Hoe leuk ze ook zijn, je mag ze niet y LEIDEN REGIO leidooi voor behoud van watersysteem in nieuwbouwwijk Poelgeest t Rijnland geeft morrend toe aan brandweer 'Ik voel me inderdaad niet thuis in deze vorm van dualisme R3 zaterdag 17 mei 2003 itublieft geen voetbalvelden in het kleinste poldertje van Nederland' stut - De unieke waterzuivering in de geestse nieuwbouwwijk Poelgeest niet alleen behouden, maar ook flink jterd worden. Dat zegt Roeland Aer- biologiedocent, natuurgids in oplei- m bewoner van de wijk. n heeft de Klaas Hennepoelpolder en eel van de Veerpolder (samen de ach- van Poelgeest) met twee studiegeno- ikozen tot onderzoeksterrein, hebben zij een rapport uitgebracht, huwen de gemeente niet te bezui- op het gesloten systeem van het op pervlaktewater in de Oegstgeestse wijk. Wanneer de duiker onder Holle Mare en het ingenieuze gemaal in de Veerpolder een maal draaien, komt er geen druppel water van buitenaf de slootjes van de wijk in. Op de regen na, natuurlijk, maar dat mag en moet zelfs. De twee polders achter Poelgeest hebben een belangrijke functie in het vrij bijzondere oppervlaktewatersysteem. „De Klaas Hennepoelpolder is afgegraven. Er ligt inmiddels een geulenpatroon dat dienst doet als biologisch filter", aldus Aerden. Hij roemt het ambitieuze plan dat bijna is ge realiseerd. „Ingenieus", noemt hij het. Straks stroomt het regenwater niet via de rioleringsbuizen naar het afvalwaterzuive- ringsbedrijf, maar gaat het direct via de slo ten naar het polderpark waar het op natuur lijke wijze wordt gefilterd. Het systeem is duur. In de wijk zijn vier ver schillende afvoerleidingen aangelegd. Voor vuil water van de huishoudens, voor vuil re genwater, voor schoon water en voor drai nage. „De meest kostbare maatregelen zijn reeds getroffen", zegt Aerden. Hij is doods benauwd dat de gemeente Oegstgeest in haar bezuinigingsdrift besluit om het pro ject niet af te maken. Ook als de gemeente, die een slordige twintig miljoen tekort komt voor de aanleg van de nieuwbouwwijk, de Klaas Hennepoelpolder een nieuwe bestem ming geeft, komt het gesloten watercircuit in gevaar. .Alstublieft geen voetbalvelden in dit kleinste poldertje van Nederland", smeekt Aerden. Hij hoopt dat ondanks alle bezuinigingen de politici straks toch beslis sen zich aan het oorspronkelijke plan te houden. Omdat Aerden begrijpt dat ergens geld van daan gehaald moet worden, doet hij de sug gestie eens te onderzoeken of het Wereld Natuur Fonds bereid is subsidie te verlenen. „Ik heb begrepen dat de WNF wil bijdragen aan unieke, vernieuwende natuurbescher ming in waterrijke gebieden." Als die mee valler Oegstgeest ten deel valt, zou het geen overbodige luxe zijn om toch een milieue- ducatief centrum aan de voet van de polder te openen. Het WFN wil immers voorlich ting kunnen geven. Echter, bij een eerdere bezuinigingsronde heeft de meerderheid van gemeenteraad het 'natuurmuseum' al geschrapt. Inmiddels is wel een initiatief groep in het leven geroepen, die ijvert voor een educatiecentrum op het terrein van boerderij Zwetsloot, een hoeve aan de Haar lemmertrekvaart die op instorten staat. Van Zwetsloot is het een paar stappen lopen naar de polders. Aerden is groot voorstander van een infor matiecentrum. Ook vanwege het gesloten watersysteem. „De bewoners van Poelgeest moeten op hun verantwoordelijkheden worden gewezen. Als één onwetende Poel geestenaar het oppervlaktewater vervuilt, Ujdt de hele wijk én het aanliggende natuur gebied mee." Geen onkruid bestrijden met chemische middelen, dus. En geen auto wassen met shampoo die biologisch niet af breekbaar is. Daarop moeten de mensen herhaaldelijk worden gewezen, vindt Aer den. Zonder goede voorlichting en zonder betrokkenheid van de bewoners is het ge sloten watersysteem bij voorbaat een mis lukt experiment. :gstgeests gezin zorgt al jaren voor doodzieke buitenlandse kinderen lancy Ubert geest Hun woning in de Oegst- «Haaswijk is een leefhuis. Daar neerploffen op de bank, zeggen op je hart hebt en genieten van rme sfeer die voelbaar is. Het is er nvervalste zoete inval. Met vrien- i vriendinnen die de drie dochters zoon meebrengen en met buren de achterdeur onaangekondigd nstappen. Zelfs de katten mogen laatje meenemen, als ze dat nodig n. Het huis van Dick en Tony Neu- rtaat altijd open. Ook voor de zieke H linderen, die ze nu al meer dan 1 jaar opvangen. 'j en muur hangen ze allemaal bij ft. De portretten van de kinderen ïk bij het gezin Neuman binnen- en en gezond weer naar hun ei- ind teruggingen. Achter elke foto a verhaal. Doe het Dick en Tony Glii ian maar eens na. Een wild on id, doodziek kind voor onbepaal- ■rm j in je gezin opnemen en het be- i di |en tot het helemaal is aange- JeilAls ze leuk kunnen meedraaien ien! gezin, gaan ze weg. Ziekenhuis in lort nhuis uit. Het paar doet het al ja- èrwijl ze beiden werken en vier ren hebben „We hebben altijd opl antastische, flexibele oppas en dal buren gehad", zegt Tony Neu- ,Die hebben ook al die jaren een zov je bijgedragen." was medeleven en zorg', staat op de naai rkant van eremedaille geschreven ven t paar onlangs van de gemeente zoa geest kreeg. Zo'n loftuiting doet je u, n wel iets, geven ze toe. Aan de an- dripjkant vinden ze het normaal zoals en. „We krijgen altijd complimen- ïn de mensen om ons heen, dan we ons stiekem af waarop ze het zelf niet eens een keertje proberen", zegt Dick Neuman. Misschien vinden mensen het wel eng, zo'n doodziek kind in huis. Want de kinderen die de familie van Schiphol haalt, zijn bij aankomst verre van ge zond. Ze komen naar Nederland voor een operatie die ze in eigen land niet kunnen krijgen. De laatste jaren vangt het stel vooral hartpatiëntjes uit Surina me op. De Neumannen werken beiden als kin- derverpleegkundige in het LUMC. Het eerste kind over wie zij zich ontferm den, was de vier maanden oude Jeanny uit Kongo. „We hebben tot nu toe altijd kinderen gekregen die qua leeftijd bij de onze pasten", zegt Tony. „Dat ver gemakkelijkt de situatie. We zouden er niet aan moeten denken om een baby in huis te hebben. Dat zijn we ont groeid. Onze jongste is negen, de oud ste zestien jaar oud. Ze gaan naar school, hebben hun bezigheden. Daar past geen kleintje meer tussen." Op tweede paasdag heeft de voltallige familie de elfjarige Surinaamse Sinitta naar Schiphol gebracht. Pleegkind nummer vijftien. Het afscheid is nog niet helemaal verwerkt. „Je weet dat je ze te leen hebt. Hoe leuk ze ook zijn, je mag ze niet houden. Gewoonlijk heb ben we toch een vrij professionele hou ding. Zo van: het is onze taak jou een fijne tijd te bezorgen en te zorgen dat je gezond weer weggaat. Met Sinitta was het net iets anders. Ze paste er eigenlijk zo goed tussen. Vooral onze jongste dochter heeft het moeilijk gehad toen ze weer wegging. Sinitta is half decem ber in Nederland aangekomen. Ze moest meteen door naar het zieken huis. Acuut reuma had haar hartklep pen beschadigd. Begin januari is ze ge opereerd. Daarna hebben we zo veel plezier met haar gehad." Over ieder kind dat in het gastgezin heeft gewoond, is wel een grappige of ontroerende anekdote te vertellen. Is het dan nooit misgegaan? „Nee, niet echt", gaat Tony door met het verhaal. „Maar ik heb het wel eens moeilijk ge had. Dat was met een jongetje uit Ethi opië. Hij moest niets van vrouwen heb ben, accepteerde het niet als ik hem te recht wees of vroeg iets te doen. Voor Dick had hij wel ontzag, maar ik werd behandeld als ondergeschikte." Dat was voor de Oegstgeestse, die niet al leen zegt dat man en vrouw gelijk zijn maar daar ook naar leeft, moeilijk te aanvaarden. „Uiteindelijk hebben we er een tolk bijgehaald, want het ventje sprak natuurlijk geen woord Neder lands. Toen bleek dat het kind niet eens wist waarvoor hij naar Nederland was gekomen en dat we hem aanspraken met zijn achternaam omdat in de pa pieren de namen fout waren ingevuld. Je begrijpt dat ik het toen wel met hem te doen had. Vanaf dat moment is het ook beter gegaan. De cultuurverschillen zorgden soms ook voor hilarische momenten. Dick: „Tijdens een partijtje voetbal ging hij de bosjes in, trok zijn broek naar bene den en begon te poepen. Die reacties van de andere kinderen uit buurt. Daar had je bij moeten zijn. We moesten hem leren om de moeite te nemen naar het toilet te gaan." Hoe zorgzaam ze ook voor hun leen- kinderen zijn, ze blijven rekening hou den met eigen kroost. „Zeker nu ze ou der worden nemen we geen jongen of meisje meer in huis zonder dat onze kinderen daar volledig achterstaan. Ook zij moeten er namelijk wat voor doen. Een keer oppassen als wij beiden aan het werk zijn, bijvoorbeeld." Tony daarop: „En de vakanties, die zijn ook belangrijk. We hebben er geen bezwaar tegen een extra kind op vakantie mee te nemen, maar dan moet het wel een reis aankunnen. Met een ziek kind op pad is voor geen van allen leuk." Nu Sinitta temg naar Suriname is, zijn de Neu- mans weer met elkaar. „We zijn alweer gebeld voor de volgende, maar we wachten even. Ook vanwege de nade- Tony en Dick Neuman voor de muur vol portretten van hun leenkinderen. Foto: Mark Lamers rende zomervakantie, dus." Als de kinderen bij het Oegstgeestse ge zin binnenkomen, hebben ze gewoon lijk niet meer dan een weekendtas met een onderbroek en een shirt bij zich. Zwaarbeladen gaan ze terug naar hun vaderland. „Daar doet de hele beurt aan mee", zegt Dick enthousiast. „De één heeft ergens nog een grote koffer staan en de volgende komt speelgoed of kleding brengen. Sanitta ging met het maximale gewicht aan bagage terug naar huis. „Het was ook zo'n heerlijk meisje Net een kleine Pocahontas." door Janneke Dijke leiderdorp - Het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp voegt zich onder protest naar de eisen van gemeente en brandweer. De ge meentelijke instanties en het zie kenhuis blijven het oneens over de vraag of het noodgebouw op het ziekenhuisterrein brandveilig is of niet. Omdat het gebouw on misbaar is, doet het Rijnland wa ter bij de wijn. Het conflict werd gisteren be sproken voor de gemeentelijke commissie bezwaarschriften. T. Noordhoek, hoofd bouwzaken van het Rijnland Ziekenhuis, en architect P. Mouwen ergeren zich dat het noodgebouw bij de bouw in 1997 wel goedgekeurd is als verpleegafdeling, maar on veilig zou zijn nu het ziekenhuis er daadwerkelijk bedden in wil zetten. Volgens de twee draaft de overheid door op het gebied van brandveiligheid na de onge lukken in Enschede en Volen- dam. 'Flauwekul', zei Noord- hoek daarom op de gang over de maatregelen die gemeente en brandweer eisen. Het noodgebouw is nodig, om dat het ziekenhuis tot 2007 aan een grootscheepse renovatie be zig is. Elke afdeling die in een nieuw jasje wordt gestoken, moet tijdelijk bivakkeren in dit pand. Tot nu toe huisden de po liklinieken er, maar vanaf ko mend najaar zijn de verpleegaf- delingen aan de beurt. Omdat deze patiënten kwetsbaarder zijn, gelden strengere veilig heidseisen en heeft het zieken huis een nieuwe gebruikersver gunning nodig. Er komen 145 bedden te staan. Over een paar eisen van brand weer en gemeente waren de partijen het snel eens. Op ver zoek van de brandweer heeft het ziekenhuis deurdrangers be steld, zodat de deuren van de bedkamers vanzelf sluiten bij rookontwikkeling. Persoonlijk vindt Noordhoek dit gevaarlijk. „Als de deur zich sluit wordt de patiënt bang en gaat hij juist kij ken. Bovendien bemoeilijkt het de evacuatie." Toch legt hij zich bij de eis neer. Ondercomman dant H. Vorst van de brandweer deed niet langer moeilijk toen Noordhoek hem verzekerde dat er in de poliklinieken geen pa tiënten worden verdoofd of in bed verblijven. Veel heikeler bleken de twee brandtrappen aan de buiten kant van het noodgebouw. De spiltrappen zijn veel te smal om patiënten op een brancard naar beneden te kunnen brengen, vindt de brandweer. Het Rijn land vindt de trappen niet be langrijk. Volgens het ziekenhuis worden patiënten op dezelfde verdieping in brandveilige ruim tes ondergebracht. „Dat klopt Maar als je de ramp niet onder controle krijgt, moet je toch de trap af', antwoordde Vorst van de brandweer. De gemeentelijke juriste Van Santen deed een ex tra duit in het zakje. „De burge meester wil niet verantwoorde lijk zijn als de veiligheid niet ge waarborgd is. Geld mag nooit een rol spelen bij de veiligheid van patiënten." Het Rijnland Ziekenhuis vindt de kosten echter wel een be zwaar, omdat volgens Noord hoek en Mouwen de veiligheid tot in de details gegarandeerd is. „Wij zitten toch niet te wachten op berichten in de krant dat het ziekenhuis niet veilig is?" Des ondanks gaat Noordhoek het ziekenhuismanagement voor stellen nieuwe trappen te bestel len. „We zullen wel moeten. De verpleegafdelingen moeten dit najaar over." Aad Draijer over politiek, bevolking en wethouderschap in Voorschoten door Coen Polack voorschoten - Of het nu de bouw van de nieuwe wijk Star- renburg is geweest, de aanleg van sportpark Adegeest of de au- toluwe Schoolstraat, de Voor- schotense wethouder Draijer kijkt er met genoegen op terug. Toch stopt hij over anderhalve maand met zijn werk, zo kondigde hij vo rige week aan. Aad Draijer begon in 1990 als CDA-gemeenteraadslid zijn po litieke carrière in Voorschoten. Vijf jaar later droeg zijn fractie hem voor als opvolger van de tussentijds opstappende wet houder Ten Have. Draijer: „Dat ik het werk al bijna acht jaar doe, heeft voor mij ook meege speeld in de overweging om tus sentijds te stoppen. Als ik pas twee jaar wethouder was ge weest, dan had ik deze college periode wel uitgezeten, maar acht jaar vind ik wel voldoende. Dit werk legt een ongelofelijk beslag op je, want wethouder ben je 24 uur per dag." Naast persoonlijke redenen heeft voor Draijer het verander de politieke landschap meege speeld in zijn besluit. In een re actie op het aftreden van de wethouder zei Groenlinks-frac tievoorzitter Harlaar dat het soms lijkt alsof Draijer niet met dualisme kan omgaan. Sinds de vorige gemeenteraadsverkiezin gen zijn de verhoudingen tussen gemeenteraden en college van burgemeester en wethouders ingrijpend veranderd. De ge meenteraad heeft meer invloed gekregen. Burgemeester en wet houders worden behalve gecon troleerd ook aangestuurd door de volksvertegenwoordigers. „Harlaar heeft dat goed gezien", zegt Draijer. „Ik ben geen voor stander van het dualisme zoals dat nu in de gemeentepolitiek is ingevoerd. Ik voel me er ook niet in thuis. Er is nog veel onduide lijkheid over hoe dualisering vorm moet krijgen. Er zijn bij voorbeeld veel vragen over de bevoegdheden van de raad en het college. Dat levert tijdens vergaderingen veel discussies op over de vorm, wat soms ten kos te gaat van de inhoud. Daardoor stimuleert deze manier van wer ken mij niet." Draijer is bang dat er door de nieuwe bevoegdheden en ver antwoordelijkheden van de raad nog veel meer tijd in het raads lidmaatschap gaat zitten. „Daar door zijn er uiteindelijk nog minder mensen te vinden die dat werk op zich wülen en kun nen nemen. Je hebt in een ge meenteraad vaak te maken met mensen die het werk doen naast hun dagelijkse baan. Ze hebben daardoor niet alle tijd van de wereld om procedures nog eens flink op de korrel te nemen. Zij zijn hardwerkende amateurs en dat moet vooral zo blijven, want ik denk dat de waardevolste raadsleden naast hun raadslid maatschap een baan hebben en midden in de maatschappij staan." Volgens Draijer gaan de veran deringen ten koste van de kwali teit van het bestuur op een mo ment dat zaken als daadkracht steeds belangrijker worden. „De druk van de bevolking op het bestuur neemt ook toe." Deze trend in de politiek is vol gens de wethouder een welkom fenomeen. „Want het biedt ge legenheid om met de burgers in gesprek te komen en om ze te laten zien dat je wel degelijk goed bezig bent. We doen het namelijk lang niet slecht, maar tot nu toe is de communicatie met de burgers niet goed pit de verf gekomen." De mondigheid van de bevol king heeft volgens Draijer ook nadelen. „Hier in Voorschoten wonen veel hoogopgeleide mensen en die nemen niet iets zomaar van je aan. De mensen willen alle alternatieven op tafel en ze weten wat hun rechten zijn en hoe ze bezwaar móeten maken. Dat maakt de proces gang soms moeilijk. Een over zichtelijk plan wordt een wirwar van lijntjes. Natuurlijk moeten we kritiek serieus nemen, maar de bevolking moet zich wel rea liseren dat we het hier in Voor schoten goed hebben. Het is plezierig wonen, we hebben veel voorzieningen en een breed ver enigingsleven. Daar moet je trots op zijn." Door de moeilijke financiële po sitie van de gemeente is het soms lastig om problemen groots en vernieuwend aan te pakken, weet de wethouder. „Onze ambitie is groter dan wat we met geld en personeel kun nen verwezenlijken. Dat is wel eens belemmerend en frustre rend, maar het wijst je ook op de noodzaak van het stellen van prioriteiten. Het is belangrijk dat we laten zien dat we afmaken waar we aan beginnen. Liever zes projecten die een succes worden dan tien waarvan er slechts drie slagen." Maar wat moet een wethouder in Voorschoten in deze tijd aan kwaliteiten meenemen voordat hij aan zijn taak begint? Draijer „Een wethouder moet financi eel, procedureel, en inhoudelijk goed ingevoerd zijn en hij moet goed kunnen communiceren. Aan de ene kant moet hij een vi sionaire blik hebben, maar op sommige momenten moet hij ook zijn werk als crisismanager kunnen doen. Het wethouder schap is zo divers: het schiet van korte-termijndenken naar jaren vooruit kijken en van snel uit voeren tot strategische plan ning." Draijer heeft tijdens zijn wet houderschap veel werk verzet op het gebied van regionale sa menwerking, bijvoorbeeld als voorzitter van het samenwer kingsorgaan Verkeer en Vervoer Leidse regio. „De regionale sa menwerking is op haar best als je met andere gemeenten een onderwerp hebt om de schou ders onder te zetten. Neem nou bijvoorbeeld de OV-taxi, of het Pact van Duivenvoorde. Dat zijn duidelijke projecten die vrijblij vendheid uitsluiten. Je kunt zo iets alleen samen tot stand brengen." Draijer hoopt de ko mende jaren werk in de regio te kunnen blijven doen. „Ik ga niet stilzitten, maar ik weet nog niet wat ik precies wil. Ik ben breed inzetbaar." „Ik ga niet stilzitten, maar ik weet nog niet wat ik precies wil." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15