'Meedogenloze aanval op mijn reputatie' SPORT Spelers AZ weigeren salaris in te leveren Emmen boos over 'competitieververvalsing' Toekomst Eredivisie NV nog onduidelijk Wie zegt dat Mario Cipollini thuis moet blijven, is nog niet van hem af Opnieuw beginnen k I schrapt trip r Marokko idam - Ajax zal om veilig- sdenen begin juni niet larokko afreizen voor een luel met Le Raja Club c de Casablanca. De trip last wegens de recente gen :n het Noord-Afri- j land. Vrijdagavond vie- arbij in Casablanca 41 Ajax zou op 4 juni in ko voetballen. ien Hiddink omineerd dam - De Aziatische lbond heeft Shinji Ono lineerd voor de titel voet- van het jaar. De speler yenoord heeft bij de ver- concurrentie van zijn noot Junichi Inamoto m), de Zuid-Koreaan Ah Iwan (Shimizu S-Puls) en nees Li Tie (Everton). liddink is in de race voor I coach van het jaar. Hij Zuid-Korea vorig jaar e vierde plaats bij het we- mpioenschap voetbal, leze prijs zijn ook de nan Philipe Troussier icoach Japan), de Kroaat Ivankovic en de Iraniër Hamd genomineerd n coaches Iran). >W trekt vo aan iorn - De Apeldoomse ldub AGOW heeft de lanse voetballer Wasiu aangetrokken. De 26-ja- nvaller komt van MW, lij dankzij een aflopend ct transfervrij mocht ver- n. Hij tekende voor drie jde club, die volgend sei- erugkeërt in het betaald Taiwo speelt inmiddels >n seizoenen in Neder- lerst bij De Graafschap en bij MW. Hij kwam ze er uit voor het nationale an Nigeria. i Dekkers nt revanche incen - Amper 24 uur na- door een valpartij de ;e misliep, nam Hans s in Olympia's Tour op ide wijze revanche. De ge sprinter van Rabo- lon gisteren met over- de tweede etappe (Hoo- le-Wateringen, 158 kilo- en kreeg dankzij bonifi- conden ook de leiders- zijn schouders. icek en terk winnen ten - Richard Krajicek en i Verkerk zijn het tennis- ioi in St Pölten goed be- n. De Muiderberger e met een zege op de als geplaatste Amerikaan Jan iel Gambill zijn rentree in emationale circuit, 7-5 3- Verkerk gunde de als ze- gerangschikte Slowaak Cucera slechts drie ,6-2 6-1. j ilken twaalfde - ilaatsingslijst - Sjeng Schalken is als 10 de geplaatst bij Roland a het tweede grandslam- e )oi van het jaar dat vol- e week in Parijs begint. De d liër Lleyton Hewitt voert mannen de lijst aan voor erikaan André Agassi en njaard Juan Carlos Ferre- I de vrouwen is de Ameri- e Serena Williams als eer- a angschikt. Zij wordt ge- 0 door de Belgische Kim s en haar zus Venus Wil- L all houdt 3 jov op remise 11 1 sluis - Elk mens heeft a sAndy Warhol zijn vijf- jj inuten van glorie. Voor ;u Keivin Andall brak dat ei er gisteren in Zwartsluis e 38-jarige dammer uit da hield negenvoudig we- mpioen Aleksei Tsjizjov ijftiende ronde van het remise. Andall was de ai m jut in Zwartsluis, ai v was de grootste vis uit ncarrière van de Antilli- debutant. eybalsters lezen t/heidelberc - De Neder- !t< volleybalsters hebben u irste officiële wedstrijd t seizoen verloren. In Le va ras Polen met 3-0 te sterk e vrouwen van bonds- ni Angelo Frigoni. De oe- lejge in Polen geldt als voor- injbg °P het EK-kwalifica- arfnooi begin juni in Servië Jntenegro. De mannen rJen als voorbereiding op [#ld League-wedstrijden vfid weekeinde een offici- 3 (fcterland tegen Duitsland, ofctsers versloegen de for- i jvan bondscoach Bert jioop met 3-0. alkmaar/gpd - De voetballers van AZ vinden dat het bestuur de contracten en individueel met spelers gemaakte afspraken dient te respecteren. Ze zijn niet bereid mee te werken aan een voor volgend seizoen aangekon digde loonmatiging. Dat is te le zen in een brief die José Fortes Rodriguez en Peter Wijker, res pectievelijk captain en tweede aanvoerder van AZ, gisteren na mens de selectie bij directeur voetbalzaken Martin van Geel bezorgden. De schriftelijke reactie van de voetballers komt bijna een week nadat Dirk Scheringa een aantal ingrijpende bezuinigingen in het vooruitzicht stelde bij de voetbalclub. Noodzakelijk ge worden omdat de voorzitter niet langer bereid is de dekking van de exploitatietekorten bij AZ te garanderen. Scheringa wil dat de spelers dertig procent van hun salaris en te verdienen pre mies inleveren. Bovendien vraagt hij de sponsors hun geza menlijke bijdrage met een half miljoen euro te verhogen en hoopt de club dat de gemeente Alkmaar bereid is een overbrug gingskrediet te verstrekken. Zo lang AZ nog in de Hout speelt, moet er jaarlijks een gat van 6,5 miljoen euro worden ge dicht. In de zomer van 2005 hoopt de Alkmaarse eredivisie vereniging een nieuw stadion in de Boekelermeer te betrekken. Als de club dan nog bestaat, want zonder sluitende begro ting, die voor 6 juni moet wor den ingediend, zal de KNVB geen licentie verstrekken. De voetballers stellen unaniem niet achter de voorgestelde salaris verlaging te staan. Ze trekken het zich weliswaar aan dat de club in financiële problemen verkeert maar stellen in de brief dat hen wat dat betreft geen blaam treft. „Dat komt door protesterende derden en de ge meente Alkmaar." Verder zetten de spelers vraagtekens bij het feit dat er ondertussen wél ver der kan worden gebouwd aan het nieuwe stadion. „De financi ële kant van dat verhaal roept bij ons nogal wat vragen op." Ze zeggen ervan doordrongen te zijn dat er een flink probleem op tafel ligt. „Daarom zijn wij be reid tot overleg en het bespre ken van alternatieve mogelijkhe den", aldus de voetballers aan het bestuur. Los van hun schriftelijke reactie spreken de voetballers unaniem de hoop uit dat AZ zal blijven bestaan. Om straks in een nieuw stadion uit te kunnen groeien tot niet alleen een structurele maar vooral gezonde subtopper in de eredivisie. Sommige spe lers stoorden zich vorige week aan de toonzetting van de bood schap die Scheringa verkondig de. Het was beter geweest, zeg gen ze, als de voorzitter de pro blemen ter plekke zou hebben uitgelegd en zijn spelers om hulp zou hebben gevraagd. Bo vendien leeft de vraag binnen de selectie waarom Scheringa, ook in euro's een miljardair, steeds verkondigt dat hij geen geld meer in de club kan steken. Zonder daarbij een motivatie te geven. Volgens Fortes Rodriguez en Wijker leven er binnen de spe lersgroep genoeg alternatieve ideeën waarmee de spelers een aandeel kunnen leveren in het bestrijden van de financiële noodtoestand. „Wij kunnen ons ook in vrije tijd meer in dienst van de club stellen. Voor een kleine vergoeding vaker dingen doen bij amateurclubs. Dat is ook goed voor de uitstraling van AZ naar buiten toe." Vaak genoeg werd ze de laatste dagen gevraagd waarom de voetballers niet bereid waren om dertig procent van hun in komsten bij de club in te leve ren. „Moet ik daar echt serieus antwoord op geven?", zei Wij ker. En Fortes Rodriguez: „Zou jij dan wel zonder slag of stoot inleveren?" AZ-aanvoerder Peter Wijker, hier in duel met Steven Pienaar van Ajax: „Wij kunnen ons ook in vrije tijd meer in dienst van de club stellen." Foto: ANP/Olaf Kraak door Edward Swier montecatini terme - Dolgraag staat hij in de belangstelling. Maar soms, ja soms, wordt het zelfs Maiio Cipollini wat te veel. Gisteren, aan de meet van de Gi ro-rit naar Montecatini Terme, had Mooie Mario zijn record. Liefst 42 ritzeges boekte II Re Leo ne, de Leeuwenkoning, in de Ronde van Italië. Het schier on aantastbare record van Alfredo Binda, dat sinds 1933 standhield, was verbeterd. Tijd voor een the atraal feestje, zoals alleen Cipolli ni dat zou kunnen vieren. De vreugde maakte echter vlot plaats voor woede. De Tourdirec tie verpestte namelijk de dag van Mario Cipollini door zijn team niet uit te nodigen voor de Ronde van Frankrijk. Cipollini (36), met een basstem nog dieper dan normaal, rea geerde fel op de weigering van Tourdirecteur Leblanc om zijn team Domina Vacanze een wildcard te geven: „Ik snap er niets van. Ik ben er ziek van, maar moet diplomatiek zijn en mezelf in de hand houden. Want ik wil veel ergere dingen zeggen. Maar anders mag ik straks Frankrijk zelfs niet meer in." Cipollini, die toch al een be hoorlijk hoge dunk van zichzelf heeft, voelde zich gekwetst. Dic tatoriaal vond hij de keuze van Leblanc om niet zijn team, maar wél drie Franse ploegen (Ag2r, Brioches la Boulangère en Jean Delatour) en het Spaanse Eus- kaltel te inviteren. „Ik zie dit als een meedogenloze aanval op mijn reputatie. Ik draag een be langrijke trui nota bene", aldus de wereldkampioen. Cipollini won in voorgaande Tour-edities inmiddels al twaalf etappes. Minstens zo memora bel waren de momenten dat hij ieders aandacht opeiste buiten de koers. Door bijvoorbeeld, vergezeld van zijn in het goud gestoken ploegmaten, in een wit gewaad als Julius Caesar in een strijdwagen naar de start te rij den. Boetes vanwege het dragen van afwijkende kleding betaalde hij, met de hem zo karakteristie ke brede glimlach. Zoals hij ook, met vaak al een paar ritzeges op zak, grinnikend afstapte als de bergen in zicht kwamen. Dat nu lijkt zich tegen hem te keren. Leblanc erkent de groot heid van Cipollini, maar zet dui delijke vraagtekens bij de le venshouding van de Toscaan. En rekent hem daar keihard op af. „Hij is een groot kampioen, een sterke sprinter. Een ster, ja. Maar de Tour van 2003 gaat al na een week de bergen in. De Tour is een wedstrijd, geen show." Cipollini zal zelden zo beledigd zijn. Het entertainen zit hem weliswaar in het bloed, hij wil wel dolgraag serieus worden ge nomen. Dat hij zich laat omrin gen door de mooiste vrouwen, dat hij zich in de sjiekste kleding hijst en van de duurste speeltjes houdt, dat hij constant de aan dacht probeert te trekken, dat neemt niet weg dat hij een seri eus sportman is. „Ik ben meer dan een flierefluiter, werk har der dan menigeen denkt. Nie mand ziet mij als ik mij in de training afpeiger tot mijn tong in de spaken hangt." Deze winter liet hij zich uitge breid fêteren op gala's, in tv- shows. „Iedere gelegenheid om de wielersport te promoten moet je aangrijpen", beweerde Cipollini glashard. Hoewel hij ook deze winter hard trainde, wilde het dit jaar nog niet erg lukken. Misschien was Cipollini juist daarom meer dan andere jaren nukkig. In Gent-Wevelgem gooide hij een jurylid een bidon naar het hoofd, in de Giro moest een cameraman het ontgelden. En een journalist loog hij voof. Of het niet tijd was om te stop pen. „Ik heb toen gezegd dat ik misschien wel te oud ben. Dat bedoelde ik sarcastisch. Natuur lijk ben ik niet te oud. De vorm was er gewoon nog even niet. Toch heb ik nu twee ritzeges, het record van Binda in handen. Dat krijg je ervan als je mij tart door te zeggen, zoals sommige Italiaanse kranten deze Giro de den, dat ik beter thuis had kun nen blijven." Tourdirecteur Leblanc is dus ook nog niet van Mario Cipollini af. Er is nog een minieme kans dat de ploeg van Cipollini aan de start in Parijs verschijnt. De Tourdirectie heeft nog één wild card te vergeven. De Tour ziet graag Jan Ullrich aan het vertrek en reserveert een ticket voor zijn nieuw op te richten team. Als Ullrich verkast naar de Zwitserse ploeg Phonak (Zülle en Camen- zind) krijgt dit team waarschijn lijk de laatste uitnodiging. De ploeg van Lampre (Rumsas) lijkt kansloos voor een Tourstart. De Tourdirectie meent dat deze ploeg te vaak negatief in het nieuws is in verband met do- pinggebruik. AC Milan wil in witte shirts aantreden VW-ADO na verbod burgemeester Venlo verplaatst naar Den Haag den haag/gpd - „Competitievervalsing." Trainer Hennie Spijkerman van Emmen is flink in zijn wiek geschoten. Het besluit van de KNVB om de wedstrijd VW-ADO Den Haag te veranderen in ADO Den Haag-VW heeft in Emmen kwaad bloed gezet. Emmen is nog de enige the oretische concurrent van ADO in de strijd om de titel in de eerste divisie. ADO heeft nog één punt nodig om zich kampioen te mogen noemen. Burgemeester Schrijen van Venlo heeft gisteren uit vrees voor ongeregeldheden eri een te grote toestroom van Haagse fans het duel tussen VW en de aanstaande kampioen voor komende vrijdag verboden. Een ver plaatsing naar de zondag was voor Schrijen geen optie. Stadion De Koel in Venlo wordt momenteel gereno veerd. De KNVB besloot daarop, verwijzend naar de re gels, de wedstrijd om te draaien. Artikel 16 van het re glement wedstrijden betaald voetbal voorziet in die mo gelijkheid: „Indien een wedstrijd van overheidswege wordt verboden en ook in tweede instantie geen door gang kan vinden, wordt het duel vastgesteld op het ter rein van de tegenstander." Spijkerman vindt het een belachelijke beslissing. „Na tuurlijk weet ik wel dat ADO Den Haag kampioen wordt. In dat licht reageer ik ook niet. Maar ik vind wel dat hiermee slecht gedrag beloond wordt. Slechtwillen- de supporters krijgen het voor elkaar dat een wedstrijd naar hun believen wordt omgedraaid. Ik ben benieuwd hoe dat volgend seizoen gaat met ADO in de eredivisie." VW-trainer Wim Dusseldorp reageerde gelaten. Zijn thuiswedstrijd wordt nu plots een uitwedstrijd. „Spor tief gezien vind ik de verplaatsing wel jammer. In al mijn naïviteit zou ik gewoon zeggen: 'Zet twee extra tri bunes neer voor die gasten van Den Haag". Verder kun je je hier natuurlijk ontzettend druk over maken, maar ach." Dat vindt ook manager Frans Nijssen. „Ik ben ab soluut niet blij met de beslissing van de burgemeester, maar ik zal die wel moeten respecteren. Natuurlijk had ik veel liever thuis gevoetbald. En voor onze collega clubs is dit natuurlijk ook niet geweldig. Maar nog maals, we zullen het besluit moeten respecteren." Robert Langenbach, algemeen directeur van ADO Den Haag, snapt wel waarom er vrijdagavond om 20.00 uur in het Zuiderpark wordt afgetrapt. „De Koel is nu één grote bouwput en daarom is VW niet in staat om ADO Den Haag te ontvangen. Wij wilden graag met 900 sup porters naar Venlo, maar de plaatselijke autoriteiten voelden daar gezien de bouwactiviteiten niets voor. Nu kunnen we op herhaling in het Zuiderpark. Het wordt de vierde keer dat we kampioen kunnen worden. Deze keer gaan we ervan uit dat de KNVB aan het eind van de avond de kampioensschaal wel kan uitreiken." SPORTUITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA, finale play-offs (best-of-7). Western Conference: San Antonio Spurs - Dal las Mavericks 110-113. Stand: 1-0 voor Dal- utrecht/gpd - De achttien clubs uit de eredivisie zijn het nog steeds niet eens over de toe komst van hun gezamenlijke onderneming, de Eredivisie NV. Gisteren werd in Utrecht een voorstel besproken om de orga nisatie in de dagelijkse praktijk samen te voegen met de sectie betaald voetbal van de KNVB en het samenwerkingsverband van de achttien eerstedivisieclubs, deCED. De voorstellen werden vooral ingegeven door de kostenbespa ring die er door gerealiseerd zou worden. Maar zelfs de huidige financiële malaise in het betaal de voetbal leidt niet tot eenheid in de bedrijfstak. Volgens direc teur Herremans waren de eredi visieclubs zeer verdeeld. De ENV werd in 1997 opgericht, op initiatief van de topclubs Ajax, Feyenoord en PSV. Ook Vi tesse was van meet af aan be trokken. Het oorspronkelijke doel was te komen tot een geheel zelfstandi ge profliga, naar voorbeeld van de Premier League in Engeland. De ENV zou voortaan namens de achttien de tv-rechten verko pen en de eredivisie als een echt merk slijten aan sponsors. Niemand zei het destijds hard op, maar een van de voornaam ste redenen voor de oprichting van de ENV was dat men geen last meer wilde hebben van de eerstedivisieclubs. Hoewel de ENV niet veel anders deed dan het verkopen van tv-rechten en het sluiten van een naamscon- tract met Holland Casino, is de organisatie zeer duur. Veel clubs, die enkele procenten van hun begroting aan contributie betalen, vinden dan ook dat de ENV hen alleen geld heeft ge kost. Weliswaar schermt direc teur Herremans met de door de ENV afgesloten tv-contracten die 'historisch lucratief waren, maar wat dat betreft had de ere divisie het tij nu eenmaal mee. Inmiddels is duidelijk dat er in de toekomst aanmerkelijk min der zal binnenkomen uit tv- rechten. DAMMEN Zwartsluis. WK mannen. Vijftiende ronde: Jansen (Ned) - Georgiev (Rus) 1-1. Sijbrands (Ned) - Boeïinski (Lit) 1-1. Clerc (Ned) - Veytsman (VSt) 2-0, Samb (Sen) - Heusdens (Ned) 1-1, Thijssen (Ned) - Ndjo- fang(Kam) 1-1, Ba (Sen) - Erdenebileg (Mon) 1-1, Valneris (Let) - Schwarzman (Rus) 2-0. Koyfman (Isr) - Milsjin (Rus) 1-1, Gantwarg (WRu) - Getmanski (Rus) 2-0. Andall (Gre) - Tsjizjov (Rus) 1-1 Stand: 1 Georgiev 21 punten, 2. Tsjizjov 19, 3. Clerc. Jansen, Valneris 18. 6 Thijssen, Heusdens, Ba 17. 9. Si|brands, Koyfman. 16, 11 Schwarzman, Getmanski, Miljsin. Ndjo- fang 15, 15. Gantwarg. Samb 14, 17 Boe- zinski 12, 18. Erdenebileg 11, 19. Veytsman 9, 20. Andall 3. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3102. 1.16.20.22.23.28.30.32.34.37.44.45.52. 58.59,64.67.71.72.77. (Onder voorbehoud van typefouten). (Dui) 6-4 4-6 6-4. Düsseldorf. World Team Cup, blauwe groep. Chili - Duitsland 1-1. Gonzales - Burgsmüller 6-4 7-6, Rios - Behrend 6-3 5-7 6-7. Argentinië - Zweden 2-0. Nalbandian - Björk- man 6-2 '6-2, Gaudio - Enqvist 4-6 6-4 7-6. Madrid. Vrouwen, 170.000 euro. Eerste ronde: Frazier (VSt) - Morigami (Jap) 7- 6 3-6 6-1, Toeljaganova (Oez/7) - Pennetta (Ita) 6-4 6-2, Schett (Oos) - Grande (Ita) 6-3 6-2, Sanchez Lorenzo (Spa) - Pratt (Aus) 6-3 4-6 6-4, Suarez (Arg/5) - Taylor (VSt) 6-2 3-0 opgave Dubbelspel, eerste ronde: Vis/Ste- venson (Ned/VSt) - Voskoboeva/Fattachetdino- va (Rus) 6-3 7-6. Boedapest. Challenger mannen, 25.000 euro. Eerste ronde: Juksar (Kro) - Wassen (Ned/7) 6- 2 6-1. VOLLEYBAL WIELRENNEN TENNIS St. Pölten. Mannen, 380.000 euro. Eerste ronde: Verkerk (Ned) - Kucera (Slw/7) 6-2 6-1, Krajicek (Ned) - Gambill (VSt/5) 7-5 3-6 6-3, Roddick (VSt/1) - Martin (Spa) 6-1 7- 5, Ancic (Kro) - Dent (VSt/4) 2-6 7-6 6-4, Kohlschreiber (Dui) - Melzer (Oos) 6-4 0-6 6- 2, Saretta (Bra) - Sa (Bra) 6-2 6-2," Hrbaty (Slw) - Horna (Per) 6-3 7-5, Lee (ZKo) - Ar mando (VSt) 4-6 6-4 6-3, Vahaly (VSt) - Carl- sen (Den) 7-5 5-7 6-3, Davidenko (Rus/6) - Beek (Slw) 6-4 6-2, Labadze (Geo) - Weinzierl Olympia's Tour. Tweede etappe (Hoogerheide-Wateringen): 1. Dekkers (Ned) 158 km in 3.18.57, 2. Wal- laard (Ned), 3. Sjpilevski (Rus), 4. Marvin van der Pluijm (Ned), 5. Veelers (Ned), 6. Finne- rup (Den). 7 Stougje (Ned), 8. Smink (Ned), 9. Verhagen (Ned), 10. Van Katwijk (Ned) Algemeen klassement: 1. Dekkers 6.33.23, 2. Rosseler (Bel) 0.03, 3. Mouris (Ned) 0 09, 4 De Kort (Ned), 5 Podgornik (Slw) 0.10, 6. El- ijzen (Ned) 0.11, 7. Posthuma (Ned), 8 Van der Wal (Ned) 0 12, 9. Vriend (Ned) 0 13, 10 Christensen (Den) 0.18. milaan/sid - AC Milan heeft de Europese voetbalbond UEFA gevraagd of het in de finale van de Champions League in witte shirts mag aantreden. De Itali aanse club was in dit tricot in Europese finales drie keer suc cesvol eind jaren '80 en begin jaren '90 tegen Steaua Boeka rest, Benfica en FC Barcelona. Op 28 mei in Manchester is Ju- ventus de tegenstander. Montecatini Terme. Ronde van Italië. Negende etappe (Arezzo - Montecatini Terme): 1. Cipollini (Ita) 160 km 3.41.50, 2 McEwen (Aus), 3. Petacchi (Ita), 4. Svorada (Tsj), 5. Bennati (Ita), 6. Lombardi (Ita), 7. Eisel (Oos), 8. Pieri (Ita), 9. Riebenbauer (Oos), 10. Bak (Den), 33. Garzelli (Ita), 60. Moerenhout (Ned), 164. en laatste Casper (Fra) 5.27. Algemeen klassement: 1. Garzelli 40.51.08, 2. Simoni (Ita) 0.31, 3. Noé (Ita) 0.54, 4. Pel- lizotti (Ita) 1.36, 5. Sabaliauskas (Lit) 1 38, 6. Tonkov(Rus) 1.50. 7. Popovitsj (Oek) 1.56,8 Rumsas (Lit) 2 04. 9. Totschmg (Oos) 2.26, 10 Mazzolem (Ita) -3.12, 55. Moerenhout 10.50.164. en laatste Ravaioli (Ita) 1.04.33. Tour de l'Aude, v Derde etappe (Lezignan Corbieres - Lezignan Corbieres): 1. Ghita Beltman (Ned) 121 km in 3 13.56, 2. Melchers(Ned), 3 Valen (Noo). 4 Carrigan (Aus). 5 Arndt (Dui), 6. Bessette (Can) Overige Nederlanders: 28. Grimberg 3.33, 29. Bosman. 31. Gunnewyk, 34 Doedee, 41. Rombouts, 43 Van Essen, 67. Chantal Beltman 14.06. 69 Vandromme. 79. Mansveld 15.42, 80. Van Dongen, 86. Linthorst 15.55, 88. Van der Helm, 106. Van Melis 31.29,107. Van Haastert, 108. Spijker man. Algemeen klassement: 1. Valen 9.52 18, 2. Bessette 0 08, 3. Katsjalka (Oek) 0 29, 4. Mo- reau (Fra) 0.36, 5. Melchers 1.54, 6. Ghita Beltman 1 57 Overige Nederlanders: 28. Bos man 5.52, 29. Rombouts 5.55, 36 Doedee 11.11, 41 Grimberg 14.36, 44 Van Essen 15.03, 45. Gunnewyk 16 34, 60. Vandromme 27.29, 65. Van der Helm 29.16, 76. Linthorst 35.40, 81. Chantal Beltman 40.31, 95. Mansveld 50.22, 102. Van Dongen 1.06.08, 103. Van Melis 1.09.46, 107. Spijkerman 1.14.18,109. Van Haastert 1 22.01. USHOCKEY New York. NHL, finale play-offs (best-of-7). Eastern Conference: Ottawa Senators - New Jersey Devils 3-1. Stand: 2-3. De collega die tegenover me zit, kijkt al een jaar of veer tig naar voetbalwedstrijden. Hij heeft zelfs nog gefloten. Maar wat hij vorige week zon dag bij Docos-Lens had gezien, had hij nog zelden meege maakt. Spelers van de Haagse club sloegen de scheidsrechter en de grensrechter werd be laagd door supporters. De wed strijd werd een minuut voor tijd gestaakt en de scheidsrech ter schreef op het wedstrijdfor mulier dat hij vijfmaal was be dreigd. Mijn collega en ik waren het snel eens. Het was niet denk baar dat Lens nog naar Leiden moest komen om de wedstrijd uit te spelen. Hier zou de KNVB ingrijpen. Docos zou zonder twijfel een plek in de volgende ronde van de nacompetitie toe gewezen krijgen. Een paar velden verderop (bij Scheveningen) werd het elftal van Voorschoten '97 achterna gezeten door een horde suppor ters van de thuisclub. Een spe ler van Voorschoten raakte ge wond. Wij, naïevelingen op de redactie van een krant, dachten dat er wel niet meer gespeeld zou worden. Dat Voorschoten '97 niet nog eens naar Scheve ningen zou moeten afreizen om een paar penalty's te nemen. We hadden het mis. De KNVB liet vorige week donderdag ge woon verder spelen, alsof er niets was gebeurd. De voetbal bond heeft het opgegeven. Na tuurlijk mag je de scheids- of grensrechter niet slaan, maar ach, voetbal is emotie, drie wedstrijden schorsingen weer lekker doorballen. Natuurlijk is het vervelend dat je op zondag voor je leven moet rennen, maar om de thuisploeg nou verantivoordelijk te stellen voor het gedrag van supporters!? De KNVB heeft het opgegeven. Molestatiecommissies, tucht- commissies, het is allemaal ver spilde tijd. Natuurlijk keuren we wangedrag af, maar er te gen optreden? Hoor eens even, het moet wel gezellig blijven. Het is al misgegaan toen we niet meer optraden tegen het wegschoppen van een bal bij een overtreding het tijdrekken bij de comervlag het goedvon den dat je best het een en ander tegen een scheidsrechter kon zeggen en meend&dat de man maar begrip moest hebben voor al die emoties. Het gevolg is dat het aantal scheidsrechters elk jaar terug loopt. En dat gaat nog wel even door zolang we groot en klein wangedrag tolereren. Er is maar één oplossing op nieuw beginnen. Begin een competitie waarin elftallen zich gewoon weer aan de regels houden. Waarin er niet aan spelbederf, tijdrekken, ouwe hoeren tegen de scheidsrechter wordt gedaan en waarin er maatregelen worden genomen tegen degenen die zich er niet aan wensen te houden. Zou dat niet veel leuker zijn? Willem Spierdijk Mario Cipollini spuit met champagne na zijn 42ste etappezege in de Giro. Foto: EPA/Maurizio Brambatti

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21