SP: Akkoord Entreeprijzen Leidse musea niet meer heilig sociale ramp voor dit land K ZONDAG 18 MEI GEOPEND Lenferink: Leiden heeft me gepakt Noordwijk sluit café The Happy Bar ZONDAG OPEN uintratuin 071 - 528 14 14 Bezuinigingen komen hard aan Ondernemer Van der Krieke blijkt vermoord Vandaag in deze krant De HE Communicatie Special. iKeukenmaxx Saton Optiek Discussie over vrouwen barst los in de SGP ré x\' *F/ A* HH: Leidsch Dagblad eigen gaan orgen naar e stembus zaterdag 17 mei 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad het. uninii nncrunAroi ah ui n R 43234los bedrijfshuisvesting HAAGWEG 51 LEIDEN r* www.immorijnstede.nlnvm.bo INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43234LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Theo de With leiden - De toegangsprijzen voor de Leid se musea zijn niet meer heilig. Het Rijks museum voor Volkenkunde is sinds vori ge week één dag per week gratis toegan kelijk. Museum Boerhaave gaat dit voor beeld waarschijnlijk volgen. En zelfs het populaire natuurhistorisch museum Na- turalis haalt bij het aanstaande Dino- weekend (24 en 25 mei) iets van de prijs af. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde is de pionier in Leiden. Het was tijdens de kerstvakantie vorig jaar gratis open en trok toen meer dan 14.000 bezoekers. Voor directeur Steven Engelsman was dit succes aanleiding een vervolg te geven aan het experiment. Tot het einde van het jaar hoeft er op woensdagen niet te worden betaald. Daarmee wil Volken kunde vooral zijn bekendheid vergroten, want sinds de grootscheepse verbouwing blijven de bezoekersaantallen achter bij de verwachtingen. „Het is na twee gratis woensdagen nog te vroeg om conclusies te trekken", zegt Marieke van Daal namens het museum. „Ik zie wel mensen die daar heel bewust op afkomen, maar het is nog lang niet bij iedereen bekend." Het experiment loopt tot eind 2003. „Op dat moment moet er wel een groot verschil te zien zijn met de vroegere situatie, willen wij doorgaan met de gratis toegang." De andere musea volgen het experiment van Volkenkunde met meer dan gemid delde belangstelling. Zowel het Rijksmu seum van Oudheden als Stedelijk Muse um De Lakenhal sluit niet uit dat ook zij een dag gratis open gaan als blijkt dat dat beduidend meer bezoekers oplevert. Het wetenschappelijk museum Boerhaave is al een stap verder. „Wij denken er over op zaterdag gratis open te gaan", zegt Ton Wiechmann, hoofd presentatie. „De zaterdag is nu de slapste dag in het mu- Pagina Kunst Cultuur: Alleen Naturalis heeft gratis entree niet nodig den haag/gpd-anp - Morrend hebben de oppositiepartijen in de Tweede Kamer en maatschappe lijke organisaties kennis geno men van het regeerakkoord dat CDA, WD en D66 gisteren heb ben getekend. De zware bezuini gingen die het kabinet-Balkenen de II wil uitvoeren zijn hard aan gekomen. De PvdA kraakte het akkoord. Leider Bos ziet daarin zijn 'erg ste zorgen bewaarheid worden'. De zwakste groepen in de sa menleving worden volgens de partij het hardst getroffen. „Wij zouden ook fors hebben bezui nigd, maar hadden de pijn eer lijker verdeeld. We hadden extra geld uitgetrokken om mensen aan het werk te houden of te krijgen," aldus Bos. Volgens de PvdA-er is het regeerakkoord slecht voor de economie en de werkgelegenheid. „Iedere eco noom kan je vertellen dat je voorzichtig moet zijn met bezui nigen in tijden dat het slecht gaat." Groenlinks spreekt van een 'Asociaal Asfaltakkoord'. „Het is hardvochtig om de kosten voor een onzeker economisch herstel te verhalen op dat wat het minst weerbaar is," stelde Groen- Links-leider Halsema. „Met dit regeerakkoord wordt Nederland definitief rechtsom bestuurd." De LPF vindt dat het kabinet in wording op 'vitale punten de verkeerde beslissingen' neemt. En het verdriet over de afwijzing om mee te regeren zit nog diep. De LPF stelt dat D66 niets heeft binnengehaald wat CDA en WD (advertenties) niet ook met de LPF hadden kunnen bereiken. De SP spreekt zonder omwegen van een 'sociale ramp voor het land'. „Het tweede kabinet-Bal kenende breekt alle records op het punt van brutaal bezuini gen, het slopen van de zorg en de solidariteit en het pakken van de mensen met de laagste inko mens," menen de socialisten. De partij kondigt aan maat schappelijke organisaties voluit te steunen in hun verzet tegen de regering. En dat dat er komt staat al vast. De grootste vakcentrale, de FNV, heeft zijn actiecomité al geïnstalleerd om het protest te organiseren. „Wij zullen uiter aard eerst serieus in overleg gaan met het nieuwe kabinet, maar de voortekenen zijn niet goed", stelde voorzitter L de Waal. De Waal waarschuwde voor de maatschappelijke onrust die door de tot nu toe aangekondig de kabinetsmaatregelen gaat ontstaan. De gevolgen van het regeerakkoord zullen volgens hem ook het overleg in de SER en met werkgevers niet onbe roerd laten. „Ambtenaren maar ook werkne mers in de zorg en het onder wijs zitten qua salaris de ko mende jaren op de nullijn", weet Abvakabo-voorzitter G. van Huygevoort. „Dat zal tot grote conflicten leiden, ook stakin gen." Abvakabo en CNV Publieke Zaak vrezen bovendien dat een vermindering van het aantal ambtenaren de kwaliteit van het openbaar bestuur ernstig zal aantasten. De bonden noemen de afslanking van het ambtena renapparaat (13.000 formatie plaatsen minder) onuitvoerbaar. De Vereniging Natuurmonu menten, de onderwijsbonden van CNV en de AOB en de pu blieke omroep reageerden nega tief op de gemaakte afspraken. Pagina Binnenland: Meer over regeerakkoord De nieuwe Leidse burgemeester Lenferink liet gisteren weten dat het afscheid van Arnhem hem zwaar valt, maar dat hij vol enthousiasme in Leiden aan de slag gaat. „Ik ben niet van plan om snel weer weg te gaan." Foto: Hielco Kuipers door Robbert Minkhorst leiden - Met cadeautjes, vleierij en een flink eisenpakket heeft de Leidse gemeenteraad giste ren PvdA'er Henri Lenferink als burgemeester geïnstalleerd. Van de oud-wethouder uit Arnhem wordt de komende jaren veel verwacht: Lenferink heeft veel in z'n mars, gaven sprekers gister middag herhaaldelijk aan. In een buitengewone raadsver gadering hing loco-burgemees- ter Ron Hillebrand rond de klok van zes zijn partijgenoot de ambtsketen om. Een lang en luid applaus volgde. Onder de aanwezigen waren oud-infor mateur Leijnse van de PvdA, oud-burgemeester Wolter Lem- stra, korpschef Ries Straver van de politie Hollands Midden, de nieuwe gedeputeerde Lenie Dwarshuis en oud-burgemees terskandidaat Harry Groen, die het referendum van Lenferink verloor. Oud-burgemeester van Arnhem Paul Scholten verzekerde dat Leiden van Lenferink geen spijt zal krijgen. Scholten werkte ne gen jaar nauw met hem samen en heeft de sociaal-democraat hoog zitten. Fractievoorzitters van politieke partijen vroegen van Lenferink om de gemeenteraad voldoende ruimte te geven in het nieuwe dualistische stelsel, van het col lege een eenheid te maken, veel werk te maken van regionale sa menwerking en Leiden uit te dragen als 'een fantastische stad'. Lenferink zei zelf dat het afscheid van Arnhem hem zwaar viel, maar dat hij vol en thousiasme in Leiden aan de slag gaat. „Ik ben niet van plan om snel weer weg te gaan. Lei den is een stad die mij heeft ge pakt." Pagina Ri: 'Bitterballen moetje opeten' door Robbert Minkhorst en Timoteus Waarsenburg leiden-den haag - De sinds za terdag vermiste Leidenaar Jan van der Krieke (60) is vermoord. De politie vond het levenloze li chaam van de Leidse onderne mer donderdagavond laat na tips van omwonenden in de buurt van station Holland Spoor in Den Haag. Ook zijn auto werd in de omgeving van het station aangetroffen. Een team van 28 rechercheurs onderzoekt het misdrijf. Volgens het openbaar ministerie staat vast dat Van der Krieke door een misdrijf om het leven is gekomen. Wanneer hij is ver moord, is nog niet duidelijk. De uitslag van de sectie was gister middag nog niet bekend. Over de wijze waarop de Leidenaar is omgebracht, de toedracht van de moord of het motief doet het OM geen mededelingen. In elk geval heeft de politie nog geen enkele aanhouding verricht. Van der Krieke vertrok afgelo pen zaterdagochtend om zes uur vanuit zijn huis naar wasse rij Ozon 2000 aan de Zaalberg weg op industrieterrein Room burg. Jarenlang was hij directeur van dit bedrijf. Nu was hij nog als adviseur bij deze onderne ming betrokken. Of hij daar ooit is aangekomen, is niet bekend. Wat er tussen zaterdagmorgen en donderdagavond is gebeurd, is voor de politie vooralsnog een raadsel. Het OM laat weten dat de politie 'erg geïnteresseerd is' in informatie die daar duidelijk heid over kan geven. Pagina Ri: 'Van der Krieke was niet rijk, maar ook niet arm' GROENOORDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 18 MEI 10-16 UUR bffl www.lumc.nl Ml Cl kies'vacatures' noordwijk - Noordwijk heeft café The Hap py Bar in de Schoolstraat gesloten. Aanlei ding vormt het verkopen van softdrugs aan minderjarigen. De zaak moet vier maanden dicht blijven en mag pas weer op zaterdag 13 september open. De overtreding is door de politie ruim twee maanden geleden ge constateerd. Daarna zijn de eigenaren vol gens B en W ruimschoots in de gelegenheid gesteld om zich te verweren, maar hebben zij de feiten niet kunnen weerleggen. Na klachten over de verkoop van drugs en geluidsoverlast heeft de politie het café met een observatieteam enige tijd in de gaten gehouden. Op 7 maart werd vastgesteld dat softdrugs vanachter de bar werden ver kocht, vermoedelijk aan minderjarigen. Vijf kopers werden buiten de bar aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Daar bleek het inderdaad te gaan om min derjarigen, die toegaven de drugs te hebben gekocht. Dezelfde avond nog heeft de politie een in val gedaan in The Happy Bar. Daarbij zijn vier personen aangehouden, onder wie de twee beheerders en twee personeelsleden die achter de bar werkten. Vervolgens werd het café doorzocht en werden 92 voorver pakte zakjes wiet aangetroffen. Elk zakje be vatte ongeveer drie gram wiet. Verder wer den een kleine hoeveelheid poeder (volgens de politie vermoedelijk henneppoeder) en 760 kaarten ontdekt, die waarschijnlijk wa ren bestemd voor een illegale loterij. De eigenaren ontkennen dat softdrugs aan minderjarigen is verkocht. Volgens de ge meente heeft een van de eigenaren wel toe gegeven dat sprake was van handel in soft drugs. Gemeente en politie zouden daarvan op de hoogte zijn geweest en deze handel hebben gedoogd. Op hun beurt ontkennen beide in stanties dat. De eigenaren waren niet bereikbaar voor commentaar. (advertentie) 'DE GEZONDHEIDSZORG STELT HOGE EISEN, DAT TREKT ME.' Kijk snel verder! van io.oo -17.00 uur ËË3 Laser Intake Center, scherp zien zonder bril of lenzen Inderdaad, u leest het goed! li kunt bij Salon Optiek Oog/org ook terecht wanneer u geen bril of lenzen meer wilt. Als Laser Intake Center biedt Satun Optiek Oogzorg u vanaf heden een onafhankelijk advies over alle facet ten van refractie chirurgie. Speciaal opgeleide optometristen onderzoeken uw ogen cn adviseren welke ooglaser behandeling voor u hel meest geschikt is. Informeert u gerust eens naar de mogelijkheden voor u! Sn ton, uw Oogzorg Adviescentrum T/m zondag mag u bij aankoop van uw nieuwe keuken: voor 1.500 euro cadeaus kiezen uit onze geschenkenkast, 0.0. 23-delig Wedgwood servies, Bosch espressomachine, Siemens Porsche Designset en vele andere cadeaus. Vraag noor de octievoorwaarden fj| de showroom honderd en één keukens, duizend en één Ideetn Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel* 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl HOOFDDORP A4, Afslag Hoofddorp Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 Ontwerp uw eigen keuken op www.keukenmaxx.nl HET GROENE WARENHUIS van 12.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 katwijk/gpd - Tien jaar nadat het vrouwenstandpunt de SGP aan de rand van de afgrond bracht, laait de discussie binnen de Staatkundig Gereformeerde Partij opnieuw op. Mogen vrou wen politiek actief zijn? Onder aanvoering van de Kat- wijkse wethouder Wim van Duijn probeert een groep van zeven prominente SGP'ers de discussie nieuw leven in te bla zen. Met als doel vrouwen de zelfde verworvenheden te geven als mannen. De stukgelopen be sprekingen voor een kabinets formatie van CDA, WD, SGP en Christenunie tonen zijn gelijk, vindt Van Duijn.„Het vrou wenstandpunt kan schadelijk zijn voor de politieke activiteit van de SGP. Het CDA wilde wel met ons in zee. Maar WD-mi nister Remkes riep hardop dat hij vanwege ons vrouwenstand punt niet met 'zo'n partij' in de regering wilde zitten. Hierdoor koos ook het CDA liever voor D66." Voor Van Duijn staat vast dat dit standpunt een rol heeft gespeeld bij het opzij schuiven van de SGP. Zie ook het bijvoegsel Erbij Nieuwe Masteropleiding Advanced Nursing Practitioner Nie,vo|gen Leiden Stijft ruilt Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Na-ffiL MDV Straat Postcode Telefoon (i.v.m. controle na bezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automated» betaSng is mijn Handtekening: 8 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ntsporingen op traject rn-Enkhuizen K. Chesterton bijbel Dei zegr ons onze en liefte hebben, ook onze len; waarschijnlijk t het gewoonlijk :den zijn Ochtend regen MOTTO geerakkoord van het eerste Jt-Kok, kreeg als motto Werk, werk, werk'. Dat was regeerakkoord met lotto. Een techniek uit de ïewereld deed daarmee 1 trede in de wereld van de akkoorden. Het motto was «machtige weergave van intrale thema van het kabi- tleid. Op de vleugels van de mische voorspoed heeft linet dat motto vervolgens len en voeten gegeven, was dat motto niet al- jd, maar ook functio- Het tweede kabinet-Kok iet zonder motto. Het was ïlijk lastig om het voortge- cabinetsbeleid van een erke kreet te voorzien. De gheid van een sterk cen- ema, of misschien ook de leid over het onder woor- engen daarvan, heeft het in zijn bestaan feitelijk eds parten gespeeld. Hoe weten we allemaal nog rategisch Akkoord waarin tpraken vastgelegd waren het eerste kabinet-Balke- kreeg als motto mee: Jijkheid en Daadkracht', kijkend op dat kabinet, vastgesteld worden dat de- et allesbehalve een centra- schrijving vormt voor dat- wat het kabinet heeft ge- L Als motto heeft 'Duide- en d Daadkracht' zijn 1 c e niet kunnen bewijzen, dg s was: roep in het motto iets wat je met het beleid chijnlijk nooit kan waar- L en kregen we het motto et nieuwe kabinet te horen: ia' oen, Meer werk, Minder m('. Een onmogelijke kreet opt niet, lijkt op het eerste 't nietszeggend en geeft een spontane verwijzing een basislijn uit het regeer- •rd. De uitleg van de pre- was niet alleen aandoenlijk, vooral onbegrijpelijk. Het trekt duidelijk dat er geen sional aan dit motto heeft iteld. Dat geeft weinig hoop e samenhang van het be- het perspectief dat het 23 il bieden. Van een ordinai- '5 ssastrook kun je immers iedicht maken. sert Majoor MMENTAAR

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1