'Kijker wordt niet meer voor de gek gehouden' MEDIA Titanenstrijd met dartpijltjes IET 5 toont blunders Songfestival 5 'Nog niet gewend aan eigen Mensensmokkel meedogenloos igrijpende jzuiniging jet publieke nroep pijn Verwarring bij producenten over verbod op belspelletjes Bedrijfsfonds steunt Nieuwe Omroep-site Dramaserie Cut! krijgt een vervolg HDC648 kC 17 MEI 2003 tsum/mediaredactie - De eke Omroep wacht een in- ende bezuinigingsperiode. 1007 moeten de omroepen in il tachtig miljoen euro inle- 1, negen procent van het ge budget van 871 miljoen Volgens een woordvoerder 'ublieke Omroep kan dat zonder pijnlijke maatregelen. ezuiniging is opgenomen in egeerakkoord waarover de rhandelaars van CDA, WD )66 overeenstemming heb- bereikt. De korting is vijftig ten hoger dan de bezuini- die het kabinet vorig jaar al voerde. >eld hoeft niet in een klap te en bespaard. Voor volgend dient de Publieke Omroep ig miljoen (in plaats van dertig miljoen) te bezuini gt loopt vervolgens op tot miljoen in 2007. Dit jaar ,t de Publieke Omroep joen euro van het rijk en ljoen euro van de Ster e reclame die op radio en sie is verkocht. De recla- ikomsten zullen licht ;n, maakte de Ster bekend, ns de woordvoerder van Ublieke Omroep is nu nog lan te geven waarop bezui- wordt Uit het totale bud- vordt onder meer ook de Idomroep betaald en eerst duidelijk zijn wie welk be- inlevert. „Vervolgens kijken of we efficiënter kunnen en. Zeker is dat we het daar mee redden. We gaan ons >m beraden op de taken die s Publieke Omroep kunnen ppen. De kaasschaaf werkt neer. Dit gaat pijn doen." mroep kan een vliegende maken met die discussie, tzoeksbureau McKinsey eerder al gevraagd uit te :n hoe de dertig miljoen bezuinigingen kunnen en opgevangen die het 011- ibinet oplegde. Het bedrijf lu t de programma's sparen. nu niet meer gaan. Tijdens de belspelletjes op televisie wordt niet meer gelogen. De prij zen worden écht uitgekeerd en elke deelnemer maakt precies dezelfde (kleine) kans op een prijs. Kortom; het gaat eerlijk. Dus waarom wil minister Donner van Justitie dan toch een verbod? De spelletjesma kers snappen er niets van. door Dolf Rogmans aalsmeer - Onbegrip en verwar ring overheersen bij de organi satoren van de belspelletjes. Ze waren toch met het ministerie in gesprek over allerlei voor waarden waaronder de spelle tjes zouden kunnen blijven? En opeens, een maand of wat gele den, draait de minister om als een blad aan de boom. Hij wil nu zo veel voorwaarden stellen, dat het commercieel niet meer interessant is met de spelletjes door te gaan. Sommige kijkers vinden dat goed nieuws. De belspelletjes overdag op RTL 4 zijn vaak mik punt van kritiek. De vragen zijn wel erg makkelijk en de oproep om snel te bellen 'omdat vast niemand anders dat nu doet' valt niet te controleren. Reinoud van Dommelen, bij televisiepro ducent Endemol verantwoorde lijk voor de spelletjes en ge sprekspartner van de overheid, kent de kritiek. „Het is een wijd verbreid misverstand dat wij er op uit zijn de consument te be lazeren. Wij maken de spelletjes omdat de mensen het leuk vin den om er aan mee te doen. En de vragen zijn zo gesteld dat veel mensen het antwoord we ten. We doen dat nu zo lang dat we echt wel weten wat de juiste vragen zijn." Als antwoord op de kritiek van kijkers en de overheid houden de belspelletjes van de grote producenten als Eyeworks, IdtV en Endemol zich al jaren aan zelf opgestelde regels. Die gel den niet alleen voor de tv-spel- letjes 's middags bij RTL 4, maar ook voor bijvoorbeeld het bel- spel van Eén tegen honderd van de TROS of het kansspel van Weekend Miljonairs van SBS 6. En ook voor de radiospelletjes bij Edwin Evers bij Radio 538, Gordon bij Radio Noordzee en spellen die in de tijdschriften staan. Het overleg met het mi nisterie van justitie was er op gericht dat die regels voor ieder een zouden gaan gelden. Nu houden alleen sommige kleine re partijen zich er niet aan, al dus Van Dommelen. En omdat de regels nog geen status heb ben, kan hij die bedrijven niet dwingen hun gedrag aan te pas sen. Reprimandes Van Dommelen: „De code ver plicht ons bijvoorbeeld om een notaris toezicht te laten houden op de selectie van de kandida ten. Dat gaat dan ook eerlijk. En de kijker wordt niet meer voor de gek gehouden door de pre sentatoren. Dat gebeurde soms in de begintijd, een jaar of acht geleden. We bespreken nu de uitzendingen met de presenta toren na en laten ze dan stukjes tape zien en bespreken wat wel en niet kan. Indien nodig delen we reprimandes uit. Maar we zijn riiet roomser dan de paus. Suggereren mag. Dus niet: 'er belt niemand', want je zult zien dat er altijd wel iemand belt. Maar 'misschien belt er nu wel niemand', dat kan wel." Ook is dankzij de zelfregulering de prijs die de kijker betaalt bij deelname, al omlaag gegaan. Van Dommelen: „Met de bran che hebben we afgesproken dat 99 eurocent per gesprek het maximum is. Wel zijn er nog spelletjes waar de tijdsduur be palend is voor de hoogte van de kosten, maar die vorm verdwijnt langzaam. En als de zelfregule ring eenmaal een feit is, mag het niet meer. Reden te meer de co- De vragen zijn volgens producent de snel in te voeren." Van Dommelen begrijpt niet waarom minister Donner de kant en klare regels nu ineens aan de dijk zet. Een woordvoer der van het ministerie zegt dat de minister dat doet omdat de beperkingen hem niet ver ge noeg gaan. „De spelletjes zijn kansspelen. Je hebt als deelne mer geen invloed op de uitslag. De minister wil niet dat met die spelletjes geld wordt verdiend. Ze mogen niet meer kosten dan de prijs van een normaal tele foongesprek plus wat extra kos Reinoud van Dommelen zo gesteld dat veel mensen het antwoord weten. Foto: GPD Co Stompé versus Raymond van Barneveld in Den Haag ksum - Co Stompé tegen Jond van Barneveld. Dat is darters in Nederland toch looi affiche. Vanavond (uur) is het zo ver. Voor de keer strijden de heren op sie tegen elkaar tijdens de lational Darts League in laag. En SBS 6 doet verslag e wedstrijd en de rest van lemooi. liefst 45 uur verdeeld over dagen zendt SBS uit van- toernooi, dat voor de eer- wordt gehouden. De 28 spelers van de darts- en vier spelers die :ard kregen, verschij- de start en strijden om euro aan prijzengeld, het toernooi bijzonder de eerste twee ronden via een poulesysteem, itrijd van Stompé en ameveld is tot nu toe re- onopgemerkt gebleven. anfcpt de kaartverkoop voor tamooi belabberd. Dat -kk weer veel vrijkaarten uit- om de zaal vol te krijgen, )edt de barman van het a|j irdamse dartscafé waar zijn competitie wedstrij- )eelt. Stompé ook niet echt met dstrijd tegen Van Barne- tezig. Hij realiseert zich e bar (en aan de koffie) pas t de eerste keer is dat hij Jameveld treft als de camé- bij zijn. Hij denkt dat hij Van Barneveld alleen een Darter Co Stompé. Foto: GPD kans maakt als hij een goede dag heeft of 'Bamey' een slechte natuurlijk. Voor de televisiekij ker is dat snel te zien, demon streert Stompé bij het dartsbord. Een darter zit lekker in zijn vel als de pijltjes vlakbij en het liefst natuurlijk in de rode balk van de dubbel twintig belanden. Het is millimeterwerk. „Als ik vier mil limeter mis, dat mag. Wordt het zeven, acht millimeter, dan zit het niet goed", aldus Stompé. Zijn partner Danielle Ros ziet aan de ogen van Stompé of hij goed in de wedstrijd zit. „Als hij gooit moet hij geconcentreerd zijn. En als hij de pijltjes uit het bord pakt, moet hij ontspannen. Het gaat om het ritme van con centreren en ontspannen." An dere spelers willen als het span nend wordt of even tegen zit nog wel eens wat vaker een slokje water nemen, wat langza mer gaan gooien of wat meer met het publiek bezig zijn. Maar uiteindelijk draait het om de concentratie. Ros: „Want gooien kunnen ze allemaal wel." Stompé kent geen bijzondere voorbereiding voor grote wed strijden. Naast de trainingen probeert hij gewoon zo veel mo gelijk te golfen. Deze week was hij nog actief op de exclusieve golfbaan in Lage Vuursche. Het lidmaatschap van twintigdui zend euro gaat hem wat te ver, maar voor honderd euro kun je daar een keertje golfen. „En ze poetsen je schoenen na afloop", constateert Stompé tevreden. Tijdens zijn wedstrijden is Stompé nauwelijks met zijn te genstander bezig. Dat leidt al leen maar af. Eigenlijk speelt hij vooral tegen zichzelf. „Darten is een individuele sport. Ik probeer zo goed mogelijk te presteren. Dat lukt me niet als ik bijvoor beeld mijn tegenstander uit zijn ritme probeer te halen." SBS volgt het toernooi in Den Haag nogal uitgebreid. Vandaag, morgen en maandag gaat een flink deel van de dag op aan darten. Vanaf dinsdag is er een dartsjoumaal. Stompé is tevreden over de darts-aanpak van SBS. Door alle aandacht die de sport op de zender krijgt, kan Stompé een bestaan als professioneel darter leiden. Hij is tegelijk minder te spreken over RTL 5, dat sinds enige tijd wedstrijden van een andere dartsbond uitzendt. „Ze zenden alleen de wedstrijden uit. SBS doet er van alles omheen. Dat is beter voor de sport. We moeten oppassen dat er niet te veel dar ten op televisie komt." Dolf Rogmans International Darts League van af 13.00 uur via SBS 6. Morgen vanaf 13.30 uur en maandag vanaf20.00 uur. ten die de organisatoren maken. Ook wil de minister paal en perk stellen aan de hoogte van het prijzengeld." Volgens Van Dommelen bete kent dat in de praktijk het einde van de spelletjes. Als er niets aan verdiend kan worden, is de lol er snel af. Dat is vervelend, niet rampzalig. Hij schat dat er nu jaarlijks honderd miljoen keer wordt gebeld naar een spelletje of stemming tegen een gemid deld tarief van zeventig euro cent. Van die zeventig miljoen euro totale omzet gaat een flink Hilversum - Het Bedrijfsfonds voor de Pers steunt het internet project moveyourass.tv van De Nieuwe Omroep. Op de website brengt de omroep reportages over internationale samenwer king en duurzame ontwikkeling. De bijdrage van het fonds maakt het mogelijk dat een team van jonge verslaggevers door La- tijns-Amerika kan reizen om re portages te maken van de pro jecten die ze bezoeken. Maan dag vertrekken de wereldverbe teraars naar Brazilië. Het be drijfsfonds vindt de website journalistiek vernieuwend en in teressant voor jongeren. De Nieuwe Omroep probeert met de website onderscheidend be zig te zijn en poogt hiermee op nieuw het publieke bestel te be treden. deel naar de telefoonbedrijven. De rest wordt verdeeld over de andere partijen zoals de omroe pen, de uitgevers en de produ centen. Daarmee is het wat Van Dommelen betreft wel duidelijk dat de belspelletjes voor aanvul lende inkomsten zorgen en niet voor de hoofdmoot. „Maar het leert ons wel hoe we beter met de consument kun nen communiceren en wat voor spelvormen aanslaan. Als we daarin worden beperkt, is dat jammer", aldus Van Dommelen. Hij ziet geen argumenten die voor een verbod pleiten. „Don ner zei onlangs dat het versla vend is. Onderzoek door zijn ei gen ministerie heeft eerder aan getoond dat dat niet zo is. Maar mocht de minister een limiet willen, dan mag hij aangeven wanneer iemand genoeg heeft gebeld. Dan blokkeren we dat telefoonnummer gewoon." Varianten Inmiddels hebben de commer ciële en de publieke omroepen, de uitgevers en de producenten van de spelletjes per brief aan Een op tien kandidaten gaat door Bij het klassieke belspel op televisie stelt de presentator een vraag en roept de kijkers die het goede antwoord we ten op om te bellen of een sms-bericht te sturen. Eén op de tien deelnemers wordt ge vraagd het telefoonnummer achter te laten. Uit die groep kiest de computer één num mer en dat wordt terugge beld. De rest van de num mers blijven voor de omroep onzichtbaar. Doordat één op de tien bellers doorgaat, maakt het niet uit of u belt aan het begin of het einde van het spel. Als de producent van het spel terugbelt, wordt eerst ge vraagd of de deelnemer het goede antwoord weet en of hij of zij oud genoeg is. Daar na komt de kandidaat in de uitzending. De gewonnen prijs wordt vervolgens via de bank overgemaakt. Een nota ris controleert vooraf en pe riodiek of het systeem juist wordt toegepast de minister gevraagd om nader overleg. Of Donner nog van zijn voornemens is af te brengen, kan Van Dommelen niet in schatten. Wel vermoedt hij wat er gebeurt als het verbod er komt. „We gaan er niet allerlei varianten op bedenken. We zijn grote, serieuze organisaties. We willen de regels niet ontduiken, maar gewoon heldere afspraken maken. Ik denk dat de tv-om roepen gewoon meer TelSell- achtige verkoopprogramma's gaan uitzenden. Je kunt je afvra gen of we daar blij mee moeten zijn." Peking - Het Dover-drama moest de ommekeer worden. De 58 Chinezen die 18 juni 2000, verborgen achter kistjes toma ten, stikten in de laadruimte van een Nederlandse vrachtwagen, mochten niet voor niets gestor ven zijn. De mensensmokkel uit China zou een halt worden toe geroepen. Lin Guoyin en Wang Jinhai, hoofdrolspelers in de Dokwerk- documentaire van Saskia van Schaik Slangenspoor, zijn het bewijs dat er niets is veranderd. De twee Chinezen werden juni vorig jaar door hun 'gidsen' bij Rotterdam Centraal Station uit de auto gezet en aan hun lot overgelaten. Het enige dat ze be zaten waren de kleren die ze aan hadden. Sindsdien leiden ze een angstig en uitzichtloos bestaan als illegaal in de havenstad. Niemand krijgt grip op de men sensmokkelaars, die in China bekend staan als 'shitou' of slangenkoppen. Zelfs de arresta tie van 'Sister Ping', die op 23 mei terecht staat als de belang rijkste mensensmokkelaar in West-Europa, laat het raderwerk niet vastlopen. Iedere pion is vervangbaar. De Rotterdamse is vorig jaar mei opgepakt, maar een maand later werden Lin en Wang gewoon afgeleverd in Rot terdam. De belangrijkste reden dat de smokkelroutes na Dover nog steeds in stand zijn, is de macht van het geld. Gert-Jan Broere Slangenspoor, Dokiuerk, zondag 22.40 uur, Nederland 3. Hilversum - De BNN-drama- serie Cut!, over het woelige leven van een havo-klas, wordt vervolgd. Vanaf 1 september start de jongerenzender 'Cut-zomer', waarin de personages naar Frankrijk reizen. Het wordt opnieuw een mix van reality en drama, vergelijkbaar met de BNN-serie Finals, waarin klasgenoten eikaars levens filmden. Finals was verwar rend voor kijkers die niet wis ten of het om werkelijkheid of fictie ging. Finals is tegen woordig te zien bij Pro 7 in Duitsland. Channel 4 gaat een proefpro- gramma maken en ook Frankrijk toont interesse. RADIOGEZICHT k isum - Opvallend, op zijn zachtst ge- is het wel dat een commerciële om- ïitgebreid aandacht besteedt aan een svol programma dat door de publieke ep wordt uitgezonden. Morgen zendt I Love Eurovisie Songfestival uit, het ale competitieprogramma dat al sinds dag succesvol door de NOS op het m wordt gebracht. el mensen die het haten, als mensen 't lief hebben, kijken naar het Eurovisie estival," zegt Willem van Beusekom in ET 5-programma. Van Beusekom, in igelijks leven directeur van de NPS, is Foo itallen jaren commentator (buiten van het Europese muziekspektakel. nog altijd één van de best bekeken unma's." erinnert zich niet het lostrekken van cjes in de act van Bucks Fizz, de com- trond de Israëlische (transseksuele) International en de overwinning van In in 1975? En Gerard Joling, die de hoge tonen niet haalde, maar dat prachtig wist te camoufleren? En de dramatische puntentelling voor Willeke Alberti? Producent Peter Wmgerder van Screentime Entertainment - bedenker van de I love programma's - hééft iets met het Eurovisie Songfestival. En maakte al eerder voor de AVRO programma's over het muziekfestijn. „In Nederland is nog niet eerder een uitge breid programma over het Eurovisie Song festival gemaakt, terwijl dat wel in een hele boel andere Europese landen is gebeurd en nog altijd gebeurt. En terecht." Wingerder heeft er wel een verklaring voor: „Het kent vele hoogte- en dieptepunten. En het grap pige is: die dieptepunten worden vanzelf weer hoogtepunten." NOS Wmgerder heeft zich eerst keurig bij de NOS gemeld of zij medewerking wilden verlenen. Dat was geen enkel probleem. „Willem van Beusekom en Noortje Kandt (NOS Actueel) vonden het een heel leuk idee. Dat is inder daad op zichzelf wel bijzonder ja, omdat NET 5 het Eurovisie Songfestival natuurlijk niet uitzendt." De NOS heeft ook medewerking verleend aan, zoals producent Peter Wingerder het noemt, het vrijgeven van 'obscure' fragmen ten. Hij doelt daarbij op beelden van, zoals gezegd, onder andere van de vals zingende Joling. Deze vaak lachwekkende beelden worden aangevuld met achtergrondinfor matie van ex-deelnemers als Ruth Jacott, Justine Pelmelay, Maggie McNeal, Marga Bult en Sandra Reemer. Verder geven men sen als Tanja Jess, Jac Goderie, Henk West broek, Koen Wauters, Johan Nijenhuis en Corry Konings commentaar op de afgelopen Songfestivals. Jan van Stipriaan Luïscius I Love Eurovisie Songfestival, morgen, NET 5 om 21.15 uur. Naam: Aukelien van Hoytema Leeftijd: 59 Radioprogramma: Een Goede morgen Met..., Muziek Interac tief Zenden Radio 4 Altijd al bij de radio willen wer ken? Ik heb muziekwetenschappen gestudeerd en ben stage gaan lopen bij VARA-radio. Daar werd ik gegrepen door het me dium, vanaf dat moment wist ik dat ik bij de radio wilde werken. Ik vind radio een praktische ma nier om iets met mijn studie te doen. Ideaal. Terwijl de weten schappers tijdens mijn oplei ding niet bijster enthousiast wa ren over radio. Radio-cv? Na mijn stage bij de VARA heb ik voor deze omroep platenpro- gramma's samengesteld. Daar na heb ik interviews gedaan voor NOS-radio. Sinds 22 jaar werk ik nu bij de TROS, waarvan ik al 17 jaar het programma Een Goedemorgen Met....maak. Ik ben sinds een aantal jaren hoofd van de afdeling Culturele programma's Radio bij de TROS. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Ik moest een interview over Aukelien van Hoytema Foto: PR amateurmuziek doen in Lim burg. Ik ging op pad met zo'n ouderwetse, loodzware recor der. Toen ik daar aankwam bleek de recorder niet te wer ken. Vreselijk, ik barstte in tra nen uit. Kreeg ik zo'n mooie kans, werkt dat ding niet! Met veel kunst- en vliegwerk heb ik hern gelukkig toch nog aan de praat gekregen. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Elke uitzending moet een muzi kale compositie zijn. Een radio uitzending moet voldoen aan wetten, waardoor mensen ge boeid raken. Ik vind het leuk dat ritme te bepalen, dus de juiste hoeveelheid muziek en gespro ken woord. Te weten dat het mensen boeit, is het mooiste dat er is. Is radio maken moeilijk? Ik heb vaak snel een idee hoe een uitzending eruit moet ko men te zien. Wat ik wel moeilijk vind, zijn interviews. Dat eist ge duld. Soms heb ik zes uur inter view op band staan dat ik terug moet brengen naar de essentie, waardoor zo'n persoon tot zijn recht komt. Dat vind ik een hele verantwoording. Wat voor soort presentator ben je? Ik probeer op een niet al te moeilijke manier mensen iets over de essentie van muziek bij te brengen. Dat moet niet traag en vervelend zijn, maar ook niet te luchthartig. Luisteraars van Radio 4 zijn geïnteresseerd in muziek, dus die moet je niet on derschatten. Zij moeten er ook nog wat van kunnen opsteken. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Ik luister nooit naar mijn eigen stem via de koptelefoon. Ik ben er na al die jaren nog steeds niet aan gewend mijn eigen stem op de radio te horen. Dat vind ik niet prettig. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Ja, vooral in het Concertgebouw of een andere muziekomgeving. Daar herkennen mijn mensen mij af en toe aan mijn stem. Maar niet bij de Albert Heyn, hoor. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, vooral naar Radio 1. Ik ben gek op nieuws en politiek. En natuurlijk doe ik ook mijn plicht om mijn eigen zender goed te volgen. Favoriete programma? Dat is Onvoltooid Verleden Tijd van de VPRO op zondag. Dat is een geschiedenisfÉDgramma dat interessant en prikkelend is. Altijd een prettig moment. Favoriete presentator? Dat is Kees Hillen van Radio 4. Hij is iemand die hele snelle grapjes maakt en snel verban den legt. Een scherpe geest. En hij durft. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Dat zou zijn met het Wohltem- perierte Klavier van Bach, maar dan wel op piano en niet op kla vecimbel. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Dat zou voor een interviewpro gramma over muziek zijn. Een programma a la Reiziger in Mu ziek. Lieneke van der Fluit GHunoic

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29