Werkloosheid explodeert verder ECONOMIE Beleggen is voor Nederlander nu even geen optie Albert Heijn schrapthalve prijs'-sticker IMF waarschuwt voor verder dalen prijzen Pensioenfondsen schrikken van hogere eis toezichthouder Si Kamperen op een viaduct Zaaizaadbedrijf Advanta beticht van kinderarbeid ThyssenKrupp buigt voor sanctiedreigementen VS EU onderzoekt overname Roche-divisie door DSM HDC 158 dinsdag 20 mei 2003 door Jan Ruesink Reuters/Eriko Sugita Ï50 reldtelefoon i NTT Docomo ,55 )- De Japanse telefoon- 05 schappij NTT Docomo .00 lervan KPN met i-mode) j?® een 'wereldtelefoon' ge- '95 nteerd. Het toestel wordt •oo erd door Motorola en 5® t het mogelijk in 72 lan- 75 bellen en gebeld te wor- 19 jp basis van de eigen Ja- 2e 5 derde generatie mobiele !9i ontechniek. De gebruiker •J® aarbij zijn eigen nummer /50 dvvijd meenemen. ^56 II verhoogt s van benzine i,5o iaag - Benzine is vandaag oo ent duurder geworden, üeider Shell heeft de prijs i,03 uro ongelood opgetrokken j-jJ 135 euro per liter. De ad- 170 ijs voor super plus ging ens een cent omhoog, tot voor een liter. De prijs t9o en liter diesel is ongewij- I II ebleven op 74,9 eurocent. Ï91 3 ortsubsidies u| eren veel op - Subsidies voor eco- sche samenwerking leve- 1 maal zoveel geld aan ex- n investeringen op. Dat \',5i enter, een onderdeel van linisterie van economische 79 Senter geeft jaarlijks io miljoen euro aan het anima Economische Sa- rerkingsprojecten (PESP). 3 25 door de subsidie werden 5'^ chten binnengehaald in a'.sc meer China, Rusland en esië voor de bouw van lao irbeeld cementfabrieken '!o6 terzuiveringsinstallaties. irlopig geen bij Philips oven - Onderhandelingen ien nieuwe CAO bij Phi- jn voorlopig uitgesteld ïadere studie van pensi- lorstellen. Het duurt daar- 6,25 waarschijnlijk nog min- 3^ een maand voordat een o.o5 an worden afgesloten bij Nederland. Het concern de nieuwe CAO de pensi- 975 uatie flink wijzigen. De 4 00 in willen liever eerst een ifsluiten en daarna over ïsioenen spreken. De -•oor 30.000 medewerkers mei in moeten gaan. IC tevreden r olieprijs u - Secretaris-generaal A. ran de OPEC heeft giste- izegd tevreden te zijn met idige olieprijs. De prijs en vat ruwe OPEC-olie be- gisteren ruim 26 dollar, irtel van olieproduceren- exporterende landen jraag prijzen tussen de 22 dollar. De olieprijs nmelde eerder dit jaar Oorzaken waren stakin- i raffinaderijen te Venezu- de aanval op Irak. Op het ite punt eind februari )ijna 40 dollar per vat be- eind april zakte de prijs dollar. uk in overleg t verzekeraars en - Het overleg over de 37 he-CAO voor verzeke- ledrijven is gisteravond ilopen. Dat is bekendge- door de vakbond De en werkgeversorganisatie md van Verzekeraars. De is heel uitzonderlijk voor inche, met bedrijven als i, Interpolis en ASR. punt is het betalen van oenpremie. In de bedrijfs- ïbben werknemers nooit e hoeven te betalen. De evers hebben nu als voor gesteld dat daar een aan komt. eepswerf in rten failliet in - Scheepswerf Bijlsma t Friese Warten is failliet, ïrf van Bijlsma in Lemmer ipen, zo heeft curator en gisteren bekendge- Van de 74 werknemers arten kan een deel in ier aan de slag. De nieuwe inder veerboot Oerd deze week niet gedoopt. miljoen euro kostende is mede door de proble- n Warten nog niet klaar. enschede - Eindelijk kan Henk de suf ferd weer genieten op verjaardagsfees tjes. Jarenlang werd hij voor dom ver sleten omdat hij niet kon meepraten over enorme koerswinsten, winstver- driedubbelaars, overwaarde en gouden tips. Want Henk had zijn centjes op een spaarrekening staan kon niet meepo- chen over de pas vergaarde rijkdom van zijn kennissen. Maar Henk is uit zijn stille hoekje gekropen en geniet van zijn leedvermaak. De rijkdom van die kennissen bleek namelijk niet meer dan een papieren rijkdom. Lucht, die er door henzelf was ingepompt en er door diezelfde beleggers weer is uitgehaald, nu zij de beurs de rug toekeren. Want de tijden van immer stijgende koersen zijn voorbij en wat rest is de kater van een te uitbundig gevierd feestje. Afgelopen jaar zagen particuliere be leggers zo'n drie miljard euro aan pa pieren vermogen onder hun neus ver dampen. Doordat er toch nog zoiets bleek te bestaan als laagconjunctuur, doordat internet en telecom opgebla zen hypes bleken en doordat veel win sten en vooruitzichten slechts door boekhoudkundige kunstgrepen wer den opgekrikt. Het Centrum voor Marketing Analyses (CMA) maakte gisteren bekend dat afgelopen jaar 320.000 huishoudens het voor gezien hielden op de beurs. Dat zijn er meer dan ooit tevoren. Nederland telt nu nog 1,37 miljoen 'echte' beleggers, dat wil zeggen mensen die rechtstreeks in aandelen, obligaties, fondsen of lease constructies zitten. Direct èn indirect (via bijvoorbeeld levensverzekering of beleggingshypotheek) telt ons land wel 6,8 miljoen beleggers en via ons pensioen zijn wij vrijwel allen zelfs be legger. Vorig jaar waagden maar weinig men sen, een kleine 20.000 particulieren, de eerste stap naar het Damrak en dat was een laagterecord. Opmerkelijk, want deskundigen houden ons altijd voor dat het juist bij lage koersen inte ressant is om in te stappen. Maar de Nederlander heeft voorlopig de buik vol van beleggen, zegt direc teur Peter Zegwaart van het CMA. „Niemand weet of de bodem al be reikt is en hoe lang de malaise nog voortduurt, adviseurs kunnen niet meer vertellen wat verstandig is en be leggen met geleend geld is fiscaal niet meer interessant. Ik verwacht dus niet dat mensen snel weer naar de beurs terugkeren. Anders dan in de jaren negentig, heb ben de mensen nu aan den lijve on dervonden dat het ook verschrikkelijk kam misgaan met beleggen." Volgens Zegwaart zijn vooral de men sen die voor de snelle winst gingen - met als hoogtepunt de World Online- rage - met de staart tussen de benen vertrokken. „Ze zijn veelal ingestapt rond 1998,1999 toen aandelen al heel duur waren en ze hebben hun verlies genomen toen de koersen al ver onder dat niveau waren gedaald." Nu de rook rond de beursval is opge trokken, blijven de sigaren over. De 'blijvers' op de beurs zijn volgens het CMA de verstokte beleggers, de men sen dus die al voor de hype aandeel houder waren. „Het zijn mannen van tegen de vijftig met een meer dan ge middeld welstandsniveau, die in te genstelling tot de nieuwkomers wel tegen een stootje kunnen", aldus Zeg waart. Hun portefeuille heeft dan ook een laag risicoprofiel met een lange termijnstrategie: aandelen van 'rusti ge' goed draaiende bedrijven (Unile ver, Kon. Olie), een via beleggings fondsen goed gespreid bezit en veel obligaties. Inmiddels houdt 30 pro cent van de beleggers de relatief veili ge obligaties aan, tegen amper 20 pro cent in de hosanna-periode. De portefeuilles van de sigerenrokers vertonen weinig mutaties. „Ze weten dat koersen kunnen stijgen en dalen, maar datje daar niet elke nacht van wakker hoeft te liggen." Veel van de gelukszoekers uit de afge lopen jaren, die nu terug bij af zijn, moeten nu wel met een restschuld zit ten. Gemiddeld verloren ze volgens Zegwaart per saldo 5.000 tot 10.000 euro. „Voor mensen die hun hypo theek verhoogden om te gaan beleg gen is de pijn nu goed voelbaar en he lemaal als je in een dalende markt dat huis nog zou moeten verkopen. Dan komt de klap dubbel hard aan." den haag/gpd-anp - De explosieve stij ging van de werkloosheid heeft zich in april voortgezet. Die maand kwamen er achttienduizend werklozen bij. De werk loosheid slaat vooral toe onder jongeren. Inmiddels is tien procent van de 15 tot 24- jarigen zonder baan. Gemiddeld waren er in de maanden fe bruari, maart en april 392.000 mensen werkloos, 102.000 meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het tempo waarin mensen hun baan kwijtraken is sinds begin van dit jaar versneld. Het CBS merkt op dat het aprilcijfer nog een vrij hoge onnauwkeurigheidsmarge heeft. Het suggereert de verandering van de werkloosheid over een wat langere pe riode te bekijken. Over een half jaar be zien is sprake van een gemiddelde maan delijkse werkloosheidstoename van elf duizend. Het CBS registreert de werkloze beroepsbevolking, die bestaat uit men sen tussen 15 en 64 jaar, zoekend naar een baan van minimaal twaalf uur per week. In april was 5,3 procent van de be volking zonder werk, een jaar geleden was dat nog 3,9 procent. Opvallend is dat oudere werknemers nog het minst kwetsbaar lijken op de arbeids markt. In de categorie 45 tot 64-jarigen is de stijging van baanloosheid het kleinst Ook percentagegewijs komt daar de min ste werkloosheid voor. Verder stijgt de werkloosheid onder mannen sterker dan onder vrouwen. De Centra voor Werk en Inkomen (CWI) meldden gisteren dat het aantal niet- werkende werkzoekenden (die niet alle maal meetellen in de definitie van werk loosheid van het CBS) in april is gelijkge- bleven. In voorgaande jaren nam dat aantal in april nog sterk af. De bureaus noteerden juist metr veertigplussers, vrouwen en etnische minderheden en minder jongeren. Vooral seizoensgebon den bouwvakkers en landbouwmede- werkers lieten zich uitschrijven. Via de CWI's zochten per 1 mei 590.000 niet-werkenden een baan. Dat is 7,8 pro cent van de beroepsbevolking. Daarnaast zoeken nog circa 80.000 werkenden via het CWI een andere baan. Regio Rotterdam heeft het hoogste per centage niet-werkende werkzoekenden deventer - Een viaduct over de Ai bij Deventer gaat schuil onder een 80 bij 10 meter grote tent. De opblaasbare tenttunnel is afkomstig uit Zwitserland en maakt het mo gelijk om ongehinderd door weersomstandigheden een nieuw betonnen wegdek aan te brengen. Drie viaducten bij Deventer worden op deze manier onder handen geno men. De viaducten worden aangepast zodat ze in de na bije toekomst kunnen worden aangepast om ruimte te bieden aan drie rijstroken. Het is voor het eerst dat in Ne derland een tenttunnel van deze afmetingen wordt ge bruikt. Foto: ANPA/idiphoto door Karei Beckmans zaandam - Klanten die in de su permarkten van Albert Heijn tussen de producten naar voor deeltjes zoeken, moeten voort aan iets dieper in de buidel tas ten. In de bijna 700 AH-super- markten is sinds gisteren de 'halve prijs-sticker' afgeschaft. Ervoor in de plaats komt een korting van 35 procent. De supermarkt wil 'iets minder voordeel aan veel meer klanten' geven op producten die het eind van hun houdbaarheid ras na deren. Vrijwel elke supermarkt in Ne derland kent het systeem van af prijzen om producten die aan bederf onderhevig zijn nog op tijd te verkopen. Vernietiging van producten met een 'verlo pen datum' is duurder dan ver kopen tegen restwaarde, ook al is die soms minder dan de in koopprijs. Daarom hanteerde bijvoorbeeld Albert Heijn de sticker 'halve prijs' als de tijd van dagmelk of vers gesneden beleg daar rijp voor was. De concurrentie kent eigen syste men met kortingen van tien procent tot soms driekwart van de normale prijs. Voor sommige klanten, die al leen naar afgeprijsde artikelen speuren, wordt Albert Heijn nu iets duurder, erkent woordvoer ster Matjan Rozemeijer. „Maar het afprijssysteem komt nu be schikbaar voor meer klanten." Hoeveel niet langer houdbare producten Albert Heijn dagelijks van Nederland (11,6 procent), gevolgd door Groningen/Noord-Drenthe (10,9 procent) en Zuid-Limburg (9,9 procent). Het laagste percentage is te vinden in de regio Rijn-Gouwe rond Gouda (4,2 pro cent). Het aantal inschrijvingen bij de CWI's is de afgelopen vier maanden met 42.965 toegenomen. Vergeleken met een jaar geleden zijn er circa 20 procent meer mensen ingeschre ven. Daar staat tegenover dat het aantal vacatures afneemt. In de eerste vier maanden van 2003 werden 63.000 vaca tures aangemeld, 3 procent minder dan in dezelfde periode in 2002. Vooral in de zakelijke dienstverlening en in de land bouw is nog werk te vinden. kapelle/gpd - Advanta Seeds In ternational uit het Zeeuwse Ka- pelle wordt door de Landelijke India Werkgroep beschuldigd van kinderarbeid in India. Er zouden drieduizend kinderen werken voor Advanta India. Het bedrijf stelt geen kinderen in dienst te hebben, maar zegt ook dat het onmogelijk is om te controleren wat er op vele kleine boerenbedrijven gebeurt. Ad vanta vindt dat 'een gezamenlijk aanpak vereist is' en zegt daar om bereid te zijn tot 'construc tief overleg'. De beschuldigingen staan in een rapport dat is opgesteld in opdracht van de Landelijke In dia Werkgroep (LTW). Volgens onderzoeker D. Venkateswarlu zouden in India 53.500 kinderen werkzaam zijn in de zaaizaad productie. De rol van de inter nationale bedrijven groeit, stelt Venkateswarlu. In India zijn vijf grote spelers actief: Hindustan Lever Ltd., Syngenta, Advanta, Mahyco-Monsanto en Proagro. Samen met Proagro behoort Ad vanta tot de kleine spelers. Ad vanta India bezit ruim 121 hec tare plantages. Daar zouden drieduizend kinderen werkzaam zijn. Ter vergelijking: Hindustan Lever Ltd. bezit 1012 hectare. Volgens de onderzoeker werken daar 25.000 kinderen. Eerder heeft overigens ook Unilever ie dere betrokkenheid bij kinderar beid ontkend. .Advanta Seeds is actief in India via een lokaal zaadbedrijf, Ad vanta India", zegt R. de Munnik van het bedrijf in Kapelle. Ad vanta India Limited is een joint- venture tussen Advanta en Agrotech Foods. .Advanta India heeft geen kinderen in dienst." Een deel van de zaadproductie wordt via tussenpersonen on dergebracht bij lokale boeren. „Het gaat hier om kleine fami liebedrijfjes waar boeren met hun hele gezin het land bewer ken en tijdens de seizoensdrukte een beroep doen op hulp uit de directe omgeving. Wij kunnen niet uitsluiten dat in deze om standigheden ook kinderen meewerken." Advanta stelt tegen kinderarbeid te zijn. Maar zaadbedrijven kun nen onmogelijk sturen en con troleren wat er op vele kleine boerenbedrijfjes gebeurt, stelt het bedrijf. De Munnik: „Wij er kennen dat kinderarbeid een se rieus maatschappelijk probleem vormt, maar zijn van mening dat hierbij een gezamenlijke aanpak is vereist van overheden, instanties en bedrijven." washington/rtr/anp - In een aantal landen bestaat een flink en groeiend risico van deflatie, een daling van de prijzen. Daar toe behoren Duitsland, Hong Kong en Taiwan. De deflatie in Japan dreigt toe te nemen. Toch is er geen aanleiding tot grote zorgen over algemene deflatie in de wereld. Dat is de conclusie van een stu die van een speciale werkgroep van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het fonds wijst er op dat deflatie zelden goedaar dig is. „Het proces kan kostbaar zijn en is moeilijk te voorkomen. Een deflatie gedurende een kwartaal of zes maanden is niet zorgwekkend, maar dat wordt het wel als het langer duurt." Deflatie kan een economie lam- leggen doordat bestedingen worden uitgesteld in afwachting van verdere prijsdalingen. Duitsland is kwetsbaar voor de flatie wegens de zwakte van de economie, de hoge werkloos heid en de problemen in de banksector. Het land heeft wei nig beleidsmogelijkheden om het gevaar te bezweren. Wel zou een renteverlaging door de Eu ropese Centrale Bank welkom zijn, aldus het IMF. De andere grote landen in Euro pa lopen weinig risico. Een 'ge matigd' deflatiegevaar ziet het IMF in België, Finland, Noorwe gen, Portugal, Zweden en Zwit serland. Ook Singapore valt in deze categorie. In de VS lijkt het deflatierisico gering, maar het IMF tekent wel aan dat er daar 'aanzienlijke onzekerheden' zijn. laat vernietigen, kon de woord voerster gisteren niet precies zeggen. „Ons streven is zo vers mogelijke producten te verko pen. Verkijk je ook niet op de uitval. Het gaat niet om giganti sche partijen die we afprijzen of moeten vernietigen. Maar we willen het liefst helemaal geen spullen voor vernietiging retour sturen." düsseldorf/anp - Het Duitse staal- en machinebouwconcem ThyssenKrupp koopt onder druk van een sanctiedreiging van de Verenigde Staten eigen aandelen terug van de Iraanse staatshoudstermaatschappij IFIC. Dat is gisteren bekendge maakt na afloop van een verga dering van de raad van commis sarissen. Volgens ThyssenKnipp is het besluit genomen op basis van een artikel in de statuten over 'het afwenden van zware on middellijke schade' voor het be drijf. Krachtens boycotwetge ving van de VS tegen Iran en U- bië dreigt beperking van de toe gang van ThyssenKrupp tot de Amerikaanse markt, wat flinke schade zou opleveren. ThyssenKrupp koopt van IFIC 16,9 miljoen eigen aandelen voor ongeveer 406 miljoen euro. Daardoor komt het belang van de Iraniërs in het Duitse con cern onder de grens van 5 pro cent. Het vermindert van 7,79 tot 4,5 procent. IFIC krijgt om gerekend per aandeel ongeveer 24 euro, bijna het drievoudige van de beurskoers van Thyssen Krupp op maandagmiddag (8,81 euro). brussel/gpd - De Europese Commissie wil een nader on derzoek naar de overname van de vitamine en fijnchemie-divi- sie van Roche door het Neder landse DSM. Volgens de Euro pese Commissie bestaat het ge vaar dat de geplande overname tot monopolievorming op het gebied van bepaalde ingrediën ten voor veevoer leidt. Het gaat de Commissie met na me om enzymen die worden toegevoegd aan veevoer om de opname van voedingsstoffen te verbeteren. DSM heeft op enzy- mengebied een alliantie met het Duitse BASF en de vitamine en fijnchemie-divisie van Roche met het Deense Novozymes. De overname van de Roche-divisie door DSM kan leiden tot bijna- monopolies, zo vreest de Com missie. DSM heeft al aangebo den de alliantie met BASF te be ëindigen, maar het is volgens de Commissie nog niet duidelijk of dat ook werkelijk tot effectieve concurrentie zal leiden. den haag/anp - Pensioenfondsen heb ben grote moeite met het voorstel van de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK) om het vemiogen voor de lange termijn te meten. De toezichthouder wil gepen sioneerden meer zekerheid bieden. De fondsen vrezen echter dat de eis hun taak ondermijnt. Dat heeft directeur P. Borgdorff van de Vereniging van Bedrijfstakpensioenfond sen (VB) gisteren laten weten. Het PVK- concept komt neer op een dekkingsgraad van de pensioenverplichtingen van 145 procent, zo heeft de VB berekend met de andere twee koepels, de stichting Onder nemingspensioenfondsen (Opf) en de Unie van Beroepspensioenfondsen. Daarbij is uitgegaan van een gemiddeld pensioenfonds. Veel fondsen zitten nu rond 100 procent. Met een dergelijke dekkingsgraad is een pensioenfonds in staat aan al zijn ver plichtingen te voldoen. De PVK eist een minimumdekkingsgraad van 105 pro cent. Die extra 5 procent is bedoeld om fondsen te behoeden voor de financiële gevolgen van koersdalingen op de effec tenbeurzen. ,Als pensioenfondsen al een kleine reser ve hebben, mogen ze die straks niet meer gebruiken om de pensioenuitkeringen te indexeren, dus aan te passen aan de loon- of prijsstijgingen," stelt Borgdorff. „Dat extra geld zouden we dan moeten aanwenden om de buffers aan te vullen tot een dekkingsgraad van 145 procent." Hij benadrukt dat pensioenfondsen moeten zorgen voor goede pensioenen. De uitkeringen op peil houden door ze te indexeren, is in zijn ogen essentieel. Het grootste bezwaar van de stichting Opf is dat de PVK „te veel zekerheden opstapelt", stelt directeur J. Steenvoor den. Hij meent dat de politiek zich moet uitspreken over de vraag hoeveel zeker heid de werknemers over hun pensioen uitkeringen zouden moeten hebben. Daaraan hangt een prijskaartje, want 'hoe hoger de zekerheid, des te hoger de premies', legt Steenvoorden uit. Wat minder zekerheid zou de pensioenen volgens het huidige stelsel beter betaal baar kunnen houden, zo beaamt de Opf- directeur. De drie pensioenkoepels wer ken aan alternatieven die naar verwach ting aan het begin van de zomer klaar zijn. De PVK kan de dekkingsgraad van 145 procent die de VB heeft becijferd, niet bevestigen. „Dat verschilt per pensi oenfonds. De solvabiliteitstoets zal bij het ene fonds tot een hogere dekkingsgraad leiden dan bij het andere", aldus een woordvoerder. De PVK heeft het stuk ge schreven ter voorbereiding van het nieu we financiële toetsingskader (FTK). Dat moet begin 2006 van kracht worden. De PVK heeft het discussiestuk aan belang hebbenden gestuurd met de vraag erop te reageren. In 2004 moeten de beleidsre gels klaar zijn, zodat de financiële partij en daarmee een jaar lang kunnen proef draaien.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9