LEIDEN REGIO Molkenboer ontstemd over kritiek ouders Comm«"®5e fcconowui- Monumentaal hek Oud-Poelgeest weer als nieuw Mijn moeder is zenuwachtiger dan Omgevallen kaars en afgebroken rozenknop voor Mike Badger R3 'Dit is tendentieus en ophitsend' lodwinkels Lange Voort open Terug na 1200 kilometer steppen HOC 973 dinsdag 20 MEI 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Het is onzin om te stellen dat het te lawaaiig wordt langs rijksweg A4 in Leiderdorp, zegt wethouder Molkenboer. Hij is verontwaardigd nu ouders van leerlingen van de Kastanjelaan- school zeggen, dat het geluidson- derzoek een fout bevat die de conclusie van het rapport onder uithaalt. De wethouder gaat in de tegenaanval. Molkenboer heeft geen goed woord over voor L. Wagenaar, één van de ouders die bij de ge meente achterliggende gegevens van het geluidsonderzoek heeft ingezien. „Hij is tendentieus be zig en trekt conclusies die er niet zijn. Dit is weinig constructief en ophitsend." Wagenaar mocht de cijfers in zien nadat hij een beroep deed op de Wet Openbaarheid Be stuur (WOB). Molkenboer vindt dat Wagenaar daarmee ten on rechte suggereert dat de gege vens geheim waren. „Ik heb meteen gezegd 'laat maar zien'. We hebben niets te verbergen." Volgens Wagenaar rekent Goudappel Coffeng, het bureau dat de geluidsoverlast van ver keer berekende, met de verkeer de cijfers. De nieuwe ontslui- tingsweg, die tussen de A4 en de nieuwe Brede School komt, krijgt twee keer zoveel verkeer te verwerken als waar de onder zoekers rekening mee houden. Hierdoor overschrijdt het lawaai de norm, concludeert hij. Wage naar en de andere ouders ma ken zich zorgen óver de gezond heid van hun kinderen. De Kas- tanjelaanschool verhuist over een paar jaar naar een nieuw gebouw, vlak naast ce snelweg. Molkenboer ontkent dat er een fout in het rapport zit. „Ik heb het net bij Goudappel nage vraagd, en er is gerekend met de juiste verkeersintensiteiten. De betrokken medewerker heeft te gen Wagenaar gezegd dat hij iets nog even zou nagaan, niet dat er iets gecorrigeerd moet worden. Uiterst onzorgvuldig van Wage naar om te zeggen dat er een er ratum komt." Ook andere klachten van de ou ders weerspreekt Molkenboer. De onderzoekers mogen van al het lawaai 5 decibel aftrekken, maar de ouders vinden dat niet eerlijk omdat dat wetsartikel op de helling gaat. Molkenboer: „Die richtlijn wijzigt pas vanaf 2007, dus dat mag gewoon. Dat de A4 niet is meegenomen, is omdat de geluidshinder van de A4 niet mag worden opgeteld bij het plaatselijke wegennet. Dat hebben we de ouders al drie keer uitgelegd." Molkenboer baalt ervan dat de ouders hun mening in het openbaar verkondigen, terwijl ze volgens hem geen gelijk heb ben. „Dit geeft weer zoveel ruis. Ik begrijp dat de ouders bang zijn. Wij hebben ook zorgen. Daarom hebben we die onder zoeken laten doen." Hij vraagt zich echter af of die onderzoe ken iets uitmaken voor de ou ders. .Alles wat je doet is toch niet goed." jerdorpse rond in bus HAG/ieiderdorp - Een 24- inwoonster van Leider - s gisteren gewond geraakt Haagse lijnbus. Op de uinsekade reed een 36-ja- Itomobilist uit Monster de bus aan. De vrouw is ijn in rug en nek met de ance naar het Westeinde huis in Den Haag ge- (honken ter het stuur ffl ÜHST - Op de Oude Vaart- Oegstgeest is vannacht [•jarige Warmonder aan- den, die een slok teveel d en toch achter het stuur kropen. De politie hield an en nam een ademtest had bijna twee keer zo- edronken als is toegstaan. ide Warmonder is proces al opgemaakt. freweg en selaan dicht iade - De Leidseweg, tus- aiderdorp en Oud Ade, vanaf maandag 2 juni leek lang afgesloten in ver met asfalteringswerk- heden tussen de Boek- erweg en het Vennemeer. sluiting geldt voor al het er, behalve voetgangers en tjfietsers. Het autoverkeer t mgeleid. Dat gebeurt de Ripselaan bij Rijpwe- die vanaf 23 juni twee 1 1 afgesloten is vanwege aamheden, en in die pe- uitsluitend gebruikt kan tn door voetgangers en ijfietsers. 'Het is toch geen Gammaverfje dat we gebruiken' door Nancy Ubert Eerbetoon aan verongelukte Delftenaar door Coen Polack voorschoten - "We proudly dedicate these flowers and notes to Mike Badger, a won derful friend who is greatly missed by all.' Twee A4'tjes, een omgevallen kaarsje en een afgebroken rozenknop is maandagmiddag alles wat nog herinnerd aan het dode lijke ongeval, afgelopen vrij dag op station Voorschoten. Eerder op de dag lagen er bloemen. Tussen de perrons 2 en 3 van station Voorschoten razen elk uur zo'n tien intercity's met meer dan honderd kilometer per uur voorbij. Op de per rons is een strook gele verf aangebracht om wachtende treinreizigers te attenderen op de zuigkracht van de voorbij- denderende treinen. De trein- baan tussen Leiden en Den Haag is een stukje van het drukste spoor van Nederland. Behalve de snelle intercity's rijdt hier regelmatig de Thalys naar Brussel en Parijs voorbij. Delftenaar Mike Badger (18) wilde dat stukje spoor vrijdag nacht oversteken. Hij was met een groepje vrienden rond middagnacht op het Voor- schotense station, toen hij be sloot naar het perron aan de overkant van twee interci tysporen te lopen. De perrons liggen hoogstens tien meter uit elkaar, maar Badger was niet snel genoeg aan de over kant om voor de aanstormen de trein uit Den Haag weg te springen. Volgens woordvoerder Frans Zuiderhoek van de spoorweg politie heeft de machinist nog getoeterd om de overstekende jongen te waarschuwen. „Waarschijnlijk heeft hij de snelheid van de intercity ver keerd ingeschat en dacht hij dat hij er nog wel even voor langs kon", ddus de woord voerder. Badger werd vlak voordat hij perron 3 beklom, geraakt door de voorbijrazende trein. De treeplank van de voorste ingang raakte hem ter hoogte van zijn heup. De jongen was op slag dood en werd het per ron op geslingerd. Zijn vrien den belden 112. Volgens de spoorwegpolitie komen ongelukken zoals dat van Badger heel weinig voor. Zuiderhoek: „Gelukkig maar, want dit is heel tragisch. Bij dit soort ongelukken gaat het meestal om zelfdoding. Ik snap ook niet wat iemand op het spoor te zoeken heeft." EXAMENTIJD (advertentie) oegstgeest - De grootste ijzeren toegangspoort van de Leidse re gio, het monumentale hek van landgoed Oud-Poelgeest, is gis termiddag als nieuw op zijn plaats teruggehangen. „Als we nog een paar jaar hadden ge wacht met de opknapbeurt zou het hekwerk totaal verpulverd zijn geweest", weet directeur W. Dool van Oud-Poelgeest heel zeker. Dool staat samen met E. Nijhuis aan het hoofd van de stichting die het kasteel en het bijbeho rend landgoed voor de toekomst wil bewaren. Het geld dat wordt verdiend met het congrescen trum dat op het hof is gevestigd, wordt daarvoor gebruikt. Kort nadat het Koetshuis als nieuw is opgeleverd (komend weekeinde wordt deze mijlpaal officieel ge vierd) heeft de stichting alweer een nieuwtje: het hek is terug. „En hoe", juicht Dool. „Het kan zelfs weer dicht." Al die ophef over zo'n gietijze ren hek, zou je kunnen denken, waar is dat nu allemaal voor no dig? „Toegegeven", zegt Dool, „je rijdt of loopt er snel voorbij. Maar als je er even bij stilstaat en ziet hoe mooi het is gewor den krijg je misschien vanzelf het benul wat een klus dat is ge weest." Daar kan P. Heemskerk, monta gemedewerker bij het Leidse be drijf Bink Staalbouw, over mee praten. De twee toegangshekken wegen samen 1500 kilo, schat hij. Zulke stevige jongens wor den tegenwoordig niet meer ge maakt. „Ze verkeerden in erbar melijke staat", vertelt Heems kerk. „Hele stukken gietijzer wa ren weggerot. Om te zien hoe groot de schade was, zijn de Het hek van Oud-Poelgeest staat er weer strak bij na een grondige opknapbeurt. Foto: Mark Lamers hekken eerst schoongemaakt. Nadat alle roest en verf waren verdwenen, begon het plamu ren. Of we het niet gewoon kon den dichtlassen, die wonden? Ben je gek! Dan vliegt de fik erin en smelt het gietijzer. Nee, het werd plamuren. Laagje voor laagje. En maar schuren hè. We zijn er lang mee bezig geweest, dat kan ik je vertellen." Nu staat het ijzer weer strak in de verf, ook dat van de bijbeho rende zijhekken. De opgeknapte blikvangers kunnen zeker een eeuw mee, belooft de vakman. „Het is toch geen Gammaverfje dat we gebruiken." Als Dool en Nijhuis het hek heb ben geïnspecteerd, gaan ze in het congrescentrum weer over tot de orde van de dag. Heems kerk blijft achter in de stromen de regen. Hij moet eigenlijk gaan lassen. „Je denkt toch niet dat ik gek ben, met die nattig heid. Lassen is wel mogelijk, maar dan krijg ik de ene elektri sche schok na de andere door mijn lijf. Morgen iks het weer mooi weer, dan las ik de boel in elkaar. Dat hek blijft wel staan. Voor de zekerheid fixeer ik het wel even met een paar kabels." Het zou toch zonde zijn als het gietijzeren hek, net terug van een ingrijpende restauratie, een schuiver zou maken, beseft hij. „Maar dat hek staat als een huis." mond - Na een tocht per step van bijna 1200 leter in negen dagen zijn de Warmonders Cees l(voorop) en Han Schipper terug in hun dorp. ^ochtend werden zij door burgemeester Vosjan Hngen op basisschool Oostergeest, waar de Hgen ook hun stepjes hadden meegenomen. De twee vertrokken op 7 mei naar het Oostenrijkse plaatsje Westendorf, waar ze afgelopen donderdag aankwamen. Vink en Schipper l;ieten zich voor hun rit Isponsoren. Het ingezamelde geld is bestemd voor de kinderen met kanker of aids in het LUMC. Foto: Henk Bouwman ;t - Het noodwinkel- bij het Irispark wordt aande zaterdag om 11.00 ""cieel geopend. Wethou- Ruijter maakt dan een sche tussenstap om de naar een vernieuwd win- te markeren. Een Lange Voort wordt ge it om ruimte te maken voor «bouw tegenover de win- lak, die wel blijft bestaan, wil weten hoe het nieuwe elcentrum eruit gaat zien, 53 zich binnenkort ter plekke laten informeren. In de etalage van het voormalig ABN/Amro- kantoor aan de Lange Voort worden foto's van de huidige en de toekomstige situatie tentoon gesteld. In de etalage van de fir ma Roest aan de Lange Voort (aan de kant van de flatingang) is een scherm geplaatst waarop een virtuele presentatie van de nieuwbouw is te zien. In de win kel van Van der Zalm is die pre sentatie regelmatig te zien op zes platte beeldschermen boven de toonbanken. (advertentie) Naam: Sytse Elzinga (15) Woonplaats: Rijnsburg Opleiding: vmbo kaderklas elek trotechniek School: Andreas College Rijn mond Katwijk Slagingskans: 110 procent Vervolgopleiding: ROC Leiden Elektrotechniek „Ik kan eigenlijk havo of vwo. Ik kan heel goed leren, maar ik wilde iets in de praktijk doen. Daarom heb ik gekozen voor het vmbo. Ik besteed per dag maar tien minuten aan mijn huiswerk. Ook voor mijn examen van vandaag, elektrotechniek heb ik niks geleerd. Ik had er geen zin in en dacht: ik vertrouw gewoon op mijn kennis. Mijn kamer was een puinhoop, maar ik had ook geen zin om die op te ruimen. Ik heb maar een beetje gechat op de computer. Van daag ben ik ook gewoon gaan werken bij de Albert Heijn als vak kenvuller. Het examen ging wel. Niet echt heel goed, maar ik denk dat ik wel een zeven of acht heb. De meeste vragen gingen over veiligheid. De meerkeuzevragen gingen wel goed, maar van de open vragen heb ik niks gebakken. Ik heb wel alles ingevuld. Sommige ant woorden wist ik echt niet, zoals meetmethodes. Het zal wel, ik heb maar wat opgeschreven. Zo'n lang verhaal, en nu maar hopen dat ik nog een puntje krijg of zo. In maart of april heb ik mijn praktijk elektrotechniek al gehad. Dat ging heel goed. Volgens mij had ik een 8,5. Praktijk vind ik veel makkelijker. Ik ben handig en creatief. Als er thuis iets gemaakt moet worden, doe ik het. Laatst heb ik nog een installatie voor boormachines in de schuur gemaakt." Circa 190.000 scholieren doen mee aan het schriftelijk eindexamen, n elf van hen ge' n. Tekst: Erna Sti Hogewoning. In deze rubriek worden elf van hen gevolgd. Ze wonen in de omgeving van Leiden. Tekst: Erna Straatsma. Foto's: Dick Naam: Mirella Walen (17) Woonplaats: Noordwijk Opleiding: vmbo kaderklas ver zorging School: Bonaventura College Lei den Slagingskans: 90 procent Vervolgopleiding: Sociaal Peda gogisch Werk „Verzorging Theorie viel wel mee. Dat had ik vandaag. Ik was ook niet zo zenuwachtig. Wel toen we er zaten natuurlijk, maar ik had het moeilijker verwacht. Je moest weten in wat voor instellingen gehandicapten wonen. Ook moest je zeggen of zinnen in een ver haal objectief of subjectief waren. Een mevrouw vond haar soep niet lekker, da's subjectief. Daarna schoof ze het aan de kant, da's objectief. Ik heb het examen niet nagekeken op internet. Zo met een staan er fouten in de antwoorden! Mijn praktijk Verzorging heb ik al gehad. Je moest een vrouw met een stok helpen met lopen en je moest een maaltijd voor vegetari sche mensen maken. Het menu moest je omrekenen van vier per sonen naar twee. Daar had ik een 7,6 voor. Mijn gemiddelde op mijn rapport telt ook mee en dat is een 7,1. Morgen heb ik Nederlands. Daar ben ik wel goed in. We moeten een samenvatting, een brief en een affiche maken. Biologie vind ik veel moeilijker, maar ik ga niet meer leren. Dat mag niet van mijn docente. Volgens haar moet ik juist makkelijker denken, alsof ik dom ben. Nou, doe dat maar eens. Mijn moeder is zenuwachtiger dan ik. Ik was wél zenuwachtig voor mijn solowedstrijd van de majorettes afgelopen weekend. Ik werd derde van de twintig. Met het kwartet werden we eerste." Naam: Lyssandre Rammos (17) Woonplaats: Oegstgeest Opleiding: vwo School: Rijnlands Lyceum in Oegstgeest Slagingskans: 100 procent Vervolgopleiding: Technische Universiteit Delft m „Vandaag heb ik Nederlands gehad. Net zag ik op internet dat ik een cijfer tussen de 8 en 8,5 heb. Dat vond ik heel mooi. Ik ging voor de 6,4, zodat ik gemiddeld een 7 zou hebben. Nu hoop ik op een 8,3, want dan heb ik een 8 op mijn eindlijst. Het wordt wel spannend. Ik wil graag cum laude halen. Ik heb geen loting of zo, maar ik doe het voor mezelf. Vorige week had ik muziek en Grieks. Die examens waren tegelijk. Ik heb toen maar eerst muziek gemaakt, want dat deden we klassi kaal met een cd. Daarna moest ik in quarantaine, anders zou ik van klasgenoten al de vragen uit het examen Grieks kunnen horen. Muziek was moeilijker dan de oefenexamens. Grieks was juist weer makkelijker dan verwacht. Hoe lang ik leer, hangt af van hoe ik mijn oefenexamens maak. Ik kijk wat ik haal. Als het goed is, stop ik ermee. In de meivakantie heb ik bijvoorbeeld een Nederlands examen in één uur gemaakt en toen had ik een 6,5. Dus dat zat wel goed. Voor de meeste exa mens leer ik niet, maar maak ik opdrachten. Als ik het dan nog niet begrijp, lees ik de theorie. Soms kijk ik naar het antwoordmodel hoe iets gedaan is. Laatst heb ik mijn vriendin geholpen met de ge schiedenis van muziek, want dat snapte ze niet. Daarna kende ik het zelf ook beter."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17