Hoge extra kosten voor musea en theate Joe Jackson: 'Muziek zit in m'n dna' KUNST CULTUUR Podiumkunsten meer in t 'Zit er geen ladder in mijn kous?' Miljoenen euro's subsidie gaan op aan wettelijke maatregelen Degelijke liedjessm* met een ontwapenende toqE IS 'Grease' en 'West Side S in Nederlandse theaters Logistiek kunststukje van Imperi woensdag 21 MEI 20< s II ih Cannes eert Federico Fellini cannes - De Italiaanse actrice Claudia Cardinale was gisteren een van de speciale gasten tij dens de vertoning van '8 1/2' in Cannes, het meesterwerk van Federico Fellini. Tien jaar na zijn dood wordt op het Franse filmfestival een hommage ge bracht aan de Italiaanse regis seur. Voor Cardinale was '81/2' destijds de grote doorbraak. Foto: Reuters Overzicht Botero in Den Haag den haag - De Colombiaanse kunstenaar Fernando Botero toont deze zomer zijn schilde rijen, tekeningen en bronzen beelden in het Gemeentemuse um Den Haag. Botero is een van de bekendste kunstenaars van Zuid-Amerika en maakt zeer herkenbare schilderijen, pastels en sculpturen. Zijn werk, veelal goed gevulde figu ren, is al meer dan 25 jaar niet in een grote Nederlandse ten- toonstelling te zien geweest. De overzichtstentoonstelling in Den Haag is niet alleen een re trospectief; ook recent werk is opgenomen. Justin Timberlake in Celredome arnhem - De Amerikaanse pop ster Justin Timberlake (22) geeft vrijdag 28 november een een malig concert in het Arnhemse Gelredome. Wanneer de kaart verkoop begint is nog niet be kend. Timberlake begon zijn muzikale carrière als jongste lid van de jongensgroep 'N Sync. Eerder dit jaar verscheen zijn eerste solo-cd 'Justified'. Die le- verde al twee top 10-hits op: 'Like I love you' en 'Cry me a ri ver'. Het nummer 'Rock your body' belaagt op dit moment de internationale hitlijsten. Songfestival in Holland Casino scheveningen - Holland Casino in Scheveningen houdt mor genavond een oer-Hollandse muziekavond waarop bekende Songfestivalhits de revue passe ren. Vanaf 20.00 uur zingen icrr Franklin Maxine, Dutch Di va's en Marlayne hun eigen en andere songfestivalliedjes. Ge rard Joling doet de presentatie. De entree is gratis. Op donder dag 29 mei staat Esther Hart op het podium van Holland Casi no die Nederland dit jaar op het Songfestival vertegenwoordigt. door Jan Kuys den haag/gpd - Overheidsregels, stijgende pensioenpremies, strengere rookvoorschriften en andere maatregelen jagen de Ne derlandse kunstsector op hoge kosten. Daar stopt de branche jaarlijks tientallen miljoenen eu ro's in, die dus niet meer gebruikt kunnen worden voor voorstellin gen en uitvoeringen. Berekeningen van onderzoeks bureau Cap Gemini Ernst Young laten zien dat de door de sector niet te beïnvloeden kos tenstijgingen tussen 2001 en 2008 oplopen tot een bedrag van 330 miljoen euro. Dit staat in het rapport 'Het bost aan' dat vanmiddag is aangeboden aan voorzitter Winnie Sorgdrager van de Raad voor Cultuur. Op verzoek van de werkgevers in de cultuursector heeft het on derzoeksbureau onderzocht met welke onbeïnvloedbare kosten stijgingen de kunstinstellingen door de jaren heen te maken krijgen. Dat zijn er nogal wat. Zo krijgen alle branches (opera, theater, dans, poppodia enz.) een compensatie voor de stij ging van loonkosten. Dat geldt alleen voor zogeheten loonge voelige uitgaven. Geen compen satie wordt gegeven voor door inflatie gestegen kosten van an dere uitgaven. Dat scheelt op jaarbasis voor alle branches al gauw 15 miljoen euro per jaar. Ofwel 60 miljoen euro voor de periode 2001-2004, waarin het lopende kunstenplan van kracht is. Vooral voor rijksgesubsidieer- de musea pakt dit nadelig uit. Cap Gemini somt een hele rits andere zaken op, die leiden tot autonome kostenstijgingen in de kunstensector. Stijgende pensioenpremies vergen in de periode 2003-2008 minimaal 57 miljoen euro. Ook andere socia le regelingen worden duurder en zullen dus een aanslag doen op het budget van kunstinstel lingen. Wat er volgens het on derzoeksbureau bij sommige branches echt inhakt zijn de nieuwe regels voor het verbete ren van arbeidsomstandigheden (Arbo). Daardoor moeten bij voorbeeld de trekkenwanden in schouwburgen worden vervan gen door mechanische appara tuur. Kosten gemiddeld per the ater: 2 miljoen euro. Ook zijn veel extra kosten ge moeid met veiligheidsrapporta ges en -voorzieningen. Orkesten en poppodia moeten nieuwe ty pen gehoorbeschermers aan schaffen, terwijl de kosten voor verbouwingen van poppodia om te kunnen voldoen aan de geluidsnormen gigantisch zijn. Een nieuwe Arbeidstijdenwet heeft grote consequenties voor met name de podiumkunsten. Grotere toneelgezelschappen zijn gedwongen meer personeel aan te stellen om hetzelfde werk te kunnen doen, nu technici niet langer overdag en dezelfde avond mogen werken. En dan is er nog het probleem van de rookvrije ruimten. Het is nog onduidelijk of de nieuwe Ta bakswet wordt ingevoerd, maar Legendarische Joe Jackson Band toert door Nederland als podia verplicf do] rookvrije ruimten leidt dat tot hoge Nieuwe brandveili hebben de instellii eens op hoge kosten De onderzoekers betJiNi het aanvragen van si Jac dergelijke kosten gee Ut wordt gehouden. Me p- dat veel podia en i en hun culturele taal dwongen verwaarlozi sidie gaat immers op d re, wettelijk verplicht ed m h< door Martin Croenewold Amsterdam - De verbluffende debuutelpee 'Look Sharp!' (1979) werd een klassieker, evenals de daarvan afkomstige hitsingle 'Is She Really Going Out With Him?'. Toch is Joe Jackson terugkijkend nauwelijks tevreden over zijn muzikale prestaties van toen. „Ik was 24 en wist nog niets van componeren." De Britse popster toert deze en volgende maand door Nederland. Een reünie. Alleen het woord al vervulde de Britse muzikant Joe Jackson (48) jarenlang met wal ging. Dat hij voor de nieuwe cd Volume 4' zijn 'oude' muzikale vrienden Dave Houghton (drums), Graham Maby (bas) en Gary Sanford (gitaar) optrom melde, mag dan ook een klein wonder worden genoemd. Na een solocarrière van bijna een kwarteeuw is er dus nu de - tij delijke - terugkeer van de legen darische Joe Jackson Band. „Iemand, ik weet niet wie, at tendeerde me vorig jaar op het naderende jubileum van 'Look Sharp!'", zegt Jackson. „So what, dacht ik eerst. Maar toen ik het idee op me liet inwerken, zag ik er plotseling de lol van in. Ik had al wat liedjes klaarliggen, die met een beetje fantasie best wa ren in te passen in onze vroege re werk." „Voorwaarde was wel dat de complete Joe Jackson Band van weleer zou meedoen", zegt de muzikant. „Als bijvoorbeeld de drummer 'nee' had gezegd, was het hele project niet doorge gaan. Het was juist zo leuk om elkaar weer te zien. Iedereen maakt nog muziek, we zijn niet te dik geworden en niemand van ons is bezweken aan de drugs." De elf liedjes op de nieuwe cd zijn stuk voor stuk beter dan die op 'Look Sharp!' ('79), 'I'm The Man' ('79) en 'Beat Crazy' ('80), stelt Jackson. „Noem je 'Look Sharp!' een klassieker? Nou, voor mij is het dat niet. Er staan een paar aardige nummers op, maar het merendeel is matig. Ik was 24 en wist nog niets van componeren. Mensen wentelen zich graag in nostalgie, daarom geven ze zo hoog op van 'Look Sharp!"' Jackson noemt Volume 4' een 'typisch bandalbum', hoewel hij - zoals gebruikelijk - zelf alle muziek componeerde. „De kracht zit 'm in de beperking; we hebben de liedjes tot op het bot uitgekleed. Gitaar, bas en drum, that's it. En net als vroe ger hebben we alles in één keer op de band geslingerd. Als dit een soloalbum was geweest, dan had ik veel uitbundiger ar rangementen gemaakt En me veel drukker gemaakt over de productie." Het is natuurlijk de vraag of de bijna-vijftigers erin slagen de energie van de cd te vangen op het podium. Jackson zelf vindt van wel. „Het voelt alsof we hooguit twee, drie jaar uit elkaar zijn geweest, 't Is allemaal zo fris, zo zorgeloos. Ik kon me ook alle akkoorden en teksten nog feilloos herinneren. Muziek zit kennelijk in m'n DNA." Desondanks houdt de Joe Jack son Band er na de huidige tour nee opnieuw mee op. Want, zegt Jackson, een reünie is al leen leuk door het tijdelijke en ongedwongen karakter ervan. „Wat ik hierna ga doen? Geen idee. Echt niet. Componeren is Voor mij een ongrijpbaar iets. Soms komen er popliedjes van drie minuten uit, soms ook iets dat neigt naar klassieke mu ziek." Jackson doelt hiermee op het bejubelde en verguisde "Will Po wer' (1987) en het eveneens zeer wisselend ontvangen Night Music' (1994), waarvoor hij vier nocturnes componeerde. Na de themaplaat 'Heaven And Heil' (1997) verscheen in 1999 de cd muziek recensie Hans Keijzers Concert Dan Bern met the International Jewish Banking Conspiracy. Gezien: 20/5, Q-bus, Leiden. Dan Bern is met zijn begelei dingsband The International Je wish Banking Conspiracy tij dens de toegift op zijn best. Vol ledig akoestisch speelt de Ame rikaan voor op het podium. Het publiek zit zo dicht op de band dat je de artiesten bijna kunt aanraken. Bij 'Tiger Woods' en het door het publiek woordelijk meegezongen Are you going to follow your soul' hoor je pas dat de Amerikaan een verduveld fraaie stem heeft. Toch heeft de uit Iowa afkomstige singer- songwriter er dan al een concert van een dik uur opzitten. Dan Bern is een man die onte genzeggelijk staat op een podi um. Een man ook met een aan tal gezichten. Bij 'Chelsea Hotel' klinkt hij met zijn hese stem en bijtende intonatie als een jonge Bob Dylan. Seksbom Marilyn Monroe komt langs bij 'Marilyn' en daar klinkt Bem weer agres sief poppy. En dan rock-'n-roll bij het 'Swastika'. Maar veeffl Bem toch voor de tempo countrynum zonder meer lekker eigenlijk veel te voor; Messcherp en dode is Bem in 'God saic }tl' komt de cynische s n€ writer om de hoek man vraagt God in om hem temg te z4®( tijd, zodat hij een a kan herstellen. Bijvo P Kurt Cobaïn zijn wan den te halen of om I101 tijdig uit te schakele 'PÉ antwoord van bove,e' gegeven in de titel va 9 De baspartijen en he '8 horen eigenlijk bij matige feesten-en cuit. Toch, ondanks I len van de bandled Ü1 de muzikanten sym!r band zwelt, met bas'oc op het juiste momi heeft geregeld lekke orgelpartijen. Dan degelijke liedjessmilC heerlijk agressief u komt en met een onf: toegift het publiek ii zijn voeten krijgt. Joe Jackson: „Ik doe wat ik spannend en inspirerend vind." Publiciteitsfoto 'Symphony no.l', die werd on derscheiden met een Grammy Award voor het beste instru mentale album van 1999. „Ik doe wat ik spannend en in spirerend vind", verklaart Jack son. „'Night Music' beschouw ik nog steeds als een van mijn bes te platen, maar mijn platen maatschappij vond de verkoop van honderdduizend exempla ren ver beneden de maat. Ja zeg, als ik me ook al met dat soort onzin moet bezighouden... La ten ze verdorie blij zijn dat ik mooie muziek maak." De Joe Jackson Band speelt vanavond in Utrecht (Vreden- burg), zaterdag 24 mei in Am sterdam (Paradiso), 30 mei in- Amsterdam (Pepsi Stage), 1 ju ni in Tilburg (013) en op 2 juli weer in Amsterdam (Pepsi Sta ge). amsterdam/anp - De Broad- way-musicals 'Grease' (1972) en West Side Story' (1957) zijn ko mend seizoen in de originele versie in de grotere Nederlandse theaters te zien. Amerikaanse gezelschappen geven ze weer zoals de eerste regisseurs, res pectievelijk David Gilmore en Jerome Robbins, ze destijds op Bg« ar Broadway lieten uitv kv De première van 'Gjhe 20 augustus in Carrt dam. De musical 1 door Nederland en i Side Story" begint 0 oli ber ook in Carré, st< tijd wat langer in Dtf. reist vervolgens ooM* land. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Toneelvereni ging Per Expres uit Alphen aan den Rijn. 'Moeder van de vereniging' wordt ze wel eens liefkozend genoemd. 'Huishistorica' zou ook geen slechte benaming zijn. Antje Hooijenga weet na melijk alles van Per Expres. Als het niet in haar negen multom appen tellende 'archief met fo to's, krantenartikelen en affi ches te vinden is, dan kan ze er wel uit persoonlijke ervaring over vertellen. Zaterdag maakt Hooijenga (63) haar opwach ting in het stuk 'Feest', waar mee de Alphense toneelvereni ging haar 25-jarig jubileum viert. Maar liefst honderd reünisten zijn er aangeschreven voor het feestje. Allemaal waren ze voor kortere of langere tijd lid van Per Expres. Hooijenga zag ze komen en gaan. Ze is het enige lid dat is overgebleven uit de begindagen. De vereniging be stond nog maar een paar maanden toen Hooijenga haar eerste repetitie bezocht „Een beetje rommelig was dat weL De acteurs moesten erg aan el kaar wennen", vertelt de Al phense. „Nu ben ik meestal de gene die nieuwkomers op hun gemak stelt" Dat Hooijenga vroeger een ver legen meisje was - zoals ze zelf zegt - is moeilijk voor te stellen. Als een onstuitbare spraakwa terval dist ze de ene na de an dere anekdote op. „Dankzij het toneelspelen heb ik veel meer lef gekregen. Maar de spanning vlak voor een uitvoering blijft. Oh jee, weet ik mijn tekst wel? Zit er geen ladder in mijn kous? Mijn god, waar ben ik mee be zig? Dat soort vragen stel je je zelf dan plotseling." Zaterdag zal daar geen uitzondering op vormen. Dan speelt de Alphen se in 'Feest', een stuk dat voor malig Per Expres-lid Theo de With speciaal voor het 25-jarig jubileum schreef. In dat stuk draait het allemaal om twee zussen op leeftijd, die samen in het huis van hun moeder wonen. Moeder is tien jaar eerder overleden, maar nooit begraven. In plaats daar van is ze in een vrieskist opge borgen. Hooijenga: „Zelf speel ik Ada, de ongetrouwde zus. Je kunt rustig stellen dat zij ze een beetje ziet vliegen. Zo voert ze voortdurend gesprekken met Antje Hooijenga (links) speelt de oude, vrijgezelle zus Ada, die in contact staat met haar overleden moeder in de vrieskist. Foto: Eric Taal haar moeder." Het 'feest' be gint pas echt wanneer de twee dochters van de andere zus met hun echtgenoot op bezoek ko men. Het is een typisch Per Expres stuk, zegt Hooijenga. Humoris tisch - maar zeker niet kluchtig - en met een serieuze onder toon. „Als je ziet wat we door de jaren heen gespeeld hebben: Brecht, Shakespeare, Pinter, Beckett. Echt de zwaardere stukken. We nemen het toneel spelen absoluut heel serieus." Wat niet wegneemt dat Per Ex pres nooit te beroerd is om bij het een of ander assistentie te verlenen. Zo is de wc-act op Parkkunst in Alphen inmiddels een begrip. „Ieder jaar verzin nen we een ander leuk stukje rondom de toiletten. 'Plassen voor de vrede' bijvoorbeeld. Of we kloppen op de deuren en spuiten met een fris geurtje. Het afgelopen jaar hadden we een Idols-act, waarbij iedereen een stukje moest zingen. De jury beoordeelde dan naar welk toilet ze mochten. Dat viel he laas niet bij iedereen in goede aarde." Maar Per Expres heeft inmid dels voldoende krediet opge bouwd om zich een missertje te kunnen veroorloven. Want ook als het om lokale 'misstanden' gaat, zijn ze niet te beroerd om op te komen draven. „Ik h$b een keer een heel weekend in een ziekbed gelegen dat door de stad werd gereden. Daarmee vroegen we aandacht voor het ontbreken van een ziekenhuis in Alphen", vertelt Hooijenga. „Ook hebben we een paar keer aan televisieopnames meege daan. De 'Rode draad' bijvoor beeld, een serie bijbelverhalen, waarin we hebben gefigureerd. Dat is toch ook een beetje re clame voor Per Expres. 'Feest', zaterdag 24 mei, Parkt heater in Alphen aan den Rijn. Voor reserveringen, telefoon nummer 0172-422316. Rody van der Pols ruswijk/anp - Het aantal bezoe ken aan voorstellingen van po diumkunstenaars is in 2001 met 7 procent toegenomen tot 15,5 miljoen. Deze toenaipe was gro ter dan in 2000. Dat blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor Statistiek. Het aantal voorstellingen steeg in 2001 met bijna 4 procent tot 41.000. Het gemiddeld aantal bezoekers per voorstelling ging omhoog van 367 in 2000 naar 378 in 2001. Muziek trekt met 5,8 miljoen de meeste bezoe kers, gevolgd door muziekthea ter (opera en musical). De stij gende belangstelling is vooral te danken aan de klassieke muziek. Concertzalen worden traditio neel goed bezocht door mensen uit de 60+ categorie. Muziektheater (vooral musical) is de best bezochte vorm van podiumkunst. Klassi d is daarna het popul >tf; laire muziek (zowel wereldmuziek) stain miljoen bezoekers oj Ruim de helft van 1 kunstenbezoek had in Noord- en Zi Het aantal bezoeke Holland, Noord-B e Friesland meeste toe. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Mephisto' door Toneelgroep Imperium. Regie: Wilbert van der Post Gezien: 20/5, Imperiumtheater, Leiden. Aldaar nog te zien: t/m 24/5. Regisseren lijkt een beetje op puzzelen, zeker als het techni sche aspect van een regie essen tieel is. Wat Imperium in 'Me phisto' laat zien, is dan ook op de eerste plaats een kunststukje in logistiek opzicht. Een veel heid aan scènes, een veelheid aan acteurs, een klein podium en een gecompliceerde gelaagd heid in het gekozen stuk - zie daar maar eens een overzichte lijk geheel van te maken. Het is ingewikkeld, men neemt de tijd (de voorstelling duurt tot kwart voor twaalf), maar het past uit eindelijk wel bewonderenswaar dig goed op elkaar. Het decor wordt grotendeels be paald door ruim twintig banie ren, zoals je die vaak ziet bij par tijbijeenkomsten ten tijde van dictatoriale systemen. Lang zaam maar zeker laat mep in de loop van de avond die banieren een stukje zakken, de speel ruimte wordt hierdoor letterlijk maar vooral ook figuurlijk steeds nauwer. Zonder meer een prachtige vondst die een hoop voorbereidend werk heeft ge kost om de changementen tij dens de uitvoering vlot te laten verlopen. De omstreden roman van Klaus Mann waarop het stuk is geba seerd, combineert fictie met de historische werkelijkheid. Impe rium richt zich voornamelijk op die fictie, maar laat soms toch ook iets van de authentieke sleutelfiguren doorschemeren. Zo kun je in één van de scènes een familiebijeenkomst van on der anderen Thomas Mann en zijn zoon Klaus en dochter Erika herkennen. Fraai gestileerd in chic ogende, witte aankleding. En wanneer dit gezelschap uit het slot van 'De Kersentuin' de clameert, krijg je op dat mo ment een interessante verme nigvuldiging van toneelwerke lijkheden te zien. In zijn ge laagdheid markeert de scène het aanstaande einde van een tijd perk. Hier en daar veronderstelt Imperium dus nogal wat voor kennis. 'Mephisto' is een veelzij dige, afwisselende maar zeker an int

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18