OM: Meer en ernstiger strafzaken Het is iets meer, mag dat?" BINNENLAND 1 Advocaten vegen vloer aan met bewijzen terrorismezaak D66 krijgt gevraagde geld voor onderwijs NS-conducteur hijst zich in nieuw uniform Maansverduistering uitstekend te zien Celstraffen voor discomoord Bananenbegraafplaats Liquidatie in PC Hooftstraat kjw onderzoek geleidster dam - Justitie laat een eidster die van twaalf gn tot doodslag op ba- idt verdacht opnieuw oeken. Het Amsterdam- ditshof verwees de zaak >r beroep naar de rech- unissaris terug. Het hof de zaak wegens tijdge- nhouden tot september, tiet rapport van het Pie- n Centrum echter verou- )e 27-jarige crècheleid- U tussen 1998 en 2001 eerd hebben zes baby's ikken. De rechtbank in n sprak haar vrij. n verliest zaak ui terreurlijst iurg-brussel - De in Ne- 1 wonende Filippijnse mistenleider José Maria rordt voorlopig niet van ipese 'terroristenlijst' ge- Je president van het fvan Eerste Aanleg heeft i een verzoek van Sison i voorlopige voorziening èl geveegd. In de nasleep september heeft de Eu- lUnie een lijst met terro- en terroristische organi- =jopgesteld. Sison verzet gen plaatsing van zijn op de lijst. Omdat dat een :edure wordt, eiste hij irt kort geding dat hij vrijdag 16 mei 2003 r bij zijn geld kan ko- president heeft echter i dat er onvoldoende ie is voor een voorlopige lands vermist - Een Nederlands iar wordt sinds 25 april 5t in Namibië. De twee uit «et (55 en 56 jaar) zijn is familie voor het laatst in de plaats Swakop- aan de kust, vanwaar zij ?n hotel in het Etosha- ouden gaan. Daar zijn ze angekomen. Pas afgelo- ekeinde sloeg de ver ervan de auto waarmee den alarm, omdat de wa- etwas ingeleverd. ijes steken naarse neer ar - De politie heeft gis- odtwee 16-jarige meisjes maar aangehouden. Ze d ervan verdacht een 15- eisje uit die plaats te l neergestoken. Het iffer werd met spoed !t ziekenhuis gebracht, tar situatie aan het begin avond stabiel was. ligt maanden il in zijn huis um - Een 48-jarige man ldam is woensdag dood woning aangetroffen, is een schouwarts was hij d januari overleden. De ts van de man belde de omdat hij niet op rijn af in januari was versche- ook niet had gereageerd a Tven. Politiemensen wis- een raam binnen te ko- ,e^ )e man had nauwelijks 3P tmet zijn familie of bu- hurt wapen ,J zakkenroller ff - Stel: je loopt rustig lat en voor je het weet v rug, nek, bril en haar aal onder de yoghurt. 10* je staat een man, een en Iea idelijkheid. Hij wijst naar ü6 alsof daar de yoghurt in komt en veegt je kle- loon. Pas als hij weg is, je dat je je portemonnee ent. Volgens B. Jens van 2 tie Utrecht heeft de yog- 1? an de afgelopen tijd een lt'K ïer toegeslagen in ?er it en Amersfoort. De yog- an gaat geraffineerd te ien ooggetuige: „Die fas zo behulpzaam en elijk. Hij zei verder niks, 'olgens mij verstond hij en Nederlands. Hij knik- ■n heel vriendelijk. den hjaag/anp - Het vroegtijdig investeren in potentiële veelple gers werkt beter dan grote inves teringen in criminelen die al een lange carrière hebben. Dat blijkt uit net jaarverslag van het open baar ministerie (OM). De cijfers geven bovendien aan dat verreweg de meeste mensen die worden opgepakt omdat ze een misdrijf hebben begaan, vrijwel nooit meer terugkomen. De criminele daad was in hun geval 'een vergissing of uitglij der'. De groep die wel in herha ling valt, krijgt het snel moeilij ker om zich nog los te maken van de misdaad. Als ze vaste klant van de politie rijn, wordt die kans vooral bepaald door 'toevallige omstandigheden zo als: bekering, sterfte of verke ring'. Van de totale groep stopt uiteindelijk slechts 5 procent met criminaliteit. Toch houden de notoire veel plegers op een gegeven moment wel op. Dat gebeurt bijvoor beeld vanwege vergevorderde leeftijd of fysieke ongemakken. Uit het jaarverslag blijkt boven dien dat het aantal strafzaken dat bij het OM binnenkomt, ge stegen is. Vorig jaar kreeg de vervolgende instantie namelijk 13 procent meer zaken op het bordje dan in het jaar daarvoor. Ook de ernst van de zaken neemt toe. Uit dit jaaroverzicht blijkt verder dat 88 procent van de afgedane strafzaken voor de rechtbank hebben geleid tot een straf of een maatregel. Het aantal vrij spraken in 2002 bedroeg iets meer dan 1,5 procent van alle strafzaken. Opvallend vindt het OM de toe name van het aantal jeugdza ken. De afhandeling van jeugd zaken is vorig jaar wel aanzien lijk korter geworden. Verder staat in het jaarverslag dat intensieve snelheidscontro les de afgelopen jaren hebben geleid tot 150 tot 200 minder verkeersslachtoffers, zowel do den als gewonden. In 1999 is het OM begonnen met verkeers- handhavingsprojecten op tra jecten waar veel slachtoffers vie len en veel snelheidsovertredin gen werden begaan. zandvoort - Liefhebbers van astronomie zijn vanochtend vroeg niet voor niets hun bed uitgekomen. De verduister de maan was heel goed te zien. De volle maan trok vanaf een paar minuten over vier door de schaduw van de aar de. Van 5.14 tot 6.06 uur was het hemellichaam totaal verduisterd. P. Dolk van Volkssterrenwacht Copernicus in Haarlem had speciaal voor de maansverduistering een ka mer gereserveerd op de zeventiende verdieping van Hotel Palace in Zandvoort. De laatste maansverduistering in Ne derland was in 2001. De weersomstandigheden waren toen echter veel slechter. Een maansverduistering komt 66 keer per eeuw voor, wat neerkomt op ongeveer twee maal in de driejaar. Het verschijnsel treedt op wanneer de aarde zich tussen de zon en de maan bevindt. De maan komt dan terecht in de schaduw van de aarde en neemt een rode kleur aan. Dat komt doordat het zonlicht door de aardatmosfeer wordt gebroken. Foto: WFA/Robert Hoetin k rotterdam/gpd - Ineengedoken zat de getuige gisteren voor de Rotterdamse rechtbank in het beklaagdenbankje: rechercheur P. van Esch van het Korps Lan delijke Politiediensten. „Ja, klopt", reageerde hij timide op het zoveelste voorzetje van offi cier van justitie Valente. „Ik voel me inderdaad geblokkeerd." De advocaten, die in deze rechtszaal twaalf vermeende ter roristen bijstaan, voelden echter niet met hem mee. Rechtbank president Van Klaveren was het met hen eens. „Sorry hoor, maar daar rit een politieman die zegt dat hij geblokkeerd is", rea geerde raadsman Koppe furieus. „Daar heb ik geen enkel mede lijden mee. Maar dan ook geen enkel." Een logische reactie, verklaarde hij later. „Onze cliën ten ritten al maanden vast om dat er zo veel onwaarheden in het dossier staan." Van Esch en rijn collega Nielen rijn verantwoordelijk voor de samenstelling van het strafdos sier, waarin forse beschuldigin gen aan het adres van de ver dachten worden geuit. Maar toen de advocaten om ophelde ring vroegen, konden rij die zel den geven. De rechercheurs ver wezen telkens naar elkaar of naar het dossier, maar zeiden ook minstens zo vaak dat ze ge woon geen idee hadden. Volgens het dossier beschikten de verdachten bijvoorbeeld over 'een infrastructuur van auto's en huizen'. „Veel mensen hebben een auto, dus het zal wel om enorme aantallen auto's gaan?", vroeg Koppe retorisch. „Het gaat hier om twaalf mensen. Dus als er twaalf auto's rijn, dan is er niks aan de hand, denk ik. Of wel?" Van Esch kwam aarze lend tot vier auto's die door di verse verdachten rijn gebruikt. Maar daarnaast woonden enke le verdachten samen in zeker Veertiende verdachte aangehouden Politie en justitie hebben woensdag een veertiende verdachte aangehouden in het strafproces tegen twaalf vermeende terro risten, zo bleek gisteren tijdens een getuigenverhoor. In Frank rijk rit een dertiende verdachte vast Die is nog niet uitgeleverd en staat op dit moment dus niet in Rotterdam terecht De woensdag aangehouden man wordt van deelname aan dezelfde criminele organisatie verdacht. Na rijn getuigenverhoor in dit proces werd hij gearresteerd. Hij wordt al langere tijd verdacht Aanklager Valente kondigde een paar weken geleden aan dat als de man als getuige in de rechtbank zou verschijnen, hij zou worden opgepakt. drie huizen, probeerde de re chercheur nog. „Loop eens een willekeurige woonwijk binnen. Overal wonen mensen samen. Alleen heet het dan vaak een ge zin", zei Koppe hoofdschud dend. Het regende vervolgens voor beelden. Een 31-jarige Irakees wordt in het dossier de leider van een 'duikerscel' genoemd. De verdachte heeft inderdaad rijn duikbrevet. Maar verder? De rechercheurs konden gisteren geen nadere toelichting geven. En een 31-jarige Libiër de ver meend spiritueel leider van de groep? Hij zou geld hebben in gezameld voor de Taliban. Maar Van Esch moest erkennen: dat is uiteindelijk niet vastgesteld. Net zo min als dat een verdachte van 23 jaar uit Eindhoven op een cassettebandje afscheid zou hebben genomen van rijn ou ders. Waarom dat dan wel in het dossier staat, wilde rijn advoca te Zegveld weten. „Dat moet dan een foutje rijn geweest", er kende Van Esch. Het is logisch dat advocaten een politieman zo hard mogelijk proberen aan te pakken en alle bewijs van tafel proberen te ve gen. Maar ook rechtbankpresi dent Van Klaveren wilde nu wel eens weten hoe het rit. „Want als u het allemaal niet kunt on derbouwen met concrete feiten en omstandigheden, dan baart mij dat ernstige zorgen. Waar om schrijft u zulke dingen dan op?" utrecht/gpd - Een 22-jarige man uit Utrecht is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroor deeld tot achttien jaar celstraf. Hij schoot op 20 april vorig jaar bij een discotheek op drie per sonen, waarbij hij de 29-jarige Sandra Drachter uit Zeist om het leven bracht. Tegen de da der was twintig jaar celstraf ge- eist. Een 19-jarige vriend en stadgenoot van de schutter kreeg twaalf jaar cel. Hij was on der meer behulpzaam bij het verkrijgen van het vuurwapen. Het tweetal kreeg op de bewuste avond in een Utrechtse disco theek met rijn latere slachtoffers ruzie over een pakje sigaretten. De rechtbank achtte bewezen dat de schutter van dichtbij op twee van de drie personen schoot, toen die de discotheek verlieten. Drachter overleed aan haar verwondingen. Haar met gezel liep door de schoten een dwarslaesie op. Een derde per soon bleef ongedeerd. De rechtbank veroordeelde de verdachten wegens moord en twee pogingen tot moord. De twee Utrechters bleven tijdens de ritting ontkennen en berie pen zich verder op hun zwijg recht. De straf tegen de schutter was gelijk aan de eis. Amsterdam - Op het Museumplein in Amsterdam heeft de organisatie CCCP bananen gisteren als kruizen op een 'begraafplaats' gezet. De actie is een protest tegen het gebruik van chemicaliën in de bananenteelt. Foto: ANP/Toussaint KI u iters utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen steken zich in het nieuw. In de Randstad rijden vanaf vandaag stoptreinen rond in de nieuwe NS-huiskleur (lichtgrijs, gele deuren en een blauw dak). Ook de conducteur krijgt een nieuw, donkerblauw jasje. Toch merken de meeste reizi gers er nog niet veel van. De Sprinters in de nieuwe huiskleur maken voorlopig alleen proefrit ten. Eind dit jaar worden de eer ste van zestig gemoderniseerde Sprinters in de dienstregeling opgenomen. Ze rijn bedoeld voor korte ritten in stedelijke ge bieden. De eerste gaan in Noord-Holland rijden. De stoptreinen dateren uit de jaren zeventig, maar rijn gron dig opgeknapt in Denemarken. Daar hebben ze naast het nieu we uiterlijk een moderne elektri sche installatie gekregen zodat ze een stuk sneller en zuiniger rijden. Verder rijn de balkons vergroot en heeft elk treinstel extra deuren gekregen om rüim- te te scheppen voor fietsen en bagage. Glazen tussenwanden moeten de passagiers een veili ger gevoel geven. De komende jaren verdwijnt vrijwel elk uiterlijk verschil tus sen machinist en conducteur. Beiden krijgen een donkerblauw uniform. Het enige onderscheid wordt de gele bies op het pak van de machinist. De nieuwe outfit is aangepast aan de huis stijl. „Bovendien was het na bij na 15 jaar tijd voor nieuwe kle ding", vindt een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen. Het is de bedoeling dat in 2005 alle NS'ers die in uniform werken, de nieuwe kleding in de kast hebben. De nieuwe outfit voor de 13.000 NS-medewerkers kost 7,5 mil joen euro. Alle medewerkers kunnen straks hun bedrijfskle ding op maat online bestellen. Dit systeem heeft als voordeel dat er steeds actuele informatie over budgetten en de besteding ervan per medewerker beschik baar is. den haag/anp - Politiek Den Haag riet met spanning uit naar zondag, als het congres van D66 zich moet uitspreken over het regeerakkoord van een coalitie met CDA en WD. Het is de laat ste grote hindernis die op de weg naar een nieuw kabinet moet worden genomen. Vannacht sleepte D66-leider Dittrich na een marathonsessie 100 miljoen euro extra voor on derwijs uit de onderhandelin gen. Hij gaat ervan uit, dat rijn zeskoppige fractie akkoord gaat en heeft er vertrouwen in dat het congres van rijn partij het zelfde doet. De afdeling van D66 in de stad Groningen, een van de tientallen afdelingen, verzet zich tegen het akkoord. Deelna me aan een rechts kabinet ligt echter moeilijk voor een deel van de achterban van D66, on der meer omdat het regeerak koord tekort zou schieten in het milieubeleid en het sociale be leid. De WD-fractie en de CDA- fractie wensten gisteren nog slechts kleine aanpassingen van het conceptakkoord dat toen voorlag. Als het congres van D66 zich zondag schaart achter het re geerakkoord, kan eind deze maand een kabinet aantreden op de trappen van paleis Noord einde. De komende weken staan dan in het teken van de 'poppe tjes', de namen van de nieuwe bewindslieden. Het nieuwe kabinet komt met enorme bezuinigingen en wil ook de bureaucratie aanpakken. Er wordt ongeveer 15 miljard euro gesnoeid om de economi sche recessie het hoofd te bie den en het tekort op de begro ting beperkt te houden. De Ne derlanders zullen de komende jaren de broekriem moeten aan halen. Amsterdam - Een 57-jarige man is vanochtend in de PC Hooftstraat in Amsterdam doodgeschoten. Het slachtoffer was een bekende van de politie. De politie gaat uit van een afrekening in het criminele milieu. De schietpartij vond rond half vier plaats. De man kwam met een 35-jarige kameraad uit een horecagelegenheid. De twee wilden in hun auto stappen toen ze werden beschoten door twee personen. Er vielen meerdere schoten, waarna de schutters er ieder op een fiets vandoor gingen. De metgezel van het dodelijke slacht offer raakte gewond. Duidelijk Skoda. Importeur: Pon Mobiel, Klepelhoek 4, 3833 GZ Leusden. Telefoon (033) 494 91 70, fax (033) 461 03 61. Er is al een Skoda Octavia Collection (1,6 liter 75 kW hatchback) vanaf 19.995,00 (consumentenprijs incl. BTW/bpm. excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken) Brandstofverbruik gemiddeld 5.0-9.11/100 km (1 op 11,0-20,0). COj-emissie 135-218 g/km. U least al een Skoda Octavia Collection bij SkoLease voor €469.23 per maand (genoemde vanaf leaseprijs geldt voor •uil operational lease op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar, excl BTW, excl. brandstof). Prijs-en specificatiewijzigingen voorbehouden Proef nu de SkodaOctavia Collection. Als u eenmaal Skoda heeft geproefd, dan wilt u ook meer. Vandaar dat nu de Skoda Octavia Collection in de showroom staat. Hatchback of combi, hij wordt standaard uitgerust met méér. Onder andere met 16-inch lichtmetalen velgen, dimatronic, regensensor, radio/cd-speler, klein lederpakket (lederen stuur, versnellingspook en handremgreep), getinte buitenspiegels, elektrische ramen, centrale portiervergrendeling met afstandsbediening en uitschakelbare passagiersairbag. Wilt u nóg meer? Dan moet u toch echt even naar de Skoda-dealer. Kijk voor meer informatie op www.proefskoda.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3