;ht Vrees voor meer aanslagen na bloedbad in Casablanca BUITENLAND De strijd om Atjeh Zuid-Afrika neemt afscheid van 'het voorbeeld' Sisulu ih bij ^gJhow Situatie SARS lijkt hoopgevend BSE-test voor levende koeien Verdachten bomaanslagen Saudi-Arabië gearresteerd Premier Sharon stelt overleg in Witte Huis uit Busongeval Frankrijk door aquaplaning en snelheid 'Commando's Algerije klaar voor bestorming gijzelaars' 'Zwemmende' kiezers Betogers Irak massaal op de been tegen VS stuurt door maandag ig mei 2003 De Belgische regering st de klacht die in Brussel diend tegen de Ameri- generaal Franks door ustitie in de VS. Dat heeft erVerhofstadt zaterdag tdeeld tijdens zijn verkie- ampagne. Een officieel valt volgende week. Op id van de Belgische genoci- g{ kunnen schendingen van (j nsenrechten over heel de "in België worden aange- Afgelopen week diende aep Iraki's en sympathi- in Brussel een aanklacht n de Amerikaanse opper- ebber in Irak. De Belgi- inister van buitenlandse [ichel noemde die aan een vorm van misbruik genocidewet. - mmer tien' - echtenis 0 - De voormalige secre- an de Iraakse Republi cs Garde, Kamal Mustafa 0, ah Sultan al-Tikriti, heeft terdag overgegeven aan lanse militairen in Bag- it heeft het Amerikaanse lendgemaakt. Sultan, van Saddam Hussein, dimmer tien op de lijst :hte leden van het ver- ilraakse regime. skije stemt r toetreding kvA - De Slowaakse be- heeft met een overwel- meerderheid voor toe tot de Europese Unie 2id- Van de kiezers stemde ii„ irocent voor. Iets meer «1 helft van de kiezers, irocent, bracht zijn stem 1 y geen van de vier eerder 1* rakije gehouden referen- kwam het vereiste per- pvan 50 procent van de J} 5 opdagen. KT* en door S rstromingen ai*B0 Overstromingen en m rschuivingen in Sri het afgelopen ilnd aan zeker 125 en mo- mensen het leven ge- Ke overstromingen deden Bn >or ten zuidoosten van de itad Colombo. Ongeveer mensen zijn hun hui- itvlucht e. or >N - Een Portugees lucht- toestel is gisteren in een 1 wijk van Lissabon neer- t, waardoor beide inzit- tn om het leven zijn geko- /olgens de Portugese te- ■^zender SIC Noticias was stel een AT-6, dat Portu- iruikte tijdens de koloni- rlogen, die eindigden in Het toestel maakte een Ie vlucht ter gelegenheid wereldmuseumdag. Het neer bij een spoorweg- Inin Algueirao, dat temau- "^od ontsnapte aan een op de grond. insief tegen limrebellen lu - Het Filipijnse leger is pen weekend begonnen en grootscheeps offensief moslimrebellen die ver- id ordelijk worden gehou- wr aanslagen in de Fili- oj President Arroyo gaf het aterdag toestemming om anvallen op de rebellen 'II Voeren. De stafchef van ;er verklaarde dat de ope- ui ooral gericht is tegen de En van het Moro Islamite s' levrijdingsfront (MILF). derschepte radiobood- )en zou blijken dat tien- van hen bij de aanvallen _n" it leven zijn gekomen. a bers: Verjaag lident Liberia si »y - Ruud Lubbers, de z4 tter van de VN-vluchte- 3el organisatie UNHCR, w. gisteren hard uitgehaald i Liberiaanse president je .Volgens Lubbers is Tay- aai antwoordelijk voor de ge- nde conflicten en vluchte- icrises die West-Afrika loeien en moet de inter- iale gemeenschap ingrij- Saddam had meer status O' aylor. Milosevic ook", zei ïrs. „Mijn voorkeur heeft 5C t Taylor wordt gedwon- te treden." Lubbers 30 Ie gisteren een rondreis etdVest-Afrika af. int 't ic vast in J iveningen kAC - Miroslav Radic, klJ lalig officier in het Joego- np the leger, is zaterdag in ^land aangekomen en op- ggfen in de gevangenis in eningen. Dat heeft een Ivoerder van het Joegosla af' ibunaal laten weten. Ra- jr ordt verdacht van het ple- e an oorlogsmisdaden in l nber 1991 in de Kroati- tad Vukovar. Iraakse baby in Londen geholpen aan hartafwijking londen/anp - Een vier maanden oude baby uit Irak heeft in Lon den een hartoperatie onder gaan. Ze kon niet worden gehol pen in het ziekenhuis in Bagdad waar ze was opgenomen, door dat plunderaars de apparatuur hadden gestolen. Dat heeft de Britse omroep BBC gisteren ge meld. Heava Jesim was geboren met een hartafwijking en had zonder operatie nog slechts enkele da gen te leven gehad. De charita tieve instelling Chain of Hope trok zich haar lot aan en regelde de behandeling in Groot-Brit- tannië. Daar is een gat in haar hart dichtgemaakt. Volgens haar weldoeners gaat het 'heel goed' met het meisje. Heava is niet het eerste Iraakse kind dat in Groot-Brittannië is behandeld. Vorige maand is de zes maanden oude Mareyam Ai- lan in Liverpool verpleegd nadat ze ernstige brandwonden had opgelopen door een brand in een huis in Basra. taipei/ap - De longziekte SARS is vrijwel onder controle, maar in Taiwan grijpt de ziekte steeds sneller om zich heen. De autori teiten telden er gisteren 36 nieu we besmettingen en drie sterf gevallen. Niet eerder kwamen er in Taiwan op één dag zoveel SARS-gevallen bij. Volgens de SARS-deskundige van de WHO, Mike Ryan, is de situatie echter hoopgevend. Singapore rapporteerde gisteren zijn eerste SARS-besmetting in twintig dagen. De WHO stond op het punt de stadstaat SARS- vrij te verklaren, maar wacht daar nu zeker mee. ann arbor/anp-dpa - Duitse en Amerikaanse wetenschappers hebben een nieuwe test ont wikkeld die de gekke-koeien- ziekte BSE kan aantonen bij le vende runderen. De aandoe ning is tot dusver alleen vast te stellen door onderzoek van her senweefsel van gedode dieren. De nieuwe testmethode kan voorkomen dat veehouders uit voorzorg hun hele veestapel moeten doden als er een ver denking is van de ziekte. Bij de eerste pogingen bleek met 100 procent nauwkeurigheid dat zes runderen BSE hadden. Net zo exact stelde de test vast dat 46 runderen geen gevaar lie pen. Twee mogelijk positieve gevallen duidde de test aan in een kudde van 57 dieren, die geboren zijn binnen een jaar voor of na een ander ziektege val. „We redden niet alleen veel dieren, maar een hele indu strie", aldus een van de vorsers. Het onderzoek is gedaan door het biomedische bedrijf Chro- nix uit de Amerikaanse staat Califomië en de Duitse univer siteit van Göttingen. De test moet 40 tot 60 euro gaan kos ten. casablanca/anp-gpd - De bloe dige zelfmoordaanslagen van vrijdagavond in het Marokkaanse Casablanca hebben geleid tot tal van waarschuwingen voor nieu we aanslagen. Zowel de geweld dadigheden in Marokko als die van vorige week in de Saudische hoofdstad Riyad zijn in verband gebracht met al-Oaeda, het nog altijd - of weer - springlevende netwerk van Osama bin Laden. Harde bewijzen voor de betrok kenheid van al-Oaeda zijn er evenwel niet. Door de aanslagen in Marokko kwamen zeker 41 mensen om het leven. De Amerikaanse president Bush hamerde er zaterdag op dat de strijd tegen al-Qaeda nog lang niet is gestreden. Een van de voormannen van de terreuror ganisatie, Abu Mohammed al- Ablaj, liet in een e-mail aan de in Londen gevestigde krant al- Majallah weten dat de Verenig de Staten en Israël 'verbijsterd zullen zijn door volgende aan slagen'. Het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken waarschuwde gisteren voor reizen naar Oost- Afrika en Marokko, en Duitse in lichtingendiensten zeiden be vreesd te zijn voor nieuwe aan slagen in Saudi-Arabië en Af ghanistan. Frankrijk verhoogde zaterdag de 'staat van alertheid'. Nederland heeft geen nieuwe (reis)adviezen verstrekt. Spanje is in hoogste staat van paraat heid. De Spaanse regering houdt er rekening mee dat dit niet de laatste daad van agressie is tegen Spaanse doelen. Meteen na de aanslagen hebben Spanje en Marokko de bewaking van de grens tussen de twee Spaanse enclaves op de Noord-Afrikaan se kust, Ceuta en Melilla, ver scherpt. Ook in de Straat van Gi braltar zijn de controles opge voerd. De Marokkaanse politie opende kort na het bloedbad in Casa blanca de jacht op de mensen die verantwoordelijk zouden zijn voor de aanslagen. Volgens de politie werden er ongeveer dertig mensen gearresteerd. Het zou gaan om moslimfundamen talisten. Onder meer mensen rechtengroepen repten van circa honderd arrestaties van ver meende extremisten tijdens raz zia's. Drie direct verdachten, onder wie een zwaargewonde man, werden kort na de explo sies al opgepakt. Door de vijf zelfmoordaanslagen op onder meer een Spaans cul tureel centrum en enkele joodse doelen, waaronder een begraaf plaats, kwamen ook de dertien of veertien daders om het leven. De meeste doden vielen in het restaurant van het Spaans cultu reel centrum. De bewakers van dit complex werd door de da ders de keel doorgesneden. De meeste slachtoffers waren Ma rokkanen. Zeker drie Fransen, twee Spanjaarden en een Itali aan kwamen ook om het leven. De daders zouden Marokkanen zijn geweest 'met directe ban den met een internationale ter roristische organisatie'. Een aantal zou banden hebben met de verboden Marokkaanse isla mitische groep Assirat al-Mous- taqim. De Amerikaanse presi dent Bush heeft bondgenoot Marokko aangeboden te helpen bij het opsporen van de daders. riyad/ap - Saudi-Arabië heeft vier mensen gearresteerd in verband met de bomaansla gen in Riyad, die vorige week aan 34 mensen het leven kostten. Alles wijst erop dat de verdachten banden heb ben met het terreurnetwerk al-Qaeda. Dat maakte de Saudische minister van bin nenlandse zaken, prins Nay- ef, gisteren bekend. De arres tanten hadden volgens de minister wel weet van de aanslag, maar waren er niet bij betrokken. Nayef vertelde ook dat on derzoekers de lichamen heb ben geïdentificeerd van drie van de negen mannen die de zelfmoordaanslagen pleeg den. De drie werden door de politie gezocht sinds de re cente ontdekking van een wapenopslagplaats in Riyad. Saudi-Arabië is in verband met de wapenvondst op zoek naar negentien verdachten. De vondst werd op 6 mei ge daan in de Saudische hoofd stad, dichtbij een van de wooncomplexen van buiten landers die vorige week door de aanslagen werden getrof fen. De negentien verdachten kregen volgens de regering rechtstreeks bevelen van al- Qaedaleider Osama bin La den en zouden met de wa pens aanslagen hebben be raamd tegen de Saudische koninklijke familie en Ameri kaanse en Britse doelwitten in Saudi-Arabië. Intussen is de Saudische am bassadeur in de Verenigde Staten, prins Bandar bin Sul tan, teruggeroepen naar Sau di-Arabië. Details werden niet vrijgegeven, maar de am bassadeur, die al een aantal delicate diplomatieke missies voor zijn land vervulde, zou terugkeren naar aanleiding van de terreuraanslagen. banda aceh/anp-anp - Het Indo nesische leger heeft vandaag de aanval geopend op de gewapen de vrijheidsstrijders in de provin cie Atjeh, op het eiland Sumatra. Die strijd duurt al erg lang. De islam bereikt het eiland ver moedelijk in de 14e eeuw. Tot 1800 is Atjeh een islamitisch ha- venvorstendom. 1871 De Nederlanders beginnen de bezetting van Atjeh. Het ge bied is een van de laatste delen van het toekomstige Indonesië die onder Nederlandse koloniale heerschappij komen. De bewo ners vechten terug. 1873 Nederland roept de oorlog uit. Pas in 1904 lijkt de bezetting van Atjeh voltooid. Met tussen pozen blijft er tot 1942 sprake van onderlinge gewelddadighe den. 1945 Indonesië verklaart zich zelf onafhankelijk. 1953 Atjeh roept zichzelf uit tot onafhankelijke islamitische staat, wat leidt tot vier jaar hevi ge strijd met de Indonesische regering. 1959 De regering geeft Atjeh de status van 'speciaal gebied' en verleent het gebied een bepaal de mate van religieuze, onder wijskundige en culturele auto nomie. 1976 Rebellen richten de Bewe ging Vrij Atjeh (GAM) op en het geweld laait weer op. 1989 Indonesische veiligheids troepen kondigen harde maat regelen aan. Mensenrechten groepen schatten dat in de vol gende jaren duizenden burgers in de strijd zijn omgekomen. 2002 Een bestand tussen de GAM en de regering lijkt te lei den tot een vermindering van het geweld, maar dat blijkt schone schijn. 18 mei 2003 Vredesoverleg in Tokyo over het broze bestand van december mislukt. De re bellen eisen volledige onafhan kelijkheid, de regering wil hen niet meer geven dan een vorm van zelfbestuur. De puinhopen van restaurant Casa de Espana, een van de vijf door zelfmoordaanslagen getroffen plekken in het Marokkaanse Casablanca. Foto: AP/Denis Doyle door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Aviv - Ariel Sharon heeft zijn vertrek naar Washington uitge steld na vier zelfmoordaansla gen afgelopen weekend en van ochtend. Daarbij kwamen ne gen Israëliërs om het leven en raakten er 23 gewond. De Israë lische premier heeft voor mor genavond een overleg met de Amerikaanse president Bush in het Witte Huis afgezegd. In antwoord op de aanslagen van de radicale Palestijnse be weging Harnas heeft het Israëli sche leger gisteravond de Wes telijke Jordaanoever en de Gaza- strook afgesloten. Binnen die gebieden is ook het verkeer tus sen de steden lamgelegd. In een speciale kabinetsbijeenkomst, gisteravond, verklaarden ver schillende ministers te vermoe den dat de Palestijnse president Arafat achter de bomaanslagen zit Hij zou daarmee het gezag van de nieuwe Palestijnse pre mier, Mahmoud Abb as (Abu- Mazen) willen ondermijnen. Maar voorstellen om Arafat on middellijk te verbannen vonden bij Sharon en minister van de fensie Mofaz geen gehoor. „Het is beter dat hij hier blijft dan dat hij in het buitenland met rode lopers wordt ingehaald", zei de premier. Ministers van extreemrechtse partijen in zijn kabinet drongen aan op het verbreken van alle relaties met het Palestijnse Be stuur, maar Sharon zei dat hij zijn contacten met Abu-Mazen voortzet. Zaterdagavond sprak hij voor het eerst met de Pales tijnse premier. Het enige tastba re resultaat van dat overleg was een afspraak voor een nieuwe ronde van besprekingen. Ook volgens de Palestijnse on derhandelaars was er sprake van totale afwijzing, maar dan aan de Israëlische kant. Abu-Mazens verzoek aan Sharon de 'road- map', het internationale vredes plan, te aanvaarden was aan do vemansoren gericht. De Israëli sche premier zou hebben geant woord dat hij eerst met presi dent Bush wil praten over een lijst met veertien wijzigingsvoor stellen. lyon/anp-afp-dpa - Bij een on geluk met een Duitse touringcar op een Franse snelweg zijn za terdag 28 mensen om het leven gekomen. Het ongeval was het gevolg van aquaplaning en een te hoge snelheid van 117 kilo meter per uur. Dat heeft de Franse radio gisteren gemeld op basis van de eerste uitkomsten van onderzoek. Op het bewuste stuk snelweg had de bus niet harder dan 90 kilometer per uur mogen rijden. De Duitse dubbeldekker, met 75 passagiers, was zaterdag om streeks 05.00 uur ten noorden van Lyon op de A6 in de berm terechtgekomen en over de kop geslagen. De meeste passagiers, overwegend oudere vakantie gangers, sliepen toen het onge- door onze correspondent Eelco van der Linden soweto/gpd - Een week van in tense rouw eindigt op de stoffige wegen van Soweto. Walter Sisulu, de man die de mentor was van Nelson Mandela en vol gens aartsbisschop Tutu hét voorbeeld blijft voor elk lid van de Zuid-Afrikaanse natie, is za terdag onder enorme belang stelling naar zijn laatste rust plaats gebracht. Vele tienduizenden, van wie ve len een nacht hadden gereisd, eerden de bijna 91 jaar gewor den vrijheidsstrijder met dans, slogans en revolutionaire liede ren. Sisulu kreeg in 's lands be roemdste township een staats begrafenis, en dat was een lo gisch besluit gezien de explosie van emotie, dank en liefde die zijn dood in het hele land ver oorzaakte. Het nieuwe Zuid-Afrika, waar van Sisulu een cruciale architect was, toonde zich verrast om zichzelf. President Mbeki wist de reden te noemen tijdens zijn speech in het Orlando-voetbal- stadion: „Toen hij nog leefde waren er velen in ons land die helemaal niets van hem wisten. Weinigen begrepen zijn diepe menselijkheid of wisten dat hij er zijn hele leven voor heeft ge streden dat het volk en de bewe ging (het ANC - red.) trouw zou den blijven aan diezelfde soort menselijkheid." Mbeki herinnerde eenieder er nog maar eens aan dat het aan Sisulu te danken was dat Zuid- Afrika in 1994 de overgang naar een democratie wist te maken zonder bloedvergieten. „Hij leerde ons om mensen niet te haten, zelfs je onderdrukkers niet. Het zou een bevrijdingsbe weging corrumperen en veran deren in een roofdier met een blinde ideologie van angst en haat, die uiteindelijk onszelf ook zou vernietigen." Zijn fragiel ogende voorganger Nelson Mandela, die lief, leed en ruim een kwart eeuw gevangen schap met Sisulu deelde, zei dat bescheidenheid en geloof in het collectief Sisulu een groot man maakten..Altijd was hij bereid zichzelf weg te cijferen en ande ren naar voren te schuiven. Het delen; het leren van elkaar, daar stond hij voor." Het zal Sisulu goed hebben ge daan dat in het stadion niet zo zeer werd gerouwd. De 20.0000 'gewone' toehoorders, het leger tje vip's - onder wie de Zambi- aanse ex-president Kenneth Kaunda, Mandeia's voorganger F.W. de Klerk, Zimbabwe's Ro bert Mugabe - en de tv-kijkers kregen van de diverse sprekers vooral een les in bescheiden- en dienstbaarheid. De belangrijkste bijdrage kwam van 'arch' Desmond Tutu, die op zijn bekende priemende en soms hilarische manier leiders en volk opriep te handelen in de geest van Sisulu. De Nobelprijs winnaar onderstreepte dat zelfs Mandela is wie hij is door Sisulu en diens opofferingsgezindheid. .Altruïsme en het niet najagen van macht en rijkdom, dat is wat we moeten leren van de man die zijn leven zo heroïsch nederig heeft geleid", aldus Tu tu. algiers/anp-rtr - Algerijnse commando's staan paraat om de schuilplaats van een groepe ring aan te vallen die vijftien Eu ropese toeristen zou hebben ge gijzeld. Dat heeft de Algerijnse krant El Khabar gisteren ge schreven. Onder de gegijzelden zou zich ook de Nederlander Ar jen Hilbers bevinden. Volgens de krant heeft de Alge rijnse overheid de ontvoerders amnestie aangeboden in ruil voor de vrijlating van de toeris ten. De krant haalt militaire bronnen aan die stellen dat de commando's klaar staan in te grijpen als de groepering dat aanbod afslaat. De ontvoerders zouden de toeristen vasthouden in moeilijk bereikbare grotten in de buurt van de stad lüizi, 1200 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Algiers. De 35-jarige Hilbers verdween eind februari tijdens een tocht op de motor in de Sahara. Hij is een van 32 Europese toeristen die de afgelopen maanden in de Sahara verdwenen. Vorige week werden tien Oostenrijkers, zes Duitsers en een Zweed in het ui terste zuiden van Algerije be vrijd na een bestorming door commando's. De groep werd vastgehouden door de Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC), een extremistische islamitische groepering. Bij de bevrijdingsac tie zouden een Algerijnse mili tair en negen ontvoerders zijn gedood. Het Algerijnse ministerie van binnenlandse zaken stelde eer der dat de tweede groep toeris ten door een andere organisatie dan de GSPC wordt vastgehou den. De groep gijzelaars bestaat, naast Hilbers, uit tien Duitsers en vier Zwitsers. brussel - In België hebben gisteren zeker 1600 kiezers hun stem uit gebracht in zwemkleding. Zij gaven daarmee gehoor aan een oproep van luchtvaartmaatschappij Virgin Express. De eerste 1500 wonnen daarmee een gratis vliegreis. De origineelste uitmonstering mag bo vendien een jaar gratis vliegen. Een stemlokaal weigerde de toegang aan een imker die kwam opdagen in zwembroek met een zwerm bij en die zich vastklampten aan zijn borst. Een andere kiezer liet in het stemhokje zijn broek zakken. Foto: AP/Peter Maenhoudt val plaatshad. Er vielen circa 45 gewonden. Getuigen zeiden tegen de radio zender France Info dat de bus in nat weer 'behoorlijk hard' reed en opeens begon te slingeren, waarna het voertuig door de vangrail reed. De bus van reisor ganisatie Tiger Reisen was ver trokken uit Hannover met be stemming Spanje. De bus stopte onderweg onder meer in Osna- brück, Kiel, Essen en Keulen om passagiers op te pikken. Volgens Franse functionarissen hadden de meeste passagiers hun reis in een loterij gewon- nen. Het was het tweede grote busongeluk met Duitse slachtof fers deze maand. Op 8 mei stier ven er 33 Duitse toeristen door een busongeluk in Hongarije. bagdad/ap - Zo'n tienduizend Iraakse sji'iten hebben van daag in Bagdad gedemon streerd tegen de Amerikaanse bezetting van hun land en een door de Amerikanen te instal leren regering. Het was de grootste anti-Amerikaanse de monstratie sinds het einde van de oorlog die een einde maak- - te aan het bewind van Sad dam Hussein. De demonstra tie verliep goed georganiseerd en vreedzaam. De betoging was georgani seerd door verschillende reli gieuze groepen uit de voorstad al-Thawra, voorheen bekend als Saddam City, waar onge veer 2 miljoen sjiiten wonen. „Wij verzamelden voor een soennitische moskee om de eenheid tussen soennieten en sji'iten te tonen", zei woord voerder Rashid Hamdan. De betogers riepen op tot 'is lamitische eenheid' en droe gen spandoeken mee met tek sten als 'Nee tegen de buiten landse regering' en Wij willen eerlijke Irakezen, geen dieven'. Dit laatste sloeg waarschijnlijk op Ahmad Chalabi, leider van het Iraakse Nationale Congres en een van de hoofdrolspelers in de lopende besprekingen over de vorming van een nieu we regering. Chalabi werd in 1992 door een rechtbank in Jordanië veroordeeld wegens verduistering en fraude; zelf zegt hij dat er met bewijsmate riaal is geknoeid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5