Vliegverbod Kenya door dreigement BUITENLAND China dreigt met doodstraf voor verspreiden SARS Bremer: Saddamisme en Baathisme uitroeien Poetins man in Tsjetsjenië overleeft alles Gijzelaars Algerije waren elke nacht op de vlucht KLM schrapt vluchten nog niet Frankrijk klaagt over 'hetze' van media Amerika ot Frankfurt voor rechter ürt - De 31-jarige Duit- begin januari een vlieg- tal en dreigde tegen het jfvan de Europese Cen- ink in Frankfurt te vlie- te verward om terecht te staan. De man blijft ijg in het psychiatrisch luis waar hij na het inci- rerd opgenomen. Moge- rdt hij later alsnog ver- De piloot wilde met zijn uidacht vragen voor Ju- snik, de Amerikaanse as- die in 1986 omkwam ei ruimteveer Challenger fie. Hij landde toen de irkeersleiding een tele- sprek voor hem regelde 5niks broer. kse wees aat vooruit r-De 12-jarige Ali Ab- Iraakse jongen die in lij een Amerikaans bom- nent op Bagdad zijn ou- i beide armen verloor, ied vooruit in het Koe ziekenhuis waar hij L rerpleegd. Hij herstelt an de transplantaties Q ^verbrande huid, hij jakt grapjes en loopt Idus zijn artsen. Zij he in aanbiedingen om fOot-Brittannië, de VS of ijk te komen om Ali rmen te laten aanmeten, it betaalt de behandeling jongen volledig. i doodt twee ten en vrouw vrijdag 16 mei 2003 - Een 69-jarige het Duitse stad [shafen drie mensen schoten. De dader artsenpraktijken en schoot een arts on- e ogen van diens patiën- s ud en verwondde een an- stierf kort daarop, l pleegde de schutter li lord. De politie trof in s zijn vermoorde vrouw dader, een man van se afkomst, schoot zon- woord te zeggen. Vol- 1 politie stond zijn vrouw Jï behandeling van de art- lu aar tast de politie volle- ai bet duister over de aan- le voor de moordpartij. J stijnen bij jI gedood Zes Palestijnen zijn gis- 31 imgekomen bij een Israë- nval in de Gazastrook. [de doden is een 12-jarige De Israëliërs kwamen 's ityds m t tanks, bulldozers ichtshelikopters in actie, voestten de woning van lestijnse activist, in reac- leschietingen van Israëli- lelen met Palestijnse ra- In de Palestijnse gebie- is het gisteren de 'Dag UCatastrofe'. Palestijnen ten dan de stichting van it Israël in 1948 met de- raties. J ren Britse nier Blair 10TON - Het Amerikaanse Ct gaat de Britse pre- onderscheiden voor Eun aan de door Was- geleide militaire opera tiet Iraakse regime te ten. De senaat stemde in met de toekenning gouden medaille van het aan de 'betrouwbare j. [beradenbondgenoot' TfVerenigde Staten. In het 1 ging de onderschei- Ier anderen naar de Amerikaanse president Washington en de Brit- nier Winston Churchill. 1 sten Saudiërs d ntanamo gaan De VS hebben gisteren ==^idiërs uit de Amerikaanse Iisis Guantanamo op uitgeleverd aan Saudi- Ze zullen in eigen land it worden voor mogelijke tenheid bij terrorisme. de ongeveer 660 gedeti- En in Guantanamo zitten 127 Saudiërs, bijna alle- rte ïvangengenomen tijdens 'kaanse campagne in tan. Saudi-Arabië «al geruime tijd aan op de uing of vrijlating van de otE che ge angenen. Een ■peel van hen zit al ander- ir op Cuba. d^id in hotel negen levens !UE - Een hotelbrand in 110 nse havenstad Marseille isteren negen mensen ten gekost. Een 25-jarige stierf doordat zij vanaf ,ni de verdieping uit een prong, aldus de brand- laar man, die eveneens sre sprongen, raakte zwaar- P^jd. De oorzaak van de die op de vierde verdie- ntstond, is nog niet he le politie gaat uit van geluk. In het hotel ver vooral immigranten. De slachtoffers waren Ma- "ven en Roemenen. De Amerikaan Mathieu Borysevicz uit New York en zijn geliefde Zhang Yu uit Peking hebben zich er door SARS niet van laten weerhouden te trouwen in de Chinese hoofdstad, inclusief fotoreportage op het Plein van de Hemelse Vrede, mét mondkapjes. Foto: Reuters/Guang Niu Peking - Het Chinese Hoogge rechtshof heeft met de dood straf gedreigd tegen iedereen die slachtoffers maakt door bewust het SARS-virus te verspreiden. Het aantal SARS-doden is we reldwijd inmiddels opgelopen tot 602 en het aantal besmettin gen tot 7600. Het Chinese Hooggerechtshof waarschuwde dat mensen die de quarantaineregels schenden en het virus verspreiden tot ze ven jaar cel kunnen krijgen. Be smette personen die zich schul dig maken aan 'bewuste ver spreiding' en daarmee anderen doden of ernstig letsel toebren gen, riskeren zelfs de doodstraf, aldus het persbureau Xinhua. In China zijn al 271 mensen aan de longziekte overleden. Ruim 5.000 Chinezen zijn besmet. Taiwan meldde dat er gisteren 26 gevallen van SARS zijn bijge komen. Dat is een recordaantal voor één enkele dag. Onder de zieken bevinden zich vijftien personeelsleden van een zieken huis, dat zich gedwongen zag de afdeling eerste hulp te sluiten. In Taiwan hebben al zo'n 10.000 mensen een straatverbod gekre gen, omdat zij in aanraking zijn geweest met SARS-patiënten. In sommige huizen zijn camera's geïnstalleerd om in de gaten te houden of de bewoners binnen blijven. In Singapore zijn bij ongeveer 35 personeelsleden en patiënten van een psychiatrisch zieken huis verschijnselen van SARS geconstateerd. Het is nog niet duidelijk of ze de ziekte ook werkelijk hebben. Singapore zou zondag, twintig dagen na mel ding van het laatste besmet- tingsgeval, officieel SARS-vrij worden verklaard. De ontdek king in het ziekenhuis zal waar schijnlijk tot uitstel van die ver klaring leiden. Canada is wel geschrapt van de lijst van landen waar SARS voor komt. In Canada zijn 24 mensen aan SARS overleden, allen in To ronto, maar het land is erin ge slaagd de ziekte onder controle te krijgen. Een mogelijk geval van SARS in Finland is waar schijnlijk vals alarm. Een 28-jari- ge Fin die op weg van Toronto naar Helsinki ziek werd, lijkt het virus niet te dragen. Verschillen de tests hebben dat uitgewezen. Een eerste besmetting met SARS is wel vastgesteld in Groot-Brit- tannië. De man meldde zich en kele weken geleden met alle ver schijnselen van de ziekte in een Londens ziekenhuis. Hij is aan de betere hand. Er zouden geen aanwijzingen zijn dat mensen in zijn omgeving besmet zijn. londen-amstelveen-riyad-bei- rut/rtr-afp-anp - De Britse rege ring heeft met ingang van gister avond alle vluchten naar en uit Kenya verboden. De maatregel zou zijn genomen wegens een 'acute terroristische dreiging', zo heeft het ministerie van verkeer laten weten. De maatregel volgt op een Ame rikaanse waarschuwing voor een mogelijke terreurdaad tegen westerse doelen in Kenya. Groe pen die banden onderhouden met het terroristennetwerk al- Qaeda zouden met een aanslag de geboortedag van de profeet Mohammed willen vieren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken liet gisteren weten dat Amerikanen alle 'niet noodzakelijke' reizen naar Ke nya beter kunnen uitstellen. Woensdag liet de Kenyaanse re gering al weten dat lokale, aan al-Qaeda gelieerde, groeperin gen een aanslag beramen. De KLM zegt vooralsnog van en naar Kenya te blijven vliegen. Volgens de luchtvaartmaat schappij zijn de dreigementen niet tegen Nederland of de KLM gericht. „We houden de situatie wel in de gaten", aldus een woordvoerder. KLM vliegt vrij wel dagelijks naar het Afrikaanse land. Volgens de Kenyanen staat het vast dat een van de daders van de aanslagen op de Amerikaan se ambassades in Nairobi en Dar es Salaam in 1998 een nieu we aanslag in Kenya voorbe reidt. Het gaat om Fazul Abdul lah Mohammed, afkomstig van de Comoren, die momenteel in Kenya of Somalië verblijft. Hij wordt ook verdacht van de bomaanslag op een hotel in Mombasa, waarbij in november veertien mensen stierven. In het hotel verbleven veel Israëlische toeristen. Vrijwel gelijktijdig vuurden terroristen twee raket ten af op een Israëlisch vliegtuig bagdad/afp-dpa - De nieuwe Amerikaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, wil elke invloed van de Baath-partij van dictator Saddam Hussein met wortel en tak uitroeien. Tijdens zijn eerste persconferentie zei Bremer gisteren 'vastbesloten te zijn er voor te zorgen dat het Baathisme en Saddamisme in Irak nooit meer een voet aan de grond krijgen'. Om de rust en orde in Irak te herstellen, kondigde Bremer aan nog eens 15.000 militairen en duizend man militaire politie nodig te hebben. Hij voegde er echter aan toe dat 'dit geen land is dat in toestand van anarchie verkeert'. Bremer zei de onvei ligheid in Bagdad deels te wijten aan Saddam Hussein. Die liet vorig jaar alle veroordeelde cri minelen vrij. De Amerikanen gaan proberen hen opnieuw achter slot en grendel te krijgen, aldus Bremer. De internationale humanitaire ontwikkelingsorganisatie Care heeft het noodhulpteam dat ac tief was in Irak vanwege de on veilige situatie vrijwel gehal veerd. De Nederlandse Care- medewerker A. Hekkens zegt dat het met name Bagdad te gevaar lijk is om hulp te verlenen. „Da gelijks zijn er schietpartijen en plunderingen", meldde Hek kens gisteren vanuit de Jordaan se hoofdstad Amman. Hekkens kwam tien dagen gele den in Bagdad aan. Het nood hulpteam waarvan hij deel uit maakte, bestond uit twaalf me dewerkers. Vijf van hen zijn uit veiligheidsoverwegingen naar Amman gereisd. „Er vinden ex plosies plaats, overal zijn schiet incidenten. Je merkt dat de Ira kezen ook bang zijn de straat op te gaan. Ze stellen noodzakelijke medische ingrepen zo lang mo gelijk uit", aldus Hekkens. Vorige week deed Care een be roep op de militairen van de co alitie in Irak om de orde en vei ligheid in Bagdad te herstellen. Dat gebeurde nadat twee auto's van de organisatie waren ge roofd en de inzittenden onder vuur waren genomen. Care zit al sinds 1991 in Irak en heeft daar een eigen kantoor met ongeveer zestig medewerkers, voorname lijk Irakezen. Het noodhulpteam bestond uit westerlingen. Bremer kondigde gisteren ook aan dat een team van forensi sche experts vanaf vandaag de massagraven bij Mahawil gaat helpen onderzoeken. In deze graven, ten zuiden van de hoofdstad Bagdad, liggen de resten van duizenden slachtof fers van het Baath-regime. De opgravingen verlopen nu chao tisch doordat Irakezen met alle middelen proberen vermiste na bestaanden op te graven. De Amerikaanse militairen in Irak zijn eerder bekritiseerd om dat ze de graven niet genoeg zouden beschermen. Daardoor kan belangrijke informatie over de misdaden van het regime van Saddam Hussein verloren gaan. Volgens Bremer hebben de Amerikanen dergelijke hulp aangeboden, maar hebben loka le machthebbers die afgeslagen. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Er zijn handgranaten in zijn slaapkamer gegooid, landmij nen onder zijn auto gelegd en ka mikazes op hem afgestuurd, maar Ahmad Kadyrov lijkt on kwetsbaar. De pro-Russische lei der in Tsjetsjenië overleefde deze week voor de zoveelste keer een aanslag op zijn leven. Het moet een gruwelijk gezicht zijn geweest. Mensen met afge reten benen en armen lagen verspreid over het weiland. Overal was bloed en gekerm. Zestien mensen stierven, meer dan honderd liepen verwondin gen op. Van de vrouw die zich met explosieven had opgebla zen, werd alleen het hoofd ge vonden. Het doelwit van de aanslag, Ah mad Kadyrov (51), bleef ge spaard. Iedereen om hem heen was dood of gewond, Kadyrov had geen schrammetje. Hij is een kat met negen levens. Of meer. „Ik ben de tel kwijt ge raakt", zegt hij over het aantal aanslagen dat hij op wonder baarlijke wijze overleefde. Ook de Russische kranten twijfelen: de schattingen lopen uiteen van acht tot meer dan twintig. Kadyrov is een man met een prijs op zijn hoofd. De rebellen zien hem als een vijand van het Tsjetsjeense volk, een collabora teur en overloper. 'Poetins man in Tsjetsjenië' is hen zelfs dood 100.000 dollar waard. Hij was niet altijd zo gehaat. In de eerste Poetin (links) overlegde in maart met Kadyrov in Moskou: Foto: AP Tsjetsjeense oorlog vocht Kady rov nog tegen de Russen. Hij voerde het bevel over een eigen brigade en gold als religieuze autoriteit. De toenmalige sepe- ratistenleider Doedajev be noemde hem in 1995 zelfs tot eerste moefti, de hoogste gees telijke van de republiek. Kadyrov werd geboren in Ka- zachstan, het land waar Stalin in 1944 alle Tsjetsjenen heen de porteerde. Op zesjarige leeftijd keerde hij terug naar zijn vader land. Hij sjeesde op een land- bouwinstituut, en zijn loopbaan als bouwvakker kwam nooit van de grond. Eind jaren tachtig maakte hij carrière als geestelij ke. Hij bezocht islamitische in stituten en ging naar Mekka. Sindsdien mag hij zich Ahmad 'Haji' Kadyrov noemen. De breuk met de rebellen kwam Amnestieplan voor Tsjetsjeense rebellen De Russische president Poetin wil Tsjetsjeense rebellen am nestie aanbieden. Hij denkt dat zo de rust in de opstandige deelrepubliek kan worden hersteld. Poetin legde zijn amnes- tievoorstel gisteren voor aan het Russische parlement De am nestie zou niet gelden voor mensen die zich schuldig hebben gemaakt aan moord, ontvoering, verkrachting of andere ern stige misdrijven. Deze week vielen bij twee zelfmoordaansla gen in Tsjetsjenië zeker 77 doden. in 1999. Naar eigen zeggen er gerde Kadyrov zich aan de op komst van het wahabisme, een radicale stroming van de islam. Toen hij bij schimmige twisten tussen krijgsheren vijf lijfwach ten en een neef verloor, noemde hij de Tsjetsjeense president Maschadov 'slap' en een 'leuge naar'. Ondanks eerdere beloften zou Maschadov niets onderne men tegen de wahabisten. Ka dyrov werd afgezet als moefti en koos de zijde van de Russen. In 2000 benoemde Poetin hem tot hoofd van de Tsjetsjeense rege ring. Sindsdien scheurt hij in zwart gepantserde Mercedes-jeeps door Tsjetsjenië. Ondanks de hoge snelheid komen zijn auto's regelmatig onder vuur te liggen. In 2001 ontsnapte hij in de stad Argoen ternauwernood aan de dood. Eerder dit jaar redde hij zich uit een vuurgevecht door een lijfwacht uit de auto te du wen en zelf achter het stuur te kruipen. Ook in politiek opzicht is Kadyrov een overlever. Al drie jaar weet hij aanvallen op zijn positie af te slaan. Alles wijst erop dat hij zich in december tot president mag la ten kiezen. Erg populair is hij niet, maar Kadyrov controleert de geldstromen uit Moskou. In het straatarme Tsjetsjenië is dat het enige dat telt. Kadyrov heeft een privé-legertje opgebouwd. Die troepen voeren strafexpedi ties uit tegen iedereen die ver dacht wordt van steun aan de rebellen. Het wakkert de haat verder aan, maar Kadyrov heeft met het gevaar leren leven. „Ik ben vergeten wat angst is." dat vanaf de luchthaven van de stad opsteeg. De Amerikaanse regering heeft mede naar aanleiding daarvan twee bedrijven gevraagd een systeem te ontwerpen waarmee passagiersvliegtuigen be schermd kunnen worden tegen raketaanvallen. Er ligt een wets voorstel klaar om 6.800 vliegtui gen uit te rusten met het sys teem. De kosten van het project bedragen zo'n 8,7 miljard euro. Intussen lijkt de terreurdreiging ook buiten Kenya toe te nemen. Saudi-Arabië, waar deze week al bloedige aanslagen werden ge pleegd, is volgens de Ameri kaanse geheime dienst nog al tijd gevaarlijk. Vooral in Jeddah zouden Amerikanen op hun tel len moeten passen. De Saudi- sche regering waarschuwde geestelijk leiders in het land niet op te roepen tot extremisme en terreur, en dreigde met 'harde actie'. Libanon maakte gisteren be kend dat een aanslag op de am bassade van 'een groot westers' land is voorkomen met de arres tatie van een aantal extremisten, en de Roemeense veiligheids dienst heeft aanslagen op wes terse en Israëlische doelen in Roemenië weten te verhinderen. Dat maakte de veiligheidsdienst gisteren bekend. Fazuk Mohammed. Foto: Reuters brussel-washington/anp-afp - De Franse regering is ervan overtuigd dat ze vanwege haar stellingname in het conflict om Irak het slachtoffer is van een hetze in de Amerikaanse media. De Amerikaanse regering zou schuilen achter de 'georgani seerde campagne van desinfor matie', die erop gericht zou zijn Frankrijk een slechte naam te bezorgen door het land te be schuldigen van samenwerking met Saddam Hussein. De Franse minister van buiten landse zaken De Vïllepin beves tigde gisteren dat de Franse am bassadeur in Washington Ame rikaanse beleidsmakers en par lementariërs een brief heeft ge stuurd met het verzoek ophel dering te verschaffen. The Washington Post meldde gisteren dat in de brief onder meer details staan uit artikelen van de afgelopen negen maan den, waarin anonieme functio narissen beschuldigingen tegen Frankrijk uiten. Parijs is onder meer beschuldigd van illegale wapenverkoop aan Irak. Verder zouden Franse paspoorten zijn verstrekt aan Irakezen die op de Amerikaanse lijst van meest ge zochte personen staan. Parijs ontkent die aantijgingen ten stelligste, en noemt ze 'on derdeel van een smerige cam pagne'. De Amerikaanse minis ter van defensie Rumsfeld zei op een persconferentie van niets te weten. Hij kondigde tegelijker tijd wel een inkrimping aan van de militaire contacten tussen de VS en Parijs. keulen/dpa-afp - De laatste weken voor ze werden bevrijd uit de handen van de Salafistische Groep voor Predi king en Strijd (GSPC), waren de zeven tien in Algerije gegijzelde Europese toeristen en hun ontvoerders elke nacht op de vlucht voor de strijd krachten. „We waren aan het einde van onze krachten, we konden gewoon niet meer. Als we om een uur of twee, drie 's nachts te horen kregen dat we op een bepaalde plaats zouden blijven, vielen we halfdood om. De laatste uren van de nacht sliepen we dan even." Dat vertelde de Oostenrijker Gerhard Wintersteller gisteren in een interview. Hij en zestien anderen wer den dinsdag bevrijd door het Algerijn se leger. Vijftien andere toeristen, on der wie Arjen Hilbers uit IJmuiden, zijn nog in handen van hun ontvoer ders. Al vanaf het begin van de ontvoering waren de Europeanen en hun ont voerders veel onderweg, vertelde Win tersteller. „We waren voortdurend op de vlucht. We reden een paar dagen tot we bij een wadi (droge rivierbed ding, red.) kwamen. Daar werden we dan een dag of vier verborgen gehou den. Daarna ging het weer naar de volgende wadi, etcetera. De tussenpo zen werden echter steeds korter. Ze merkten dat de militairen hen op de hielen zaten." Wintersteller vertelde ook hoe ze ge vangen werden genomen. De groep, die met vier auto's dwars door de Sa hara reed, kwam een Duitse terrein wagen tegen. „We reden op elkaar af. Dat is zo het gebruik in de Sahara: als je elkaar ontmoet, wissel je nieuwtjes uit." De toeristen kregen echter de schrik van hun leven. „Toen ik bij de auto stond, sprongen er meteen acht terroristen uit. Ze duwden ons kalasj- nikovs onder de neus. We moesten op de grond gaan liggen en ze rukten ons de autosleutels uit handen. Het was een echte gijzeling." Over de omstandigheden tijdens hun gevangenschap wilde Wintersteller niets zeggen, net zo min als over de bevrijdingsactie. Dat zou schadelijk kunnen zijn voor de vijftien andere toeristen die nog in handen van de ontvoerders zijn. Wintersteller is ervan overtuigd dat zijn ontvoerders islami tische extremisten waren. „Ze baden elke dag, en ze vertelden dat ze de re gering omver wilden werpen om in Algerije een religieuze staat te vesti gen." De ontvoerders zouden losgeld hebben geëist om wapens te kunnen kopen. Een woordvoerder van de Duitse rege ring zei woensdag dat de resterende gijzelaars zich in een 'precaire situatie bevinden', en dat hij 'zeer bezorgd' is over hun lot. Berlijn heeft de Algerijn se regering gevraagd hun levens niet in gevaar te brengen, en hoopt op een goede afloop. „Er is hoop dat de an dere toeristen snel worden bevrijd", zei de Duitse minister van binnen landse zaken Schilly woensdag. De Zwitserse regering heeft twee ter rorismedeskundigen naar Algiers ge stuurd, in een poging informatie te krijgen over vier vermiste Zwitsers. Volgens militaire bronnen en Algerijn se laanten worden de resterende gij zelaars door een andere cel van de GSPC vastgehouden in grotten in het zuiden van het land, op het plateau van Tamelrik. Het gebied is moeilijk toegankelijk vanwege de vele grotten, het bergachtige terrein en de zeer ho ge temperatuur overdag. Volgens de krant Le Quotidien d'Oran is een bevrijdingsactie voor de reste rende gijzelaars op handen. De krant leidt dat af uit het feit dat de elitetroe pen in het gebied de afgelopen dagen versterkt zijn, en uit de aanwezigheid van de militaire bevelhebbers in het gebied. Bij de bevrijdingsactie van dinsdag zijn een Algerijnse militair en negen ontvoerders gedood.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7