LEIDEN REGIO De zeven plagen van Leo Levie Op de vlucht voor overlast van dak- en thuislozen 'Bemoeizorg' moet daklozen opsporen nmo icroegbaas cijmt weg met iere boete Wandeling door Heempark Koet que koet 'De Zaak dient juist om overlast te beperken' pen voor nicef en - De komende dagen 1 grote groepen kinderen op voor Unicef. Zij komen vra- of zij gesponsord kunnen den voor de 19de Unice- p die op 14 juni in Leiden dt gehouden. De opbrengst de Unicefloop 2002 be- <-^eg 30.000 euro. Dit geld it ten goede aan kinderen in dan, waar Unicef waterput- slaat en de levensomstan- leden van de kinderen ver- :rt. De leerlingen van basis- jol Woutertje Pieterse aan loutlaan waren vorig jaar ipioen van de Unicefloop. iepen de meeste kilometers. ilpverlening s< ekt vrijwilligers Voor het Meldpunt T villige Hulpverlening in de 0] en wijk en Leiden Noord j j 1 de Stichting Dienstverle- ,r [enthousiaste mensen die ei overhebben en iets voor de ere medemens willen bete rt, :n. Het Meldpunt heeft vrij en gers nodig die een keer met and willen wandelen, win- 5 n, begeleiden naar het zie- ïuis of gewoon een praatje n, i maken bij een kopje kof- ui Vie zich hiervoor wil aan- II den of meer informatie wil, ;ti bellen met Sandra Fleur: 1063. ,kO haag - De uitbater van een aan de Herenstraat kreeg ren bij de Haagse politie- ter een lagere geldboete dan olitie hem eerder had gege- De politie had hem vorig driemaal een boete gegeven geluidsoverlast, nadat zijn jafn hadden geklaagd over de Kjlitie wilde hem voor iedere j 1.134 Euro laten betalen, oegbaas wilde dat niet be- i en moest daarom gisteren |de Haagse politierechter omen. Gezien de berooide van de cafébaas - de I heeft geen vast woonadres \loot de rechter hem maar léén overtreding te beboe- litbater bestreed dat hij ver ordelijk was voor de her- p de Herenstraat. De bewo- de etage boven het café len ook voor veel lawaai ge- L De bovenbuur erkende in brief aan de rechter dat zij tenigmaal een feestje had wd. Zij vond het niet te- jt dat de kroegbaas hiervoor moeten opdraaien, feens heeft de cafébaas in- het pand geïsoleerd, ouwe klant heeft de kos- ©rgeschoten. door Silvan Schoonhoven leiden - 'Outreachende zorg'; 'zorgmijdende cliënten'; 'casef- inding'. Het is allemaal jargon voor doel en doelgroep van het zogenaamde 'Bemoeizorgpro- ject'. De bedoeling is om daklo zen, alcoholisten, druggebrui kers en andere probleemgeval len in Leiden actiever op te spo ren en in de gaten te houden. Als de klanten eenmaal zijn ge vonden willen de hulpverleners hun zorg aanbieden, ook al heb ben ze daar niet om gevraagd en zelfs als het niet willen. Vijf zor gorganisaties zetten gisteren hun handtekeningvoor betere samenwerking in het Breed Be- moeizorg Project. Het gaat om de Rhijngeestgroep, Pamassia, stichting De Binnenvest, de GGD Zuid-Holland, en stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Midden-Holland. Voorafgaand aan de onderteke ning laegen medewerkers een rondleiding langs zogenoemde 'vindplaatsen', plekken in de Leidse binnenstad waar je dak lozen kan aantreffen. In de stro mende regen konden de hulp verleners hetzelfde rondje lopen dat daklozen regelmatig afleg gen: van het Slaaphuis naar De Bakkerij, naar de Burcht, naar de Sociale Dienst en naar de GGD. Onderweg voerden hulp verleners en hun klanten sket ches op om de alledaagse pro blemen te laten zien waarmee een daklozete maken heeft. De doelgroep van het Bemoei- zorg Project bestaat uit mensen met vaak meerdere problemen: het zijn psychiatrische patiën ten, druggebruikers, alcoholis ten, daklozen of mensen met een combinatie van die proble men. In veel gevallen vragen ze niet om hulp of wijzen ze die zelfs van de hand ('zorgmijden de cliënten'). In sommige geval len veroorzaken ze overlast, maar niet altijd. Als ze niet voor hulp aankloppen en hun omge ving klaagt ook niet, dan blijven probleemgevallen verborgen. De hulpverleners willen in dat geval actief op zoek naar hun klanten ('casefinding') om ze te ongevraagd benaderen ('outrea chende zorg'). Bedoeling van de hulpverlenende organisaties is om beter informatie uit te wis selen over wie hun klanten zijn en hoe het met ze gaat. Uitein delijk moet dat ertoe leiden dat ze in de reguliere zorg terecht komen, zodat ze kunnen werken aan hun herstel. Gevaarlijke, zwaar zieke of ®nstig gestoorde daklozen vallen buiten de be- moeizorg. De gemeente Leiden heeft de opdracht gegeven tot het be- moeizorgproject. Als het een succes wordt, kunnen andere gemeenten in Zuid-Holland het overnemen. Het afgelopen jaar zat het project in de aanloopfa se. Bemoeizorg draait ten min ste tot 2005. leiden - Door het Heempark uur een wandeling maken. The- aan de Oegstgeesterweg kunnen ma van de wandeling is 'daar zit liefhebbers zondag om 14.00 vast een luchtje aan'. m woensdag 21 mei 2003 Leiden heeft afgedaan voor familie Conijn zwemmen echt niet in het geld." Een telefoontje van Levie naar Triffiq had geen resultaat. „Een klant sluit met ons een contract af voor zes maanden met een maand opzegtermijn", legt een medewerkster van het in Haar lem gevestigde Triffiq weten. „Mocht blijken dat die klant Triffiq na twee maanden toch niet praktisch vindt, dan betaalt hij dus drie maanden. Als er na dat er is opgezegd toch nog een rekening bij een klant binnen komt, dan betreft dat parkeer- geld. Het bureau dat voor ons de rekeningen verstuurt, loopt namelijk enigszins achter. Heel vervelend. Laat de klant toch nog maar even contact met ons opnemen, dan lossen we het wel op." Dat doet Levie dus en hij krijgt vervolgens bericht van Triffiq waaruit blijkt dat de 7,50 euro die onlangs is afgeschreven de abonnementskosten van febru ari betreffen. „En volgende maand wordt er 7,50 euro geïnd voor maan. Pas dan is Levie van Triffiq af. „Ik weet dat ik ge tekend heb, maar ik vind dit wel vreselijk ver gaan", verzucht hij. Maar gelukkig gloort er in alle duisternis ook nog een beetje licht voor Levie. Deze week maakte de gemeente bekend dat zijn protesten over het re clamebord pal voor de ingang van de synagoge zijn gehono reerd. „Volgende week wordt het reciameplakbord een kwart slag gedraaid en een stukje ver plaatst. De huidige opstelling is met name voor de synagoge storend", aldus een woordvoer ster van de gemeente Leiden. Eric-Jan Berendsen Levie van het Joods Studie- >eiètrum naast de synagoge aan Levendaal blijft niets be- iidtard. Eerst krijgt hij een oer- it reclamebord voor de deur de synagoge, vervolgens lit de gemeente dat er bij in de buurt een opvang alcoholisten komt, hij la{ ft last van een duivenplaag als klap op de vuurpijl heeft nu ruzie met de exploitant t Triffiq. Onlangs besloot Le- ?f over te gaan op Triffiq, een »t<ftronisch parkeersysteem, ar omdat het elektronisch teren hem bij nader inzien viJi niet beviel, zegde hij het >st tract op. Hij moet echter .tot en met juli doorbetalen, lag dat zint hem niet. „Ook ik et op de kleintjes letten." Bq is een apparaatje dat in een auto wordt bevestigd. Bij het parkeren in een bepaalde zone drukt de gebruiker op een knop en bij het wegrijden her haalt de handeling zich. Triffiq registreert automatisch de par keertijd en verrekent dat later. Met dit systeem behoren par keerbonnen tot het verleden. Handig, dacht Levie en hij nam ook zo n apparaatje in zijn auto. „Maar het bleek allemaal wat moeilijker dan gedacht, dus be sloot ik er een streep onder te zetten. De spullen leverde ik na twee maanden in, maar ik moest even zo goed 45 euro voor drie maanden betalen. Wie schetst echter mijn verbazing dat er onlangs weer 7,50 euro van de rekening van het Joods Studiecentrum werd afgeschre ven. Pure laaielichterij, want wij dr; De Blauwe Steen, die al 700 |aar tn de B reestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Niek Bavelaar maakte onlangs deze foto van broe dende meerkoeten op het hoekje van de Nieuwe Mare en de Oude Singel. Op zoek naar een kraam kamer streken de vogels neer in een als stootband_ fungerende autoband. Volgens de fotograaf zijn de dieren nogal onverstoorbaar. „Er wordt in de buurt hard gewerkt aan de nieuwe walmuren. Ze trekken zich er niets van aan en blijven lekker doorbroe- den^l TTóto; NielTBavelaar kerij verboden om drugs te ge bruiken. De beheerders sluiten 's avonds de deuren en gaan naar huis. Zelf wonen ze in het comfortabele Oegstgeest of de Merenwijk De verslaafden mo gen kennelijk wel gebruiken bij de omwonenden voor de deur. Wat vangen die zogenaamde hulpverlenende instanties, die worden gesubsidieerd met mijn belastinggeld, nu eigenlijk op? Wanneer wordt deze wijze van opvang geëvalueerd? En heeft een junkie die de wet overtreedt, bijvoorbeeld door mij te slaan of onze fietsen te jatten, nog wel recht op een postadres bij De Bakkerij? Heeft iemand die elke dag een andere gsm gebruikt om zijn drugsdeals door te spre ken recht op een uitkering? Is er zoiets als toezicht?" Dit soort vragen steldeConijn ook al aan raadsleden en de po litie. De antwoorden blijven uit of zijn onbevredigend. Of hij wordt van het kastje naar de muur gestuurd. Conijn heeft vanuit zijn raam overdag zicht op de groeiende groep alcoholisten voor de deur van AH. Ze vallen klanten en dus ook de Conijnen lastig. „Ze laten hun poep en pies lopen, ze zijn te vies om aan te pakken, Ze jatten alles wat los en vast zit. De politie komt regelmatig, maar een paar uur later zitten ze er weer. Eigenlijk zijn het geen zwervers. Ze hebben hier alles wat ze nodig hebben: De Zaak, De Bakkerij en AH voor het bier. En niet te vergeten voor de gra tis koffie. Dat vind ik ook zo on voorstelbaar dom van AH, dat ze een voor klanten bedoelde voorziening zo laten misbrui ken. In plaats van koffie moet de filiaalchef ze een winkelverbod opleggen." Dak- en thuislozen, stellen Rob en Mick Conijn vast, hoeven in Leiden niet eens te zwerven om te overleven. „Ze hoeven hier al leen maar te zijn." Volgens Co nijn slaat Leiden met (fit beleid 'een modderfiguur'. „Wat er nu gebeurt is het instandhouden van een levensstijl die schadelijk is voor de zwervers en het leef klimaat in dit deel van de stad. Zo komen ze toch nooit van hun verslaving af? Zo'n idioot die op mij inhakt, wat is er nu op tegen om die eens een goeie cold tur key te bezorgen? Ik heb geen medelijden met ze. Afkicken is de enige optie. Gedwongen. Desnoods in kampen." Het Leidse beleid, zegt Cohen, werkt als 'een stronthoop op vliegen'. „Zeker als je de uitke ring voor dak- en thuislozen verhoogt omdat het straatleven zo duur zou zijn, kun je er don der op zeggen dat dat een aan trekkende werking heeft. Ik weet wel dat dat extraatje inmiddels is afgeschaft, maar het leed is al geschied. Voor een junkie is Lei den een prima stad, die naam heeft Leiden al." Grote delen van de binnenstad, zegt Conijn, worden weggeven aan junkies. „Dat begint al bij het station en ook rond het Be vrijdingsmonument is het hope loos. Dat bewoners, zoals wij, op de loop gaan en dat toeristen Leiden gaan mijden, lijkt van ondergeschikt belang. Het wordt allemaal met de mantel der liefde bedekt. Ik ben zelden een gemeentebestuur tegenge komen dat zo ver van de werke lijkheid afstaat. Geen raadslid dat zich er druk om maakt. Toen ik laatst Gerard van Hees van Groenlinks oordoppen zag uitdelen tegen de geluidsover last van Schiphol, wist ik het ze ken ik moet hier weg. Ik heb verdorie geen last van vliegtui gen, ik heb last van dak- en thuislozen!" door Wim Koevoet leiden - Rob Conijn, zijn vrouw Mick Zwart en de éénjarige Jet gaan verhuizen. Het jonge gezin is de overlast van alcohol- en drugsverslaafde dak- en thuislo zen in de omgeving van hun woning aan de Hooigracht spuugzat. Conijn weet na tal van gesprekken met de politie en na een e-mailoffensief richting Leidse raadsleden zeker dat de situatie niet gauw 'en misschien wel nooit' zal verbeteren. „Lei den monumentenstad? Junkies- stad zul je bedoelen", zegt de 31-jarige vader, die een tijdje ge leden in elkaar is geslagen door een heroïnegebruiker. Conijn probeert een woning te bemachtigen 'in een deurp in Utrecht'. Hij zegt opzettelijk met een overdreven accent om zijn afkeer van het stadse leven in Leiden te benadrukken. „Ik wil onze dochter hier niet in laten opgroeien", zegt hij resoluut. „Zij hoeft niet te worden gecon fronteerd met mannen die stin ken, agressief zijn en hun poep en pies laten lopen." Rob en Mick Conijn wonen drie jaar aan de Leidse Hooigracht. Sinds De Zaak, waar Pamassia de zwervers overdag opvangt, is geopend aan de nabijgelegen Middelstegracht is hun woonge not als sneeuw voor de zon ver dwenen. Als Conijn 's avonds uit zijn raam kijkt naar het trappenhuis van de gemeentelijke parkeerga rage bij Albert Heijn ziet hij 'chi nezende junkies'. „Ik ben erop gespitst, de beheerder - nota be ne de gemeente Leiden - niet. Van mij krijgen ze niet eens de kans foliepapier uit te rollen, want dan hang ik al aan de lijn bij de politie." Eén lid van het groepje junkies begon op Conijn in te slaan toen hij onlangs een kinderzitje uit de ene auto in de andere wilde installeren. Dat was nadat Conijn duidelijk had gemaakt dat ze moesten stop pen met 'die rotzooi'. Conijn, die zich onder dokters behandeling moest laten stellen, heeft soms nog last van oorsui zingen. Hoewel hij direct na het incident aangifte deed, onder nam de politie niets tegen de man. Sterker nog, de volgende dag trof Mick Conijn hem 'vrij en blij' aan in de vensterbank van hun woning. „Hij kende ons al niet meer. Wij hem wel." De politie heeft Conijns verhaal wel genoteerd. Als de politie de junk met de losse handjes op heterdaad be trapt, nodigt zij hem uit om op de gebeurtenissen in het trap penhuis in te gaan. Mick Conijn: „Hij wordt daartoe letterlijk uit genodigd. En zoals bekend kun je uitnodigingen afslaan." Het handgemeen in het trappenhuis vormt voor de Conijnen het dieptepunt van hun ervaringen in een biotoop van de Leidse junkies en alcoholverslaafden. leiden - Woordvoerder F. Delemarre betwijfelt of De Zaak de overlast van de zwer vers veroorzaakt. „Sterker nog, De Zaak is destijds juist begonnen op die plek om de overlast van dak- en thuislo zen te beperken. Met de buurt zijn maatregelen afge sproken om de problemen tot een minimum te beper ken. Zo ver wij steeds hebben begrepen, werken die maat regelen goed." Ook rond de gemeentelijke parkeergarage zet de ge meente volgens Delemarre alles op alles om de overlast binnen de perken te houden, „Er is onder meer hiervoor een beveiligingsbedrijf in de arm genomen dat streng toe zicht houdt, ook in de trap- Want niet alleen De Zaak be vindt zich in de buurt van hun woning maar ook De Bakkerij, die de postadressen van de zwervers en daklozen verzorgt. Een tijdje terug zag het ernaar uit dat daar ook nog eens de verplaatsbare opvangplaats voor elders weggestuurde alcoholis ten (VOP)bij zou komen, want de gemeente had voor deze voorziening aanvankelijk de Kaasmarkt op het oog. Conijn is blij dat voor deze VOP de Ga- renmarkt is aangewezen. „Ik sluit niet uit dat dat het resultaat is van mijn campagne." Toch vormt de plaatsing ervan voor hem het bewijs dat de gemeente geen idee heeft wat het voor be woners betekent als ze worden opgezadeld met een concentra tie van faciliteiten voor dak- en thuislozen. „Het is bij De Zaak en De Bak- penhuizen." Ook de politie houdt het gebied extra in de gaten. Daarmee wil de gemeente woordvoerder niet hebben gezegd dat de problemen on der controle zijn. „Zeker niet. Maar in dit soort kwesties blijft het schipperen. Als je dak- en thuislozen op de ene plek wegstuurt, is de kans groot dat de overlast elders toeneemt Dit soort proble men is moeilijk te bestrijden. Een ideale oplossing is er niet" Delemarre meldt dat de inci denten rond het gezin bij de politie bekend zijn. „Voor de mishandeling heeft de politie een verdachte op het oog. Maar die heeft ze nog niet kunnen spreken." Het trappenhuis van de gemeentelijke Haarlemmerstraatgarage. Volgens overbuurman Rob Conijn zijn hier regelmatig junkies aan het 'chinezen'. Foto: Mark Lamers (advertentie) Alno 75 jaar: nu deze, complete ALNOLOOK voor een unieke prijs. Leverbaar in meerdere opstellingen. Het 184 pagina's dikke Alno keukenboek ligt gratis voor u klaar bij onderstaande Alno Select Dealers. Keukencentrum Waddinxveen, Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN: Möbel Kaiser, Marktplein 2 tel.: 0255-546380 VOORSCHOTEN: Keukenstudio, Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 wcfddWaose in keukens

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15