LEIDEN REGIO in lawaaiberekening iet in paniek raken als je kind kopje onder gaat' Ouders vinden follt inwoude vergrijst sneller de rest van Nederland Golfen in het Voorschotens openbaar groen Een bootje huren is geen sinecure Tufsteenbroodjes voor de Lissese Grote Kerk R3 Onderscheiding pastor Ammerlaan maandag 19 mei 2003 iag moet baby's en peuters vertrouwd maken met water jineke Dijke iP - Voor de overbezorg- is het even wennen. Als an anderhalf onderuit et zwem badwater, imag rt direct de helpende n8 steken. „Niet in paniek moeten zelf weer leren an", coacht Nel Hop van- ui it Wie denkt dat dit één ;d« sende bende oplevert, ini (mis. De baby's en peu- 1 teren van plezier in het ov rpse zwembad De Does. iel Ni leet het festijn wa.ir de Ni net kinderen op al zijn a, l Het was de bedoeling ai el mogelijk zwembaden ;n riand gisteren aart dit ld e evenement zonden vo 1 Maar Helma Lek, ac- hi icoördinator van De to instateert dat de zwem- E 1 Leiden, Oegstgees t en Ee jten niet op de deelne- di staan. Wel De Dolfijn sla rswoude-Rijndijk. Mis- aj het daarom zo dru k in l" irp. I dat zich op zijn gei nak het water, verdrinkt niet lis Alle oefeningen, hoe ?et ok. zijn gericht op één Va ■g dat het kind zich zelf ?z len als het in een sloot ?hi omt, of onderuit gaa t in gi laasbadje als je binnen r e n handdoek haalt. Nog de erdrinken in Nederla ind n 45 kinderen tussen de 0 ev Omdat je met oefei ïen dg genoeg kunt beg;in- in 't zweminstructrice Pa- nj igerberg een oefen ing 10 I het babybadje dat ie- h der thuis heeft om zijn 'Geluidsrapport Leiderdorp is een puinhoop en moet over' Bas Otte met Ruben in de speciale babyzwemband. Naast hem spartelt Joris in de armen van Mariëlle Kasper. Foto: Taco van der Eb baby in te wassen. Twan van de Zeeuw, zeven en een halve maand oud, is het gewillige slachtoffer. Lagerberg pakt zijn arm en mept ermee op het wa ter. Ook krijgt hij water over zijn hoofd. „Daar moet je niet te kin derachtig mee zijn", legt Nel Hop uit aan de toekijkende ou ders. „Maak maar lekker wat spetters en golven." Twan drukt zichzelf op als La gerberg hem op zijn buik in het badje legt. „Deze is al toe aan het grote bad", constateert Hop. Daar tilt Lagerberg Twan op met haar hand onder zijn buik. Het jochie maakt zwembewegingen met zijn armen en trappelt met zijn benen. Een moeder die haar kindje laat kijken, krijgt direct een tip van Hop. „Houd het met het gezicht naar je toe. Het is nog zo klein. Dan zie je meteen of het water binnen krijgt." Op de plonsdag is een stel peu ters aanwezig dat eerder al aan het puppyzwemmen meedeed. De instructrices maken graag reclame voor deze zwemlessen voor ouder en kind. De durfals springen zonder nadenken van de kant in het water, waar pap pa of mamma ze opvangt. „Denk niet dat dit zomaar gaat. Hier moet je een tijd voor oefe nen", houdt Hop de onervaren ouders voor. Dat blijkt. De meeste nieuwelingen durven pas te springen als ze de ouder lijke handen stevig om hun knuistjes voelen. Voor de ren- en springoefenin gen zijn Ruben en Joris nog te klein. De Leiderdorpse tweeling van bijna zes maanden oud ver maakt zich in de armen van hun ouders opperbest. De speciale babyzwembanden waarin ze zit ten, lijken op maat gemaakt. De plonsdag geeft vader Bas Otte en moeder Mariëlle Kasper het duwtje in de rug dat ze nodig hadden om mee te doen aan de zwemlessen voor ouder en kind. „Het is even een organisatie, want ik kan het natuurlijk niet alleen met twee kinderen", zegt Mariëlle Kasper. „Er is animo genoeg", weet haar man. door Janneke Dijke leiderdorp - Ouders van leerlin gen van de Kastanjelaanschool in Leiderdorp hebben diverse fouten ontdekt in het onderzoek naar verkeerslawaai in de buurt van rijksweg A4. De conclusie van dit onderzoek dat de herrie net bin nen de normen blijft, kan daarom niet overeind blijven, menen zij. Het geluidsonderzoek is in op dracht van de gemeente Leider dorp gehouden, evenals een on derzoek naar de luchtkwaliteit rond de snelweg. De rapporten zijn nodig omdat het gebied rond de A4 volledig op de schop gaat. Kantoren en huizen verrij zen en de snelweg zelf wordt verbreed en verdiept aangelegd. De bouw mag pas beginnen als is aangetoond dat het gezond is om in de omgeving van de snel weg te verblijven. De onderzoe kers concluderen dat dat zo is. Omdat een stel ouders van leer lingen van de basisschool ern stig aan die conclusie twijfelt, hebben twee van hen een ver zoek ingediend bij de gemeente in het kader van de Wet Open baarheid Bestuur (WOB). De ouders willen niet dat de Kas tanjelaanschool verhuist naar een Brede School, omdat die pal naast de snelweg gebouwd wordt. Volgens hen is dat slecht voor de gezondheid van hun kinderen. Bij het inzien van de achterlig gende cijfers ontdekte L. Wage naar, één van de ouders, dat er een kardinale fout in het ge luidsonderzoek is geslopen. Een van de aanwezige ambtenaren gaf dat toe. „Ik zeg niet wie dat is, anders krijgt hij meteen een spreekverbod opgelegd door wethouder Molkenboer, zoals eerder al gebeurde met de GGD en de Milieudienst", zegt Wage naar. De ouders hebben de meeste raadspartijen inmiddels ingelicht over de fout. Morgen avond vergadert de raadscom missie ruimtelijke ordening over het rapport. Volgens de ouders rekent Goudappel Coffeng, het bureau dat het geluidsrapport maakte, met het verkeerde aantal auto's dat over de nieuwe ontsluitings- weg gaat rijden. Deze weg komt tussen de Brede School en de snelweg te liggen. De fout stond oorspronkelijk ook in het TNO- rapport over de luchtverontrei niging. maar werd ontdekt door de Milieudienst en kon er nog uitgehaald worden. Om die re den verscheen het TNO-rapport enkele dagen later. In het ge luidsrapport bleef echter staan dat er maar de helft van het aan tal auto's over de nieuwe weg zou rijden dan in werkelijkheid. „De ambtenaar zei dat er eigen lijk een erratum moet komen, maar dat is niet genoeg. Deze blunder heeft gevolgen voor de conclusie van het rapport. Die moet herschreven worden. Het is een puinhoop. De resultaten waren al op het randje, en straks gaan ze daar dus overheen", stelt Wagenaar. De ouders zijn boos omdat ze de fout pas konden ontdekken dankzij het WOB-verzoek. Daar zag Wagenaar een bijlage in die is geschrapt uit het TNO-rap port. „Wij vrezen dat die bijlage is vervallen omdat de cijfers niet met elkaar corresponderen", zegt K. Laurens. Direct na het verschijnen van het rapport constateerde ze al enkele andere fouten. „De A4 is niet meegeno men, en dat moet wel, want bij geluidsoverlast gaat het om het nu." Ook trekken de onderzoekers overal steevast 5 decibel af, ter wijl het wetsartikel dat dat toe staat, op de helling staat. „Bo vendien is het verkeerslawaai van de verschillende wegen niet bij elkaar opgeteld. De onder zoekers doen alsof, maar je hoort nooit één weg tegelijk." De ouders wijzen erop dat ge luidsoverlast even gevaarlijk kan zijn als luchtverontreiniging. „Lawaai is zeer storend voor kinderen in een klas. Ze kunnen er concentratieproblemen door krijgen, stress, en hart- en vaat ziekten." Wagenaar vindt het niet erg als de raadsleden dit niet weten. „Een leek denkt mis schien dat lawaai niet erg is. Maar raadsleden moeten niet denken. Ze moeten advies vra gen, bijvoorbeeld bij de Milieu dienst, en niet klakkeloos aan nemen wat wethouder Molken- boer zegt." eente maakt gezondheidsplan - De vergrijzing slaat lude harder toe dan ge in Nederland. Dat bLijkt ita Lokaal Gezondheids burgemeester en voorstellen doen indheid van de Rijn- ai te verbeteren. Van- |M veroudering van de be- ijn er - constateert het meer seniorenwoni n- en genoeg plaatsen in - en verpleeghuizen, lende vergrijzing is opvallende punt in d e aarin het gemeentebc- orstellen doet om de ge il van de eigen inwoners deren. Om erachter te oe het is gesteld met de van de bewoners Ie gemeente kan doen ïen te verhelpen, in ai de onderzoekers de van Rijnwoude. Ver- de gemeente in no- een werkconferentie, [vertegenwoordigers van ïids- en welzijnsinstel- lingen op afkwamen en was er op 27 maart een inspraakavond. De politici van Rijnwoude geven op 5 juni hun oordeel over de nota. Rijnwoude heeft zijn eigen ge zondheidsproblemen, al zijn die niet groter dan elders in Neder land. De huisartsen wijzen op de depressies en de eenzaam heid die vooral bij ouderen veel voorkomen. Omdat het aantal ouderen toeneemt, kunnen de ze problemen ook toenemen. Blij zijn de huisartsen, dat Rijn woude een vrijgevestigde psy choloog heeft. De huisartsen noemen verder als punt van zorg dat er 'enkele concentraties van inwoners zijn die een cultuur hebben van een schrikbarend alcoholgebruik'. „Veel van hen wonen in dezelf de straat. Doordat het gebruik van alcohol binnenshuis plaats heeft, is het grotendeels on zichtbaar. De drinkebroers ken nen elkaar vaak en beïnvloeden elkaar", zo staat in het verslag. Om welke straten het gaat, meldt het verslag niet Om de gezondheid en het wel zijn van de inwoners verder te verbeteren, heeft het gemeente bestuur twaalf actiepunten op gesteld. Zo houdt Rijnwoude er bij woningbouwplannen reke ning mee dat er vooral behoefte is aan senioren- en starterswo- ningen. Een groep ambtenaren gaat onderzoeken hoeveel vrij willigers er in de toekomst nodig zijn. Verder willen B en W het bewegen van de jeugd stimule ren door voor voldoende speel plekken te zorgen, zoals trap veldjes. Om de vinger aan de pols te houden over gezondheidspro blemen in de gemeente, gaat wethouder Best geregeld overleg voeren met de huisartsen. Zor gen maakt De Best zich wel over het aantal huisartsen in Rijn woude. „Er zijn artsen die op een leeftijd komen dat ze bijna stoppen. De vraag is of we nieu we huisartsen kunnen vinden." door Annette Lameijer voorschoten - In het Burgemeester Berkhoutpark verlaat, na enig aandrin gen van een vrijwilliger, de plaatselijke drinkebroer enigszins zwalkend zijn ge liefde bankje. Als ook de dames met de hondjes gepasseerd zijn slaat golfer Ruud zijn slag. Voor de zesde maal in elf jaar vond dit weekend het unieke golftoer- nooi Voorschoten Open' plaats in het openbaar groen. Het tweedaagse golffes- tijn is georganiseerd door de Tafelronde 91 Voorschoten - Leidschendam en de Voorschotense Golfclub. In het Voorschotens groen van de com- ponistenbuurt bewegen zich mensen met caddy's en golfclubs. Her en der staan groepjes golfers bij een hole. Waren zaterdag de bedrijven met in totaal 148 deelnemers aan de beurt, deze middag mogen de 87 vrije deelnemers hun kun nen vertonen. Wie gaat het kampioen schap van Voorschoten winnen? „Ner gens anders in Europa vindt een soortge lijk evenement plaats binnen de grenzen van de bebouwde kom", verzekert orga nisatievoorzitter Bob Herlaar. Er is tot op heden nog geen golfballetje door de ruiten van een woning gegaan. „Maar daar zijn we voor verzekerd hoor", zegt Mike Grippeling, medeorganisator en tevens lid van de Tafelronde. „Met enige regelmaat komt het wel voor dat een viervoeter terloops de bal in de bek neemt." Ruud concentreert zich ondertussen op In tegenstelling tot officiële golfterreinen zijn de gemeentelijke parken soms ruig. Maar dat vormt natuurlijk ook de uitdaging. Foto: Hielco Kuipers het kleine, felgekleurde golfballetje vóór hem. Met een trefzekere slag scheert het hoog over het vijvertje naar hole zeven. Zijn maten Amo, Martijn en René brom men goedkeurend. Hole twee en drie, achter de flats in de Dreefbuurt, zijn tot nu als de moeilijkste ervaren. „Het ter rein is daar erg drassig door de plensbui en van de afgelopen nacht", verklaart een van de golfers. In tegenstelling tot het officiële golfterrein zijn de gemeente lijke stukken soms ruig. Maar dat vormt tegelijkertijd natuurlijk ook de uitdaging. Veel belangstelling trekken de golfers overigens niet. „Veel mensen weten niet eens dat er een toernooi is", zegt Grippe- ling. Groepjes van vier mensen, flights ge naamd, vertrekken met enige regelmaat vanaf het golfclubhuis achter het zwem bad het Wedde. Het hele parcours telt 9 holes en neemt ongeveer twee uur tijd in beslag. Iedereen die een Golfvaardig- heidsbewijs heeft, kon zich inschrijven. De opbrengst van de Voorschoten Open' komen ten goede aan de financiering van de snoezelixiimte voor de bewoners van het verpleegtehuis Mariahoeve in Den Haag én aan recreatieve en educatieve materialen voor geestelijk gehandicap ten. Bob Herlaar schat de netto opbrengst op zo'n 12.000 euro. De beste groep van za terdag was Kramer Accountants met een gemiddelde score van 16,8. De winnaar van zondag is Mike Sjer met een score van 20 punten; voor golfkenners: volgens de Stablefordtelling. De prijs voor de Hole In One is er niet uitgegaan. Maar dat mocht de pret niet drukken. De organisatoren kijken terug op een geslaagd evenement. „Wellicht gaan we volgend jaar het parcours uit breiden naar achttien holes", zegt Bob Herlaar. •reniging Augusti- it 110 jaar en dat [evierd. Zo was er on- ;n bootjesdag georgani- )e leden konden die dag a eigen bootje door de grachten en singels va- zellig, dacht Eloise van L en, lid van Augustinus. mdat de portemonnee gemiddelde Augustijn ecfcot genoeg is voor een ei- g Dt, besloot zij met een hu clubgenoten een motor- te huren. Dus ging zij op zoek naar een botenverhuurbe- drijf en kwam bij Van Egmond, bij de Driegatenbrug aan de Zijl bij Leiderdorp terecht. Twee weken voordat de boot jesdag zou plaatsvinden, nam Van Wïckeren contact op met de verhuurder om het een en ander te vragen over de boten die zij verhuren. Zij kreeg het advies om pas enkele dagen van tevoren te reserveren; er waren voldoende boten beschikbaar en zo konden ze de weersver wachtingen afwachten. Uitein- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eiic-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 511 56 424 delijk reserveerde zij op daags voor de vaartocht telefonisch een motorbootje voor zes per sonen bij Van Egmond voor 95 euro per dag. Bepakt en bezakt arriveerden Van Wïckeren en haar mede- Augustijnen 's ochtends om elf uur bij de bootverhuurder om hun vaartuig op te halen. De daar aanwezige medewerkster deelde het gezelschap echter mee dat de motorboten die dag niet werden verhuurd, in ver band met onderhoud. De stu denten waren stomverbaasd, omdat zij de vorige dag toch duidelijk de telefonische toe zegging hadden gekregen dat er een boot kon worden gehuurd. De eigenaar zelfwas echter niet aanwezig en de medewerkster kapte het gesprek snel af met de mededeling dat ze er niks aan kon doen. Met stomheid geslagen pro beerden de studenten bij een andere daar aanwezige dame te informeren wie er nu eigenlijk verantwoordelijk was en hoe de kwestie kon worden opgelost. Dame 2 verwees echter naar dame 1: een patstelling. De ge huurde boot was onbereikbaar der dan ooit. Ondertussen probeerden de studenten de medewerkster te overreden een telefoonboek te geven zodat zij in elk geval een ander verhuurbedrijf konden Varen door het Rapenburg in Leiden. Het ziet er mooi uit, maar een groep jubilerende studenten greep er jammerlijk naast. Foto: Wim Dijkman bellen. Het antwoord was: 'nee, zoek het zelf maar uit' en ze gooide de deur dicht. Een uur voor aanvang van het evenement is het de Augustij nen niet meer gelukt een ande re boot te vinden. Ze hebben niet mee kunnen doen aan het jubileumfeest en hun dag was daarmee grondig verpest Het gezelschap is verontwaardigd en vindt dat het verhuurbedrijf hen niet fatsoenlijk te woord heeft willen staan en op een on behoorlijke manier heeft be handeld. „Er was geen definitieve af spraak", laat een medewerkster van Van Egmond weten. „Bo vendien was het een druilerige dag die bij uitstek geschikt was onderhoud aan de boten te ple gen. Ik begrijp al die drukte niet. Er was niks aan de hand. Heeft u niets beters te doen?" Eric-Jan Berendsen lisse - De Kerkvoogdij Hervorm de Gemeente gaat actie voeren om extra geld bijeen te krijgen voor de restauratie van de Grote Kerk. Tijdens de werkzaamhe den is namelijk gebleken dat er veel meer aan de kerk is op te knappen dan aanvankelijk werd gedacht. De restauratie van de muren kostte meer geld en ook het blootleggen van oude graf zerken liep in de papieren, zo- adt geen 1,6 miljoen euro nodig is, maar 2,7 miljoen euro. De kerkvoogdij die zelf 20 pro cent van aüe kosten op tafel moet leggen, komt nu 219.000 euro tekort. Het resterende be drag komt van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (70 procent) en de gemeente Lisse (10 procent). Door de hogere uitgaven heeft de kerkvoogdij inmiddels aan de rijksdienst en de gemeente gevraagd hun bij drage te heroverwegen. De eer ste instantie is inmiddels ak koord gegaan met een hogere bijdrage. Alleen wanneer dat geld wordt uitgekeerd is nog on duidelijk nu de Grote Kerk in Lisse geschrapt is van het pro vinciale lijstje met te subsidiëren monumenten. Dat gebeurde omdat de aanvraag voor een bij drage te laat werd ingediend. De gemeente Lisse onderzoekt hoe dat kon gebeuren en heeft be zwaar gemaakt. Om het geld voor de eigen ho gere bijdrage bij elkaar te krij gen, gaat de kerkvoogdij actie voeren. Een daarvan is het bak ken van een special tufsteen broodje. Die naam is niet zon der reden gekozen, want de kerk is immers opgebouwd uit tuf steen. De broodjes worden ge bakken door bakker Den Butter en worden voor het eerst ver kocht tijdens de rommelmarkt, zaterdag in de Hobahohallen. katwijk - Pastor J. Ammerlaan, de deken van de gezamenlijke dekenaten van Leiden en de Duin- en Bollenstreek, is giste ren benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Na afloop van de viering van de heilige mis in de Johannes de Doperkerk te Katwijk speldde burgemeester Wienen hem het lintje op. Am merlaan is bijna 41 jaar priester en is lid van de priesterraad, de senaat van de bisschop en ka nunnik van het kathedraal ka pittel. In 1998 werd hij deken van de dekenaten Leiden en de Bollenstreek met de opdracht deze dekenaten te verenigen. In 2000 was het dekenaat „Leidui nen" een feit. üSSasi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9