nederlandse misdaad is de haas-advertentie waarschijnlijk de eer ste gecodeerde tekst tussen politie en crimi nelen. Volgens De Vries heeft de methode zowel voor-als nadelen, maar is ze toch rela- tief veilig. „De politie kan je telefoon niet traceren, en dat is in de opsporingsmetho diek vaak een heel precair onderdeel." De nadelen zitten volgens de misdaadverslag gever in de presentatie aan de krant „Je moet je tekst wel doorbellen. Of nog gevaar lijker, een mannetje of vrouwtje naar een of ander bijkantoor toesturen. En dan moet er nog betaald worden, ook daar kan iets fout mee gaan. Het is en blijft een riskante on derneming, net als telefoneren of brieven sturen." In 1987 maakte Ferdi E., de ontvoerder en moordenaar van Gerrit Jan Heijn, ook ge bruik van de code-advertentie. Hij bepaalde dat er middels 'Johan' en 'Maria' contact zou worden onderho Toen 'Maria' vro het met 'Joha liet de ontvi direct van I horen. Hi de een bi sleutels v Heijns ai een bandp diens stei De tweed vertentie I „Johan, ik kende je s de trein. moeten p Maria". D voerder re de met zijn eis: 4 miljoe den en diama Dat was op kon mijn niet uitvoert de volgende morge plaatsten de familie 1 de politie de advertentie zo kunnen we niet praten, je vi is uitgesloten'. Een dag later verhoog di E. in een boze brief het losgeld. Na maand zonder contact vroeg de fami af of Heijn nog wel in leven was. De volgende advertentie 'Hoe heette zwarte kruier op Aruba?' moest daar woord op geven, want alleen Heijn k op reageren omdat hij kort voor zijn ring tijdens zijn zilveren huwelijksfee Aruba was geweest. Ferdi E. stuurde woord de pink van Heijn op. De Aho man was echter al de eerste dag van ontvoering vermoord. Ferdi E. werd i delijk in april 1988 opgepakt nadat bi van het losgeld in Amsterdam-Noord opgedoken. Het gebruik van gecodeerde advertei vrij bijzonder, omdat hij alleen bij afj en ontvoeringen w gebruikt De politk er altijd op in. De\ Als politie sta je ii soort gevallen met tegen de muur. Mi naarmate je langer tensiever commun is er meer kans dal ontvoerders of afp een fout maken." Een paar weken te werd opnieuw geb maakt van gecodet krantenadvertentM de afpersers van h Ahold-concern. Ze gonnen op 3 april i eis van een losgeld enkele miljoenen In april schoten ze Drenthe en Overijl willekeurige huizei AH-filialen. De pol het duo pas op 4 n houden nadat via i vertentie op 2 mei was gezocht met d ders. Aan de vraag 'Best sorry er was een m stand, natuurlijk w t wij komen. Wil je a Y overdag bellen. Vri lijke groet Herman ze gehoor. Het tele V sche contact dat h volgde, deed de ve ten vermoedelijk d om, omdat de poli|l foontjes eenvoudig lokaliseren. De vei lijke daders zijn im gearresteerd en wa op hun proces. De Vries verwacht methode in de toe niet vaak meer zal toegepast „Crimii weten maar al te g geavanceerd de op ringstechnieken va politie zijn. Ik denl dat ze meer via int berichten gaan we kunt dan nog anoi werken, en iedere neel is altijd op zot de voor hem veilig thode." Irene Nieuwenhuijt Illustratie: Wim Stevenhagen Niet alle technische verbetering is vooruitgang. Dat constateerde ik deze zondag en niet voor het eerst. We hadden met ons achten onze literaire leesclub. Dat ge beurt eens per twee maanden en de plaats van samen komst rouleert. Eigenlijk zijn we een club van tien, maar twee waren er verhinderd: Frankrijk, een confe rentie, druk, druk, druk. Ditmaal was goede vriendin Marijke de gastvrouw. Zij woont prachtig aan de Ou de Gracht in Utrecht. Helaas ontkomt ook de Domstad niet aan de cityloop. Dat is een gesel waarbij een stad een dag lang ondersteboven gaat, daarbij menig ver- keersinfarct oploopt en waarbij ondertussen door gaans slecht getrainde mannen en vrouwen naar een hartvergroting en bijbehorend herinneringskruis solli citeren. In Utrecht hadden ze de singels aangewezen als locatie voor zulk onverantwoordelijk gedrag. Voor iemand die voorzichtig was met lijf en leden en de au to had genomen was de historische Oude Gracht schier onbereikbaar. Niet aflatende vasthoudendheid was het devies, maar Marijke en de technische vooruitgang die haar omringde, waren wél de beloning. Zij had recen telijk haar huis drastisch gerenoveerd. Daarbij had in het bijzonder de keukenmaffia toegeslagen. Die had alsof het de nieuwe polders betrof een echt kookeiland drooggelegd. Bij het raam hing nieuwe verlichting, spreke/id tivee witte handdoeken, tot je de stekker in het stopcontact stak. In de keuken waren ranke zwarte kasten bevestigd - kwistig toegerust met uitdagende meetapparatuur - die reikten tot historische hanebal- ken. Mocht de quiche of appeltaart nog ooit misluk ken, dan zou dat niet liggen aan de gulle aanwezig heid van die wijzers, controlelampjes en -panelen. Veruit meest opvallend en begerenswaardig was een koffiezetapparaat, helemaal weggewerkt in één van die kasten, een icoon van de culinaire idealen van de vroege 21ste eeuw. Men kon er terecht voor espresso, cappuccino en zelfs voor 'gewone' koffie. Twee iele tuit jes staken uit strenge verticale lijnen. Voor elk kopje één. Dat zou niet opschieten. Zij die vertrouwen haas ten niet, zoals de Bijbel leert. Maar wij van de leesclub hadden allemaal haast, ofschoon een enkeling toch re delijk bijbelvast is. Marijke had voor heerlijke taart ge zorgd, aanlokkelijk op de keukentafel uitgestald. Dus wat gebeurde? Wij vielen schielijk op de taarten aan. Het sophisticated koffieapparaat beende het niet bij, zoals een kreupele marathonloper die de feiten niet onder ogen wil zien. Het gezamenlijk koffiedrinken als sociaal gebeuren bleek van meet af ondermijnd. Wachten en ieder op zijn beurt. Koffiezetapparaten zijn bedoeld voor mensen op zichzelf, dan wel slechts opzijn tiveeën of geneigd tot zelfkwelling. Volgende keer vertrouwt de club derhalve weer gewoon op de ouderwetse koffiepot en zal Marijke de melk kloppen in een navenante steelplan. Weg die nieuwlichterij, le ve de traditie. Meisjes uit de betere kringen ten tijde van koningin Victoria die gingen trouwen, kregen van hun moeders het advies: 'Lieve kind, ga achter over liggen en denk aan Engeland'. Dat hadden die moeders in hun tijd zelf ook gedaan en de groot moeders niet anders. Koningin Victoria bestierde niet voor niets langdurig een wereldrijk. Daarom werd traditie in Engeland zo heilig en kunnen wij hier best met meer respect met oude koffiepotten omgaan. Daarom verheug ik me zo op Lodewijk de Waal van de FNV. Hoor hem dood en verdoemenis uitspreken over een kabinet dat er nog niet is, maar vol gens de traditie van Lodewijk en diens voorgangers nog ongeboren al sociaal diep in het moeras is weggezonken. De jongedames uit de high society gingen op hun rug dachten aan Engeland en de den hun plicht. De vakbondsmannen doen de hunne. Op traditie en koffie ou derwets moeteen natie zuinig zijn. Wie wil er nog een kop?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2