SERVICE Salade met gerookte zalm Aanhoudend nat Cryptogram HOC 160 WOENSDAG 21 MEI 2003 CD VAN DE DAG Genre: Klassiek/wereldmuziek Ligeti/Reich/Aka Pygmies Pierre-Laurent Aimard/Aka Pygmees: African Rhythms Teldec Classics 8573 86584-2 De muziek van Pygmeeën is allesbehalve achterlijk. Prikkelende stelling, maar ze kan preciezer worden geformuleerd. Volgens twee internationaal bekende musicologen bereikte de westerse cultuur slechts één keer. tijdens de Ars Nova van de veertiende en vijftien de eeuw, een zelfde gecompliceerd niveau in polyfone muziek. Dat maakt alleen al nieuwsgierig naar deze cd. Ze is de registratie van een ontmoeting tussen Aka Pygmeeën uit de Centraal-Afnkaanse Republiek en de muziek van Steve Reich en Györgi Ligeti. We heb ben hier te maken met twee hedendaagse componisten met een buitengewoon grote belangstelling voor niet-westerse culturen. Ze worden vertegenwoordigd door de Franse pianist Pierre-Laurent Aimard, die overigens even makkelijk Beethoven uit de vingers slaat als Reichs Clapping. Tegenover de pure, gelaagde en trance- opwekkende zang uit Donker Afrika plaatst hij bijvoorbeeld Lige- ti's ritmische, maar even vreemd in zichzelf gekeerde Etude nr. 8, Fem. Na verloop van tijd valt elk onderscheid in stemming weg. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Kinderreisgids Rik Zaal Alles over Spanje Uitgeverij: Ouerido Prijs: 12,95 Deze zomer op vakantie naar Spanje? Vertrek dan vooral niet zon der de reisgids Alles over Spanje. Want dit ideale leesboek, geschre ven voor kinderen vanaf negen jaar, staat vol lezenswaardige zaken over wat het land naast de zonovergoten Costa's zoal te bieden heeft. Auteur en Spanje-kenner Rik Zaal (ook bekend als tv-pro- gramma-maker van "Villa Achterwerk heeft een kostelijk reisgids je samengesteld over dit Iberische schiereiland, dat overigens niet alleen kinderen boeit. Naast uitgebreide informatie over steden en hun bezienswaardigheden worden ook de Spanjaarden zelf onder de loep genomen. Bijvoorbeeld over hun gewoonte in een bar alles op de grond te werpen, hun on-Nederlandse etenstijden, hun gok lust en de vele herrie die ze maken met hun luide stemmen. Maar ook staat beschreven hoe Johan Cruijff nog geliefder werd in Cata- lönië door zijn zoon de naam lordi te geven. San Jordi is de be langrijkste heilige in deze streek waarvan Barcelona de hoofdstad is. Het boek, waarin wetenswaardigheden over bijvoorbeeld Co lumbus, stierenvechten en Salvador Dali ook niet ontbreken, is ge- illustreerd door Sylvia Weve. KOKKERELLEN Direct na de Tweede Wereldoor log werd in ons land een extra hoge belasting geheven over goederen, drank en voedingsmid delen die men als 'uitgesproken luxe' beschouwde. Dat gold ook voor gerookte zalm. Al vrij snel verschenen er surrogaten op de markt Vrijwel al die 'vervangers' zijn al lang weer ver dwenen zoals ook de weeldebelas ting er niet meer is. Het sur rogaat voor gerookte zalm bestaat niet meer. En terecht. Zalm beschouwen we, sinds ze wordt gekweekt, allang niet meer tot de uitgesproken luxe voedingsmiddelen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 100 gram waterkers; 3 grote aardappelen, geen afkokers; 1 bleekselderijstengel; zout; 1 dikke (ca. 5 mm.) plak gerookte zalmfilet ca. 175 gram; 1 ei, hard gekookt, grof gehakt of tweemaal door de eiersnijder; 2 tomaten, ontveld, vruchtvlees in blokjes (ca. 7 1/2 mm) gesneden; 1 bosuitje, met veel fris groen, gesnipperd. Voor de dressing: 2 theel. kruiden(dil- le) azijn of -edik; witte peper uit de molen; 1 mespunt fijne Fran se mosterd; 3 eed. (zonne- bloemjolie; 1 eetl. fijngesneden bieslook. Spoel de waterkers enkele ma len in ruim koud water. Neem worteltje en de dikste stelen weg. Maak de waterkers droog (slacentrifuge). Schil de aardap pelen en snijd ze in blokjes (5 mm.) Doe hetzelfde met de bleekselderijstengel. Zet de aardappelen op met ruim ko kend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de aardappe len niet veel langer dan 3 minu ten koken. Stort ze op een zeef en laat ze uidekken, opdrogen en koud worden. Snijd de zalm eerst in plakken (ca. 7 1/2 mm. dik), vervolgens in smalle repen en daarna in kleine blok jes (ca. 7 1/2 mm). Maak de dressing door eerst azijn of edik te ver mengen met wat zout, peper en mosterd. Klop zodra het zout is opgelost de olie er door. Schep in een kom zalm, bleekselderij, aardappelen, ei, to maten en bosui luch tig door elkaar. Spren kel de dressing er over en schep alles nog maals heel luchtig om. Presentatie: Verdeel de waterkers als bedjes op de (ge koelde) bordjes. Schep de salade in het midden er op. Strooi er bieslook over. Geef er sneetjes licht geroosterd wibrood bij en zet een schaaltje met boter(balletjes) op tafel. Tip: In plaats van gerookte zalmfilet aan een stukje kunt u ook ge rookte zalmsnippers nemen. Oorspronkelijk waren het af snijdsels van gerookte zalm. Mede door de grote vraag naar dergelijke producten ziet het er naar uit dat met name de ge kweekte zalmen vrijwel geheel als snippers worden aangebo den. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES Naast de dagelijkse controles wordt er vandaag ook gecontroleerd op de Al bij Eemnes en A4 bij Leiden. Donderdag: Al 2 bij Wad- dinxveen enA59 bij Moerdijk. Vrijdag: A44 bij Sassenheim en A67 bij Eersel. Zaterdag: Al bij MuidenA20 bij Nieuwerkerk a/d IJssel. Zondag A76 bij Nuth en A29 bij Barendrecht. i V Verwachting voor morgen l' 14° HET WEER door Jan Visser Op de nadering van het warmtefront van een nieuwe depressie neemt vanavond de bewolking toe, de ko mende nacht gevolgd door regen. Morgenochtend trekt het regengebied weg, later op de dag gaat het onder invloed van een frontale storing opnieuw rege nen. De wind waait uit het zuidwesten en is meest matig van sterkte. De temperatuur loopt op naar een graad of 17-18. Vrijdag trekt het front weg en klaart het waarschijnlijk wat op, maar helemaal in kannen en kruiken is deze ontwikkeling niet. Het front zou namelijk boven ons land kunnen blijven haperen en dat zou opnieuw enige tijd regen kunnen betekenen. Ook in het weekeinde blijven de regen- en/of buien kansen vrij groot en wordt het niet veel warmer dan een graad of 17. Op enkele meest kortstondige, hoofdzakelijk 'binnenlandse' buien na, verliep de ochtend gisteren droog. Gistermiddag trokken cluste rende buien vanaf de Noordzee het land binnen, aan het eind van de middag werd het met name in het oosten buiig. In Uitgeest viel in de late middag in een kwartier tijd 13 mm. Valkenburg kreeg 9 mm te ver werken en gisteravond nog eens 3. Plaatselijk werd ook onweer waargenomen: in de regio IJmond enkele zware klappen. Nog meer hemelwater in Dronten waar maar liefst 27 mm werd opgevangen. Voor het eerst in zeven jaar kan mei zijn zonnige imago niet waarmaken. De zon heeft in De Bilt tot dusver circa 115 uren geschenen tegen normaal 204 uren voor de hele maand. In april scheen de zon in De Bilt 228 uur (op vier na zonnigste grasmaand ooit), na 20 dagen stonden er al 163 in de boeken. Vorig jaar was mei feitelijk ook niet echt zonnig, maar de verschillen ten opzichte van normaal, De Bilt kwam op 195 uur uit, waren tamelijk bescheiden. Tijdens de laatste echte sombere meimaand, 1996, noteerde De Bilt 148 uren zon. Tenerife *entura Gran Canaria 0 <3 <0 <3 O it if tt o o tt r <3 zon licht bewolkt bewolkt Temperatuur min/max buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Vandaag zijn de hooikoorts- omstanaigneden matig. Vooral de stuifmeelconcen- tratie van de eik is op dit moment aanzienlijk hoog Tijdens buien is de situatie gunstig. Els Geen Zuring Matig Hazelaar Geen Rogge Sterk Populier Geen grassen Zwak Wilg Geen Eik Sterk lep Geen Weegbree Zwak Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Matig Brandnetels Zwak STRIPS PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC Horizontaal: 4. Komt te laat na het eten (7); 5. Hij schreeuwt dat het voorbij is (8); 7. Met peren is deze vogel er een dag vrij van (4); 9. Stuk van een stuk (4); 10. Een knappe kop a het water, zo schijnt het (8). Verticaal: 1. Het jasje van een woesteling (6); 2. De verboden jachi op kleverig spul (6); 3. Hier is ruimte om te minnekozen j (9); 6. Soldaten staan erin te bederven (6); 8. Een tweed exemplaar van een vogel (4). Oplossing van dinsdag: gems-gemis-smeuig main-manie-cinema leed-deler-helder reus-sleur-ulster amen-manen-inname flat-tafel-falset kaal-koala-lokaal gard-gaard-aardig idee-dieet-dictee ster-etser-ekster Eindoplossing: SCHUIFLADE.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22