REGIO 'Het lichaam heeft me in de steek gelate I 'Roken en drinken? Niet in een clubhuis met pupillen in ons midd 'Een biertje of breezertje na de wedstrijd, dat hoort toch bij de spo MW Versleten Alphense vestigt laatste hoop op laserbehandeling in Florida J Een euro voor Phieneke NAVRAAG De Tour de France is bij voorbaat een van z'n attracties kwijt Mario Cipollini, altijd wel goed voor een paar sprintzeges, protesten en dol le fratsen, is met je moet Tourwaardig pioegDomi- j it y na Vacanze niet zijn, dat is Cipollini met uitgenodigd voor de Ronde. Tot woede van 'Mooie Mario', wereldkampioen en met 42 ritzeges re cordhouder in de Giro, gaf Tourdirecteur Leblanc onder meer drie Franse ploegen de voorkeur bij het vergeven van zijn wildcards. Ci pollini zit straks dus thuis. Terecht of niet? Navraag bij Leidenaar WIM VAN DUIVENBODE, momenteel jurylid in Olympia's Tour, KNWU-consul voor Zuid-Holland en wielerorganisator. Terecht dat Cipollini niet is geïnviteerd? Of niet? „Ja hoor. volkomen te recht. Hij hoort niet in de Tour. Natuurlijk is het leuk om hem in de vlakke etap pes een of twee ritten te zien winnen, maar dan stapt hij af en dan blijft er een heel zwakke ploeg over. Zijn teamgenoten kunnen heel goed de sprint voor hem aantrek ken, maar als dat wegvalt, blijft er maar heel weinig over en rijden ze naamloos rond. Zonder Cipollini zijn het alleen meeëters." Maar de man is wel recordhouder in de Giro en wereld kampioenDie laat je toch niet thuis? „Wel dus. Oké hij is heel snel en die regenboogtrui is fraai. Maar 42 keer winnen in de Ronde van Italië is heel wat anders dan winnen in de Tour, waarin alle sprinters meerijden. En dat hij wereldkam pioen zou worden in Zolder, wisten we al van tevoren met dat vlakke parcours. Bovendien is het nog altijd niet zo dat een we reldkampioen altijd mee moet doen in de Tour. Dat is de maatstaf niet. Je moet Tourwaardig zijn. Dat is hij niet." Staat tegenover dat er nu een ploeg meedoet als Brioches la Bou- langère. Heeft die dan ivel zoveel inhoud? „Misschien niet. Maar Brioches heeft wel Chavanel, een aanko mend talent in de bergen. En Franse renners gaan in de Tour ook meestal wat harder rijden, dus begrijp ik het wel een beetje. Vreemder vind ik dat het Zwitserse Phonak erbuiten is gevallen. Maar misschien gaat Phonak nog mee als Jan Ulrich naar dat team gaat. Zou in dubbel opzicht te hopen zijn omdat die ploeg bestaat uit goede klimmers, die als de besten reden in Romandië. En na tuurlijk omdat Ulrich dan meedoet. In vorm zou hij de enige zijn die iets tegen Armstrong kan beginnen. Dan krijg je tenminste nog enige strijd." In de sprints wordt die strijd met het thuisblijven van Cipollini nu wat minder? „Wat minder leuk, misschien. Ik had wel verwacht dat hij niet mee zou doen, maar ik had er ook niet mee gezeten als hij wel was uit genodigd. Hij blijft een attractie, met zijn snelheid, zijn losse hand jes en zijn verkleedpartijen en hij heeft er een hoop boetegeld voor over om de jury ludiek te pesten, maar tegenover renners die er door hem buiten de boot zouden vallen, zou het niet reëel zijn ge weest." tekst: Paul de Tombe foto: AFP/Franck Fife UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 20 mei LEIDEN - Misschien is het aanstaande dinsdag de laatste keer dat personeel en directie van het openbaar slachthuis te Leiden een mijl paal vieren, en dan nog wel het 75-jarig jubileum. Het verliesgeven de gemeentelijke slachthuis zal waarschijnlijk overgaan in particulie re handen. Toch liet directeur Drs. F.X.M.M. Cremers zich gisteren op zijn persconferentie niet zo heel somber uit over de toekomst en verleden van het Slachthuis. De gemeente zou het liefst zien, dat het middelgrote en modern ingerichte slachthuis door particulieren werd overgenomen. Ook directie en personeel van het Slachthuis zelf vin den dit de beste oplossing. ANNO 1978, maandag 22 mei VOORSCHOTEN - Nu de tijd weer aangebroken is, dat we met z'n al len de bloemetjes buiten zetten, worden op diverse plaatsen weer de traditionele geraniummarkten gehouden. Bij voorbeeld in Voorscho ten. Hoewel het zonnetje maar niet wilde doorbreken was het in de Voorstraat desondanks een kleurige en fleurige 'happening'. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-maiL abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. KLANKBORD Als het aan de bezoekers van de LD-internetsite ligt, wordt er in sportkan tines geen biertje meer getapt. De stelling 'Sport kantines moeten niet al leen rookvrij maar ook al coholvrij worden' wordt door een ruime meerder heid (63 procent) onder schreven. Een selectie uit de reacties. Michael Augustinus, Lis- se: „Je kan het niet ma ken om de sporters hun biertje te ontnemen na de wedstrijden. En ik ben trouwens ook tegen een rookverbod." Sportkantines moeten niet alleen rookvrij, maar ook alcoholvrij. N. van den Eykel, Rijns burg: „Onzin! De sport kantine kan niet zonder deze omzet en waar kan de vereniging aanklop pen voor extra geld als deze inkomsten wegval len? De mensen moeten zichzelf in de hand hou den. Daar kun je de sportvereniging toch niet de schuld van geven." Henk van Driel, Leider dorp: „Eens. Nog steeds zijn er verenigingen die het roken niet aan ban den durven te leggen. Onbegrijpelijk. (Mee) ro ken is funest. Roken maakt slap. Roken is ont stellend slecht als je net hebt gesport, als je lon gen nog lekker open zijn en er nog sprake is van een verhoogd ademha lingsritme. Voor alcohol geldt eigenlijk het zelfde. Energie vrijmaken uit je lever? Jammer, die is hard aan het werk om al cohol af te breken. En zeur nou niet dat een glas bier overeenkomt met een sneetje bruin brood, want qua voe dingswaarde stelt een glas bier echt niets voor. Moeten alcohol en roken worden verboden? Nee, dat niet. Maar niet in een gemeenschappelijk club huis met de pupillen in ons midden." A. van Tol, Wetering- brug: „Oneens. Dan kun je de kantine wel sluiten en de club wel opheffen. Of de gemeehte moet bij elke club bijbetalen, over de rug van de belasting betaler." Daan Sloos, Leiden: „In sportkantines moeten er tegenwoordig diploma's en vergunningen aanwe zig zijn waaniit blijkt dat men geleerd heeft toe zicht te houden op drankgebruik van bezoe kers. Spelers zullen trou wens het drinken wel la ten, anders is de prestatie niet best Verder moet men de sportbesturen niet aan banden leggen. Ze hebben hun eigen verantwoordelijkheden. Pas als het uit de hand loopt, kan de politiek in grijpen. Daar is nu geen enkele aanleiding toe." De nieuwe stelling gaat over de problemen waarin veel betaaldvoetbaldubs in Nederland verkeren. Een groot aantal vereni gingen -Twente, NAC, RKC, AZ, Groningen, MW, Utrecht - klopt bij de ge meente aan voor financië le steun. De meeste ge meenten hebber it dels besloten de nieuw) te subsid a leen Maastricht 1 nu toe het poot wil geen geld va li meer in MW ste De stelling waar en met maandaj reageren luidt: Burgers mogen b betalen aan het i 0 houden van bett f bal. Reageren kan vi h De Stelling, post 't 2300 AB Leiden, www.leidschdagd Kamal Khodor al Cheikh (37), pro jectleider gemeente Alphen aan den Rijn, voorzitter Syrische Cultu rele Vereniging: „Men zou het bij wijze van proef een seizoen kunnen proberen. Zoals ze in Leiden een proef hebben gehad met die slui tingstijden van cafés. Als het goed uitpakt dan kun je het handhaven. Een sportkantine is volgens mij niet per definitie bedoeld om je daar vol te gooien met alcohol. Om daar al leen bier te tanken. Dat ik dat vind, heeft niets te maken met achtergrond l hoor. Dat mensen l nou niet denken: t logisch, hij komt uit Syrië, daar mo gen ze geen alcohol drinken. Wijn is zo'n beetje uitgevonden in i Syrië en sterke drank wordt er ook volop k gedronken." K*. Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: Allebei mee oneens, ook al be staat er een verband tussen rellen en alcoholgebruik. Het droogleggen van een voetbalclub vind ik onzin. Men sen moeten zelf leren met hun gren zen om te gaan. Jongeren ook. En dat bereik je niet door van alles te verbieden. Dan gaan ze de duinen in om voor te drinken. Het controleren van supportersbussen vind ik wel goed en het is ook prima dat sup porters worden weggestuurd als ze te veel op hebben. Als je voetbalclubs drooglegt, haal je ook een brok in komsten weg. Ik vind dat voetbal clubs zichzelf moe ten kunnen bedrui pen. Ik ben dus ook tegen het subsidiëren t van profclubs." Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster /train- ster damesselectie SJC Noordwijk: „Ik geloof absoluut niet dat de rellen rond de voetbalvelden alleen maar te maken hebben met alcoholge bruik in de kantine. Zoals in het be taalde voetbal is er tegenwoordig bij veel amateurclubs ook het feno meen 'pure relschoppers', lui die niet voor het spelletje maar voor een 'leuk' vechtpartijtje komen. Voor de sporters zelf geldt dat je hen 'de der de helft', het biertje of breezertje na de wedstrijd, niet mag ontnemen. Dat hoort bij de sport. Dit mag niet aan strenge regels ge bonden worden door een stelletje nietsnut ten die het spelletje komen verzieken." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecare-specialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Een sportkantine be staat bij de gratie van vrije, blije mensen die zich hebben ingespan nen om iets non-productiefs te doen met een bal. En al die mensen die daar naar hebben staan kijken, vin den het ook zo fijn om daar een biertje te drinken. Het gedoe van on aangename lawaaischoppers en van kleffe reldellen heeft met al die men sen niets, maar dan ook niets te ma ken. Het is een typische geitenwollensokkenre- denering om met kunstmatige droogleg- ging van vrije, blije mensen het wangedrag van anderen te willen bestrijden. Proost!" Karin Castelijn (42) uit Rij ring, boerin:Ach, ik vind lijk. Als je alcohol verbiedt, je dan? Dan gaan ze van tei thuis drinken. Afijn, van dii je kent ze wel. De mensen zelf wijzer moeten zijn. Ze zich verantwoordelijk gedr verstand gebruiken. Ik vine jammer hoor van de sport, nu vaak misgaat. Het is voc met kleine kinderen gewo< leuk meer om naar een wedstrijd te gaan. Maar in con troles en verboden zie ik niets. Waar- Tj om zouden mensen na een wedstrijd niet gewoon een glaasje mogen drinken?" n d I schappenlijstje gaat. Veel heeft te maken met rug- en nekklachten. De behandeling van hernia's, de pogin gen verbrijzelde ruggenwervels te fat soeneren en nekwervels die worden vastgezet. „Bij mij verliep nooit iets normaal. Als je het verslag goed leest, zie je dat soms enkele operaties of behandelingen moesten volgen om de gevolgen van de eerste te herstel len. Dat komt, denk ik, doordat het helemaal mis is met mijn rug. Maar ook als het niet om mijn rug ging kan ik je de meest afgrijselijke verhalen vertellen." „Een verhaal van Stephen King", ty peert Van Hoof de ziektegeschiedenis van zijn beschermelinge. „Dan wil ik graag van je weten waarom ik daarin dan de hoofdrol speel", zegt zij. Christiaan van Hooff geeft daarop geen reactie. Hij is weliswaar para normaal begaafd, zegt hij, maar hier op moet hij een concreet antwoord schuldig blijven. „Je kiest om gebo ren te worden in een bepaald leven. Misschien omdat je daar veel van kunt leren." Paranormaal of niet, je hebt weinig gevoel nodig om te zien dat Phieneke Sanders lijdt. Sinds een maand of twee kan ze haar bed niet meer uit komen. Vijf jaar geleden begon ze met morfine om de folte rende pijnen te onder drukken. De dosis is in de loop der jaren al- leen maar opge schroefd. „Iedereen weet dat je steeds meer morfine nodig hebt om de pijn te onderdrukken, maar de huisarts vindt het nu welletjes", meldt Van Hooff. „De dosering wordt niet meer verhoogd." Dus lijdt ze te genwoordig krankzinnige pijnen. De Nederlandse artsen zijn uitbehan- deld, gaat Sanders verder. „Ze kun nen niets meer voor me doen. Ik ben jong en ik ben oud. Mijn lichaam heeft me totaal in de steek gelaten." Onlangs zag Van Hooff op televisie een reportage over de Amerikaanse arts Alfred Bonati, die in Florida lase roperaties uitvoert. Hij heeft zijn ei gen kliniek, het Bonati Instituut. Dat is gespecialiseerd in de behandeling van afwijkingen aan de wervelkolom en ziekten aan het bewegingsappa raat „Twee jaar geleden had ik daar over al gelezen", aldus Sanders, „maar ik heb het artikel in een la weggestopt." Van Hoof is ervan overtuigd dat San ders in Florida kan worden verlost van de extreme pijnen die haar leven beheersen. Ook Sanders zelf gelooft daarin. „Ik heb het artikel weggelegd omdat het niet realistisch was te den ken dat ik daar ooit zou kunnen ko men." Van Hooff heeft een belangrijk doel in zijn leven gecreëerd. Hij wil Phie neke Sanders koste wat het kost de laserbehandelingen laten ondergaan. Volgens de Nederlandse arts die ver bonden is aan het Amerikaanse insti tuut en Sanders heeft onderzocht, kan de Alphense beslist worden ge- holpen. De laserbehandeling wordt in Nederland als experimenteel betiteld. Een en- 'Een euro voor Phieneke', luidt de actie die binnenkort voor de bedlf Phieneke Sanders in Alphen wordt ontketend. Verscheidene plaatse i winkeliers hebben hun medewerking al toegezegd. In winkelcentra! Herenhof liggen op sommige toonbanken al de eerste flyers klaar. Het is onder meer de bedoeling dat de lege-flessenbonnen in super v ten aan de stichting PhiSa Foundation worden gedoneerd om te zoie Sanders een laserbehandeling in Amerika kan ondergaan. Sanders i 1 teld dat ze meerdere laserbehandelingen nódig heeft om haar weer op de been te krijgen. Naar verwachting moet ze zo'n drie maandei 0 rida verblijven. Totale kosten worden op 300.000 euro geschat. e Over de behandeling, de kliniek die de Alphense wil bezoeken en dee: derlandse mensen die haar al met succes zijn voorgegaan, staat een breide Nederlandstalige site op internet: www.medageurope.com. a .bonati.com is de officiële site van het instituut van de arts waarop S11 al haar hoop vestigt De website van de stichting, www.phisa-foundation.com, is in de n 1 Het is de bedoeling dat daarop onder meer de voortgang van de foi werving wordt vermeld. Het telefoonnummer van de stichting is 01 d 416660. Voorzitter Van Hooff wil PhiSa Foundation in de toekomst b nutten om lotgenoten van Phieneke Sanders steun te bieden. Een poppenhuis staat in de steigers, maar het lukt Phieneke Sanders niet meer om de minivilla verder af te bou wen. Haar leven is in de loop der jaren steeds meer beperkt geraakt. Voor hobby's heeft de Alphense geen kracht meer. „Maar één ding pakje me niet af en dat is mijn vechtlust" Sanders, die een jaar geleden serieus nadacht over haar eigen begrafenis, klampt zich nu vast aan de allerlaatste stro halm: een laseroperatie die het zieken fonds niet vergoedt en die zij zelf niet kan betalen. Daarom is voor haar een fondswervende stichting opgericht. 'Rent a friend' stond boven de gratis advertentie die Alphenaar Christiaan van Hooff in een plaatselijk huis-aan- huisblad had geplaatst. Van Hooff („Mijn echtgenote heeft een goede baan, ik geniet een bescheiden invali diteitspensioen van defensie.") zoekt telkens een nieuwe uitdaging in zijn leven. „Ik dacht: laat ik me eens be taald of onbetaald inhuren als vriend. Boodschappen doen, samen koffie drinken, dat soort dingen." Inhuren wilden mannen en vrouwen hem wel. Voor het temperen van de vlese lijke lust. „Ik wist niet wat me over kwam. Haal dat maar ergens anders, heb ik gezegd." Toen belde Phieneke Sanders. „Daarna heb ik nooit meer iets op die advertentie binnengekre gen. Het moest zo zijn. Ik heb voor niemand anders tijd meer. Ik wil Phieneke helpen." Phieneke Sanders, 45 jaar. Vanuit een ziekenhuisbed voor het raam slijt zij haar dagelijks bestaan. Als ze niet op tijd haar forse dosis morfine spuit, heeft ze het gevoel dat de pijn haar li chaam uiteen rijt Van Hooff (die zich volgens Sanders heeft opgeworpen als haar ijsbreker, baanbreker en be langenbehartiger) is ervan overtuigd: „Het is kiezen tussen leven of dood. Als er niets gebeurt, houdt ze dit niet lang meer vol." Wat is er dan precies aan de hand met de fragiele vrouw in het bed? Ze heeft geen kanker, multiple sclerose of andere duidelijke chronische ziek te. Er is geen naam te geven voor de aandoeningen waaraan zij lijdt. „Ik heb vroeger veel geturnd en veel paardgereden. Ik had zo'n typische holle rug. Ik ben een paar keer ernstig ten val gekomen, volgens mij ligt daar de oorzaak van alles." Haar medisch dossier wordt voor het gemak beperkt tot alle operaties en behandelingen die ze heeft gehad. Twee getypte A4tjes voL Te beginnen bij een elleboogfractuur in 1972 tot en met de verwijdering van een spe ciaal slangetje dat werd gebruikt om medicijnen toe te dienen. Dat is deze maand gebeurd. Daar tussen staan tientallen ingrepen en aandoenin gen. Ze worden opgesomd Phieneke Sanders met haar steun en toeverlaat Christiaan van Hooff. „Beter word ik nooit, daarvoor is mijn lichaam te veel versleten. Maar het kan wel beter. Ik wil cx alsof het om een bood- eens oma worden." Foto: Hielco Kuipers voor te betalen. Sanders heeft dat ge luk niet, melden de twee. Daarom heeft Van Hooff voor haar een officië le stichting in het leven geroepen: PhiSa Foundation. „Ja, kijk alles maar na. Vraag maar bij de Kamer van Koophandel, bel notaris Augustijn in Alphen. Dit doe ik niet om zelf rijk van te worden. Dit doe ik echt voor haar. Ze verdient het" In het bestuur zitten naast Van Hooff een goede vriend van huize Sanders en de bijna zeventienjarige dochter Manon. „Het is zo belangrijk voor Manon dat ze actief iets voor me kan doen", ver klaart de Alphense. die het met mij uiteraard nie kelijk heeft. Ik kan me soms dig voelen dat ik het bed ni< uit kan komen." Voor haar dochter en haar z ze nog één keer een mediscl aangaan om daarna af te kic de morfine. „Ik heb al zo vei maakt. Zoveel verloren. Ook sen en familieleden, want er mensen die denken dat het tussen mijn oren zit. Beter v|* nooit, daarvoor is mijn licha veel versleten. Maar het kan t ter. Ik wil ooit nog eens ti den en eindelijk eensc penhui XI kele ziekte- kostenverze keraar is L bereid gouden griet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14