LEIDEN REGIO Veel verzet tegen verhuizing Kastanjelaanschoo ■v TE'CHN It iv 9Techniek is gewoon heel leuk9 Vit U,t£ OOT'L (Y\JUAy Leiderdorpse D66'ei zou het liefst stoppe Rampenplan voor Braassem Alleen de PvdA steunt wethouder Molkenboer volmondig f n@hotmai lcc tiÉk. HA ei Protest-uiei volkstuindei Kalkpoldei 'Zijn we klaar? Mooi. Dan kan ik verder met Latijn Paraplu en jasje gestolen leiderdorp - Een paraplu en een colbertje. Meer spullen miste een bewoner van de Santhorst in Leiderdorp op het eerste gezicht niet, toen giste ren bij thuiskomst bleek dat er was ingebroken. De inbreker kwam binnen door een deur in te trappen. Lintje voor Wassenaarse wassenaar - Zestien jaar was ze voorzitter van het Wasse naars Kamerkoor, en sinds 1963 is ze als koormanager onder meer verantwoordelijk voor de selectie van nieuwe leden. De Wassenaarse mevrouw Van Biezen is daarom vanochtend onderscheiden door burge meester Van den Muijsenberg. Ze is nu Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Behalve haar activiteiten voor het koor heeft ze zich beziggehouden met het Kruiswerk en was ze vrijwillig gezinsvoogd. Hooi- en strooispektakel zoeterwoude - Hooi en stro staan centraal tijdens een spek takel dat op donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) plaatsheeft op de Rijneke Boulevard. De winkels zijn die dag open tus sen 11.00 en 17.00 uur. Er is muziek, dans, er zijn kinderspe len en leuke ambachten. Vanaf een podium hebben verschil lende optredens plaats. Het pu bliek kan plaatsnemen op stro balen en het podium wordt op gesierd met enorme hooisculp- turen. roelofarendsveen - Voor bijna iedereen in de regio staat het Braassemermeer bekend als een fantastische plek voor plezier- vaart en watersport. In de zomer is het aantal zeilboten op het meer bijna niet te tellen. Ernsti ge incidenten, afgezien van een zeiler die zes jaar geleden ver dronk, zijn er ondanks die druk te gelukkig nauwelijks gebeurd. Toch zijn Alkemade en Ja- cobswoude op hun hoede. Daarom hebben de gemeenten samen een plan opgesteld voor incidentenbestrijding op het Braassemermeer. Hiermee zijn de gemeenten voortaan goed voorbereid op mogelijke onge lukken op het water. Gistermiddag werd het plan ge presenteerd tijdens een vaar tochtje op de woelige baren van de Braassem zelf. Op partyschip Koningin Juliana onderteken den de burgemeesters Meerburg (Alkemade) en Andel Qa- cobswoude) het convenant. De gemeenten hebben de volledige medewerking van brandweer, politie, de provincie Zuid-Hol land, Geneeskundige Hulpverle ning bij Ongevallen en Rampen (GHOR) en het Hoogheemraad schap. woensdag 21 mei 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - De oppositie in Leiderdorp sprak zich uit tegen de verhuizing van de Kastanjelaanschool naar een plek naast de snelweg. Ook collegepartijen twijfelden ernstig (CDA) of worstelden ermee (GroenLinks). En dan was er nog een lange rij insprekers die de onder zoeksrapporten over luchtvervuiling en geluidsoverlast niet vertrouwden. In een turbulente vergadering schaarde alleen de PvdA zich gisteravond achter de eigen wethouder Molkenboer. Het plan van de gemeente om de school te laten verhuizen verloopt niet zonder slag of stoot. Het gemeentebe stuur wil de bouwvallige Kastanje laanschool als Brede School herbou wen op de hoek van de Hoogmadese- weg en de Ericalaan, waar nu nog ge bouw de Kameleon staat Het school bestuur is het hiermee eens. Een groep die inmiddels is gegroeid tot 80 ouderparen, vindt die plek veel te dicht bij de snelweg en voert een heftige strijd tegen de gemeente. Hoe wel de A4 verdiept wordt aangelegd, vrezen zij dat hun kinderen astma en stress oplopen door lawaai en vieze lucht. Diverse wetenschappers, onder wie professor G. Hoek van de Univer siteit Utrecht, bevestigen hun angst. Hoek vroeg de politici gisteren of zij de slechtere gezondheid van kinderen voor hun rekening willen nemen. De oppositie verplaatste zich gister avond moeiteloos in de gedachtenwe- reld van de ouders en vroeg om een andere plek voor de school. De raads leden benadrukten dat ze niet twijfe len aan de integriteit van TNO, dat de luchtkwaliteit onderzocht, en Goudappel Coffeng, dat de geluids overlast becijferde. „Wij vinden dat de normen veel te dicht bij de waarden liggen", aldus WD'er Goossens. Dat het lawaai van de lokale wegen en de A4 niet bij elkaar mag worden opge teld omdat de wet dat niet toestaat, vindt hij onzin. „We zijn niet aan één kant doof." BBL vindt het vreemd dat de TNO-cij- fers zo verschillen met een eerder on derzoek van de gemeentelijke Milieu dienst West-Holland. Volgens TNO is de lucht schoon genoeg, volgens de Milieudienst kan de gemeente beter wachten met bouwen tot 2010. D66'er Louw: „Bouwen van een school op zo'n korte afstand van een snelweg, dat doe je niet." Ook voor CDA en GroenLinks is de verhuizing geen uitgemaakte zaak. CDA'er Laman nam enkele vragen over, die leven bij de verontruste ou ders en bij bewoners van de wijk Holt- lant. Deze wijk ligt vlak langs de snel weg en wordt omgeven door lokale wegen. Het merkwaardigst vinden de bewoners, dat volgens het geluidsrap port 2900 vrachtwagens over de Acht- hovenerweg rijden, terwijl er maar 1600 rijden over de nieuwe ontslui- tingsweg. Ook ergeren ze zich eraan dat Goudappel Coffeng overal 5 deci bel aftrekt, terwijl dat wetsartikel voor 2010 is afgeschaft. Holtlant-voorzitter Van der Wekken: „Houd er op zijn minst rekening mee en maak een tweede berekening voor het geval dit artikel niet meer bestaat." De bewoners en CDA'er Laman waren na afloop niet tevreden over de ant woorden. „Dit is nog geen uitgemaak te zaak", aldus Laman. Alleen de PvdA, de partij van wethou der Molkenboer, vond de rapporten een goede basis om de school te ver plaatsen. „Bovendien, als er gezond heidseffecten zijn, dan kun je feitelijk heel Leiderdorp van de kaart vegen", vond PvdA'er Van Aernsbergen. Hier mee ontlokte hij een woedende inter ruptie van WD'er Goossens. „Dat vind ik zo'n onzin. We praten hier over nieuwbouw, niet over sloop. U moet hiermee stoppen, want u de wethouder na." Van Aemsbi vond van niet. „Wat kun je ai doen dan je houden aan de noi die vastgesteld zijn door de Ei Unie?" TNO: lel uw zegeningen' „Ik vind dat er wat demagogisch met dit onderwerp wordt omgegaan. Dankzij de tunnelbak wordt hier de komendejaren een enorme winst geboekt. Ik kan u die verbetering ga randeren." De tegenstand werd M. Keuken van TNO gisteren op een ge geven moment teveel. Bij eerder dis cussies kon hij rekenen op steun van wethouder Molkenboer, maar die hield zich deze keer stil. „Vanuit de wetenschappelijk oog punt is er geen enkele reden om school daar niet te bouwen. Wij ken onze handen daarvoor in het vuur", zei Keuken. „Het gaat nu uw bestuurlijke afweging. Nog ee onderzoek heeft geen zin." De discussie gaat verder als over paar maanden het bouwplan voo de school op tafel ligt. Als één co gepartij de rapporten blijft wantr wen en tegen stemt, gaat de verht zing niet door. Technika 10 afgesloten door Jeroen Bordewijk voorschoten - Wie gisteravond ongemerkt het Voorschotense buurthuis De Boschbloem in wilde, had een probleem. Tien cursisten van het meisjesproject Technika 10' hadden de deur mat vervangen door een elek tronische 'alarmmat'. Als je daar op stapt gaat er een bel rinkelen of een lamp branden. Technika 10, het project dat meisjes van 10 tot 12 jaar liefde voor tech niek wil bijbrengen, beleefde gisteravond de afsluiting. „Zo'n deurmat is voor veel meisjes heel praktisch", vertelt Leny van den Boomgaard, een van de drie docentes van Tech nika 10 in Voorschoten. „Thuis is het soms nodig om een lastig broertje uit hun kamer te hou den", lacht ze. „Een van de ma nieren waarop we meisjes voor techniek willen interesseren, is door te laten zien dat techniek overal handig voor kan zijn. En bovendien heel begrijpbaar, ook voor meisjes." Er zit geen feministisch idee achter Technika 10, verzekert Van den Boomgaard. „Het gaat erom dat meisjes zich breed ontwikkelen. Er is geen enkele reden waarom zij niet met tech niek zouden kunnen omgaan. Dus als de arbeidsmarkt behoef te heeft aan technisch opgeleid personeel, waarom dan geen vrouwen? Daar komt bij dat techniek gewoon heel leuk is. Je ziet dat de deelneemsters gaan deweg steeds creatiever wor den." Toch is het geen toeval dat de begeleiding uit louter vrouwen bestaat. Van den Boomgaard: „Het spreekt voor zich dat vrou wen meisjes beter begrijpen dan mannen. Een man voor een meisjesklas kan de neiging heb ben om technische dingen over dreven langzaam en duidelijk te willen uitleggen. Dat heeft iets rolbevestigends, en dat is nou precies wat we niet willen." Le ny van den Boomgaard is sinds vier jaar vrijwilliger bij het pro ject. Als klinisch analiste heeft ze een technische achtergrond. Het draaide dit jaar vooral om elektrotechniek. Behalve de alarmmat maakten alle tien deelneemsters een verjaardags kaart, zo eentje die spontaan 'Happy Birthday' zingt als je hem open maald. „In de kaart zitten zonnecellen", legt Tessa (11) uit. „Als die het licht zien, begint het melodietje te spelen." Tessa doet al voor het tweede jaar mee aan Technika 10. „Je leert er veel van, maar het is ook gezellig", vertelt ze. „Vorig jaar hebben we 'hout' gedaan, en geleerd hoe je een band van je fiets moet plakken." Vooral van wege dat laatste is zo'n cursus* natuurlijk altijd handig, ook als je niet met techniek wilt door gaan. Want Tessa is niet van plan om later een technisch be roep te kiezen. „Wel kies ik straks op de middelbare school misschien eerder voor exacte Leny van den Boomgaard met een van haar 'studen tes'. „Het gaat erom dat meis jes zich breed ontwikkelen. Er is geen en kele reden waarom zij niet met tech niek zouden kunnen om gaan. Foto: Mark Lamers vakken. Dat heeft mijn zus ook gedaan, en die heeft ook aan Technika 10 meegedaan." De deelneemsters horen van Technika 10 op school, via ad vertenties en van vriendinnetjes. Het project, dat ook in andere gemeenten loopt, is nog op zoek naar nieuwe begeleidsters. In formatie is te vinden op het In- temet: www.technikal0.nl. EXAMENTIJD leiderdorp - Geen rotte tw maten, wel scherpe uien. I volkstuinders die in de Ka polder in Leiderdorp tuini ren, deelden hun oogst g teravond uit aan de politic de Leiderdorpse raadzaal, tuinders probeerden met 'protest-uien' duidelijk te maken, dat de tranen hen de ogen springen nu ze hi volkstuin kwijtraken. Ze z< ten hun boodschap krachi 1 met twee spandoeken. De tuinen rond de Kalkpo dermolen, vlak bij de Does haven, moeten verdwijnei voor de bouw van huizen Leiderdorp heeft de op brengst van dit bouwproji nodig voor de verdiepte a leg van de verbrede rijksw A4. Het is wethouder Mol kenboer niet gelukt in het de dorp vervangende groi te vinden voor de tuinen, woede van de hobbytuinc Ze vinden de aangeboden grond in de Bloemerd, aai andere kant van het dorp, ver weg. r De wethouder legde gistel avond uit dat de wens van tuinders om te verhuizen naar de Munnikenpolderi uitvoerbaar is. Deze polde op zijn vroegst in 2006 en misschien pas in 2010 be schikbaar. Tot die tijd ge bruikt de HSL-projectorg< satie de polder voor grom opslag. De tuinen in de K polder moeten in 2004 al dwijnen. Raadsleden van CDA, Gro Links en D66 vonden dat woners van het oude dor] toch in hun eigen wijk me ten kunnen tuinieren. Ma volgens Molkenboer was grond in de Bloemerd het beste wat hij de volkstuin! kon bieden. Circa 190.000 scholieren doen mee aan het schriftelijk eindexamen. In deze rubriek worden elf van hen gevolgd. Ze wonen in de omgeving van Leiden. Tekst: Marjolein Hendriks. Foto's: Dick Hogewoning. Naam: Maaike de Jong (17) Woonplaats: Voorschoten Opleiding: havo School: Da Vinei College in Lei den Slagingskans: 80 procent Vervolgopleiding: Pabo „Het zenuwachtigst was ik voor Management en Organisatie. Ik ben niet zo goed in boekhouden. Je moet balansen opstellen en informatie ordenen. Het examen was goed te doen, maar het was heel veel. Ik ben drie uur bezig geweest en toen had ik nog niet al les af. Ik zag op het nieuws allemaal mensen die gebeld hadden naar die klachtenlijn. Dat heb ik niet gedaan. Niet omdat ik het niet wilde, maar ik heb er gewoon niet bij stilgestaan. Ik hoop dat ze er rekening meehouden dat we tijd tekort hadden. Ook was één vraag niet duidelijk. Je moest de opslag bij vervoers kosten berekenen. Ik dacht dat het per stuk moest, maar dat was niet zo. Gelukkig heb ik geleerd bij onduidelijke vragen te schrijven 'ik neem aan dat'. Misschien dat ze het dan toch goed rekenen. Geschiedenis was héél erg moeilijk. Het begon al met de eerste vraag. Die ging over de bolsjewieken tijdens de Russische revolu tie. Ik heb overal wel wat opgeschreven. Misschien zit er toch een kem van waarheid in. Ik had verwacht dat het examen meer vra gen met jaartallen zou hebben, maar het waren allemaal van die vragen als: hoe stond Stalin tegenover Achteraf gezien had ik het gedeelte over jongeren ten tijde van Sta lin en Breznjev beter moeten leren. Ik kon die antwoorden niet goéd onder woorden brengen. Ik wist precies op welke bladzijde of in welk hoofdstuk het antwoord stond, maar ik kon er gewoon niet opkomen." Naam: Christiaan Vinkestijn (17) Woonplaats: Noordwijk Opleiding: vmbo-kader, elektro techniek School: Andreas College in Kat wijk Slagingskans: 70 procent Vervolgopleiding: mbo ICT „Waarom ik mijn slagingskans heb verhoogd? Tja, het gaat toch beter. Het is niet zo moeilijk als ik had verwacht. De sommen bij theorie Elektrotechniek gister waren makkelijker dan in de voor beeldexamens. Ik was van plan het afgelopen weekend vijfhoeken te leren, maar dat heb ik natuurlijk niet gedaan. Ik heb gewoon de belangrijkste dingen eruit gehaald. Aan het eind van elk hoofdstuk staat een samenvatting en die heb ik doorgenomen. Vandaag had ik Nederlands. We moesten een zakelijke brief schrij ven. Die was ietsje moeilijker. In talen ben ik niet zo goed. Ik heb moeite met teksten lezen en vertalen. Morgen heb ik Engels. Daar sta ik niet zo goed voor. Ik ben wel een beetje zenuwachtig, maar niet van: uhuhuh, ik kan het niet! Ik zie het wel. Ik ben niet iemand die lang achter elkaar kan leren. Na drie kwar tier neem ik een kwartier pauze. Afgelopen weekend heb ik ook een lange pauze van twee uur genomen. Daar bemoeien mijn ou ders zich niet mee, maar ze zijn wel benieuwd hoe ik mijn exa mens gedaan heb. Binnenkort moeten we onze examenstunt doen, vrees ik. We zitten nog te dubben of we het wel of niet doen. Ik sprak mijn klasgeno ten bij MSN. Je meldt elkaar aan en dan kan je samen chatten. Daar zei de ene groep 'ik heb geen zin in die stunt' en de andere vindt het wel leuk. Ik hoor bij die laatste groep. Oh, zei ik 'vrees ik'? Ik weet niet waarom ik dat dan zei." 'Ik had dit akkoord niet gesloten' Naam: Aniek Wiegerinck (18) Woonplaats: Voorschoten Opleiding: gymnasium School: Stedelijk Gymnasium in Leiden Slagingskans: 90 procent Vervolgopleiding: business-stu dies dance in Engeland „Ik houd mijn slagingspercentage hetzelfde, hoewel de examens tot nu toe een beetje tegenvallen. Vrijdag had ik Frans. Ik heb uit gerekend dat ik een 6,6 heb. Da's niet een onwijs goed cijfer. Het hangt een beetje van de teksten af hoe je het maakt. De tekst moet je liggen. De ene ging bij mij heel goed, de ander niet. Voordat Frans begon, had ik ook niet echt door dat ik examens had. Pas toen ik daar zat, besefte ik: nu begint 't. Het ging niet echt lekker, dus heb ik me voorgenomen er deze week helemaal voor te gaan. Bij Nederlands ging het lezen wel goed. De samenvatting ging minder. Normaal werden we geleid door punten. Noem zoveel ar gumenten en zo. Nu was het alleen al moeilijk om die argumenten te vinden. Toch denk ik niet dat ik het echt dramatisch heb ge maakt. Economie moet je echt begrijpen, terwijl ik beter ben in feiten stampen. Bovendien verschilt ons boek van de examenvragen. Ie dereen had bij dit vak zoiets van: het zou goed, maar ook helemaal fout kunnen zijn. Ik heb dit examen bewust niet nagekeken. Als al les fout is, werkt dat een beetje demotiverend. Bij geschiedenis wa ren de feiten wel belangrijk, dus dat ging eigenlijk wel. Dat was het eerste examen waarbij ik de vragen allemaal wel ongeveer wist. Ik heb geen tijd om leuke dingen te doen, zoals met mijn vrienden wat drinken. Wel neem ik tijd om te rusten. Zijn we klaar? Mooi, dan kan ik gauw door met Latijn. Ik moet nog heel veel doen." door Janneke Dijke leiderdorp - Grote moeite heeft hij ermee dat D66 een kabinet vormt met CDA en WD. Zoveel moeite, dat hij overweegt zijn bijbaan als raadslid voor D66 in Leiderdorp eraan te geven. Aat van Gurp is niet de enige: ook elders in het land haken D66'ers af. Een partij die zo hard is voor de sociaal zwakkeren is hun partij niet meer. Morgenavond legt Van Gurp aan de D66'ers in Leiderdorp uit waarom hij eigenlijk het liefst zou stoppen. Maar ook waarom hij dat niet doet. „Ik vind wat er in Leiderdorp gebeurt belang rijk. We hebben hier natuurlijk maar één zetel, en ik wil de an deren niet met een probleem opzadelen. We hebben toch al moeite alle commissieplekken te vullen." Maar Van Gurp gaat door met tegenzin. „Als ik morgenavond definitief besluit om te blijven, ga ik niet zomaar over tot de or de van de dag. Ik garandeer niet dat ik de drie jaar volmaak. Ik hou de landelijke partij goed in de gaten. Misschien zeg ik na een paar jaar wel: 'Ik heb ze ge volgd, en ik zie het niet zitten. Ik stop ermee'." Van Gurp vindt dat onderhan delaar Boris Dittrich veel te wei nig is opgekomen voor minima, WAO'ers en gehandicapten. „De sociale punten van dit kabinet vind ik uitermate zwak. Ze zeg gen dat ze de laagstbetaalden willen ontzien, maar dat we alle maal moeten inleveren, was niet alleen een lib maar ook een sociale parti mis ik nu. Ik word daar op gesproken door mensen, zij zien mij als onderdee het D66-gebeuren." Als Van Gurp op de stoe Dittrich had gezeten, had 1 heel anders gedaan. „Ik h< akkoord niet gesloten. Sl nog, ik was nooit aan dez derhandelingen begonnen. D66 een paar stokpaardj het regeerakkoord heeft zoals de gekozen burgeme vindt Van Gurp mooi, maa genoeg. De Leiderdorper is afge zondag bewust niet naa congres gegaan. „Ik heb n een beetje in bescherming len nemen, want ik denk 1 me heel erg had geërgeri fractievoorzitter wordt op 1 congres altijd luid toegej en bij die sfeer voel ik mi erg thuis." In de leden di gingen, is het raadslid tele steld. „Ik had meer tegen verwacht." (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN M r 11 ntan d VKG-KEURM TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REU ET

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16