LEIDE Woutertje Pieterse naar Nieuweroord Tegel waait van derde etage Breestraat Tramtunnel voor Leids college geen optie Tipgever voelt zich niet serieus genomen Weggeefwinkel: commercieel of niet? ie clubs jgeïi nstgras REGIO dAbang or nieuwe College vindt asielzoekerscentrum beste plek chtliisten geen verdachte van moord op Van der Krieke Nieuw plaveisel voor historisch buurtje dinsdag 20 MEI 2003 lub regelt idsen voor enhal door Robbert Minkhorst leiden - Een tunnel door Leiden voor de Rijn Gouwe Lijn is abso luut niet aan de orde, vinden burgemeester en wethouders. Het college antwoordt de SP de ze week dat een discussie over een ander tracé van de sneltram door de binnenstad, bijvoor beeld via een tunnel, niet nodig is. Ook meent het college dat de gemeenteraad niet verkeerd is voorgelicht over de sneltram in Karlsruhe. Karlsruhe is een voorbeeldstad voor Leiden. In de Zuid-Duitse stad rijdt al jaren lightrail. In middels is het netwerk aan ver bindingen er zo uitgebreid, dat het straattracé in het centrum van de stad ter discussie is ko men te staan. Het stadsbestuur schreef een referendum uit en een meerderheid koos voor een tunnel in de Kaiserstrasse, de drukste winkelstraat. Die tunnel komt er nu. Burgemeester en wethouders hebben de gemeen teraad nooit ingelicht over de perikelen in Karlsruhe, het refe rendum en de uitkomst ervan. Dat achtten ze 'niet relevant'. Naar aanleiding van publicaties in deze krant over de discussie in Karlsruhe stelde de SP vragen aan het college. Vrijwel de vol tallige oppositie voelde zich - in meer of mindere mate - ook misleid. Het referendum in Karlsruhe werd juist gehouden in de periode dat de gemeente raad in Leiden het verzoek om een referendum over het tracé afwees. Critici betichtten het college van vals spel. De SP trok aan de bel. Karlsruhe is inderdaad een voorbeeldstad voor Leiden, zul len B en W de SP antwoorden, „maar naast Karlsruhe zijn er nog tal van andere voorbeelden, zoals Grenoble, Orléans en Straatsburg". De drie Franse steden hebben straattracés. Vol gens het college laat de Duitse situatie zich ook niet langer ver gelijken met de Leidse in de Breestraat. „In Karlsruhe gaan op dit moment circa honderd trams per uur door de drukste straat. In Leiden zal het gaan om zestien trams per uur in totaal, acht heen en terug. Het college vindt niet dat de raad verkeerd is voorgelicht en ook niet dat een heroverweging van het be sluit relevant is." Groenlinks kwam na de verkie zingen in de oppositie en heeft 5 van de 83 zetels. De extra kosten worden geschat op zo'n 125 tot 175 miljoen euro. Het huidige budget is al ontoereikend. De trams moeten in 2007 tussen Gouda en Leiden rijden, en van af 2010 ook tussen Leiden en de kust. (advertentie) n van der Plas it historie van Jerpop Ouderen en gehandi- moeten door het nieuwe straks weer langer op lachten. Dat voorspelde Kamerlid Gerdi Verbeet gisteren tijdens een zoek aan het Leidse ver as Zuydtwijck. nderhandelaars sluiten de ouderwetse bud- inds in de zorg terugko- aldus Verbeet. „Dan zijn terug bij af. Dat bete rt op een bepaald mo et geld gewoon op is. In fdlijnenakkoord staan er en paar woorden over, vTees het ergste." WD en D66 overwegen de plafonds weer in de ou- en gehandicaptenzorg en hiatrie in te voeren, de wachtlijsten onder Ded zijn aangepakt met ncipe van boter bij de dus Verbeet. „Dat bete instellingen gewoon :n als ze zorg leveren, jens het nieuwe kabi- het geld dus straks op zijn." door Robbert Minkhorst leiden - Basisschool Woutertje Pieterse breidt uit en verhuist naar asielzoekerscentrum Nieu weroord In Leiden. De begane grond van de vroegere verpleeg stersflat aan de Rijnsburgerweg is de meest geschikte locatie in het Houtkwartier, zeggen burge meester en wethouders. De snel groeiende openbare school kampt met ruimtenood in het onderkomen in de Leidse Hout. Uitbreiding daar is echter uit den boze, ook al was dat ja renlang de uitdrukkelijke wens van de school zelf. Woutertje Pieterse heeft ruim 300 leerlin gen. De politiek heeft als eis ge steld dat in de Leidse Hout niet méér mag worden gebouwd. Daarover staat zelfs een passage in het collegeprogramma van PvdA, WD, Groenlinks en D66. Aan wethouder A. Pechtold was daarom de taak om snel een nieuwe plek te vinden. Gistermiddag maakte hij de voorkeur van burgemeester en wethouders bekend tijdens het wekelijkse persgesprek. Ouders en omwonenden worden later deze week ingelicht. Hoe de school in Nieuweroord wordt ondergebracht, regelt de ge meente verder met het Bureau Openbaar Onderwijs, ouders en directie van Woutertje Pieterse, de leiding van Nieuweroord en de Merenwijkschool. Mogelijk gaat de dependance van die school, 't Meer, waar kinderen van asielzoekers les krijgen, op in Woutertje Pieterse. Voor de asielzoekersflat is be wust gekozen, zei Pechtold gis teren. „Die plek heeft een paar grote voordelen. Het is één loca tie. En Woutertje Pieterse is nu een van de witste scholen die we in Leiden hebben. Wat mij betreft wordt dit een uniek ex periment. Verschillende cultu ren komen met elkaar in aanra king, kunnen langzaam samen smelten. Het is de bedoeling dat deze asielzoekers een toekomst krijgen in Nederland." Wat ook meespeelde, is hoe snel een gebouw beschikbaar komt. „Tempo is voor mij een van de belangrijkste dingen. De school groeit heel snel; de wijk verjongt behoorlijk. De school zit nu bij na aan haar plafond." Woutertje Pieterse heeft wel een depen dance in de buurt, maar deelt dat gebouw met voortgezet on derwijs. De gemeente ziet die combinatie liever niet. Op z'n vroegst verhuist Woutertje Pie terse over anderhalf tot twee jaar. Pechtold zei dat uit negen loca ties in het Houtkwartier de flat Nieuweroord als beste naar vo ren kwam. Volgens de wethou der is samen met de schoollei ding en de medezeggenschaps raad gezocht en stemmen zij ook in met de nu gevonden lo catie. De directie van Woutertje Pieterse was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Plekken die afvielen, zijn onder meer het parkeerterrein van het Diaconessenhuis en de remise van Connexxion. Helemaal vast staat de keuze voor Nieuweroord nog niet. Uit eindelijk beslist de gemeente raad. Ook moet verder onder zoek nog duidelijk maken of de verhuizing van Woutertje Pieter se wel betaalbaar is en of de be gane grond zich leent voor ver bouwing. In 2000 heeft de ge meenteraad al 800.000 euro op zij gelegd voor uitbreiding van Woutertje Pieterse. Het onderzoek naar de ip Jan van der Krieke is volle gang. De politie middels een aantal men- y loord en verhoord, maar I m verdachte aangehou- y i dit moment werken 28 y leurs aan de moord- rer de vorderingen in het wil het openbaar mi- 3 echter niets zeggen, imalige directeur van wasserij Ozon Van der Krieke (60) vertrok vorige week zater dag in alle vroegte van zijn huis aan de Hoge Rijndijk naar de wasserij aan de Zaalbergweg op industrieterrein Roomburg. Sindsdien was hij spoorloos. Vo rige week maandag, slechts twee dagen zijn vermissing, had de politie al een onderzoeksteam van twintig rechercheurs gefor meerd. 's Avonds werd de ver dwijning in het tv-programma Opsporing Verzocht onder de aandacht gebracht. Naar ver luidt ging de politie toen al uit van een misdrijf omdat het hor loge van Van der Krieke die middag al te koop is aangebo den in Den Haag. Donderdag bleek het vermoe den van de politie juist. Toen werd Van der Krieke dood aan getroffen in de buurt van station Hollands Spoor in Den Haag. Hij bleek door een misdrijf om het leven te zijn gekomen. Inge wijden melden dat zijn lichaam in de achterbak van zijn donker blauwe BMW uit de 7-serie lag. Vrijdag is sectie verricht op zijn lichaam, onder meer om te kij ken wanneer hij vermoord is. Over de uitkomst van dat onder zoek wil het openbaar ministe rie evenmin iets kwijt. 'Waarom trekt de politie tips niet na?' noteus Waarsenburg Waarom reageert de po rt op tips die mogelijk zouden kunnen zijn bij ssing van de moord op .,11, lse ondernemer Jan van ieke? Dat vraagt Rene van Facility Portal Ne- uit Roelofarendsveen „Als er 28 rechercheurs zaak zitten, moet je toch week tijd twaalf tipgevers i terugbellen?" ig voor zijn verdwijning mijn compagnon en ik nog een gesprek met Van der Krieke bij ons op de zaak. Toen vertelde hij ons dat 'ie bezig was om samen met een Duitser, een Pool en een Oostenrijker een handel in wasmachines en on derdelen naar Oost-Europa op te zetten", vertelt Koenen. Maandagavond keek ik toevallig naar Opsporing Verzocht en tot mijn grote verbazing zie ik dat Van der Krieke vermist wordt" Koenen hoefde niet lang na te denken. Direct greep hij de tele foon om via het speciale 0800- nummer dat continu in beeld was, zijn informatie aan de poli tie door te geven. „Maar daarna hoorde ik niets meer. Ik werd maar niet terug gebeld. Na een paar dagen heb ik dat nummer nog maar een keer gebeld, maar ook daar kreeg ik geen reactie op. Toen ik vervolgens zaterdag in de krant las dat Van der Krieke was ver moord, begreep ik er niets meer van", zegt Koenen verontwaar digd. „Waarom trekt de politie tips niet na? Als er nou vijfdui zend tips binnenkomen, kan ik het begrijpen. Maar de politie kreeg maar twaalf tips naar aan leiding van die uitzending. Mis schien was mijn informatie niet belangrijk. Maar voor hetzelfde geld had zijn dood door mijn in formatie voorkomen kunnen worden." De politie laat weten dat de tip van Koenen wel degelijk serieus is genomen. „Zijn tip is geno teerd maar was niet de 'gouden tip'. Er waren belangrijker spo ren die eerst moesten worden nagetrokken. Maar meneer Koe nen wordt vandaag nog terugge beld." Rechter beslist over lot Koppenhinksteeg door Silvan Schoonhoven leiden/den haag - Het gaat er- om spannen voor de gebruikers van de Vrijplaats Koppenhink steeg. Binnen zes weken beslist de bestuursrechter of de ge meente Leiden zichzelf terecht een bouwvergunning heeft ver leend en of ze genoeg reden had de bezwaarschriften van tafel te vegen. Als de gemeente haar zin krijgt, moeten de idealistische groepen die de monumentale panden nu gebruiken, eruit. Aan de Koppenhinksteeg verrijzen dan luxe appartementen en winkels. De bezwaarprocedure loopt nu al drie jaar. In de panden aan de Koppen hinksteeg en de Hooglandse Kerkgracht zitten nu organisa ties als de Weggeefwinkel, vega nistisch eetcafé Las Vegas, de anti-racismegroep De Eabel van de Illegaal en cultureel centrum Bar Boos. Sympathisanten van die organisaties hebben de gemeente bestookt met een spervuur van 658 bezwaarschrif ten, gericht tegen de bouwplan nen. De sympathisanten van de Vrijplaats verwijten de commis sie beroep- en bezwaarschriften dat vijf van de bezwaarschriften zijn niet behandeld, een 'ernsti ge nalatigheid'. De commissie verklaarde de bezwaarschriften die wel in behandeling werden genomen, ongegrond. De men sen van de Vrijplaats eisen dat de commissie haar werk over doet. De zitting, gisteren bij de Haag se rechter, draaide vooral om de vraag of er sprake is van 'com merciële activiteiten' aan de Koppenhinksteeg. Volgens het bestemmingsplan zijn de pan den namelijk bestemd voor 'bij zondere', dus niet-commerciële doeleinden. Ook een Weggeef winkel dient een commercieel doel, stelde de gemeente. „Vraag en aanbod komen daar namelijk bij elkaar", lichtte woordvoerder Flohr dat stand punt toe. De vertegenwoordi gers van de VrijplaMs wezen er op dat er niet één kassa aanwe zig is in de winkel, en dat het klanten niet is toegestaan te be talen voor een artikel. De Vrijplaatsorganisaties vesti gen hun hoop op de Leidse ge meenteraad. Zaterdag haalden de Koppenhinkstegers een paar honderd handtekeningen op tij dens een demonstratie in de binnenstad. Volgende week wil len de Vrijplaatsorganisaties de petities aan de gemeenteraad aanbieden. Alleen Groenlinks, SP en LWG/De Groenen hebben tot nu toe hun steun betuigd aan een alternatief plan dat de Vrijplaatsorganisaties hebben opgesteld. Ze willen dat de ge meente het casco restaureert en de panden gaat verhuren aan de organisaties. Voetbalclubs Docos, lum en de Groene Hart itie (GHC) krijgen hun asveld. Wethouder A. van sportzaken hoopt velden al in september baar zijn. leester en wethouders gisteren eens geworden t krediet dat ze daarvoor gemeenteraad vragen, [te van het bedrag wordt tndgemaakt; dat speelt ïers alleen maar in de Pechtold gisteren aan persgesprek van B en W. tuurder denkt via een on- dse aanbesteding korting ien bedingen. >°P «complex van Docos is it het slechtst aan toe. In leden was al eens een ld toegezegd, een com- van kunst- en echt gras. daarvan krijgt Docos 'rubberingestrooide' igdunum en de fusieclub ontstaan uit De Sleutels krijgen eenzelfde veld. asmat ligt al bij voetbal ing UVS. Voetballers zijn Isiast over dit type kunst één keer drie velden te i, rekent Pechtold op toot voordeel'. „Boven- ebben we al goede erva- met één aannemer." De cfder durft niet te beloven velden er met ingang van I seizoen al liggen. leiden - Na de Pieterskerk wordt nu ook de omgeving van de Hoog landse kerk van een nieuwe bestrating voorzien. De afgelopen weken is hard gewerkt aan een nieuw plaveisel voor de Burgsteeg, momen teel zijn de Hooglandse Kerkgracht en de Nieuwstraat voor de open bare bibliotheek aan de beurt. Met een week moet ook dit stuk van het historische buurtje klaar zijn. Daarna gaan de stratenmakers in de Beschuitsteeg aan het werk. Het stenenpatroon in de wijk blijft het zelfde, met Luikse keien in de rijbaan en gebakken straatklinkers in de voetpaden, gelegd in halfsteensverband. Wel komen er wat meer klassieke Leidse lantaarnpalen bij omdat er bij de gemeente veel klachten zijn binnengekomen over de slechte verlichting in dit deel van het centrum. Foto: Henk Bouwman De fractie van Groenlinks in provinciale staten heeft wel oren naar een tunneltracé. De inte resse volgt op een pleidooi van de Voorschotense ingenieur en V politicus W. Leeuwenburgh. Het trottoir rond de naar beneden gevallen betonplaat werd door de politie en brandweer onmiddellijk afgezet. Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven leiden - Tijdens zware wind is gisteravond laat een loodzware stenen plaat van het Facilitair gebouw van de gemeente Lei den gewaaid. De tegel, ongeveer tachtig bij tachtig centimeter bij een dikte van tweeënhalve cen timeter, viel van een hoogte van vijftien meter op de stoep voor het gebouw in stukken. Nie mand raakte gewond. De politie heeft de stoep en een deel van de Breestraat afgezet. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de plaat vermoe delijk losgeraakt doordat de kit tussen de stenen tegels niet goed meer is. Daardoor heeft er waarschijnlijk vocht kunnen ko men tussen de platen, die daar door gaan werken. De stenen te gels zitten aan de gevel vast met üjm en met metalen haken. Mo gelijk is de lijm opgelost en zijn de haken gaan roesten. Vannacht heeft de brandweer de bevestiging van de andere platen bekeken. Een aannemer heeft dat werk nu overgenomen. Die zal kijken wat er moet ge beuren om te voorkomen dat het ongeluk zich herhaalt De tegels zitten zowel aan de voor- als de achtergevel van het gebouw. Aan de achterzijde van het gebouw aan de Boommarkt is een parkeerterrein. Overdag en 's nachts houden zich daar veel daklozen en verslaafden op, omdat op de eerste verdieping een slaaphuis zit. De daklozen slapen en hangen ook buiten, vooral op een verhoogde richel die pal onder de gevel loopt. De gemeente zorgt voor hekken om te voorkomen dat er nog men sen onder de gevel door lopen, zowel aan de voor- als aan de achterkant. Als de daklozen zich niet buiten de afzetting houden, worden er extra maatregelen ge nomen, laat de woordvoerder weten. De vestiging van het postkantoor blijft bereikbaar via de Boommarkt. Het gebouw aan de Breestraat, met zijn kenmerkende golvende dak, was tot drie jaar geleden in handen van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Het is gebouwd in 1977. Drie jaar gele den werden grote hoeveelheden asbest aangetroffen in het pand. Dat is inmiddels verwijderd uit het deel van het gebouw dat als slaaphuis in gebruik is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13