Van palingsound tot Idols REGIO Ook zonder drank was het misgegaan bij Harkemase Bc Jan van der Plas kent de geschiedenis van de nederpop op z'n duimpje DINSDAG 20 MEI 2( NAVRAAG Het klapperende kunstgebit zou aan banden zijn gelegd. Een tand arts uit Putten en een technicus uit Ermelo beweren een systeem te hebben ontworpen dat een prothese rotsvast op z'n plaats drukt. Door middel van een 'Zo'n kunstgebitveer werkt helemaal niet veertje van chirurgisch staal. Het kost 910 eu ro, maar het zou wel een einde maken aan het losschieten van het kunstgebit. Althans volgens het duo dat het systeem heeft geïntroduceerd. Leidenaar PIETER BROUWER, oud-pre sident van de internationale organisatie van tandprothetici, denkt daar heel anders over. „Deze mannen zijn het wiel opnieuw aan het uitvinden", vindt hij. Hoezo? „Nou ja, ze zijn kennelijk nooit in het Tandheelkun dig Museum in Utrecht geweest. Daar hangen fo to's van het kunstgebit van de Amerikaanse pre sident George Washing ton, waar aan de achter kant ook al zo n veer aan zat. En voor die tijd werd er al heel wat afgeknut- seld op dat gebied. Het systeem is dus al zo oud als de weg naar Kralingen, maar deze mannen brengen het alsof het iets nieuws is. Bovendien werkt het absoluut niet." Waarom niet? „Om die reden dat je met je kaak niet recht op en neer bijt, maar een maalbeweging maakt. Daarbij drukt het voedsel de onderpro these opzij. Het gebit gaat wandelen en als je dan een goede knauw geeft, kan de rand van de prothese als een bot mes op de onderkaak drukken. Dat kan buitengewoon pijnlijk zijn. Nee, er zijn veel betere middelen tegen een wandelend gebit." Welke dan? „Implantaten, die zijn ideaal. Veel beter dan welk veersysteem dan ook, want dit is echt het eerste niet. Het wordt steeds opnieuw ge probeerd, maar het werkt gewoon niet met'die dunne veertjes. Ik kan u zo een doosje met veertjes laten zien die van een andere 'uit vinder' zijn en die ook nog in de handel zijn. Die zijn trouwens nog vrij aardig, al werken ze ook niet bij zijdelingse bewegingen. Het zijn vuilopslagplaatsen." Het paard wordt dus achter de wagen gespannen? „Ja. Ik wil niks afdoen aan de intentie van deze mensen, want die zal best goed zijn, maar ze zijn het wiel opnieuw aan het uitvinden en dat wordt gebracht als iets nieuws. Daar schieten de tranen van in mijn ogen. Je moet er aardig wat voor betalen en het is niet meer dan een prul." Wat is dan de oplossing i>oor een klapperend gebit? „Wat ik al zei, implantaten. Maar het beste is natuurlijk ervoor te zorgen datje je eigen tanden houdt." tekst: Paul de Tombe foto: GPD/Tom van Dijke UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 20 Mei LEIDEN - De actie, die de laatste weken werd gevoerd om buitenge wone dienstplichtigen te bewegen vrijwillig dienst te nemen bij de Nationale Reserve, is thans nagenoeg afgelopen en het oefenverband Leiden kan slechts met enkele tientallen mannen worden uitgebreid. Erger wordt dit nog, als mén moet constateren, dat er niet eens be langstelling-zonder-meer, dus afgezien van de aanmelding, wordt ge toond. Toch zijn leidinggevende personen van de N.R. ervan over tuigd, dat genoeg vrijwilligers zich willen opgeven. Maar dan zou er eerst 'iets moeten gebeuren'. Als bijvoorbeeld een Nederlands vlieg tuig zou worden neergeschoten, zouden talrijke jongemannen, die niet tot de gewone dienstplichtigen behoren, verontwaardigd zijn en tot de ontdekking komen, dat een N.R. toch heus zo dwaas niet is. Gisteravond hebben wij een oefenavond in de Doelenkazerne bijge woond. Wij hebben ons er van kunnen overtuigen dat een oefenver band van de N.R. eigenlijk meer een vriendenschaar is dan een mili taire eenheid. De mannen kennen elkaar door en door, zullen in tijd van oorlog dienst doen in hun eigen stad en vormen mede daardoor een onderdeel van de Landmacht, dat niet moet worden onderschat. ANNO 1978, zaterdag 20 mei LEIDEN - „Potverdomme, wat een drukte hier. Er zijn wel 60 mensen, /^aar wel lekker". Het zal eenieder duidelijk zijn: Waldo van Dungen is aan het woord, of eigenlijk Dolf Brouwers. De ster van de VPRO te levisie opende in het Breehuis aan de Breestraat het eerste Leidse Scholierenkaffee. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van 1 der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ppstadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN t^ij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Hc Ik wil hierbij mijn beleving weergeven van de wedstrijd tussen Harkemase Boys en Quick Boys, van zaterdag 10 mei. Ik heb een leuke wedstrijd ge zien tussen de kampioenen van de hoofdklasse A en C. Tij dens de wedstrijd was de on derlinge sfeer goed en het voetbal leuk om te zien. Wel werd mij snel duidelijk dat er twee fanatieke supporters- groepen op het sportpark aan wezig waren. Daar is op zich niets mis mee en leuk voor de sfeer. Voor de wedstrijd werden er door Harkemase Boys-sup porters enkele vuurpijlen afge schoten en oranje rookpotten afgestoken. De Quick Boys- aanhang beperkte zich tot het ontsteken van blauwe rook potten. Zelf heb ik de gehele wedstrijd tussen de fanatiekste Harkema-supporters gestaan en er mij goed op mij gemak gevoeld. Ik ben er van over tuigd dat ik hetzelfde gevoel gehad zou hebben als ik tus sen de Quick Boys-supporters had gestaan. De zaken lopen uit de hand na de wedstrijd tussen Harkemase Boys en Quick Boys. Foto: GPD Voor de wedstrijd was de ver wachting dat Harkemase Boys de ruwe middelen niet zou schuwen. Tijdens de wedstrijd werd al snel duidelijk dat het verwachtingspatroon uit kwam. Met name Peter Tim mermans lag meer op het veld dan dat hij er op stond. In de rust wilde ik een biertje drinken in de kantine. Er was geen bier te krijgen. Er hing wel een brielje dat er na 16.00 uur flessen verkocht zouden worden. Wel vreemd als de wedstrijd, na het nemen van strafschoppen pas om 17.00 uur is afgelopen. Ik heb buiten een biertje genomen. Het smaakte goed. Ik ben een re delijke kenner en dit was be slist geen evenementenbier. Toen Quick Boys scoorde kwamen er inderdaad kinde ren op het veld. Zij maakte ge baren naar de tegenstander. Dat is natuurlijk niet goed, maar de reactie hierop van de spelers van Harkemase Boys nog minder. Wat mij nog wel opviel was dat halverwege de tweede helft enkele Harkemase Boys-sup porters over de omheining klommen. Zij werden gevolgd door suppoosten die niet in staat bleken de supporters achter de reclameborden te krijgen. Uiteindelijk gingen zij uit eigen beweging weer ach ter de reclameborden. Na afloop van de wedstrijd ben ik direct naar huis gegaan. In de auto had ik radio Fryslan aan. Zij waren zeer enthousi ast over de wedstrijd en de ge moedelijke sfeer. Dat het na afloop van de wed strijd zo uit de hand is gelo pen, kan ik mij best voorstel len. Natuurlijk heeft de drank een negatieve invloed op de gebeurtenissen gehad, maar ik ben ervan overtuigd dat het anders ook gebeurd zou zijn. Een belangrijke factor was het feit dat er maar één uitgang was, waardoor je hoe dan ook langs de 'harde kern' van Har kemase Boy6 moest. Natuur lijk werd er wat geroepen, en actie wordt nu eenmaal ge volgd door reactie. Toen ik de voorzitter van Har kemase Boys na afloop op de radio bepaalde uitspraken hoorde doen, die ik later ook nog in de krant las, dacht ik: die is mooi zijn straatje aan het schoonvegen. „Quick Boys is de schuldige, wij hebben al les goed gedaan en Quick Boys moet uit de kampioenscom petitie gezet worden", vond de preses. Ik vind het een schan de en nogal onsportief dat een voorzitter zulke uitspraken doet. Misschien een beetje uit frustratie dat zijn club ballend niet aan te pas en alleen op de been k ei ven door veel overtred maken. et Als de voorzitter zovee blemen had met het d bruik dan had hij de vt moeten stoppen. Nu v niet hoe snel men het I I moest vervangen. Mijr voor Harkemase Boys: supporters van de tege I aan de andere kant val i bune plaats nemen, di :j ven ze niet langs de '1 kem' en hanteer in del verkoop dezelfde prijzT iedereen. Ik wens Harkemase E zierige wedstrijden to( verdere kampioenscoii Ze kunnen met een gel naar Katwijk afreizen.! doen alle clubs die in f petitie graag tegen Qui spelen al jaren. Ik benl overtuigd dat de zaal Katwijk prima geregeil worden. Johanf Vraag hem iets over nederpop en hij weet het. Muzikant en muziekjourna- list Jan van der Plas (43) staat te boek als dé expert. De Katwijker publiceer de in het muzikantenvakblad Music Maker met name over de muziekindu strie, schreef naar aanleiding daarvan De Muzikantengids, was eindredac teur van Oor's Popencyclopedie en leidde als manager van het mediacen trum van het Nationaal Pop Instituut het opzetten van de mediatheek en de website www.popinstituut.nl. Hoogtepunt „Het hoogtepunt uit de geschiedenis van de Nederpop was voor mij per soonlijk de periode '70-'74, begin nend met "Venus' van Shocking Blue en eindigend met 'Radar Love' van Golden Earring. Ik zat in die periode zelf op de middelbare school en kocht al die singletjes. Niet eens om- Op dit moment maakt Jan van der Plas deel uit van de redactie van het muziekblad Aloha en is hij als do cent verbonden aan de Fontys Rock academie in Tilburg. Hij is ook sa mensteller van het boek 'Nederpop Met Hart En Ziel, geschiedenis van de Nederlandse popmuziek' waar van op dit moment de gelijknamige documentaireserie 's zondags op te levisie (Nederland 1,17.50 uur) is te zien. Een kort geschiedenislesje, aan de hand van vijf namen of begrippen uit de historie van de Nederpop. Re cent en uit een grijs verleden. De piraten „Veronica en Radio Noordzee zijn waanzinnig belangrijk geweest. Dat is nu niet meer voor te stellen. Eind jaren vijftig, begin jaren zestig had je één uur popmuziek per week op de radio, bij de publieke omroepen. Ja, sommige mensen luisterden wel met de transistor aan het oor naar Radio Luxemburg. Maar de ontvangst was meen ik alleen in het zuiden en het oosten van Nederland behoorlijk Hier niet." „Veronica en later Noordzee waren natuurlijk ook radiozenders met een fleem van illegaliteit eromheen. Tie ners vonden dat geweldig. En ze zonden de hele dag popmuziek uit. In de beleving van jongeren was het alsof er een enorme vloedgolf aan beatmuziek over Nederland kwam. Voor de Ne derpop waren ze ook enorm belangrijk. Daar hadden ze ook alle belang bij: véél van die Nederlandse hits zaten in hun muziekuitgeverij." „De ligging van die zend- schepen voor de kust van Scheveningen speelde een cruciale rol. De programmamakers gingen daar stap pen. In die tijd was Schevenin gen het meest mondaine uitgaans centrum, met veel ca fés en dan cings. Al die Indorock bands, zoals de Tielman Brothers, en beatgroepen traden daar op. Ja, hoe gaat dat dan? Die diskjockeys zagen zo'n band en dachten: hé, dat is leuk voor de zender." Muzikant en muziekjournalist Jan van der Plas: „Het hoogtepunt uit de geschiedenis van de nederpop was voor mij per soonlijk de periode '70-'74. beginnend met 'Venus' van Shocking Blue en eindigend met 'Radar Love' van Golden Ear ring." Foto: Dick Hogewoning strie. Het draait dan puur om liedje waarbij een gezicht wo 1 zocht. Die kant van de popm trekt ook de echte gelukszoel „Op zich is 'Idols' niks nieuvi jaren zestig ging het ook al z< acts op het Motown label en Monkees werden ook op die bij elkaar gezocht. Nederlani dat betreft lang onschuldig g Hier begon het pas bij Luv' ei Dolly Dots. Maar Nederland heel goed in geworden met S 45, Mai Tai, 2 Brothers On U Floor en in zekere zin 2Unlii The Vengaboys waren zelfs succesvolle eurohouse ter \vi Alleen, de levensduur van da prefab acts is twee tot drie ja Otic bestaat niet meer, is nat jaar opgeheven. Soms zie je i van zo'n groep nog een twee li hebben, zoals Robbie Willian k K-Otic heeft Sita het overleefi over te stappen naar een ant Ze kan ook echt zingen en h( de mensen om zich heen gel „Het andere circuit, dat vani 1 bands die het zelf proberen l t is trouwens de laatste jaren 01 cesvol. Wat bij Anouk, Blof, I a Krezip opvalt is dat het allen, n genlijk selfmade successen z n Krezip en Blof begon het alle d met een eigen beheer-plaatji n tuurlijk hebben mensen en 1 een platenmaatschappij geh maar ze hebben vooral zelf h in eigen hand genomen. Daa het ook zinvol dat er een Roi k mie is. Daar leer je hoe die in in elkaar zit en hoe je daar je h weg in kunt vind ervaring leert d< soort knowhot i( voorwaarde is u een wat lang 0 rend succes ra Talent? „De toevt ei talent is ri constai ei hoevei ïi ookw ia opge ai hanj li toe id de bl 0 mo ei zijnB ei Beefi ni Pan tu dros rei doorhi1 het komen op zijn al vrij g het clubciro in de regio zi ro met Kopna Ki It1 The Sheer, Idi gus ook een pa bands met pote I „Wat ik zelf inti vind om te volj die Nederland hiphop. Als twe p, ren samen kome dat vaak nieuwe dit m Dat was al zo bij de In 0f en in de jaren tachtig de [e! soverrock. Bij hiphop is dal lijk ook zo. Poldercultuur ini van New Yorkse straatpoëzie even de moeite neemt om e< luisteren naar de teksten van dorp Posse, Extince, Brainpo Raymzter gaat er een wereld open. Het is echt het straatle alledag en er zit ontzettends mor in." Herman Joustra dat het om Nederlandse bands ging, maar gewoon omdat ik het geweldi ge muziek vond. Terugkijkend was het in elk geval commercieel gezien de beste periode. Veel groepen wa ren internationaal succesvol. 'Venus' haalde natuurlijk de eerste plaats in de Amerikaanse hitparade, maar er waren er veel meer die over de landsgrenzen hits scoorden of veel albums verkochten." „Eind jaren tachtig kwam de Urban Dance Squad met een echt nieuw geluid. De toevallige smeltkroes van culturen in Nederland, samen met de dominante Amerikaanse invloed, leidde tot het geluid wat we tegen woordig kennen als crossoverrock. De Squad was daarmee echt één van de eersten. Misschien was dat wel het echte hoogtepunt. Vooral ook omdat het gebeurde op een moment dat de hele nederpopscene volko men op zijn gat lag." „Kijk maar eens naar het verschil in succes tussen Fatal Flowers toen en Kane nu. Twee groepen die verge lijkbaar zijn qua muziekstijl en kwa liteit. De Flowers trokken toen een vol LVC, terwijl Kane nu Ahoy' vol krijgt. Dat heeft alles te maken met de schaalvergroting in de jaren ne gentig en de professionalisering van de popindustrie. Het aardige is dat die infrastructuur is verbeterd door mensen die zelf als muzikant ac tief waren in de jaren tachtig. Kijk maar eens wie er actief zijn bij het Nationaal Popinstituut, de Rockacademie en in de industrie zelf, dat zijn veelal mensen die toen hebben lopen doe- het-zelven. Dat is toch ergens goed voor ge weest." Palingsound „De term 'pa lingsound' is een verzinsel van Willem van Kooten. Toen The Cats hun eerste singletjes kwamen promoten, namen ze altijd een pondje paling mee uit Volendam. Vandaar. De term is een eigen leven gaan leiden. Aanvankelijk was het geen apart genre, dat kwam later pas. Na het verdwijnen van Veronica en Noordzee in 1974 verdwenen rockbands als Focus, Earth Fire en de Sandy Coast uit de hitparade. De enig overgebleven pópzender, Radio 3, draaide die muziek niet. Dat was een familiezender waar alleen luch tige liedjes op te horen waren." „Binnen de kortste keren stond de hitparade vol met andere namen, vooral bands uit het feesttentencir cuit in Noord-Holland. Die hadden er minder moeite mee om hun koers om te gooien. BZN bijvoorbeeld. Dat was aanvankelijk een niet zo succes volle hardrockband. Met 'Mon Amour' hebben die het roer totaal omgegooid, met veel succes. Net als George Baker met 'Paloma Blanca'. Pas toen kreeg de term palingpop een muzikale betekenis." „Wat me op viel bij het maken van de tv-serie 'Nederpop Met Hart En Ziel' was hoe verras send open juist mensen als Jan Key- zer (BZN), Piet Veerman (Cats) en George Baker over die koerswijziging spraken. Ze vonden het ook leuk om eindelijk eens op hun ambacht te worden aangesproken. De meeste interviews met hen gaan toch meer over bijzaken en hun privé-leven. En vergis je niet. Al maken ze andere muziek dan vroeger, op hun manier doen ze dat nog steeds met hart en ziel. Dat was ook de rode draad in de serie, op zoek gaan naar de drijfver en." Idols? „Wat ik leuk vind is dat 'Idols' het werk dat ik jarenlang voor Music Maker heb gedaan zo zichtbaar maakte. Al die contacten met jonge muzikanten die hopen op een door braak. Dit ging om zevenduizend mensen met een droom, heel vaak niet gestoeld op enig talent. Het was onderhoudende televisie. Heel veel dromen werden aan diggelen ge schoten. Of de manier waarop altijd even koosjer was, daarbij kun je vraagtekens plaatsen." „Het laat ook één helft van de popmuziek duidelijk zien. Aan de ene kant bandjes en artiesten die zelf hun lied jes schrijven en daar een carrière mee proberen op de bouwen, door gaans met veel vallen en opstaan. Aan de andere kant heb je de liedjesindu-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14