De glasbak werd een klasbakl GESPREK VAN DE DAG een criminele hufter Aso-test is onverbiddelijk: Kim is Scherven brengen milieu geluk Recyclers verwerken jaarlijks schervenberg van 400.000 ton Mag ik even klagen? Rod Stei finaler DACELUKS LEVEN GLASGOW - wart kijk* ten als 1 Celtic WAT ZAL-llz. e.r^_ HOU ££N5 op SA/>EREM?' MENSELIJK fg „Dat kan helemaal niet. Ik ben niet aso!roept ze een beetje veront waardigd. Even verderop zit Alina. Ze scoort 15 procent, en wordt door het computerprogramma voor 'watje' uitgemaakt. „Ik ben liever een watje dan een aso", ver telt ze terwijl ze een beetje om zich heen kijkt om te zien wat haar vriendinnen gescoord hebben. Het programma geeft aan het ein de een uitgebreide beschrijving van de testresultaten. Minouska: „Ik ben iemand die haar troep laat slingeren en iemand direct een aso noemt." Volgens de test heeft ze er ook geen moeite mee om gestolen dingen te kopen. De test is volgens haar een beetje overdreven: „Ik weet zelf wel waar mijn grenzen liggen. Daar heb ik die test niet voor nodig." Ook Kim, die inmid dels weer een beetje is bijgeko men, twijfelt aan het nut van de test: „Ik denk niet dat die iets ver andert." Na het invullen van de vragen worden de uitkomsten geëvalu eerd. Van de twintig deelnemers, hebben er vijf een score van meer dan 50 procent aso. Docent maat schappijleer Marian Schreven weet dat je de test kunt beïi u den. „Iedereen weet wel wa aal is en wat niet. Waar heti daag om ging is of je het go van jezelf eerlijk durft te ben len." I Schevers vertelt dat ze zelf I ook gedaan heeft, en daaifa J aso-score van 40 procent h „Ik weet dat het in de prakt soms moeilijk is, maar het om dat je nadenkt over je gtn j David bekent eerlijk: „Ik hai gestolen mobieltje wa;irschj wel gekocht. Misschien mo test nog een keertje doen." De cd-rom is ontwikkeld in J' menwerking met Bos Leem len uit Zwolle en wordt del de tijd aangeboden aan a len voor voortgezet onderw Nederland. De test is met name bedoeli de bovenbouw van deze sd Muamer is niet trots op zijn score, maar schaamt zich et 61 voor: „De test zorgt ervoor de waarheid ontdekt. Maar een week ben ik het wel geten." Frank Perquin De organisatie van het Eurovisie Song festival in het Letse Riga is bang dat het optreden van het Russische lesbische duo t.A.T.u. zaterdag aanstootgevend zal zijn. De tieners hebben aangekon digd een 'EXTRAVAGANTE SHOW' te zullen neerzetten. Volgens een van de organisatoren is het Songfestival een fa milie-evenement, en moet worden voor komen dat een deelnemer dat op het spel zet. De Letse tv houdt een opname van de repetities achter de hand, om eventueel te kunnen overschakelen. t.A- .T.U. doet mee met het nummer 'Geloof niet, wees niet bang en vraag niet'. Het is een stevig gitaarnummer in het Russisch, en velen tippen t.A.T.u als winnaar. De zangeressen zeggen te willen trouwen als ze winnen. De twee kussen elkaar graag op het podium en in hun video's. Foto: Reuters In plaats van landingsinstructies hoorden PILOTEN van vliegtuigen die het Britse vliegveld Luton nader den, het huilen van een BABY. De babyfoon van een woning in de buurt van het vliegveld zond geluid jes van baby Freya in de cockpits uit. De autoriteiten hadden twaalf uur nodig om vast te stellen dat het de babyfoon van moeder Lisa Sprat- ley was die op dezelfde golflengte zat als de verkeerstoren, zo meldde de BBC. Volgens het station bracht het. gekrijs van Freya de vliegtuigen niet in gevaar. De piloten konden naar een andere frequentie over schakelen. Fans van het Eurovisie SONGFESTI VAL kunnen morgenavond van 18.30 tot 19 uur CHATTEN met de Nederlandse deelneemster Esther Hart. Zij is al in de Letse hoofdstad Riga, waar het liedjesfestijn zater dagavond plaatsheeft. Hart verte genwoordigt ons land met het num mer 'One more night'. In de chat gaat ze in op haar muzikale voorbe reidingen en alle activiteiten rond- om het muziekgebeuren. Liefheb bers kunnen chatten op de site www.songfestival.nl, een gezamen lijk initiatief van TROS en NOS. Het webadres is tot dusver al door 260.000 mensen -bezocht. Mijn vrouw kan er inmiddels niet meer tegen, indirect bewijst u ook haar een dienst. Inderdaad, niemand van u kan er iets aan doen dat mijn korte film is afge wezen en niet gemaakt zal worden. Lunchvoorstelling afgewezen. Televisiefilm afgewezen. Bioscoopfilm afge wezen. Ziedaar mijn oogst van het eerste halfjaar. Het laatste 'nee' was er één teveel. Krak. Het gevoel dat ik nutteloos ben en daar bulerdaad niets mee verdien wilde niet meer wijken. Geen positieve gedachte meer in voorraad. Alleen energie om het noodzakelijkste te doen: ademen en twee columns per week. Dat ik voor mijn gezin beroerd gezelschap was zal duidelijk zijn. Maar bij de pakken neerzitten, naast dat bijltje, dat loste óók al niets op. Aan de slag, geen keus. Maar waarmee? Ik vreesde inmiddels dat ik mijzelf na nóg een keer 'nee' iets aan zou doen. Het leek verstandig niet teveel risico's te nemen. Een routineklusje zonder belang dat had ik nodig om weer naar de tekstveriver- ker te kruipen. En, praise the lord, de redding was na bij! Er belde een evenementenbureau. Een aardige vrouw aan de andere kant van de lijn vertelde dat een groot bedrijf een personeelsfeest ging gevet:. Er was een sketch nodig, en mijn naam was gevallenJawel! Bo- PAUS Johannes Paulus II voelt ZIJN EINDE naderen. Dat heeft de hoog bejaarde kerkvader gisteren gezegd voor een publiek van duizenden Po len die naar Vaticaanstad waren ge komen voor zijn verjaardag. .Giste ren heb ik mijn 83ste levensjaar be ëindigd en ben ik mijn 84ste begon nen", zei de paus tegen de mensen massa op het Sint Pietersplein. ,,lk ben mij er steeds meer van bewust dat de dag dichterbij komt waarop ik voor God moet verschijnen en hem verslag van mijn hele leven moet doen." Zondag vierde de paus zijn verjaardag met een speciale dienst in de Sint Pieter. Hij verklaarde vier mensen heilig, twee Italiaanse en twee Poolse stichters van religieuze ordes. Een GOUDVIS VERMALEN in een blender is geen dierenmishande ling. Dat heeft de rechter geoor deeld in een zaak tegen de directeur van het Trapholt-museum voor mo derne KUNST in het Deense Kol- ding. Daar werden in 2000 door de Chileens-Deense kunstenaar Marco Evaristti tien blenders met goudvis sen erin tentoongesteld. De bezoe kers werden uitgedaagd de blenders in te schakelen. Iemand deed dat, waarop twee vissen werden verma len. Na protest van de dierenbe scherming legde de politie muse umdirecteur Peter Meyer een boete op. Hij weigerde te betalen, waar door het tot een rechtszaak kwam. De rechter oordeelde dat de vissen 'snel en humaan' aan hun einde zijn gekomen, en dat er daarom van die renmishandeling geen sprake is. Het is nooit duidelijk geworden wie de blender heeft ingeschakeld. Na het incident werden de stekkers van de blenders uit het stopcontact ge trokken. Ex-Beatle PAUL McCARTNEY wil de mishandelde en depressieve CHIM PANSEE TOTO in samenwerking met Animal Defenders uit Chili weg halen en overbrengen naar een na tuurreservaat in Zambia. McCartney is bereid de kosten (6800 euro) voor de reis te betalen. De 20-jarige Toto is jaren geleden door dierenhande laren naar Chili gesmokkeld en aan een circus verkocht. Volgens dieren beschermers lag hij daar meestal aan de ketting, kreeg hij slaag en moest hij het publiek vermaken door dansjes te doen en sigaretten te ro ken. Dierenbeschermers bevrijdden Toto in februari. Dierenartsen con stateerden dat de chimpansee won den had, omdat hij jaren aan de ket ting had gezeten. Verder leed hij aan depressiviteit en haaruitval. Foto: AP De inwoners van de Russische hoofdstad MOSKOU en omgeving gooien per maand zó veel oude gsm- toestellen weg, dat de stadsreini ging daarvoor speciaal een verwer kingsafdeling heeft opgezet. Uit de bijna TWINTIG TON MOBIELTJES verwijderen de medewerkers aan zienlijke hoeveelheden goud, zilver en platina. De recycling van de tele foontjes levert verder kunststofgra nulaat op. In Rusland hebben twin tig miljoen mensen een mobiele te lefoon. In de agglomeratie Moskou, waar zeventien miljoen mensen wo nen, circuleren 7,5 miljoen gsm's. Nee, er wordt vandaag geen mooie fles open getrokken bij Maltha Glasrecycling in Heijnin- gen, hoewel de beroemdste telg van het be drijf zijn 25ste verjaardag viert. Toch heeft de jubilerende glasbak, bedacht door medewer ker Joop Ras, bewezen een milieuvriendelijke klasbak te zijn. Bij Maltha, meldt woordvoerster Thecla den Hoed, is onlangs echter al het glas geheven op Ras, die werd geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. In plaats van knallende champagnekurken laat Den Hoed nu liever het sobere campagnegeluid klinken van de noodzaak om de consument weer richting de 25.000 glasbakken ('meer dan brieven bussen') in ons land te dirigeren. De Nederlandse recyclers verwerken samen jaarlijks een schervenberg van 400.000 ton holglas (flessen, potten) en vlakglas (ruiten, spiegels), waarvan Maltha met 260.000 ton Glasscherven werden in de oud heid al gezien als handelswaar. Er zijn scheepswrakken gevonden die scherven als lading hadden. Nog steeds zijn scherven onmisbaar bij het maken van nieuwe flessen en potten. Glas kan namelijk einde loos worden omgesmolten en her gebruikt, zonder verlies van kwali teit. Dat bespaart enorm op grondstoffen en energie, en bo vendien belanden de flessen niet in de natuur of op straat. Het mi lieu is dus gebaat bij de bakken. In de helft van de 25.000 glasbak ken die Nederland telt kan glas nu ook op kleur (wit, groen en bruin) worden gesorteerd. De Stichting Promotie Glasbak kent de geruch ten dat het geen zin heeft om ver schillende ldeuren glas apart in te zamelen, omdat het in de vracht wagen en de fabriek toch op één grote hoop terecht komt. „Dat is écht niet waar", zegt Mi randa Boer van de stichting. „De vrachtwagens waar het glas in ge kiept wordt zijn óók in drie stuk ken verdeeld." Het gescheiden in zamelen van de verschillende kleuren glas is volgens Boer van groot belang. „De vraag naar wit glas is het grootst, omdat fabrikan ten vinden dat hun producten daarin het best tot hun recht ko men. Als wit glas bij het smelten wordt gemengd met groen of bruin glas, krijg je het nooit meer wit." Vóór het smelten moet ook de ne gentig kilo rommel die er gemid deld tussen duizend kilo glas zit tussen de scherven vandaan wor den gehaald. Dat gebeurt onder meer met grote magneten, die me taal - deksels, doppen - verwijde ren. Laserogen ontdekken stukjes steen, keramiek en porselein. Met behulp van luchtdruk worden die verwijderd. De lichte delen, zoals- kurk, papieren wikkels en plastic dopjes, worden tussen het glas uit gezogen. Daarna wordt het glas per kleur gesorteerd op een terrein gestort, waar organische resten van voed sel en drank door bacteriën wor den afgebroken. Afhankelijk van de vervuilingsgraad ligt het glas drie tot tien weken schoon te wor den, waarna het in de glasfabriek verwerkt wordt tot nieuw glas. Joris Roes st' ei werl tere >tel krei van t tie: sjt sta len der earg aar Ban se tri 0TEI lekei acht oter, Delf inbi ssen aan uit 1 ide 1 Ie hi imrr nel] raaki inde vendien zou de sketch worden uitgevoerd door twee zeer beroemde komieken. Kortom, een unieke kans om in te tekenen op succes bij voorbaat. Ik greep mij vast aan die ene strohalm in een verder lege oceaan. 'Ja, lijkt me leuk'. Wat je ook schrijft, de eersten die een be- drijfs-sketch beoordelen zijn productmanagers die bang zijn voor de baas. Op schrift is humor trouwens zelden leuk. Toch was ik er klaar voor. Niets mag ver keerd uitgelegd kunnen worden of kwetsend zijn voor wie dan ook. Het moet zowel voor liefhebbers van Freek de Jonge als voor de fans van André Van Duijn een onvergetelijke avond worden. Maar ik had reuze zin. Als de general manager versie zeven van de sketch eindelijk heeft goedgekeurd, beginnen de problemen met de acteurs. Dat zijn uiteraard bekende Nederlan ders met een grote staat van dienst. Niet mensen die een schrijver geloven als die beweert dat het ondanks alles toch leuk geworden is. De stralende helden van het bedrijfsfeest willen vrijuit kunnen knallen. 'Ach, als we daar eenmaal staan zeurt niemand meer'. Dat zal, maar toch moet de hele zaak eerst op papier worden goedgekeurd. Dus volgen versie acht, negen en tien, dit keer op bevel van d* acteurs. Het evenementenbureau „Het verbaast me niet echt", zegt Muamer terwijl hij naar zijn com puterscherm kijkt. Op het scherm is zijn score uit de aso-test duide lijk zichtbaar: 70 procent. Hij is daarmee volgens de test de ergste aso-leerling van de klas. „Ik heb gewoon eerlijk antwoord gege ven", zegt hij. „En als je met je vrienden gaat 'chillen' in de stad, dan gebeurt er wel eens wat. De leerlingen van de derde klas van het Stromenlandcollege in Amersfoort waren de eersten die de speciale test deden. De test is is ontwikkeld voor scholen in heel Nederland. De test staat op een cd-rom, en bevat prikkelende vra gen met originele foto's en video beelden waarop leerlingen kunnen reageren. Hun reactie leidt tot een 'aso-score'. Op een ludieke manier worden scholieren zo geconfron teerd met hun eigen gedrag. Op de cd staan vragen als: 'Ie loopt op straat en laat de wikkel van je Mars vallen. Er loopt een klein jochie op straat die je vertelt dat je iets laat vallen. Wat doe je?' en 'Je hangt op straat met een groepje vrienden en een lekker muziekje. Er komt een vrouw aanlopen die 'Je aso-score was eerst 30 procent' en 'je aso-score was de tweede keer 15 procent', meldt de computer op de Amersfoortse school. Van 'behoorlijk aso' naar 'watje'. Foto: Ton Kastermans vriendelijk zegt: „Jullie zouden mij een groot plezier doen als jullie een eindje verderop gaan staan. Daar heeft niemand er last van. Ik zit in mijn tuin te relaxen en ik vind die muziek wel een beetje hard." Wat doe je?' De test mist zijn uitwerking niet. Kim schikt zich rot als blijkt dat ze na het invullen van de vragen een score haalt van 55 procent. Het programma is duidelijk in zijn har de oordeel. Volgens de computer is Kim een hufter en een crimineel. de grootste is. „Maar we weten dat er in middels 510.000 ton in omloop gaat. We missen dus een ton, en moeten de mensen heropvoeden om te voorkomen dat er straks extra grondstoffen en energie nodig zijn om nieuw glas te maken", stelt Den Hoed, te vens spreekbuis van de stichting Promotie Glasbak. Geestelijk vader Ras zag in de jaren zeventig, door het verdwijnen van het statiegeld op eenmalig verpakkingsglas. de scherven- stroom weglekken via het gewone huisvuil. Na een proefcontainer met pijp liet hij de klassieke glasbak maken: vierkant en geel. Op 17 mei 1978 deed milieuminister Ginjaar in Den Bosch het eerste officiële exemplaar rinkelen. Sindsdien hebben kleurrijke bakken, bollen en ondergrondse inzamelreservoirs met pe riscoop het straatbeeld veroverd. Ze slokken nu 78 procent van ons gebruikte en geschei den glas op. Eind 2006 moet 90 procent van alle glas zonder statiegeld gerecycled wor den. „Want het is geen afval, maar een grondstof die eindeloos kan worden herge bruikt", benadrukt Den Hoed. Via een pu bliekscampagne moeten de pindakaaspot, het parfumflesje, geleegde Breezerflesjes en bokaaltjes van vitaminenpillen straks ook massaal de bak in. Nu al arriveren aan de Glasweg in Heijningen dagelijks vijftig trucks met 1100 ton scherven, die uit 'ei gen glas' herrijzen om aan een nieuw leven als verpakking te beginnen. En net na de jaarwisseling, als de pel grimage naar het mi lieuperkje immer leidt tot een fles- senzee rond uitpui lende bakken, is dat bijna het dubbele. Bij Maltha brengen die scherven wer kelijk geluk. Peter de Brie is het aanvankelijk roerend met de komieken eens. Maar zodra hun suggesties op papier staan, verandert dat. In de vergadering toen de grappen losjes over ta fel gingen, leek alles nogzo'n goed idee. Maar ja, op papier wordt het direct een stuk harder en minder leuk. Negatiever, zegmaar. Zo wordt het goedbe taalde routineklusje alsnog een drama in veertien versies. Maar ik had 'ja'gezegd, tegen de bedrijfs- sketch. Beloofd is beloofd. En je moet toch iets. Al op de eerste vergadering werd duidelijk dat in derdaad iedereen iets anders wilde. De sketch moest blauw worden maar ook rood. Vierkant maar bol. Een vliegen de kameel van reukloze camembert. De dame van het evenmentenbureau noteerde nauwgezet alle suggesties en legde het papiertje voor mijn neus. „Nou", zei ze met een opgeluchte glim lach, „Ik geloof dat we eruit zijn, fijn, morgen komt de schrijver met een nieuwe versie.Een ring van migraine sloot zich krakend rond mijn hoofd. De inmiddels overbekende klassieke gele glasbak van Joop Ras (boven). Na de jaarv of als het ophalen eens een keer wordt overgeslagen, staat het milieuperkje al snel met fust. De bak van Ras en alle varianten die er de afgelopen kwart eeuw op zijn f zijn samen goed voor het inzamelen van 78 procent van het gebruikte glas in Nede Foto's: Archief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2