goeder laat gezin in de steek BOEKEN Zenuwslopende avonturen De wereld in een korrel zand Terug naar de Rivierenbuurt Auschwitz als pretentieuze strip [maakte debuutroman van Hongaars/Duitse Zsuzsa Bank Een auto waar je wat aan hebt -10 FICTIE HDC144 VRIiOAC l6 MEI 2003 Poëtisch drieluik van P.C. Hooftlaureaat Ter Balkt uwe ster aan het literaire ent: Zsuzsa Bank. Bank een prachtige, lyrische ro ertwee drama's in een jeugd, 'De zwemmer'. roman recensie Margot Engelen wemmer' door Zsuzsa Bénk. Nelleke van Maaren. Uitgeverij Bezige Bij. Prijs: €19,90. n haar broertje Isti Kól- rorden in 1956 zomaar iun moeder in de steek en proberen daarmee te leven. 'We deden alsof or redenen konden zijn. Iden geen kinderen zijn moeiteloos vergeet, van zonder afscheid, zonder letsel weg kunt gaan.' de ik-figuur, maar min- o belangrijk is haar kleine Isti, het ontroerende t in de roman, die op een autistische manier rea- op het verlies van zijn moeder. Hij heeft periodes waarin hij zich volledig afsluit, hij hoort geluiden uit levenloze dingen als hout of steen en hij werpt zich monomaan op steeds nieuwe manieren om de werkelijkheid te vergeten, zoals zwemmen. Ook de vader sluit zich geestelijk af; hij rookt en koestert foto's van zijn vertrokken vrouw. En hij zwemt, liefst alleen en in het donker. Hij komt eigenlijk in het boek slechts twee keer in actie en dan ook nog tamelijk wreed; als Isti van zijn spaarcentjes een paar vissen koopt, ontsteekt hij in woede en snijdt de dieren bruut de koppen af. Ook weinig liefdevol is de wijze waarop hij zijn kinderen leert zwemmen: door ze plompverloren in het diepe te werpen. Vader is rusteloos, een zwerver, zoals de zigeuners die in Honga rije indertijd klaarblijkelijk een slechte reputatie hadden. Met zijn kinderen trekt hij van het ene familielid naar het andere, totdat hem te kennen wordt ge geven dat het tijd wordt om op te stappen. Men begrijpt zijn verdriet, maar hij zwelgt er in. Zijn belangrijkste gift aan zijn Zsuzsa Bank De zwemmer zoon is het zwemmen, wat Isti niet mooi doet maar wel met to tale toewijding - 'Isti zag er een beetje uit als een hond die met een steen aan zijn poot in het water was gegooid. Nog jaren la ter zag hij er zo uit als hij zwom. Misschien waren het toen niet meer zozeer zijn bewegingen als wel zijn blik die zo gebleven was als in het begin. Maar misschien was het alleen mijn blik* ik weet het niet.' Schrijnende en onbegrepen eenzaamheid overheerst in De zwemmer. Of anders het einde loze wachten, op moeder na tuurlijk, maar ook op alles, van trein tot seizoenswisseling. Er wordt ongewoon veel gewacht in dit boek, maar de schrijfster is erin geslaagd dat allerminst saai te laten zijn, heel knap. We moeten wachten tot halver wege het boek voordat we ein delijk het verhaal horen van moeders vertrek. Het viel samen met het neerslaan van de Hon gaarse opstand in 1956, maar politieke motieven zijn niet te ontwaren. Moeder Kólmón haatte het dorp waar ze woon de, het lopende-handwerk dat ze deed, ze verlangde misschien doodgewoon naar een westers leven. Het is belangrijk voor de roman dat moeders beweegre denen onbekend blijven, dat schrijnt des te meer. Heel doeltreffend, met ragfijne observaties, schildert Zsuzsa Bank - in Duitsland opgegroeid als kind van Hongaarse vluchte lingen - de verschrikkelijke ont reddering en eenzaamheid van twee Hongaarse kindertjes in de jaren vijftig. Kata spreekt meest al in de wij-vorm, maar in feite is ze volstrekt alleen, haar broer tje en ook haar vader hebben haar in zekere zin ook al verla ten. Een vast thuis heeft ze evenmin, geen enkel houvast. 'Ons leven, hoe weinig er ook van was overgebleven, was toch ons leven en we weigerden het in gevaar te brengen. We waren bang ook dat beetje nog kwijt te raken als we het een moment uit het oog verloren.' Als satellieten cirkelen andere personages mee in de roman. Kata registreert hun hebbelijk heden en onhebbelijkheden, maar door het vele verhuizen ontstaat met geen enkel familie lid een echte band. Zij zijn de cor. Ondanks het zwaarmoedige thema en alle dramatiek is De zwemmer zeker een pretje om te lezen. Bónk heeft een volmaakte toon voor haar onderwerp ge vonden en spreidt daarbij, ook al is het haar debuutroman, een groot en terecht zelfvertrouwen tentoon. Prachtig. poëzie recensie Jaap Coedegebuure 'Laaglandse hymnen l-lll' door H.H. ter Balkt. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: 22,50 Een profeet kijkt de toekomst in, en wat hij daar ontwaart is meestal niet veel goeds. Die uit het Oude Testament wisten er raad mee. Ze voorspelden pla gen, straffen, ziekte, dood en andere ongemakken. Hun na men - Jesaja, Jeremia, Ezechiël - zijn etiketten op pakken vol on heil. Wie zou nog naar hen ver noemd willen worden? H.H. ter Balkt nam de last be wust op zich toen hij bij zijn aantreden als dichter, eind jaren zestig, het pseudoniem Ha- bakuk II de Balker aannam. Niet dat hij sprak met de gruizige stem die past bij kanseltaai en Statenvertaling. De Balker, net als zanger Harry Muskee een onvervalste Nedersaks, accor deerde met het register van blues en beat. Maar wat hij te zeggen had klonk niet minder somber dan de boetpredikaties van de bijbelse Habakuk. Luister 'Eksters ik zeg jullie n mens is maar kaf Ik zeg eksters, eksters n mens is maar kaf Ze dorsen je en dan maken ze je af Dat staat te lezen in Ter Balkts debuut Boerengedichten. Hoe wel de dichter zijn tweede naam al sinds jaren heeft afgezworen, houdt hij zijn verre en tegelijk zo nabije peetoom wel degelijk in ere. Een van zijn laatste gedich- H.H. ter Balkt.Archieffoto: GPD ten, dat heel toepasselijk 'Spreu ken van de donder' heet, bevat een spreuk die stamt uit het boek van de eerste Habakuk. 'Wie de stad met list bouwt, de burcht met onrecht, die zal val len.' Het is dat Ter Balkt het er zo duidelijk bij zegt, anders zou het niet eens zijn opgevallen dat we hier met een ontlening van doen hebben. De tale Kanaans past uitstekend bij de stem van deze bevlogene, in weerwil van zijn verzuchtingen dat hij maar weinig moet hebben van de re formatorische dictator Calvijn en zijn Hollandse trawanten. De bundel waarin het vers van de eerste Habakuk is opgeno men, vormt het pas voltooide sluitstuk van een poëtisch meer jarenproject. Tien jaar geleden verscheen het eerste deel van de Laaglandse hymnen, een reeks gedichten, veelal in sonnetvorm, waarin Ter Balkt stilstond bij hoogte- en dieptepunten uit de nationale geschiedenis. Het is de verbeelding die de laaglandse geschiedenis tot le ven wekt. Ter Balkt weet hetero gene taferelen aan elkaar te ver binden, in de wetenschap dat in het eindeloos uitdijende heelal en de uitdijende tijd nooit een enkel molecuul verloren gaat. Wij zijn allemaal gemaakt uit het stof van eeuwen en dragen het verleden mee in ons DNA. 'Algenkalk mijn nagels en een achttienhonderdste oogwit, oesterkalk en een flesje zevengesternte, of Sirius, in mijn hand klapwiekt nog okeren stof uit een landweg, dalend uit de heuvels bij York' Zo eindigt het tweede deel van de Laaglandse hymnen, dat in de tijd doorloopt tot 1899. Nu is er dan het slotdeel dat de twin tigste eeuw omvat. In zijn kwaliteit van schouwer komt Ter Balkt in de buurt van de romantische dichter William Blake, die zich er op beroemde dat de poëzie bij machte was de wereld samen te vatten in een korrel zand en de eeuwigheid te vatten in een enkel uur. Zo'n kunstgreep moet het hebben van de details. Het karakteristie ke van Ter Balkt is dat hij zich niet beperkt tot de voorgrond, maar het eerder zoekt in de on beduidende flarden en fragmen ten, 'de vogelkreet in de sche mering, de zweefvlucht van de kerkuil'. Zijn Laagland zwelgt niet in grandeur, maar toont de grootsheid van misère en mis lukking. Op 21 mei reikt men Ter Balkt de P.C. Hooftprijs uit. Dat deze hoogste literaire onderscheiding in Nederland is genoemd naar iemand die niet alleen als dich ter maar ook als verbeeldingsrijk historicus te boek staat, is in dit geval wel een buitengewoon ge lukkig en zinrijk toeval. and is te weinig aandacht voor design. Vinden de designers. En daarom beslo- ilangs eens een heuse prijs voor Nederlandse Designers in het leven te roepen, elpen? Vermoedelijk spreekt een ander initiatief meer tot de verbeelding: de telling (in Boijmans) en het gelijknamige boek 'Het ontstaan der dingen' (NAi, dit uiteraard smaakvol uitgegeven boek wordt de ontstaansgeschiedenis van baanbrekende producten en ideeën blootgelegd. Van de negentiende-eeuwse paperclip tot deze buitengewoon handige, helaas (nog?) niet in massaproductie genomen Ford 021C, compleet met draaibare viiegtuigstoelen en u'itschuifbare kofferbak. Foto uit besproken boek roman recensie Wim Vogel 'Zuidelijke Wandelweg' door Paul Ceilings. Uitgeverij De Geus. Prijs: €16,00. De 155 bladzijden van Zuidelij ke Wandelweg, de tweede ro man van Paul Gellings (1953), worden voorafgegaan en beslo ten door dezelfde plattegrond van de Amsterdamse Rivieren buurt. Hier bracht de hoofdper soon de eerste tien jaren van zijn jeugd door en naar deze wijk keert hij dertig jaren later terug om in tekeningen straten, lanen en pleinen vast te leggen en te proberen de contouren en de geschiedenis van zijn jeugd te begrijpen. Voor hem is het vooral een schuldige wijk, waar Anne Frank woonde. dit Amsterdam is een bedenksel van Kafka. Onaf zienbare rijen gesloten woon blokken die waardig over boule vards uitkijken en hun gehei men niet prijsgeven'. Het is ook de wijk waarin hij een angstige jeugd doorbracht die hem zoveel jaren later toch fas cineert en vervult met een niet te verklaren mengeling van af schuw en verlangen. Daar in zicht in te krijgen, dat is het doel van zijn bedevaart: terug naar de straten waar het allemaal is begonnen en waar hij één vriendje had dat op raadselach tige wijze is verdronken. De halfjoodse jongen is opge groeid met de verhalen van zijn tante die in een kamp heeft ge zeten. Over gevaren die je over jezelf afroept. Over Duitsers die je altijd kunnen komen 'halen' en die verhalen, fantasieën en angsten zetten zich in hem vast en maken hem, lijkt het, een ge willig slachtoffer. In zijn beschrijving van dat slachtofferschap en in de detail lering daarvan gaat Gellings veel te ver. Dronken schoolmeesters slaan hun leerlingen met han den als planken, slaan ze een hersenschudding, krijgen zicht baar een stijve als ze slaan en bewerken hun slachtoffers zelfs tot in de wc's aan toe. Vanzelf sprekend stimuleren zij dat de hele klas dezelfde jongen we kenlang in het klaslokaal, tijdens het schoolreisje in de bus met spreekkoren uitjouwt. En niemand van de schoolcolle- ga's die reageert op het minu tenlange gillen op de gang? Geen enkele ouder die zijn be klag komt doen? Zo dociel wa ren volwassenen begin jaren zestig toch ook weer niet. Zuidelijke Wandelweg is door die opgeklopte en aangedikte ervaringen voor mij vooral een ongrijpbaar sfeerboek gewor den. Door zijn nagalm interes sant voor (vroegere) bewoners van de Amsterdamse Rivieren buurt, maar door zijn particulie re karakter veel minder boeiend voor een buitenstaander. Daar voor ergeren die harde, concrete jeugdherinneringen mij te veel, die haaks staan op de niet te be noemen sfeer van dreiging en verraad van een vriendschap. pie Baantjer, en de moord in de re- €9,98 ate Dorrestein, ter dat ons scheidt. 18,50 Ross, mei. je Bij. €18,90 igin Noor, Noor van Jordanië. 22,50 Heen van Royen, tan de jacht. :ci, 19,95 kde Jong, da's kind. s, 24,95 f re Cussler, Vuurijs. f Books, 18,50 in Grisham, De claim. 19,95 nette Walters, acht. 17,25 dith Koelemeijer, gen van Maria Zachea. 17,50 nve Dorrestein speelt in een dorpje waar de de kleine Loes van een onbegrijpelijke itseling tot een lange traf wordt veroor- ks laat Volkert debute- illerpersonage en He- Royen brengt een ode jamie. En dat is nog kleine greep uit de tengekomen boeken. entoptien wordt weke- engesteld op basis van cijfers van Athenaeum del en H. de Vries Boe- Haarlem, Boekhandel in Leiden, Plantage l5 g del Harkema in Hilver- rds ekhandel Los in Bus- lBoekhandel De Ark in DE LEESTAFEL door Arno Ruitenbeek In de rubriek De leestafel wordt wekelijks een ander genre boe ken behandeld. Deze week de recente oogst thrillers. Rechercheur Harry Bosch kreeg in Stad van beenderen vorig jaar bijna de genadeklap. Gees telijk vader Michael Connelly gaf zijn wereldberoemde held voor lopig rust. Met De jacht (De Boekerij, €17,25) introduceert de Amerikaanse bestsellerauteur nu wetenschapper Henry Pier ce. Die beleeft door een dom toeval een zenuwslopend avon tuur. Pierce, die de revolutionaire computerfirma Amedeo op richtte, is van zijn vriendin Ni cole James af. De jonge vrouw was tevens hoofd inlichtingen en bedrijfsinformatie van Ame deo; ze houdt de woning dié ze met Pierce deelde. Hij trekt in een appartement el ders in de Califomische stad Santa Monica. Daar hoort ook een nieuwe telefoonaansluiting bij. Daarmee begint de ellende. Want dat nummer was van Lilly, een prachtige escortdame die derhalve in belgrage klanten grossiert. Pierce wil van al die ongewenste contacten af, zeker nu de onder tekening van een contract met een broodnodige financier voor Amedeo op til is en nog veel voorbereidingen moeten wor den getroffen voor een demon stratie aan deze 'sponsor'. Lilly blijkt echter onvindbaar. Sporen wijzen er nadrukkelijk op dat ze om zeep is gebracht. Veel erger is dat deze sterke aanwijzingen in Pierce zijn richting wijzen. De zoektocht naar Lüly en het hoe en waarom van haar raad selachtige dood brengt de naïe ve wetenschapper in levensgro te problemen. Tenslotte gaat hij iedereen in zijn omgeving ver denken, wat de sfeer er niet be ter op maakt. De ontknoping is des Connelly's: ijzersterk en ver rassend. Idem de karakters en dialogen. Bosch, Terry McCaleb (onlangs door Clint Eastwood uitgebeeld in de film Blood Work) en Cassie Black hebben er een concurrent bij. Het boek Zwart water (Van Buuren, €20,00) begint waar Complot in Orange County op houdt. Kenners van het werk van de Amerikaanse topauteur T. Jefferson Parker weten dan meteen dat de eigenwijze re chercheur Merci Rayborn door gaat met het oplossen van de lastigste moordzaken en dat dit een sublieme thriller oplevert. In De vrouwen van Ortega Highway moesten we voorgoed afscheid nemen van Merci's le vensgezel en collega Tim Hess, die hoewel ernstig lijdend aan keelkanker toch meewerkte aan de zaak van een uitgekookte se riemoordenaar. Hess leeft voort in zijn en Merci's zoontje Tim junior, die zijn eerste stapjes zet in Complot, een ijzersterkver haal waarin Merci haar vriendje en tevens collega Mike McNally arresteert wegens moord op een call-girl. Daarmee trekt Raybom een beerput open, die vele oudge dienden bijna de kop kost. Zelfs haar vader Clark raakt bezoe deld. Het halve politiekorps keert zich tegen haar. Die haat gevoelens bij vele dienders in Orange County is er nog steeds in de nieuwste roman, Zwart water. Hier zou de dader van een moord opnieuw een collega kunnen zijn, maar in tegenstel ling tot de vorige keer is Ray bom nu juist zeker dat politie man Archie Wildcraft niet zijn beeldschone jonge vrouw Gwen heeft doodgeschoten. Evenmin heeft hij volgens Merci gepro beerd zelfmoord te plegen. De kogel die in Archies hersens zit, heeft een fatale invloed op zijn korte-termijngeheugen en vooral de daarbij horende emo ties. Hij verdwijnt uit het zieken huis om de daders zelf te pak ken te nemen. Voor Raybom en partner Zamorra wordt het een race tegen de klok om Archie voor te zijn en hem weer naar het hospitaal te slepen. De 40-jarige verpleegkundige Terry Painter verhuurt opnieuw haar tuinhuis aan een jonge vrouw, Alison Simms. De vrou wen worden vriendinnen. De huurster van Joy Fielding (Hol- kema Van Warendorf, €15,99) begint als een doktersroman, maar wordt al heel snel een psy chologische thriller van formaat met de beste ontknoping sinds vele jaren. De alleenstaande Painter, die snel de sympathie van de lezer heeft gewonnen, dreigt het on derspit te delven tegen Simms en haar kliek. Leugens en be drog vieren hoogtij. Daar komt bij dat Painters liefde voor de zoon van een van haar hoogbe jaarde patiënten niet voldoende wordt beantwoord. Fielding, bekend van onder meer Nu niet huilen, Vriendin nen tot in de dood en Zeg maar dag tegen mammie, wil niet verrassen, maar overrompelen, kan ik concluderen. Wat haar zeergoed-lukt. stripboek recensie Jan Kuys 'Auschwitz' door Pascal Croci. Uitgeverij TOOG. Prijs: 20,00 De jonge veertiger Pascal Croci uit Frankrijk wil de zelfstandige artistieke waarde van het beeld verhaal onderstrepen. Tot nu toe heeft hij zich met Siècle de sang en Gloriande de Thémines nog niet echt onderscheiden, maar met zijn laatste album Auschwitz doet Croci nadrukke lijk een gooi naar de onvergete lijkheid. Hij verbeeldt in dit ver haal de gruwelijkheden van de holocaust. Croci heeft daarvoor getuigenis sen gebruikt van enkelingen die aan de wrede dood in het kamp zijn ontsnapt. Voorts heeft hij, teneinde het afschrikwekkende effect te versterken, beelden ge maakt in een grijze, doodse zwart-wit stijl, die zowel de beestachtigheid van de nazi's als de tragiek van de slachtoffers in tens weergeeft. Dat alles in een realistische stijl, die geen ver beelding meer behoeft. Het gru welijke beeld van het ontruimen van een gaskamer heeft Croci op indringende wijze getekend. Anders dan in Maus van Art Spiegelman, die de beestachtig heden van de holocaust op een indrukwekkende wijze uitbeeld de in een strijd tussen muizen en katten, heeft Croci gekozen voor scherpe realistische teke ningen van een verzonnen ver haal. Dat wil zeggen: een verhaal waarin verschillende herinnerin gen en gegevens door de auteur aaneen zijn gesmeed. Wellicht om die reden hebben uitgever en tekenaar het nodig geacht de bedoelingen van Cro ci via een interview achterin het album nader toe te lichten, het geen ogenblikkelijk de verden king wekt dat Croci uit is op ef fectbejag. Waarom anders een toelichting van ene streven dat zo evident is? Die indruk wordt nog versterkt door uitlatingen in het interview als zouden lezers van dit album pas echt de om vang van de holocaust ontdek ken. Een dergelijke insteek is an no 2003, na alles wat er al over de genocide op de joden is ge schreven, op z'n zachtst gezegd pretentieus. De opmerking van Croci dat hij met dit boek de boodschap wil uitdragen dat 'alle rainsen bij de deportatie betrokken zijn' ge tuigt niet van realiteitszin. Ook het einde van Auschwitz is ge zocht. De twee hoofdpersonen, die het concentratiekamp heb ben overleefd, worden alsnog in de Joegoslavische oorlog van 1993 om onduidelijke redenen neergeschoten. "Vanwege ver ontrustende overeenkomsten', zegt de auteur tussen beelden van Joegoslavische kampen en de Duitse concentratiekampen. Een magere vergelijking. Auschwitz is authentiek gete kend, maar heeft te veel preten ties en zweemt naar effectbejag. Toch is het een schokkend al bum dat op een wijze de negen de kunst waardig een deel van de geschiedenis vasdegt.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23