SPORT Is ooit een scheidsrechter populair geweest? Personeelslid LINKS BUITEN maandag 19 mei 2003 Rod Stewart wil finale niet missen Glasgow - Rockster Rod Ste wart kijkt niet op een paar cen ten als het om zijn liefde voor Celtic gaat. De Schotse voetbal club speelt op 21 mei de UEFA- bekerfinale tegen Porto, Stewart reist met een privéjet naar speelplaats Sevilla: kosten 70.000 euro. Stewart maakt er een gezellig dagje van en neemt twaalf vrienden mee naar de Zuid-Spaanse stad. Het is meer dan dertig jaar geleden dat Cel tic een Europese finale speelde. In 1970 verloren de Schotten in de strijd om de Europa Cup 1 van Feyenoord. Circuit Monaco 27 meter korter monaco - Het stratencircuit van Monaco, waar op 1 juni de Grand Prix voor Formule 1 -wa gens wordt gereden, is vanwege ingrijpende bouwactiviteiten in de Hercules-haven iets inge kort. In plaats van de traditio nele 3367 meter telt een ronde in Monaco dit jaar 3340 meter. Ter hoogte van het zwembad voor de hoofdtribune is een tweede chicane aangebracht terwijl op het kruispunt Sainte- Dévote de beplanting is wegge haald. De invoegstrook na de pits is daardoor iets langer ge worden. De Grand Prix van Mo naco telt 78 ronden; een af stand van 260,52 kilometer. Beursmalaise treft handbalsters bunnik - Een leuk zakcentje voor de speelsters van Oranje, meende het Nederlands Hand bal Verbond (NHV) toen het vijf jaar terug een aandelenlease- contract afsloot voor de selec tie. Nu blijkt elke handbalster als gevolg van de beursmalaise ongeveer 1000 euro verlies te hebben geleden. Vakbond NL Sporter is voor de gedupeerde Oranje-speelsters in de bres ge sprongen en eist dat het NHV de schulden op zich neemt. „Het is niet zo gelopen zoals wij destijds hoopten. Buitenge woon sneu voor de speelsters", zegt NHV-voorzitter Wijnand Eissens. „We zoeken naar een snelle oplossing." Thialfook tempel voor shorttrackers heerenveen - Ijsstadion Thialf in Heerenveen wil het short trackcentrum van Nederland worden. De schaatstempel moet daardoor rendabeler wor den. Thialf wil graag dat de pro vincie Friesland en de gemeen te Heerenveen drie miljoen eu ro op tafel leggen om de huidi ge ijshockeyhal op te knappen. Met dat geld zou Thialf een hoogwaardige shorttrackac commodatie kunnen aanbie den. In ruil voor de drie mil joen, krijgen de provincie en de gemeente aandelen van het sta dion. Cricketsterren in Den Haag den haag - Een cricketteam met wereldsterren neemt deel aan de Haagse Cricketdagen op 13 en 14 juni. Onder anderen de Zimbabwaan Andy Flower, de Indiër Harbijan Singh, de Pakistaan Shoaib Akhtar en de Australiër Shane Wame maken deel uit van het wereldteam, dat komt spelen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Haagse cricketvereniging HCC. Volgens de Haagse jubila ris is dit het sterkste team ooit op een Nederlands cricketveld. De sterren spelen op vrijdag 13 juni twee keer tegen elkaar; een dag later staat een wedstrijd te gen het Nederlands elftal op het programma. Voetballer wil levenslang wagenborgen - MenSO Bult, voetballer van Wagenborgen, heeft bij het KNVB-district Noord gevraagd om levenslan ge verlenging van zijn driejarige verbanning van de velden. Naar aanleiding van zijn betrokken heid bij rellen na afloop van het duel Wagenborgen-Siddeburen op 24 maart 2001 kreeg Bult een schorsing van drie jaar op gelegd. Maar volgens de ama teurspeler is hij onschuldig. Nu de KNVB een laatste gratiever zoek heeft afgewezen, is Bult klaar met de zaak. „Als ze me voor drie jaar schorsen voor iets wat ik niet heb gedaan, mogen ze daar van mij ook levenslang van maken." Alles heeft Menso Bult in de afgelopen twee jaar geprobeerd om de KNVB ervan te overtuigen dat hij op 24 maart 2001 niet degene was die arbiter Kamminga aanviel. „Mijn broer Peter deed dat. Dat heeft hij de tuchtcommissie ook verteld. Maar die blijft mij als schuldige zien." Zelfs de uit spraak van de burgerrechter dat de schuld van Menso Bult niet aangetoond kon worden, over tuigde de voetbalbond niet. Voetbalscheidsrechter-zijn is de meest ondank bare bezigheid die je maar kunt bedenken. Doe je het goed dan wordt er geen aandacht aan je besteed, maak je fouten dan loop je de niet ge ringe kans alle scheldwoorden en ziektebeelden naar je hoofd geslingerd te krijgen die er maar te bedenken zijn. Voor tekortkomingen van spelers zijn bij de goegemeente altijd wel vergoelijkende woorden te vinden, voor die van scheidsrechters zelden of nooit. Is er ooit wel eens een arbiter echt populair ge weest? Misschien dat de Belg John Langenus (1891-1952) bij dat begrip enigszins in ae buurt kwam. Tussen de beide wereldoorlogen leidde hij 85 internationale ontmoetingen, waaronder in 1930 de finale om het WK tussen de heetgebaker de teams van Uruguay en Argentinië in Montevi deo. Langenus was gezegend met arendsogen en een rustig, natuurlijk overwicht, een aimabel man ook met gevoel voor humor. Hij was overal een graag geziene gast. Ook in Nederland was men op hem gesteld, hoewel de eerste negen interlands die hij hier leidde steeds in een nederlaag voor Oranje eindigden. Toch vroeg men hem steeds te rug. Hij vond ons dan ook 'beste sportmannen'. Door een voetblessure moest Langenus de eigen voetbalcarrière er al vroeg aan geven, daarom werd hij op jonge leeftijd scheidsrechter. Hij zakte overigens voor zijn eerste examen dat destijds in België louter uit strikvragen bestond. Hij wist zich geen raad met een kwestie als deze: 'Een doelman die niets te doen heeft, klimt uit tijdverdrijf op het doel en gaat op de dwarslat zitten. Als er nu een aanval op zijn doel komt, wil hij van zijn uitkijk post niet weg. Wat doet ge?' Drie maanden later mocht hij dan toch scheids rechteren. Er wordt wel beweerd dat spelers vroeger respect voor het gezag toonden en dat scheidsrechters het daarom veel gemakkelijker hadden. Dat zal wel, maar Langenus' ervaringen waren anders. Na af loop van zijn eerste wedstrijd zei de voorzitter van de bezoekende club tegen hem: 'Als ge ooit bij ons komt, trappen we u de beenen over'. Bij zijn derde wedstrijd werd hij in de maag geslagen en moest hij door twee rijkswachters naar het station worden gebracht. Onderweg liep hij net een naar zijn hoofd gegooide baksteen mis. Voordat hij in de trein stapte, zei een official nog: 'Als men 't niet beter kent, dan moet men maar liever geen scheidsrechter zijn'. Bij weer een ander duel kreeg hij een dusdanig zware klap op een oog dat hij een tijdje dubbel zag. Hij leidde eens een duel tus sen Scaldis en St. Ignatius in de tweede klasse en weer was er grote heibel, 's Avonds ging hij in zijn koffiehuis in Antwerpen kijken naar de voetbaluit slagen. En daar stond hatelijk: Langenus-St. Igna tius 3-1. Zijn weg naar de top ging dus bepaald niet over rozen. Maar Langenus (in het gewone leven secretaris van de gouverneur van de provincie Antwerpen) was niet kapot te krijgen. De liefde voor de voet balsport zat gewoon te diep. Op den duur was iedereen van zijn inzicht en in tegriteit overtuigd. Met hem viel niet te marchan deren. Zo'n faam kreeg de Belg dat hij in de loop John Lange nus (rechts) leidde tus sen de beide wereldoorlo gen 85 inter nationale wedstrijden. Archieffoto der jaren werd ontvangen door de koningen van België, Zweden, Spanje, Engeland en door de pre sidenten van Ierland, Oostenrijk en Uruguay. Zelfs de paus schudde hem de hand. Mooi detail tot slot: Langenus gebruikte in zijn lange carrière maar één fluitje. 'Het was klein, maar erg: het maakte een hels lawaai'. Ruud Paauw Dit is de vijfenzestigste aflevering van een serie over de ge schiedenis van de sport SPORT IN BEELD Pierre van Hooijdonk heeft gescoord tegen PSV. Rotterdam. Mei 2003 Foto: ANP/Robert Vos Franse douane vist medicijnen uit auto Szabo, las ik donderdag op de sportpagina van mijn ochtendkrant. Deze Szabo, eigenaresse van de auto waaruit de Franse douane medicijnen viste, is Gabriela Sza bo. Roemeens atlete, leuk blond ding om te zien, olympisch kampioene 5000 meter en wereldkam pioene 1500 meter, hardlopen. Geen kleine vis, om bij het woordgebruik van dit nieuwsbericht aan te sluiten. Dat de douane- in-kwestie de Franse douane is, verbaast de trouwe lezers van de sportpagina's al lang niet meer. Zat Cees Priem destijds opgesloten in een Spaanse, Luxemburgse of Finse politiecel? Nee, in een Franse. Zelf heb ik daar nog niets van gemerkt, maar het lijkt wel of geen auto meer on gecontroleerd de Franse grens passeren kan, sinds de doping- Tour van een paar jaar gele- den.Toch wel onwaarschijnlijk opmerkelijk dat de Franse douane er keer op keer in slaagt net die auto's eruit te pik kenmaar dit terzijde. Je oog valt onmiddellijk op het woord medicijnen. Eén ding weten we zeker. Zou het bij de vondst in de auto van Szabo om medicijnen gaan, om - laten we zeggen - een voor raadje jodium, verbandgaas, sinaspril, pleisters en para cetamoldan zou van dit hele voorval geen ophef zijn ge maakt. Medicijnen zijn, op de sportpagina, een schuilnaam voor alles wat Onze Lieve Fleer (lees: de dopinglijst) verboden heeft. „De douane trof progesteron aan, een vrou welijk hormoon. Geen idee of je daar harder van lopen gaat, van progesteron, maar gek genoeg klinkt het daar wel naar, naar harder lopen. Dan wordt tegen zessen deze krant bezorgd en wordt bij mij in elk geval niet het jdee gevoed dat Szabo er niet harder van lopen gaat, van dat uit haar auto geviste goedje. Deze krant laat de niet te vermijden Jos Hermens aan het woord. De ma nager van Szabo. Wat mij zo opvalt aan Hermens is, dat hij ten eerste manager is van misschien wel een paar honderd atleten (onder wie Szabo) en dat hij ten tweede de uitstraling heeft van een objectief des kundige. Wat Hermens zegt is waar, zo is ons Jos nu eenmaal Vergeet het maar, les 1 inde keihar de wereld van de sport: geloof niemand, helemaal niet op zijn woord. Jos Hermens ontkent in deze krant in alle toon aarden dat Gabriela Szabo betrokken is bij een dopingschandaal. Hij vertelde dat de 'verdachte' lading van Szabo bestond uit vitaminen en acht ampullen progesteron, een bestanddeel van de pil maar door vrouwen ook gebruikt om stress en overtraining tegen te gaan. Daar gaan weal Vitaminen (of multi-vitami- nen). Op de sportpagina al net zo'n woord als 'medicijnen'. Wat mij het meeste tegenstaat aan makelaar Jos' betoog, is dat 'ge-in alle toonaarden' toontje van zijn verweer. Hoe hoger het 'in alle toonaarden' kaliber, hoe ongeloofwaardiger - is onze jammerlijke ervaring. Wat ook niet in het voordeel van Hermens pleit is dat de twaalf ampullen Actovegin (kalfsbloed), ook aangetroffen in de auto van Szabo, in zijn opsomming ontbreken maar in het artikel slechts opduiken dankzij het douanerapport. Gabriela Szabo trad al jaren lang naar voren als een fervent bestrijdster van doping en noemde ooit in de Roemeense uitgave van Playboy haar land genote en concurrente Violeta Szekely (eens voor twee jaar ge schorst na het gebruik van anabolen) 'te lelijk om te mo gen lopen', maar dat zegt niets. Ook Carl Lewis hing in zijn tijd de anabolenrecherche uit. Deze krant maakte er overigens wel melding van dat Gabriela Szabo niet zelf aan het stuur zat in de auto die bij grenspost Menton werd aange houden. „De wagen werd naar Zuid-Frankrijk gereden door Daniël Vlad, een kennis die vaak op liaar huis past als Szabo in het buitenland ver- blijft." Een kennis? De Volkskrant noemde Vlad gewoon bij zijn naam: „De auto werd bestuurd door een personeelslid van de atlete. Je hoeft maar aan Ben Johnson en Carl Lewis te denken en je weet dat het negen van de tien keer de personeelsleden zijn, die atleten harder doen lopen. Frank Snoeks UIT HET OOG Fred Kanbier maakte beginjaren negentig de succesjaren van Quick Boys mee. In 1991 en 1992 pakte de toen nog in Leiden woonachtige linksbuiten met voetballers als Edwin Otte, Jaap van Duyn en Hans van der Plas de zaterdagtitel, een jaar later won de Katwijkse club ook de al gehele amateurtitel. Kanbier, 38 jaar, postbode en inmiddels ver huisd naar Katwijk, begon zijn voetbalcarrière bij Lugdunum. Als jeugdspeler kwam hij ook uit voor Leidsche Boys en Leiden. Met die laatste club miste hij net promotie naar de eerste klasse, toen nog het hoogste amateur niveau. Op 23-jarige leeftijd maakte Kanbier de overstap naar Quick Boys waar een bles sure hem vijf seizoenen later tot opgave dwong. „Ik moest noodgedwongen stoppen. Mijn wervelschijven sleten af en door het voetbal werd dat alleen maar erger. Ik kon zelfs niet meer trainen. Daarna heb ik een paar jaartjes de B- en A-junioren getraind en sinds drie jaar speel ik in het vijfde elftal. Ik voetbal alleen maar, doordeweeks heb ik rust. Ik speel met allemaal jongens uit het oude kampioensteam van Quick Boys. Dit jaar zijn we kampioen geworden, het jaar ervoor net niet en het seizoen daarvoor weer wel. We voetballen inmiddels in de reserve tweede klasse en moe ten het vooral van onze routine hebben. Conditie doen we op in de wedstrijden. De oudste bij ons is 45 jaar, maar we voetbal len tegen jongens van 18 jaar. Dan merk je toch dat het ni veau van het voetbal achteruit gaat. Als wij met 5-1 kunnen winnen van Valken 2, dan vind ik het minder worden. Ik denk dat jongeren vaker voor andere sporten kiezen en er ook niet meer zo hard voor willen wer ken. Wij voetbalden in onze jeugd altijd voor de deur. Nu kunnen ze uit van alles kiezen. Ons elftal speelde dit seizoen meestal gelijktijdig met het eer ste team thuis. We speelden dan om twaalf uur en gingen daama kijken. Dat deden we ook als het eerste dichtbij een uitwedstrijd speelde. Er zitten een paar jongens in het team - Eef Schoneveld, Derek van der Plas, Arie Guyt - die ik in de jeugd heb getraind. Na de wed strijd babbelen we over wat ze fout hebben gedaan. Ik zie heel veel progressie bij die gasten en dat vind ik wel leuk. Ik denk dat het eerste elftal, gezien de jonge leeftijd, nog veel beter kan. Het kan in de breedte alleen nog maar groeien. Je ziet nu al dat het goed wordt opgevangen als sommige jongens niet mee kunnen doen. Ik kon in mijn jonge jaren naar AZ en Haarlem, maar toen werd er niet al te best betaald. Ik kwam net van school en speelde bij Leiden in een vrien denteam dat ging voor een plaats in de eerste klasse. Dan stap je ook niet zo makkelijk over. Toen promotie niet door ging en de club niet verder wil de gaan, heb ik de stap naar Quick Boys gemaakt. Voor een buitenstaander is Quick Boys een rare vereniging. Of je hoort erbij, of niet. Ik heb een Katwijkse vrouw en mijn schoonvader zet thee bij de club en dat maakt het een stuk makkelijker. Ik was al snel het lievelingetje omdat ik veel scoorde. In het vijfde elftal speel ik over al. Het ligt er maar net aan wie er bijvoorbeeld wordt gewis seld, maar meestal sta ik toch voorin. Ik kan makkelijk een bal vasthouden en pak geregeld mijn doelpuntjes mee. Ik denk dat ik voor mijn leeftijd nog aardig mee kan komen." UIT GESPROK Gerard Meijer, jaar verzorger Feyenoord, in rama: „Bij een trip d Rusland redde ik in Tblis oog van een Russische sp er plotseling uithing. Kre een staande ovatie van h bliek!" Idem: Cruijff is beter dan iedei wéét ook alles beter dan i een. Gaat hij in het spele heel uitvoerig uitleggen h een flesje Spa Rood moet ken om het meeste profijt belletjes te krijgen. Oud-topvolleyballer R01 Zwerver in Sportweek: „Ik loop ook niet warm ui vrouwenvolleybal. Somrm vinden het mooier, omdt meer rally's worden gespt Nou, dat wil ik helemaal zien. Ik wil kracht zien, t serveren en rossen met d del" De Servische PSVer Ma Kezman in het Algemet blad: „20 oorlogen in 200jaar. volk heeft het al heel lap te verduren. Maar kenn moet het zo zijn. We heb nodig om op onze be te komen. Daar geloof ik moet ergens goed voor z Atleet en jazzfanaat Trc glas in De Telegraaf: „Het controleren van jet agressie is zo moeilijk, ht kunstvorm. Daar gebruil voor. Als ik een mooi nut heb gehoord en ik stap u gens die baan op, dan kt1 mand vermoorden met a glimlach op mijn gezicht Ajax' assistent-trainer R Krol over de werkverho met hoofdcoach Ronal man, in Voetbal Inten „Ronald neemt de beslisi wij bakken de taart, hij a voor de slagroom. Oranje Zwart-doelman 1 Kramer geeft in Hocke) zine een reden voor zijnf dankje voor het Nederli team: „De hockeywereld is b mijn wereld. Ik voel mei thuis in de bralbrigade 1 die studenten. Status vin ook zoiets. Dat heeft ienu ooit verzonnen. Maar hA geen brood op de plank' Idem: ,Als tweede keeper sta je 1 wankel kratje en iedereen op uit om je onderuit te 1 pen." Een Cruijffiaanse wijshi 1 Chelsea-manager Clauc nieri, in het Engelse voe blad FourFourTwo: „Ik controleer nooit dek A van een speler. Als hij ga dan is hij oud genoeg. Er, goed genoeg is, dan is hij M genoeg voor de oudere sp De naar Celta de Vigo w nen Ajacied Mido in Spc week: «I „Koeman heeft mijn repi beschadigd, hij heeft zich negatief over mij uitgelai waarvoor? Voor niks!" Oud-PSVer Stan Valcki 1 Volkskrant: „Het is geen toeval dat P, acht jaar lang sneuvelt ii eerste ronde van de Chan League. Dat is het dilem P de club: de speler wordt terd, maar hij leert niet i leven. "p Oud-PSV-manager Keel Ploegsma in de Volkskr P' „Ik heb wel eens het idet de NOS vooral Ajax- en t m oord-supporters werken Eric van der Luer (ex-Ri over de mentaliteit van j ploeggenoten bij het Du Alemannia Aachen, in V International: J? „Op een vrije dag gaan u bos in vooreen duurloop °e daar hoefde je bij Roda e 'n mee aan te komen. DanJ waarschijnlijk neergeslq De Engelse voetballegec Jimmy Greaves in Fourl wo: „Je werd vroeger nooit gi 1 tenzij je op het veld eenl mes tevoorschijn haalde. Assistent-trainer Theo Jong, samen met bonds Arie Haan verantwoord voor het Chinese natioi )r team, in Panorama ove SARS-virus: „Enkel een deurknop ven ken kan al fataal zijn! Vi dat we, zeker in Pe- j. king waar Arie en ik ons appartement hebben, eerst een pa pieren zakdoekje pakken als we ergens een deur opendoen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22