Cipollini eindelijk in de boeken SPORT 2 Michael Schumacher wint ondanks brandje IOC spreekt Carl Lewis vrij van dopinggebruik Oud-dopingzondaar Garzelli leider in Ronde van Italië Van Gulik vlo< Raboploeg in Olympia's R01 Duitser overleeft alles in Grand Prix van Oostenrijk Jan Ullrich moet hopen wildcard Tour de France Clerc mist killersinstinct WK dammen in Zwartslu Amsterdam Admirals winni uitduel met Frankfurt Galat Minuut stilte voor overleden renner ossendrecht - Voor de start van de eerste etappe van Olympia's Tour is een minuut stilte in acht genomen voor de overleden amateurwielrenner Raymond Raadtgever. De 26-jarige cou reur uit Roosendaal veronge lukte zaterdagnacht in de buurt van Zundert. Eerder die dag had hij nog met zijn club Breda Knooppunt deelgenomen aan de Ronde van Gelderland. Van Almsick niet naar WK hamburg - Franziska van Alm sick ziet af van deelname aan de wereldkampioenschappen zwemmen, half juli in Barcelo na. Dat verklaarde de 25-jarige Duitse zwemster, wereldre cordhoudster op de 200 meter vrije slag, in Hamburg op de slotdag van de Duitse kampi oenschappen. Ze wil zich con centreren op de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Rentree Krajicek tegen Gambill st pölten - Richard Krajicek maakt tegen Jan-Michael Gam bill zijn rentree in het tenniscir- cuit. De Muiderberger werd bij de loting van het toernooi in St Pölten, dat vandaag begint, aan de als vijfde geplaatste Ameri kaan gekoppeld. Krajicek kreeg met een wildcard toegang tot het graveltoernooi. MAANDAG ig MEI 2003 Roeizege in Essen arezzo/anp/rtr - Mario Cipollini moest er meer dan een week op wachten. De twijfel had inmid dels toegeslagen. Maar gisteren won hij dan toch zijn eerste rit in de 86e Ronde van Italië om daar mee in de recordboeken te belan den. Net als zijn illustere voor ganger Alfredo Binda won 'Mooie Mario' inmiddels 41 Giro-ritten. Het record werd geboekt in de achtste etappe, die eindigde met een massale aankomst in Arez- zo. Cipollini werd door zijn ploegmakkers van Domina Va- canze opnieuw perfect gelan ceerd en klopte de Australiër McEwen en de Italiaan Petacchi. Vooral die laatste was de afgelo pen week Cipo's grote plaag geest Petacchi won drie ritten en deed Cipollini openlijk zijn twijfels uitspreken over zijn toe komst „Misschien ben ik wel te oud en is het tijd om te stop pen." Na zijn ritzege was Cipollini zichtbaar opgelucht. „Ik denk dat ik heb laten zien dat het nog niet over is met mij. Ik ben 36 en niet in topvorm en toch win ik hier een rit. In de laatste 300 meter ging het schouder aan schouder met McEwen en Pet acchi. We zijn drie van de beste sprinters van de wereld. Ik denk dat dit de beste Giro-sprint uit mijn loopbaan was." Een dag eerder werd duidelijk dat Stefano Garzelli, vorig jaar nog als dopingzondaar uit de Giro gezet, dit jaar een van de grote kanshebbers is voor de eindzege. Garzelli won de eerste bergrit voor zijn landgenoot Gilberto Simoni, de Giro-winnaar van 2001. Garzelli won de Ronde van Italië in 2000 en nam door zijn ritzege de leiding over in het algemeen klassement van sprin ter Petacchi. De onttroonde lei der arriveerde zaterdag 16.29 minuten achter de dagwinnaar. Hij deed dat wel als aanvoerder van een grote groep van 25 ren ners. Garzelli zoekt revanche voor twee mislukte Giro's. Vooral de Ronde van 2002 zit hem dwars. In 2001 viel hij voor de start van de veertiende etappe uit door bronchitis, maar vorig jaar werd hij na de negende etappe uit koers gezet op verdenking van doping. Hij stond op dat mo ment tweede. „Toen stortte mijn wereld helemaal in elkaar", zei hij zaterdag na zijn dagzege, terugkijkend op zijn schorsing van negen maanden. Toen hij eenmaal weer mocht koersen, dit voorjaar, liet hij ge lijk zien dat hij het nog kon. In zijn eerste koersdag won hij prompt de openingsetappe in de Ronde van Trentino. Na twee zeges in de Giro doet Garzelli weer denken aan de renner van 2002, toen hij de Ronde van Ita lië een week lang domineerde. „Ik geloof niet dat ik het veel be ter kan doen", jubelde hij in fi- nishplaats Terminillo. Mede door de dopingzaken van Garzelli, die was betrapt op ge bruik van een maskerend mid del. en landgenoot Marco Pan- tani (1999) controleert de Itali aanse politie ook dit jaar scherp. Vrijdag, na afloop van de zesde rit, voerde de politie een contro le uit in het hotel van de kleine ploeg Formaggi Pinzolo. Zij trof niets verdachts aan. Eindelijk! Cipollini drukt zijn wiel net iets eerder over de lijn dan McEwen (links) en Petacchi. Foto: AP/Alessandro Trovati ossendrecht/anp - De p| ding van Rabobank had li nario al klaar liggen. N sterke proloog, zaterda sprinter Hans Dekkers in ste etappe dankzij bonific conden de leiderstrui men van de Belg Sébastie seler. Fulco van Gulik (ex verstierde gisteren echj plannen van Rabobai Olympia's Tour. In de voorbereiding op 4 saspurt streed de Rottl mer, rijdend voor Bert Piels, met Dekkers voor et ale positie en bracht daa renner van Rabobank uit! Dekkers sloeg tegen het miste de leiderstrui en 1 na afloop dat Van Gulik 1 ste rit had gewonnen. N zege verpestte de koprm Bert Story-Piels de planni Rabobank. Toch heeft del tie van Nico Verhoeven 1 editie van Olympia's Tour in de greep. In de staan liefst vijf coureurs 1 bobank. Achter klassen* der Rosseler, die zaten! proloog op zijn naam 1 volgen Jens Mouris, Kot Kort (op zes tellen), Hans kers (zeven), Michiel (acht) en Joost Posthuma. essen - Op de Baldeneysee in Essen behaalde Nederland in totaal vier roei-overwinningen. Kort voor het slot van de 92e Internationale Hügel Regatta vierde de Nederlandse roei- ploeg nog een overwinning. Ju dith van Os, Maud Klinkers, Mariel Pikkemaat en Danielle Broekhuizen versloegen in de finale dubbelvier vrouwen lichtgewicht de ploegen van Groot-Brittannië, Spanje en drie Duitse formaties. Kim Clijsters wint in Rome rome - Kim Clijsters heeft het tennistoernooi in Rome gewon nen. De Belgische rekende in de finale in drie sets af met Amelie Mauresmo, 3-6 7-6 6-0. De Fran^aise schakelde in de halve finales de als eerste ge plaatste Serena Williams uit. Clijsters behaalde in Rome na Sydney en Indian Wells haar derde eindzege in 2003 en de dertiende in haar loopbaan. Ritwinst Van Dijk in Picardië nogent-suR-oiSE -De Brit David Millar heeft de Ronde van Pi cardië gewonnen. Hij eindigde als tweede achter de Spanjaard Juan-Carlos Dominguez in de afsluitende tijdrit en nam de leiderstrui over van zijn landge noot Jeremy Hunt. In de och tendetappe zondag was Stefan van Dijk de snelste. Harrington eerste in Alveslohe alveslohe - Padraig Harrington heeft het Deutsche Bank SAP Open op zijn naam gebracht. De Ierse golfer leidde in Alve slohe van begin tot einde, maar moest op de slotdag plotseling de Deen Thomas Björn naast zich dulden. In de barrage sloeg Harrington echter al op de eer ste extra hole toe. Robert-Jan Derksen eindigde als 20e, voor de Amerikaanse titelverdediger Tiger Woods. Vredeskoers voor Wesemann erfurt - Wielrenner Stefen We semann heeft voor de vijfde keer de Vredeskoers op zijn naam geschreven. De 32-jarige Duitser zag zijn leidende positie in de slotetappe over 160 kilo meter van Bad Elster naar Er furt niet meer in gevaar komen. De ritzege ging naar de Italiaan Enrico Degano. Succes vierspan Harry de Ruyter Windsor - Harry de Ruyter heeft de vierspanwedstrijd in de Britse plaats Windsor op zijn naam gebracht. De 54-jarige beroepsmenner uit Kessel bleef op de terreinen van Windsor Castle de Australiër Boyd Exell twee punten voor. De Ruyter was in de afsluitende vaardig- heidsproef foutloos. Navratilova wint rome - Dertig jaar na haar eer ste finaleplaats bij het toernooi in Rome zegevierde Martina Navratilova gisteren opnieuw. Met haar Russische partner Svetlana Koeznetsova pakte de 46-jarige veterane de titel in het dubbel. Het duo was met 6-4 5- 7 6-2 te sterk voor het Joegosla- visch-Russische koppel Jelena Dokic en Nadia Petrova. madrid/dpa/anp - Carl Lewis is door het IOC vrijgesproken van dopinggebruik. Veder moet het Amerikaans olympisch comité USOC aan het IOC meer details verstrekken over de strijd tegen doping. Dat zijn de voornaam ste resultaten van de bestuurs vergadering van het OC in Ma drid die zaterdag ten einde liep. Lewis is met negen gouden me dailles de meeste gedecoreerde olympische atleet in de historie. Op weg naar Seoul 1988 werd hij evenwel drie keer betrapt op het gebruik van verboden, pres- tatiebevorderende middelen. Bij hem werden sporen van efedri ne, pseudo-efedrine en phenyl propanolamine gevonden. Deze stimulantia waren ook in 1988 strafbaar. King Carl, 41 inmid dels, gaf de overtredingen toe. Hij kwam er van af met een offi ciële waarschuwing. De atletiek- federatie IAAF ging niet over tot sancties omdat de gevonden concentraties te gering waren. USOC-advocaat Benz overhan digde in Madrid een rapport van het IAAF uit 1988 aan het IOC. Hierin verklaarde de IOC-do- pingexpert Lundqvist dat de vastgestelde waarden bij Lewis binnen de toelaatbare grenzen vielen en er dus geen sprake was van een dopingzaak. Benz con centreerde zich voor het IOC vooral op het vrijpleiten van Le wis. Hij kon het IOC er niet van overtuigen dat het USOC scho ne handen heeft in de bestrij ding van het dopinggebruik. IOC-voorzitter Rogge liet weten dat Benz de verdenking dat het USOC willens en weten positie ve gevallen onder tafel heeft ge schoven, niet heeft kunnen weg nemen. Rogge geeft de USOC tot 28 juni de tijd het IOC te voorzien van meer informatie. De positieve controles van Le wis stonden in vertrouwelijke documenten die Wade Exum, van 1991 tot 2000 directeur van het antidopingbureau van het USOC, naar buiten bracht. In het zwartboek van 30.000 pagi na's worden meer dan honderd positieve dopinggevallen tussen 1988 en 2000 gemeld, waarbij in de meeste gevallen een schor sing voor de betrokken atleet uitbleef. Zo worden ook Joe DeLoach (goud 200 meter Seoul 1988), Andre Phillips (goud 400 meter Seoul) en tennisster Mary-Joe Fernandez (goud en brons Barcelona 1992) opge voerd. Technici van Ferrari blussen de brand in de bolide van Michael Schumacher. Foto: AP/Martin Gnedt door André Hoogeboom spielberg/gpd - Een klein vuurtje, een paar druppels regen, twee herstarts en één keer de safetywagen in de baan. De Grand Prix Formule 1 van Oostenrijk had veel ingrediënten voor een epische auto race, maar er uiteindelijk toch niet ge noeg. Omdat de Ferrari van Michael Schumacher alles overleefde en toch ge woon weer won. Voor de derde keer op rij in Europa. Natuurlijk ging het na afloop voorname lijk over de brand aan boord van de Fer rari van Michael Schumacher. Het riep herinneringen op aan het inferno van Jos Verstappen met de Benetton op Hocken- heim in 1994. Toen stond de boel in lich terlaaie en moest Verstappen brandend rennen voor zijn leven. Zo ver kwam het gisteren voor Michael Schumacher niet. Verstappen, die nadat hij was uitgevallen, de race volgde in zijn caravan: „Ik denk dat Michael goede informatie van zijn team kreeg en dat-ie daarom zo rustig bleef. Iedereen bleef daar behoorlijk cool en dat vond ik wel knap. Vooral die gozer met de brandslang bleef rustig en dat was maar goed ook, want als die in pa niek was geraakt had ik het nog niet ge weten." Schumacher zelf bleef stoïcijns in zijn cockpit zitten op het moment dat het vuur al uit de monding van de tank zicht baar was. „Nee, ik had niet de neiging om uit de wagen te springen", vertelde de Duitser later. „Ik zag er geen aanlei ding toe. Als er nu aan alle kanten brand stof om me heen was gevlogen, dan was het misschien anders geweest." Alsof er niets gebeurd was spoot Schu macher vervolgens de pitstraat uit en eenmaal op de baan haalde hij vrijwel meteen de concurrentie in. Juan Pablo Montoya blies de motor van de BMW- Williams op en viel uit, en even daar voor had de Duitser Kimi Raïkkönen al gepasseerd alsof hij er niet stond. Dat was pijnlijk voor de McLaren-rijder die ook al de poleposition aan zijn concur rent moest laten. Op het korte circuit was de Ferrari het snelst, verbeterde zelfs het baanrecord. Waarschijnlijk voor eeuwig, omdat de A- 1 Ring van de agenda wordt geschrapt. „Hij kwam sneller uit de bochten", ver zuchtte Raïkkönen, die wel de strijd met Rubens Barrichello om de tweede plaats wist te winnen. Zelfs de regendruppels die in de vijftiende ronde uit de hemel vielen waren niet doorslaggevend: de baan bleef begaanbaar en vielen er geen slachtoffers. Schumacher werd ook nog even fijntjes herinnerd aan vorig jaar, toen hij bij een genante vertoning zijn teammaat naar de hoogste trede van het podium duwde, nadat die de race expres had verloren ten faveure van zijn 'baas'. Schumacher rea geerde koeltjes op de vraag of hij deze ze ge als een revanche beschouwde. „Dit voelt als een echte overwinning", zei hij met gevoel voor ironie. De intrede van de nieuwe Ferrari heeft de illusies van de concurrentie de grond in geboord. Na het spektakel tijdens de eerste drie Grand Prix-races, in Melbourne, Maleisië en Brazilië is alles terug bij het oude. De do minante renstal is Ferrari en de domi nante coureur heet Michael Schumacher. Alleen in de stand van het wereldkampi oenschap zijn de verhoudingen - nog - niet hersteld. Omdat Kimi Raïkkönen zich met zijn tweede plaats in Spielberg wist te handhaven aan de kop van het klassement. Voor hoe lang is nog de vraag, omdat de druk van de Italianen met elke gewonnen race toeneemt. De Fin, door velen getipt als de toekom stig wereldkampioen, wacht met smart op de nieuwe McLaren, die spectaculair beter schijnt te zijn dan de huidige auto. berlun/parus/anp/dpa - Twee hindemissen scheiden Jan Ull rich nog van deelname aan de Ronde van Frankrijk. Zijn nieu we ploeg moet van de interna tionale wielrenunie UCI de sta tus van tradeteam 1 krijgen en in het bezit komen van een van de vijf wildcards die de Tourdi rectie vandaag verdeelt. Bianchi is de beoogde hoofd sponsor van de ploeg die wordt ondergebracht bij Cycle BV, het bedrijf van de Nederlandse oud renner Jacques Hanegraaf en de Belgische ploegleider Rudy Pevenage. Op drie renners na (Beltran, Aebersold en Christen- sen) is de samenstelling identiek aan die van Team Coast. „Bian chi krijgt de status van trade team 1 als de salarissen tot aan het einde van het seizoen gega randeerd zijn en we de admini stratie hebben goedgekeurd", zei Alain Rumpf, bij de UCI be last met de licenties. „Dat kan een week tot tien dagen kos ten." Ullrich moet daarom hopen dat de Tourdirectie bij het verdelen van de wildcards een plaatsje wil reserveren voor een ploeg die nog niet officieel b Concurrenten zijn er g Het Italiaanse Mercator* (met Pantani) aast op een diging, net als de landg van Domina Vacanze m reldkampioen Mario Cipo hun midden. Twee wildcards gaan x lijk naar de Franse ploega met de Est Kirsipuu Fransman Brochard en Bi La Boulangère (Chavand Spaanse Euskaltel, met Mayo, is normaal gesprok zeker van Tourdeelname. Het Italiaanse Lampre minder goed op met Rain Rumsas. De Litouwer werd voii weliswaar derde, maar cl tatie werd volledig ou duwd door de aanhoud Frankrijk van zijn vrouw 1 pingproducten in haar had. Al zeker van deelnai Telekom, Gerolsteiner, Domo, Quick-Step, CSC nesto.com, Kelme, Om Postal, Cofidis, Crédit A( FDJeux.com, Alessio, Bortolo, Saeco, Vini Caldir Rabobank. zwartsluis/anp - Wereldkampi oen zal Rob Clerc niet worden in Zwartsluis. De 47-jarige grootmeester mikt op zijn der tiende WK wel op een hoge eindklassering. Na vijf tweede plaatsen is de derde plaats ach ter het ongenaakbare Russische duo Georgiev en Tsjizjov binnen handbereik. In die strijd liet de achtvoudig nationaal kampioen zaterdag in de veertiende ronde door gebrek aan killersinstinct een duur punt liggen. Hij liet met zwart clubgenoot Ron Heusdens ont snappen. Met zijn blunder op de 29e zet (12-17) vergooide hij een gewonnen stelling en moest hij in het eindspel nog oppassen voor verlies. „Dit is balen", klaagde Clerc. „Vreselijk balen." Door de remise bleef hij één punt achter op Gerard Jansen, die met zwart tegen de jonge Er- denebileg met een schijfoffer een winnende aanval in handen leek te hebben. De Mongoliër vond achter het bord de enige verdediging en riep met de pun- tendeling de opmars van de Huissenaar een halt toe. „Ik dacht even dat ik ging winnen", keek Jansen terug. „Maar hij vond de juiste verdedigende zet." De vechtremises va en Jansen vormden de opi tjes in een ronde die tien ses opleverde. Kees Thijs met zwart tegen negen wereldkampioen Tsjizjov remise en die opzet kvvai moment in gevaar. Koplo wereldkampioen Georgi oud-wereldkampioen wikkelden hun partij af n voorspelbare remise. Do ontwikkelingen behield giev vijf ronden voor het zijn voorsprong van tw ten op Tsjizjov. Achter die twee zijn Jan Qerc de voornaamste la bers voor de derde plaats had met Jansen kunnen komen maar verspeelt winst door een momei damblindheid. Tegen Hei verwierf hij vlot voordeel dens offerde een schijf druk op zijn witte s enigszins te verlichten, moest een doorbraak van naar dam slikken. „Dat was geforceerd" Heusdens. „Ik had geen keus. Het was God zegt greep." Qerc had de winst handbereik maar greep 29e zet lelijk mis. d, frankfurt - De Amsterdam Ad mirals hebben zaterdag in de NFL Europe de uitwedstrijd bij Frankfurt Galaxy gewonnen. De american footballers uit Neder land wonnen met 24-27. Na de derde zege in zeven duels staan de Admirals vijfde in het klasse ment. De winst kwam op spectaculaire wijze tot stand. Met nog vijf se conden te gaan ving receiver Matthew Hatchette van de Am sterdammers een pass van quarterback Shawn Hill: touch down bij een achterstand van 24-20. Omdat ook de conver siekick van O'Donnell doel trof, kregen de Admirals er punten bij. Die ultiem? van Nederlandse kant beti de ploeg van hoofdcoad Andrus voor een nederlaag De Admirals blijven nu tJ ste nog een week kans li op de finalewedstrijd World Bowl, 14 juni in Overigens was het zaterd voor het eerst dat de dammers Frankfurt i huis in de slotfase 'op z'n verrasten. Bij de enige e Nederlandse zege in Fra op 6 mei 2000, bezorgde Jose Cortez de Admifl winst door een fieldgoal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16