Nieuwe landing parachutisten BUITENLAND Militaire actie alleen geen oplossing Atjeh Terroristen zijn steeds moeilijker te herkennen Afrikaner Boeremag in 'Mandeia's beklaagdenbank' Massaal scholen in brand gestoken op eerste dag offensief in Atjeh Zelfmoordaanslag in Israël Taiwan blijft buiten WHO igton - Woordvoerder ischer van het Witte Huis isteren bekendgemaakt in de zomer terugtreedt, i-erkers van president eten weten dat Fleischer jwil opstapt. De 42-jari- scher zei dat hij is uitge- Dr het vele werk dat hij doen naar aanleiding aanslagen van 11 sep- de oorlogen in Afgha- en Irak en tal van andere s. Fleischer zei ook dat ^stappen voordat de jne voor de presidents logen van 2004 op volle draait. lakken ger Saddam igton - De Amerikaanse i in Irak hebben vrijdag ns zwager Luay Khayral- gepakt. Dat maakte het steren bekend. Khayral- niet in het kaartspel dat irikanen van de meest te Irakezen hebben ge- Wel is hij nummer 152 andere lijst met zo'n inderd gezochte Irake- layrallaha vervulde vol- Amerikanen functies in ns inlichtingen- en vei- iapparaat. lts beperkt t gestolen in - Slechts enkele hon- voorwerpen zijn gesto- let Iraaks Nationaal Mu- i de nasleep van de val regime van Saddam a. Dat zei gisteren het an Unesco, de culturele atie van de Verenigde Directeur Matsuura zei Teekeinde een team van kundigen is aangeko de Iraakse hoofdstad ichade aan het museum ieren. ..In het begin was teld dat de helft van de rpen was gestolen. Dat 60.000 tot 70.000 voor- neerkomen, maar het nu naar uit dat het min- iduizend is en dat be ste spullen zijn gered." ikopter VS «gestort in Irak igton - Vlakbij de Iraak- Karbala is gisteren een aanse helikopter neerge- laarbij zijn vijf Ameri- militairen om het leven :n. Dit is vernomen van ictionaris het Ameri- ministerie van defensie, en aanwijzing dat er is geweest van vijandelij- hieting. De helikopter lij de crash in water te- )e vier inzittenden kwa- arbij om het leven. Een merikaanse militair ver- nj een reddingspoging. nd verklaart ik de oorlog - De Ierse regering gaat I aan tegen drankmis- teclame voor drank - aan banden gelegd en op n moet voortaan wor- ■vaarschuwd tegen de Hlijke gevolgen van alco- Rpdigde premier Berde l [isteren aan. Ierland boek als een land van I s. Recente onderzoeken uit dat in weinig landen wordt gedronken als in In 2002 dronk een Ier leid 10,8 liter alcohol, ;n onderzoek uit. Binnen Dpese Unie slaan alleen burgers nog meer drank )ver. Volgens Ahern ver- ct het drankgebruik gro- üe problemen. npansee milie mens' icton - Mensen en insees stammen miljoe- en geleden af van dezelf- ouder en hun DNA is identiek. Ze behoren dezelfde familie. Dat onderzoekers van de State University School icine in Michigan. De nu de enige soort van lie mensen en de soort insee valt onder de fami- isapen. De wetenschap- iderzochten het erfelijke lal van mensen, chim- s, gorilla's, orang- ezels en muizen. Daar- ftk dat de genen van jwisees en mensen vrijwel [wocent) overeenkomen. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Met de grootste mili taire operatie sinds de inval in Oost-Timor in 1976, willen de In donesische strijdkrachten de fi nale slag toebrengen aan de re bellen van de Beweging Vrij At jeh of CAM. Met machtsvertoon alleen is het echter niet mogelijk een eind te maken aan het sepa ratisme. Tranen plengend beloofde Me gawati Soekarnoputri dat er in Atjeh 'geen druppel bloed' meer vergoten zou worden als zij aan het roer stond van de natie. Dat was in 1999. Zondag avond gaf dezelfde vrouw op dracht tot de grootste militaire operatie in Indonesië in meer dan vijfentwintig jaar, bedoeld om de separatisten van GAM uit te roeien. Het moeizaam bereikte staakt- het-vuren van 9 december vo rig jaar tussen regering en re bellen was aan herijking toe. Er waren weer vaker gewapende schermutselingen en steeds meer slachtoffers. Internationa le monitors bliezen de aftocht. Niemand nam de verantwoor delijkheid voor het geweld; de partijen wezen naar elkaar. Onder grote druk van de do norlanden hield Indonesië af gelopen weekeinde nog ge sprekken met GAM, maar die waren kansloos. Bij eerdere be sprekingen in Genève was het streven naar afscheiding wijse lijk genegeerd. Dit weekeinde dicteerde Indonesië dat het daarmee afgelopen moest zijn. GAM moest autonomie accep teren en zijn wapens inleveren. Die hobbel konden de rebellen niet nemen, want daaraan im mers ontlenen zij hun be staansrecht. Het is begrijpelijk dat Indonesië af wil van de gewapende rebel lie in Atjeh, nergens zou een re gering zoiets toestaan. Maar het is een misverstand dat de strijdkrachten nu zouden kun nen wat zelfs Soeharto met zijn ijzeren vuist niet lukte: de sepa ratisten met geweld temmen. De rebellen zijn heer en mees ter in de bergen en de jungle die nog een behoorlijk deel van Atjeh bedekt. Bovendien gaan zij gemakkelijk schuil onder de burgerbevolking. Guerrillastrijd heeft in Atjeh een lange traditie, zelfs de Nederlandse kolonia len waren er nooit volledig de baas. Dat wil niet zeggen dat de GAM-strijders veel sympathie wekken. Zij zijn namelijk niet minder hardhandig dan de In donesische troepen. De gewo ne man in Atjeh weet allang dat hij van de krijgsheren van GAM niets hoeft te verwachten. Ze persen mensen af en straffen verraad genadeloos af. Wie hen niet helpt is tegen hen en moet de consequenties onder ogen zien. Het gaat leger noch separatis ten om politieke idealen alleen. Het probleem is deels dat de provincie zeer rijk is aan gas, olie en hout. Dat biedt de leger top en ook de GAM-leiders ge weldige mogelijkheden hun zakken te vullen. Terwijl hun manschappen elkaar in het veld beschieten, wordt er op het hoogste niveau soms zelfs samengewerkt om deze schat ten te gelde te maken. Dat is niet zo gek als het klinkt. Het Indonesische leger sprok kelt driekwart van het eigen budget bij elkaar omdat de re gering geen geld heeft. Dat biedt corrupte generaals de kans ook hun eigen toekomst financieel veilig te stellen. Jan Soldaat doet - soms gedwon gen - op eigen niveau mee en verkoopt wapens en munitie aan de rebellen. De bevolking ondertussen is door de drie presidenten na Soeharto zoet gehouden met de belofte dat de misdaden uit de tijd van de dictator worden bestraft. Zover is het nooit ge komen. Een enkele soldaat is veroordeeld, maar de top van het leger bleef buiten schot. Minister Yudhoyono van poli tieke zaken en veiligheid, zelf een gepensioneerd generaal, wil de bevolking tijdens deze militaire campagne ontzien. Bij herhaling beloofde hij beter be stuur, wetshandhaving en ver betering van de levensstan daard. De regering doet er goed aan die beloften deze keer niet te vergeten, want zolang rech teloosheid overheerst en ze hoofd en hart van de inwoners van Atjeh niet wint, blijft er een voedingsbodem voor rebellie bestaan. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Bij de eerste aanval op doelen van de Beweging Vrij Atjeh (CAM) in Atjeh zijn gisteren vijf rebellen omgekomen en zeven man aangehouden. Dit heeft het In donesische leger vanochtend bekend ge maakt. Ook werd het lijk van een bestuur der gevonden, die door de rebellen zou zijn omgebracht. De strijdkrachten drop ten vroeg in de ochtend opnieuw parachu tisten bij Takengon in het noordoostelijk deel van Atjeh, maar er zijn geen gevech ten gemeld. Volgens de politie in Bireuen zijn gisteren in die regio twintig scholen in brand ge stoken. Militaire bronnen maakten ge wag van ruim 60 scholen die in de as zijn gelegd. Volgens politie heeft GAM dat ge daan. De scholen stonden voornamelijk in gebieden waar veel politie en leger aanwezig is en volgens de politiewoord voerder was het de opzet van de rebellen de veiligheidstroepen de verantwoorde lijkheid voor de branden in de schoenen te schuiven. In het verleden hebben rebellen en vei ligheidstroepen elkaar ook steeds overal de schuld van gegeven. Voor de Indonesische televisie riep de voormalige commandant van GAM, Amri Abdul Wahab, vanochtend de rebellen op om de weerstand in Atjeh te beëindi gen. Wahab, die pas vorige week over liep, drong er bij de leden van de rebel- lenorganisatie op aan zich over te geven en de eenheid van de Indonesische repu bliek te erkennen. Volgens hem was dat in ieders belang. Wahab zei dat GAM van zijn oude idealen is afgeweken. Hij riep de bevolking van de regio op samen te werken met de politie en het Indonesi sche leger. De Indonesische minister van verkeer Agum Gumelar ondertussen riep op tot verhoogde waakzaamheid op alle vlieg velden in het land. Die kunnen doelwit zijn van aanslagen. Eind april ontplofte op het vliegveld Soekarno-Hatta in Jakar ta een klein explosief. Dat werd toen door de regering onmiddellijk toege schreven aan GAM. Bij monde van Kofi Anan, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft de internationale gemeenschap aange drongen op hervatting van de besprekin gen tussen de Indonesische regering en de GAM-separatisten. Indonesische militairen tonen hun macht in de straatjes van een dorpje op Atjeh.Foto: EPA/Abdullah Zaini door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het lichaam van een man, dat vorige week aanspoelde aan het strand van Tel Aviv, is gisteren geïdentificeerd. Zoals de politie al vermoedde ging het om Omar Khan Sharif, een 27-jarige Britse moslim die eind vorige maand een zelfmoordaanslag probeerde uit te voeren op 'Mike's Place', een druk bezochte bar aan de boulevard. Het ontstekingsmecha nisme weigerde en hij moest vluchten. Zijn vriend Asif Mohammed Hanif, eveneens houder van een Brits paspoort, had meer suc ces. Hij joeg twee Israëliërs en een Franse toe- riste de dood in. Zelfmoordaanslagen zijn in Israël niets bijzonders meer, maar deze actie plaatste de veiligheidsdienst toch voor geheel nieuwe problemen. Voor het eerst waren de daders buitenlanders en ze gebruikten een nieuw soort explosieven. De conclusie ligt voor de hand: naarmate het Israëlische leger de druk op de radicale Palestijnse milities op voert, grijpen de leiders naar nieuwere en minder voor de hand liggende methoden. Het profiel van de 'doorsnee zelfmoordterro rist' is dat van een man tussen de 17 en 25, vrijgezel en in veel gevallen recent bekeerd tot een fanatieke vorm van de islam. Sinds kort lij ken echter uitzonderingen de regel te worden. De zelfmoordterrorist die gisteren drie men sen vermoordde bij een winkelcentrum in Afula was waarschijnlijk een vrouw. Eerder de ze maand werd een Palestijnse vrouw ontmas kerd die een wegversperring wilde passeren met een lading explosieven onder haar bor sten. De militieleiders die de terroristen uitstu ren weten dat vrouwen aanzienlijk minder kans lopen gefouilleerd te worden. Een andere tactiek die steeds vaker wordt toe gepast is het uitdossen van zelfmoordterroris ten als vrome joden. Een zwarte hoed of een keppeltje, een lange zwarte jas, een kunst- baard en een gebedskleed. Iemand die niet al te lang kijkt ziet Ahmed aan voor Moshe. De Palestijn die het afgelopen weekeinde in He- bron een Israëlisch echtpaar doodde zag er uit als een religieuze jood. En de man die een dag later een bus in Jeruzalem opblies paste de zelfde methode toe. Niet alleen de terroristen zijn te vermommen, maar ook de explosieven. Bij het onderzoek naar de aanslag op 'Mike's Place' was onmid dellijk duidelijk dat de slachtoffers andere ver wondingen hadden dan doorgaans. De spring stof in 'traditionele bommen' komt uit oude mijnen, opgegraven door Bedoeinen in het Is- raëlisch-Egyptische grensgebied. De uitwer king wordt versterkt door de toevoeging van spijkers, schroeven, moeren of kogellagers. Wat de twee Britse moslims gebruikten is niet bekend gemaakt, al weet de veiligheidsdienst precies wat het was. Omar Sharif wierp im mers zijn explosieven weg toen hij er niet in slaagde ze te ontsteken. Een week na de aan slag onthulde minister van defensie Shaul Mofaz, dat Sharif en Hanif hun explosieven hadden verborgen in een exemplaar van de koran. Dat zou niet zijn opgemerkt toen ze vanuit Jordanië via de Allenby-brug binnen kwamen. Het gerenommeerde Britse defensie instituut Jane's denkt dat er 'deta-sheets' in het boek waren verborgen: een plastic spring middel in de vorm van pagina-dunne lagen. Het kan worden ingelegd in een boek, ver stuurd als brief, ingenaaid in kleding of opge plakt tegen de wand van een koffer. Ideaal dus voor gebruik door terroristen. Ook al omdat het bijna niet is te ontdekken met bestaande detectiemiddelen. Het 'goede nieuws' is dat deta-sheets bij ge bruik in terreuracties tegen personen minder effectief zijn dan conventionele explosieven. „Hoewel het materiaal een hoge resonantie heeft, is de uitwerking beperkt. Dit materiaal doodt niet iedereen in de directe omgeving, maar veroorzaakt zware brandwonden", aldus een explosieven-deskundige. De leden van de Boeremag zitten in de genummerde bankjes van de rechtszaal. Foto: EPA/Kim Ludbrook tel aviv-oaza/afp-anp - Een zelfmoordaanslag in de Noord- Israëlische plaats Afula heeft gis teren vier levens geëist. Een Pa lestijnse vrouw blies zichzelf op bij de ingang van een winkel centrum en doodde daarbij drie mensen en verwondde er 48. Het was de vijfde zelfmoordaan slag in drie dagen van Palestijn se militanten. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is opge ëist door zowel Harnas als Isla mitische Jihad. De aanslag is vermoedelijk gepleegd door de 19-jarige Shadi Nabaheen (19) uit de Gazastrook. Ze werd bij de ingang van het winkelcen trum in Afula door een veilig- peking/cpd - SARS laat zien dat in de strijd tegen nieuwe ziekten alle naties meer moeten samen werken, was de boodschap van algemeen directeur Gro Harlem Brundtland tijdens de openings sessie van het jaarlijkse Assem blee van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO). Maar de pogingen een nieuw 'entiteit' aan de 191 leden toe te voegen liepen uit op een fiasco. Het streven van Taiwan om als ob servator in de VN-club te wor den geaccepteerd werd geblok keerd door China. De uitkomst was niet opmerke lijk. De afgelopen zeven jaar faalde Taiwan even zovele ke ren. Alleen dit keer dichtte Tai pei zichzelf betere kansen toe. Er was steun van Amerika en Ja pan. Maar belangrijker was de heidsagente tegengehouden en blies zichzelf op. De agente die haar staande hield, is onder de doden, zo hebben Israëlische media bericht. Het aantal slachtoffers was mogelijk hoger geweest indien ze toegang tot het centrum had gekregen. Eerder gisteren bracht een Pa lestijnse op een fiets een spring lading tot ontploffing toen hij in de Gazastrook naast een jeep van de Israëlische bezettings macht reed. De dader kwam om en drie Israëlische militairen raakten lichtgewond. Elders in de strook van Gaza schoten Is raëlische soldaten gisteren een dertienjarige jongen dood. vermeende anti-Chinastemming onder de leden van de gezond heidsorganisatie WHO. China werd verantwoordelijk gehou den voor de uitbraak van SARS door de ernst van epidemie lan ge tijd te verzwijgen. Wereldwijd zijn er 7700 mensen besmet en 634 mensen overleden aan de ziekte, doordat China faalde alert te reageren, aldus de Tai wanese autoriteiten. Taiwan wees er bovendien op dat het volgens Peking geen lid kan worden omdat het geen soeverein land is, maar een los geslagen provincie van China. Peking zou bij de WHO ook de belangen behartigen van de 23 miljoen inwoners van het ei land. Maar juist de SARS-epide- mie bewees het tegendeel. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Zet Afrikaners bij el kaar en het is meteen gezellig. De koekjes gaan rond, er wordt koffie getapt uit een thermos- kan. Mannen met baarden be groeten elkaar, vrouwen knip ogen. De houten banken zou den het kunnen suggereren, maar dit is geen dienst van de Nederduits Hervormde Kerk. Het is de eerste procesdag voor 22 leden van de 'Boeremag', een rechtse Afrikaner groep die op 'Gods aanwijzing' de regering omver wilde werpen en het land teruggeven aan de blanke min derheid. De omgeving van het gerechts gebouw in het centrum van Pre toria is deze ochtend om zes uur al hermetisch afgesloten, scherpschutters staan op daken, alles en iedereen wordt gefilmd. Een gevonden gsm wordt op het plein tot ontploffing gebracht. „Is het al oorlog?", vraagt een man in het - zwarte - publiek dat ver van de ingang wordt ge houden. Binnen in de kleine rechtszaal is de kleur wit en de taal Afrikaans. Om de paar meter zit langs de muur een agent op zijn hurken in kogelvrij gevechtstenue en gewapend met een automatisch geweer. Zuid-Afrikaans surrea lisme. Ze houden het op elkaar gepakte, koekjes etende publiek van vrienden en familieleden van de witte terroristen scherp in de gaten en melden verdach te bewegingen direct via een mi crofoontje op het revers. „Het is pure intimidatie, alle maal onderdeel van hetzelfde complot", zegt Gerald van Rooyen, vader van Herman, le gerofficier en een van de leiders van de Boeremag. Hij blikt naar zijn zoon in de volgepakte be klaagdenbank. Ze lachen naar elkaar, alsof het om een spel gaat, een absurde vergissing. „Kijk nou naar die bank en hier om je heen", zegt Van Rooyen, „Wat zie je zitten? Nette men sen, een dokter een ingenieur, zie je die een coup plegen?" Het is inderdaad moeilijk voor te stellen dat deze mannen het brein vormen van een gedetail leerd plan dat volgens de aan klacht bevatte: het ontketenen van een burgeroorlog, de macht overnemen en alle niet-witten over de kling jagen. Nelson Mandela had in de aanloop naar de wedergeboorte van de Boe renrepubliek het meest eclatan te slachtoffer moeten worden. Maar de bom die voor zijn auto bestemd was, werd niet tot ont ploffing gebracht omdat hij die dag besloot met een helikopter te reizen. Er waren wel bomontploffingen vorig jaar in onder andere So- weto, waarbij een vrouw om kwam, en vondsten van wapens en explosieven. De politie wist binnen een paar maanden alle kopstukken te arresteren en sta pels bewijs te verzamelen. De staat heeft 600 getuigenverkla ringen en zal 369 getuigen op roepen tijdens het proces, dat zeker twee jaar zal duren. Advocaat Tonie Meiring ziet hierin het bewijs van het com plot waarvan iedereen op de tri bune spreekt. „Ze zijn erbij ge lapt, het is het werk van provo cateurs, de dingen zijn in scène gezet. Deze regering heeft pro blemen aan de linkerzijde en wil een gemeenschappelijke vijand hebban om de interne rust te bewaren." Hij ziet een 'vies spel met geme ne trucs'. Dat het proces van daag begint in het net gerestau reerde gerechtshof èn in de zaal waarin de 'terrorist' Nelson Mandela in 1961 tot levenslang werd veroordeeld, is er een voorbeeld van. „Ze willen sym boliek, stemming kweken. Tot nu is die stemming scep tisch. De gemiddelde Zuid-Afri kaan, ongeacht zijn kleur, ziet de Boeremag als een wonderlijk relikwie. Wat te denken van een organisatie die haar coupplan- nen 'Operatie Popeye' noemt? Of van alle mystieke elementen? Het plan zou zijn gebaseerd op de voorspelling van de 19e- eeuwse 'profeet' Sienervan Rensberg. Die zei dat chaos voor 'die witmense' begü* met een emmer bloed die in hef noorden zou worden omgekiept, een me tafoor waarin de coupplegers de situatie in Zimbabwe herken den. Het mag op de lachspieren wer ken, maar de aanklacht omvat hoogverraad, moord, poging tot moord en verboden wapenbe zit. Genoeg om vele keren le venslang te krijgen. Toch geen grap, moet ook de 27-jarige Da- wid Oosthuizen hebben gedacht toen hij vorige week opteerde voor een schuldbekentenis in ruil voor strafvermindering. Oosthuyzen, codenaam 'Buur man', krijgt slechts acht jaar cel en zal optreden als kroongetui ge. Voor vader Van Rooyen past ook dit in het complot tegen het Afrikaner volk: „Hij is omge kocht om ons kapot te maken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7