Flitsscheiding razend populair BINNENLAND 1 Vrije jihad-verdachten meteen weer opgepakt Criminele jonge immigrant moeilijk aan te pakken CBS: Aantal alternatief uit elkaar gaande stellen verviervoudigd Spookrijdster zorgt voor chaos op snelweg De Geus: Onduidelijkheid over herkeuringen WAO Onzekerheid bij familie gegijzelde motorrijder Wurgende jojo nog in de schappen I gestolen Jtjes stijgt - Het aantal diefstal- mobiele telefoons is de m vijf jaar fors gestegen, in 1998 nog ongeveer sin 's gestolen of ver lig jaar waren dat er Dat blijkt uit antwoor- de ministers van bin- se zaken, justitie en ische zaken op vragen vdA-Tweede- Kamerle- Dam en Van Heemst. jheid drukt al donoren - Door het relatief ge- ntal ongevallen kampt ld vergeleken met an- opese landen met een oter tekort aan orgaan- Dat blijkt uit een gis- schenen onderzoek Nederlands Instituut lerzoek van de gezond- g (Nivel) in opdracht ninisterie van volksge- i De meeste donoren oort uit ongelukken en bedingen. en wil meisje r trein duwen ind - Een 14-jarige jon- fl gistermorgen bij het mdse station Overwhe- beerd een 15-jarig nder de trein te duwen, «offer stond te wach- t gesloten spoorbo- n de dader, een vroe- oolgenoot, haar aanviel ij nog geld van het igoed zou hebben. Het list te voorkomen dat ide wielen werd ge- Dor zich aan de spoor- ist te houden. De dader houden en verhoord. lenking op i overbodig' l - Als het aan minister van binnenlandse za- komt er geen Dag van id van Meningsuiting, hij gisteren laten we- twoord op vragen van Weede-Kamerlid s. Deze had gevraagd Dag van de Vrijheid ngsuiting op 6 mei, de it Pim Fortuyn werd i Volgens Remkes o 5 mei al 'in het teken eid en rechtsstaat'. De ran meningsuiting valt onder, vindt hij. taties |uidatie *m - De Amsterdamse ceft een nog onbekend restaties verricht in met de liquidatie van trige man uit Servië- fgro. De man werd vrij- Igeschoten in de P.C. aat in Amsterdam. Jus- geen details verschaf- ens persofficier van )e Klerk kan dit niet in igvan het onderzoek, uit Servië-Montenegro uitmaken van een nde, die met een rivali- organisatie onenigheid teen partij drugs. steekt zijn enote neer lm - Een 74-jarige man rerkerk aan den IJssel teren in Rotterdam zijn >te (64) neergestoken, kregen ruzie in het an een flat. Waar de icies over ging is nog lijk. Op een gegeven tstak de man de vrouw len met een mes, onder de mg en de liesstreek, aargewond overge- laar het ziekenhuis. De earresteerd. se student trein gedood oten - Naar de politie lekend heeft gemaakt is acht op het station van oten een 18-jarige stu- Delft verongelukt. De in bevond zich op het ssen twee perrons toen aangereden door de uit Den Haag. Bij het ide naderende trein le hij nog op het per- immen. Dit lukte ech- nel genoeg, waarna hij aakt door een tree- n de trein. (advertentie) dinsdag 20 mei 2003 ruswijk/anp - Steeds meer echtparen ontbinden hun hu welijk door middel van een flitsscheiding. Dit is een alter natief voor partners die op een snelle en eenvoudige ma nier willen scheiden. In 2002 kozen 4000 echtparen voor een flitsscheiding. Dat zijn er 3000 meer dan het jaar er voor, zo bleek gisteren uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorig jaar 38.000 echtparen uit elkaar. Dat cijfer komt overeen met dat van 2001. Het aantal stellen dat hun huwelijk ontbond door echtscheiding, daalde van 37.000 naar 34.000. Mogelijk heeft deze daling te maken met de populariteit van de flitsscheiding, maar dat is volgens een woord voerster van het CBS nooit met 100 procent zekerheid te zeggen. De mogelijkheid voor dit alternatief van schei den bestaat sinds 1 april 2001. Het huwelijk wordt hier bij omgezet in een geregistreerd partnerschap. Ontbin ding hiervan gebeurt vervolgens bij een advocaat of no taris, als beide partners het tenminste eens zijn. Als gevolg van flitsscheidingen nam het aantal partner schappen sinds april 2001 flink toe. Vorig jaar werden ruim 8000 partnerschappen geregistreerd, 5000 meer dan het jaar ervoor. De meeste huwelijken die in een partnerschap zijn omgezet, worden korte tijd later ge volgd door een ontbinding. Meer dan de helft is een maand later ontbonden. Ruim driekwart is binnen drie maanden uit elkaar en bij 90 procent gebeurt het bin nen een jaar. Voorzitter Zonnenberg van de Vereniging Familierecht Advocaten en -Scheidingsbemiddelaars (VFAS) zegt dat hij ondanks de stijging van het aantal flitsscheidingen verwacht dat deze vorm van scheiden geen lang leven is beschoren. „Het is een gat in de wet geweest", stelt de voorzitter. Bij een flitsscheiding kan een echtpaar zon der tussenkomst van de rechter scheiden, wat volgens hem problemen tot gevolg heeft. Zo geldt de scheiding niet in het buitenland en is er niets geregeld voor de in boedel of kinderen. Alimentatie is wel mogelijk, maar dan levenslang, terwijl de bijdrage bij een echtscheiding na twaalf jaar stopt. De vereniging adviseert advocaten dan ook niet mee te werken aan een flitsscheiding. Bo vendien: een flitsscheiding is volgens hem nauwelijks goedkoper. „Het scheelt hooguit 100 euro." door Rieks Holtkamp Rotterdam - Op de zesde dag van het 'jihadproces' tegen twaalf van terroristische activi teiten verdachte moslims zijn op last van de Rotterdamse rechtbank vier verdachten ont slagen uit voorlopige hechtenis. De vier komen uit Eindhoven, Geldrop en Arnhem. Twee van hen zijn direct weer aangehou den omdat ze illegaal in Neder land verblijven. De door de officier van justitie geëiste straffen waren in drie ge vallen gelijk aan of minder dan de dagen die de verdachten in voorarrest hadden doorge bracht Voor een verdachte gold dat zijn vrijlating - tegen hem eiste de officier twee jaar on voorwaardelijke celstraf - het nog lopende onderzoek niet zou kunnen frustreren. Daarom was er geen reden om hem nog lan ger in voorlopige hechtenis te houden. Een soortgelijk beroep van de andere advocaten op de rechtbank om ook hun cliënten op vrije voeten te stellen wees de rechtbankvoorzitter af. In de meeste gevallen achtte hij vluchtgevaar aanwezig. Officier Valente meent bij negen van de twaalf verdachten bewe zen dat ze deel uitmaakten van een criminele organisatie, met het oogmerk om de vijand in tijd van oorlog, dan wel een ge wapend conflict te steunen. In twee gevallen achtte Valente dat niet bewezen. Voor de man uit Geldrop meent Valente slechts 'marginale' bewijzen te hebben. In vijf gevallen eiste het OM drie jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. In vier gevallen is er twee jaar onvoorwaardelijk ge- eist. De lichtste straffen bedroe gen respectievelijk twaalf maan den en voor twee verdachten zes maanden onvoorwaardelijk. Volgens de woordvoerder van het Landelijk Parket, kon het OM gezien het gebrek aan wet tig en overtuigend bewijs geen hogere straffen eisen dan het nu heeft gedaan. Amsterdam - Een 71-jarige spookrijdster is gistermiddag in Amsterdam verongelukt, na dat ze op de ringweg Aio drie aanrijdingen had veroorzaakt. Daarbij kwam ook een 51- jarige automobilist om het leven. De spookrijdster keerde om op dezelfde weghelft, na dat ze net door de Zeeburgertunnel was gereden. Vervolgens reed ze tegen twee auto's aan en botste uiteindelijk frontaal tegen een derde tegemoetkomende auto, waarbij zij overleed. De bestuurder van deze auto raakte zwaargewond en overleed later in een zie kenhuis aan zijn verwondingen. De andere automobilisten kwamen met de schrik vrij. Na de aanrijdingen sloot de politie de snelweg drie uur af. De ongevallen leidden tot grote opstoppingen en files op de ringweg rondom de hoofdstad. Foto: WFA/Cornelis Toorenspits wordt verwacht dat hij op de zelfde post terugkeert in het nieuwe kabinet, staat niet in het regeerakkoord dat zij dan hun WAO-uitkering kwijtraken als zij gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn. „Daarover is in het regeer akkoord geen geld als besparing opgenomen. Het is niet zo dat we het hele bestand in de strop hangen. Ik zie de herkeuring als een sociale maatregel om men sen weer aan het werk te hel pen. Niet als een financiële maatregel om geld te besparen." Tijdens de bijeenkomst bleken ook grote onrust en zorgen over het regeerakkoord onder binnen het CDA. Zo stelde Eerste-Ka- merlid Van Leeuwen dat de pas sage over de herkeuring ge schrapt moet worden. Het is volgens haar tegen de wet om een nieuw regime op te leggen aan bestaande gevallen. Ook de achterban roerde zich. De minima van het CDA zijn zich rotgeschrokken van het re geerakkoord dat CDA, WD en D66 vorige week naar buiten brachten. „Woede, boosheid, verbijstering, maar bovenal angst", proefde voorzitter Jan sen van de basisgroep sociale zekerheid van de christen-de mocraten in de vele telefoontjes en e-mails die hij kreeg. den haag/gpd- Minister De Geus van sociale zaken weet nog niet of huidige WAO'ers die straks herkeurd worden en dan niet helemaal arbeidsongeschikt zijn, hun uitkering verliezen. Dat zei hij gisteravond na afloop van een CDA-partijbijeenkomst over het nieuwe regeerakkoord in Amersfoort. „Ik weet nog niet precies hoe de nieuwe maatregel uitwerkt. Ik ben nog niet zo ver dat ik zeg dat zij dan hun uitkering verlie zen", stelde hij. De Geus liet doorschemeren dat de voorge nomen herkeuring van WAO'ers onder de 45 jaar die in het re geerakkoord is opgenomen, hem had verrast. „Het is niet zo dat daarover door mij of mijn ambtenaren is meegedacht." Er is veel commotie onder WAO'ers omdat zij bang zijn dat zij na de keuring hun uitkering kwijtraken. Het nieuwe kabinet wil dat voortaan alleen nog mensen die geheel arbeidsongeschikt zijn in aanmerking komen voor de WAO. Gedeeltelijk arbeidsonge schikten moeten blijven werken of verdwijnen in de WW of bij stand. Het nieuwe kabinet wil mensen die nu al in de WAO zit ten en jonger zijn dan 45 jaar opnieuw laten keuren. Maar volgens De Geus, van wie door Ed Blaauw ijmuiden/gpd - Even leek giste ren de goede afloop nabij. De in Algerije gegijzelde Arjen Hilbers uit IJmuiden zou bevrijd zijn door elite-eenheden van de Al gerijnse strijdkrachten. Maar gisteravond sprak het Algerijnse leger over ongefundeerde bewe ringen. Met als gevolg dat de kwellende onzekerheid terug keerde en de familie nog altijd in het duister tast over het lot van de doorgewinterde motor toerist. De berichten dat de 35-jarige IJmuidenaar bevrijd zou zijn, hebben voor verwarring en on rust gezorgd. Heel vervelend, vooral voor mijn ouders, zegt Bert Hilbers, broer van Arjen. Hilbers wordt, samen met veer tien andere Europese toeristen, nu al maandenlang vastgehou den door vermoedelijk islamiti sche fundamentalisten. In het dorpje Spaamdam, de woonplaats van de ouders van Arjen Hilbers, leeft iedereen mee. Als moeder Anneke even naar de supermarkt moet om wat boodschappen te doen, blijft ze vaak lang weg. Omdat dorpsbewoners haar staande houden, haar een hart onder de riem willen steken en haar pro beren moed in te praten. Gisterochtend kwamen de eer ste berichten binnen over de be vrijding. De reddingsactie zou zich hebben afgespeeld zo'n 150 km ten zuidwesten van de Alge rijnse stad Illizi in de buurt van de grens met Libië, in de onher bergzame woestijn waar de 35- jarige IJmuidenaar in februari verdween. De onbevestigde verhalen van verschillende Europese persbu reaus volgden elkaar gisteren in sneltreinvaart op. Maar wat er was gebeurd en hoe, bleef on duidelijk. Een verslaggever van een Duitse televisiezender meldde plotseling dat de gijze laars in het vliegtuig naar Algiers zaten. In Spaamdam werden Arjen Hilbers. Foto: ANP deze berichten voor kennisge ving aangenomen. „Zo lang het ministerie van buitenlandse za ken niets bevestigt, kunnen we niet reageren." Hilbers en zijn drie Duitse mo torvrienden waren tijdens hun rondreis uitgerust met de mo dernste communicatieappara tuur. Op 19 februari van dit jaar telefoneerde hij voor het laatst met zijn ouders. Hij zou op 8 of 9 maart nog even naar huis bel len, omdat hij op 10 maart weer moest werken. Dat telefoontje bleef uit. Bezorgdheid verander de langzaam maar zeker in ra deloosheid. De familie probeer de te reconstrueren wat er ge beurd zou kunnen zijn. Ze ge loofden niet in motorpech noch in het feit dat hij het slachtoffer zou zijn van de grillige weers omstandigheden in het gebied. De familie Hilbers had de afge lopen weken intensief contact met het ministerie van buiten landse zaken, de politie en leger in Algerije en een touroperator die het Algerijnse gebied op zijn duimpje kent. „Maar alle con tacten en zoekacties leverden tot dusver niets op." Bij het ministerie van buiten landse zaken was gisteravond laat nog niets bekend. Bert Hil bers: .Afwachten is het enige wat we kunnen doen. Meer niet." utrecht/gpd - Speelgoed of wurgtouw? De water jojo is ondanks een verbod nog in de handel. Het elastische koord aan een waterballetje kan zich verstikkend om de nek van een kind draaien. De jojo glipte door de mazen van de Europese wet ten. De gevreesde waterjojo, alias 'yucki yoball' of 'yoyo flashball', mag Nederland niet meer in. Maar illegale versies komen toch op de markt, meldt de Keuringsdienst van Waren. Het speeltuig is gevaarlijk en mag niet meer verkocht worden. En ook via internet is de 'yoyo waterball' eenvou dig te koop. Het is de zoveelste rage onder de jeugd: de gum mibal gevuld met vloeistof aan een lang elastisch koord. Een verstikkende rage. De waterjojo is be doeld om te jojoën. Maar kinderen die ermee slin geren kunnen het koord rond hun nek krijgen. Doordat het elastiek krimpt, kan het tot verstik king leiden. Een Frans controlebureau waarschuwde weken geleden voor het eerst. Ongeruste moeders, die hadden gezien hoe hun kinderen in de jojo ver strikt raakten, belden de klachtenlijn van de keu ringsdienst Na een reeks waarschuwingen en in beslagnames vaardigde de dienst een verbod op de jojohandel uit. De grote ketens verkopen het speeltuig niet meer. „Maar hij wordt nog via aller lei bronnen aangeboden", zegt woordvoerster Huigen. De verkoop is volgens de keuringsdienst ondoorzichtig, merknamen en codes ontbreken en de jojo's worden druk doorverhandeld. Zo glippen de waterjojo's door de mazen van de Europese wetten. Die moeten de veiligheid van al het Europese speelgoed garanderen. „De verant woordelijkheid voor de veiligheid ligt bij de fabri kant", benadrukt Huigen. „Hij moet voldoen aan de wetgeving en mag alleen veilig speelgoed op de markt brengen." De fabrikant dient zich aan tal van veiligheidsnormen te houden en kan zijn speeltuig daartoe laten keuren. Hij is niet verplicht tot testen. Voldoet een knuffelbeer of bal aan de veiligheidsnormen, dan krijgt hij het CE-logo. De geïmporteerde dozen met waterjojo's blijken op merkelijk genoeg soms wel en soms niet van het CE-logo voorzien, zegt Huigen. De Keuringsdienst kan zich voorstellen dat de fabrikant jojo's heeft laten testen op bijvoorbeeld giftigheid van het materiaal, maar niet op de verstikkende wer king. Ouders doen er goed aan te letten op het ver plichte CE-logo op de verpakking, adviseert R. Glaser van Consultants Europa dat de predikaten verstrekt die veiligheid van een product garande ren. Ontbreek het logo dan kan de verkoper een boete krijgen. Glaser: „Vooral bij speelgoed zijn de eisen streng," zegt Glaser. Speelgoed in Neder land, stelt Consument en Veiligheid dan ook, is in het algemeen veilig. CRIMINALITEIT IN NEDERLAND Percentage verdachten 'nieuwe' etnische groepen ËHAARLEM IVIietsorgstraat 15 el. 023 542 85 60 lwww.erasmuscollege.com door Mayke Calis den haag - In justitiekringen hebben ze wel eens de bijnaam 'Balkanhonden': criminele jon geren uit landen van het voor malig Oostblok. Ze zijn meestal net boven de achttien en geven veel problemen. „Ze plegen rooftochten langs snelwegen, dan weer hier dan weer daar, waarbij soms in één nacht, drie vier plaatsen aangedaan worden en soms pakje er eens één", al dus een functionaris van justitie in het vandaag verschenen rap port van het WODC, het weten schappelijk bureau van het mi nisterie van justitie. De bedoelde jongeren komen meestal op eigen houtje naar Nederland. Ze werken veel in georganiseerd verband en wor den vermoedelijk gestuurd door malafide organisaties. Ze zou den zich vaker dan gemiddeld inlaten met zwaardere vormen van criminaliteit. Jeugdcriminaliteit onder jonge ren uit Afrika en het voormalige Oostblok speelt zich af in schimmige werelden, conclu deert het WODC. Het onderzoek richt zich op jongeren die niet uit de bekende 'probleemgebie den' (Marokko, de Antillen en Aruba, Turkije) komen. Het is mede gebaseerd op gesprekken met 77 functionarissen die met allochtone jongeren werken. Jongeren uit de voormalige Sov jetunie, Democratische Repu bliek Congo, Sierra Leone en Angola zijn twee tot vijf keer zo vaak verdachte van crimineel gedrag als de gemiddelde jonge re in Nederland. Chinezen en Afghanen vallen net op of onder dat gemiddelde. Over de precieze aard en om vang van de jeugdcriminaliteit tasten degenen die dagelijks werken met deze groepen in het duister. Bij Chinezen doen zich weinig problemen voor, blijkt uit de cijfers van het onderzoek. Toch hebben betrokkenen zoals politie, justitie, welzijnswerkers en docenten het vermoeden dat hier verborgen mechanismen in het spel zijn. Veel Chinezen staan onder druk van andere Chinese criminele organisaties. Jongeren moeten vaak onder slechte omstandigheden wer ken, zegt een leraar. „Soms ko men ze helemaal onder de brandwonden op school, maar hoe dat komt, daar krijg je geen grip op." Een begeleider van minderjarige asielzoekers (ama's) zegt het idee te hebben dat ama's hun 'eigen netwerk' hebben, dat zij zorgvuldig afsluiten waardoor je er niets over te weten komt. „Er zijn meiden die regelmatig met mannen en jongens thuiskomen waarbij je je afvraagt of ze er geld voor krijgen." Een andere begeleider geeft aan regelmatig signalen te krijgen dat ama's betrokken zijn bij cri minaliteit zoals inbraak, handel in mobiele telefoons, kleding, en sportschoenen. Met name de Angolezen zijn meesters in het snel opzetten van allerlei han deltjes. Er zijn aanwijzingen dat de An golese jongeren eerder in ande re Europese landen zoals Portu gal verbleven, alvorens zij in Ne derland asiel aanvroegen. Een functionaris: „Ze zijn wars van alles wat een uniform aanheeft. Ze zijn soms nog geen dag op het centrum of ze hebben al een mobiele telefoon en worden door allerlei mensen gebeld, maar door wie? Als ze net uit Angola zouden zijn gekomen, wie zou hen dan moeten bellen? Wij hebben het vermoeden dat die kinderen al langer in Europa waren en dat zij deze richting worden opgestuurd." Hulpverleners vermoeden dat veel Angolese kinderen worden ingezet bij cocaïnehandel en diamantsmokkel. Alsminderja- rigen worden opgepakt weten politie en justitie niet altijd raad. „Wanneer een ama een jeugdre- classeringsmaatregel krijgt op gelegd, kan die niet worden uit gevoerd omdat voor een ama officieel geen geld beschikbaar wordt gesteld", zegt onderzoe ker Mariska Kromhout van het WODC. Ook ervaren de jonge ren een Halt-maatregel (een al ternatieve straf voor minderjari gen) niet altijd als straf. Een Chi nees moest bijvoorbeeld een werkstukje maken, maar vroeg zich af: „Ik heb iets fout gedaan, ik moet straf krijgen. Waarom mag ik nou leuk een werkstukje maken?" Andere jonge asielzoe kers die in de grote asielzoekers centra weinig te doen hebben, ervaren een werkstaf als een welkome afleiding. De groep uitgeprocedeerde jon ge asielzoekers vormt een groot risico, zegt Kromhout. Door het strenge terugkeerbeleid stopt de opvang en de financiële vergoe ding voor de jongeren als ze Geboorteland v.m. Sovjet-Unie D.R. Congo Sierra Leone Angola Somalië Soedan v.m. Joegoslavië Ethiopië Eritrea Iran Irak Afghanistan China Alle landen (ind. Nederland) 2>2 12- t/m 24-jarigen Ü1°,2 9,7 achttien jaar worden. In p van terug te keren, want dat doen de meesten niet volgens hun begeleiders, komen de jon geren op straat terecht waar ze in de criminaliteit belanden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3