IV ethouder eemt wijk iet serieus' Een rondrit tegen taalachterstand 'Het is mooi geweest' LEIDEN REGIO R3 icras-West: markt wel onveilig wijk Politiek steunt uitbreiding winkelbestand Leiderdorp dinsdag 20 mei 2003 da r. ïpc >m ael uw jbbert Minkhorst I: Wethouder A. Ceertse- lie rktzaken/veiligheid) ic de onveilige situatie op de 7 g warenmarkt absoluut niet Wijkvereniging Pancras- id Dudt vol dat de markt t S iereikbaar is voor hulpver- Ti] idus gevaar oplevert. De Ing daarvan van Geertse- s dilangs in deze krant, vindt 'bedroevend' en 'bagatel- Geertsema vindt dat jakWest moet ophouden ïai gen. ie i ee leiding van een brand op iar kt in een kippengril op 23 •et die oversloeg naar een nd craam en een terras, stel- wijkvereniging Pancras- in haar ogen gevaarlijke daar aan de kaak. Ze re- nt de aan een rondgang markt in december van f, i^ar, samen met de brand de gemeente, waar de i z leer moet hebben gecon- ilie id dat de situatie inder- ïtji iveiligis. n 1 id van 23 april, met één ehi ronde, bevestigde voor If hier 1. van Meijgaarden )aa ncras-West dat ingrijpen tot kelijk is. En snél. „We in december gezamen- mstateerd dat de situatie was en verbetering be- Sindsdien is de situatie io\4iog maar verslechterd. Er is uwe wagens bij gekomen de ruimte tussen esiramen en gevels nog ver- benomen." erna stelde dat de markt evtjied bereikbaar is. Des- rijdt alarmverkeer maar omver, gaf hij aan. Al- vei ïnspecteerd en in die in- c w a tie zag de brandweer je inleiding om in te grij- an lus de wethouder, [oe immentaar heeft weer de bloed gezet bij Van Meij- 0 blijkt. In een briefje mc ertsema schrijft hij: „We i H een half jaar verder en er efi niets gebeurd. En dat er tudeerd wordt, bevestigt ira eranderingen noodzake- Desondanks roep jij het ïeJop dat er niets aan de En verder „Jouw op dat de brandweerwa- ziAtnoods wel wat luifels ka- i Ki |t vinden we ook niet erg ld pa Qtl inl olj nd ren vlogen dit weekeinde e Putte. De uitslag van de ie chtis: d" luwkras In of/v.d. Berg 1, 2, 5, 9, 10; de lesbergen 3; P. de Mooy da ardon 6, 7; G. v.d. Blom iro getuigen van verantwoordelijk heidsgevoel. Bij brand of de noodzaak van EHBO gaat het vaak om seconden. Ieder tijd verlies kan dan grote gevolgen hebben. Dat jij dat bagatelliseert vinden wij bedroevend. Volgens Van Meijgaarden is een oplossing gauw gevonden - en in praktijk gebracht. „Dwing de marktkramen terug tot de plaats waar ze een paar jaar geleden nog stonden. Zoek voor de kra men die inmiddels door wagens vervangen zijn - en daardoor een probleem met de doorgang opleveren - een andere plaats op de markt. Dat kun je in een uur bedenken. Dat er nu al meer dan een half jaar op gestudeerd wordt is dus echt overbodig en een bevestiging van de strope righeid van de Leidse organisa tie." Geertsema zegt op zijn beurt dat het verhaal van Van Meijgaar den 'geen juiste weergave is'. De brandweer vindt de markt hele maal niet onveilig - in tegenstel ling tot wat de voorzitter van de wijkvereniging stelt. „En in elke reactie zal ik dus bestrijden wat de wijkvereniging zegt. Als zij persisteren in het roepen van 'het is gevaarlijk', dan herhaal ik wat de brandweer mij heeft ge zegd: het is veilig." Geertsema geeft verder aan dat de gemeente al een tijdje met de wijk en met de brandweer over legt of en hoe het beter kan. „Ik hoef niet op stel en sprong maatregelen te nemen. Op dit moment is het een acceptabele situatie. We kunnen de markt volledig bedienen met alarmver keer. Het kan best zijn dat er aanpassingen komen die tot een optimale situatie leiden. Vragen waar we mee bezig zijn: staan de kramen te ver de markt op, zijn er teveel luifels?" Waar de brandweerwagens niet komen, zoals op een deel van de Nieuwe Rijn, rennen brandweermannen met slangen naar de brand haard, geeft de wethouder aan, en de GGD gaat altijd al met brancards de markt op. Geertsema wil ook dat Pancras- West ophoudt met klagen. „Ik vind het jammer dat we op deze manier met elkaar praten. Het doet vermoeden dat wij niet méér doen. Is dat nou nodig? We zijn er mee bezig." Herhaling en herkenning, daar draait het om bij het wegwerken van de taalachterstand bij kinderen. Dus als het onderwerp verkeer zich aandient in de lessen van basisschool De Schakel, gaan de kleuters op pad om een zebrapad, een stoplicht en een snelweg in het echt te zien. Foto: Henk Bouwman DUIVENBERICHTEN P.V. Leiderdorp W. de Roode 1, 2, 3, 6, 8, 10; M. Reijerse 4, 5; B. van Mil 7,9. P.V. De Rijnklievers S. van Iterson 1; F. Ladan 2, 5, 7; N. de Groot en Zn. 3, 4, 6; T.H. Kraan 8; H. La Lau 9; Comb, v.d. Poel/v.d. Kooy 10. door Marijn Kramp leiden - Zebrapad, zebrapad, zebrapad, klinkt het ritmisch uit enkele tientallen kleuterkelen. Een paar meter verder gaat dat over in stoplicht, stoplicht en parkeerplaats, parkeerplaats. De stemming zit er goed in tijdens de verkeersrondrit van de twee kleutergroepen van de protes tants-christelijke basisschool De Schakel. En dat is ook de bedoe ling want bij het wegwerken van de taalachterstand van deze kleuters draait het om veel her haling en herkenning. Dus; hoe heet dit hokje hier langs de weg? Bushalte, bushalte, bushalte. Bij veel van de ongeveer vijftig kleuters op de basisschool De Schakel schort het aan de taal beheersing. Een deel van de leerlingen is van allochtone af komst - de kleutergroep kent bijna tien verschillende nationa liteiten - en de rest komt uit een Leidse volksbuurt. Om proble men in hun latere schoolcarriè- re te voorkomen is De Schakel begonnen met de vroeg- en voorschoolse onderwijsmetho de van Piramide. Dit houdt in dat de leerlingen onderwijs krijgen aan de hand van projecten. Momenteel staat het verkeer centraal. De klaslo kalen hangen vol met posters van drukke kruispunten, roton des, bussen, vrachtwagens en andere verkeersdeelnemers. De knutselwerkjes en tekeningen laten soortgelijke tafereeltjes zien en ook de puzzels en spel letjes hebben met verkeer te maken. Een busritje hoort daar ook bij, zodat de kinderen in het echt kunnen zien wat nu precies wat is en waar het voor dient. Jef frey's vader, die bij Connexxion werkt, neemt deze ruim een uur durende rit voor zijn rekening. Alle kinderen hebben een op blauw papier gekopieerde strip penkaart bij zich. Jeffrey's pa speelt het spel mee en doet net of hij de kaarten afstempelt. De kinderen vinden het reuze span nend. Dan begint de rondrit door de Lage Mors. De meester wijst de kleuters op dingen in het verkeer. De kinderen herha len het en maken er een liedje van. Het geluid in de bus zwelt aan als de bus de Plesmanlaan opdraait en de grote gele bogen in zicht komen. Dat symbool hoeft de leraar niet te verklaren. „McDonald's, McDonald's, Mc Donald's", schreeuwen ze uit volle borst. „Happy Meal, Hap py Meal, Happy Meal." De onderwijsmethode draait om herhaling en herkenning legt meester Robert Sigterman uit. Dit weerspiegelt zich niet alleen in het klaslokaal, maar ook daar buiten bij de tutor en thuis. De kleuters hebben regelmatig les van de tutor. Die behandelt on derwerpen vaak al vooraf. „Als ze dat dan later in de klas krij gen, herkennen ze het en zijn ze trots dat ze al iets van het on derwerp af weten. Op die ma nier raken ze niet gefrustreerd en bouwen ze zelfvertrouwen op." Ook thuis wordt het geleerde herhaald, als het goed is. De al lochtone moeders volgen name lijk ook taallessen volgens de zelfde methodes en met dezelf de thema's als hun kinderen. „De vrouwen hebben elke don derdagochtend van een docent van het ROC Leiden les en dat gaat heel goed. Het is ook een hele hechte groep geworden die elkaar met van alles en nog wat helpt." Daarnaast is er ook nog een peuterspeelzaal die volgens deze methode werkt en zodoen de goed aansluit op de kleuter groepen van De Schakel. „Het is zo'n alomvattende me thode" concludeert juffrouw Anke Kraay, „dat moet wel wer ken." Dat sommige leerlingen wat dat betreft nog een lange weg te gaan hebben, weet de juffrouw van de jongste groep als geen ander. „Ik heb nu net een nieuw Spaans jongetje in de klas. Die komt elke ochtend keurig binnen met de begroe ting 'goedemorgen juffrouw". En dat zijn de enige twee woorden Nederlands die hij kent. Voor de rest hoor je de hele dag 'ariba, ariba'." Dat het taalbegrip van de ande re kleuters ook niet al te groot is blijkt bij terugkomst op school als juffrouw Anke de kinderen gedisciplineerd uit de bus wil la ten stappen. Ze staat halverwege de bus en sommeert de groep kleuters voor haar naar buiten te lopen. De kinderen achter haar moeten nog even rustig wach ten. Dit mondt uit in een kleine chaos. Kinderen in het voorste deel van de bus blijven argeloos stil staan, een paar die achter haar staan probereri langs haar heen te glippen, en duwen klas genootjes opzij. De juf grijpt in en verduidelijkt haar bedoelin gen met wat gebaren. En dan blijken het ineens heel gehoor zame kinderen te zijn die het principe van 'voor' en 'achter' niet begrijpen. LEIDEN LADDER pancras - Ruut Veenhoven, socioloog en hoogleraar con dities van menselijk geluk aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, geeft donderdag een lezing over maatschappe lijke voorwaarden voor men selijk geluk. Kun je geluk als menselijk gevoel eigenlijk wel meten? Deze lezing, georgani seerd door het Humanistisch Verbond, afdeling Leiden e.o., wordt gegeven in de tuinzaal van Grand-Café De Burcht in de Burgsteeg en begint om 20.00 uur. Vervolgens geven Gidia Jacobs, psychologe-psy chotherapeute, en Adriaan van Geest, oud-fractievoorzit ter van D66 in Alphen aan den Rijn en lid van het hoofdbe stuur van het Humanistisch Verbond commentaar op de ze, vrij toegankelijke, lezing. Verdere inlichtingen bij de af deling Leiden e.o. van het Hu manistisch Verbond: 5315747 of 4017072. de kooi - Basisschool De Springplank houdt donderdag een voorjaarsmarkt ter afslui ting van het project 'Beroe pen' waarmee de kinderen drie weken bezig zijn geweest. Kinderen kunnen van 16.30 tot 19.00 uur bloemschikken, sleutelrekjes knutselen, cake versieren en geschminkt wor den. Tijdens de playbackshow laten leerlingen van De Springplank zien hoe muzi kaal ze zijn. Met het envelop- penspel zijn prachtige prijzen te winnen. Basisschool De Springplank staat aan de Su- matrastraat 195. cronestein - Vanuit het be zoekerscentrum Het Reigers bos in polderpark Cronesteyn kunnen jong en oud donder dag 29 mei, Hemelvaartsdag, om 6.00 uur dauwtrappen met het IVN. Vroege vogels die mee willen kunnen zich vanaf donderdag aanmelden: 5321172. boshuizen - In Rijn en Vliet, het zorgcentrum voor oude ren aan de Aaltje Noordewier- laan 1, is zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur een rommel markt met een kledingbeurs, een boekenmarkt en een ver koop van allerlei handwerkjes. Met het rad van avontuur zijn mooie prijzen te winnen. En natuurlijk zijn er de nodige hapjes en drankjes. boshuizen - In verpleeghuis Zuydtwijck is zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur een spulle- tjesmarkt en een workshop 'slak' maken. Op de markt zijn allerlei huishoudelijke artike len en boeken te vinden en kinderspeelgoed. Ook kan van 11.00 tot 14.30 uur worden deelgenomen aan een work shop 'slak' maken van diverse materialen zoals gaas, mos of plantjes. Inclusief het materi aal zijn de kosten 9 euro per slak. Tevens kan er geluisterd worden naar een verhalenver- telster (0,50 euro). De op brengst van de markt komt geheel ten goede aan de be woners van het verpleeghuis. enlang op de markt te n gestaan met lange reken is het einde geko- flet is mooi geweest en dl te gaan genieten van en. Wim (57), Emmy (55) arlotte Nieuwenburg (28) et hun tuin- en kamer- Ti verdwenen van de Leiden. De laatste Pas nmiddels een andere n* jevonden. „We hadden eafamen van in totaal zes- leter. Je laat toch een heel ve^titer." Als 11 -jarig jongetje ging Wim al met zijn vader mee naar de veiling in Aalsmeer, naar het pakhuis en naar de markt. „Ik woonde in de Groenesteeg en de planten gingen met de dek schuit vanaf de Herengracht naar de markt De planten wer den op de veiling in Aalsmeer gekocht. Ik mocht daar als klein jongetje op de veilingknop drukken. Dan zei de veiling meester tegen mijn vader 'Hij biedt te veeL Die zes centen moeten er vijf zijn.' Maar zo De Blauwe Steen, dfe al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53S6 424 leer je het vak wel. Ik kan me ook nog herinneren dat op de Breestraat de blauwe tram reed, maar dat er daar ook auto's mochten parkeren. Dan bracht ik de planten naar de auto's van de klanten die daar stonden." „Ik heb 46 jaar op de markt ge staan. Weer of geen weer. Zwaar en intensief werk. Om half zes 's ochtends naar de vei ling, planten inkopen en ver volgens laden en lossen bij het pakhuis in de Timorstraat. Op marktdagen de handel inladen, naar de markt brengen, uitla den, kraam inrichten, verko pen, weer afbreken en terug naar het pakhuis. Maar dan ben je er nog niet. Vervolgens de planten uitzetten en water geven. Door de planten met liefde te verzorgen, bleef de handel goed. Rond half negen waren we dan thuis en gingen eten. Daarna was je kapot. Het is wel gebeurd dat we een ver jaardag afbelden. We waren ge woon te moe." „We hebben altijd op de Nieu we Rijn gestaan tegenover de winkel van Van der Klauw. In 1969 zijn Emmy en ik getrouwd en meteen na het huwelijk kwam zij helpen. Gelukkig kwam zij uit een marktfamilie, haar vader zat in de kaas. We hebben wekelijks altijd twee keer op de Nieuwe Rijn ge staan, een keer in de Merenwijk en ook nog jaren op de markt in Wassenaar en Leiderdorp." „Ik kom uit een groene familie. Opa zat in de planten, mijn va der en vier broers van hem ook dus ik rolde er vanzelf in. Ik ben altijd een Pietje Precies ge weest. Ik deed de inkoop, het vervoer en de inrichting van de kramen. Emmy en Charlotte waren de kanjers in de verkoop en bovendien hield Charlotte de moderne snufjes op de markt in de gaten. Ik ben een beetje behoudend. Daarom heb ook nooit aan die karretjes ge wild waarmee je de planten in en uit de vrachtwagen kan rij den. Ik was gewoon bang dat ze beschadigd raakten. Dat bete kende wel dat je op een zater dag vijfhonderd bakken moest in- en uitladen." „Ik was een van de laatste zelf standigen die zelf op de veiling mochten inkopen. Gelukkig maar, want ik ben niet het type dat bij een grossier inkoopt. Ik wilde geen handel uit de twee de hand. Dat is altijd mijn eer te na geweest. Emmy en ik gaan nu van het leven genieten. We gingen vroeger elk jaar in janu ari twee weken naar de Can ari sche Eilanden. Nu hebben we veel meer tijd voor de drie kleinkinderen en we fietsen graag. Daarnaast ben ik nog elf talbegeleider van ASC 1. Dus vervelen doen we ons niet." Eric-Jan Berendsen De bekende gezichten van Charlotte, Wim en Emmy Nieuwen burg (staand) zijn van de Leidse warenmarkt verdwenen. Foto: Taco van der Eb door Jeroen Bordewijk leiderdorp - De gemeenteraad steunt de plannen van wethou der Roest (Economische Zaken) voor meer winkels in Leider dorp. Volgens de 'Structuurvisie Detailhandel' moet vooral Win kelhof, door de komst van een megasuper, een grotere Hema en kledingwinkels, zo'n twintig procent groter worden. Ook De Baanderij kan uitbreiden. Maar Roest kreeg gisteravond niet alleen de handen op elkaar voor zijn structuurvisie. Er was ook kritiek, onder meer op het uitgangspunt dat de Leider- dorpse detailhandel 'ondersteu nend' is aan de winkelfunctie in de Leidse binnenstad. „Het gaat ons om het woon- en leefmilieu van de Leiderdorpers, en om de ondernemers hier in Leider dorp", zei H. Huigen (WD). Wethouder Roest moest toege ven dat de term ongelukkig was gekozen. „Maar als je kijkt naar de Leidse regio, dan is de Leidse binnenstad het centrum", zei hij. „Winkelhof heeft de functie van stadsdeelcentrum. Dat is nou eenmaal de structuur waar je mee te maken hebt." Zorgen waren er over de toena me van het autoverkeer. „Willen we, gelet op de hoeveelheid ver keer, eigenlijk wel afhankelijk zijn van consumenten van bui ten Leiderdorp", vroeg Groen- Links-raadslid Bos. Maar vol gens Roest valt dat mee. „Ook nu al doen veel mensen uit re giogemeenten boodschappen in Leiderdorp. Een toename van het verkeer moeten we regionaal onderzoeken." Van Dijk (PvdA) is het oneens met de conclusie in de struc tuurvisie, dat er geen toekomst meer is voor de winkels aan de Splinterlaan. Volgens Roest is dat winkelcentrum moeilijk eco nomisch 'in te passen'. „We gaan daarom niet meer investe ren in de infrastructuur daar. Wel overwegen we de aanleg van extra parkeerplaatsen", zei de CDA-wethouder. „Het gaat erom te versterken wat we hebben", legde Roest uit. „We willen de koopkracht terughalen die ni» uit Leider dorp wegvloeit. We weten dat veel ondernemers in Winkelhof willen uitbreiden. Als twee grote jongens Winkelhof verlaten om ergens anders aanzienlijk uit te breiden, zoals Albert Heijn en Hema, dan ontstaat daarvoor vanzelf genoeg ruimte." De structuurvisie geeft algeme ne richtlijnen voor de ontwikke ling van het winkelbestand in de komende vijftien tot twintig jaar. „Ik vraag geen blanco cheque van u, maar het college wil wel snel kunnen handelen", aldus de wethouder. De structuurvisie wordt nog uitgebreid behandeld in de gemeenteraad. Ook praat Roest binnenkort met de pro vincie en de regio over zijn plan nen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15