Ajax weigert in landstitel te geloven SPORT 3 Adriaanse weet niet of hij wel wil blijven bij AZ Troostprijs maakt seizoen Arsenal goed NAC na winst weer helemaal terug in race voor Europees voetbal Koeman acht voorbijstreven van PSV niet meer reëel Sampdoria terug in Serie A I irriteren aid Koeman 10AM - Ajax-trainer Ro- öeman ergerde zich gis- jjdens het duel met De chap groen en geel aan jen supporters. Nadat De chap al na drie minuten pprong was gekomen, nen de fans onmiddellijk hard Witschge te roe- Uet publiek maakte het idie manier niet gemak- r.We spelen om de pions League te halen, iop je dat de mensen de isteunen die in het veld Daaraan heb ik me wel jd." Overigens liet de Witschge, die in Amster- ioet vertrekken, in de ninuut invallen. iji Ono jeert kuit oam - Trainer Bert van jkvan Feyenoord vreest dit seizoen niet meer tiinji Ono kan beschik- e Japanner viel tijdens orde Rotterdammers ge il duel met PSV (3-1) uit nkuitblessure na een gel met Mark van Bom- Uet ziet er heel slecht Idus Van Marwijk. „Hij een op krukken lopen. Ik mg dat we hem dit sei- iet meer in actie zien." itaboun tkt enkel Ali Boussaboun heeft in Istrijd van zijn club NAC )zijn enkel gebroken. De Ier verstapte zich zondag lotfase. Hij is enkele len uitgeschakeld. Bous- ïhad al last van het ge- Hij kampte met een los a de enkel, maar wilde n verdoving toch spelen, im in de 46ste minuut in den maakte een kwartier t2-0 voor NAC. In de ninuut verliet hij het veld hij te veel last had van eL Uit onderzoek bleek nicht te zijn gebroken. Boxel van naar ADO ac ADO Den Haag, nog ntje verwijderd van de ti- e eerste divisie, huurt d seizoen Robert van on PSV. De twintigjarige jger maakte tijdens de èdstrijd tegen Excelsior buut in de hoofdmacht koploper van de eredivi- 0 Den Haag heeft even- et drie belangrijke spe- 1 akkoord over contract ing bereikt. Jeffrey van 'eter Hofstede tekenden in seizoen bij. Het con- et Ferry Bodde, afkom- de eigen jeugd, werd iroken en met een jaar jdtot medio 2006. nte huurt Rouwelaar n - Doelman Jelle ten laar speelt komend sei- phuurbasis bij FC Twen- ioelman van PSV is op ment aan FC Groningen end. Ten Rouwelaar is in de de vervanger van Boschker. Die moet ver ten staat in de belang- |van Ajax Ten Rouwel- tuilde vorig seizoen Em- tor PSV. Bij de koploper eredivisie kon de oud- in van Jong Oranje nooit gen. De Eindhovense lurde Frank Kooiman uta. PSV bekijkt aan het an het seizoen of het gend jaar nog over Kooi- 3 beschikken. ard Roelofsen f Heracles •Richard Roelofsen Ie komende twee seizoe- w Heracles Almelo. FC had de 33-jarige spits fhouden maar dat bleek tel niet haalbaar. Wel ide club er inmetlin- gelverdediger Albert van ir (27) en aanvaller Arjan aart (31) overeenstem- ibereiken over een nieu- lintenis. Beiden teken- )r een jaar bij. erslautern vege lijf iautern - Hij kwam als tr maar kon niet voorko- I de supporters van Kai- tem ook zijn vertrek eis- de winterstop loste Erik dsnog de hoge verwach- Q. Via het bekertoernooi Ie Belgische oefenmees- zijn ploeg Europees veilig en zaterdag verze- eiserslautem zich met ilpuntloos gelijkspel te- iussia Dortmund van i jaartje Bundesliga.l. oberg speelt volgend niet meer op het hoog- au. De club degradeer de nederlaag bij Ener- !bus (2-1) voor de zesde de Bundesliga. Energie 'had al eerder afscheid to van het hoogste ni- maandag 19 mei 2003 Willem II - Excelsior 2-1 (0-1). 44. Bou- tahar 0-1, 62. Sektioui 1-1, 89. Quinn 2-1. Scheidsrechter: Koopman. Toe schouwers: 13.400. Gele kaart: Victoria (Willem II). FC Zwolle - SC Heerenveen 0-1 (0-1). 36. Selakovic 0-1. Scheidsrechter: Braamhaar. Toeschouwers: 6750. Gele kaart: Van der Haar (Zwolle), Vayrynen (Heerenveen). RBC Roosendaal - NEC 0-2 (0-1). 45. Zonneveld 0-1, 67. Wielaert 0-2. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Sillah (RBC Roosen daal), Leiwakabessy (NEC). Vitesse - FC Twente 0-1 (0-0). 80. Hou wing 0-1. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 23.600. Gele kaart: Ze- man (Vitesse), El Brazi, Polak (FC Twente). FC Groningen - AZ 1-0 (0-0). 87. Sal mon 1-0. Scheidsrechter: Haverkort. Toeschouwers: 11.824. Gele kaart: Kr- stev (FC Groningen), Kromkamp, Cruz Vicente, Rodriquez en Van Galen (AZ). RKC Waalwijk - NAC Breda 2-3 (0-0) 49. Engelaar 0-1, 60. Boussaboun 0-2, 73. Hoogendorp 1-2 (strafschop), 75. Hoogendorp 2-2 (strafschop), 86. Diba 2-3. Scheidsrechter: Van Egmond. Toe schouwers: 7100. Gele kaart: Gudelj (NAC), Greene (RKC). Ajax - De Graafschap 7-1 (2-1). 3. Van der Haar 0-1, 16. Van der Vaart 1-1, 45. Van der Vaart 2-1, 63. Sneijder 3- 1, 67. Galasek 4-1 (strafschop), 72. Pienaar 5-1, 76. Maxwell 6-1, 89. Boukhari 7-1. Scheidsrechter: Wege- reef. Toeschouwers: 49.300. Gele kaart: Culina, Leonardo (De Graaf schap). Feyenoord - PSV 3-1 (2-0). 33. Van Hooijdonk 1-0 (strafschop), 45. Van Hooijdonk 2-0, 53. Kezman 2-1, 66. Van Hooijdonk 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 43.000. Gele kaart: De Nooijer, Lur- ling, Paauwe (Feyenoord), Ooijer, Brug- gink, Lee, Van der Schaaf (PSV). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 34, 2. Van Hooijdonk (Feyenoord) 28, 3. Kuijt (FC Utrecht) 18, 4. Buffel (Feyenoord), Van der Vaart (Ajax) 17, 6. Hoogendorp (RKC) 16, 7. Ibrahimovic (Ajax) 13, 8. Robben (PSV) 12, 9. Perez (AZ), Van der Meyde (Ajax), Amoah (Vitesse), En gelaar (NAC Breda), Anastasiou (Roda JC) 11. Programma: 25 mei: Excelsior - Vitesse, De Graafschap - FC Groningen, SC Hee renveen - RBC Roosendaal. NAC Breda - AZ, NEC - FC Zwolle, PSV - FC Utrecht, Roda JC - RKC Waalwijk, FC Twente - Ajax, Willem II - Feyenoord. PSV 32 25 5 2 80 85-20 Ajax 32 24 5 3 77 91-31 Feyenoord 32 24 4 4 76 85-37 Roda JC 32 13 8 11 47 56-51 NEC 32 13 8 11 47 40-40 NAC 32 11 13 8 46 36-30 RKC 32 14 4 14 46 44-49 Heerenveen 32 12 8 12 44 55-52 FC Utrecht 32 11 11 10 44 46-45 Willem II 32 11 8 13 41 47-48 FC Twente 32 10 11 11 41 33-40 AZ 32 11 8 13 41 46-64 RBC 32 10 6 16 36 32-46 Groningen 32 7 10 15 31 28-43 Vitesse 32 7 8 17 29 31-47 FC Zwolle 32 7 7 18 28 29-61 Excelsior 32 5 7 20 22 33-64 Graafschap 32 5 5 22 20 33-82 EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. De Groot (Emmen) 27, 2. Koevermans (Sparta) 25, 3. Platvoet (Heracles Almelo) 24, 4. Bruin (Cam- buur Leeuwarden) 19, 5. Jansen (Den Bosch) 18, 6. Stroeve (ADO Den Haag), Van de Laak (FC Den Bosch) 16. 8. Weerman (Veendam), Jacobs (VW) 15, 10. Marbus (Go Ahead Eagles), Kantel berg (Helmond Sport), Hendriksen (Hel mond Sport), Hamming (Fortuna Sit- tard) 14. Programma: 23 mei: FC Den Bosch - MW, FC Dordrecht - Fortuna Sittard, Emmen - Helmond Sport, Go Ahead Eagles - Cambuur Leeuwarden, Sparta Rotterdam - FC Eindhoven, Veendam - Heracles Almelo, Volendam - TOP Oss, VW - ADO Den Haag, 25 mei: Haarlem - Stormvogels/Telstar. groningen/anp - Financieel zat AZ al in proble men. maar zondag ging het uit bij FC Groningen ook sportief faliekant mis. De Alkmaarders gingen met 1-0 onderuit en daarmee is er geen enkel per spectief meer voor een Europees avontuur. Gro ningen zette door de winst een belangrijke stap om de nacompetitie te ontlopen. In de slotfase scoorde invaller Salmon. De spelersgroep van AZ is gevraagd 30 procent loon in te leveren. De Alkmaarse club moet de li centie van de KNVB veilig zien te stellen door een exploitatietekort van 6,5 miljoen euro voor de ko mende seizoenen weg te werken. Trainer Adriaan se liet voor de wedstrijd doorschemeren graag Eu ropa in te willen trekken. Dat moest volgens de Amsterdammer gebeuren met aanvallend, creatief en gedurfd voetbal. Maar dat kon ten FC Gronin gen niet worden waargemaakt. Met name de vier aanvallers Elkhattabi, Nelisse, Van Galen en Perez lieten het afweten. „Uitgere kend de spelers die het meeste geld verdienen, konden helemaal niets. Het was een slappe hap", foeterde Adriaanse. De oefenmeester had wel een verklaring voor het falen van zijn aanvalslinie. „De jongens zijn niet weerbaar. AZ heeft in korte tijd heel wat affaires achter de rug. De problemen met trainer Van Stee, keeper Moens, het stadion dat er niet komt en nu het verzoek om salaris in te leveren doet natuurlijk wel wat met je. Maar ik vind dat zoiets nooit op het veld getoond mag worden. FC Utrecht en NAC hebben ook financiële problemen, maar die ploe gen presteren wel goed. Toen ik aan deze klus bij AZ begon, had ik er wel een andere voorstelling van. Er was me Europees voetbal en een nieuw stadion beloofd. Bovendien kon ik nieuwe spelers gaan kopen. Maar ik krijg van dat alles helemaal niks. Ik nog nadenken of ik wel bij AZ blijf. Ik wil mijn trainersloopbaan wel plezierig afsluiten en niet op dit niveau doormodderen." door Peter van Duyl Amsterdam - Een half uurtje goed voetbal, meer had Ajax gis teren niet nodig om de competi tie alsnog enig leven in te blazen. De overwinning op De Graaf schap (7-1) bezorgde de Amster dammers plotseling toch weer uitzicht op de nationale titel. Met nog twee duels te gaan is de marge met PSV geslonken tot drie punten en vijf goals. Voor het eerst in weken moch ten de supporters in de ArenA hardop dromen van het kampi oenschap, maar hun euforische stemming was aan Ronald Koe man niet besteed. Want hoewel de statistieken Ajax dus beslist niet kansloos maken, weigert de oefenmeester de titelkansen van zijn ploeg serieus te nemen. Koeman sprak voor het week einde de hoop uit, dat Feyen oord in de Kuip punten zou morsen tegen PSV. Ajax bracht de kloof met de kop loper gisteren tot alleszins over zichtelijke proporties terug maar toch herhaalde hij de overtuiging, dat de Amsterdam mers het kampioenschap defini tief hebben verspeeld. „Nee, ik ben zeker niet blij met de uitslag in Rotterdam. Ik denk eerlijk ge zegd niet, dat PSV in de reste rende wedstrijden nog punten gaat verliezen." Ook onder de spelers van Ajax is de titel geen hot item meer. „Het kan nog wel", zei Nigel de Jong „maar ik verwacht dat PSV - nu het moet - een tandje zal bijschakelen. Maar goed, de rea liteit is dat het nog alle kanten op kan. We kunnen de titel nog pakken, maar tegelijkertijd moe ten we oppassen. We kunnen ook nog derde worden." Dat laatste is een wonder op zich. Ajax heeft tot nog toe 77 punten bij elkaar gespeeld, maar is nog altijd niet zeker van de tweede plaats. Sinds er drie punten voor een overwinning worden toegekend (seizoen '95/'96), haalde alleen PSV als nummer twee een keer 77 pun ten. De laatste jaren kwam de runner-up van Nederland niet eens boven de grens van zeven tig punten uit. Ajax (dat nog te gen FC Twente en Heerenveen speelt) kan dit seizoen zelfs tweede worden met 83 punten. In vijf van de voorbije zeven sei zoenen, zou dat aantal voldoen de zijn geweest voor de landsti tel. Niet voor niets verzuchtte Koeman gisteren: „77 punten en nóg kunnen we niet rustig ach- Victor Sikora legt het aftegen twee Graafschap-verdedigers, Michel van der Kruis (links) en René Bot. Foto: Ron Pichel terover leunen." Ondanks de af getekende zege op De Graaf schap, was het aan Ajax af te le zen dat de ploeg het kampioen schap in de ArenA als gepas seerd station beschouwt. De Amsterdammers wonnen met 7- 1, maar ze hadden de druk in Eindhoven tot het kookpunt kunnen opvoeren door een monsterscore neer te zetten en PSV zo in elk geval op doelsaldo te achterhalen. Ajax knutselde pas in het laatste half uur een redelijke uitslag in elkaar, maar liet een uitgelezen mogelijkheid liggen om weer eens in de dub bele cijfers te geraken. Dat Ajax het een uur lang be hoorlijk moeilijk had met De Graafschap, was eigenlijk een schande. De ploeg uit Doetin- chem trok jarenlang met de geuzennaam 'Superboeren' over de Hollandse velden, maar geen ploeg kan verder van de term 'super' verwijderd zijn dan De Graafschap op dit moment. Trainer Peter Bosz meende na afloop dat zijn elftal in het eerste uur 'nog redelijk stond'. In wer kelijkheid verdedigden de gas ten weliswaar massaal, maar te gelijk chaotisch. De Graafschap bofte, dat Ajax de klus pas in het laatste half uur serieus nam. Zonder de centrale verdedigers Chivu (geschorst) en Pasanen (geblesseerd), stond Ajax binnen vijf minuten zelfs op achter stand. Een hoekschop van Jason Culina viel voor de voeten van Hans van der Haar, die met een prachtige volley scoorde: 0-1. De Amsterdammers hadden het weer eens aan de klasse van Ra fael van der Vaart te danken, dat ze het duel in hun greep kregen. Na zestien nietszeggende minu ten werd de gelegenheidsaan voerder op de rand van het strafschopgebied aangespeeld. Sneller dan zijn schaduw draai de Van der Vaart weg bij zijn be waker Michael van der Kruis en kogelde snoeihard raak: 1-1. Vanaf dat moment was het vooral wachten tot het moment dat Ajax de machtsovername zou voltooien. Kort voor rust zorgde Van der Vaart met zijn zeventiende goal van het sei zoen voor 2-1 en toen Wesley Sneijder na dik een uur 3-1 scoorde, braken de Doetin- chemse dijken aan alle kanten. Door Galasek (strafschop), Pie naar en Maxwell was het een kwartier voor tijd al 6-1. Op het moment dat heel de Arena zich rijk begon te rekenen, stokte het Amsterdamse ritme alweer. Al leen invaller Nourdin Boukhari kwam nog aan een doelpunt: 7- 1. AJAX: Lobont; Trabelsi, Yakubu, De Jong en Maxwell; Pienaar (79. Boukha ri), Galések, Litmanen (46. Sikora) en Sneijder (69. Witschge); Van der Vaart en Van der Meyde. DE GRAAFSCHAP: Wevers; Bot, Van der Kruis, Bakens en Hermans; Leo nardo (69. Karaca), Berck Beelenkamp, Van Leerdam, Hertog, en Culina; Van de Haar (77. Zafarin). waalwuk/anp - Door met 2-3 te winnen bij RKC Waalwijk is NAC Breda helemaal terug in de race om Europees voetbal. NAC klom door de winst naar de zesde plaats, in punten gelijk met RKC. Deze positie, en het betere doelsaldo, bieden met de duels tegen AZ en RBC in het vooruitzicht per spectief. NAC moest gezien de opgeleefde Euro pese ambities na zeges op FC Zwolle en FC Utrecht wel winnen in Waalwijk. Met opnieuw Schenning als gelegenheidsspits domineerde NAC praktisch de hele wedstrijd. Een productieve Schenning had NAC bij rust al in veiligheid kun nen brengen. Vier opgelegde kansen liet de opge waardeerde centrale verdediger liggen. NAC lever de tussendoor via tweemaal Slot kans nummer vijf en zes bijna achteloos in. RKC voetbalde voor rust volgens trainer Jol belab berd. De Hagenaar zette met enkele prikkelende opmerkingen zijn selectie op scherp voor het res tant van de competitie. „De ploeg kon de span ning niet aan. Ik vraag me af of RKC gezien de mentaliteit en vorm wel goed genoeg is voor Eu ropees voetbal." RKC, met Petrovic voor de falen de Teixeira, probeerde in de tweede helft wel aan vallender te spelen. Toch scoorde NAC, twee keer zelfs. Engelaar (vrije trap) en invaller Boussaboun maakten de goals. De zege leek vast te staan, maar twee handsballen en daardoor twee strafschop pen brachten RKC fortuinlijk terug. .Arbiter Van Egmond maakte het weer span nend", foeterde trainer de Bredase trainer Ten Ca- te. „Ik word het onderhand goed zat. De tweede bal was hands, de eerste niet. Abdellaoui werd in de muur door Hoogendorp tegen zijn arm ge schoten. Ik heb altijd geleerd dat het opzettelijk hands moet zijn." Omdat Hoogendorp nooit mist van elf meter, kwam RKC binnen twee minuten op 2-2. NAC won alsnog verdiend dankzij het talent Diba, die een rebound oppikte en scoorde. Turijn - Sampdoria promoveert naar de Serie A. De Italiaanse voetbalclub keert na vier jaar Se rie B terug op het hoogste ni veau. Sampdoria, voorheen werkgever van onder anderen Gullit en Seedorf, won zaterdag met 3-1 van Cagliari. Door dat resultaat kan Sampdoria pro motie niet meer ontgaan. cardiff/den haag/gpd - In de 59ste wedstrijd van een seizoen vol decepties, wist miljoenen ploeg Arsenal de laatste kans op succes te verzilveren. Op zijn tandvlees versloeg de FA Cup-favoriet, met een bij vlagen excellerende Dennis Bergkamp, het taaie Southampton (1-0). Onder het gesloten dak van het Millennium Stadium slaakte coach Arsène Wenger een zucht die tot in Londen te horen was. Het fascinerendste knockout- toemooi heeft veel allure verlo ren, sinds het Grote Geld ook Engeland heeft ingepalmd. Het lijkt alweer pure nostalgie dat ie der jochie, ook in Nederland, op die heilige zaterdag in mei aan de marathonuitzending van Match of the Day gekluisterd zat. Manchester United permit teerde zich enkele jaren geleden zelfs de arrogantie om de FA Cup compleet te negeren. Tot grote woede van de Britse voetbalpuristen, die de zilveren trofee als de enige echte Cup met de Grote Oren beschouwen. Ook voor Arsenal stond de beker dit seizoen op de derde rang, na de Engelse titelstrijd en de grote obsessie: de Champions League. De voetbalmachine van Wenger, die het one-touch-voetbal als een wiskundige formule be heerst, leek bezig aan een fabel achtig seizoen. Acht punten los in de Premier League en keurig op schema in Europa. Totdat een onverklaarbare vormcrisis in de prille lente alle illusies aan diggelen sloeg. Man chester United pikte genadeloos de titel terug en in het kampioe nenbal hield het onervaren Ajax de rug recht. Het kanon van De Gunners schoot louter losse flodders. Groot was dan ook de druk op de schouders van de Londena- ren om dan tenminste de laatste prijs te pakken: de FA Cup. En passant kon de ploeg ook op re- cordjacht. Arsenal stond voor de zestiende maal in de finale, een unicum in het statistiekmaffe Engeland. Bovendien stond met David Seaman de oudste doel man ooit in de eindstrijd. De 39- jarige ijzervreter keepte zijn 1004de duel in het roodwit. Southampton torst dezelfde kleuren, maar moest voor de 73.726 toeschouwers in Cardiff aantreden in een blauwgeel te nue. De Saints maalden daar, als bijgelovige Britten, helemaal niet om. In 1976 won de club uit de Zuid-Engelse badplaats zijn enige FA Cup, juist in blauw geel. De underdog - de bookma kers tipten Arsenal vier tegen een - gokte opnieuw op een stunt, maar leek zaterdagmid dag na het eerste fluitsignaal on der de voet te worden gelopen. Thierry Henry kreeg na 23 se conden een prachtige kans op de snelste finalegoal ooit. De Finse poortwachter Niemi mis gunde hem die primeur. Tien minuten later kwam de Franse sluipschutter weer vrij voor het doel, na een magnifieke pass over vijftig meter van Dennis Bergkamp. Opnieuw faalde de anders zo trefzekere topscorer. Southampton verzamelde moed en knokte zich in de wedstrijd, opgejaagd door de onverstaan bare kreten van de Schotse coach Strachan. Svensson en Baird beukten op Seaman, maar de Arsenal-doelman maakte dit keer geen slippertje. Zijn tegen voeter aan de andere kant, Nie mi, moest wel vissen toen de aanvalsdrang van de favoriet weer opwelde. Na een typische Arsenal-combinatie, met Berg kamp als draaischijf, schoof Ro bert Pires de bal in de 38e mi nuut koel in de netten. De Fransman kon zijn geluk niet op. Vorig jaar miste hij de FA Cup-zege op Chelsea wegens een knieblessure. Met Giovanni van Bronckhorst negentig minuten op de bank leek de sterrenploeg de finale in de tweede helft simpel uit te spelen. Maar in de slotfase werd alsnog het uiterste gevraagd van de zenuwen van chef Wenger, die uiterst nerveus oogde. In de vijfde minuut van de blessure tijd kopte Southampton-idool James Beattie de bal keihard in de doelmond. Ashley Cole bracht op de lijn redding en be- David Seaman en Patrick Vieira torsen de FA Cup na de zege op Southampton. Foto: AP/Nick Potts „De druk was ontzettend groot", gaf Wenger toe, nadat hij Arsenals negende FA Cup uit handen van Sir Bobby Robson had ontvangen. „We hebben dit hoedde zijn ploeg op de valreep voor een nieuwe anticlimax Tot opluchting van de trainer, die rijn naam als succescoach al zag afbrokkelen. seizoen een paar stevige menta le klappen gekregen. Maar op het juiste moment stonden we er weer. This is a remarkable group of players."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17