Spoedwet kan nog stranden in de Senaat BINNENLAND 2 'Sister P. draagt geen dure kleding en sieraden' Leerlingen op schoolreis gearresteerd Justitie hoopt dat huurt nu wel praat over Kumral Twijfels over wegverbreding Ouders houden huiswerk van jongens in de gaten 'Offensief Houd de fiets' moet diefstal voorkomen [kers brengen :eer in gevaar' Als het aan F. Wolf Bovag-afdeling Ver- pleidingen Associatie and ligt, moeten kandi- voor het rijexamen ver een theorieopleiding vol- ulgens Wolf worden rij nouders dagelijks gecon- erd met leerlingen die van de verkeerstheorie omdat zij door goed te hun examen hebben i „Dan komt de ver- •iligheid in gevaar." Rij- zouden een verklaring afgeven, waarin staat iand een cursus heeft ge- Zonder dit getuigschrift leerling geen examen doen, stelt Wolf. iw gewond r windhoos ioit In het Midden- Posterholt is gister- een vrouw gewondge- óor een omvallende Edens een windhoos, elijk dacht de politie slachtoffer in een auto derhand bleek dat de bij een geparkeerde auto loen deze werd geraakt boom, die vermoedelijk takt door de windhoos, hijnlijk is ook het slacht- >raakt. Ze is met onbe- itsel per ambulance bracht naar het zieken- if met Spaanse orgingshuizen r - Zorgverzekeraar iderzoekt de mogelijk- ensen onder te brengen leeg- en verzorgingshui- Spanje. Het gaat om n die zorg nodig hebben voor in Nederland op ditlijst staan. Vaak hou- een duur ziekenhuisbed Tien mensen kunnen men aan deze proef. „We jnderzoeken of hiervoor stelling bestaat", zegt ordvoerster van Agis. „Ik voorstellen dat mensen aag zo ver van familie en m verzorgd worden." n verbod op eerdrempel' ic - Er komt geen ver- rerkeersdrempels die eg omhoog 'schieten' {ebruikers te hard rij- motorrijdersorganisa- MV n MAG hadden mi- Je Boer (Verkeer) ge- om de 'lanceerdrempel' ieden, omdat zij gevaar den zijn voor motorrij- ze hun voertuig bescha- 4aar De Boer denkt dat er geen last van hoe- lebben als de drempel Drdt afgesteld. De Boer rel de Vereniging Neder- Gemeenten gewaar- dvoor schadeclaims van ijders die in de proble men als de drempel, die uit twee stalen balken, ed werkt. dinsdag 20 mei 2003 Advocate vindt verdenking van mensensmokkel zwaar overdreven door Paul Smits en Sander Rooijakkers Rotterdam - Ze is de grootste buit ooit in de strijd tegen de (Chinese) mensensmokkel in Nederland: 'Sister P.' Een naam die mythische proporties heeft aangenomen, zeker na het fa tale Dovertransport in 2000 waarbij 58 illegalen omkwamen. Haar raadsvrouw noemt de verdenkingen zwaar overdreven en vindt bovendien dat mensensmokkel ten onrechte als zware criminaliteit wordt opgevat. Vanaf vrijdag kruist zij de degens met justitie, om de onschuld van Sister P. te bewij zen. Een goklustige vrouw die vanuit een woning boven een bar in Rotterdam de smokkel van honderden Chinezen vanuit hun geboorteland naar Europa zou organiseren. „Ja, ze zou de leiding hebben over het complete traject", zegt ad vocaat Weski in haar kantoor met een cynische lach. 'Dover' is het symbool geworden voor de tragiek waarmee mensensmokkel soms gepaard gaat. Drie jaar geleden lie ten door verstikking bij de overtocht naar het Engelse Do ver 58 Chinezen het leven. De klus zou zijn uitgevoerd in opdracht van Sister P. Justitie meent met haar de grote vis achter vele transporten te hebben gepakt. Weski is niet onder de indruk van de ten laste gelegde feiten. „Steeds meer blijkt dat justitie uit ver schillende onderzoeken iets heeft geconstrueerd, bewust heeft gewerkt aan een beeld waaruit moet blijken hoe be langrijk mijn cliënt is. Het is tunneldenken. Maar echt be wijs is er nauwelijks." Hoewel politie en justitie het niet willen toegegeven, draait er volgens Weski al heel lang een onderzoek naar Sister P. Volgens de officiële lezing was het Dovertransport de aan leiding om alle kennis over de verantwoordelijken bij el kaar te schrapen. Er liepen immers al jaren onderzoeken naar de verschillende Chinese smokkelbendes. Toen pas bleek dat diverse politieteams Sister P. in de gaten hielden, zonder dat van elkaar te weten. De teams zouden ook niet hebben geweten dat het om dé Sister P. ging. Over het bewijs tegen Sister P. is Weski duidelijk. „Er zijn weinig belastende verklaringen. En als ze er al zijn, dan gaat het vooral om verklaringen 'van horen zeggen'. Afgeluisterde telefoongesprekken hebben niet veel opgele verd. Haar wordt vooral de organisatie van mensensmok kel ten laste gelegd, niet zozeer concrete transporten." Enkele jaren voor het Dovertransport is besloten mensen smokkel zware criminaliteit te noemen, vergelijkbaar met drugshandel. Smokkelaars zouden op schandalige wijze veel geld verdie nen, afhankelijke gelukzoekers zouden onder mensonte rende omstandigheden van hot naar her worden vervoerd. Dat is de officiële reden voor de forse straffen die mensen smokkelaars inmiddels riskeren. Maar volgens Weski is de werkelijke reden een economische. „Het heeft alleen maar te maken met verrechtsing. Met de angst dat een heleboel illegalen naar het westen komen. Het klinkt wat ongeluk kig, maar ook in de gewone reiswereld gebeurt wel eens iets. En echt niet iedere illegaal wordt in een gesloten con tainer gesmokkeld." Sister P. beschikt volgens Weski ook niet over veel geld, draagt geen dure kleding en heeft niet veel sieraden. „Ze zou veel gokken", zegt Weski. Sister P. heeft weinig begrip voor de verdenkingen, stelt haar advocaat. „Ze zit al een jaar vast. Het is een lijdensweg. Ook omdat ze als vluchtge vaarlijk wordt beschouwd, heeft ze weinig beweegruimte. Er zijn oncontroleerbare verhalen over connecties die ze zou hebben met de Chinese maffia. Zo zou ze bijvoorbeeld met een helikopter worden bevrijd uit de gevangenis. Tot nu toe heeft ze weinig verklaard, en ik verwacht dat ze ook in de rechtszaal niet veel zal zeggen. Gelet op het dossier heeft ze het gevoel dat haar inbreng toch niet uitmaakt. Voor het openbaar ministerie is de zaak toch al lang duide lijk; zij is dé leidster van alle Chinese mensensmokkelaars in Europa." zoetermeer-praag/anp-gpd - Twee leerlingen van het Eras mus College in Zoetermeer zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Praag gearres teerd. De Tsjechische politie verdenkt het tweetal van het slaan en beroven van een Tsje chische vrouw. Het duo zit in voorlopige hechtenis in afwach ting van de resultaten van een politieonderzoek. Dat heeft hun school gisteren bekendgemaakt. De leerlingen, 16 en 17 jaar oud, maakten deel uit van een groep van 46 scholieren uit 4 havo en 5 vwo die op schoolreis in Praag waren. Volgens het Erasmus College hebben de twee jongens tegen de afspraken in het pension ver laten. De schoolleiding is van mening dat de begeleiders dit niet hadden kunnen voorko men, en dat zij in alle opzichten goed en professioneel te werk zijn gegaan. „Het waren geen jongens van wie je zoiets crimineels zou kunnen verwachten. In de ver ste verten niet Ik heb geen en kele informatie waarmee dit in cident kan worden verklaard. Het ontsporen van leerlingen op deze manier is niet te voorko men", aldus de rector. De school zegt verder dat alle ouders en leerlingen vooraf hun handtekening hebben gezet on der de gedragsregels tijdens de reis en de eventuele sancties achteraf. De leerlingen zijn ook mondeling geïnstrueerd. De ouders van het duo zijn in middels afgereisd naar Praag en worden ter plaatse ondersteund door de Nederlandse ambassa de. Een advocaat en een tolk zijn in geschakeld. Deze hebben een verzoek om de leerlingen onder borgstelling vrij te krijgen bij de rechtbank ingediend. Het opsporingsbericht van de politie, met daarop een foto van Kumral, hangt op de etalageruit van een Turkse winkel. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Weten buurtge noten van het in 1995 vermoor de Haagse meisje Kumral Bagci nog nieuwe feiten uit hun ge heugen op te diepen? Het open baar ministerie erkent dat het moeilijk wordt, maar is gister middag toch begonnen aan een buurtonderzoek. Justitie hoopt vooral dat mensen die bijna acht jaar geleden niets over de zaak durfden te zeggen, nu wel iets loslaten. De gruwelijke moord op het zevenjarige meis je van Turkse komaf veroorzaak te veel beroering in Den Haag. Haar in stukken gesneden li chaam werd op 23 juni 1995 ge vonden in Scheveningen, twee dagen nadat haar ouders haar als vermist hadden opgegeven. De negen lichaamsdelen waren verpakt in drie tassen. Al snel deed het gerucht de ronde dat Kumral het slachtoffer was van bloedwraak. De vondst van het lijk van H. Aydin, een familielid van Kumral, voedde die gelui den. Zijn lichaam was ook in stukken gesneden. Het Haags Islamitisch Platform probeerde de politie te helpen en riep de Turkse gemeenschap op haar zwijgzaamheid te doorbreken. Ongeveer 25 politiemensen on dervragen sinds gisteren vijf honderd mensen. Het gaat om bewoners van straten rond het Teniersplantsoen, waar een dag na haar verdwijning Kumrals rolschaatsen werden gevonden. Dat is in de buurt van het Hof landplein bij de Haagse Markt, waar de familie Bagci woonde. Ook ondervraagt de politie mensen in Scheveningen, rond de vindplaats van het stoffelijk overschot aan de Adriaan Coe- nenstraat. Mensen die sinds 1995 zijn verhuisd, krijgen een vragenlijst toegestuurd. Het heropende onderzoek baart vooralsnog niet veel onrust. „Het is al acht jaar geleden, hè", verklaren enkele buurtbewoners het ontbreken van hoogoplo pende emoties. Sommige on dernemers hebben wel het op sporingsbericht van de politie, met daarop een foto van Kum ral, voor het raam gehangen. Wat justitie allemaal van plan is in het hernieuwde onderzoek, is niet duidelijk. Er zouden nieuwe aanknopingspunten zijn door verbeterde DNA-technieken, maar volgens een woordvoerder van het OM is vooralsnog geen sprake van bijvoorbeeld wang- slijmonderzoek. Verder is onbe kend of de tientallen tips, die de politie eerder deze maand kreeg naar aanleiding van een uitzen ding van het tv-programma Op sporing Verzocht, al iets hebben opgeleverd. d8a verras pri ls den haag/gpd - De spoedwet Wegverbreding van verkeersmi nister De Boer komt vandaag mogelijk niet door de Eerste Ka mer. Een meerderheid van de Se naat, die wetten moet goedkeu ren, voelt niets voor deze nood wet die is bedoeld om files te be strijden. De wet, een initiatief van de LPF, maakt het mogelijk om ver sneld wegen te verbreden door er bijvoorbeeld spitsstroken langs te leggen. Dit is al gebeurd op snelwegen die in de file-top- vijftig staan, zoals op de A4 tus sen Schiphol en Den Haag. De Tweede Kamer gaf vorig jaar groen licht aan de wet, maar de Senaat lijkt deze nu te gaan af keuren. De fracties in de Eerste Kamer vinden het versneld ver breden van wegen te duur en ze betwijfelen daarnaast of het ef fect heeft. Verder verwachten de fracties dat de wet problemen als luchtvervuiling en geluidhin der in de hand werkt. Volgens SP-senator Van Vugt is daarnaast de veiligheid in het geding. „De wet is strijdig met internationale richtlijnen. Die stellen het verplicht om naast een snelweg minimaal tweeën halve meter vluchtstrook aan te leggen. Van die vluchtstroken worden nu spitsstroken ge maakt. Als die straks tijdens files bomvol auto's staan, kunnen hulpdiensten geen kant op als er een ongeluk is gebeurd." Van Vugt vindt het onbegrijpe lijk dat de spitsstrook bij Schip hol er al is, terwijl de wet nog niet eens is goedgekeurd. Als de wet vandaag wordt afgekeurd, zullen de kersverse spitsstroken weer dicht moeten. Van Vugt: „Maar of dat ook zo maar even gebeurt? Je weet hoe aannemers in dit land te werk gaan." ten dan meisjes, blijkt uit het onderzoek. Bij het volume van de muziek en vakanties treden ouders strenger op. Ruim een kwart mag zijn of haar favoriete mu ziek nooit hard aanzetten op het moment dat hij of zij daar zin in heeft. Op vakantie zonder vader of moeder is voor 60 procent van de jongeren van twaalf tot en met zeventien jaar niet toe gestaan. Het strengst zijn ouders volgens jongeren wat het tijdstip betreft waarop ze 's avonds thuis moe ten komen. Bij zes van de tien pubers bepalen de ouders het tijdstip. Slechts 8 procent mag dit zelf bepalen, meer jongens dan meisjes. Ditis regelmatig (bij 47 procent) onderwerp van gesprek. De helft van de jongeren discus sieert thuis wel eens over mee helpen in de huishouding. Ver kering of politieke en godsdien stige onderwerpen leiden min der vaak tot discussie. ruswijk/anp - De meeste Ne derlandse jongeren zijn tevre den over de opvoeding die zij van hun ouders krijgen. Ruim acht op de tien jongens en meisjes in de leeftijd van twaalf tot en met zeventien jaar heeft niets te klagen over de wijze waarop ze worden grootge bracht. Dat staat in een onderzoek over 2001 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gis teren is verschenen. Vooral over de vrijheid om het zakgeld of het eigen verdiende geld te be steden zijn jongeren te spreken. Ook mogen ze doorgaans zelf weten, hoe ze hun dag indelen en kunnen ze vrij kiezen naar welke televisieprogramma's ze willen kijken. Ouders bemoeien zich wel vaak met het huiswerk van hun kin deren. Bij bijna een kwart van de jongeren is dat altijd het ge val en bij ruim de helft gebeurt dat soms. Vaders en moeders houden jongens meer in de ga- utrecht/anp - In Nederland worden jaarlijks 800.000 fietsen gestolen. De Fietsersbond wil dat er nu eindelijk eens een ein de komt aan dit voortslepende probleem. Samen met grote ste den in het land moet de actie 'Offensief Houd de fiets' alle as pecten van fietsendiefstal aan pakken. Alle gemeenten in Nederland met meer dan 20.000 inwoners krijgen deze week een brief met het verzoek hun plannen om fietsendiefstal tegen te gaan be kend te maken. De Fietsersbond daagt gemeenten verder uit sa men met de politie een fietsdief- stalscan te doen. Dat is een uit gebreid onderzoek naar allerlei factoren die invloed hebben op fietsendiefstal, bijvoorbeeld over het beleid op straat van ge meente en politie. Via www.fietsersbond.nl kun nen fietsers hun ervaringen doorgeven via een speciale en quête. Aan de hand van deze ge gevens wil de bond onder meer bekijken waar de risicovolle plekken zijn in een gemeente. De resultaten van de scan ko men vervolgens in een speciaal actieplan. Tijdens de actie is er ook aan dacht voor heling en verkoop van gestolen rijwielen, de nood zaak van een landelijk registra tiesysteem, verbetering van kwaliteit van sloten en fietsen rekken en voorlichting aan fiet sers. Aan de actie zijn diverse activi teiten verbonden, waaronder een cursus 'Hoe steel ik een fiets'. Daarbij laat een fietsendief zien op welke manier hij sloten kraakt, welke fietsen makkelijk en welke wat lastiger zijn te ste len. Op die manier kan de fietser leren hoe hij of zij het rijwiel zo goed mogelijk kan beveiligen te gen dieven. Bovendien daagt de bond lan delijke betrokken partijen uit fietsendiefstal tegen te gaan, zo als slotenfabrikanten om betere sloten te maken, de tweewieler- branche om met een gedragsco de te komen om heling van ge stolen fietsen tegen te gaan, fietsfabrikanten om betere slo ten te monteren en de politie om fietsendieven op te pakken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5