LEIDE bezorgd over megawinkel De Vrijplaats laat zich niet regeren Lid projectgroep Aalmarkt stapt gefrustreerd op Mlizickz^kcil REGIO R1 'Hillebrand wil gewoon het gemeentelijke plan terug' iderkunst moet een nlach brengen in Irak Cel en tbs geëist tegen verkrachter Stokslagen Jarige Koppenhinkstegers vandaag in beroep tegen bouwplannen gemeente 'Vreemd dat wethouder FNAC helpt' Moord op Van der Krieke blijft nog een mysterie Drie jaar cel geëist wegens steekpartij nieuwjaarsnacht maandag 19 mei 2003 Hitdag maakt vertrouwd water bppen lopen wandelende ten niet zo op station schoten oten - Op station oten is in de nacht van p zaterdag een 18-jari- n uit Delft om het leven i. Hij stond op het en de intercity naar ig voorbij kwam razen, in was op slag dood. een vriend, die onge- eef, wilde het slachtof- joor oversteken. (partij ds café ■en 22-jarige man uit heeft in de nacht van op zondag voor con- gezorgd in een café lieuwe Beestenmarkt, versperde de doorgang e dames. Ondanks ver- an het personeel om ren te laten passeren hij dat. Toen hij ver- lan de kant werd ge- oeg hij het personeels- de eigenaar van de te hulp kwam, liep een klappen op. De vech- werd uiteindelijk door ezoekers overmeesterd edragen aan de politie, j als de cafébaas heeft gedaan. treden werknemer Een 28-jarige man uit leeft vrijdagavond de eigenaar van een res- lan de Hogewoerd mis- De man, een oud-per- idvan het restaurant, enigheid met de eige- r de betaling van loon. latste poging om zijn halen, greep de man k waarmee hij zijn werkgever een paar het hoofd timmerde. door Wim Koevoet leiden - R. Doeleman heeft ont slag genomen uit de project groep die een nieuw Aalmarkt plan heeft gemaakt. Hij nam dit besluit aan het einde van de marathonvergadering, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Voorzitter C. Waal vroeg hem er nog een nachtje over te slapen maar voor Doeleman stond zijn vertrek al vast. Directe aanleiding voor zijn ont slag was dat de wethouder tel kens het standpunt van het col lege herhaalde op Doelemans vragen over de parkeergarage aan de Boommarkt. Doeleman leiden/den haag - Tegen een 38-jarige man uit Leiden die vol gens het Openbaar Ministerie meerdere vrouwen verkrachtte en hen tot prostitutie dwong, is bij de rechtbank in Den Haag zes jaar gevangenisstraf en TBS geëist. De verdachte zou drie van zijn vriendinnen meerdere malen verkracht hebben. Alle vrouwen werkten in de prostitutie. Twee verklaarden bij de politie dat ze daar door de verdachte toe werden gedwon gen. Aan de andere kant konden de vrouwen moeilijk afstand van de man nemen. Een van hen was al jaren met hem samen. Het feit dat hij haar en haar moeder had neergeschoten, ver anderde daar niets aan. De verdachte verklaarde bij de rechtbank dat er helemaal niets van alle beschuldigingen klopte. Hij had het gevoel dat de getui gen tegen hem samenspanden. De man stond ook terecht voor drugshandel. Maar ook die be schuldiging is volgens hem vals. Hij zou alleen af en toe wat pil letjes aan vrienden geven. De officier van justitie vond dit wei nig geloofwaardig. Volgens de officier is het gedrag van de man gedeeltelijk te wijten aan een stoornis. Daarom eiste hij be halve gevangenisstraf ook tbs. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. xLigtvoet Hoe kunnen Neder- d kinderen hun Iraakse nootjes een hart onder steken? Volgens de ir Glimlach moet dat met tekeningen en ge- teker lukken. Leerlingen x isscholen uit heel Ne- kregen van de stichting met stiften en potlo- de slag te gaan. Het re- oran de actie, ruim zes- 1 kunstwerkjes, werd af- zaterdag tentoongesteld ij inaal centrum De Bak- 1 eiden. e de aan waslijnen opge tekeningen hangt het n Laura Bulk. Als kinde- 0 rak verdrietig zijn, kun- het beste met dieren schrijft het meisje afgebeelde merrie. Suc- ekerd, weet ze uit eigen Haar paard zorgt er al- dat ze haar problemen 1 Engelen heeft de stif- laten liggen en heeft f* erd zijn gevoelens in te vangen. Centraal in 3(1 icht van zijn hand staat eI g of het Iraakse volk nu s. iet de uitkomst van de Vinden jullie het goed v! lam weg is? Of vinden ^[Amerikanen maar kat- wil hij weten. Een an- je kunstenaar heeft het 1 op die vraag al in zijn k verwerkt. ,,Ik weet blij zijn dat Saddam de e! meer is!", heeft hij bij v hilderde molen neerge- esondanks hebben de 5tl leelden van het jeugd- toch ook bij hem nog r vragen opgeroepen: niet waarom ze plun- schrijft hij, „en waarom ibriek in de fik hebben ige Rasyan Ahmed heeft ude situatie waarin de onder dictator Saddam o' en aan den lijve onder- Op zijn zevende vlucht- et zijn ouders naar Ne- 1 {Voor zijn vrienden die ;r heeft moeten laten, vertegenwoordigt in de project groep de bewoners van de Boommarkt. Hij wil dat min stens 200 parkeerplaatsen in de omstreden autostalling voor de huidige en de toekomstige be woners van het Aalmarktgebied worden bestemd. Het college wil juist zo veel mogelijk plek ken voor bezoekers van het stadshart creëren. Het telkens herhalen van het collegestandpunt, zegt Doele man, is een politieke truc die Hillebrand als hij discussieert met de gemeenteraad of met andere leden van het college kan toepassen, maar niet als hij in de clinch ligt met een burger. Het aanvarinkje is overigens slechts de druppel die de em mer heeft doen overlopen, zegt hij. Net als voorzitter Waal al eerder vaststelde, aldus Doeleman, is er van het oorspronkelijke plan van de projectgroep, dat in de herfst van 2002 het licht zag, niet veel meer over. Dat is zijn eigenlijke frustratie. Zo is sinds de wethouder aan de vergadertafel is aangeschoven en verschillende deskundigen voor advies heeft ingehuurd een winkeltrekker in de Aalmarkt- school ingetekend en gelden er ook voor de garage aan de Boommarkt andere regels dan de projectgroep had bedacht met verkeersdeskundige U. Keppler. „De wethouder en de deskundi gen zijn in feite negatief over al onze punten, punten waarover in de projectgroep unanimiteit bestond. Hillebrand en zijn ambtenaren willen gewoon het liefst het gemeentelijke plan te rug." Er zijn méér projectgroepleden die hierover gefrustreerd zijn, weet Doeleman. Die blijven echter in de projectgroep, die tijdens de uitvoering van het project als 'klankbordgroep' zal functioneren, 'in de illusie dat ze nog invloed kunnen uitoefe nen'. „De projectgroep is ach teraf gezien slechts een instru ment om het oude plan weer binnenboord te halen", aldus Doeleman. Wethouder Hillebrand laat op de website van de PvdA weten dat hij Doelemans ontslag be treurt. Hij noemt hem één van de meest enthousiaste en be trokken leden. Doelemans ont slag is voor de wethouder 'een belangrijke smet op een overi gens vreugdevol resultaat': het akkoord over het nieuwe Aal marktplan. Doeleman kan op korte termijn op een uitnodiging voor een borrel met Hillebrand rekenen. tekent de jongen zijn ouderlijk huis in oorlogs- en vredestijd. Een verschil van dag en nacht Aan de ene kant van het papier staat een kapot en afgebrand huis. Vlak boven de ruïnes van de woning is het een komen en gaan van zwarte bommenwer pers. Met nieuwe bommenre gens weten ze telkens weer het huis te treffen. In vredestijd staat daarentegen op dezelfde heuvel een mooi witgeverfd huis in de blakende zon. Een paar vliegtuigjes vliegen langs met elk een slinger waarop vrede en Rasyans naam staat geschreven. De serieus kijkende Rasyan licht zijn tekening toe. „Dat zijn de bommenwerpers die onze hui zen hebben kapotgemaakt", zegt hij treurig. Overigens is hij wel blij dat Saddam is verjaagd. „Nu kunnen we daar weer zeg gen wat we willen. We hoeven niet meer in de klas de hele tijd 'Saddam is goed' te roepen ter wijl we eigenlijk best weten dat het niet zo is." Wat Rasyan al leen niet kan begrijpen is de noodzaak van bombardemen ten bij de bevrijdingsactie van de geallieerden: „Ik snap niet waarom het met bommen moest. Beide partijen zijn vol wassen. Ze hadden toch met el kaar kunnen praten?" De jongen denkt dat zijn oude klasgenootjes in Irak erg blij zul len zijn met de aandacht uit Ne derland. Naast het aanbieden van de tekeningen gaat de stich ting Glimlach ook zorgen voor een speelruimte in Noord-Irak waar muziek kan worden ge maakt en toneel gespeeld. Dat is hard nodig, meent de van oor sprong Koerdische Kwestan Ha- masur. „Want juist in een land waar zoveel kapot is gemaakt, is er weinig tijd en aandacht voor het welzijn van het kind. Wij zetten ons in om de kinderen in Noord-Irak een plek te geven waar ze kind kunnen zijn en hun eigen talenten leren ont wikkelen." De vijf vrouwen die de stichting Glimlach hebben opgericht, ver trekken op 7 juli met de honder den kinderkunstwerken richting Irak. leiden - Met een workshop Japans zwaardvechten vierde het Leids/Amsterdamse Aziëinstituut HAS zaterdag zijn tienjarig bestaan. In het Rijks museum voor Volkenkunde konden bezoekers bovendien aan Tai Chi doen en aan de Indische vechtsport Pencak Silat. Ook was er een lezing van een Mongools parlementslid en van een Koreaanse filmproducente. Met Chinese rock, drakendansen en lezingen over Pakistaanse martela ren probeerde het HAS aankomende studenten te interesseren voor een aan Azië gerelateerde studie. Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Een wandschildering bij de ingang van veganistisch res taurant Las Vegas toont de ver deling van de wereld in goed en kwaad. Ronddartelende, mu- ziekmakende kinderen spelen in het gras. Daarboven zweven vadsige kapitalisten, met dollar tekens in hun ogen en lurkend aan hun sigaar. Overheden heb ben het van nature slecht voor met idealisten, daar twijfelen de mensen rond Vrijplaats Kop- penhinksteeg niet aan. Zaterdag demonstreerden ze opnieuw te gen de plannen van de gemeen te Leiden om 'yuppenhokken' uit de grond te stampen op de plek van het 'unieke burgeriniti- tiatiefEn vandaag dient bij de rechtbank in Den Haag een be roep tegen de gemeentelijke bouwplannen. De Koppenhinkstegers hadden zaterdag ook iets te vieren: het 34-jarig bestaan van de Vrij plaats en bovendien het tienja rig bestaan van sociaal-cultureel centrum Bar Boos. Het is een amalgaam van clubs in de steeg. Het veganistisch restaurant Las Vegas, de racismebestrijders van de Fabel van de Illegaal, martial arts-school Hong Ying, de Weg- geefwinkel (waar alles gratis is) en infowinkel Tegengif (met 'progressief drukwerk' en 'vega- nistische droogwaren').Alles wat we willen is een vaste plek voor al die initiatieven hier", verzucht Marco van Duijn van de Vrijplaats. „We vragen alleen een dak boven ons hoofd. We hoeven verder geen cent subsi die." „Ze willen de omgeving van de Kaasmarkt een kivaliteitsimpuls geven", zegt woordvoerder Baz alsof de gemeente er een on smakelijke ziekte wil versprei den. „Dat betekent gewoon: meer winkels. Wij denken dat we een extra impuls aan de stad geven, zodat er méér gebeurt dan alleen maar winkelen." „Luxe appartementen, daar zijn er al meer dan genoeg van", door Silvan Schoonhoven leiden - Cd-zaken in de binnen stad reageren verontrust op het plan van wethouder Hillebrand om megawinkel FNAC een plaats aan te bieden in de vroegere ge meenteschool aan de Aalmarkt. Ze vinden het vreemd dat hij een concurrent in het zadel helpt. Een aantal winkeliers overweegt be zwaar aan te tekenen als de wet houder zijn plan doorzet. Hillebrand ontvouwde vrijdag avond zijn voorstel aan de pro jectgroep Nieuw Aalmarktplan om een 'winkel met culturele uitstraling' in de Aalmarktschool te plaatsen. Zijn voorkeur gaat uit naar een vestiging van FNAC, zei hij. Dit Franse megaconcem heeft vestigingen in België, Zwit serland, Spanje, Portugal, Tai wan en Brazilië. Het bedrijf brengt naast cd's ook boeken en elektronica aan de man. Vesti gingen beslaan in de regel dui zenden vierkante meters. „Voor eenmanszaakjes is het moeilijker om overeind te blij ven als er zo'n concern voor de deur komt", verwacht Linda de Hoog, assistent-bedrijfsleider van platenzaak Van Leest in de Haarlemmerstraat. „Als er een mogelijkheid is, zou ik bezwaar aantekenen." „Degene die dit verzonnen heeft, denkt dat hij goed bezig is", zegt Wim de Leeuw van Pla to in de Vrouwensteeg. „Voor Leiden dan, maar niet voor de verschillende winkeltjes in Lei den." Hij verwacht dat een FNAC de winsten flink zal afro men, maar vooral van commer ciële platenzaken als Free Re cord Shop en Van Leest. „Wij zijn specialistischer." Filiaalmanager Bart Algera van Free Record Shop in de Haar lemmerstraat denkt dat het 'eng' kan worden als de FNAC in de buurt neerstrijkt, hoewel hij niet bang is de concurrentie aan te gaan. „Ik vind het niet zo sociaal om hier een concurrent neer te zetten." Ook Nanne Wagenaar van Elpee aan de Vismarkt vindt het 'een slechte ontwikkeling dat dit soort winkels zich in de binnen stad vestigen'. „Wij zitten hier al twintig jaar onze btw af te dra gen en dan zou de stad Leiden een concurrent in het zadel hel pen? Het is vreemd dat de ge meente daar een actief beleid in voert. Ik zal zeker gebruik ma ken van bezwaarprocedures." Volgens Wagenaar is de situatie vergelijkbaar met het effect van het Grand Café City Hall, dat de gemeente in het stadhuis heeft geopend. „Sinds City Hall open is, zijn er veel restaurants die klagen. Hun opbrengsten zijn scherp achteruit gelopen." Vol gens hem krijgen zaken als FNAC juist in de Franse binnen steden geen vergunning meer, „omdat de hele middenstand dan in elkaar klapt." Pal naast de Aalmarktschool zit de elektronicazaak van J. van Berge Henegouwen. „Ik zou gek zijn als ik stond te juichen. Als dat FNAC niet alleen cd's ver koopt maar ook elektronica, ben ik absoluut niet blij." Hillebrand zit 'helemaal fout', denkt hij. De binnenstad is al verzadigd met cd- en elektronicazaken „en bo vendien, ik zie de mensen al sjouwen met hun televisie op de rug vanaf een plek waar je niet kunt parkeren." De Vrijplaats Koppenhinksteeg. Archieffoto: Hielco Kuipers beaamt Van Duijn. „De waarde van de Koppenhinksteeg nü is vele malen groter dan als er elf appartementen staan en een paar winkels." „Bovendien", zegt Baz, „de mensen die die luxeappartementen zouden moeten kopen, zijn nu met de recessie toch allemaal werk loos." De Vrijplaats begon 34 jaar gele den als kraakpand. Liever zaten ze er nu legaal, zegt Baz. Want de mensen van de Vrijplaats zien zelf ook wel dat de boel verpaupert. De gemeente laat de boel bewust verkrotten, denken ze. Het is aan de Vrijplaats zelf te danken dat de boel niet nog verder in elkaar is gezakt. Baz: „We hebben waterleiding aan gelegd en isolatie. Maar het ver vangen van een muur of een dak, dat kunnen we niet op brengen. Ons voorstel aan de gemeente is dus: verbouwen jul lie het casco en verhuur het aan ons voor een lage prijs. Wij zor gen dan voor de verbouwing van de binnenkant." Een compleet financieringsplan lieten ze een bouwbedrijf op stellen. Kosten van het herstel: 855 duizend euro. De huur zou 22 euro per vierkante meter per jaar moeten bedragen. De ge meente ging niet op het voorstel in. Wel werd de Koppenhinksteeg- bewoners een alternatief onder komen geboden, op de grens van de Lammermarkt en de Langegracht. 'Een kabouter huisje', vonden ze. Anna Gunn van de Vrijplaats: „Wat wij doen hoort juist centraal in de stad, niet ergens aan de rand. De bin nenstad is voor iedereen, niet alleen voor de rijken." Van Duijn: „Huismoeders, ac tievoerders, gepensioneerden, iedereen kan onderdak vinden aan de Koppenhinksteeg. Er komt hier zelfs een dominee, 's Zondags staat die in de kerk en zaterdag in de Weggeefwinkel. De enige overeenkomst tussen al die mensen is dat ze niet- commerciële uitgangspunten hebben. En we zijn basis-demo cratisch. Iedereen heeft evenveel te zeggen, zo hou je het levend. Dat valt niet mee. Een dictatuur lijkt me een stuk efficiënter. Maar ja, wij zijn niet te regeren." leiden - Het openbaar ministe rie wil niets zeggen over de voortgang van het onderzoek naar de moord op Leidenaar Jan van der Krieke (60). De voorma lig directeur van wasserij Ozon aan de Zaalbergweg op indu strieterrein Roomburg verdween vorige week zaterdag toen hij naar de wasserij vertrok. Direct na de verdwijning zette de politie twintig man op de zaak. „We waren direct gealar meerd omdat Van der Krieke zo'n vast dagpatroon had. Toen deze man niet thuiskwam, wis ten we dat er iets mis was", al dus een woordvoerder van de politie. Inmiddels is het onder zoeksteam uitgebreid naar 28 Naar het motief van de moord op de als hard werkend en vriendelijk te boek staande Van der Krieke wordt in brede kring gegist. Een van de meest hard nekkige geruchten is dat Van der Krieke het slachtoffer is ge worden van de Turkse maffia. Hij heeft in het recente verleden geprobeerd om een wasserij voor inloopmatten voor hotels in Turkije op te zetten. Dat avontuur is niet alleen een fias co geworden, ook zou Van der Krieke daar schulden hebben gemaakt bij 'verkeerde' mensen. Andere geruchten speculeren op een daad van een boze werk nemer of ex-werknemer. Van der Krieke zou niet erg royaal van betalen zijn geweest. door Timoteus Waarsenburg leiden - Zijn advocaat eiste on middellijke invrijheidstelling. De officier van justitie vroeg de rechtbank echter om een 20-ja- rige Leidenaar tot drie jaar cel waarvan één voorwaardelijk te veroordelen wegens poging tot doodslag. De man wordt ervan verdacht in de nieuwjaarsnacht een jongen te hebben neerge stoken. Het slachtoffer zat in de vroege ochtend van 1 januari met twee vrienden op een bankje bij de Morspoort nog wat na te kletsen toen plotseling een opgefokte jongeman ruzie uitlokte met het drietal. Er ontstond een woor denwisseling waarna een van de drie jongens klappen en schop pen kreeg. Plotseling dook een tweede aanvaller op die het slachtoffer ook sloeg en schopte. Direct daarna sleepte hij de aan vankelijke agressor weg en maakte het duo zich uit de voe ten. Toen merkte het slachtoffer dat hij onder het bloed zat. In het ziekenhuis bleek dat hij steekwonden in zijn linker bo venarm, zijn linker schouder blad en linkerdijbeen had. Vol gens de arts had de knaap geluk gehad dat er geen vitale delen waren geraakt. Na de steekpartij maakte een te kenaar van de politie op aanwij zingen van de drie jongens een compositietekening van de eer ste aanvaller. Voordat die teke ning naar buiten werd gebracht meende een politieagent echter de 20-jarige man te herkennen. Hij werd opgepakt en door twee van de drie getuigen tijdens een spiegelconfrontatie met grote stelligheid als dader aangewe zen. De derde getuige was er 'bijna honderd procent' zeker van dat de verdachte ook daad werkelijk de dader was. De verdachte ontkent echter iets met de steekpartij te maken te hebben gehad. „Ik heb wat vuurwerk afgestoken en ben rond half twee naar bed gegaan. Ik ben nooit in de stad ge weest." Vreemd genoeg is er wel met zijn mobiele telefoon ge beld rond het tijdstip van de steekpartij. En die telefoontjes zijn verwerkt doorheen zend mast in het centrunrvan Leiden en niet de Stevenshof waar de verdachte woont. „Daar heb ik ook geen verklaring voor", zei de man. „Die telefoon is eigen lijk van mijn zusje." De officier van justitie vond het verhaal van de man niet geloof waardig en zette met drie jaar cel fors in. De advocaat van ver dachte vond de bewijsvoering echter rammelend. Meerdere getuigen verklaren dat de aan valler met zijn rechterhand ge slagen en gestoken zou hebben. Hoe kunnen de verwondingen dan aan de linkerkant van het li chaam zitten? Dat kan alleen als de tweede aanvaller, die van links kwam, gestoken heeft." De rechtbank doet over tien da gen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7