FNV verklaart kabinet de oorlog Sn 'Prima zwemwater, alleen een beetje koud' Aantal werknemers na overname verdubbeld bij Duijvelaar Pompen Leidsch Dagblad Jongeren uit Afrika belanden vaker in criminaliteit Hobbykippen uit Maurik vragengratie aan koningin Stadionverbod voor vier fans van Quick Boys Stormachtig begin Libelle Zomerweek Vakbonden bereiden acties voor tegen bezuinigingsplannen Leidsch D* iblad EMEE altijd schappen i moeilijker kennen en is er i niet bij voor erlander umentaal werk terug bij Poelgeest ntunnel r Leiden n optie liter buigt over lot penhinksteeg cus Aurelius cht doet dikwijls hij ets niet doet, niet i hij die iets doet Wisselvallig 7 lenteweer IM E NT AA R AO-KEURING gaat van 'au'. Het nieu- net-Balkenende wordt al iet deze realiteit gecon- i Nog voor de minis- g op het bordes staat, iet afgesloten regeerak- op onderdelen breed lappelijk verzet op. De kritiek richt zich op de en tot herkeuring van MJ'ers. «weging zet de hakken het zand. CNV-voonrit- istra spreekt ronduit van eel' beleid en zet mede- aan loonmatiging op hroeven. En binnen het partij die zich van ouds- oept op zijn 'sociale ge- neemt een deel van de an openlijk afstand van -plannen. lappelijke kritiek is niet prekend de maatstaf beoordeling van kabi- men. Soms heeft een ka- mpehveg de taak impo- maatregelen te nemen, e macht van belangen - i leidt in dit land vaak tot tellen van nodige en pijn- izes. De geschiedenis van is in dit opzicht een hel- orbeeld. Het aantal ar- geschikten loopt inmid- jen de 1 miljoen en kan Üjk als een bewijs van erheidsbeleid worden be let de herkeuring van jon- O'ers komt het kabinet- ende op een hellend vlak. 'stellen critici dat het niet t mensen, die op basis staande wetgeving een tkering genieten, via her- onder een slechter wet te plaatsen, k riekt naar onbe- bestuur. Ingrepen in so- orzieningen zijn niet van- kend taboe. Al was het een samenleving is bij een blijvende be- rheid van goede sociale oingen. Het herkeuren e WAO'ers is echter een dijk plan. Het kabinet jOed aan snel met aange- torstellen te komen. 'n der Malen Metingen Rijkswaterstaat in Noordzee Joop Tempelaars neemt monsters in de Noordzee ter hoogte van Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Foto: Mark Lamers door Jan Preenen noordwijk - Joop Tempelaars wekt de indruk alsof hij een exquise maaltijd krijgt voorge schoteld. „Heerlijk. Lekker. Ziet er prima uit." In werkelijkheid gaat het om het water van de Noord zee voor de kust van Noordwijk. „Prima zwemwater. Het is alleen een beetje koud. Dertien graden. Maar verder is er niets mee aan de hand." Ondanks de lage temperatuur stapt Tempelaars resoluut het water in. Maar dan wel in een speciaal pak. En met een em mer, een maatbeker en een ap paraat met ringen, de zogeheten Secchischijf. Als waarnemer van de Meetdienst Zuid-Holland van Rijkswaterstaat en in opdracht van de Directie Noordzee con troleert hij twaalf maal per jaar het zeewater. Op deze maan dagmorgen is hij om tien voor zeven in Brouwersdam begon nen. Noordwijkerhout is om één uur het laatst aan de beurt. Op vijftien plekken neemt hij twee monsters: twee flesjes van 250 millimeter, die naar een labora torium in Amsterdam gaan. Ver der stelt hij de geur en, met be hulp van de schijf, de helder- maurik/gpd - „Wij zijn de dames Kukel, zes hobbykip pen uit Maurik. Wij wonen in een prachtige ren achter het huis van Jan en Hetty van Tintelen. Wij hebben geen misdrijf gepleegd en toch is ons doodvonnis uit gesproken." Zo begint het gratieverzoek dat Hetty van Tintelen uit het Betuwse Maurik naar koningin Bea trix heeft gestuurd. Het is een uiterste poging om het leven van haar zes kippen te sparen. „Ik probeer alles om mijn beestjes te houden", zegt Hetty strijdlustig. „En als dit niet helpt, gaat er een brief naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Ze onthouden mij tenslotte het recht om kippen te houden. Bovendien zullen ze voor het ruimen op mijn grond gebied moeten komen. Maar daarvoor zullen ze nooit mijn toestemming krijgen." Ze heeft inmiddels ook al een reactie gekregen van het Kabinet van de Ko ningin. Deze heeft de brief doorgegeven aan het minis terie van landbouw, natuur beheer en visserij. Ze weigert mee te werken aan het ruimen van haar zes geliefde kippen. „Ik peins er niet over om mijn handteke ning te zetten als ze straks aan de deur komen.om mijn kippen te halen. Ik teken niet voor geld. Ik wil geen bloedgeld." Ze begrijpt absoluut niet waarom haar kippen ge ruimd moeten worden. „Ik zit 15 kilometer van het ver dachte bedrijf in Beneden- Leeuwen. Tiel zit dichterbij en daar hoeft niet geruimd te worden." Het gratiever zoek eindigt met de belofte: 'Als u ons leven redt, is de eerstvolgende doos versge- legde eieren voor u'. heid van het water vast. Op basis van die meetgegevens sloeg de ANWB in februari alarm. De Noordzee zou zó ver vuild zijn geraakt dat zwemmers langs de kust van Noord- en Zuid-Holland een 'verhoogd ri sico' lopen. Om die reden kreeg geen enkele gemeente in deze provincies dit jaar de Blauwe Vlag, het internationale kwali teitsmerk voor schone en veilige stranden en jachthavens. De Directie Noordzee was hoogst verbaasd. „Het is toch vreemd", aldus woordvoerder Lidy Berkenbosch, „dat anderen aan de bel trekken na het analy seren van ónze gegevens." Het verschil zat 'm in de uitgangs punten. Rijkswaterstaat gaat uit van de normen die zijn vastge legd in de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater. De ANWB hanteert de strengere streef waarden van de Europese Zwemwaterrichtlijn. Volgens John Vente, coördinator recreatiewater en zwembaden van de provincie, is de zee nu zo schoon dat het water veiliger dan veilig is. „Er zijn in april al twee metingen geweest. Daaruit is gebleken dat het water nu zelfs voldoet aan die strengere normen." Even later zwakt hij zijn woorden enigszins af. „We moeten het wel over het hele jaar bekijken. En bij hevige re- amsterdam/gpd - De FNV Bon den toonden zich gisteravond in een spoedzitting over de plannen van het kabinet uitermate strijd baar. Volgens FNV-voorzitter De Waal was de stemming in de fe- deratieraad zelfs 'militant'. Acties zijn in voorbereiding, zo zegt De Waal in een semi-oorlogsverkla- ring aan het kabinet, dat hij ty peerde als Bak-ellende 2. De plannen van het nieuwe ka binet zullen volgens de bonden grote gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. „De pijn wordt oneerlijk verdeeld en sta pelt zich op bij dezelfde men- genval kunnen de riolen het wa ter vaak niet aan. Dan wordt on gezuiverd rioolwater in zee ge stort. Zoals in augustus vorig sen, uitkeringsgerechtigden en ambtenaren. Hierdoor wordt de sociale samenhang in de sa menleving onderuit gehaald. Bi zar en oncceptabel", aldus De Waal. De federatieraad van de FNV, waarin alle vakbonden zitting hebben, heeft gisteravond een actiecomité opgericht. Als over leg met het kabinet mislukt, vol gen in juni de eerste acties. De bonden sturen deze week een brief naar het kabinet en de Ka mer waarin staat dat ze het pak ket niet zullen ondersteunen. De eerste actie zal in juni volgen tijdens de behandeling van de jaar. Naar aanleiding daarvan bracht de ANWB ook dat rap port naar buiten. Een moment opname dus." Joop Tempelaars: Bijstandswet Dit zal voorlopig nog een 'nette' actie zijn, maar de bond sluit hardere acties niet uit, bijvoorbeeld op of rondom Prinsjesdag. De bonden uitten hun kritiek al eerder, maar de toon is ver scherpt. Volgens De Waal zijn er nauwelijks positieve punten te vinden in de plannen. Het werk gelegenheidsbeleid zorgt voor eenzijdige druk op de arbeids markt zonder dat daar een dui delijke visie achter zit De FNV vreest dat grote groepen mensen als (aanstaande) werk lozen of WAO'ers de dupe wor den. De drempel voor een WW- „Maar ook toen was er niets aan de hand. Ik heb vorig jaar een maal moeten herbemonsteren. Dat was in Rockanje. Daar zitten uitkering is verhoogd en straks wordt het ook moeilijker om in de WAO te komen. De plannen van het kabinet zijn volgens de bonden één grote poging om mensen in de bijstand te gooien. De Waal waarschuwde dat ver soberingen rond het pensioen stelsel aan de onderhandelings tafel worden uitgevochten. CNV-voorzitter D. Terpstra zei dat als het kabinet vasthoudt aan de herkeuring van WAO'ers jonger dan 45 jaar, de vakbond niet akkoord zal gaan met loon matiging. Terpstra vindt de maatregel van CDA, WD en D66 'moreel verwerpelijk'. door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Duij- velaar Pompen in Alphen aan den Rijn staat aan de vooravond van een grote uitbreiding. Zowel de productie als de omvang van de fabriek en het aantal mede werkers - nu nog 280 mensen - zal de komende jaren volgen di recteur Jan Stoop verdubbelen. De pompenfabrikant aan de Kalkhovenweg is overgenomen door de Duitse multinational KSB. Zij gaat het familiebedrijf Duij- velaar uitbouwen tot een ken niscentrum voor de ontwikke ling en vervaardiging van pro ducten van roestvast plaatstaal voor de gehele KSB groep. Duij- velaar behoudt in deze werkwij ze zijn eigen naam en identiteit. Niet alleen voor de werkgele genheid is dit goed, maar ook voor ons internationale aanzien, zegt directeur Stoop. „Dit was veel meeuwen die voor de nodi ge uitwerpselen zorgen. Dan krijg je al gauw een overschrij- ding." De Tweede Kamer debatteert vandaag over het regeerakkoord. De oppositiepartijen grijpen de gelegenheid aan de aanval in te zetten op het onderhandelings resultaat. De weerstand in de Kamer tegen het centrum-recht se kabinet loopt dwars door de politieke gezindten. Aan de lin kerzijde heerst nog de teleurstel ling over het mislukken van de onderhandelingen tussen PvdA en CDA, maar ook aan de rech terkant staan ze niet te juichen. Pagina Binnenland i: De Geus: Onduidelijkheid over herkeuringen WAO voor ons het ontbrekende stukje in de puzzel. Door KSB kunnen onze producten internationaal nog beter en makkelijker aan de man worden gebracht." Duijvelaar Pompen is Neder lands marktleider op het gebied van drukverhoginginstaïlaties. Veel van deze producten wor den wereldwijd geëxporteerd KSB is met 12.000 medewerkers en een omzet van 1,2 miljard euro een van de grootste fabri kanten van pompen en armatu ren ter wereld en heeft haar hoofdvestiging in Frankenthal in Duitsland. katwijk - Vier supporters van Quick Boys hebben van de club een stadionverbod gekregen. Zij zijn voorlopig niet meer welkom bij de thuiswedstrijden van de Katwijkse club. Het bestuur van Quick Boys heeft deze maatregel genomen naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de wed strijd tegen Harkemase Boys, toen na afloop een massale vechtpartij uitbrak. Volgens voorzitter Jaap Kuijt heeft het besluit niets te maken met de knokpartij. „Deze sup porters misdroegen zich al tij dens de wedstrijd." Maar één van de vier gestraften is lid van Quick Boys. De overigen beho ren tot de vaste supportersscha- re van de club. Harkemase Boys moet naar aanleiding van de rel in Fries land nu ook voor de molestatie commissie van de KNVB ver schijnen. Deze commissie on derzoekt of clubs voldoende maatregelen treffen wanneer er geweld is gepleegd op het voet balveld. Eerder riep deze com missie al Quick Boys op. De voorzitter van Quick Boys spreekt van 'gerechtigheid'. ,A1 schieten wij hier natuurlijk niets mee op." Kuijt heeft er vertrouwen in dat de wedstrijd van vanavond te gen Huizen (aanvang 19.30 uur) goed zal verlopen. Quick Boys heeft tal van maatregelen geno men om ongeregeldheden te voorkomen. Zo worden de sup porters van beide kampen ge scheiden en wordt er voor en na de wedstrijd geen alcohol ver kocht. Ook zet de club extra ste wards in. „Daar hebben zich 50 mensen voor aangemeld. Daar ben ik trots op, het zijn mensen die de club een warm hart toe dragen", aldus Kuijt. Al snel kleiner pakket tandarts den haag - De aangekondigde beperking op de tandartsenver goeding van het ziekenfonds pakket gaat wellicht deze zomer al in. Ambtenaren op het minis terie van volksgezondheid be kijken momenteel of dat moge lijk is. Dat heeft een woordvoer ster van het ministerie gisteren bevestigd. Uit de jaarrekening over 2002 blijkt een tegenvaller van 45 miljoen euro voor de tandheelkundige zorg. Stenen gevelplaat valt op Breestraat leiden - Een zware natuurste nen plaat is vannacht van een hoogte van vijftien meter op de stoep in de Breestraat gestort. De tegel viel tijdens harde wind van de gevel van het voormalig gebouw van het Hoogheem raadschap, naast sociëteit Mi nerva. Niemand raakte gewond. De brandweer heeft vannacht de bevestiging van de andere gevelplaten geïnspecteerd. Pagina RI Inval bij kamp woonwagens Maastricht - Een politiemacht van ongeveer zevenhonderd man heeft vanmorgen een inval gedaan bij woonwagenkamp Vinkenslag bij Maastricht. De bedoeling was een eind te ma ken aan de productie van wiet op het kamp. De politie arres teerde een bewoner. almere - Terwijl donkere wolken gedreven door de harde wind over het Umeer de kust van Flevoland na deren staan drommen lezeressen van het damesblad Libelle te wachten op de opening van de Libelle Zo merweek. Nadat zij muzikaal zijn verwelkomd en vervolgens zijn toegelaten tot het terrein verspreiden zij zich snel over het Almeerderzand, het strand bij Almere Pampus. „Een stormachtig begin van een mooi zonnig festijn", onderstreept een woordvoerster het begin van het evenement. Foto: Ton Kastermans Leidsch INTERNET: www.leidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad nr. 43236 los NR. 43236 LOSSE NUMMERS €1,10 den hjvag/gpd - Jongeren uit Afrika en uit het voormalige Oostblok zijn veel vaker dan gemiddeld betrokken bij criminali teit. Ze zijn twee tot vijf keer zo vaak ver dacht van crimineel gedrag als de gemid delde jeugd in Nederland. Dat blijkt uit een vandaag gepresenteerd onderzoek maar jeugdcriminaliteit onder nieuwe et nische groepen van het wetenschappelijk bureau van het ministerie van justitie (WODC). Het onderzoek richt zich op groepen die relatief kort geleden bijvoorbeeld als asielzoeker naar Nederland zijn geko men, en die niet afkomstig zijn uit Ma rokko, Turkije, de Antillen of Aruba. In de jaren 1999 en 2000 betrof het ongeveer een zevende van alle verdachten in de A leeftijd van 12 tot 24 jaar. De criminaliteit onder jongeren uit de voormalige Sovjet unie, Democratische Republiek Congo, Angola en Sierra Leone ligt fors hoger dan het gemiddelde. Eén op de tien van deze jongeren komt in aanraking met justitie. Chinezen en Afghanen vallen net op of onder het landelijk gemiddelde. In 2000 kwamen in Nederland 53.204 jongeren (ongeveer één op de vijftig jon geren, 2,2 procent) als verdachte in aan raking met justitie. Hoewel het bij de nieuwe etnische groepen om per bevol kingsgroep hoge percentages gaat, zijn de aantallen in absolute zin gering. Voor de vier bovengenoemde landen gaat het in totaal om 823 verdachten in 2000. De jongeren worden vooral verdacht van vermogensdelicten zoals diefstal en in braak, meestal zonder geweld. De meis jes en vrouwen uit Afrikaanse landen zijn net als hun mannelijke landgenoten rela tief vaak in de statistieken terug te vin den. Dat geldt niet voor de vrouwen en meisjes uit islamitische landen zoals Af ghanistan, Irak en Iran. Uit gesprekken met mensen die met deze jongeren werken, zoals hulpverleners, docenten, welzijnswerkers, politie en jus titie, blijkt dat deze nauwelijks zicht heb ben op de aard en omvang van de jeugd criminaliteit, verklaart onderzoeker Ma- riska Kromhout, van het WODC. „Veel hulpverleners hebben het gevoel dat de criminaliteit zich afspeelt in schimmige werelden, ver buiten 1^'n waarneming." In werkelijkheid gebeurt het onder hun neus, blijkt uit het onderzoek. Straffen van minderjarige asielzoekers zet vaak geen zoden aan de dijk. De jonge criminelen nemen alternatieve straffen niet serieus. Soms zijn de asielzoekers blij dat ze een werkstraf krijgen opgelegd, dan hebben ze tenminste iets te doen. Kromhout waarschuwt dat jonge asiel zoekers door het strenge terugkeerbeleid meer risico lopen betrokken te raken bij criminaliteit, omdat ze in de illegaliteit terechtkomen. Pagina Binnenland i: Criminele jonge immigrant moeilijk aan te pakken Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Naam DMDV Straat Postcode Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) rexen gratis Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gronunmer Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1