Het kan, maar moet het ook? TRAVODA/CASE GESPREK VAN DE DAG 'Vermiste toeristen zijn zeker geen avonturiers' Sc Plan voor gelaatstransplantatie in Medisch Centrum Utrecht K:< -.r BiMmlllmiMHs ANSI BIB Ittf li De voordelen en nadelen 'Face Off' Huisarrest MAANDAG 19 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN OUVA/E Zfi, t< MENSELIJK PAUS JOHANNES PAULUS II heeft gisteren zijn 83ste verjaardag gevierd met een speciale mis waarin hij vier mensen heilig verklaarde. De dienst in de Sint Pieter werd bijgewoond door de president van Polen, het geboorteland van Jo hannes Paulus II. De kerkvader maakte op zijn verjaardag een montere indruk, hoewel hij aan de ziekte van Parkinson leidt. Zaterdag erkende het Vaticaan voor het eerst dat de paus de aandoening heeft. Kardinaal Giovanni Battista Re, het hoofd van de Congrega- JERRY HALL, model en ex van Rol ling Stones-zanger Mick Jagger, laat de tv-kijker een kijkje nemen in haar privé-leven. Hall maakt een tv-serie voor de BBC waarin ze heen en weer reist tussen Londen, Bombay en Los Angeles. Ze wil tonen hoe superster ren leven. Ook zal de kijker een blik kunnen werpen achter de coulissen van Halls eigen leven. Volgens de BBC zal Halls 'supergezonde manier van leven' een belangrijk onderdeel van de serie vormen. Foto.- Reuters tie van Bisschoppen, zei in een Italiaanse krant dat de paus met zijn ziekte kan om gaan door veel te bidden. Gisteren stonden op het plein voor de Sint Pieter dui zenden gelovigen, velen zwaaiend met de geel-witte vlag van Vaticaanstad. De paus vroeg zijn volgelingen voor hem te bidden opdat hij 'getrouw de missie kan vol brengen die de Heer mij heeft toevertrouwd'. Foto: AP Dat POLITICI liegen, is eigenlijk de schuld van de kritische burger. Hoe meer politici het vuur aan de sche nen wordt gelegd, hoe meer ze hun toevlucht tot LEUGENS zullen ne men. Echt aan te rekenen is het hen niet: ze kunnen eenvoudig niet an ders. Dat is tenminste de conclusie van de Britse politicoloog Glen Ne- wey. Hij boog zich over de manier waarop ministers, presidenten en volksvertegenwoordigers de werke lijkheid naar hun hand weten te zet ten of grofweg geweld aandoen. Dat leerde hejn dat politiek het best te vergelijken is met een spelletje po ker. ,,De pokerspeler verwacht dat je hem om de tuin probeert te leiden, dat hoort nu eenmaal bij het spelle tje." Het streven naar een open de mocratie, waarin bewindspersonen steeds meer vragen voor hun kiezen krijgen over zaken die ze gewend waren onder het tapijt te vegen, 'heeft alleen maar tot gevolg dat po litici hun toevlucht nemen tot ont wijkende antwoorden, een onjuiste voorstelling van zaken en leugens'. Een mechanisme dat je maar beter onder ogen kunt zien, meent Newey. Piercings? Tattoos? Achterhaald. Voor wie echt op wil vallen is er een nieuwe trend: TONGUE-SPLITTING. Laat je tong insnijden en ga voortaan letterlijk met een gespleten tong door het leven. ,,Toen ik het voor het eerst zag vond ik ton- gue-splitting meteen het mooiste dat ik ooit had gezien", zegt de 19-jarige Ja mes Keen uit Amerika. Een half jaar geleden besloot hij het te laten doen. Een chirurg weigerde de operatie uit te voeren, waarna hij de klus bij een plaatselij ke piercingzaak liet uitvoeren. Dat gebeurde met een verhitte scalpel en zonder verdoving. Keen slist nu een beetje, maar de meeste mensen zien niet dat hij twee tongen heeft. Tenzij hij laat zien hoe hij beide delen van zijn tong apart kan bewegen. Het zoent een stuk beter, vindt Keen. De politiek moet weinig van de nieuwe trend hebben. Diverse Amerikaanse staten werken aan wetten om het te verbieden. Het is een geliefde zaterdagactiviteit: met de auto door de WASSTRAAT. Voor hondenbezitters komt daar iets bij. Sindskort kunnen zij bij een autowaserij in Aalsmeer ook hun trouwe viervoeter aan een wasbeurt onderwerpen. Voor de 'doggy-wash' gaat de HOND in een box waar een verstelbaar platform het beest op de juiste hoogte zet. De hondenbe zitter bedient de doggy-wash zelf, maar dat is eenvou dig. Voor 4 euro is de hond in zes mi nuten schoon. De hond komt niet al leen schoon, maar ook droog uit de wasmachine. De doggy-wash bete kent het einde van badkuipen vol hon denhaar. De machi ne reinigt zichzelf, desinfecterend wel te verstaan, zodat een hond niet met de viezigheid van zijn voorganger wordt ge confronteerd. De doggy-wash is ook geschikt voor het wassen van andere huis dieren, meldt een folder van het bedrijf. Foto: ANP Het Nunspeetse paar Mieke Schrij ver (55) en Jan Snel (56) dat in Na mibië vermist raakte, is zeker geen avontuurlijk stel dat het risico op zoekt. Dat zegt Irma Schrijver, de zus van Mieke. De twee verdwaalden twee weken geleden tijdens een trektocht door het Afrikaanse land. Toen ze afge lopen vrijdag werden teruggevon den, bleek lan Snel overleden. Mieke Schrijver is met uitdrogings verschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Zus Irma omschrijft Mieke en Jan als mensen die op zich wel hou den van aparte vakanties, maar ze ker niet op zoek gaan naar geva ren: „Integendeel. Ze bereiden htm reizen altijd heel zorgvuldig voor. Bovendien is Namibië hele maal niet zo n ruig land. Er trek ken veel toeristen rond. Mensen die net als Mieke en Jan met een gehuurde auto van hotel naar ho tel reizen. Ze hebben ontzettende pech gehad dat ze ergens een ver keerde afslag hebben genomen en toen verdwaalden." Het stel reed daarop rond, totdat him brandstof opraakte. Uiteinde lijk raakte ook de watervoorraad uitgeput. Op 1 mei hadden Mieke en Jan voor een paar dagen een hotel ge boekt in het Ethosa natuurpark. Toen ze niet kwamen opdagen, sloeg de hoteleigenaar echter geen alarm. Ze werden daardoor dagen lang niet gemist. Vorige week eindigde de vakantie van Mieke en Jan en zouden ze hun huurauto moeten inleveren. Toen dat niet gebeurde, meldde de verhuurder daarvan zich wel bij de politie. Die startte een zoekactie en gaf ook veel publiciteit aan de ver missing. Twee Duitse toeristen die lan en Mieke onderweg hadden ontmoet, reageerden daarop. Zij meldden zich bij de politie en konden aan geven waar zij hen het laatst had den gezien. Voor Mieke was dat de redding. Het gebied waarin de po litie aanvankelijk moest zoeken was 7000 vierkante kilometer groot. Dankzij de aanwijzingen van de Duitsers konden de politie mensen gericht zoeken. Het Nun speetse paar werd daarop snc eï vonden. Voor Jan kwam de h^e laat. Mieke werd met ernstig drogingsverschijnselen opgei men in een ziekenhuis in Nai Irma Schrijver sprak haar zus e terdagavond kort. „Ze kon no niet zoveel vertellen. Ze is door alles wat ze heeft dooi En natuurlijk is ze zeer aangrf j "an. I gen door de dood van Jan. Het valt nog niet te voorspel! wanneer Mieke voldoende is gesterkt om het ziekenhuis te laten." NICOLAS <199 mn 'M4WBIM WKHiUi» «IIIEMriHH ^MVIIMMHB SUMMER "IHWiM - f f'A rjr-irfirt^i Srfwn Het UMC ontwikkelt een nieuwe medi sche techniek voor gelaatstransplanta tie. De film 'Face Off speculeerde in de jaren '90 ook op deze technologie. Foto's: GPD/PR Ernstig verminkte mensen kunnen binnenkort een gezicht van een overleden donor krijgen. Het Universitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht ontwikkelt daarvoor een nieuwe medi sche techniek voor gelaatstransplantaties en kan daarmee een wereldwijde primeur krijgen. De vraag is alleen of je het ook moet willen, zegt Moshe Kon, hoogleraar plastische chi rurgie, die het onderzoek leidt. „Help je de patiënt met zo n ingreep wel? Want iemand met een verminkt gezicht is doorgaans ge zond. Om te voorkomen dat het vreemde weefsel wordt afgestoten, moet zo'n persoon levenslang middelen slikken die de kans op kwaadaardige gezwellen en een verkort leven aanzienlijk vergroten." Bij gelaatstransplantatie wordt een donorge zicht, of delen daarvan, overgebracht op een persoon die ernstig verminkt is, bijvoorbeeld door brand, een ongeluk of kanker. Aanvan kelijk werd gedacht dat de ontvanger dan op de donor gaat lijken, maar uit transplantaties op dode personen blijkt dat de kans daarop klein is. De schedel en de botstructuur van het gezicht bepalen voornamelijk de vorm van het gelaat. Wanneer alleen de huid wordt getransplanteerd, is de donor weinig herkenbaar. Worden ook spierweefsel en bot, bijvoorbeeld neus en oren, meegetrans- planteerd, dan wordt de gelijkenis met de donor aanmerkelijk groter. De Utrechtse chirurgen werken voor het on derzoek nauw samen met een groep weten schappers in het Amerikaanse Louisvi waar in 1999 voor het eerst ter wereld d| jarige Matthew Scott een donorhand la Wereldwijd zijn inmiddels twintig geslai handtransplantaties uitgevoerd. Volgen||J is de eerste gezichttransplantatie, techi gezien, morgen al mogelijk. „Daarom ii I de hoogste tijd dat er eens goed over de voor- en nadelen en ook de ethische pi 1 men van zo'n gelaatstransplantatie woiee nagedacht. Want voor iemand met een a: defect is transplantatie de enige reddin heeft geen keus. Maar een gezond pen 'b wel." De plastisch chirurgen willen alle risico gelaatstransplantatie in beeld brengen de psychosociale gevolgen. Kan iemani bijvoorbeeld aan om met het gezicht \- 8 ander te leven? Die inventarisatie is voo e belangrijk omdat terugdraaien grote pi 1 men oplevert. Dan zijn weer vele moeil operaties nodig. Ook uiterst zwaar voor,e patiënt, want de hoop op een toonbaar zicht is dan voor altijd vervlogen. |1 Plastisch chirurg Kon: „Het gaat er niet dat je iets nieuws doet of de eerste prol te zijn. Het draait uitsluitend om de vra je met zo'n ingreep het leven van zwaai K minkte mensen aantrekkelijker en waa voller maakt." Een donorgezicht kan in delen op eeni 1 minkt persoon worden getransplanteer *c „Maar kun je het aan om met een gezic n van een ander te leven?", aldus Kon. Helma van den Berg - Gelaatstransplantatie verlost ver minkte mensen van psychosociale en problemen: een nieuw gezicht, een nieuw leven. - Reconstructie van het gezicht met ei gen huid kost vele operaties en biedt zelden mooi resultaat Een donorge zicht vergt één ingreep die verminking direct ongedaan maakt - De tol is hoog. Na transplantatie moeten mensen levenslang middelen slikken om afstoting te voorkomen. Die middelen zijn giftig, vrijwel altijd ontstaat kanker. Vaak ook suikerziekte. Het leven wordt bekort. - Verminkte mensen hebben voor een toonbaar gezicht een korter leven over. Ze willen er vier tot vijfjaar voor inleveren. Zelfs in het fictieve geval dat de helft van de transplantaties zou mislukken, kiest negen van de tien voor de ingreep. Bij geen enkele ande re transplantatie nemen mensen zo'n groot risico voor lief. - Er bestaat een kleine kans op afsto ting. Dan zijn vele operaties nodig en is alle hoop op een gewoon gezicht definitief vervlogen. De patiënt heeft het dan nog zwaarder dan voor de transplantatie. - Hoe is het leven met een gezicht van een ander? Mensen met een donor hand moeten wennen aan de hand die anderen hebben gestreeld, onbekend werk hebben gedaan. Met transplan tatie krijg je een gezicht dat door an deren is gekust. Dat uniek was voor een ander mens. Dat misschien ook door anderen wordt herkend. - Een gelaat moet worden weggeno men van een donor die hersendood is. De donor heeft dus geen gezicht meer als hij wordt opgebaard. Nabestaan den kunnen hem niet meer herken nen. Dat maakt afscheid nemen een stuk moeilijker en het kan potentiële donoren afschrikken. - Transplantatie is kostbaar. Vooral om de levenslange nazorg en behandelin gen en het grote risico op ernstige ziekten. In Amerika willen de verzeke raars de kosten niet betalen. Het is nog onduidelijk hoe ze in Nederland daarover denken. De mogelijkheid complete gezichten te transplanteren in reerde regisseur John Woo in 1997 tot de film 'Face Off, e mengeling van actie en science fiction. Daarin speelt Nico Cage een kwaadaardige misdadiger die ergens in Los Ang u een tikkende megabom heeft geplaatst. Omdat Cage in c t is geraakt, wordt het voor FBI-agent John Travolta lastige el te vinden waar de bom precies ligt Travolta besluit daaro r. identiteit van Cage aan te nemen om zo diens enge broei geheim te kunnen ontfutselen. In de volgende scène liggi j; beide acteurs naast elkaar op de operatietafel en zien wij n tail hoe met behulp van een laserstraaltje het ene gezich: 1; wordt losgesneden, op de andere schedel wordt vastgeze ig vice versa. Waarna Travolta verder als Cage door de film iii en andersom. i Spectaculaire beelden, die onmiddellijk opkomen wannee 0: een gezichtstransplantatie wordt gesproken. Ze maken vi 1 duidelijk waartoe de afdeling 'special effects' in staat is, ri >1 met de medische werkelijkheid hebben ze niks te maken Voor het eerst moet ik in mijn eigen huis een smoes be denken om halverwege de avond van mijn werkkamer af te dalen naar de woonkamer. 'Ik moet plassen', klinkt knullig. En bovendien, er is boven ook een toilet. Een droge keel dan? Die werkt altijd, bij kinderen over de hele wereld. Ik open de deur naar het trapgat en word overspoeld door de geluiden van een dvd (Harry Potter en de Geheime Kamer) en het gegiechel en geklets van 11 -jarige meiden. Bij het afdalen druk ik mezelf onwillekeurig tegen de muur, om me onzichtbaar te maken. (Harry Potter heeft daar een mantel voor.) Om ervoor te zorgen dat langgestraften zich aan hun huisarrest houden, is de elektronische enkelband uitge vonden. Voor ouders van opgroeiende dochters zijn er veel efficiëntere en goedkopere methoden om ervoor te zorgen dat je je een gevangene in je eigen huis voelt. Je hoeft daarvoor alleen maar een verjaardagspartijtje met tien giechelende meiden te organiseren. De jaren daarvoor waren we nog gewoon een middagje naar de dierentuin geweest of hadden we een schoon zusje een cursus jazzgymnastiek laten geven. Gelardeerd met veel limonade en snoep, en afgerond met een bui tenmodel schaal friet had je zo een prima partijtje. Ie dereen om uiterlijk zeven uur weer de deur uit, waar door je de avond gewoon weer voor jezelf had. Maar met ingang van dit jaar zijn middagpartijtjes opeens helemaal 'uit'. Zoals met elke trend moet er altijd iemand de eerste zijn. Er zijn geen handboeken voor, maar zelf was ik er stilletjes vanuit gegaan dat je vanaf de middelbare school aan de avondfeestjes vastzit. Maar zodra één 11 - jarige vriendin van mijn dochter haar verjaardagspar tijtje aan het eind van de middag laat beginnen en laat voortduren tot de late avond, is het hek van de dam. Voor iemand die er zijn gezicht niet mag laten zien, vind ik dat ik nog een behoorlijk aandeel heb in de voorbereidingen van de feestelijkheden. Ik mag op de computer de uitnodigingen maken, mag het karretje van de supermarkt afladen met 2-literflessen frisdrank en obsceen grote familiezakken chips, en mag optreden als chauffeur van wagen 2, die de meiden als eerste on derdeel van het partijtje naar de pannenkoekenboerde rij brengt. Maar daarna moet ik wegwezen. Dit is een meidenfeestje. Mijn zoon heeft daar minder moeite mee dan ik. Meiden en jongens leven op zijn leeftijd nog in twee aparte werelden. Meiden, daar wil je niet eens bij horen! Paul van Vliet zong het jaren geleden over meisjes van dertien, maar tegenwoordig (alles gaat veel sneller dan vroeger) leven meiden van elf ook al in twee werelden. Zo horen er nog niet bij, maar willen er al wel bijhoren. Omdat ik zelf niet mee naar binnen mocht, moest ik la ter van mijn vrouw horen dat de eerste meiden al op zichtig aan het flirten waren met jongens van wat tafel tjes verderop. Maar toen de serveerster veronderstelde dat er voorafgaande aan de pannenkoeken zeker geen kleurplaten meer op tafel hoefden te komen, werd ze door de meiden teruggefloten. Tijdens de pannenkoeken verbouw ik de woonkamer door de salontafel en stoelen weg te schuiven, om er met kussens een jaren zeventig zithoek annex ligbioscoop van te maken. Dan geven mijn zoon en ik ons over aan ons huisarrest op de bovenverdieping. We klooien wat op de computer, we darten, spelen een potje voetbalspel en kijken tv. Maar we zijn vooral bezig om er niet bij te horen. Zijn smoes om naar beneden te gaan is door vlak voor het slapen te gaan te vragen of hij alle meiden nog even een kus mag geven. Dat lijkt mij geen goed idee. Maar niemand houdt mij tegen als ik een uurtje later zelf uit mijn gevangenis naar omlaag sluip, om zogenaamd mijn dorst maar meer mijn nieuwsgierigheid te lessen. Voor de tv ligt een mikado van benen, armen en buiken, naast en half over elkaar. Han den reiken loom naar zakken chips, lippen nippen aan glazen cassis. Twee meiden draaien vlechtjes in het haar van de meiden die voor hen liggen. Tien paar ogen kijken naar me op, als ik van mijn bovenwereld deze onder wereld binnendring. „Even wat te drinken halen", zeg ik verontschuldigend, terwijl ik met veel te hoge snelheid de bocht naar de keuken neem. Achter mijn rug hoor ik, met de zelfde afgemeten stem die ik onder dit soort omstandigheden bewaar voor mijn 6-jarige zoom „Dat is dan wel meteen de laatste keer geweest. En nu weer naar boven." Zegt het Handvest van de Verenigde Naties nog wat, over het vernederen van gevangenen in hun eigen huis door 11-jarige meiden met de slappe lach? Kijk ook op: www.dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2