De dood ontspringen is niks bijzonder REGIO tt Bouwen in parken is te gek voor woorden Woede over kransenvandalisme 'Er zullen zeker flinke klappen gaan vallen a* Leiden slaapt en is lui ZATERDAG 17 ME; NAVRAAG Nederland is in een recessie beland, zo liet het Centraal Bureau voor de Statistiek donderdag weten, ledereen moet de komende jaren in leveren, meldden de kabinetsonderhandelaars van CDA, WD en D66 tegelijkertijd. Pre- mier Balkenende voorziet sombere tij den. De gemeentelij ke kredietbanken merken al geruime tijd dat het minder gaat. Leidenaar JAN SIEBOLS, directeur van Crediam Holding (waaronder de gemeentelijke krediet bank Amsterdam valt), signaleert een forse stijging in het aantal ver zoeken om schuldhulpverlening. Siebols was tot 2001 directeur van de Stadsbank Leiden. Wanneer begon volgens u de recessie? „Ongeveer in dezelfde pe riode. De economische te ruggang was al een poosje aan de gang. Begin jaren negentig steeg het aantal schuldhulpvragen, in de tweede helft stagneerde dat. De afgelopen twee jaar zien we het weer toe nemen. Eerst voorzichtig, maar het laatste half jaar vrij snel. Landelijk is er sprake van een toename van een procent of twintig." Zitten daar veel 'ondaaggevallen rijken' tussen? „Dat is een deel van de cliënten. Mensen die in de ICT -sector werkten, redelijk verdienden en fors in inkomen omlaag moeten. Maar er zitten ook mensen tussen die altijd al een wankel even wicht hadden. Door de euro is dat evenwicht verstoord geraakt; dat is met name vaak het geval bij mensen met de lagere inko mens." Het is toch hun eigen schuld dat de probleembetalers van nu geen rekening hebben gehouden met slechtere economische tijden? „Het is de vraag of je rekening kunt houden met een recessie. Ne derland is heel lang een spaarland geweest en pas de laatste jaren zijn we toegegroeid naar een kredietland. Nog steeds worden we dagelijks door gesjeesde soapacteurs toegeschreeuwd dat we op krediet moeten leven. Heel veel mensen kunnen die verleiding niet weerstaan. Ik spreek daar geen oordeel over uit. En verder is het zo dat de recessie deels ontstaat door een 'kopersstaking' omdat mensen bang zijn voor slechtere tijden." Voorziet u een massale toeloop naar gemeentelijke kredietbanken „Er zullen zeker flinke klappen vallen. Heel veel financiële proble men zijn de afgelopen jaren gemaskeerd. Was er even geld tekort, dan kon je zo een extra hypotheek nemen op de overwaarde van je huis. Maar ik ben niet bang voor een hele massale toeloop naar de kredietbanken." tekst: Erna Straatsma archieffoto: Leidsch Dagblad UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 17 mei LEIDERDORP - 'In 1951 kwam ik hier werken en in 1952 wonen. Er woonden hier toen nog ongeveer 4800 mensen. De bevolking deed zich aan ons voor als wat afzijdig van de nieuwe bewoners, conse quent orthodox-protestant, maar zeker niet onvriendelijk. Met de wassende invloed van inwoners van buiten ontstond de behoefte een wat vrijere levenshouding vertegenwoordigd te zien in het gemeente bestuur'. Dit verhaal is ontleend aan het informatiebulletin van no vember 1974 van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie te Lei derdorp. Het werd geschreven door R. Poels, die op dat moment de gemeenteraad de rug had toegekeerd, na 11 jaar actief te zijn ge weest in de gemeentelijke politiek. Poels geeft een beschrijving van de opkomst van de WD, na de landelijke oprichting in 1948. Thans is de WD uitgegroeid tot de grootste partij in Leiderdorp, Wassenaar, Oegstgeest en Voorschoten. Het is het gevolg van een losser worden van de kerkelijke bindingen. Van de openstelling der gemeentelijke grenzen voor nieuwe inwoners, jong, en vaak minder traditioneel ge worteld in het christendom. ANNO 1978, woensdag 17 mei LEIDEN - Taferelen gisteravond voor het Leidse stadhuis, waar drie duizend uitgelaten supporters de landstitel van Parker/Leiden beju belden. Na een triomftocht vanaf de Vijf Meihal, begeleid door een horde zingende fans, verscheen de ploeg op het balkon van het stad huis. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Branden, gasexplosies en een no-urige werk week overleefde hij, maar door het 'ploerten- werk' van artsen is nu zijn rug gesloopt. Jen van den Broek (87) is de laatste van de lichting Leidse brandweerlieden uit de oorlog. Hij heeft een voorspelling: nu de economie kwakkelt, zullen weer een hoop bedrijven 'opeens' in vlammen opgaan. „Het brandweerleven was een slavenbe- staan." „Kijk, zo loopt de oude Van den Broek er tegen woordig bij", sneert hij tegen zijn looprek. In zijn rug is 'geen wervel meer heel'. Het zit hem niet mee in zijn levensavond. Mocht hij na een operatie net weer voorzichtige stapjes zetten, breekt net een vent van honderd kilo los en springt hem op de nek; was alles weer kapot. Tot op hoge leeftijd zwom hij van maart tot de cember elke dag vier kilometer in zee. Inmid dels kan hij met zijn looprek niet meer over het strand. „Zwemmen in een zwembad? Welnee! Ik heb de pest aan urine!" Opgezadeld met een gebroken lichaam is de oude brandweerman, maar met een geest scherp als een glasscherf. Tegen wil en dank kwam hij zestig jaar geleden bij de Leidse brandweer terecht: om deportatie naar Duits land te voorkomen. „Toen de moffen me kwa men halen, wees mijn vrouw ze op de leren brandweerjas aan de kapstok. Ze salueerden, want de feuerwehr was het enige waar ze res pect voor hadden." Vroeger werd er nog echt gewérkt bij de brand weer. Nu niet meer, moppert Van den Broek. Ja, een beetje wagens poetsen, dat kunnen ze. „Maar ik had de leiding over de schoenmakerij, de kleermakerij, het hele bouwbedrijf. We bouwden onze eigen kazerne. Iedere brand weerman maakte 96 uur per week, ik had 110 uur dienst. Voor de ongevallendienst rukten we ook nog eens 7000 keer per jaar uit, dat deden we tussendoor. Ik was één avond in de week thuis, en één zondag in de maand. Of dat goed betaalde? Niks. Als ambtenaar werd je geacht altijd in dienst te zijn. Het was een slaventijd perk. Nee, ik heb nog wel wat tegoed van de ge meente Leiden." Waarom hij dan niet wat anders is gaan doen? SimpeL- omdat elke dag iets nieuws bracht. „Studenten bij Minerva die binnenshuis een kampvuur aanrichtten. Dertig koeien van de veemarkt het water in aan de Morssingel. Paar den die tot hun kop in de bagger zakten. Brand in de hooivoorraad boven de stallen, zodat de beesten in paniek dwars door de deuren kwa men." Werk was er genoeg in Leiden, dat stampvol fa brieken stond. De Blauwe Tram, die met de treeplank vlak langs de trottoirs door smalle straten ratelde, 'pakte er af en toe eentje mee'. „Wij kwamen er dan bij om benen, armen en hoofden op te ruimen. Je werd een heel eind meegesleept, want de bestuurder kon naar ach teren niets zien. Alleen het publiek kon naar vo ren schreeuwen dat er wat mis was. Dus dat was een kwestie van de tram optakelen en de spullen er onderuit halen." Tijdens een fik bij een lasser op de Volmolen gracht ontkwam hij zelf op een haar na aan de dood. „Er lagen flessen met brandgevaarlijk acytheleen. De slangen brandden al. Ik nam zo'n fles op m'n schouder en moest rennen naar de Oude Vest. Ik gooi hem naast een woonboot en op dat moment ging-ie. De woonboot werd opgetild en alles erin lag op z'n kop. Dat was dus op het randje. Maar de dood ontspringen is bij de brandweer niets bijzon- SCHRIJVENDE LEZERS In het bericht Wonen in kantoren le vert 5000 huizen op' noemt Urban Unlimited een aantal oplossingen dat al bekend is. Maar de stad Leiden is daar lang niet aan toe. De stad Lei den slaapt en is lui of moe van het maken van allerlei plannen van di verse plannen. Neem de Bevrijdings- plein/5 Meiplein, dat is toch bezopen dat dat allemaal zo lang moet duren. De gemeente is in staat om een weg- /straat opnieuw te bestraten/asfalte ren en zes maanden later open te fre zen om er leidingen onder aan te leg gen. Waarom zijn er in het centrum veel kantoren leeg? Is Leiden-centrum niet aantrekkelijk of bereikbaar? Ik denk dat de bereikbaarheid een pro bleem is. Los dat eens op met een combinatie van goed wonen. Koppen bij elkaar! Jimmy Nathalia, Leiden. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevèns worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Ze overdrijven wel een beetje, die mensen van Unlimited, al heb ik veel van deze oplossingen voor het gebrek aan woonruimte jarenlang bepleit in de gemeenteraad. Zoals het ombou wen van kantoren en leegstaande ge bouwen en bouwen over grote we gen. Ook het splitsen van grote, dure, onverkoopbare woningen is een goe de optie, die lees ik niet in het artikel in het Leidsch Dagblad van 6 mei. Terwijl je in zo'n kast soms wel 4 ri ante appartementen kan realiseren. Eén idee is echter te gek voor woor den: bouwen in parken. Ten eerste heeft Leiden nauwelijks parken, een strook groen langs een watertje heet hier al park. Maar het moet toch dui delijk zijn dat er geen park meer overblijft als je er in gaat bouwen? Wat ik in Hannover heb gezien op de wereldtentoonstelling als Nederland se bijdrage, mag ook wel eens onder de aandacht gebracht worden: er groeiden bomen op het dak van het gebouw en ook op de eerste verdie ping. En windmolens stonden ook op het dak. Dat was mooi! Maar ook op de grond moet het groener worden, dat wil ik toch nog even herhalen, voordat er weer een trapveldje ver dwijnt onder een flatgebouw. Tenslotte moet de eenvoudigste op lossing voor het gebrek aan betaalba re huurwoningen niet vergeten wor den. Dat betreft het in de ijskast zet ten van de sloopplannen van de ge meente in Leiden Noord en de bin nenstad. Want daarmee vergroot je het probleem alleen maar! Het credo van de Groenen wordt ho pelijk nu eindelijk gemeengoed: re noveren, herstellen, vernieuwen en creatief denken en doen. Margje Vlasveld, Leiden Treurig, schandalig, wat er is gebeurd. Maar wat erger is: de overheid treedt niet op tegen deze vorm van terroris me, want dat is het. En het gaat maar door en het wordt steeds erger. Politie, OM en de rechterlijke macht maken zich te schande. Onderhand is er geen burger meer die voor die instellingen nog enig respect kan opbrengen. Onze in de Tweede Wereldoorlog duur bevochten vrij heid wordt verkwanseld door een totaal falen van 'een al les moet kunnen'-mentaliteit binnen deze overheidsin stanties .De waarden en normen van de Nedei burgers die dit land daarna met hard werken we< ben opgebouwd, worden voortdurend geschonden. En kom mij niet vertellen dat ook dit voorval slecl) incident van kwajongens is. P.S. Rhijnsl Hazerswoude R Jen van den Broek: „Het brandweerleven was een slavenbestaan." Foto: Mark Lamers DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN ders. Ik heb zoveel explosies van gasflessen ge had. Eén keer, net toen ik via de mobilofoon doorgaf 'alles ontruimen', ja hoor, daar ging de boel. We werden opgepakt en een eind wegge slagen. Alleen een blauwe plek hadden we. Toen volgden er nog drie flessen en de hele boel lag in mekaar." Gelovig, bijgelovig of bang werd hij niet van dat soort akkefietjes. Ook niet toen een Duitse sol daat met een afgeschoten arm zijn pistool op hem richtte toen hij een neergestort Engels vliegtuig moest blussen. Ook niet toen hij met de wagen gedropte wapens ging ophalen in Zoeterwoude. „Op de terugweg werden we aangehouden, maar ik riep: we hebben een melding, en dan lieten ze je door." Niet altijd liep het goed af. Een onbeduidend kantoorbrandje bij Kat vuurwerk liep uit op een ramp. Ik werd net even opgeroepen uit het kan toortje, met de mobilofoon bij de wagen. Ik loop naar de wagen en op dat moment zie ik een enorme vuurzee achter me. Wat bleek later: er stond een grote fles met een brandbare vloeistof in het kantoor. Door de hitte stond die fles opeens in lichterlaaie, en de brandweerlie den ook. Twee doden." De uitrusting van de brandweer mag dan te genwoordig beter zijn, de kennis is dat niet al tijd. Bij een brand bij stoffenmaker Krantz, aan gestoken door een boze werknemer, ontstond enorm instortingsgevaar. „Precies dezelfd na stand als bij de kerkbrand in Haarlem, on nd Was daar een bouwkundige brandweerm d toezichthouder bij geweest, dan waren dii ei brandweermannen niet dood gegaan. Je 1 1 eerst kijken en denken: heeft het zin men |g riskeren om te blussen wat toch al verlore en Zolang ik de leiding had, zei ik altijd: wati e niet doe, draag ik een ander ook niet op. re Ontelbaar waren de branden in zijn loopb fa die aangestoken bleken. Hij voorspelt dat de komende tijd een hausse aan 'toevallig J branden is te verwachten. „Ik heb het zot tje gezien en in mijn rapporten gezet. Er was n meubelzaak op de Breestraat. De eigenaa rk de de voorgevel en de etalage verbouwea in lichterlaaie. Kon hij het verbouwen zoa gi het wilde met het verzekeringsgeld. Nu, ra mi crisis, zal je merken dat winkels en bedrij\ ka vaker zullen branden." Silvan Schoonhoven De vernielde kransen worden uit het water gehaald. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14