Overdrijven en opleuken om een baa^ GESPREK VAN DE DAG Maxima deelt Appeltjes van Oranje uit Treinterreur TATU mag dan een popsen satie uit Rusland zijn, dat betekent nog niet dat de twee 18-jarige dames zo maar een videoclip mogen opnemen op het Rode Plein in Moskou. Honderden fans, net als hun idolen ge kleed in schooluniform, stonden hopend op een rol als figurant te wachten, maar de politie was onver biddelijk: de video moest maar ergens anders worden geschoten. ,,Het lijkt erop dat het Rusland niet interesseert dat het doorTatu wordt vertegenwoordigd", zegt producer Ivan Shapovalov, die Tatu in 1999 be dacht en daarmee aan de wieg stond van de eerste Russische popact die inter nationaal succes boekt. Volgende maand vertegenwoordigt Tatu Rusland op het Eurovisie-songfestival in Letland. Foto: AP Een 60-jarige Amerikaanse heeft gisteren publiekelijk toegegeven dat ze 40 jaar geleden als stagiaire een affaire met president JOHN F. KEN NEDY had. Marion Fahnestock, oma en moeder van twee kinderen, rea geerde op onthullingen over de ver houding in een nieuwe Kennedy- biografie. In het boek An Unfinished Life noemt auteur Robert Dallek geen naam. Volgens Fahnestock had zij als 19-jarige van juni 1962 tot aan de moord op Kennedy in novem ber 1963 een seksuele relatie met de president. De administratrice van een kerk in New York vroeg de me dia verder haar privacy te respecte ren: ,,De afgelopen 41 jaar heb ik er zelf ook geen woorden aan vuilge maakt." Dallek baseerde zijn infor matie op verklaringen van een vroe gere medewerkster van Kennedy, Barbara Gamarekian. Een Italiaanse MOEDER heeft zo veel MEDICIJNEN in haar 14-jarige zoon gepropt dat het kind opzwol tot 140 kilo en naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. De jongen kon niet meer lopen. De moeder had haar kind pillen en middeltjes gege ven tegen alle mogelijke ziektes. De cortisone-hormonen in deze medi cijnen lieten de jongen uitdijen. Agenten troffen de jongen thuis aan bij zijn moeder, een Italiaanse huis vrouw. Onderwijzers hadden de poli tie gewaarschuwd nadat de tiener een jaar lang niet op school was ver schenen. ,,De jongen verkeerde in een verschrikkelijke conditie, was ongelooflijk opgezwollen en niet in staat te bewegen", aldus een agent die de jongen uit zijn positie be vrijdde. De moeder bleek te lijden aan het Munchausen Syndrome By Proxy (MSBP). Een aandoening waarbij men symptomen inbeeldt bij anderen en deze probeert te ge nezen. De vrouw is ondertussen door de rechtbank uit de ouderlijke be voegdheid ontheven. Gerard en Elizabeth Donnelly hopen binnenkort als DAVID en VICTORIA BECK HAM door het leven te gaan. Het Noord-Ierse paar bewondert de stervoetbalspe- ler en de ex-Spice Girl zo dat het zichzelf naar hen wil vernoemen. Gerard ziet de naamsverandering als een eerbetoon aan zijn grote held. Donnelly is al sinds zijn zesde een toegewijde fan van Beckhams Manchester United. Zijn echtgeno te Elizabeth werd Manchester-supporter toen ze tien jaar geleden met Gerard trouwde. ,,lk kon moeilijk anders", bekent ze een krant in Belfast. Zij vindt Beckhams vrouw Victoria heel stijlvol en zou graag haar uiterlijk hebben. „Het maakt niet uit wat mensen zeggen. We staan toch al bekend als de Posh en Becks van West-Belfast", wuift Gerard toekomstige grappenmakers weg. Het koppel heeft zijn idolen nog nooit ontmoet, maar hoopt hiermee hun aandacht te trekken. Maandag beslist de burgerlijke stand of de naamsverandering mogelijk is. Foto's: AP Actrice HALLE BARRY heeft giste ren tijdens opnamen voor haar nieu we film Gothika een arm gebroken. Volgens een woordvoerder van het vroegere Bond-meisje Barry brak de actrice haar arm tijdens een zeer in spannende scène van de film, die in Canada wordt opgenomen. Wanneer de Oscar-winnares weer kan werken is niet bekend. Barry speelt in Gothika een forensisch psychologe die wordt aangeklaagd wegens de moord op haar man. De film gaat in oktober in premiere in de VS. Foto: Reuters Britse artsen hebben bij een drieja rig kind per ongeluk de TONG aan het verhemelte gehecht. De 25-jari- ge moeder ontdekte dat pas nadat de peuter sinds een operatie aan een kiesje in het Prince Charles Hospital in Wales dagenlang niet had gegeten. Toen ze eindelijk in de mond van haar dochtertje keek, zag ze pas wat er aan de hand was, ver telde ze gisteren. „Ze hadden de rechterkant van haar tong aan haar verhemelte vastgenaaid." Het zie kenhuis heeft de medische fout er kend en hersteld en een onderzoek naar de blunder aangekondigd. VRIJDAG 16 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN IK HMR1 MENSELIJK Het was voor prinses Méxima een heuse vuurdoop. In Paleis Noordeinde hield ze gisteren voor het eerst een toespraak in het Nederlands. Een kwartier lang sprak ze bij de uitreiking van de 'Appeltjes van Oranje' over integratie in de Nederland se samenleving. Twee dagen van haar 32ste verjaardag stapte daarmee uit de luwte van haar eigen inburgeringscur- sus. Refererend daaraan zei ze: „Wie op wel ke wijze dan ook in Nederland een nieuw thuis heeft gevonden, mag zich eigenlijk altijd gelukkig prijzen. Neder land is een land waarvan je kunt zeggen dat het een geluk is om erbij te horen. Dat mag ook wel eens gezegd worden." Hier en daar legde ze een klemtoon ver keerd. Haar ui, als in 'uitdaging', klinkt als 'outdaging' en, zoals ze zelf zegt, „Pluk van de Petteflet kan ik nauwelijks uitspreken (outspreken)." Maar de prin ses sloeg zich door de tekst heen en reik te drie onderscheidingen voor vrijwilli- gersprojecten uit. Een contactouderproject in de wijk Selis- senwal van Boxtel, een multiculturele huiskamer in het Amsterdamse Geuzen veld en het buurtfestival Tam-Tam uit Leiden-Noord waren de eerste winnaars van de onlangs ingestelde prijs 'Appeltje van Oranje'. Vertegenwoordigers van de projecten kregen uit handen van Méxi ma een cheque van 15.000 euro. De pro jecten waren uitverkoren door het Oran jefonds, dat is ontstaan uit de fusie van het Juliana Welzijn Fonds en de Stichting Oranje Fonds, dat het nationale huwe lijkscadeau voor prins Willem-Alexander en prinses Maxima was. Het paar fun geert als beschermheer en -vrouw van het nieuwe fonds. De voortaan jaarlijks uit te reiken prijs is een echte familieaangelegenheid, want koningin Beatrix tekende voor het ont werp: een sokkel met daarop een 'Appel tje van Oranje', voorzien van een toef, bestaande uit twee blaadjes. Het geheel is uitgevoerd in brons. En zoals het een echt Oranje-appeltje betaamt, is het een sinaasappel. Méxima benoemde het Paleis Noordein de, 'het werkpaleis van de koningin' voor even tot het 'vrijwilligerspaleis van Ne derland'. Ze was zichtbaar in haar sas dat ze zich via haar werk als bescherm vrouwe van het fonds gaat richten op de 'versterking van de sociale samenhang'. Volgens haar is het belangrijk dat de pro jecten klein van schaal zijn. Over haar ei gen inburgering zei ze onder meer dat ze nog steeds niet zo op de tijd let en nog altijd van empanadas (Argentijnse snacks) houdt, maar dat ze nu Neder landse is 'met heel mijn hart'. Ze bena drukte echter dat haar levensverhaal van dertig jaar heel anders is geweest dan dat van leeftijdgenoten hier. „Ik heb hier geen familie en geen jeugdvriendinnen." De prinses kondigde aan hoogstper soonlijk alle gelauwerde projecten te be zoeken. Koningin Beatrix verliet de bal zaal van Paleis Noordeinde pas nadat Méxima haar toespraak had beëindigd, zichtbaar tevreden over het Nederlands van haar schoondochter. Ook prins Wil lem-Alexander was in zijn nopjes. De in- burgeringscursus van zijn echtgenote is geslaagd: bovendien zal zij zich de ko mende tijd intensief bezig gaan houden met het Oranjefonds, dat als credo voert: 'Erbij horen'. Wilko Voordouw Prinses Maxima's eerste toespraak. Foto: GPD/Harmen de Jong Onderzoek: kwart van sollicitanten liegt en bedriegt tijdens procedure Een criminele familie zorgde er re cent voor dat een aantal vrouwelij ke leden van de clan achter de kassa in allerlei detailhandelszaken kwam te zitten. Niet om een graai uit de geldla te doen, want dat is tegen woordig bijna onmogelijk, maar om de overige familieleden goedkoop te laten winkelen. Rommelen met de streepjescode is een kwestie van handigheid, dat de familieleden machtig waren. Als de 'klant' met een spijkerbroek bij de kassa van hun familielid kwam, rekende de scanner niet de dure broek maar goedkope sokken af. Bij een andere winkel kon zo goedkoop drank worden ingesla gen en een paar winkels verder kon het beddengoed voor een prikkie worden aangeschaft. Al deze caissières waren kort daar voor aangenomen door perso neelschefs die geen argwaan koes terden. De sollicitanten hadden mooie cv*s, goede diploma's en klinkende referenties. „Maar ieder een weet toch dat de sollicitant nooit zijn vijand als referent op geeft en dat diploma's prachtig kunnen worden nagemaakt. En bij conflictueuze werkontbindingen kunnen advocaten tegenwoordig een contract opmaken dat de werknemer er zonder veel kleer scheuren afkomt in ruil voor de belofte dat de oude werkgever geen negatieve mededelingen doet over die werknemer. Sommige sol licitanten hebben dan zoveel ge voel voor humor dat ze die oude werkgever pontificaal als referentie opgegeven." Dit is een van de vele praktijkvoor beelden waarmee Gerd Hoffmann onlangs werd geconfronteerd. De directeur van Hoffmann Bedrij- venrecherche uit Almere deed on derzoek naar de handel en wandel van de sollicitant. En de uitslag is onthutsend, volgens hem. Slechts de helft schrijft en spreekt de waarheid, een kwart overdrijft en het laatste kwart liegt. Enerzijds om de baan te krijgen, anderzijds omdat ze het de gewoonste zaak van de wereld vinden om de on waarheid te spreken. En de idee dat een 'beetje' personeelschef door de bedoelingen van de solli citant prikt, is absoluut achter haald. „Juist die slimme perso neelschefs zijn de grootste lek in de bedrijven, want ze denken dat ze de schapen van de bokken kun nen scheiden, maar ze zijn alleen maar bezig het paard achter de wagen te spannen. Er zijn gewoon andere tijden aangebroken en de functionarissen die denken dat ze mensenkennis hebben, maken daardoor de een na de andere Een doordeweekse dag in treinstel 4826. Ik zit in de trein met een klein humeurprobleempje. Ik ben te laat, gestresst, moe en voel met sneltreinvaart de grenzen van mijn maatschappelijke tolerantie krim pen. Het is niet druk en dat is jammer. In een over volle spitstrein houdt iedereen zich tenminste koest, omdat ze over het algemeen allemaal chagrijnig af gepeigerd en op zoek naar rust zijn. Dat is nu helaas niet het geval. Ik word geteisterd door luidruchtig reisgezelschap. Tegenover me zit een negroïde vrouw een biertje te drinken. Hoewel ze het heel netjes van uit het blikje in een bekertje giet, begint ze vervolgens onbedaarlijk te slurpen. Dat kan ook wel iets char manter. Lurkend met kleine slokjes, zit ze zich onder tussen wel zichtbaar te irriteren aan het telefoonge sprek aan de andere kant van het gangpad. De on vermijdelijke Waar zit jij?' en 'Ik zit in de trein', heb ben we ondertussen al gehad, maar ze gaat vrolijk verder met een uitvoerig verslag van de dag. De 'hij zei', 'zij zei' en 'toen zei ik' volgen elkaar in rap tempo op. Met de kleine gaat gelukkig ook goed. Ja, het is een moeilijke eter nog steeds en er volgt een heel scala aan hapjes die de kieskeurige kleine wel en niet naar binnen werkt. De haastige student die naast mij is neergeploft, is geen moeilijke maar wel een smerige eter. Uit een overdreven krakend zakje graait hij een saucijzenbroodje en begint dat luid smakkend te ver orberen. Behalve de vettige snacklucht die meedogen loos mijn neus binnensijpelt, word ik kotsmisselijk van de geluiden die bij elke hap uit zijn gehaktmolen ontsnappen. Worden die metzo'n broodje meegebak- ken, of zo? Ik kijk geërgerd opzij, maar de visuele toe voeging aan wat ik horend en ruikend al niet kan verdragen, is te gewelddadig om te blijven kijken tot hij mijn stille hint begrijpt. Hij neemt nog een hap. Een vieze, vettige, smakkende gulzige hap. Wat er achter me zit kan ik niet zien, maar afgaand op de afwisseling van koppig gebrom en jengelig gezeur, is het een pasgeboren stel dat zijn eerste relatieperikelen verwerkt. Zolang ik me alleen op die twee probeer de concentreren, vallen er in ieder geval af en toe pijnlij ke stiltes. De vrouw tegenover me, giet het blikje leeg, wil het in de pridlenbak gooien, maar kan daar niet bij omdat ik mijn benen in een onnatuurlijke kron kel richting tafeltje heb gevouwen, aangezien haar tas alle ruimte op de grond heeft opgeëist. Zonder vriendelijk om mijn medewerking te vragen, blijft ze halsstarrig rommelen, tot ik niet anders kan dan mijn benen bij de uitgegeten ransbak naast me op schoot te leggen. De beller is eindelijk uitgerafeld en sluit het gesprek af. 'Ja, ik ben er bijna. Ik zie je zo!' De vraag is of ze elkaar dan überhaupt nog wat te Op de computer kun je heel makkelijk een CV vervalsen. Foto: Ron Pichel^ misstap. En omdat de directie hen vertrouwt, kunnen ze doorgaan met fouten maken." Hoffmann heeft achterhaald dat list en bedrog in de bedrijfscultuur en dus ook bij de sollicitatieproce dure horen in de 21ste eeuw. En dat de bedriegers hun slag vaak binnen twee jaar slaan en dus nog maar kort daarvoor langs die 'slimme' personeelschefs zijn ge komen. De gemiddelde fraudeur is tussen de 35 en 45 jaar, werkzaam bij een middelgroot bedrijf en is in veel gevallen iemand met een lei dinggevende functie. Bij de ING Groep Nederland, waar 35.000 mensen werken, is het niet mogelijk een personeelsfunctiona ris te spreken te krijgen. De pers voorlichter Dailah Nihot doet na mens hen het woord. Het contro lesysteem van ING werk perfect, weet ze. Bijna nooit problemen en och, wat is fraude. Een beetje het cv 'opleuken' is toch niet ernstig. Bij de ING worden standaard al leen originele diploma's bekeken, de identiteitspapieren worden ge checkt, referenties worden getoetst en er moet altijd een origineel Be wijs van Goed Gedrag worden overhandigd. „We hebben verder het idee dat mensen die bij ons solliciteren niet zo in die fraudu leuze categorie vallen en onze per soneelsfunctionarissen goed in staat zijn het kaf van het koren te scheiden. Bij twijfel wordt er nooit aangenomen." Hoofd personeelszaken Hugo van der Wees van Joh. Enschedé Druk kerij in Haarlem is er helemaal van overtuigd dat Hoffmann alleen be zig is klanten te winnen voor zijn recherchebedrijf. „Ik denk dat door zijn werk zijn maatschappij beeld behoorlijk is vertekend en hij niet weet dat de meeste men sen eerlijk zijn en dat dus ook de meeste sollicitanten oprecht op zoek zijn naar een baan." Hij werkt twintig jaar als perso neelsfunctionaris en heeft nog nooit meegemaakt dat iemand de boel bewust oplichtte. Liegende en bedriegende sollicitanten zijn vol gens hem eerder uitzondering dan regel. Soms blijkt later wel eens een hiaat in het cv te zijn - een jaar ziekte bijvoorbeeld -, maar meestal was er een goede reden voor om dat tijdens de sollicitatie niet al te nadrukkelijk aan de orde te bren gen. Als de werknemer verder goed functioneert hoeft dat ook vertellen hebben, maar de vrouw tegenover mij is in ieder geval zichtbaar opgelucht en neemt voldaan slurpend een slok, verslikt zich en proest het uit. Pas als ze met veel kabaal weer haar luchttoevoer heeft geregideerd, merk ik dat ook achter mij het gemekker is opgehouden. Even lijkt het stil te zijn, maar de letterlijke verzoening van de twee maakt zo mogelijk nog meer slobbergeluiden dan het saucijzenbroodje en blikje bier sa men. Ten einde raad grijp ik naar het verfom faaide krantje dat op het tafeltje ligt, speel even met de gedachte om er een stuk af te scheuren en tivee oorproppen van te maken, maar doe dan toch maar mijn best om me op de inhoud te concentreren. Dat lukt, totdat een ondefinieerbare -maar hoogstwaarschijnlijk snot-vlek op pagina buitenland mijn aandacht trekt. Gatver! Ik vouw het hele zaakje met twee vingers dicht en zucht diep. Soms verlang ik bijna naar de dreiging van SARS in ons land. Niet meer praten, zoenen, eten en uit je neus vreten in het openbaar! Stel... Reageren? Reacties op columnffchotmalLcom geen beletsel te zijn. Ergens onder valse voorwendsels binnen ko men, wreekt zich volgens de per- soneelsmanager altijd. Van der Wees laat dezelfde zaken onderzoeken als de ING, maar heeft als een van de drie instellin gen (de andere zijn de overheid en de KLM) in Nederland ook de mo gelijkheid het juridisch doopceel te lichten. Dit onderzoek gaat verder dan het Bewijs van Goed Gedrag omdat ook lopende zaken bij justi tie kunnen worden gecontroleerd. Van der Wees weet dat de gemid delde personeelsconsulent wel de gelijk een goed oordeel kan vellen. „Och en als er af en toe iets wordt aangedikt of wordt weggelaten, dan is er toch geen sprake van fraude. Zo erg is het toch niet als iemand zich niet al te bescheiden opstelt en zich van zijn goede kant laat zien?" Ingehuurde bedrijven zoals schoonmaakbedrijven en catering worden nog eens extra bij Ensche dé gescreend. „In de kluizen ma ken we nauwelijks schoon. En in andere fraudegevoelige ruimten mogen schoonmakers nooit alleen aan de slag. Daar zijn altijd twee personeelsleden van ons bij. Het Curriculum Vitae Jtsv zes-ogen principe is bij onsP lig" Koos Altena van Glazenwas- Schoonmaakbedrijf Altenai versum, waar elf mensen in e( dienst zijn, denkt dat de beo )e gen van Hoffmann wel klopj t „Meestal neem ik alleen ken aan en die kan ik vertrouwei Brieven krijgen ik eigenlijk n ik krijg vooral telefonische a meldingen. Maar met vreem heb ik rare ervaringen. De la twee jaar heb ik er zeker dn T trapt op leugens tijdens hei raa teren. Ze zeiden doodleuk d je n veel ervaring hadden als gla: aaj wasser, maar ze konden no- :e ladder tegen de muur zetten omhoog gaan durfden ze na lijks. En pas had ik er eentje constant een vrije dag nam: was er een terugkomdag van dienst, dan had zijn dochter e'^t been gebroken en dan had 1 jje oma een beroerte gehad. Tja dan kom je er erachter dat-i: eer' in dienst heeft gezeten, geen ter heeft en oma allang is ov den. Dan vliegen ze er gelijk uit." Irene Nieuwenhuijse

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2