Verdeeldheid over sancties Irak BUITENLAND 'We moeten niet lijdzaam wachten tot Vlaanderen ons de rug toekeert' Witte Huis weet niets van laster Spaanse schoolkinderen ontvluchten olijfbomen Beeldpresentatie George Bush tot kunst verheven Bert Anciau rdot schuldig -1 racisme' De Franse filmster Bri- lardot wordt door twee enrechtengroeperingen en rechtszaak gedreigd is racistische en voor de beledigende passages in aatste boek 'Cri dans le e" (Schreeuw in de stilte), ensenrechtenliga en de it png tegen Racisme heb- et Franse lezerspubliek 4, oepen Bardots boek te itten omdat het vol zou met 'racistische propa- i'. Bardot haalt in haar ,<e boek onder meer hard E: iar illegale immigranten, t itieke is lam, werklozen *1 iioseksuelen. i wil geen penstilstand - De Baskische afschei- li! beweging ETA heeft aan- ii( idigd door te gaan met -2 iraanslagen en daarmee 83 laties over een wapenstil de kop ingedrukt. ,Alle ire fronten liggen open", chuwde de organisatie in deoboodschap. De ETA a, sinds 1968 voor een on- a kelijke staat in de Baski- p leien van het noorden van 25 e en het zuidwesten van rijk. Daarbij heeft de 0 ering ten minste 838 1 en gedood. ims steunt neende spion K - De leider van de I-Ierse partij Sinn Fein, Adams, neemt het op je man die ervan wordt uldigd jarenlang voor de le regering te hebben gespi- d in het Ierse republikein- er (IRA). „Hij is onschul- t het tegendeel is bewe- zei Adams. Adams per- ijke vriend Freddie Scap- i wordt ervan beschul- 0 irenlang in de hoogste re- e nvan de IRA te hebben 1i ineerd. 'Stakeknife' zou 38 [woordelijk zijn voor de van tientallen mensen, in wie mensen die hem n verraden. duwnaar met laar gemeente Bn - John Walker was nog Biet weduwnaar toen hij B verbazing een brief Ivan een deurwaarder om- vrouw een aantal par- mnen niet zou hebben d. Hij schreef terug en P arde dat zijn 44-jarige L fin januari was overleden inker en dat zij haar auto aar daarvoor al had ver- Maar de aanmaningen i komen. Toen onlangs Dete van 90 Britse pond 128 euro) bij hem in de el, was voor Walker de nol. Gewapend met de et de as van zijn echtge- n haar overlij densactie lij naar het gemeentehuis ork en hield die onder de van een verbaasde ambte- ,Ik heb het gedaan omdat niet meer kon verdra- aldus de weduwnaar. Igiaire: 'Ik had aire met JFK' tobk - John F. Kennedy jn eigen Monica Lewins- t heeft de stagiaire in e, de nu 60-jarige Marion Fahnestock uit New levestigd. „Van juni 1962 member 1963 had ik een le verhouding met presi- ennedy. De afgelopen 41 b ik daar niet over ge- De affaire is ontdekt obert Dallek, wiens boek ifinished life' deze week is lenen. Dallek stuitte in de ven op de transcriptie J n interview uit 1964 met ledewerkster van het Wit- Hs, die zich alleen de voor- ■van de stagiaire kon her- Ba. De krant The Daily Bpoorde Mimi Fahnest- B Haar meisjesnaam luidt •ley. Fahnestock viel Ken- Dp toen zij in 1961 Jackie fdy mocht interviewen Ie schoolkrant. Een jaar ferd haar aanvraag voor 1 ageplaats op het Witte oegewezen. d-premier Jgeklaagd •Alain Juppé, oud-pre- an Frankrijk en leider van IP-partij van president sChirac, moet voor de fverschijnen in verband n corruptieschandaal in dsbestuur van Parijs in dat Chirac daar burge er was. Dat hebben bron- de Franse justitie giste- neld. Het schandaal, dat e tijdens Chiracs ambts- len als burgemeester van )t 1995, draait om de in- l van fictieve banen bin- ft stadhuis. Voor die ba- frden leden van Chiracs alige partij, de RPR, aan- ien, waardoor de partij itmatig gefinancierd loor de stad Parijs. Juppé entertijd als loco-burge- ir verantwoordelijk voor tnciën van het stadhuis. zaterdag 17 mei 2003 Berlijn/anp-rtr-dpa Het ziet er niet naar uit dat er op zeer korte termijn con census komt binnen de VN-Veiligheidsraad over opheffing van de economische sanc ties tegen Irak. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell zei gisteren tijdens zijn bezoek aan Duitsland dat er 'binnen enkele dagen of weken overeen stemming kan zijn'. Hij kreeg bijval van de Duitse bondskanselier Schroder, maar Rus land, Frankrijk en China reageren tot nu toe terughoudend. De Russische onderminister van buiten landse zaken Fedotov zei gisteren na een onderhoud met een hooggeplaatste Chi nese functionaris dat beide landen blij zijn dat er in het nieuwe Amerikaanse voorstel voor een Irak-resolutie meer ruimte voor de Verenigde Naties is weg- gelegd. Fedotov voegde hier echter aan toe 'dat er meer serieuze wijzigingen noodzake lijk zijn'. De Franse minister van buiten landse zaken De Villepin zei later dat het Amerikaanse resolutievoorstel voor ver betering vatbaar is. Rusland maakt zich vooral zorgen over het Amerikaans-Britse beheer van de Iraakse olievelden. Irak heeft nog een schuld van acht miljard dollar bij Rus land uitstaan en Moskou vreest dat de VS geen rekening houdt met de Russische oliebelangen in Irak. Verder vinden de Russen, Fransen en Chinezen dat dat de VN-wapeninspec teurs eerst hun werk in Irak moeten af maken, en dat opheffing van de sancties moet afhangen van het oordeel van die inspecteurs. Ook vinden de drie landen dat de rol van de VN, in het bijzonder het mandaat van een toekomstige VN-ge- zant, te vaag is geformuleerd in de ont werpresolutie. Duitsland, dat net als Frankrijk, China en Rusland fel gekant was tegen de Ameri kaanse aanval op Irak, lijkt minder moei te te hebben met het huidige resolutie- voorstel van de VS. Bondskanselier Schroder zei na een ontmoeting met mi nister Powell in Berlijn dat hij een voor stander is van een snelle opheffing van de sancties tegen Irak. Toch gaf hij in hun gezamenlijke pers conferentie niet aan of Duitsland, mo menteel lid van de Veiligheidsraad, ook daadwerkelijk voor het Amerikaanse voorstel zal stemmen. Het bezoek van Powell aan Duitsland was vooral bedoeld om de verstoorde relatie tussen beide landen te herstellen. Powell presenteerde Duitsland na afloop vooral als een 'vriend en een geallieerde'. Hij dankte Schroder ook nadrukkelijk voor de Duitse steun bij de militaire ope raties op de Balkan en in Afghanistan en voor de steun in de strijd tegen het inter nationale terrorisme. Ondanks de lovende woorden over en weer lijkt de lucht tussen Duitsland en de VS nog niet geklaard. Powell zei voor de Duitse zender ZDF dat er waarschijnlijk geen persoonlijk onderhoud komt tussen Schroder en de Amerikaanse president Bush tijdens de bijeenkomst van de G-8 landen in juni in Frankrijk. barcelona/gpd - Schoolkinde ren op het Spaanse platteland die allergisch zijn voor stuifmeel van olijfbomen mogen tijdens de bloeitijd naar de kust waar ze les krijgen in noodscholen. De regionale regering van Andalu- sië hoopt hiermee het massale ziekteverzuim tegen te gaan. Elk voorjaar worden grote delen van Spanje een paar weken lang geteisterd door opwaaiend stuif meel uit de uitgestrekte olijfvel den. Twaalf procent van de be volking is allergisch voor het fij ne stof dat in een grote wolk bo ven het land hangt. Voor kinderen met aanleg voor astma en bronchitis is de jaar lijkse bloeiperiode een kwelling, zegt onderwijzeres Maria Palo- mares. „Elk voorjaar sta ik tegen lege schoolbanken aan te kijken en heb ik te maken met snotte rende kinderen." De kinderen zijn gedwongen thuis te zitten met gesloten ramen en deuren. Vorig jaar heeft Palomares de vereniging 'Allergie' opgericht om het leed van de kinderen te verzachten. In overleg met de regering is het nu mogelijk dat kinderen met allergie les krijgen aan de kust. De vereniging heeft een gebouw in de buurt van Ca diz afgehuurd, waar de scholie ren tijdelijk worden onderge bracht. Politieke partij RWF wil Wallonië bij Frankrijk voegen door onze correspondent Pascale Thewissen luik - België gaat morgen naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. In Wallonië dingt ook de Rassemblement Wallonie- France (RWF) mee naar een zetel. De partij voorspelt het einde van België en wil Wallonië bij Frank rijk voegen. De strijdkreten op de weg zijn weggespoeld of bedolven onder een laag modder. Alleen op het kerkje van Sint Pietersvoeren zijn leuzen van Franstalige Voe- renaars nog leesbaar. 'Fourons Wallons' (Voeren Waals) en 'Re tour Uège' (overheveling van de Voerstreek van de provincie Limburg naar Luik, red.). Het zijn slechts herinneringen. Jarenlang was Voeren de gevoe ligste zenuw van België. Er wor den allang geen auto's en 'vijan dige' vlaggen meer in de fik ge stoken. Maar de onderhuidse ir ritaties blijven en borrelen soms weer op. Zoals nu, in de aan loop naar de kamerverkiezingen van morgen. De Franstalige Voerenaars zijn boos omdat ze een Nederlandstalige oproep om te stemmen kregen. Onzin, vindt burgemeester Hub Broers. „Wie zijn of haar stembrief in het Frans wil ontvangen, moet daartoe een aanvraag indienen. En dan krijgen ze de brief in het Frans. Zo staat het in de wet." Ook in de zogenoemde facili teitsgemeenten rondom Brussel (officieel Vlaamstalig, met facili teiten voor de Franstalige inwo ners) steken de vijandigheden tussen Walen en Vlamingen weer de kop op. Als het aan de Walen ligt, worden ze door Eu ropa erkend als minderheid. Dan worden ze als volwaardig burger behandeld en krijgen ze hun overheidspost in het Frans. De taalstrijd is wel geluwd maar niet gestreden. De Waalse politicus Paul-Henri Gendebien zucht. Voor hem mogen er korte metten worden gemaakt met dit soort com munautaire problemen. „België is lappendeken, een confetti- staat. Geen natie." Hij is geen separatist; hij pleit niet voor het uiteenvallen van de Belgische staat. Hij is realist, zegt hij. Aan Vlaamse kant klinkt de roep om zelfstandigheid steeds luider. „En wat is er tegen een repu bliek Vlaanderen?" Het noorden van België kan volgens hem best op eigen benen staan. Wallonië, daarentegen, redt het niet al leen. Dat heeft te maken met geldtekort maar ook met een ge brek aan ambitie. De oplossing? Aanhechting bij Frankrijk, zegt Gendebien. Zijn overgrootvader was lid van het voorlopig bewind in 1830 van België; ijverde toen al voor aan sluiting van de Zuidelijke Ne derlanden bij Frankrijk. „Ik zet de familietraditie voort. De fede ratie België is een mislukking, een historische fout. Ik pleit voor een aimabele scheiding. Een goed huwelijk is gebaseerd op de wil van beide partners om samen te blijven. Die wil is er in Vlaanderen niet. En dus moet Wallonië een antwoord klaar hebben. We moeten niet lijd zaam het moment afwachten waarop Vlaanderen ons de rug toekeert." Met zijn partij Rassemblement Wallonie-France (RWF) doet Gendebien bij de verkiezingen een gooi naar een kamerzetel. De RWF-RBF (RBF staat voor Rassemblement Bruxelles-Fran- ce; ook Brussel moet overgehe veld worden naar Frankrijk) is één van de vele kleine partijtjes die hopen de kiesdrempel van vijf procent te halen. Voor de grote spelers op het Belgische politieke toneel vormen ze geen echte bedreiging. Grote ver schuivingen worden er niet ver wacht. De strijd gaat in Wallonië tussen de Parti Socialiste van Elio di Rupo in 1999 goed voor 29 procent van stemmen) en de Mouvement Reformateur van de liberale minister van buiten landse zaken Louis Michel (25 procent). Hamvraag: wie wordt na 18 mei de grootste? Minstens even interessant is de vraag wie gaat strijken met de proteststemmen. In Vlaanderen is dat zo goed als zeker het Vlaams Blok. In Wallonië ligt het ingewikkelder. In 1999, tijdens de dioxinecrisis, was het Ecolo. De Waalse groenen hebben zich echter impopulair gemaakt met De Belgen gaan morgen naar de stembus. De Waalse politicus Gendebien (foto onder) wil dat Wallonië zich aansluit bij Frankrijk. Foto's: G PD/AP hun verzet tegen tabaksreclame op Francorchamps (waardoor de GP Formule 1 verdween) en tegen de export van wapens van FN-Herstal aan Nepal. Di Rupo vreest voor een door braak van extreem rechts in Wallonië. Anderen voorspellen dat de partijtjes als Vivant en de RWF hoge ogen gaan gooien. Vi vant, de partij rond de steenrijke Antwerpse zakenman Robert Duchatelet, gokt op een goede score in de Duitstalige kantons Eupen en Sankt-Vith. Daar klinkt de roep om meer zelfstan digheid. De 71.000 Duitstalige Belgen willen hun eigen deel staat. De Waalse minister-presi dent Jean-Claude van Cauwen- berghe: „Dat is een waanbeeld. Inwoners van Duitstalig België, dat zijn Walen die Duits spre ken." Die uitspraken hebben veel kwaad bloed gezet Vivant speelt daar op in door een Duitstalige politicus bovenaan de Luikse kamerlijst (de provin cie waar de kantons toe beho ren) te zetten. De RWF mikt op de ontevreden aanhang van politici als Josa Happart, de roemruchte oud burgemeester van Voeren, die ooit met zijn weigering om Ne derlands te praten het hele land in rep en roer bracht. Sinds zijn ministerschap in de Waalse re gering houdt hij zich gedeisd. Omdat zijn partijleider Di Rupo het zo wil. Die is fel tegen het oprekken van de Vlaamse zelf standigheid. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt is er volgens Gende bien in geslaagd het gebekvecht tussen noord en zuid tot een minimum te beperken. Gende bien: „Beladen communautaire kwesties zijn onder het tapijt ge schoven. Maar bij de formatie komen zaken als het regionali seren van bijvoorbeeld de spoorwegen onverbiddelijk weer op tafel." Net als het opsplitsen van de sociale zekerheid, de ge zondheidszorg en het justitiebe- leid. De Franstaligen hebben het gevoel dat Vlaanderen, de zwak ke Walloniërs aan hun lot willen overlaten. Gendebien voorziet dan een grote toekomst voor zijn ideaal. Een opiniepeiling wees uit dat 36 procent van de Walen voor aansluiting bij Frankrijk is. Bel gië gaat in hun ogen ten onder aan het gekibbel tussen Neder lands- en Franstaligen. En dan is er nog de opmars van het Vlaams Blok, die in Wallonië met argusogen wordt gevolgd. Als die partij het straks in Ant werpen en de Vlaamse regering voor het zeggen krijgt, betekent dat het einde van België. Dat is voor Wallonië onaanvaard baar." Maar hoe moet het dan met Voeren, de Duitstalige kantons, Brussel, de randgemeenten en het zuidelijkste puntje van de provincie Luxemburg, waar in het kielzog van de RWF de Ras semblement Luxembourgeois (RI.) is opgericht? Als België uiteenvalt wil Gendebien Wallo nië overhevelen naar Frankrijk, maar daar willen wij niet bij ho ren. Wij willen naar Luxem burg", zeggen de RL-oprichters Victor Hesse en Gabriël Loutsch. Bij de gemeenteraads verkiezingen in 2000 haalde de RL vijf procent van de stem men. Gendebien: „In die gemeenten pleiten we voor een referen dum. Zoals dat in 1955 ook is gebeurd in het Saarland dat als gevolg van die volksraadpleging niet meer in Frankrijk ligt, maar in Duitsland." Samengevat: als de Voerenaars in meerderheid voor aanhechting bij Frankrijk zijn, zal de grens met dat land straks bij Eijsden liggen. Voor de Nederlandstalige inwoners van de Voerstreek en Brussel wil hij met Nederland en de repu bliek Vlaanderen een verdrag sluiten, waardoor zij hun eigen taal en cultuur behouden. Gendebien heeft zijn denkbeel den al verdedigd in de Franse senaat. In Frankrijk bestaat vol gens hem alleen diplomatieke angst om zich openlijk achter zijn ideeën te scharen. „Maar inofficieel is het enthousiasme voor de aanhechting groot", stelt Gendebien, om vervolgens de Marseillaise te zingen. washington/anp - Het prOrtlO- ten van een president en zijn beleid zijn onder het bewind van George W. Bush tot een du re kunst verheven. Nooit eerder zijn er zoveel (televisie-)technie- ken en financiële middelen ge bruikt om een Amerikaans staatshoofd zo gunstig mogelijk in beeld te krijgen en te houden. Volgens The Washington Post van gisteren is elke publieke stap van Bush tot in de puntjes voorbereid en geregisseerd. De recente heldhaftige vliegtuig landing van een perfect uitge lichte Bush op een vliegdek- schip vol knappe 'Top Gun-pi- loten' is een van de voorbeelden van de wijze waarop medewer kers van Bush hun werk doen. Afgelopen dinsdag was er een nieuwe 'show", toen Bush een speech over economie hield in Indianapolis. Om het televisiebeeld zo goed mogelijk te krijgen en om de juiste sfeer te bewerkstelligen, werden mannen die achter Bush in beeld stonden gevraagd hun stropdassen af te doen. Ze zagen er dan wat meer uit als 'Amerikanen maken Fransen niet zwart' Elke publieke stap van Bush tot in de puntjes voorbereid en geregisseerd. Foto: Reuters/Tyler J. Clements 'gewoon volk', de mensen die Bush toen wilde aanspreken. Kosten noch moeite worden ge spaard. Voor de toespraak van Bush in New York vorig jaar, een jaar na de aanslagen van 11 sep tember, werden enorme lampen gehuurd die het Vrijheidsbeeld Bush is herkiesbaar George W. Bush is begonnen met de campagne die moet leiden tot zijn herverkiezing als president van de Verenigde Staten. Hij heeft gisteren een commissie opgericht die geld voor zijn cam pagne inzamelt. Bush heeft zijn kandidatuur voor de verkiezin gen van 2004 officieel aangemeld bij de Federale Kiescommissie, aldus een functionaris van het Witte Huis. De Republikeinse pre sident maakte vorig jaar al duidelijk een tweede termijn te ambi ëren. De 'running mate' van Bush wordt opnieuw vice-president Dick Cheney. in een nog dramatischer licht moesten zetten, het ultieme de cor voor een patriottistische speech. Ook als Bush er niet is, maar de boodschap goed moet ogen, is er geld beschikbaar. Zo werd er 250.000 dollar besteed aan de persruimte van Central Com mand in Qatar, het militaire be stuurscentrum voor de oorlog in Irak. Volgens The Washington Post zijn vooral drie personen ver antwoordelijk voor de beeldpre sentaties van Bush. Een daarvan is Scott Sforza, voormalig pro ducent bij de zender ABC, en nu werkzaam voor de communica tie-afdeling van het Witte Huis. Hij werkt nauw samen met ex- NBC-cameraman Bob DeServi, die wordt gezien als een meester van de belichting. DeServi liet afgelopen november peperdure stadionverfichting vervoeren van Groot-Brittannië naar Roe menië, waar Bush een rede hield. De bestaande belichtings mogelijkheden hadden niet het gewenste dramatische effect. De derde specialist is Greg Jenk ins, oud-producer bij Fox News. Hij trekt er vaak samen met een legertje medewerkers op uit om toespraken en andere openbare plichtsplegingen van de presi dent voor te bereiden. Zij bepa len vaak al dagen voor een eve nement wat er wel en niet in beeld zou moeten komen, waar de camera's mogen staan en vanuit welke hoek de president het beste in beeld kan worden genomen, tegen welke achter grond en hoe laat op de dag. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Franse be schuldigingen dat Washington achter een lastercampagne te gen het land zit, slaan nergens op volgens het Witte Huis. „Ze worden niet door feiten onder steund", aldus een woordvoer der in reactie op de klachten uit Parijs. De Franse minister van buitenlandse zaken Dominique, de Villepin zei gisteren in een interview dat zijn land een einde wil aan de 'leugens en laster' in de Amerikaanse en ook Britse pers over de banden tussen Frankrijk en het regime van Sad dam Hussein. De relatie tussen de VS en Frankrijk is begin dit jaar ernstig verstoord geraakt door het Fran se verzet in de Veiligheidsraad tegen gewapend optreden in Irak. De Amerikaanse minister Powell van buitenlandse zaken, die Frankrijk volgende week be zoekt, heeft onlangs klip en klaar duidelijk gemaakt dat de Franse opstelling gevolgen zal hebben voor de relatie. Op een vraag of Frankrijk daarvoor 'ge straft' zou worden zei hij 'ja', en er is al een bijeenkomst geweest in het Witte Huis over de vraag hoe dat dan zou moeten. Volgens woordvoerder McClel- lan van het Witte Huis is Frank rijk een bondgenoot, ook al zijn er regelmatig terugkerende con flicten. „Ze zijn nog steeds onze vrienden, ondanks de menings verschillen." De relatie is echter zelden zo verziekt geweest als nu, zo menen waarnemers in de beide hoofdsteden. De Franse regering is zeer ongelukkig over de anti-Franse stemming in de VS, die naar het idee van Parijs aangewakkerd wordt door on juiste berichtgeving over de rol van Frankrijk in Irak De Fransen zijn boos over be richten dat Frankrijk onderdelen geleverd zou hebben die te ge bruiken waren voor nucleaire wapens, onderdelen voor mili taire helikopters zou hebben verkocht aan Irak en Iraakse lei ders zou hebben geholpen aan reispapieren om te vluchten naar Europa. Deze week stuurde de Franse ambassadeur een uit zonderlijke brief naar het Witte Huis, het Congres en de media om zich te beklagen over deze 'leugens'. Waar de Fransen over zijn geval len is dat de - in totaal acht - be richten waren gevoed door ano nieme bronnen in de Ameri kaanse regering en veiligheids diensten. Als kranten zeggen dat ze zich baseren op die bronnen, dan moet ik ervan uitgaan dat de informatie daar ook vandaan komt, zei de Franse ambassa deur Jean-David Levitte donder dag tegen een Amerikaanse tv- zender. „We kunnen niet toe staan dat dit soort ongefundeer de kritiek tegen Frankrijk blijft doorgaan", aldus De Villepin. Volgens de Washington Post vermoeden de Fransen dat de aanstichters in het Pentagon huizen. Defensieminister Do nald Rumsfeld is zich van geen kwaad bewust. „Zo'n campagne komt in ieder geval niet vanuit dit gebouw", zei hij. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken reageerde hetzelf de als het Witte Huis: er is geen sprake van een gem-ganiseerde actie van regeringBnctionaris- sen om Frankrijk zwart te ma ken. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5