Politie wil veelpleger zelf straffen VERS EN VOORDEEL BINNENLAND 0.49 6.29 0.59 Het pluche doet D66 meestal geen goed WD breekt macht van partijbaronnen Onderzoek directeur PSV wegens ontucht ch Nu een vollere tas voor minder geld Record bodypainting Angst voor Balkenende-2 André moet nog wennen aan de vrijheid Jip en Janneke-verkiezing gewonden lotorraces ut - Bij de Rockanje Races voor motoren zijn ronden gevallen toen (tor op het publiek in- en van de deelnemers een flauwe bocht recht- ?e )e opgestapelde stroba- rkten als een schans, )or de motor met berij- •e' rd gelanceerd en over de :en het publiek in onden bij 9 d Leeuwarden 'IL ~i*den Bij een felle uit- brand in Leeuwarden dagavond drie mannen, in 18 jaar en een van 20, ;ewond geraakt. Hoe de jrecies is ontstaan is niet luidelijk. De politie gaat it dat een bakje waarin lie van een lekkende •ts werd opgevangen is len. Door een branden- el in de gang is de in brand geraakt. sldirecteur aste auto De directeur van ibare school in Heem- tussen november en tot drie maal toe de zijn buurman te heb- iadigd. Ook heeft hij de politie een band lek Hij is begin april als ite aangehouden. De iter in der minne ge- man werd betrapt (herhaaldelijke bescha- een videocamera bij was geplaatst. Hij ver- na zijn aanhouding dat rerk had bekrast om- ach ergerde aan het par- van de eigenaar. De niet veel aanzien in tede. Hij was jarenlang ter van de WD-fractie in tede. Ook is hij bekend >visieoptredens in het j j rogramma Het Lager- lioeker lï 1 in abri p| Et - De politie heeft za- ,p, een 33-jarige uitgeproce- en asielzoeker, die tijdelijk fin Ter Apel, dood in lfS shokje in Boxmeer aan- >n. De man is afkomstig J lemocratische Repu- ,n ongo. De politie had de m( de nacht van vrijdag op ig al enkele malen aan- ,O0 ;en. De Rijksrecherche n onderzoek in naar de gjj tandigheden waaronder ,01 CTleden- uw gedood pvanghuis $ch - Een 33-jarige man aa. it heeft zaterdagavond in isch zijn 22-jarige echt- ni doodgestoken. De ?ei zat in Den Bosch onder- n in een opvanghuis van ïting Hoek. Volgens een iiige is de vrouw 'wel tien stoken'. De vrouw ver- geruime tijd in het op- lis en stond op het punt fstandige woonruimte te ;en. in prostituees 1 len een kind ICO um - Niet minder dan 94 n cètvan de prostituees op g o elzone in Amsterdam is aro r. De helft van de prosti- oet iet een kind is jonger gg( jaar. Een kwart is tussen vijfcn 30 jaar. Heieen Dries- cht ïaderde namens de ïgHVO-Querido 160 n uees, van wie 124 de vra- tinvulden. Voor de stich- or maatschappelijke op- vi i geestelijke gezond- o irg in Amsterdam bege- en tippelaarsters in het jk havengebied. »'s in beslag traatraces ven - De politie heeft vond hard ingegrepen bij gale straatrace in de aven. Alle toegangswe gen afgesneden en ver- s werden circa 120 auto- sten gecontroleerd. Hier- den drie auto's in beslag en. Het is de eerste keer politie naar dit middel i het streven illegale ra- Ie provincie Groningen lt toe te roepen. i gratis OV nsterdam - Plannen voor gra niet bus, tram en me- msterdam zijn van de )at heeft het college van ïeester en wethouders ig besloten. Uit een eer- lerzoek van de gemeente at gratis OV door hoge en een gebrek aan capa- iet haalbaar is. Het colle- oot te bekijken of gratis n de hoofdstad mogelijk i door goede ervaringen elgische gemeente Has- iar is het openbaar ver- Is 1997 kosteloos. L maandag 19 MEI 2003 bloemendaal - Bodypainting als leerproject. Zaterdag gingen leerlingen van Hogeschool Inholland Haarlem op het strand van Bloemendaal het wereldrecord bodypainting te lijf. De studenten Media en Entertainment Management moesten meer dan 110 beschilderde lichamen verzamelen in strandpaviljoen De Republiek. De poging slaagde. Foto: United Photos De Boer/Marco de Swart amsterdam/gpd - De Amster damse politie wil taken van het openbaar ministerie (OM) over nemen door bijvoorbeeld veelple gers van criminaliteit naar opvoe dingskampen te kunnen sturen. In de strijd tegen de veelplegers, verantwoordelijk voor zestig pro cent van de criminaliteit, pleit de politie ook voor vrije heroïnever strekking aan zo'n vijfhonderd zeer zwaar verslaafden. Dat stelde de korpsleiding van de politieregio Amsterdam-Am- stelland vanochtend bij de pre sentatie van het jaarverslag over 2002. „Mensen die al tien, vijf tien keer of nog vaker bij ons zijn geweest, zouden we meteen moeten kunnen doorsturen naar bijvoorbeeld Den Engh", aldus plaatsvervangend korps chef Van Riessen. Den Engh is het heropvoedingsproject voor jongeren in Den Dolder. In het jaarverslag schrijft de korpsleiding dat de criminaliteit in Amsterdam en omgeving de afgelopen tien jaar met een der de is afgenomen. In 2002 was sprake van een lichte daling. Het lijkt veiliger geworden op straat: het aantal levensdelicten, straat roven en gevallen van zakken rollen daalde fors. Het politie korps Amsterdam-Amstelland lost het merendeel van de delic ten op: zeven van de tien zwaar dere misdrijven en zestig pro cent van de veelvoorkomende criminaliteit. De hoge oplossingspercentages staan in contrast met de lagere cijfers van de Algemene Reken kamer en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens Kui per komt dat doordat het me rendeel van de zaken onterecht nog te boek staat als 'onopge lost'. De korpsleiding geeft toe niet op alle fronten even goed te zijn ge slaagd. Het aantal gevallen van moord en doodslag daalde wel iswaar van 34 in 2001 naar 23 vorig jaar. Maar de oplossing van de liquidaties verloopt niet altijd even succesvol. Daarnaast zijn er zorgen over het aantal aangiften van mishandeling (dat met 6 procent steeg tot 4362) en het aantal bedreigingen (12 pro cent meer, 3038 aangiften). Om het aantal verkeersovertredin gen aan te pakken, pleit Kuiper voor het strenger straffen van 'hufters en horken' in het ver keer. Zo zouden grove overtre ders opnieuw rijexamen moeten doen. Het aantal straatroven nam af met bijna een vijfde: van 4215 in 2001 tot 3452 vorig jaar. Ook het zakkenrollen daalde met bijna drieduizend gevallen.. door Rudi Buis den haag - Ouderen vrezen de klos te worden van het voorlopi ge regeringsakkoord, dat CDA, WD en D66 in elkaar hebben getimmerd. Ouderenbonden zeggen in een eerste reactie 'erg ongerust' te zijn over de effecten van de maatregelen. De rege ringspartijen houden in hun ogen te weinig rekening met de broze positie van ouderen. In het akkoord wordt voorge steld om de AOW alleen te kop pelen aan de contractloonstij ging van ambtenaren. De ouderenorganisaties maken hiertegen grote bezwaren. „Dit betekent dat op termijn de koopkracht voor AOWers ook stil komt te staan", zegt Frank van der Aa van de ANBO, de bond voor vijftigplussers. „Voor een kwart van de AOWers, on geveer 350.000, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit." De regeringspartijen hebben toegezegd dat ouderen, zeker degenen die qua inkomen toch al moeite hebben om de touw tjes aan elkaar te knopen, wor den ontzien bij verdere bezuini gingen. Van der Aa: „We willen dat graag geloven, maar dat zul len we op het woord moeten doen." De bonden wijzen erop dat de ouderenkorting, bedoeld om de inkomenspositie van ouderen te beschermen, weinig effect heeft op de koopkracht van echtparen met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen. De compensatie via belastingen gaat voor deze ouderen niet op, omdat zij geen belasting meer betalen. „De kersverse regering maakt een denkfout", zegt Amo Hetzel van de Unie KBO, de ka tholieke bond voor ouderen. „Compensatie is alleen mogelijk als ouderen een negatieve belas tingaanslag krijgen. Daar gaan we op aandringen." De Unie KBO berekent momenteel de in komenseffecten van het regeer akkoord voor ouderen. De bonden maken zich vooral zorgen over de bezuinigingen op de gezondheidszorg. De ver zekerde pakketten in de AWBZ en ziekenfonds worden met in gang van volgend jaar verkleind. De premies gaan halverwege dit jaar al omhoog. De bonden vrezen dat senioren met alleen AOW en een klein pensioen onder de armoede grens zullen zakken, ook al om dat in 2006 het nieuwe zorgstel sel wordt ingevoerd. Er wordt compensatie geboden in de vorm van een zorgtoeslag, maar de bonden denken dat veel ouderen door de ingewik kelde regels buiten de boot val len. Leden voor regeren Het congres van D66 heeft gisteren ingestemd met deel name aan een regering met CDA en WD. Daarmee is de laatste hindernis op weg naar het nieuwe kabinet genomen. Het ingelaste congres van D66 moest gisteren in de Rot terdamse Doelen kiezen voor deelname aan een rechts ka binet en dat was even slik ken. Het algemene gevoelen was echter dat van twee kwa den de minst slechte werd gekozen. „Langzaam weg kwijnen met een redelijk ge- luia in de oppositie", zoals fractieleider Dittrich het noemde, was voor de leden geen prettig idee, D66 moet als kleinste partij in de coali tie de kans krijgen om het ei gen gezicht te laten zien. den haag/gpd - Voor de vierde keer in het bestaan van de partij treedt D66 toe tot een kabinet. En in bijna alle gevallen bracht de regeringsdeelname de Democraten weinig goeds. Sterker nog: in 1982 kelderde de par tij na deelname aan het 'rampkabinet' van Van Agt, Den Uyl en Terlouw van 17 naar zes zetels en na coalitiepartner te zijn ge weest in twee paarse kabinetten werd D66 tot twee keer toe vrijwel gehalveerd. De eerste keer dat de Democraten zich op het regeringspluche nestelden was dertig jaar geleden. In 1972 behaalde de partij bij de Tweede-Kamerverkiezingen net als nu zes zetels en ook toen was dat aantal vol doende voor een plaats in het kabinet. Voor het na veel barensweeën geboren 'linkse' kabinet-Den Uyl (PvdA, KVP, ARP, D'66, PPR) dat op 11 mei 1973 aantrad, leverden de Democraten een minister (Gruiiters) en drie staatssecretarissen. Nederlana kende economisch zware tijden (oliecrises) en werd geteisterd door terroristische acties, onder meer van Zuid-Molukkers. Het kabi net viel vlak voor de eindstreep door een in tern conflict over de grondpolitiek. Ook D66 maakt als partij tijdens deze eerste regeerperiode moeilijke tijden door. In de peilingen stond D66 zelfs even op nul. Bij de verkiezingen in 1977 leek D66 de problemen echter te boven: de partij kwam uit op acht zetels. Na vier jaar oppositie voeren onder leiding van Jan Terlouw, klom de partij bij de verkiezingen van 1981 op tot 17 zetels, maar toen D66 daarop meedeed aan het tweede kabinet-Van Agt (CDA-PvdA-D66) dat maar acht maanden in leven bleef, en vervolgens na het 'uitstappen' van de PvdA nog een poosje doorregeerde met het CDA, viel de partij bij de eerstvolgende verkiezin gen terug naar zes zetels. Aan het begin van jaren negentig leefde D66 weer op toen geestelijk vader Hans van Mierlo zich weer actief voor zijn partij inzet te. Onder zijn leiding klom D66 in 1994 op tot 24 zetels, een ongekende hoogte. Kort daarna werd Van Mierlo de architect van een politieke noviteit: een paars kabinet van door Hans van Soest noordwijkerhout - De partijba- ronnen binnen de WD krijgen If minder zeggenschap over het programma en de kieslijst van de partij. In de toekomst zullen alle leden evenveel inspraak hebben. Dit werd afgelopen za terdag op een partijcongres met kleine meerderheid besloten. Binnen de WD hebben de indi viduele leden nu geen directe invloed. De partij heeft een stel sel waarin iedere lokale afdeling in het land op partijcongressen wordt vertegenwoordigd door een afgevaardigde. Daarboven staan achttien Kamercentrales. De stem van de voorzitters hier van (de zogeheten partijbaron nen) weegt extra zwaar, waar door ze veel invloed hebben op de koers van de WD. In het verleden liepen zij de par tijtop regelmatig voor de voeten. Vorig jaar overkwam dit toen malig partijleider Dijkstal nog die met de baronnen overhoop lag over de koers in de verkie zingscampagne. Er is al geruime tijd veel kritiek binnen de WD op de partij structuur. Veel jonge leden kla gen dat ze zich wel inzetten voor de partij maar geen inspraak hebben. De liberalen zien hun ledenaantal de laatste jaren ge staag dalen. Op dit moment heeft de partij 45.000 leden. Het partijbestuur drong tijdens het congres meerdere malen aan op de noodzaak van partij- vernieuwing. „De partij moet weer aantrekkelijk worden voor mensen die zich willen inzetten voor de politiek en dus ook wil len meebeslissen over de koers van de partij", aldus partijvoor zitter Eenhoorn. De voorzitters weigerden hun macht aanvankelijk af te staan. In een eerste stemming werd het voorstel van de partijtop om ieder lid evenveel stemrecht te geven, afgestemd. Nadat de emoties in de zaal hoog opliepen en het voltallige partijbestuur dreigde met op stappen, werd het voorstel in een herstemming alsnog aan vaard. enschede/gpd - Het gaat redelijk met André de Vries (35) uit En schede. Hij werd een week gele den in hoger beroep vrijgespro ken van brandstichting met fa tale gevolgen bij S.E. Fireworks. In eerste instantie was hij ver oordeeld tot vijftien jaar. „Dat ik vrij ben is wel even wennen." Voor De Vries gaat 'het leven z'n gangetje'. „Ik fiets en skate en praat regelmatig met m'n broer en m'n vader. Ik vier een beetje feest, drink 's avonds een pilsje en lig vroeg in bed. Ik slaap veel. Af en toe ga ik winkelen. Dat is ook leuk", vertelt De Vries in een kort telefoongesprek vanaf zijn onderduikadres. Waar de Man van Enschede - zoals hij in de bajes door mede gedetineerden werd genoemd - verblijft, wil De Vries niet kwijt „Daar mag ik niets over zeg gen." Het enige wat hij daarover kwijt wil is dat hij in een hotel zit, naar verluidt ergens aan de Noord-Hollandse kust. De Vries noemt de overgang van detentie naar vrijheid 'gigan tisch'. „Ik heb zo'n twee jaar en vijf maanden in voorarrest geze ten. Als je dan wordt vrijgelaten, moet je wel even wennen. Dan weet je soms niet hoe te reage ren. Ik moet kalm blijven. Ik was niet verrast door de vrijspraak. Ik heb altijd gezegd dat ik niets met de ramp te maken heb." De komende week begint André de Vries aan een 'nazorgpro gramma' om hem weer 'in de maatschappij terug te brengen'. De Enschedeër: „Wat dat pre cies gaat inhouden, weet ik nog allemaal niet. Ik ga wel spreken met een psycholoog. Hoe lang het zal duren weet ik ook niet." Volgens zijn broer durft André niet meer terug naar Enschede uit vrees voor vijandige reacties van mensen die hem als 'de rampbrandstichter van Ensche de' blijven zien. Maar dat blijkt mee te vallen: „Heeft-ie dat zo gezegd? Ik ben vorige week nog in Enschede geweest en heb toen wat met vrienden gesproken. Ze vinden het allemaal super dat ik vrij ben. Of ik terugkeer? Pfff, kan ik niet zeggen. Ik heb een fantasti sche aanbod om ergens anders te gaan wonen." André de Vries koestert naar ei gen zeggen geen wraakgevoe lens tegenover mensen die voor hem belastende verklaringen in het onderzoek hebben afgelegd. „Ik zal geen wraak nemen. Ik kan geen mensen haten. Zo zit ik niet in elkaar." huizen - Het is de jury van de Jip en Janneke-verkiezing gisteren op speelpark Oud-Valkeveen niet gelukt een winnaar te kiezen. Volgens netmanager Spierenburg van het jeugdblok Z@ppelin (Nederland 3), blonk elk van de twintig jeugdige duo's in de finale wel in iets uit. Ter gelegenheid van het 50-jarige jubileum van Jip en Janneke organiseerde uitgever Querido en Z@ppelin een verkiezing van de beste Nederlandse Jip en Janneke. Uit meer dan duizend inzendingen werden twintig koppels geselecteerd die gisteren moesten bewijzen dat ze net zulke goede vriendjes waren als de hoofdrolspelers uit de boeken van Annie M.G. Schmidt. De 3- tot 6-jarige finalisten moesten een parcours afleggen langs twintig opdrachten zoals Takkie (een echte teckel) uitlaten en bootje varen. Foto: Ton Kastermans eindhoven/gpd - Het onderzoek naar PSV-directeur Fons Spoo- ren (39), die ervan wordt ver dacht ontucht te hebben ge pleegd met minderjarige jon gens, loopt al enkele maanden, zo bevestigt een woordvoerster van justitie. Zij zegt verder dat het niet uit te sluiten is dat er meer aanhoudingen worden ge daan in de zaak. De advocaat van de directeur, Schnitzler, heeft inmiddels na overleg met zijn cliënt zaterdag besloten voorlopig geen mede delingen meer te doen. „We zul len op enig moment weer naar buiten treden, maar ik kan niet zeggen wanneer. De overweging voor die stap is een zaak tussen mij en mijn cliënt." Voor de ar restatie van Spooren afgelopen dinsdag werd ook al een 18-jari- ge Eindhovenaar aangehouden als verdachte. Wat de relatie is tussen deze verdachte en de di recteur wil justitie, die summier is met haar informatie, niet zeg gen. Ook wordt ontkend noch bevestigd of de PSV-directeur, inmiddels een bekentenis heeft Ook over het onderzoek doet justitie geen verdere mededelin gen. Zo zou de telefoon van Spooren afgeluisterd zijn, maar de woordvoerster wil daar niet' op ingaan. Ook zegt zij niet of er inmiddels al meer aanhoudin gen zijn gedaan in de ontucht- zaak. De zaak komt hoogstwaar schijnlijk woensdag voor de raadkamer. Dan wordt beslist of de voorlopige hechtenis, die ko mend weekeinde afloopt, nog maals verlengd wordt. Ditmaal met 30 dagen. Spooren, die geldt als kroon prins van PSV-voorzitter Van Raaij, heeft zijn werkzaamheden voor PSV direct na zijn arrestatie moeten neerleggen. Het mis bruik zou in geen geval bij de jeugdopleiding van PSV gebeurd zijn. (advertentie) PvdA, WD en D66, dus zonder inbreng van confessionele partners. De sterke positie van zijn partij buitte de oude rot uit door met PvdA en WD immateriële onderwer pen als euthanasie en het homohuwelijk te regelen. Over Paars 1 onder leiding van PvdA-premier Kok heerst veel enthousias me. Niettemin leken de kiezers weinig lof te heb ben voor de rol van D66, want bij de verkie zingen van 1998 na de eerste vier jaar paars beleid werd de partij onder aanvoering van lijsttrekker Els Borst bijna gehalveerd: zij duikelde van 24 naar 14 zetels. Vier jaar la ter, na weer een periode op het paarse rege ringspluche, kwam D66 op slechts zeven ze tels uit. In januari van dit jaar volgde er nog een zetel verlies. Net als dertig jaar geleden gaat D66 nu met zes zetels het kabinet in. Het was toen het begin van een zeer onrustige periode in de partij. Gezien het vlakke partijcongres van gisteren zal het daar echter dit keer wel niet van komen. CU Usbergsla per krop liMIliiiil'H dl Rundertartaar kilo, V& dl Karnemelk zachter van smaak pak 1 liter, 0 De 'van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met 01 flom/skaart tot en met 25 mei 2003.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3